BURGERLIJKE STAND? Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. moeten er te Parijs dagelijks worden geconsumeerd. Hoe komt men daar aan? Men krijgt ze van lieden, die er hun werk van maken, kikvorschen op groote schaal te vangen. Deze strekken hunne strooptochten uit in een groot gedeelte van Fraukrijk, maar ook daar buiten. Nu is echter de vangst van kikvorsen in Belgie door de wet zeer beperkt, en althans gedurende den voor- plantingstijd verboden. Het Koninklijk besluit, regelende de uitvoering van art. 12 van het jLandelijk Wetboek" luidt aldus ,Het is in gansch het land, van den len Februari tot den 30 April, verboden kikvorschen te vangen of te vernielen." ffDaarenboven is het in de provincien Luik, Limburg en Luxemburg, gedurende de maanden October, November, December en Januari, verboden kikvorschen te vangen of te vernielen." z/Het vervoeren, te koopstellen, verkoopen en koopen van kikvorschen in hun geheel of bij deelen, is verboden gedurende het tijdstip, in 1 van dit artikel bepaald." Nederland heeft geene wetsbepalingen, die de kikkers beschermen. Daarvandaan dat Fransche kikkervangers in de laatste jaren zoo vaak over Belgisch grondgebied in de zuidelijke provincien van Nederland komen, om daar hun bedrijf uit te oefenen, zeer tot schade van onzen landbouw. Vooral in Staats- of Zeeuwsch-Vlaanderen en in een deel van Noord-Brabant is dit het geval. Duizenden kikvorschen vangen zij daar weg in den tijd, waarin dit in Belgie verboden is. En hoe- wel nu ook het vervoeren van kikkers of deelen van kikkers in dien tijd in Belgie niet veroorloofd is, kan dit vervoer vrij gemakkelijk plaatsgrijpen zonder dat de politie er achter komt. De ge- vangen kikkers worden van de achterpooten be- roofddeze worden in een' zak gestopt en het overschietende deel van de kikvorschen wordt weggeworpen. Deze dieren hebben een zeer taai levenen bepaaldelijk wanneer hun lichaam, na van de achterpooten te zijn beroofd, weer in het water wordt geworpen, kan dit nog langen tijd in leven blijven. De handelwijze is dus zeer wreed. Maar ook brengen die Fransche kikkerjagers onzen landbouw veel schade toewant kikkers zijn in 't algemeen hoogst nuttige dieren. Ik zeg in 't algemeenwant gelijk iedere medaille hare keerzijde heeft, zoo kan ook van de kikvorschen niet worden beweerd, dat zij voor alle bedrijven en onder alle omstandigheden nuttig zijn. Voor de visscherij en de vischteelt kunnen zij vrij schadelijk wezen, doordat zij vischkuit en jonge vischjes eten. De bekende vischteler Victor Bunda te Bielitz in Oostenrijksch Silezie vertoonde in de vergadering van den ,/Schlesischen Fischer- verein" 41 stuks jonge karpers van 4 weken oud, welke hij uit het darmkanaal van een' enkelen kikvorsch had genomen. In streken, waar de vischteelt van groote beteenis is ongelukkig is dit tot dusver in Nederland nog niet zoo kan men niet onvoor- waardelijk de kikvorschen beschermenin de broedvijvers en de eerste kweekvijvers mag men ze niet dulden. Ook kan het de vraag zijn in hoever soms in die streken, waar wel niet aan vischteelt maar toch veel aan vischvangst wordt gedaan, tijdelijk het dooden van kikvorschen moet worden toegelaten. En niet alleen worden de kikvorschen schadelijk door het opeten van jonge visschen. 