Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3661*. Zaterdag 10 September 1898. 38e Jaargang. te abonnement Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiE n Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. In ons vorig nummer gewaagden we reeds van Bet Maandag heerschend enthousiasme, dat steeds steeg. Men kende door de versieringen de stad niet meer, maar ook door hunne opgewondenheid niet meer de inwouers en moest zich verbaasd afvragen of dat nu de anders zoo kalme Hollanders waren. 't Scheen wel dat men bij deze gelegenheid uiting moest geven aan 't overkropt gernoed, daar 't reeds 8 jaren geleden was dat een Oranjefeest te dezer stede was gevierd, en dat al wat in die jaren opeengehoopt was er in eens moest uitge- stort worden. Een eerste, evenwel buiten't programma staand nummer, was de generale repetitie van de leest- cantate, uitgevoerd door een gemengd koor van pi. m. 250 personen met begeleiding van de orkest- vereeniging //De Volhardiug" in de Ned. Herv. kerk. Velen die daarvoor ondanks de druktetijd konden vinden gingen er heen, om van de uitvoe- ring te genieten, waarmede men ook een goed doel steunde, daar de opbrengst kwam ten bate der algemeene armen. In de kerk was voor het groot aantal uitvoerders een podium opgericht, dat een liefelijken aanblik bood door de in het licht der kronen schitterende Jichte toiletjes der dames, en waar men in het mime gebouw ook rondzag, overal ontwaardde men met Oranje of de nationale kleuren getooide menschen. Nadat de repetitie door orgelspel van den beer Schagen van Leeuwen Jr. was ingeleid, ving de uit- voering aan. Of 't nu kwam dat de zangers een weinig geagiteerd waren omdat ze nu voor 'tpubliek stouden, of hoe dan ook, er lag iets drukkends over de uitvoering en zij maakte niet den in- druk die men verwacht had, wat bepaald jammer te noemen was, daar de moeite er aan besteed toch wel eenige voldoening verdiende. Toch schonk de daar doorgebrachte tijd een aangename ver- poozing in de daar buiten heerschende drukte, die ons terstond bij het verlaten van 't kerkgebouw van de straat weer tegenwaaide. Zij, die nog wat aan de versieringen doen wilden, troffen het bijzonder, daar het heldere inaanlicht hen aan verlichting liielp. Deze fraaie avond deed ons vol moed zijn op gunstig weer voor den vol- genden dag en 'twas laat toen we beproefden krachten te verzamelen voor de wachtende drukke dagen, hierin nu en dan gestoord door zingende en ook door muziek makende groepjes, tot ten laatste alles stil lag. 't Was Dinsdagmorgen geen aangeuatne verrassing, toen men vol feestzin ontwakende, bespeurde dat er een dikke vochtige mist over de stad ging, waaruit op eenigen afstand gezien de vlaggen, boompjes en eerepoorten zich spookachtig vertoonden. Kon de mist geen schade doen aan de groenversieringen, alles wat van papier vervaardigd was en reeds 's avonds te voren of 's nachts was aangebracht, ondervond daarvan de nadeelige gevolgen. Boven- dien is zoo'n grauwe nevel beuauwend en werkt zij niet opwekkend voor een feestelijk gestemd gemoed. Toch sloegen zij die nog wat te doen hadden de handen aan 't werk, in de hoop dat de droeve morgen een blijden dag zou geven. Om zeven ure des morgens had op het stadhuis van wege de gemeente eene bedeeling plaats aan de werkelijk behoeftige gezinnen, teneinde op dezen dag in die gezinnen ook een lichtstraallje te doen schijnen en hen reden tot vreugde te geven op den dag der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina. Tegelijkertijd begon ook de opening van het feest door statig klokgelui van den stadhuistoren, en van die der Ned. Herv. en R. Kath. kerk, gedurende een half uur. Om dezen tijd maakten wij ons ook op, om a hetgeen door de inwoners was tot stand gebraclit, aan een meer nauwkeurige beschouwing te onder- werpen. Waar het lastig was om een geregelden weg te volgen begonnen we de zaken in een volgorde te bezien, zooals die zicb achtereenvolgens zouden vertoonen aan het oog van met 't spoor