Gemengde berichten. TER NEUZEN, 26 Augustus 1898. In de op a. s. Dinsdag 30 Aug., des voor- iniddags 9 ure te houden openbare vergadering ^n den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Aanbieding gemeentebegrooting 1899 reclames hoofdelijken omslagingekomen stukken. Heden werd te Zaamslag door het bestuur van den Margarethapolder aanbesteed het maken van een keibestrating in het onverharde gedeelte van den Paardendijk bij de gemeentelijke haven aan den Kleine Huisseuspolder, met bijlevering van alles wat er toe behoort. (Raming f 13986). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Meertens te Hoek voor f 14834, A. Ver- morken te Hontenisse voor f 14400, F. de Rooy te Vlissingen voor f 14199, Joh. de Jonge te Middelburg voor f 14198, J. Geluk te Tholen voor 14120, J. van Beers te Vlissingen voor 14100, J. H. van der Yen te Middelburg voor 14085, C. de Wilde te Kattendijke voor 14075, D. de Doelder voor 14060, J. F. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor f 14050, H. Klaassen te Zaamslag voor f 14049, B. van Eck voor f 13998, Jac. Jansen voor f 13980 en M. Verschelling voor f 13459. De inschrijvers achter wier naam geen plaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Gisteren slaagde te 's Hage voor de akte Fransch lager onderwijs, de heer J. J. van Doe- selaar van Hoek. Axel. Ds. A. Steijling, predikant bij de Ger. Kerk B alhier, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Naarden. Zaamslag. Was reeds vroeger besloten, de inhuldigingsfeesten, bij de troonsbestijging van H. M. de Koningin Wilhelmina, gedurende drie dagen te doen plaats hebben, in een dezer week gehouden vergadering van de hoofdcommissie met de verschillende sub-commissien, werd bepaald de feestelijkheden te doen plaats hebben, gedurende twee dagen en wel op 31 Augustus en 1 September a. s. Het programma dezer feestelijkheden werd vast- gesteld als volgtWoensdag 31 Augustus om 2 uur namiddag, optoeht van de schoolkinderen om half 4 uur namiddag, feestredeom 4 uur namiddag, onthulling van het gedenkteekenom 6 uur namiddag, concert en om 8 uur des avonds illuminatie. Donderdag 1 September, des voormiddags 9 ure onthaal der schoolkinderen in de scholen; des namiddags 1 uur optoeht; des namiddags 6 uur, concert; om 8 uur des avonds illuminatie en om 9 uur vuurwerk. Pauluspolder, 24 Aug. In de laatste ver gadering van de feestcommissie werd een defini- tief programma voor de feestelijkheden op Zondag 4 Sept. a. s. vastgesteld. Naar wij vernemen, moet de optoeht, waaraan ook de medewerking van de Fanfare ,/Amphion" van Stoppeldijk is verzekerd, veel beloven, daar o. a. een oorlogs- bodem tot drie malen toe een batterij zal trachten te overmeesteren. Lag het eerst in de bedoeling der commissie de oorlogsboot als Amerikaander uit te rusten en een Spaansch fort te laten maken om Santiago de Cuba voor te stellen, om zoodoende een episode uit den Spaansch-Amerikaanschen oorlog aan- schouwelijk te maken, de te groote kosten voor kleeding, uitmonstering en het te bouwen fort hielden de commissie daarvan op het laatste oogenblik terug. Melden wij verder dat de commandant der oorlogsboot een beproefd zeeman, de heer M. is en de batterijsoldaten staan onder het bevel van een Oost-Indischen veteraan, den heer V., dan verwachteu wij een schouwspel, dat Pauluspolder nog lang zal heugen. Het onthaal der schoolkinderen is bepaald op den volgenden dag, Maandag 5 Sept. Welk weer zullen wij hebben gedurende de aanstaande feestdagen Het Handelsblad heeft zich gewend tot den directeur van het Meteoro- logisch Instituut te Utrecht en hem gevraagd of hij een antwoord op deze vraag kan geven. Zijn antwoord luidt als volgt Met zekerheid kan niets gezegd worden omtrent het weder van 31 Augustus tot 10 September a. s. Het weder, dat thans omgeslagen is, kan zich spoedig weder herstellen, het kan echter