't Is van algemeene bekendheid, dat in 't voorjaar bij de mannelijke kikvorschen en padden de geslachtsdrift bijzonder hevig is. Zij omarmen de wijfjes van hunne soort zoo hevig en zoo vast, dat zij zich eerder in stukken laten trekken dan het wijfje los te laten. En wanneer dadelijk geen wijfje van hunne eigen soort voorhanden is, dan klemmen zij zich aan kikvorschen of padden van eene andere soort vast, desnoods aan salamanders of visschen. Juist door deze hevige geslachtsdrift kunnen de kikvorschen en ook de padden soms schadelijk worden voor de vischteelt en de vischvangst. Brehm deelt daarvan een staaltje mee. In de karpervijvers van den ffRittergutsbesitzer" Nord- mann zag men in 't voorjaar op den rug van bijkans elken karper een groene kikvorsch zitten soms zag men er twee op een karper. Niettegen- staande alle mogelijke inspanning konden de karpers den kikker niet kwijtraken. Deze had zich met de voorpooten gewoonRjk in oogen soms ook in de kieuwen van den visch vastgegrepen. De achterpooten heen en weer wrijvend over den rug van den karper, schuurde hij meestal ook de schubben van diens rug los. De meeste karpers uit de vijvers van den Nordmann waren (doordat hun de oogen waren uitgekrabd, de kieuwen be- schadigd en de schubben afgescheurd of losgemaakt) zoodanig geschonden, dat zij slechts geringen prijs opbrachten. Het bovenstaande verhaal heeft betrekking op den groenen kikvorsch, van den graskikvorsch wordt niet vermeld, dat ook hij visschen omarmt, hoewel dit niet onwaarschijnlijk is, daar in 't voorjaar bij deze soort de geslachts drift niet minder groot is dan bij de eerstge- noemde. Daarentegen vind ik weer van de gewone pad opgeteekend, dat het mannetje door zijne omarmingen wel eens goudvisschen doet stikken. Overigens ligt het wel in den aard der zaak dat afdwalingen van de geslachtsdrift, gelijk die boven werden vermeld, niet als regel voorkomen, maar slechts dan, wanneer op het oogenblik dat de maunetjes in meuigte aanwezig zijn, een gedeelte der wijfjes nog in hare winterschuilhoeken vertoeft of wanneer ten gevolge van eene andere oorzaak de andere sexe niet in een voldoend aan- tal exemplaren voorhanden is. Hoewel nu uit het voorafgaande blijkt, dat de kikvorschen en padden caast het nut, dat zij teweeg brengen, ook schade kunnen doen, en het dus m. i. niet aangaat, ze altijd en overal te beschermen, zou het toch hoogst gewenscht zijn hun eenige bescherming te doen deelachtig worden. Want groot, zeer groot is het aantal schadelijke dieren, dat de kikkers verslinden zoowel slakken als allerlei soort van insekten. De kikvorschen hebben eene breede, vleezige tong, die met een kleverig slijm bedekt is, en die in den rusttoestand naar achteren omgeslagen in de mondholte ligt. Om nu een of ander insekt te vangen, slaat de kikvorsch de tong plotseling naar voren om, waarbij het breedste en meest slijmigc gedeelte van dit orgaan plotseling naar buiten treedt, en tegen het bewuste insekt wordt aangeslagen, zoodat het eraan blijft zitten. De tong wordt vervolgens weer naar achteren omge- vouwen, en zoo komt het insekt in den mond, om te worden verorberd. De kikvorschen zijn volstrekt niet kieskeurig zij eten zoowel jonge vischjes als slakken, worpjes en allerlei insekten. Wat zij eten, liangt vooral of van de plaats van oponthoud. Zoo vangt de boomkikvorsch die trouwens alleen in de grens- provincien van Nederland voorkomt, hoofdzakelijk boominsekten, vooral vlindertjes en bladwepsen, die hunne eieren op de bladeren of aan de vruchten leggen, en waarvan de larven (rupsen of bastaard- rupsen), die zelven ook door den boomkikvorsch worden gevangen, nadeelig zijn, 't zij voor het gsdijen van boomen of voor het groeien van de vruchten. Ook eten de boomkikvorschen veel vliegen en muggen. Slechts in den tijd der voortplanting (in 't voorjaar) begeven zij zich te water, en leiden dan