BIJVOEGSEL Tgt KGUZsnsche Courant Zaterdag 3 September 1898. No. 3659 Gemenffde berichten. BURGERLIJKE STANIX V Buitenland. Een belaugwekkend incident in de Dreyfus-zaak. Het tijdperk van onrust en beroering, van on- zekerheid en verrassing is heropend in Frankrijk van de mogelijkheid, dat het proces-Dreyfus her- zien zal worden, spreekt de een van de zekerheid. dat het tot een nieuwe instructie in deze ge- ruchtmakende zaak zal komen, gewaagd de ander. Hoe het zij, de kans, dat er licht zal komen in deze duistere zaak, welke reeds sinds vele maanden de geheele beschaafde wereld in spanning houdt, schijnt grooter dan immer voor deze. Dank zij der energie van luitenant kolonel Picqnart, die zich heeft opgeworpen als verdediger van de miskende waarheid, mag men gegronde hoop koesteren, dat de sluier, welke over de Dreyfus- zaak ligt uitgespreid, eindelijk zal worden opge- heven, en dat de ware schuldigen hun rechtmatige straf niet zullen ontgaan. Wat is er geschied te Parijs De luitenant-kolonel Henry van den generalen staf, die zulk een belangrijke rol heeft gespeeld in de Dreyfus-zaak, heeft bekend de schrijver te zijn van den brief, gedateerd 31 October 189b en gericht tot de regeering, waarin de naam Dreyfus openlijk en in zijn geheel wordt genoemd. Minister Cavaignac zou in zijn vaste over- tuiging van de echtheid der door hem op de Kamertribune 7 Juli 11. gelezen stukken aan het wankelen zijn gebracht door de beschuldigingen tegen majoor Du Paty de Clam en de onthullingen van kolonel Picquart, die, met terzijdestelling van het beroepsgeheim, dat hem tot dusver den mond gesloten hield, alles had verteld, wat hem bekend is. De minister stelde persoonlijk een onderzoek in. Hij ondervroeg alle officieren van het departement van oorlog. Een dezer vertelde den minister dat hij had hooren spreken van val- sche stukken, vervaardigd op het bureau van den informatiedienst. Zoo besloot de minister van oorlog Dinsdag, luitenant-kolonel Henry persoonlijk te hooren, en in tegenwoordigheid van generaal Roger, chel van het militair kabinet van den Minister, en gene raal de Boisdeffre, bad het onderhoud plaats. Toen kolonel Henry op het bureau van den Minis ter nadrukkelijk ondervraagd werd over de her- komst van het document in kwestie, bepleitte hij eerst de authenticiteit, doch toen de opmerking werd gemaakt dat er verschil bestond tusschen dit stuk en een ander over dezelfde zaak, bekende de kolonel, dat het stuk, toen hij het in handen kreeg, onvolledig was, en dat hij er een zin aan had toegevoegd. Door verdere vragen in het nauw gebracht, bekende kolonel Henry ten slotte het geheele stuk vervaardigd te hebben. De Minister gelastte onmiddellijk zijn gevangen- neming en begaf zich naar Brisson, om dezen met het voorgevallene in kennis te stelleu. De Minis ter-president keurde de maatregelen van zijn collega goed, waarop kolonel Henry, onder een (link geleide, naar de vesting van Mont-Valrien werd overgebracht. Zooals men zich wellicht nog zal herinneren, was een der sterkste bewijzen voor Dreyfus' schuld de brief, gedagteekend October 1896, die uit het geheime archief van het ministerie van oorlog werd voor den dag gehaald en bij het eerste proces-Zola door generaal De Pellieux in overleg met den tweeden chef van den generalen staf, generaal Gonse, ter tafel gebracht. De Duitsche gezant heette de schrijver te zijn van dit document, dat gericht was aan den gezant van Italiehet miste echter een bekende onderteekening maar was vergezeld van een visitekaartje, waarop een naam stond, die veel met dien der niet bekende onderteekening overeenkwam. De inhoud luidt aldus ,/Ik heb gezien, dat een afgevaardigde zal inter- pelleeren over de zaak Dreyfus. Als (nu volgt een gedeelte, dat geheim moest worden gehouden). zal ik zeggen, dat ik nooit betrekking heb gehad met dien Jood. Dat is afgesproken. Als men u vraagt, doe dan als ik, want nooit mag iemand weten wat met hem verhandeld is." Picquart beweerde terstond, dat dit stuk valsch was en als