IT Kron-ingsfsesten. r o Binnenland. D i Kroningsfeesteu te Ter Neuzen. Ora ons personeel in de gelegenheid te stellen mede feest. te vieren zal de TER NEUZENSCHE COURANT Woensdagavond, 7 Sept.',.niet verschijnen. Si ,/Nog hoop ik, ook in onze Indische bezitlingen eene herinnering achter te laten aan de hplde, mij heden gebracbt, v(3ptec1it en innig ben ik dankbaar vpor bet mij aangeboden gesehenk." Bij do audientie was ook de Koningin tegen- woordig. Nadat de aanbieding had plaats gehad, heeft de Kouingin Moeder zich met alle lieeren afzon-, derlijk" onderhouden en de Koningin nog met de meeste der heeren. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevuer, is van den Minister van marine, op liaar desbetreffend verzoek, ten antwoord ontvangen Dat de uitlegging van een gasboei in het Nauw van Bath aan zeer vele gevaren onderhevig is, wegens het gevaar 'twelk de scheepvaart, beloopen zou teiigevolge van verdrijvihg door ijsgaog, dat, intusschen deze aangelegenheid een punt van nauw- gezette overweging bij de permaneilte commissie van toezicht bp de Scheldevaart zal blijven uit? maken en dat het verzoek om plaatsing van een lichtboei op de punt van Onrust in nadere over weging zal worden genomen. TER NEUZEN,'5 September 1898. Gedurende de feestdagen zal het post- en telegraafkantoor alliier voor het publiek geopend zijn 1 De Konigin-Moeder ontving Vrijdagmiddag half zee in een plechtige audientie de hoofdeom- missie tot aanbieding van het huldeblijk van het Nederlandsche volk. De burgemeester van Amsterdam heeft H. M. toegesproken en namens de Nederlandsche natie het gesehenk aangeboden. Bij het gesehenk was gevoegd een album, be- vattende de namen van de leden der commissies, j die zich hadden gevormd o'm het gesehenk bijeen te brengen. De burgemeester deelde mede, dat een bedrag van ongeveer 300,000 was bijeengebracht. De Koningin-Moeder dankte voor de aanbieding n de volgende bewoordingen ,/Ik ben zeer getroffen door uwe woorden. Het gesehenk, mij aangeboden door het Nederlandsche volk bij het 'nederleggen van het ltegentschap, stel ik op den hoogsten prijs. ,/Mijn dank daarvoor uit te drukken, zoo als dien gevoel, is mij op dit oogenblik niet ogelijk. Slechts dit wil ik u zeggen, mijnelieeren, t ik bij het-eiilde van mijn taak in de liefde den dank van het Nederlandsche volk, waarvan dit gesehenk getuigd, de grootste, de schoonste voldoening vind voor wat ik gepo.ogd heb te doen in hbt belang van land en volk. vIk hoop aan het gesehenk een waardige be- stemtiling te geven en ik meen dit niet beter te kunnen doen dan door het te bestemmen voor een liefdadig doel. ,/Sedert Jang was het mijne wenscb eene stich- ting in het leven te roepen, waaraan ik geloof, dat groote behoefte bestaatik bedoel een sana torium voor longlijders, in dq eerste plaats ten bate van hen, die de middelen missen, in het juitenlaud hulp te zoeken tegen de vreeselijke baiter kwaal die, helaas, in ons vaderland zoo veelvuldig •oorkomt en zulke ernstige gevolgen met zich sleopt. „Lk hoop eerlang de vrije beschikking te krijgeti .ver het Jandgoed ^Oranje- Nassau-Oord" bij Renkum en dit af te staan voor het doel, dat mij lief is. Door deskuridigen voorgeliclit, stel k mij voor, op dat landgoed het eerste Neder- rndsche sanatorium te stichten. „Dat het gesehenk van het volk, dat ik liefheb, ij daartoe in staat stelt, maakt mij oprecht ge- kkig en stemt mij tot groote dar.kbaarheid. „Moge op deze wijze het huldeblijk, mij hed^n angeboden, een zegen worden voor velen tot in ngte Van dagen. Voor de posterijen van v.m. 6^11 uurstadstijd en van 's n.m. 46 uur spoortijd. Voor de telegraaf als op werkdagen van 6| uur voor- tot upr namiddag (Spoortijd). Bij Kmi. besluit is benoetiid tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Mijdrecht de heer J. Waale, thans commies der posterijen 2de klasse, vroeger alhier. Jl. Vrijdag werd door den beer J. Scheele Dz. alhier, nameus zijn principaal, aanbesteed liet bouwen van twee woonkuisjes aan de bizondere school. