Gemengde berichten. Spaart de Kikvorschen en Padden Volgens een officieel telegram zou de in het Pedirsche gewonde officier (de l,t<! luitenant der infanterie A. J. Gooszen) niet gevaarlijk zijn gewond. Uit een nader telegram (van de N. It. Ct.) blijkt, dat een troep was uitgezonden om Toekoe Oemar te zoeken. Deze zou zich echter in Tangseh beviuden. Zoover kwamen de onzen echter niet wegens gebrek aan levensmiddelen. Toch bezorgden wij bij deze kleine operatie den vijand nog 18 dooden. De tocht zal worden hervat. Een ander telegram van hetzelfde blad meldt ,/Een patrouille in Lepong, onder aanvoering van den lBt0 luitenant der infanterie W. van der Vlerk, heeft Pang Abas en Toekoe Abas dood- geschoten. Aan onze zijde werden 2 minderen gewond. TER NEUZEN, 22 Augustus 1898. In de op Donderdag 25 Augustus a. s., des voormiddags 9 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ontwerp brandweerverordening; idem tot regeling van bijzondere rechten en verplichtingen ter voor- koming van brand en brandgevaaridem instructie gemeente-ontvangeraanbieding gemeentebegroo- ting voor 1899 reclames hoofdelijken omslag; ingekomen stukken. Gisteren werd door de duivensocieteit />/Ark van Noach" alhier een wedstrijd gehouden ;an uit Kortrijk, alwaar de duiven te 9,30 uur werden opgelaten. De prijzen werden behaald door de volgende heeren, wier duiven arriveerden op den achter bun naam vermelden tijd le prijs D. Faas, 10,47,15 uur; 2e pr. A. Keutgens, 10,51,45 uur; 3e pr. D. Faas, 10,57,10 uur; 4° pr. W. Riemens, 11,7,5 uur; 5" pr. K. van Tatenhove, 11,12,20 uur. Yrijdag slaagden te 's Gravenhage voor het examen acte Fransche taal lager onderwijs, de heeren Jacob J. van Doeselaar van Arnemuiden (vroeger te Ter Neuzen) en A. L. Amelunxen van Biervliet. Op 29 Aug. a. s. wordt te Koewacht, in verbinding met Hulst, een rijks-telegraafkantoor, ingericht met telefoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk- dagen van 7,30 uur voor tot 1 uur namiddags, en van 4 tot 6 uren namiddags, op Zon- en feest- dagen van 7,30 tot 8,30 uur voor-, en van 12,30 tot 1,30 uur namiddags (spoortijd.) Door het bestuur der waterkeering van het calamiteus waterschap Walzoorden werd op j.l. Zaterdig ten huize van J. F. Adriaansens te Walzoorden aanbesteed het uitvoeren van oever- werken aan den tot dit waterschap behoorenden Molenpolder, waarvan de raming was f 6807. Voor dit werk werd ingeschreven door C. v. d. Plas Jr., te Hardinxveld voor 6400 B. van Eck te Ter Neuzen, voor f 6886P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor f 6250 J. H. v. d. Ven te Midaelburg, voor f 6000P. Kraaijeveld te Sliedrecht voor f 5987 H. Klaassen te Zaamslag, voor f 5976; B. d. Exter v. d. Brink te Krabbendijke, voor 5937 C. v. d. Hooft, te Ter Neuzen, voor f 5900 A. Tholens Dz. te Ter Neuzen, voor f 5820 J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor f 5788 H. de Kluijver te Sliedrecht, voor f 5760 J. de Jonge te Middelburg, voor f 5668 J. Roskam te Sliedrecht, voor f 5665 en C. de Wilde te Kattendijke voor f 5619. Behoudens hoogere goedkeuring is het werk gegund aan den laagsten inschrijver, geraakt van juffrouw Victoria Mursell, de eerste vrouw, die hem sinds acht maanden onder de oogen kwam. Hoewel de liefde hier niet van een kant kwam, was het toch duidelijk, dat de vrijerij geen kalrn en ongestoord verloop zou hebben. De jongedame sprak gedurig op waarschuwenden toon en fluisterend van een ,/zij", en zenuwachtige, angstige blikken naar de deur achter