ook geruimen tijd zijn ongunstig karakter blijven behouden. Den tijd van het jaar in aanmerking nemende, is de kans op goed weder grooter, dan die op slecht. Weersvoorspellingen op zuiver wetenschappe- lijken grondslag worden gedaatj voor een tijdperk van slechts 24 uur en dan zelfs is de uitslag nog niet gunstig te noemen. Bij mej. Vorstman aan den Schotersingel te Haarlem kwam een als heer gekleed persoon, die voorgaf handelaar te zijn in antiquiteiten. Op zijn vraag of zij het een of ander te verkoopen had, kreeg hij een ontkennend antwoord. Op een tafeltje evenwel was een kerkboek met kostbaar gouden slot en zonder iets te vragen of te zeggen scheurde hij de sloten er af en stak die in zijn zak en legde een bankbiljet van 25 op tafel. Jioewel mej. Yorstman protesteerde en verklaarde het beslag niet te hebben willen verkoopen, kreeg zij het niet terug en is de onbekende koopman er mede heengegaan. Zijn signalemeut is als volgt leeftijd 30 k 35 jaar, middelmatig lang, blond haar, kort geknipt, van voren een weinig kaalhoofdig, blauwe oogen, dragende een bril, kleine neus, groote blonde knevel en als heer gekleed. De politie heeft proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt en doet onderzoek naar zijn verblijf. Een clubje Hagenaars was eergisterenavond te Rotterdam gekomen om kermis te houden. Yoor de stad verder in te gaan zouden zij zich eerst wat verpoozen voor een der cafe's op het Hofplein, waar het gezelschap vroolijk en welgemoed op de buiten staande stoeltjes plaats nam. Op een oogenblik stond een der mannelijke leden van het gezelschap op, van welke gelegenheid een kwajon- gen gebruik maakte om zijn stoel achteruit te zetten. En toen nu de Hagenaar meende te gaan zitten, viel hij met zijn glas in de hand achter- over op den grond. Woedend geworden nam hij, nauwelijks weder ter been, zijn glas en sloeg het aan stukken op het koofd van een heer, die toe- vallig achter hem zat en in wien hij den dader meende te zien. Deze had er echter part noch deel aan. Hij werd vrij ernstig op het hoofd verwond en op het politiebureau in de Almonde- straat verbonden. Daarheen werd ook het geheele Haagsche gezelschap gebracht tot nader oDderzoek. Voor de eerste maal in 35 jaar is een jongen van de weesinrichting te Neerbosch verdronken. De heer Van 't Lindenhout deelt daaromtrent het volgende mede Een onzer weesjongens, Gerrit Johannes van Burk, geboren 26 Mei 1882 te Nijmegen, en sedert 1888 in de weesinrichting vertoevende, heeft Zondag met nog vijf van zijn kameraden, niettegenstaande herhaalde ernstige waarschuwingen van niet te gaan zwemmen, heimelijk de wees inrichting verlaten om met zijn kameraden te gaan haden achter een krib in de Waal. Hij is door den stroom medegesleept en, door kramp in het water bevangen, naar de diepte gevoerd en ver dronken. Zijn kameraden, onder wie er een was die goed zwemmen kan, hebben al het mogelijke gedaan om hem te redden doch te vergeefs. Hij was juist uit het Ziekenhuis ontslagen, waarin hij enkele dagen had vertoefd. Wij hebben reeds alle maatregelen genomeu om zijn lijk terug te vinden. Het dompelt ous in groote droefheid en vooral ook zijn zuster, die 's middags om 5 uur hem nog bij zich had, juist na afloop van de inspectie, die gehouden werd om te zien of alle weezen zich op de Inrichting bevonden en waarbij niemand gemist werd. Om 7 uur kwamen zijn kameraden terug met de droevige tijding, dat hij was verdronken. De afstand van de Wees inrichting tot de plaats, waar het ongeluk ge beurde, is drie kwatier gaans. Het baden wordt aan onze weesjongens alleen toegestaan onder geleide van een of meer der medearbeiders. Om als landlooper te worden opgenomen, vervoegde zich Dinsdagmorgen bij de politie te Utrecht een man van omstreeks 85 jaren, aan wien het reeds dadelijk was aan te zien dat hij tot degenen behoorde die eenmaal betere