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. C. Rijnberg voor 1610, Jacob Rijnberg voor 1565, D. de Srthdt voor 1560, Jac. Deij voor 1456, P. J. Rijnberg voor 1463 en P. A. Mielpp voor 1440, aan wien het werk is gegund. Philippine, 4 Sept. Iladden de schoolkiaderen Woensdag j.l. prettig fees! getierd in de daartoe versierde school, thans was het de dig, dat het publiek eens toonen zou op eene waardige wijze de troonsbestijging van onze geeerbiedigde Koningin feestelijk te heri^nken. Reeds den geheelen Zaterdag waren alle handen in beweging geweest om versieringen aan huizeu en eerepoorten aan te brengen en laat in den avond bad onze gemeente een geheel ander aan- zien. Zondag morgen 5 uren werden we wakker aeschrikt door het bulderen der kanonschoten, het geroft'el der trommen en het luiden der klokken en in korten tijd was iedereen gereed om de laatste hand aan de versieringen te leggen. In een woord, de inwoners hadden hun best gedaan, sommige huizen waren zelfs prachtig versierd o. a. de kazerne der Koninklijke Marechaussde. Aaij den ineang der haven had de visschersvereeniging eene eerepoort opgeric'nt, zoo was er ook een aan den uitgang van het dorp en ook nog een op het kleine gehucht de Posthoorn door de gezamenlijke inwoners van die buurt. Van alle opschriften mel ding te doen, zou te veel ruimte vereischen alleen nil ik dat van deze laatste Ook moet ik niet verzwijgen het opschrift van een onzer inwoners op zijn huis geplaatst,/Waar de leeuw slaapt, waakt Oranje." FEUILLETON Een roiniin uit Ivlontl.y Nctar het Engelsch HEADON HILL. Dit was slecht nieuws voor Dick. Hij herin- terde zich Ned Shrimpton's mededeeling over zijn •edders twee Indiane'n en een blauke, die hem de wildernis gebracht hadden. l it Hanks jdmjving viel op te maken, dat het dezellde waren en dat Shrimpton zich vergist had in t karakter van den eene inaar hoe de beschonken Enke kennrs had gekregen van den schat, bleef -m raadsel. De .mogelijkheid, dat men hem veor kon ge weest zijn bij de geheime bergplaats, deed Dick te ijveriger verlimgen naar het voortzetten van den tocht, en hij drong bij Hank aan op een ■$slissend antwoord. Devine draalde niet meer en emde toe. Beide mannen bekrachtigden de over- nkomst met een handslag^ en men begon te .,preken over de uitrusting. Devine was goed voorziendoch een geweer n enki le gereedschappen waren noodzakelijk voor ck's uitrusting, alsmede dekens, laarzen en kook- Des namiddags een uur had een optocht plaats, eene jeerfewacht te pa'ard voo'rop, daarna het zang- gezelscjiap ,/Oefeuing Baart Kunst,". verder cen versierd scheepje vooistelleude de visschers vereeniging te Philippine oin zich vervtolgens aan te sluiten met het muziekgezelschap ,/de Diederiks" van Assenede, dat ongeveer twee uur op de Posthoorn zou zijn. Onder het zingen naar eji onder het spelen yan falifarens van de Posthoorn weder in het dorp gekomen werden beide gezel- schappen naar de daartoe ingerichte tnuziektent geleid om bij afwisseiing van muziek en zang hiyirfe daartoe gekozen Stukken volgeus huu progtamma ten beste- te geven. Het sclioone weder had duizende vreemdelingen verlokt, zoodat niet alleen om en bij de muziektent inaar zelfs in de bfeede en nauwe straten veel volk te zien was. Om vijf uren begounen de volksspelen, waarbij menigmaal een gejuich opging zooals bij mast- klimmen, ringsteken met de kruiWagen en wit en zwart loopen, de prijzen waren alle kleeding- stukkep. Tot laat zeer laat in den nacht heeft het feest geduurd, geen wanklank is gehoord, geen ongeval is gebeurd alleen keerde een kar waarop vijf persorien zaten plotseling oin, dodrdat debuikriem van het paard brak, doch niemand kreeg eemg letsel. Zoodat het feest goed is geslaagd en velen zullen nog menigmaal met voldoening denken aan de genoeglijke oogenblikken tijdeus het feest van onze geliefde Koningin Willielmina. Oranje Boven Kijkuit. 