de leefwijze, die alien kikvorschsoorten in dien tijd des jaars eigen is. De groene of waterkikvorsch is de soort die hare aanwezigheid vooral kenbaar maakt door het luide gekwaak der mannetjes. Ook wordt hij van alle inlandsche kikkersoorten de grootste^ Hij is groen met zwarte vlekken en met drie goudgele overlangsche strepen over den rug. Zijn snuit is vrij spits en langwerpig. De groene kikvorsch blijft ook na den voortplantingstijd het water zoekenen zit hij of zwemt hij niet in het water, dan rust hij uit aan den oever, om bij het minste geraas op te schrikken, en met een of een paar vervaarlijke sprongen het water te bereiken, waar hij een tijd lang onderduikt. De groene kikvorsch is de soort, die door zijn veelvuldig verblijf in 't water, de meeste kans heeft, nadeelig te worden, daar hij het meest in de gelegenheid is om jonge vischjes te verslinden. Ook is hij het vooral, die in den paartijd door zijne omarmingen vele visschen dood of bederft. Schadelijk wordt hij soms ook doordat hij zwem- mende eendekuikens bij de pooten, onder water trekt, zoodat zij stikkenen hoewel het nu den kikker meestal niet gelukt, deze prooi op te eten, de schade, die hij te weeg brengt, blijft er dezelfde om. Merkwaardig vraatzuchtig is overigens de groene kikvorsch. Yolgens Riisel eten de oude, groote exemplaren zelfs jonge muizen en jonge musschen; verder hun eigen soortgenooten, andere kikker soorten en ook salamanders en visschen. Hoewel hij door 't eten van visschen en door 't dooden van eendekuikens schadelijk kan worden, doet hij daarentegen veel goed door het dooden van allerlei insekten, bepaaldelijk wanneer hij het water verlaat. Zelfs stekende insecten, zooals bijen en wespen, vangt hij weg. Vooral doet hij nut door 't vangen van langpootmuggen (uit wel- ker eieren de schadelijke emelten voortkomen), van halmvliegen (Chlorops-soorten, die als larven onze graangewassen benadeelen), van de zoo lastige steekmuggen, kriewelmugjes, dazen, enz., van horzelsoorten, welker larven in onze huisdieren parasiteeren, van oubehaarde ruspen en van slak ken. Toch moet ik hier ook al weer doen opmer- ken, dat de groene kikvorsch zelden langen tijd achtereen zich op 't land ophoudt, en dat hij alleen ddar nut kan doenals hij in 't water is, benadeelt hij wel niet altijd de vischvangst, maar al gunnen wij hem van harte de waterslakjes, de insektenlarven en waterkevers, de zoetwater- garnalen en verdere schaaldieren, welke hij daar vindt nut kunnen wij toch ook niet zeggen, dat hij teweegbrengt door deze te verslinden. Wel houd ik het ervoor dat de groene kik vorsch in 't algemeen veel meer nut dan schade te weeg brengt, maar toch is hij de minst nuttige van de hier algemeen voorkomende kikvorschachtige dieren. De groene kikvorsch nu is het, waarvan men de echte kikkerbilletjes krijgtvandaar ook zijn naam esculenta d. i. de eetbare kikvorsch. Werden door de Fransche kikkervangers allien deze kikvorschen weggevangen, dan zou 't nog zoo erg niet zijn. Maar de veel meer nuttige graskikvorschen worden evengoed hun prooi. (Wordt vervolgd.) Gemeenteraad van Zaamslag. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur OefWat is het warm De thermometer wijst op mijn bescheiden plaatsje, in de schaduw 82° F. Nog geen 87, zooals Dinsdag van de vorige week. Maar't is toch wel. Wat zou het heerlijk zijn een bad- en zwem- inrichting in onze goede stad te hebben. 