gewezen chef van den informatiedienst kon hij heel goed op de hoogte van de zaak te zijn, doch men mistrouwde Picquart en minister Cavaignac was zoo van de echtheid van dezen brief overtuigd, dat hij bij de interpellatie-Castelin hem voornamelijk als bewijs voor de schuld van Dreyfus aanvoerde. Minister Cavaignac sprak in de Kamerzittingen van 7 Juli 1.1. ten aanzien van dit stuk aldus ,/De echtheid van dit document valt niet alleen af te leiden uit de omstandigheden, waaronder het mij ter hand is gekomen, doch ook uit de treffende overeenkomst met een document, ge- schreven op hetzelfde papier met hetzelfde blauwe potlood, en dagteekenend van 1894, welk stuk de archieven van het departement van oorlog sinds dat oogeublik niet heeft verlaten. Zoo is dus de schuld van Dreyfus onwederlegbaar be- wezen in een stuk van 1896, dat volkomen past in een vroegere briefwisseling." Door de Kamer werd de aanplakking van de redevoering van minister Cavaignac aangenomen met algemeene stemmen (545). Den dag, volgende op deze zitting, richtte de luitenant-kolonel Picquart een brief aan den presi dent van den ministerraad, waarin hij zich in staat heette te bevoegder plaatse het bewijs te leveren, dat de twee stukken, gedateerd 1894, geen be trekking hadden op Dreyfus en dat het stuk, ge dateerd 1896, alle kenmerken droeg valsch te zijn en vier dagen later werd de luitenant-kolonel vervolgd en in hechtenis genomen op besluit van den ministerraad. schonk Hare Majesteit de Koningin-Moeder f 1000 aan de armen van Den Haag. De beeldhouwer Pier Pander heeft huize zijner ouders te Benedenknijpe (Er.) den nieuwen heelde- naar van onze munt voltooid en Maandag ter goedkeuring aan H. M. de Koningin opgezonden. Door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Vredebond is een adres van hulde aan de Koningin gezonden, waarin o. a. het volgende voorkomt ,/Moge Nederland zijn schoon verleden waardig door zijn voorbeeld en zijn invloed krachtig medewerken om tusschen de natien dien geest van onderlinge waardeering, rechtvaardigheid en vredelievendheid te wekken en te versterken, welke even onmisbaar in het verkeer tusschen de staten als tusschen de zonen van een vader- land meer dan de sterkste legers vermogen, den geesel des oorlogs kan afweren en het behoud van den vrede kan waarborgen, en welke, verre van de vaderlandsliefde te verzwaken en 's volks weerklacht te verminderen, de volken beter, sterker en gelukkiger rnaakt." z/Onder Uwer Majesteits regeering winne de overtuiging meer en meer veld, dat geschillen tusschen de natien door scheidsgerechten behooren te worden beslecht." //In een woord moge, onder Gods onmisbaren zegen, in het thans aangebroken tijdvak het besef steeds levendiger worden, dat recht gaat boven macht en dat gerechtigheid de volken verhoogt." z, Dan zal de gerechtigheid leiden tot den vrede en onder de zegeningen des vredes zal Uwer Majesteils regeering den landzaat tot heil, den vreemdeling tot een voorwerp van bewondering zijn en nog bij het late nageslacht in dankbare herinnering blijven voortleven Te Bussum is de 75jarige II. v. d. Berg, terwijl hij bezig was met het vellen van een boom op den //Yeerkamp," daaronder geraakt en kort daarna, tengevolge van de daarbij bekomen kneu- zingen, overleden. Te Weiwerd werden vier jonge zwaluwen, wier moeder was gestorver; en wier vader niet was teruggekeerd, overgebracht in een ander nest, waarin zich eveneens vier jongen bevonden. A1 de acht diertjes worden thans verzorgd; de stiefkindertjes hebben het niet minder dan de andere. De woning is echter gebouwd voor vier en niet voor acht, zoodat het verblijf spoedig te klein zal zijn. Een dierenvriend is voornemens daarin te voorzien. Laaghartigen hebben te Rotterdam op de Veemarkt de palen der kindertribune doorgezaagd, zoo wordt in het //Hbl." verhaald. Gelukkig is die ellendige daad tijdig ontdekt. Te Rotterdam is een vermoedelijke vergif- tiging van een 18jarig meisje ontdekt. In eene woning in de Oranjeboomstaat zijn in edn jaar