3 Sept. Bij de heden alhier door de maatschappij ,/Voorwaarts" gehouden aanbesteding van de levering van 26,600 Kg. superpliosphaat werd ingeschreven door de lieeren P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor Maatschappij Unitas te Neertpelt voor f 2,72. Gorkam te Rotterdam voor 2,71^ D. J. Oggel te Axel voor 2,66L en A. Rottier te St. Janstpeiv voor 2,64|. Gegund aan den laagsten iiischrijver. Boscllknpolle. as deze gemeente ten gevolge van de nietige opbrengst der colleote, eenigen tijd geleden alhier gehouden, ondanks de toekenning vai) een voldoend subsidie van gemeentewege, nog niet in staat het inhuldigingsfeest vau H. M. de 'Koningin bp waardige wijze te vieren, thans kan met genoegen worden vermeld, dat, naar aanleiding eener in de vorige week gehouden vergadering der regelingseommissie, waarin werd besloten tot htet doen eener tweede hollecle bij de ingezetenen, let zich laat aanzien, dat, bereids gesteund door ruimere bijdragen, de dag van Zaterdag 10 September a&nstaande (3de kermisdag tevensj in deze gemeente op luisterrijke wijze ter eere van Koningin "Wil- lelmina zal worden gevierd. De optocht, bepaald tegen een uur 's middagi en de daarop te volgende verschillende volksspelen ziilleri door muziek worden opgeluisterd. Des avouds algemeene illuminatie. Sa.s van Gent, 5 Sept. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is aan den herbergier P, By in een twist met zekereti W. A., beiden wonende alhier, door laatstgenoemdeh een messteek toegebracht in den linker schouder, waardoor een gevaarlijke wond ontstond, die veel bloydverlies veroorzaakte. Dadelijk werd de hulp van Dr. Rijkmaus ingeroepen, die na den gewonde behandeld te hebben verklaarde, dat hjj buiten gevaar was. De dader door de politie in verzekerde bewaring genomen, werd 's morgens iia verhoor weder op vrije voeten gesteld. Ossenisse, 31 Augustus. Met grooten luister wyrd heden de troonsbestijging van II. M. Koningin Wilhelmina gevierd. Aangekondigd door klokgelui werd te half negen het feest geopend met een pleclitigen dienst in de kerk. Na afloop daarvan trokken de schoolkinderen, door het gemeente- bestuur versierd met rnooie iusignes, in optocht van af het Gemeenfehuis door het dorp naar de school, waar zij van wege het Bestuur der Gemeente onthaald werden op chocolade en kreute- broodjes. De lokalen der school waren door de jonge daines, die welwillend de bediening der kiuderen op zich genomen hadden, keurig.met gfoen versierd. Nadat alfen verzadigd waren, zongen de leerliilgen een aantal fecstliederen met begeleiding van piano. Dat de uitvoering in den sinaak viel, bewees het herhaald applaus der aanwezigen. o. a. de gemeenteraad, de feest- commissie, en verschillende belangstellenden. Op het einde van het feest ontving elk kind uit landen van den Burgemeester ter herinnering aan dyzen dag efen keurige fotographie der Koningin. (Uitgave Veenstra). Ook de armen werden niet vergeten onder het schoolfeest had een extra-bedee- ing van brood platfts. In den namiddag, omstreeks twee uur, begon de optocht der verschillende ambachten en bedrijven in deze gemeente, voorafgegaan door de fanfaren ,,Vrijheid Eendraclit" van La;nswaarde. De ver- sehillende wageiis waren keurig versierdeen bijzondere vermelding verdient echter de praal- wagen der scheepvaart met zijn bemanning, die geen kosten gespaard had aan zijn