Algemeec Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderan. No. 3656. Zaterdag 27 Augustus 1898. BEX11HTEBAAS. Graanmarkt te Ter Heuzen. 38e Jaapgang. COUD! Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij doze courant behoort een bijvoegsel. AMERIKA en SPANJE. Terwijl de Spaansche regeering nog altijd aan het zoeken is naar personen die, de Engelsche taal volkomen machtig, gescbikt zijn om te Parijs voor de monarche te redden wat er nog te redden valt, zal de Amerikaansche helft der commissie morgen geconstitueerd zijn en behalve uit de heeren Day en Davis, vermoedelijk bestaan uit senator Frye, Justice Whitte en generaal Tracy. Het zou heel wel kunnen zijn, dat er zich op Cuba zoowel als op de Filippijnen, voor de samen- komst der vredescommissie te Parijs, nog een aantal incidenten voordeden, welke beiden partijen, Spanjaarden zoowel als Amerikanen, onaangenaain moeten zijn. FEUILLETON. Een roman uit Klondyke. Naar het Engelsch VAN H E A I) 0 N HILL. HOOFDSTUK V. V erraad. De waschinrichting in moeder Mursell's hotel was f niet bijzonder uitgebreidmaar Dick slaagde er toch in, de sporen van stof en stoombootrook te doen verdwijnen en ging daarna meneer William Baxter opzoeken. Hij vond dien brave nog al tijd bezig met het uitpakken van een klein valies maar hij had zich den tusschentijd ten nutte ge- maakt, om even naar het verblijf zijner moeder te sluipen en met liaar een paar woorden te wisselen, waarvan het resultaat was, dat aan Dick de emotie zou worden bespaard, zijne hos- pita te ontmoeten op dien eersten avond. Jake was gereisd van Liverpool en dwars over het Amerikaansche vasteland naar Britsch Colum bia met dezelfde mailboot en in denzelfden trein als Dick. Maar door in de tweede klas te re:zen aan boord en er later voor te zorgen, dat hij in anderen wagon kwam, was hij er in geslaagd, onopgemerkt te blijven, tot hij ,/bij toeval" op den voorgrond trad in het hotel te Victoria. Een wisseling van beleefdheden in de rookkamer had De minister van oorlog van Spanje generaa Correa, heeft op de vraag welke instruction de regeering maarschalk Blanco gegeven heeft ter bestrijding van de insurgenten, verklaard, dat hij de minister, den kapitein-generaal op Cuba en de Filippijnen heeft aangezegd in volkomen over- eenstemming met de Amerikanen te handelen. Mocht het de Amerikanen evenwel niet gelukken de opstandelingen te dwingen tot eerbiediging van den wapenstilstand, dan moeten de kapiteins- generaal elken aanval op de Spaansche troepen met geweld van wapenen te keer gaan. Dat het met de eerbiediging door de insurgenten van de tusschen Spanje eenerzijds en de Vereenigde Staten anderzijds getroffen overeenkomst nog lang niet is zooals het wezen moest, blijkt uit ver- schillende mededeelingen, afkomstig van Manilla zoowel als van Havanna. Wel verklaart men te Washington, dat maar schalk Blanco's raport over de geregelde aanvallen der insurgenten, niet bevestigd wordt door nadere feiten, doch heel gerust is men in regeerings- kringen tocht niet voor de naaste toekomstmen meent, dat een dergelijke negeering van het vredes- protocol nieuwe verwikkelingen van ernstigen aard tengevolge zou kunnen hebben. Zoo is Quesada, het hoofd der Cubaansche Junta, door de Amerikaansche regeering aangezocht, zijn invloed aan te wenden om de leiders der opstandelingen te bewegen tot algeheele rust. In elk geval wordt de handhaving van een sterke troepenmacht op Cuba noodig geacht ter handhaving van de orde en om de besluiten, door het Amerikaansche Congres met betrekking tot het bestuur van Cuba genomen, te doen eerbiedigen. Maarschalk Blanco wordt het recht toegekend eventueele aanvallen van de opstandelingen met wapengeweld te keeren. Op de Filippijnsche eilanden is het al niet gunstiger gesteld dan op Cuba. Generaal Rios, tot dusver