tijds plotseliug overleden de vader van het gezin, stuurman van beroep, een kostganger en thans de jonge dochter, hulponderwijzeres op een ge- meenteschool, die binnenkort haar examen voor de hoofdakte zou doen. Volgens gerucht werd bij het overlijden van den kostganger vergiftiging geconstateerd, doch deze toen aan zelfmoord geweten. De weduwe blijft thans over met een 9jarig meisje. De vader van het gezin was in het bezit van eene levensverzekering. Een 12jarige schoorsteenvegersjongen is Maandagmiddag van het dak van een pand in de Poortstraat te Rotterdam gevallen en met gebroken linkerdijbeen in het ziekenhuis gebracht, alwaar hij des nachts aan de gevolgen overleden is. Eergistermiddag is brand ontstaan in de bloembollendrogerij van de heeren gebr. Zeegers te Veenenburg. Een waarde van f 100,000 aan bollen is verbrand. Naar men zegt moet het vuur ontstaan zijn door jongens, die met Bengaalsche lucifers aan 't spelen wareu. Geruimen tijd reeds werden op verschillende plaatsen van Amersfoort de brievenbussen des nachts op de ergerlijkste wijze onrein gemaakt. De politie deed al wat haar mogelijk was om den dader te betrappenweken achtereen bleven de pogingen vruchteloos. In den laatsten tijd scheen de dader het vooral gemunt te hebben op de brievenbus van een particulier in een der stillere straten. Woensdag- Dacht zat de politie wier beleid niet genoeg te prijzen valt in een gebouw over de bedoelde woning, waar ze tegen 4 uur 's ochtends een man er voor zag stilhouden. Weldra bemerkte zij, dat deze op heeterdaad te betrappen was hetgeen ook met de grootste omzichtigheid moest geschieden. Het bleek te zijn een man uit deu fatsoenlijken stand. Eergisteren avond raakte een jonge man, die niet geheel nuchter was, in een bierhuis in de Boterstraat te Utrecht, verzeild, waar hij kennis maakte met een aldaar aanwezige man en vrouw. Na eenigen tijd in hun gezelschap te hebben ver- toefd, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat zijne portemonaine, ongeveer f 10 aan zilver- geld inhoudende, was verdwenen. Daar beiden beweerden van niets te weten, riep hij de liulp van een politieagent in, die een onderzoek instelde en kort daarna de bedoelde man en vrouw arres- teerde en naar het politiebureau aan de Ganzen- markt overbracht, waar ze achter slot en grendel werden gezet. Een inbreker, die in de gevangenis te Marburg een vonnis van 7 jaren opsluiting onderging, is daar uitgebroken. Hij pleegde nog dienzelfden nacht een nieuwe inbraak, in een huis, vlak bij de gevangenis, waar hij een pak kleeren stal, om in plaats van zijn gevangenispak aan te trekken. Een tienjarige moordenaar is te Montefionno gevangen genomen. Die knaap heeft zijn twaalf- jarig nichtje, met wie hij eenige uren te voren had getwist, een grooten steen naar het lioofd geworpen en haar zoo zwaar gewond, dat het arme kind na verloop van een paar uur overleed. De verplaatsing van een gebouw heeft dezer dagen weder te Berlijn plaats gehad. Het was een huis van een verdieping, 11 M. lang en 4 M. breed, waarin de bureaux gevestigd waren der bank Ludwig Lowe Co. Des Maandags werd met het werk begonuen. Deuren en ramen werden er vooraf uitgenomen en daarna werd het door kelderwinden 1 M. van zijn fondamenten gelicht. Na er ijzeren binten onder door gesehoyen te hebben, werden er twee aaneengekoppelde ijzeren rolwagens onder gereden en door acht sterke paarden petrokken, verplaatste zich het geheel gevaarte 1400 M. ver, waarna het Woensdagmiddag op de plaats zijner bestemming aankwam. Sedert is het weer als van ou.ds door de bank in gebruik genomen. Een Engelsch tijdschrift bevat een beschrijving van het vergaan van de Maitland, een kuststoom- boot, die bij hevigen storm een schuilplaats zocht in de Broken Bay, op de Australische kust. Maar de woede van wind en golven maakte er weldra een wrak van. De stokers moesten de vuren ver laten en de Maitland strandde met een verlies van zeventien menschenlevens. Bij een storm uit het Zuid-Oosten, met een windsnelheid van 