het buffet deden oppositie en een plotseling afbreken der teedere verhouding vreezen. Toen Hank er ditinaal op aandrong, openlijk hunne liefde te bekennen, zei het meisje 't Geef niets. Je weet wie ze isje hebt hier nu een maand rondgeloopen. Ze heeft mij noodig om op de piano te trommelen en de jongens bezig te houden dat zegt ze ronduit. Ik zou er om huilen, als jij last kreeg door mij, en je moogt je wel in acht nemen, Hank. Zij zwoer, dat zij den jongen, die laatst mij achterna liep, zou doodschieten, en ze zou het gedaan hebben, als hij niet 't veld had geruimd. Ze zijn hier te Skagway geen van alien mak, maar ik geloof, dat moeder ze allemaal staat, als't er op aankomt. Nu, ik heb geen lust, dien laatsten vrijer na te apen en er ook van door te gaan, zei Hank schertsend, en hij voegde er bij, terwijl Vick haar hand uit de zijne trok of jij moest tegelijk mee er van door gaan. We konden met de eerste boot naar Victoria of Seattle gaan en daar trouwen. De hand van 't meisje tastte langs de toon- bank, tot ze de zijne weer aanraakte. O, 't is lief, dat je dat zegt, fluisterde zij, zoo teder als 't kind van 't ruwe Westen dat kon maar ik zou het nooit doen, nooitWaar Zaamslag, 21 Aug. Beroepen bij Gerefor- meerde kerk A Ds. J. Meiier, predikant bij de Gereformeerde kerk te Langeslag. Axel. 22 Aug. Heden werd alhier door Bur- gemeester en Wethouders aanbesteed de levering van 1°. Plus minus 1200 liters petroleum. Hiervoor werd ingeschreven door D. Meeusen voor f 0,07s/4, P. H. Veenhuizen voor f 0,067/8 en C. P. Gast voor f 0.067S/loo per liter. 2°. 6000 Kg. Ruhrkolen. Hiervoor werd ingeschreven door C. van den Broeke voor f 9,60, wed L. Rolff voor f 9,45 en M. Loof voor 9,27$ per 100 Kg. en 3°. 100 hectoliters cokes. Hiervoor werd ingeschreven door C. van den Broeke voor f 0,60 en M. Loof voor 0,59,45/100 per hectoliter. Alle inschrijvers wonen alhier. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. Biervliet. Bij het aanstaand kinderonthaal wordt de voor 450 leerlingen benoodigde melk door de landbouwers gratis beschikbaar gesteld, en wel ongeveer 25 emmers. De bekende cacaofabrikant, de heer Van Houten, heeft voor dat kindertal een voldoende hoeveel- heid chocolade cadeau gezonden. IJzendijke, 19 Aug. Bij een arbeider onder IJzendijke, buurt ^plakkebord," hebben heden dieven tijdens de bew oners in het veld waren, door middel van inklimming zich toegang tot de woning weten te verschaffen en 100 frank, zijne geheele bezitting, medegenomen. Van de daders geen spoor. Een eigenaardig huldeblijk zal de gemeente Barne- veld aan H.M. de Koningin aanbieden. Doorde com- missie voor de Kroningsfeesten aldaar is namelijk een album aangekocht, dat op 81 dezer, 1, 2 en 3 September, ten gemeentenhuize nedergelegd zal worden, en waarin ieder ingezetene zijn naam- teekening zal kunnen plaatsen. Dit album zal de burgemeester later aan den Koningin aanbieden. Men vermoedt, dat de welbekende Hendrik de Jong betrokken is bij de moordaanslagen te Genten daar men meent, dat hij zich te Haarlem met eene dame heeft vertoond en o. a. het ,/Bron- gebouw" bezocht heeft, wordt door rechercheurs van de Amsterdamsche politie naar hem te Haarlem gezocht. (Dit bericht, in de ,/Haarl. Ct.", dient vermoedelijk om hem te waarschuwen, dat men hem op de hielen zit.) De dolle Zaterdag van de Rotterdamsche kermis behoort weder tot het verledene. In tegeu- stelling met andere kermissen verliep deze avond vrij kalm en was de drukte niet bijzonder groot. Het