gouverneur van de Visayas-eilanden en door de regeering te Madrid uitverkoreu om Augustin op te volgen als gouver- neur-generaal van de Filippijnen (met uitzondering van de stad Manilla natuurlijk, welke overeen- komstig het vredes-protocol, in Amerikaansch bezit blijft) heeft aan de regeering te Madrid telegrafisch bericht gegeven van bloedige gevechten op genoemde eilanden, waarbij de opstandelingen groote verliezen zouden hebben geleden, en naar aanleiding waarvan de generaal uit de inboorlingen zes bataljons heeft gevormd ter bescherming van Luzon, en een klein eskader heeft belast met de bewaking van de kusten en de rivieren van de Visayas-eilanden en van Mindanao. geleid tot een gesprek, waarbij men tot de ontdekkiDg kwam, dat beiden met de kuststoom- boot naar Skagway gingen, en Dick, die niets losliet over het eigenlijke doe! zijner reis, ver- trouwde gaarne op Baxter's meerdere kennis van het land. Jake vertelde, dat hij eerder in Alaska was geweest, en gaf zich uit als een geboren Ameri- kaan, die ge'interesseerd was bij de zalmvisscherij, een voorstelling, die ver van de waarheid was. Een geboren Amerikaan was hij wel hij had het eerste levenslicht gezien in den wilden tijd, toen alles naar Denver trok om goud te zoeken hij was geboren op een avond, toen zijn vader, een Engelsch gelukzoeker, ternauwernood ontsnapt was aan den strop, als paardendief. Zijn moeder was een echte Amerikaansche, de dochter van een zoogenaamden //road-agent", die in zijn laarzen gestorven was bij een aanval op een postwagen. Sedert zijn jonge jaren was Sake echter in Europa geweest, behalve een paar korte uitstapjes naar Amerika; en hij had daar wel in troebel water gevischt, maar niet naar zalm. Is u daar meneer Osborne P zei Jake, toen Dick zijn hoofd naar binnen stak in de enge hut. We moesten eerst maar wat gaan soupeeren, he? Ik heb al iets besteld en de eetzaal afgehuurd. Zie hier en hij bracht Dick in het kale, vwalijkriekende hokje't is geen restaurant Delmonico, maar bij gebrek aan beter zullen wij ons er mee behelpen. Een van de Chineezen bracht een soort ragout van corned-beef het hoofdgerecht in alle hotels van t Verre Westen en de reizigers vielen tongerig aan op het taaie, vezelachtige vleesch. Ondertusschen hebben de leiders der opstande lingen met nadruk verklaard dat zij geneigd zijn met de Amerikanen samen te werken en hun wapens onmiddellijk zullen overwegen, als zij de verzekering ontvangen dat de Philippijnen een Amerikaansche of een Britsche kolonie worden. Zoo niet, dan weigeren zij beslist zich te ont- wapenen en zij dreigen met een nieuwen opstanc binnen een maand als de Amerikanen heengaan. Van alle eischen, door de Vereenigde Staten gesteld, is zeker de eisch tot scheiding van kerk en staat op de Philippijnen de moeilijkste voor Spanje, en tevens die, welke den meesten tegen- stand zal ondervinden, zoowel in het Moederland als in de kolonien. Generaal Shafter heeft naar Washington ge- seind den hoofdinhoud van een adres, dat aan hem door elf duizend Spaansche soldaten op Cuba is gericht en waarin wordt hulde gebracht aan de houding der Amerikaansche soldaten, aan hun zorg voor de teraardebestelling der gesneuvelden, aan hun hulpvaardigheid tegenover de hongerenden, terwijl de opstandelingen, die steeds een geregeld gevecht ontweken zijn, de vrijheid onwaardig wor den verklaard. Wel heeft de regeering van Spanje maarschalk Blanco nog geen bevel doen toekoinen om de vijandelijkheden tegen de opstandelingen te her- vatten, doch indien de aanvallen van deze laatsten op de Spaansche troepen voortduren, zal de gouverneur-generaal van Cuba gemachtigd worden de wapenen weder op te vatten. Volgens globale berekeningen heeft de oorlog op Cuba Spanje tot dusver 2000 millioen peseta's gekost. Het verlies aan menschenlevens in dezen heilloozen