dagen hebben gekend. Dit bleek ook werkelijk het ge- val te wezen. Op ruim 26jarigen leeftijd zag hij zich namelijk door den dood zijns vaders, opeens aan het hoofd eener zeer uitgebreide stu- kadoorszaak geplaatst, waarin dikwijls met meer dan 100 knechts werd gewerkt. Zelf met zijn tijd meegegaan en in het bezit van een flink hedrijfskapitaal, was het dan ook geen wonder, dat de zaak steeds meer in bloei toenam en er veel geld werd verdiend. Dit laatste werd echter het begin van het einde, want langzamerhand werd meneer te voornaam om zelf het werk na te loopen, doch droeg die taak op aan opzichters die goed werden betaald, maar zich op hun beurt ook niets druk maakten. De gevolgen bleven dan ook niet uit, de zaak verliep snel, vooral toen sedert de drankduivel meneer had te pakken ge- kregen, en in minder dan 6 jaren was de eens zoo goed gezeten man een bedelaar geworden dien niemand in zijn dienst wilde hebben. Ten einde raad vertrok hij, voor het laatst door zijn familie geholpen, in 1895 naar Algiers, diende daar ongeveer 3 jaren als soldaat, werd toen afgekeurd en teruggezonden en zal nu, afgeleefd als hij is, ongetwijfeid een trouw bezoeker van Veenhuizen worden. Eergisteravond ontstond een uitslaande brand in perceel Prinsengracht 34 te Amsterdam. In het huis had de heer J. Wolf een winkel in harmonica's en andere muziekinstrumenten. Ter- wijl de vrouw des huizes met kennissen op de stoep kalm een luchtje zat te scheppen en de man in de kamer achter den winkel zat, viel in den winkel op eens de brandende petroleumlamp van het plafond. In een oogenblik stond de boedel in den brand en de ouders moesten zich haasten de kinderen te redden. Daarbij maakte zich zeer verdienstelijk de matroos le klasse Viswijk, van Hr. Ms. ,/Evertsen", die een paar kinderen naar buiten droeg. Hij bekwam daarbij lichte brandwonden aan de handen en verspeelde er een bundel kleeren bij, die hij bij zich had. Te Bolsward zat een vierjarig jongetje uit het talrijk gezin van een werkman tegen den avond te visschen aan een vaart. De ouders dachten niet anders, dan dat het met zijn makkers speelde. Toen het tegen donker niet thuis kwam, we.d het gezocht, maar niet gevonden. Men begon te vreezen, dat het te water kon geraakt zijn, ging aan het dreggen in de vaart en vond tegen 10 uur het lijkje. Er is tegenwoordig geen openbaar feest denkbaar zonder serpentines en confetti. De pa- pieren slingers staan soms wel eens aardig;maar er is een groot gevaar aan verbonden, waarop iemand in de //Tel" de aandacht vestigt Door het achteloos werpen van deze lintvormige papiermassas in gasvlaminen of illuminatien der cafes kan lichtelijk brand ontstaan. Ook door onvoorzichtig wegwerpen van bran dende sigaren of lucifers kunnen de papierstrooken door het vuur worden aangetast. De vlam zal zich in een minimum van tijd kronkelend uit- breiden, en de gevolgen van de paniek, welke zich op zulk een moment van de duizenden be- zoekers meester maakt, mogen niet worden on- derschat. Als men zich de ontzettende gevolgen van een brandende papiermassa in een volgepropt cafe klaar voor oogen stelt, dan zal men met dit speeltuig zeker meer omzichtig te werk gaan. Maar er zijn ook onvoorzichtige en zelfs roe- kelooze menschen. Zou het daarom niet van publiek belang zijn, dat de //aardigheden" met serpentines zoo ze dan niet geheel kunnen worden nagelaten althans uitsluitend op straat werd uitgehaald Hierbij sluiten zich de volgende raadgevingen van den kommandant der brand weer te Amster dam aan Na te laten en zooveel mogelijk ook te voorkomen het werpen met serpentines, confetti e. d., met name in door het publiek bezochte lokaleu. De handelaren daarin, en vooral zij, die voor reclame dergelijke zaken gratis beschikbaar stellen, worden tot medewerking uitgenoodigd door vdor den afloop der feesten ze niet meer te verstrekken. Yoorzichtig