arrivee' Tende vreemdelingen. Dan hadden we allereerst't station zelf waarvan de voor- en rechter zijgevel van onder tot boven waren bezet met illumineerglaasjes, die voor den avond heel wat beloofden, waarom we ons voor namen d&fir 's avonds voorzeker een kijkje te zullen tomen nemen. Verder was het gebouw versierd met talrijke tropheen van Holl. vlaggen, wat met de mooi uitkomende te illumineeren lijnen een fraai geheel vormde. Ook de huizen aan de De Feijterstraat aldaar waren alien met tropheeen versierd. Aan het //Hotel de la station" was versiering van groen aangebracht. Stadwaarts gaande werd het oog getrokken door let kantoor der firma Little Johnston, waarop z/Hulde aan Neerlands Koningin Wilhelmina" en voorts rijk met illumineerglazen bezet. Voortgaande bespeurden we daar ook de talrijke vlaggen, wapperende van de aan de kaden liggende zeeschepen. Ook een in het kanaal liggende tjalk was versierd met groen en had tevens ook gezorgd voor verlichting des avonds door lampions. Bij het binnenkomen der stad, op den Schutters- lofweg, vertoonden zich aan ons nog twee piramides van groen, waarop het volgeude welkom te lezen was Aan de woning van den heer Schalk was eene gevelversiering aangebracht, met inrichting voor illuminatie. Eveneens was versiering aangebracht aan het schuttershof en de estaminets van Bakker, Molenma en Wieland. Langs den weg aldaar waren, ter weerszijden sparrenboompjes geplant. Aan de Axelsche poort stond een nette boog ten deele van in 't oog komende timmerwerk, ten ten deele van groen en Oranjedoek, waarop ,/Leve de Koningin!" de jaartallen 18801898 ,/Buurt Java," ,/Hulde aan de Koningin." (De verdere poorten op Java door de commissie opgericht waren alien van denzelfden vorm, met bijna gelijkluidende opschriften). In het Laantje was langs de heiningen groen- versieriug aangebracht. Daar stond ook een poort, waarop een groot fraai getuigd driemastschip prijkte. Aan de kazernpad stond wederom een poort, een eenvoudige boog van groen. In't voorbijgaan was onze aandacht ook getrokken door de nog niet vernoemde dwarsstraten die ook in een groen kleed gestoken waren. De estaminet ,In 'tNieuw Java", in de Kazerne- straat, was ook versierd terwijl daar weer een poort stond, uaarin onze aandacht trokken twee portretten van II. M. omkranst met fraaie kunstbloemen. We gingen alvorens verder te gaan ook een bezoek brengen aan de Dr. Buijzestraat, die door de bewoners (buiten de Java-commissie om) was versierd, evenals de Schoollaan, waar ook een groene boog stond, waarin het volgende te lezen was Deze straten waren niet van wege de commissie versierd, omdat ze niet in den weg van den optocht lagen. f Op onzen weg terugkeerende lazen we aan t eini van de Kazernestraat aan den winkel van D. de Doelder Bij de sluiswachterswoningen aan de Oostkolk was een eerepoort opgericht, benevens twee in de Javastraat. Terwijl we daar met onze taak bezig waren, donken ons de toonen van 't koraalmuziek in de ooren, dat van den toren der Ned. Herv. kerk gegeven werd door het fanfarengezelschap //De Vereenigde Werklieden," van half acht tot half negen. Plechtig klonken de voile toonen van uit den hooge door de grijze nevel. Deze was echter niet zoo zwaar dat zij belette de aan den overkant gelegen //Blokken" waar te nemen, welker ver siering zich van daar gezien zeer mooi voordeed. Alvorens we op de Rosegracht kwamen werd onze aandacht weer gevorderd voor een poort waarop twee met vlaggen behangen miniatuur schoeners waren geplaatst. Ongeveer op 't midden der Rosegracht was weer een poort opgericht, waarop waren aangebracht het portret van H. M. en het Ned. wapenen er was ook op te lezen Onze tocht door de buurt Java was hiermede voleind. Nog zij opgemerkt dat bijna overal de wandeling liep tusschen boompjes, of, waar de straat daarvoor te smal was tusschen groen aan de heiningen der woningen bevestigd. Terwijl we de kanaalbrug passeerclen zagen we dat van de in het kanaal liggende binnenschepen de driekleur met