krijg is ontzettend. Wel zijn van de twee honderd duizend naar Cuba gezonaen man- schappen, slechts twee generaals, zeventig officieren van lageren rang en veertien honderd minderen gedood, terwijl een generaal, vijf en tachtig offi cieren van lageren rang en zeven honderd en vijftig minderen stierven ten gevolge van de bekomen verwondingen (vier honderd vijf en zestig officieren en acht duizend twee honderd minderen herstelden van hun verwondingen), doch het aantal sterfge- vallen tengevolge van ziekte is zoo groot, dat het totale verlies aan menschenlevens aan Spaansche zijde, op honderd duizend kan worden geschat. Volgens de officieele opgaven zouden drie honderd vijftig officieren en dertien duizend vijf honderd man ten offer zijn gevallen aan de gele koorts en zouden honderd dertig officieren en veertig duizend man aan andere ziekten overleden zijn (waarschijn- lijk tengevolge van slechte voeding). Zij aten met smaak en waren in de beste stem- ming. Dick had te veel haast om zijn doel te bereiken en was te zeer vervuld van zijn taak, om er veel op te letten wat hij at en dronk, en Jake toonde zich een onderhoudend en prettig reiskameraad. Hij zorgde er wel voor, volstrekt geen nieuwsgierigheid te toonen, om geen achter- docht te wekken, terwijl hij bereid was, elke in- lichting te geveu, die gevraagd werd. Deze taktick bleek doeltreffendvoor het avondmaal was af- geloopen, wist hij alles wat hij noodig had te weten, zonder een enkele vraag te hebben gedaan. Dick vroeg hem, of hij 't mogelijk achtte voor een blanke, de passen over te trekken en het land te verkennen in de richting van den Yukon, zonder een ervaren gids te gebruiken, enkel met Indiaansche dragers. En Jake raadde hem, er niet aan te denken, die woeste streken in te trekken, zonder zich te doen vergezellen door een pelsjager of goudzoeker, die het land kende, wel wetende, wat uit dien raad zou voortvloeien'. Dick zou voor onbepaalden tijd te Skagway moeten blijven want hoe zou hij er in slagen, een man te vinden, dien hij kon vertrouwen als tocht- genoot bij zulk een buitengewone onderneming P Lang voor het maal was afgeloopen, hoorde men buiten zware voetstappen en ruwe stemmen, en uit de ,/saloon" kwam het geraas van twistende mannen en het gerammel van een slechte piano. Dick begon iets te gevoelen van toeristennieuws- gierigheid, om de gewoonten van het land te besfudeeren en de eerste indrukken op te doen van een goudzoekers-kroeg in 't Westen. Doch Jake bracht hem, om goede redenen, van dat plan Gisteren is te Middelburg verschenen de Feest- wijzer voor de aldaar te houden Kroningsfeesten. 31 Aug. Reveille door 16 tamboers en hoorn- blazers en het muziekkorps der dd. schutterij. Des avonds electrische verlichting van de Markt en muziekuitvoering door het muziekkorps der d.d. schutterij. j. September. Internationaal festival, waaraan zullen deelnemenfanfare //Burgerkring" van Assenede, fanfare //Concordia" van Axel, fanfare z/De Waalsche Veldklaroenen" van Belcele, fanfare z/Lendracht maakt Macht" van Cortgene, harmonie z/Euphonia" van Goes, muziekkorps der d.d. schutterij van Middelburg, Kon. Maatschappij z/St. Cecilia" van Peurs, harmonie ,/St. Cecilia" van Vlissingen, fanfare /Apollo" van Wisse- kerke. Van 1 tot 3 uur bloemencorso, a. voor rij- of voertuigen, bespannen met paarden b. voor rijwielen, waaraan //Scaldis" deelneemt, alsmede een groep dames, de rijwielfabrikant Fongers en de rijwielhandelaar C. P. Glide; c. voor sport- karren, waarin voorkomt de intocht van Sneeuw- wit en Roozerood, een troepje Zigeuners, enz. Aan het sportfeest op het Molenwater nemen deel 9 gymnastiek- en schermvereenigingen, waar- onder 4 uit Middelburg, 2 uit Vlissingen, 2 uit Goes en 1 uit Wemeldinge, 1 schermvereeniging en 1A. E. N. U. beiden uit Middelburg en de wielrijdersvereenigingen ,/Zeelandia" uit Goes. Om half zes uitreikingder medailles en verloting der premien. Des avonds weer electrische verlichting van de Markt en muziekuitvoering. Lveneens gas-illuminatie op het Molenwater en muziekuitvoering door de Kon. Harmonie „St. Cecilia" van Peurs. 