aanstaande groot Koninginnefeest op 31 Augustus schijnt zijn invloed te hebben op het mindere luidruchtige, waarop de Zaterdagavond gewoonlijk zich kenmerkt. Er werd machtig veel oranje gedragen en jongens en meiden hadden zich getooid met oranje mutsen en dito petten, die voor 10 ct. per stuk grif van de hand gingen. Het werpen met serpentines en confettie schijnt ver- ouderd daarentegen werd men in de bierhuizen nog extra onthaald op het gekittel met pauwen- veeren zelfs door bejaarde dames. Op de kermis moesten velen zich wachten voor zakkenrollers. In de gevangenis te Sneek is een gegoed persoon uit Leeuwarden aan delirium gestorven. Nadat de man nog geen twee dagen het zonder jenever gesteld had, volgde zijn dood. De politie te Leiden heeft de hand gelegd op een 13jarige knaap, die, om aan geld te komen teneinde met zijn gewezen schoolmakkers naar Katwijk te kunnen gaan, in 't midden van den nacht van zijn bed is opgestaan, zich heeft begeven in den tuin achter zijne woning, en verder over een mnur in dien van zijn buurman, om door een poort te komen bij het keldergat van den naast wonenden winkelier. Hij is vervolgens door dat gat gekropen en den kelder welke onder 't huis doorloopt ingegaan, waarna hij in de woning zijns wij ook heen gingen, moeder zou ons vinden, en reken er op ze zou dan rare dingen doen Misschien denk je er te slecht over, zei de gouddelver ridderlijk. 't Is meer haar manier van doen, denk ik. Hij was zoo geheel verdiept in de beschouwing van Vick's gelaatstrekken, dat hij niet eens be- merkte, hoe de deur achter het buffet plotseling geopend werd, zoodat de persoon die binnentrad, zijn laatsten zin kon hooren. Vick bemerkte het eerst onraad, en zich omkeerende vestigde zij ook Devine's aandacht op de deur. Daar stond een vrouw, wier verschijning bij beiden als door tooverkracht de woorden op de lippen deed ver- stommen. Zij trad de kamer binnen, gevolgd door een Chineeschen bediende, die een groote petro- leumlamp droeg. Zonder een woord te spreken, ging zij om de toonbank van het buffet heen, naar het andere eind der kamer, en schijnbaar geen notitie nemende van de ontstelde Vick en haar cavalier, zag ze scherp en zwijgend toe, terwijl de Chinees de lamp ophing in een ijzeren ring boven de groote tafel. (Wordt vervolgd). buurmans uitkwam. Daarna zocht hij den winkel op en nam uit de gesloten toonbanklade ruim f 25, welk geld hij den volgenden dag met een 16jarigen jongen verbrastte. Uit Amsterdam meldt men aan de ,/N. R. Ct.": Onlangs werd een Engelschman achter slot gezet, dien men met een beitel had zien morrelen aan het luik van een winkelkast in de Kalver- straat. Met dezen man heeft men in het huis van bewaring heel wat last, daar hij weigeren blijft, zijn naam en herkomst te noemen, en met goed gevolg aan het nemen van photografieen, tot na- sporing in het buitenland, wist te ontkomen. Telkens wanneer hij gewaar werd, dat men het objectief eener camera op hem richtte, sloeg hij de handen voor het gelaat of bracht de gelaats- spieren in zulke snelle aanhoudende beweging, dat zelfs een moment-opname tot niets zou kunnen leiden. Dezer dagen heeft de politie de hulp ingeroepen van een welbekend vakman. Op de binnenplaats der gevangenis, waar eenig metselwerk werd ver- richt, zou deze, vermomd als metselaar, met zijne camera verdekt opgesteld in een kalkbak, den gevangene trachten te verschalken. Maar het zij het doen en laten van den photograaf, ofschoon hij zijn best deed een ongedwongen toon aan