of zonder wimpel even druk wapperde als van de huizen der ingezetenen. In het kanaal voor de Heerengracht dreef een tuintje. In de hoogte prijkte tusschen prachtige varens de buste van H. M. en met de langzaam naar voren glooiende levende bloeiende bloemen, maakte het geheel een liefelijken indruk, die het oog aangenaam aandeed. Het tuintje trok dan ook steeds aller aandacht. Door de heeren Le Clercq, Yan Rompu en Sturm, was eene gevelversiering aangebracht. Aan het begin en eind der De Jongestraat waren net versterde eerepoorten opgericht, waarop eene gekroonde W, ingericht voor illuminatieop die aan de Marktzijde prijkte in gouden letters op een fluweelen draperie ,/Hulde aan II. M. de Koningin Ter weerszijden der straat waren boompjes geplant, waartusschen lampions waren opgehangen. Door schipper Leunis was voor zijue woning eene groen- versiering aangebracht. Ook de molen van den heer Yan de Ree was versierd, terwijl we toen, naar de molen van den heer Van Wijck en de Pelmolen ziende, bemerkten dat die eveneens in feestdos waren. Op de Markt komende viel dadelijk in 't oog de versiering der Kersstraat met lampions, voor het ophangen waarvan op de plaats waar slechts aan eene zijde huizen staan met de nationale kleuren versierde palen waren geplant. Aan de woning van den heer Bouchaute prijkten de wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont in transparant i en ook aan de woning van den burgemeester was voor verlichting ingerichte versiering aangebracht Op de Markt trok van die zijde allereerst de aandacht de versiering van den gevel van het //Hotel de Commerce." Bovenaan //Hulde aan de Koningin", de wapens van Nederland en de provincien in trophee, benevens op het balkon tusschen groen en bloemen verscholen de buste der Koningin. Boven het balkon in transparant, z/Oranje boven en daarnevens aan weerszijden transparanten van de aldaar gevestigde scherp- sch utters vereeniging //Voor Vaderland en Koning", Gym. en schermvereeniging //Sparta" wielrijders- club //De Sticht" en der Tooneelvereeniging „Vooruitgang is ons streven." Ook hing aan den voorgevel uit de vlag van de afd. Ter Neuzen der schippersvereeniging ,/Schuttevaer". Het tegenoverliggende //Hotel Centraal" was rijk met groen, lampions en illumineerglaasjes versierd. De op de Markt staande kiosk was bijna geheel in een groen kleed gestoken en maakte alsnu nog niet zoo'n kwaad figuur. Achter op de markt aan de politiewacht was een boog geplaatst waarin een draperie van de nationale en Oranjekleur. Daarachter was amphitheatersgewijze een fraai tuintje aangelegd, waarin de buste van H. M. op den achtergroud een goed figuur maakte. Ook hier evenals bij de kiosk, was gezorgd voor verlichting des avonds. Voor de woning van den heer Buijze prijkte in letterballons //Leve de Koningin." De Zandstraat was ook netjes versierd. Aan de Markt was een poort opgericht en ook aan de Oostkolk, waaraan de provinciewapens prijkten. Tusschen de poorten was de straat met groene guirlandes bespannen, waaraan talrijke lampions bengelden. Aan de woning van den heer Ward waren alle gevellijnen met illumineerglaasjes bezet. Onderwijl was de tijd aangebroken voor de Kinder-cantate op de Markt, onder begeleiding van het muziekgezelschap //Apollo" Het publiek begon zich zoo zoetjes aan te verzamelen. Daar kwamen ze aangestapt, de kinderen onder begeleiding der onderwijzers. Wat straalden hunne gezichtjes van genot en blijde verwachting. Het effect dier stralende gezichtjes werd niet weinig verhoogd door het feestkleed waarin alien gestoken waren. Allen droegen een Oranjesjerp, terwijl de kinderen der jongere klassen vlaggetjes ontvangen hadden. En wanneer ze dan met hun vlaggetjes zwaaiend jubeltoonen aanhieven, bood dat een schilderachtigen en een nooit te vergeten aanblik. Op dat oogenblik begon ook de zon door den nevel heen te dringen en het geheel met hare vriendelijke stralen te beschijnen. De belangstelling in de uitvoering der cantate, gedicht door F. van Dixhoorn, op muziek gezet door C. W. Bouwman, en door laatstgenoemde gedirigeerd, was natuurlijk groot. 