57 mijlen is de groote Oceaan ontzettend gevaarlijk bij de rotsachtige klippen langs de Oostkust van Australia De geschiedenis van het vergaan der Maitland is dan ook verschrikkelijk. Maar het verhaal wordt opgeluisterd door een schitterend voorbeeld van hefdenmoed. De stoomboot was op de rotsen gestooten; de branding sloeg er overheen en vrijwilligers werden opgeroepen om het stoute stuk te wagen, een kabel naar de kust te brengen. De een na den ander sprong in de golven en kwam in zijn heldhaftige poging om. Een passagier. de heer Russell van New-Castle, slaagde er eindelijk in de kust met een kabel te bereiken. Twee per- sonen, die den tocht mede ondernamen, kwamen er bij om. De passagiers en een deel van de bemanning waren reeds veilig aan land gebracht, toen plotseling 't touw brak. De kapitein, de bootsman, drie van de bemanning en een klein kind moesten den geheelen nacht op het dek achterblijven, terwijl de orkaan woedend boven hun hoofd huilde en de zee tegen het wrak beukte. Aandoenlijk is het verhaal hoe de ruwe maar goedhartige zeelieden s nachts voor bet kind zorg droegen, hoe zij scheepsbeschuit weekten om het eten te ge;en. Den volgenden morgen bereikten alien veilig de kust, waarbij de kleine op den rug van den bootsman gebonden was. Zijn er vuurspuwende bergen Een zonder- linge vraag zullen velen zeggen, want reeds van jongs af heeft men de vulkanen vuurspuwende bergen hooren noemen. Gewoonlijx heeft men echter den gloed, die men boven werkende vulkanen ziet voor vlammen gehouden, terwijl deze toch niets anders is dan weerschijn van de gloeiende lava. Bij de uitbarsting van den Vesuvius in April van dit jaar zijn door twee geologen, professor Semnola, van de academie te Napels en professor Mattenci van de accademia dei Lincei te Rome werkelijk vlammen waargenomen. Semnola meent, dat het verschijnen der vlammen door een gedeel- telijke instorting van den kraterwand veroorzaakt is, omdat daardoor de krateropening verstopte en de opstijgende gassen zoo sterk verhit werden, dat zij als vlammen door de plotseling ontstane opening ontweken. Mattenci denkt dat het meeren- deel der uit de lava opstijgende gassen brandbaar is. Hij zag kleinere en grootere vlammen in den krater, de laatste duurden 15 tot 19 dagen achtereen en werden dan klein en rustig als de overige kleinere vlammen, wier duur langer aanhield. Een dergelijke uitbarsting, meent de laatste geleerde, is zeker in de laatste 48 jaren niet en misscbien wel nooit waargenomen. Ook bij de uitbarsting van den grooten Kilauea-krater op llawa'i, zijn vlammen gezien. Het spectrum der vlammen bij den Vesuvius is hetzelfde als dat van de gloeiende lava. - Bij Sion (Zwitserland kanton Wallis) is een Engelsch man, Dr. Hopkinson, met zijn zoon en twee dochters in een afgrond gevallen en gedood. - Dat in Amerika ook geleerde grappen niet ontbreken, bewijst het volgende, dat uit New- York geschreven wordtVerscheidene profes- soren uit Philadelphia, waaronder de beroemde electro-technicus Thomson, hadden eenige vriendcn in Linn (Massachusetta) tot een diner in een bekend restaurant uitgenoodigd. Men zette zich aan tafel. De soep werd opgediend. Een seconde later riep een der gasten //Die Soep bevriest Nauwelijks waren deze woorden gesproken of de soep was in een ijsblok omgezet. De waard was bijster van ontzetting. Nu kwam het eerste gerecht, visch. Nauwelijks had de kellner opge diend, of een der gasten riep Men scherst met ons, want die visch bestaat uit houtHet gelukte niet, de visch te snijden, men had het gevoel, als sneed men in een stuk eikenhout. De waard verzekerde vergeefs, dat de visch goed gekookt had. Zij werd afgenomen. Nu kwamen de entrees. Het gebraad bevroor direct nadat het op tafel kwam, het brood was zoo hard als stall, de wijn zette zich in de flesschen tot ijs en ook het water bevroor. Men verwisselde de flesschen. Een minuut later, en er ontstond een klein alarm de kurken vlogen van de bar- stende flesschen, en de wijn kwam in den vorm van een