uitrusting. jammer was het, dat de praalwagen ^Hulde aan de Koningin" zooveel te lijden had van den wind. Na afloop van den Op'TOcnt gaf de bovengenoemde muziekvereeniging op de versierde kiosk een concert bijgewoond door honderden feestvierenden yn tot besluit werd des avouds een vuurwerk afgestoken. Nog lang bleCf een dichte meuigte in opgewekte stemming zich bewegen door de versierde en verlichte straten. Ten slotte zij gemeld dat geen enkele wanklank dit schooue feest verstoorde. gereedschap. Het belangrijkste van alles was echter een voorraad proviandmeel, spek en audere spijzer./ in blik want ze gingen naar een streek, waar alles oiltbrak, behalve rendiervleesch en visch. Hank zag kans, al Wat ze noodig hadden binnen een uur te koopen daarna hadden ze niets meer te doen dan een paar dragers huren. Als alles goed ging, konden ze voor den middag veilig de stad uit zijn, eer Roode Ruben en de heele bende er eenig vermoeden van hadden. Welken weg stelt ge voor, dat wij zullen nemen vroeg Os.borne. Over de Taya was 't antwoord. Er valt niet veel te kiezen, maar ik ken dien weg beter dan over den Witten pas. Nauw had hij die woorden gesproken, of cen schaduw gleed langs den iugang der tentbeidei} keken snel op en Devine's hand zoc.it het wapen in zijn gordel. Maar zij zagen een toonbeeld van vrede en vriendschappelijkheid voor zichde heer William Baxter stond daar, met zijn breed, glad- geschoren, goedig aangezicht en hij stak de hand toe aan Dick, voor een morgengroet. W aarde heer Osborne, zci hij, 't is be paald een opluchting voor mij, dat ik u zie Ik voelde mij in zeker opzicht verantwoordelijk voor de onaangename historie in den algeloopen nacht. Hoe kan 'tzoo treffen ik was juisteven in 't hotel gegaan op het kritieke oogenblik, toen die schurk u bedreigde 1 Ik deed mij zelf allerlei verwijten, toen ik in de ,/saloon" terugkwam en fiQorde wat u gebeurd was. En wat mijn on- gerdstheid nog vermeerderde, wasdat niemand gded wist, waar u"geble;en was. Juffrouw Mursell, oi)ze waardige gastvrouw, is bepaald troosteloos. Zij verzocht mij, u te zeggen als ik u vond dat zij met liaar eerewoord borg staat, dat u niets vsn dien aard weer zal gebeuren, als u naar't hotel wilt terugkeeren. Dick kon maar niet vergeten, dat hij dien heer Baxter had gezien in gezelschap van- Rooden Ruben. O, dank u, sprak hij koelik heb u in 't geheel niet de sehuld gegeven. Op terug keeren naar dat hfltel heb ik geen plan. Als 't oude wijf iets tot pand wil geven, had ze wet wat beters mogen kiezen dan haar eere woord, meende Hank. Jake keek den gouddelver aan en vergat voor een seconde, dat hij vriendelijk moest kijken. 't Is hier een vrij laud, zei hij, ieder mag zijn eigen gedachten hebbenals u geen lust heeft, naar 't hotel terug te keeren, metieer Oshorne, dan doet, u 5t niet. U kuut zelf bet best daarover oordeelen maar u vergat gisterravond een kleine formaliteit het betalen van uwe rekening. De oude vrouw begreep .natuurlijk, dat 't een vergissing was, die u zou herstellen, zoo gauw u er aan dacht; daarom gaf ze mij een quitantie Meermalen werden in Ter Neuzen volksfeesten gehouden, meermalen werden feesten georganiseerd ter viering van gedenkdagen van ons geliefd Oranjehuis en even zoovele malen gordde Ter Neuzen zich aan om de veste in een feestgewaad te tooien. Bij menschenheugenis echter was't nimmer zoo algemeen als thans en was het enthousiasme hooger gestegen dan nu. Danger of korter tijd vddr d6 feesten werden in verschillende straten en bunrten vergaderingen belegd, welke vergaderingen werden gevolgd door omhalingen bij al de bewoners eu dit werd weer gevolgd door bijeenkouisten van ingespannen, haastigen arbeid, om voorwerpen te vervaaidigen die dienen moeten om in deze dagen onze stad