'k Hoor u zeggen, Mijnheer de Redacteur. z/Wel man ga om 5 uur omstreeks naar de oevers van de Schelde, en daar hebt ge de beste inrichting van heel de wereld." Pardon, ik zou o zoo gaarne mij dompelen in de golven van onze rivierzij noodigen mij uit»gij half gebraden menschenkind, kom in mijn schoot en ik geef u verkoeling, verfrisch u en ik geef u voor die slaperige loomheid opgewektheid terug." Maar ik durf niet. Ik, een dikke 200 ponder ben niet gaarne in gezelsehap van kleine snaken, en die komen de liefhebbers zoo dikwijls hun welwillende medewerking geven en hen uitlachen. Waarom is hier nog geen bad- en zwem- inrichting Ik hoor van menschen, die 't weten kunnen, dat het zoo goed zou kunnen aan de Oost- of Westkant van onze haven. Ik schrijf hier over water en tegelijk denk ik aan onze dienstmaagd die water moet zien te krijgen waar ze het maar koopen kan. Want ons regenwater is op. Al lang. En 't is zoo warm, arme dienstmaagd Mijnheer de Redacteur, hoe staat het met onze waterleiding Hoe zouden onze huismoeders den concessionaris dankbaar wezen als hij verzekeren kon moedertje van 't jaar, dat fgaat niet, maar komende dan is alles in orde. Zou ons wakker gemeentebestuur hem niet eens kunnen vragen hoe zit kameraad wij zitten zachtjes aan zonder water en gij hebt zulke goede kwaliteit gevonden En als we dan ten slotte de electrische ver- lichting hebben, dan is Ter Neuzen een model stadje. Schoon vooruitzicht Maar als die heeren de Ter Neuzenaren, maar niet bij den neus gehad hebben Niet 'k hoop het Een gewonnen en geboren Ter Neuzenaar. Wij kunnen onzen geachten inzender niet ant- woorden op zijn vraag omtrent /Waterleiding". Wij zullen evenwel dit schrijven zenden aan den heer A. G. Moi.lie, den concessionaris die, zoo hopen wij, ons wel zal inlichten te meer daar meer dan honderd ingezetenen hunne ingenomen- heid schriftelijk hebben betuigd met het tot stand komen van deze hoogst nuttige en noodige inrichting. Red. Rotterdam, 22 Augustus 1898. Binnenl. Granen. Ter beurze was heden eenig aanbod van nieuwe Tarwe en Rogge. Aan- voer van Gerst en Haver ruim voldoende voor de vraag. Men noteert Jarige puike Tarwe 9,a 10,nieuwe 7,75 a 9,50 Rogge nieuwe 4,a 5, Wintergerst 4,20 a 4,80 Zomer 4, a 4,50 en per 100 kilo f 6,50 a 7, Haver 3,k f 4,Koolzaad 8,i f 8,70 Kanariezaad 5,a 6,50 per hect. Buiten 1. Granen. Tarwe op levering per 2400 kilo, Nov. 170. Rogge op levering per 2100 kilo Oct. 118, 119 Maart 115. Taganrog f 139Mai's per 2000 kilo Amerik. 95 a 98Odessa 93 95 Haver Amerik. 7,25 Tarwe /11a 12 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch 11,50 a 12,75; 1® soort f 10,50 a J 11,50; prima Belgisch 13,50 it 14,50 1® soort 12,25 12,75 extra puik Hong. 18,a 19,1® soort 16,50 a 17,50; Prima Amerik. 13,50 a 14,50; 1® soort /ll,a 12,2® soort 9,50 a 10,50; Duitsche Roggebloem 10, a 10,50 alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 45 a 60; Stieren 30 48Kalveren 65 a 80Schapen 45 a 50 Varkens 34 a 36 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 160 a /210; Stieren 60 a 130 Pinken 40 a 50 Vaarzen 60 a 110 nuchtere Kalveren f 6,a 18,Biggen 5a/15 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche 2,80 a3, Geldersche 2,30 a 2,40 per mud. Boterprijzen in vaten middenprijs 38 en stukken van een half kilo 55 a 65 cent. Zeeuwsche Eieren 3,a 3,10. Buitenlandsche 2,75 per 100. Zoetemelksche Kaas 20,a 22, per 50 kilo. V1 a s. Aanvoer van weinig beteekenis. Karwijzaad /11,75a 11,85 per 50 kilo. Amerik. Petroleum onveranderd in vaten 9,10 per 100 kilo en 7 cent per liter. Koffie, Java in gewone soorten 37? en dito Santos 19 cent per half kilo. YEEHANDEL in BELGIE. Er komt geene verandering in den prijs van vee. Tengevolge van den overvloedigen oogst, die den kweek gaat aanmoedigen, zou latertijd wel wat afslag kunnen invallen. D A G E N. Yoorm. Nam. Dinsdag 23 Aug. 5.4 5.24 Woensdag 24 u 5.47 6.10 Donderdag 25 u 6.38 7.9 Vrij dag 26 7.48 8.32 Zaterdag 27 9.21 10.11 Zondag 28 10.56 11.34 Maandag 29 12.7 Zitting van 19 Augustus 1898. Voorzitter, de burgemeester de heer J. Barendregt Az. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Een vacature. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen van het verhaudelde in de vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. 1. Geschiedt mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. van een kennisgeving van den heer M. de Jonge, dat hij zijne benoeming tot lid van den Raad aanncemt. b. van een brief van denzelfden, inzending ter onderzoek zijner geloofsbrieven, als benoemd lid van den Raad. c. van een brief van het algemeen bnrgerlijk armbestuur, inzending ter goedkeuring van de begrooting wegens de inkomsten en uitgaven hunner instelling over het jaar 1899, met verzoek ter voorziening in de behoeften over gemeld dienstjaar een subsidie uit de gemeentekas te verleenen ten bedrage van f 1428,79$. d. van een brief van Ged. Staten, terugzending van het goedgekeurd suppletoir kohier der schoolgelden over het tweede kwartaal 1898. Vorengemelde stukken aangenomen voor kennisgeving. 2. Wordt na onderzoek der geloofsbrieven, als lid van den Raad toegelaten de heer M. de Jonge. 3. Wcrdt aan het hoofd der school in den Groote Huissens- polder een gratificatie verleend ten bedrage van 125 voor het geven van buitengewone lesuren. 4. Wordt voorloopig vastgesteld de gemeente-rekening over 1897. Zij bedraagt in ontvang f 38843,37 uitgaaf 37299,73* voordeelig saldo f 1543,63J 5. Wordt vastgesteld de begrooting voor 1899 van het algemeen burgerlijk armbestuur Het door de gemeente ver- leende subsidie bedraagt f 1428,79$. 6. Wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor 1899, bedragende in ontvang en uitgaaf f 22995,85. Een exemplaar der begrooting met memorie tot toelichting zal den leden worden toegezonden. 7. Worden vastgesteld de voorwaarden, waaronder publiek zal worden aanbesteed de straatverlichting voor den winter 1898 op 1899. 8. Wordt overgegaan tot opmaking eener voordracht van zetters wegens de gewone aftreding van de heeren J. P. Geelhoedt en W. de Klerk Jr. De voordracht wordt opgemaakt als volgt 1°. J. P. Geelhoedt. 2». W. de Klerk Jr. 3°. Jan Dees. 4°. Meeuwis de Bruijne. 9. Aanvraag van de hoofdcommissie voor de inhnldigings- feesten van H. M. de Koningin Wilhelmina, om een subsidie uit de gemeentekas van f 450 voor het geven van een schoolfeest, armenbedeeling en het plaatsen van een blijvend aandenken. De Voorzitter vraagt wie hierover het woord verlangd. De heer Van de Ree vraagt wat het voorstel is van Burg, en Weth. De Voorzitter zegt dat Burg, en Weth. geen voorstel hebben, zij meenden, de Raad hierin geheel vrij te moeten laten. Dit komt de heer Van de Ree vreemd voor, hij hadliever een advies van Burg, en Weth. ter tafel gezien, 450 toch is geen klein bedrag en bovendien al hadden Burg, en Weth. een voorstel, dan bleef de Raad nog vrij. De Voorzitter zegt dat dit nn eenmaal zoo is, hij meent dat de leden thans vrijer zijn. De heer Van de Ree deelt mede er niet voor te zijn gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen in handen van particnliere commissien, terwijl bovendien het subsidie hem hoog voorkomt, welk gevoelen ook de heeren De Mul en De Kraker deelen. De heer Geelhoedt deelt mede, dat het hem zou spijten wanneer tot