rozenroode, bevrorene cylinder te voor- schijn. De tafel werd opgegeven en tot later uiigesteld. Een maand lang sprak geheel Lynn over dit merkwaardige diner. Eindelijk werd het raadsel door een indiscretie opgelost. Thomson had uit zijn laboratorium een klein vaatje met naar de methode van M. Dewars, in Londen, bereidde en vloeibaar gemaakte lucht medegebracht. Deze vloeibare lucht bracht, in gasvormigen toe- stand overgaande, een temperatuur van 200 graden onder nul te weeg. Thomson liet wanneer nie- mand op hem lette, een weinig vloeibare lucht op de spijzen en dranken vloeien, waardoor deze direct bevroren. Tijdeus het tweede diner werd over deze grap hartelijk gelachen. De waard presenteerde echter een rekening voor twee diners. ZEET1JDIINGEN. Van 31 Aug. tot en met 1 Sept. Yfl Van 31 Aug. tot en met 1 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 19 binnenvaartuigen op-en 15 afgeschut; door de Westsl. 5 op- en 3 afgeschut. VAN DE VAN Rosclikapelle. Geboorten. 18 Aug. ApoloniaEli sabeth, d. van Jacobus van Bastelaar en van Francisca de Bakker. 24 Aug. Maria Louisa, d. van Jan Francies Scliuren en van Suzanna Merk. 30 Aug. Emma Christina, d. van Josephus Otjes en van Rosalia de Klerk. Ovemlag. In deze gemeente hebben geen aangiften plaats gehad. Sas van Gent. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Jo hannes Ranschaert, oud 26 j., jm. en Leontina Clemence Braet, oud 20 j., jd. 29 Aug. Ghislain Leon Joseph Lam- mens. oud 23 j., jm. en Maria Sophia Willaert (van Selzaete), oud 20 j., jd. Geboorten. 17 Aug. Johannes Dominicus, z. van Ludo- vicue Franciscus Arens en van Fidelia de Buck. Overlijden. 16 Aug. Eugenia Delannoy, oud 75 j., wed. van Petrus Stofferis. Siut .Innsteen. Geboorten. 20 Aug. Martha Pelagia, d. van Joannes Rottier en van Dolphina van Dorsselaer. Camillus, z. van Augustus Beaurain en van Isabella Crombeen. Overlijden. 30 Aug. Martha Pelagia Rottier, oud 9 d., d. van Joannes en van Dolphina van Dorsselaer. Stoppelilijk. Geboorten. 16 Aug Lucia Martha, d. vau Ludovicus Polfliet en van Christina van de Yelor. 20 Aug Johannes Francies, z. van Mattheus van Stevendaal en van Paulina de Roos. 29 Aug. Johannes Francies en Louise Wilhelmina, z. en d. van Jacobus van Yooren en van Regina van Stevendaal. Overlijden. 29 Aug Jan Francies Ivens, oud 78 j., weduwn. van Anna Maria van der Veeken. 31 Aug. Josephus van den Broeck, oud 53 j., z. van Cornelis en van Anna Catharina Leeraart. IVestilnrpc. Geboorten. 16 Aug. Arthur Johannes Ludovicus, z. van Petrus Joannes Bouwmans en van I'hilo- mena Johanna van de Moer. 20 Aug. Oscarina Maria Pru- dentia, d. van Jacobus D'haene en van Rosalia de Weirdt. 23 Aug. Franciscus, z. van Petrus Johannes Notschaele en van Maria Louisa de Moor. 27 Aug. Stephaan Charles Lodevicns, z. van Petrus Augustinus Kindt en van Honorine Vervaet. Kuiiltlorpt*. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Fran ciscus de Neve, oud 26 j., jm. en Leonia Herman, oud 28 jjd. Geboorten. 17 Aug. Rene Petrus, z. van Eduardus de Munck en Leonia Clementina de Meijer. Overlijden. 30 Aug. Alexander van de Calseijde, oud 74 j echtg. van Dominica van do Velde. VLAG. NAAM. M:1. Van en naar. Lading. 31 31 31 Eng. s.s. idem idem idem idem Duits. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. idem Zweed. s.s. Eng. s.s. idem Voor Ter Xeuzen 3637 Tekeness 1862 New-Castle 2199 Londen 3425 Helsingfors 3653 Waza Eng. s.s. Duits s. .s. Eng. s.s. idem idem idem Deens. sch. Nevada Warkworth Hailing Ferrara Coruna Van Ter leuzen i Timandra 3559 Antwerpen Ann Webster 2241 Londen Voor Gent I Ibis 3024 Manchester Sea Gull 2100 Londen Noutilus 2757 Forofors Don 2658 Goole Dynamo 1364 Hull Van Client i 1763 Goole Aire Heinrich Spindrift Calder Egret Ibis Ruth 2406 1 Rensburg 2003 Londen 1992 Goole 3492 Antwerpen 3024 idem 472 Hernosand hout stukg. idem hout idem ledig stukg. stukg. idem hout stukg. idem stukg. ijzergrond stukg. idem idem idem ballast

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1