te zijn met brandende lucifers en sigaren, niet alleen in druk bezochte lokalen, maar ook op de straat en vooral op tribunes. Vooral geen lichten uit te doven in lokalen, waarin publiek aanwezig is, zoools wel is voor- gekomen, hetzij uit baldadigheid door een be zoeker, hetzij door den eigenaar van het lokaal, met het doel om eene noodig geachte ontruiming te bespoedigen. Men zou daardoor de bezoekers blootstellen aan de ernstige gevaren van eene paniek. Zooveel mogelijk mede te werken om in drukke straten de voertuigen der brandweer en ook de patrouilleerende brandwachts door te laten. Nog wordt een ieder, die een ongewoon aantal personen huisvest, en vooral den hotelhouders, dringend verzocht, met meer dan gewone zorg toe te zien op de veiligheid indien door de tij- delijke overvulling lokalen in gebruik komen, waar de gewone verlichting met gas of electrici- teit ontbreekt, bezige men vooral geen petroleum- lampen om daarin te voorzien, doch uitsluitend kaarslicht. Bewaking en behoorlijke en veilige verlichting van gangen en trappen gedurende den geheelen nacht is een vereischte. Ook den logeergasten wordt voorzichtigheid met vuur en licht aanbevolen. Yoor handelaars en kooplieden, die nu en dan Fransch en Belgisch geld ontvangen, zij op- gemerkt, dat het algemeen postbestuur in Belgie al de ambtenaren heeft bevolen geen misvormde geldstukken meer te ontvangen, evenals de Nati- onale Bank sinds lang niet meer doet. Als mis vormde stukken worden beschouwd die, waarvan de teekening door bijvoegingen veranderd is, die welke beschreven (poincounes) zijn met letters, teekens of reclamen, de geplooide of omgevouwen stukken en ook die, waarvan het randschrift grooten- deels is uitgewischt enz. De vrijwillig beschadigde stukken moeten krach- tens Koniuklijk besluit van 20 November 1881 ingehouden en doorgesneden worden. Oppassen is dus noodzakelijk wil men geen schade lijden_ Een aanval op Heyst-Zeehaven. Tusschen de Antwerpsche en Brugsche bladen is weder een strijd uitgebroken over de kwestie of een haven te Heyst wel ooit aan de verwachting zal kunnen voldoen. Het is een strijd die, nu reeds sedert geruiipen tijd met de werkzaamheden begonnen is, wel als ontijdig kan gebrandmerkt worden. Wat aanleiding gaf tot deze oprakeling der kwestie, was een brief van baron de Maere, die als de vader van het eerste plan bekend staat en die in zijn hrief den heer Nijssens Hart, wiens adviezen bij de vervaardiging van de haven en het kanaal te Heyst gevolgd worden, aanwrijft dat hij zich zelven bedriegt en hen die zijn adviezen volgden, tevens op een dwaalspoor bracht. Baron de Maere zegt dat hij het plan-Heyst aan de critiek van het gezonde verstand heeft onderworpen en daarbij tot het volgende resultaat is gekomen Is het aan te nemen, schrijft hij, dat in een open zee zooals die welke onze kusten (van Belgie) besproeitdie blootgesteld is aan al de stormen uit de zee, waarvan niets den voortgang, noch de hevigheid kan tegenhoudenwaar getijen zijn zonder wedergadewaar vloed en ebbe een ge- lijken duur hebben, waar de snelheden ;an twee stroomen zich verhouden als 37 tot 34waar het water bij vloed nauwelijks 1300 meters bereikt, waar de golfslag zoo overweldigend werkt, dat op het punt zelf waar de haven gebouwd wordt, de jaarlijksche afname van de duinen om 90 bedraagt, zoo zelfs dat men naar de verklaringen van den ingenieur-directeur der provincie nu reeds het oogenblik kan tegemoet zien dat het grondgebied geene andere verdediging tegen de invreting en het ondermijnen door het water zal hebben dan alleen de dijk van graaf Juan. Is het nu te begrijpen dat men met een even grooten als nutteloozen overmoed, er aan denkt om van dat van een in voile zee gebouwde hoofd iets te maken dat slechts met de meeste kalmte en bedaardheid behoorde ondernomen te worden nl. een landingskade, waar de inscheping