't Was daarom jammer dat zij niet geheel vlotte, daar een ge- deelte meermalen uit de maat geraakte 't Is dan ook niet gemakkelijk zoo'n ruim 1200 kinderen, waaronder ook de jongere klassen, zoo maatvast te krijgen, dat er niets aan hapert. De dirigent en de onderwijzers die bij het instudeeren der cantate hun hulp verleenden, hebben daaraan genoeg moeite besteed. Ook is het onderwijzers- personeel der scholen bereidwillig behulpzaam geweest voor het meermalen begeleiden der kinderen naar de algemeene repetitie's. Dat de zang niet geheel gelukt is, was echter geen beletsel voor de kinderen om juichend en vol verlangen de Markt te verlaten en schoolwaarts te keeren, alwaar zij wisten dat hun iets lekkers wachtte, want waarvoor moesten ze anders alien een kopje of glaasje meebrengen. Hoe jong ook, weten ze toch wel, al was er hun niets ge- zegd, dat er dan iets te profiteeren valt, daar kopjes of glaasjes niet onder de leermiddelen bebooren. De kinderen der Chr. school te Driewegen (Naaikussen) maakten, alvorens te vertrekken, begeleid door het hoofd en het bestuur der school, een ommegang door de versierde straten, daar zij niet aan den optocht zouden deelnemen. In de scholen in de kom had ondertusschen het onthaal plaats van wege de gemeente. De kinderen werden getracteerd op limonade en krentenkoeken. Voor de bediening der kinderen hadden zich op verzoek der raadscommissie ver- scheidene dames welwillend beschikbaar gesteld. De kinderen lieten zich het verschafte goed smaken, zongen liedjes en hadden, iu een woord gezegd, veel pret. Te vroeg was voor hen de SEIZE! COD en Vri?^Kavon^r^itge,ooderd op FeeStdaSen, bij ,.en a.tge.e, P. J. VAI OB te Ter Ieu,ea. Welkom Broeders uit het Zuiden Komt gij ook het feest in luiden Onzer edele Koningin J a zie'to edele Broedermin. Viert dan feest als ware broeders Dan zij wij elkanders hoeders, En roepen wij vereend van zin Leve Wilhelmina Koningin Prijkt overal thans boog en groen, Of hoe het anders ook moog' heeten, De SCHOOLLAAN wou niet onderdoen En wilde, al kostte't ook wat zweeten, Op dezen heuglijk blijden dag, Als nimmer Neerland er een zag, De straat eens netjes sieren. En daar dat werk nu is verricht, Is thans ons aller hart gericht, Om lustig feest te vieren. Oranje, door Gods kracht, geeft eendracht, vrede en maclit In alle streken van ons dierbaar Vaderland gebracht. Zoolang de zon en maan, nog aan den hemel schijnen, Zal nooit d' Oranje kleur, verwelken of verdwijnen. Zoolang Jehova, God, gedenkt aan zijn verbond En zijnen boog vertoont aan dit beneden rond. Zoolang er schep'slen zijn die haren maker loven Blijft 't nog Oranje boven Want Neerlands macht, door Gode's kracht, Heeft d' Oranje slam tot flcmr gebracht. En nu 't Oranjekind Met 'tKoniDgtooisel prijkt. En zoo oprecht gzind Aan 'tvolk van Neerland lijkt, Zoo is ons aller wensch, De vrensch van ons JAVANEN, Dat nooit 'd Oranjezon Verwelken zal of tanen. Recht door zee was te alien tijd Doel en richtsnoer van de Vadren Recht door zee, in God verblijd, Trouw en moed in hart en aderen, Voeren zij op 's Levensmeer 't Land tot zegen, Hem ter eer. Jonge maats van onzen tijd, Eert die Vaderlandsche lenze. Onder vrede en onder strijd, Onder alles zij uw keuze Houdt met onuitwisbaar schrift Recht door zee in 'thart gegrift. Aan het einde van uw baan Zult ge u wis gelukkig prijzen, Recht door zee brengt zegen aan, Hoe de baren om u rijzen. En eens juicht gij aan de ree, 'tWaa mij wel bij 'trecht door zee! In Ter Neuzens kleine vest, Elk burger doet zijn best Ter versiering van zijn wijk, Arm en rijk, 't zij al gelijk, Allen vieren blij van geest Voor WILHELMINA feest. Een land als Nederland Daar elk meer vrijheid heeft En daarom dat het volk Voor WILHELMINA leeft. Aan de Zuidelijke rand Van ons dierbaar Nederland, Vieren alien blij van geest Voor WILHELMINA feest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 5