niet-verleening van subsidie werd besloten, een subsidie ad f 450 vindt hij evenwel te hoog, de f 100 voor armenbedeeling en de f 100 voor het plaatsen van een gedenkteeken, konden z. i. vervallen, doch de f 250 voor het geven van een schoolfeest, deze zou spreker willen ver leenen. Wat toch zou het geval zijn indien zich niet eens een commissie had gevormd om de inhuldigingsfeesten tot stand te brengen, dan had de raad zich verplicht gevoeld op den voor Nederland zoo gewiehtigen dag de schoolkinderen te onthalenspreker stelt daarom voor een subsidie van f 250 te verleenen voor het geven van een schoolfeest. Na breedvoerige beraadslaging werd het verzoek van de hoofd commissie om een subsidie ad f 450, door den Voorzitter in stemming gebracht en met algemeene stemmen verworpen. Daarna werd het voorstel van den heer Geelhoedt verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren De Kraker, De Ruijter, Van de Ree en Riemens. 10. Wordt met algemeene stemmen aan bovengenoemde commissie afgestaan een stuk gemeentegrond tot het plaatsen van een gedenkteeken. 11. Tot behandeling der reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag wordt tot een gesloten zitting overgegaan. De vergadering heropend wordt besloten te handhaven de aanslagen van A. Dees Jz. (Veer) en J. den Doelder, en worden verminderd de aanslagen van C. 't Gilde Jr. met 1 klasse, C. Dieleman met 2 klassen en G. de Visser met 1 klasse. Niets meer te behandelen zijnde werd de vergadering gesloten. Ter Xeuien. Huwelijks-aangiften. 19 Aug. Johan Henri den Boer, oud 26 j., jm. en Pieternelia Romeijnsen, oud 24 j, jd. Abraham 'tGilde, oud 38 j., jm. en Jacoba van Kerkfort, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. Jacobus de Klerk, oud 23 j., jm. en Neeltje Tanneke van Alten, oud 18 j., jd. Jan 't Gilde, oud 30 j., weduwn. en Maria Martha Jansen, oud 19 j., jd. Geboorfen. 15 Aug. Jan Johannes, z. van Marinus van Driel en van Framboise *t Gilde. Jan, z. van Jan Visser en van Geertruida Harms. 16 Aug. Maria, d. van Martina de Lege. 18 Aug. Willem, z. van Salomon Jansen en van Pieternelia Jansen van Rosendaal. 19 Aug. Lena, d. van Marinus Meulemeester en van Neeltje de Nooijer. Jacoba, d. van Johannes Coomans en van Jozina Meulbroek. Overlijden. 14 Aug. Alphonsus Josephus Goethals, oud 9 j., z. van Levinus en van Maria Augusta Duijm. ■lulat. Huwelijks-aangiften. 13 Aug. Petrus Josephus van Dael, oud 27 j., jm. en Maria Pieternelia Antonetta Tegenbosch, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Aug. Hippolytur de Mets, oud 39 j., jm. en Maria de Brnijn, oud 24 j., jd. 10 Aug. Francies Rosier, oud 39 j., jm. en Louisa Petronella Troupde, ond 32 j., jd. Geboorten. 12 Aug. Carolina Maria, d. van Augustus Arnoldus Verwilligen en van Mathilda Maria Goossens. Overlijden. 8 Aug. Maria Gittenaar, oud 56 j., d. van Petrus en van Rosalia den Tenter (beiden overleden.) 10 Aug. Johanna Cornelia Blemel, ond 85 j., wed. van Jacobus Kind. 13 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Josephus Verberckmoes (en van Apolonia Jo hanna Magnus. 14 Aug. Johanna Maria Scherpenisse, oud 1 m., d. van Willem en van Cornelia Catharina Borghstijn. Philippine. Geboorten. 21 Juli. Alice Augustus, d. van Francois Jean Baptist Nicolle en van Alexandrine Hovelinck. 9 Aug. Augustus Petrus, z. van Carolus Petrus Verschorre (overleden) en van Sophia Maria Vincent. Overlijden. 17 Juli. Een als levenloos aangegeven kind van Johannes Franciscus Verbeke en van Prudence Heirman K K II t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3