2 Sept. Historisch-Allegorische optocht le afd. Middelburg in de middeleeuwen (pi. m. 1250); 2e afd. de Nederlanden en Middelburg in den onafhankelijkheidsstrijd (pi. m. 1576); 3= afd. de Republiek en Middelburg in bloei in den tijd van illem III4e afd. Allegorische voorstelling van de aanvaarding der regeering door H. M. Koningin Wilhelmina. Des avonds wederom verlichting van Markt en Molenwater en muziekuitvoeriug. Gas-illuminatie aaii de Loskade, versierde booten en schepen in het kanaal, muziekuitvoering en om 10 uur schitterend vuurwerk. 3 Sept. Kinderfeest in het Schuttershof, waar aan ruim 2200 kinderen zullen deelnemen. af. Hij wilde kennis maken met de klanten zijner moeder en met de oude vrouw zelve nog eens praten, eer het Dick veroorloofd werd, vrienden te maken of vijanden. Daarom bieef hij zitten babbelenen rooken, tot Dick moe werd enging slapen. Meneer Baxter trok zich eerst even terug in zijn eigen slaapvertrek en sloop toen, zonder geraas te maken met de deuren, naar de gelagkamer, waar hij zijn best deed, in de gunst te raken van de geachte clientele. Toen de laatste bezoeker eindelijk weg was en de lamp boven de groene tafel lager begon te branden, had hij verscheidene dollars uitgegeven op rekening van meneer Rubert Malahide en door milde plengoffers zijn invloed gevestigd. Den geheelen avond had Vick, als ze pauseerde van het oorverscheurend mishandelen der oude piano, een wantrouwend oog geslagen op haar broeder, en ze scheen hem nu niet gaarne alleen te laten met haar moeder. Doch een kort/,ruk in dat geen ongehoorzaamheid toeliet, dwong haar, geeuwende te verdwijnen in het binnenste deel van 't huis. Moeder Mursell schonk zich een flink glas whisky in en ging zitten in een rieten leunstoel, laar presidentszetel bij de drinkgelagen. Bij het verflauweude lamplicht, in rook en alkoholdampen, zag zij er wel uit als een heks, die receptie liield. Ze leek nu meer op een vrouw, door de sjaal, welke ze over het grijze hoofd had geslagen, een zorg voor haar toilet, welke getuigde van grooten eerbied voor haar zoon. (Wordt vervolgd), k EMC COHMT. l>it blart Vfrncliijnt jiaanilag-, Woensdag- en Vrijilagavond, Mitgezon<ler<t op Feestilagen, bij den nitgeveg p. J. us IHC Ter Kenen De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen llinsilag, SO An gnstus 1HAAH, voormiddags 9 uren. Ter Neuzen, 26 Augustus 1898. De Burgemeester voornoemd, J. C. HARTE, L° B. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, herinneren, met het oog op de aanstaande feesten, de ingezetenen dier gemeente aan den inhoud van de artt. 61 en 62 der verordening van algemeene plaatselijke politie voor de gemeenteTERNEUZEN, welke luiden als volgt Art. 61. Het is verboden, op of aan den openbaren weg geweren of pistolen af te schieten. Abt. 62. Vuurwerk mag niet worden afgestoken, dan met schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders, en op de uren en plaatsen, door dezen te bepalen. Ter Neuzen, 26 Augustus 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. C. HARTE, L° Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat, wegens het invallen van den jaardag en de inhuldigingsfeesten van H. M. de Koningin op Woensdag 31 Augustus en 5 September, de gewone in die gemeente zullen worden gehouden op llinsilag SO (lexer en nouderdag 8 September a. it. Ter Neuzen, 26 Augustus 1898. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. HARTE L0. Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. 8)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3