en ont- scheping der koopwaren plaats zal hebben, al het tot een haven behoorendeloodsen, rails, maga- zijnen, kranen geplaatst worden, dat wil zeggen het ware maritieme station, hangende tusschen heinel en aarde zooals de tuinen van Semiramus en wel zoo dat bij het minste ongeval aan dit deel van het werk, juist het meest bedreigd, over- komen, het geheele handelsverkeer zal stilstaan om, helaas, de wijk te nemen naar een veiliger en betere haven De heer Nijsens Hart heeft reeds op dezen aan val geantwoord en getracht de bedenkingen van den heer de Maere te ontzenuwen, maar naar het schijnt, moeten die wederleggingen bijzonder weinig afdoende zijn. Voor de rust van de aandeelhouders van de haven HeystBrugge, aldus merkt een Belgisch blad op, wier vertrouwen in dit werk na hetgeen door baron de Maere geschreven is, wel zal geschokt zijn, maar ook voor het publiek, is het te hopen, dat de gronden waarnaar het plan van 1892 werd gevolgd, eens beknopt en duidelijk worden aangetoond. UEMEENTErTai7"vAN AXEL. Zitting van Donderdag 25 Aug. 1898. Tegenwoordig de heeren P. Koster, P. van Fraaijenhove, M. Wolfert, P. van Hoeve, C. N. Jansen van Rosendaal, G. Weijns, P. Dekker, L. Lamaitre en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer P. Dregmans. Een vacature. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten dezer provincie dd. 23 Juli. jl. houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het 3d" kwartaal. Aangenomen voor kennisgeving. b. Brief van den heer P. Dregmans te Axel houdende bericht, dat hij de op heden belegde vergadering, uithoofde van ambtsbezigheden buiten de plaats, niet kan bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. De geloofsbrieven van den heer Johs. Smies, worden nagezien, in orde bevonden en besloten hem toe te laten als lid van den Raad. Z. h. s. wordt besloten tot wijziging van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1898. De gemeente rekening over het dienstjaar 1897 wordt vastgesteld in ontvangst op f 22551,69^ en in uitgaaf op21661,16£. De begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1899 wordt vastgesteld in ont- vang op f 2987,en op een gehjk bedrag in uitgaaf. De subsidie van de gemeente bedraagt 2943,81 L Wordt overgegaan tot het opmaken eener voor- dracht van zetters wegens periodieke aftreding van de heeren A. Luteijn en P. Koster. Op de voordracht worden geplaatst 1°. Abr. Luteijn, 2°. P. Koster, 3°. Lev", de Feijter Jz. en 4°. P. van Hoeve. Wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1899. Deze wordt tot onderzoek gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren C. N. Jansen van Rosendaal, P. van Hoeve en M. Wolfert. Z. h. s. wordt aan Ds. B. Trouw op zijn daar- toe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer, ingaande 1 Sept. e. k. Wordt in behandeling gebracht een verzoek- schrift van den heer R. P. Offringa Hz., arts, om tot gemeente-geneesheer te worden benoemd. Op voorstel van den heer Jansen van Rosendaal wordt met 5 stem men tegen 1 stem besloten de heer Offringa tot Nov. e. k. met de waarneming te belasten. Voor stemden de heeren Jansen van Rosendaal, Weijns, Dekker, Van Hoeve en Oggel. Tegen stemde de heer Wolfert. De heeren Lamaitre, Koster en van Fraaijen hove hielden zich buiten stemming. Op voorstel van den Voorzitter wordt met 7 stem men tegen 1 stem besloten het verzoekschrift van den heer Offringa nog in deze vergadering te behandelen. Voor stemden de heeren Jansen van Rosendaal, Weijns, Lamaitre, Van Fraeijenhove, Wolfert, Van Hoeve en Oggel. Tegen stemden de heer Dekker. De heer Koster hield zich buiten stemm ng. Hierna stelt de Voorzitter voor den heer Offringa tot gemeente-geneesheer te benoemen welk voor stel met 5 tegen 3 stemmen wordt verworpen. Voor stemden de heeren Jansen van Rosendaal,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 4