in een feestkleed te steken. Eu die laatstgenoemde bijeenkomsten waren voor de deelnemers niet de minst aangename, ja, zij schonken meer genoegen dan de eigenlijke feestviering, daar het g&uot van langer duur was. Ieder spant zich in, om iets moois iets nieuws te bedenken, en de bewouderiug van de medewerkenden, is de hoogste belooning die men voor 't vervaardigde werk maar bedenken kan. En thans maakt men zich gereed om al dat moois voor het publiek ten toon te spreiden. In de laatste dagen der vorige week werden massa's sparrenboompjes en groen aangevoerd, verrezen eerepoorten, sparreboomen, paleu enz., welke werk- zaamheden bewoners van een paar straten die tot nog toe hadden stil gezeten er toe aanspoorden om nog ter elfder ure de hand aan den ploeg te si aan. Eu morgen, morgen is de gewichtige dag daar de dag, waarop alles zijn beste Zondagspakje moet aan hebben. Met zenuwachtige haast is men nog allerwege aan 't werk en velen komen tijd en handen te kort om alles te doen zooals zij zouden w'enschen, en slapen in den a. s. nacht daara'an denken ze niet. We stellen ons voor, op de versieringen later terug te komen, ofschoon we moeten erkenneu huiverig te zijn aan een algemeene opnarne te begiunen, daar het vele dat in onze stad zal te zien zijn, overstelpend is. We hopen ons echter zoo goed mogelijk van die taak te kwijten. voor u mee, voor't geval ik u vond. Ze wilde niet, dat u daarvoor naar't hotel terug zou komen, als u er ovengens geen plan op hadt. Dat oude mensch heeft ook Haar soort point d'houneur, begrijpt u Dick bloosde even, als elk eerlijk man, die onwillekeurig zulk een yerzuim gemaakt heeft. 't Was trouwens in zijn geval verklaarbaar genoeg. En 't zenden van de voldane rekening door zijn gewezen gastvrouw was een daad van fijngevoelig- heid, welke hem het verzuim nog meer deed betreuren. Hij telde het geld uii en gaf liet aan Jake, met veel excuses. Kan ik nog iets voor u doen, eer ik aan mijn zakeu ga? vroeg Baxter. U had bijvoor- beeld gesproken over een gids Ik geloof wel, dat ik u een goeden man kan bezorgen. O, dank u; dat is niet meer noodig. Ik ga zoo aanstonds de stad verlaten, antwoordde Dick. En begrijpende, dat hij tegenover Baxter's vriendschappelijkheid niet onbeleefd achterhoudend mocht wezen, voegde hij er bij Meneer Devine gaat met mij. -T- Ik vermoedde al zoo iets, zei Jake, met een genadig glimlachje vopr den eigenaar der tent. Dus, ik kan u 'niet meer van dienst zijn Dan ga ik maar heen. Tot ziens, zullen we goede reis en veel geluk (Wordt vervolgd). ga maar zeggen Do Burgemeester van TER NEUZEN noodigt ieder nit om gedurende de Kroningsfeestei) met (geen dor te houden optochten mede te loopen. inaar liet bewaren van de goede ordo te bevorderen door lungs den weg stil te blijven staan en voldoende brcedte op de straat open te laten. rVoorts noodigt hij ied6r oft om in de straten, NVaar net bloemencorso en de optocht passeert, gedurende de uren, waarop dit geschicdt, de vlaggen tot ten nrinste vier meter van den 'S-beganen grond op te nemen, en geene draden enz. over de straten te spannen anders dan minstens vier meter boven den beganen grond. Ter Neuzen, 2 Sept. 1898. De Burgemeester voornoemd. J. A. VAN BOVEN. De Burgemetester van TER NEUZEN brengt ter kennis, dot bet bureau van den gemeente- ontvauger den G s. zal zijn gesloten ep den volgertrten dag, alleen des morgans van lO tot 11 uren open '-tjii Ter Neuzen, Sept. 1898. Dc Burgemeester van Ter Neuzen. ,J. A. VAN BOVEN. Op de grens vau Nederland Wonen ook Philpineriaren, Die trouw zyn aan hun Vaderland En ook geen moeite sparen, Om huld te doen aan Koningin Wilmina, hoog verheven Is onze roep van in 't begin Dat zij moog lange leven VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2