te slaan in het gezelschap der ware metselaars, of wel de vreemde manouevres met den kalkbak den gevangene verdacht voorkwamen, dit is zeker, dat de list niet mocht batennog voor de photograaf den Engelschman in zijn ,/vinder" had, bedekte deze het gelaat met de handen en hield zich voortdurend in beweging, zoodat de amateur- metselaar onverrichterzake met zijn kalkbak kon heengaan. Te Groningen heeft de heer F. H. F., hoofdboekhouder bij de firma W. A. Scholten, door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt. Zijne moeilijke betrekking is bijna 25 jaar op voorbeeldige wijze door hem vervuld. Het verlies zijner echtgenoote is de aanleiding tot deze wan- hopige daad geweest, waardoor twee knaapjes ouderloos zijn geworden. Een vrouw te Hengelo wilde met behulp van petroleum een kachel aanleggen, toen de vlam in de kan sloeg, die uit elkander sprong. De brandende petroleum kwam op het lichaam der jonge vrouw terecht, die zulke hevige braudwonden bekwam, dat directe opneming in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. De toestand is zeer bedenkelijk. Te Duisburg is verleden week uit de gesloten xist van den Wamelschen werkman Berkvens door inbraak ontvreemd 150 mark, 40 guldens en een nikkelen horloge. De bestolene verdacht van den diefstal zekere v. d. V., die met hem samenwoonde en sinds den diefstal verdwenen was. De justitie heeft het horloge te Tiel in beslag genomen in een pandjeshuis, waar het door v. d. V. verkocht was. Sedert Woensdagavond wordt te Utrecht een 14jarig meisje vermist. Dien avond uitgegaan om op korten afstand van hare woning een boodschap te doen, is zij niet weder teruggekeerd, terwijl zij evenmin iets van zich heeft doen hooren. Het vermoeden bestaat, dat zij met een 18jarigen knaap, met wien zij sedert eenigen tijd tegen den zin harer ouders verkeering had, naar elders is ver- trokken. Een nader bericht meldt dat beiden weder terecht zijn. Zij werden door de Zeister politie gevonden in de bosschen aldaar, waar zij rondzwierven, aangetroffen en naar Utrecht overgebracht, waarna zij aan hun ouders werden overgegeven. Donderdagavond werd aan het station van de Hollandsche spoorweg aan de Maliebaan te Utrecht uit een goederenwagen een zak vermist, waarin ongeveer f 80 aan diverse muntspecien geborgen waren. Hoewel terstond een onderzoek werd ingesteld, was echter van den dief geen spoor te vinden. Te Nijmegen had Vrijdag de openbare ver- pachling plaats van 14 standplaatsen bij gelegenheid van de aanstaande kermis. De totale opbrengst daarvan bedroeg 8589,61, of bijna 3500 meer dan in 1897. Verleden week is vermoedelijk door een kwaadwillige hand een diepe wonde toegebracht aan een koe, loopende in den Poortvlietschen weihoek en toebehoorende aan de weduwe V. d. W. te St. Annaland. Het .dier is dadelijk afgemaakt. Donderdag was in een der kaden te Rotter dam een knaapje aan 't hengelen. Op een gegeven oogenblik meende hij beet te hebben, haalde op, wat met groote moeite gepaard ging, en bracht in stede van de een of andere visch, het lijk van een 17jarigen jongen aan de oppervlakte die sedert een paar dagen vermist werd. De jeugdige visscher verschrok hiervan zoo, dat hij het op een loopen zette. Te Paterswolde is een familiefeest gevierd waarbij tien broeders en zusters, te zamen meer dan 600 jaren tellende tegenwoordig waren. Vrijdagnamiddag daalde onder de gemeente Etten-Leur N.-B. een luchtballon neder, die bemand was door drie Belgische genie-ofhcieren. Aanvanke- lijk was hun reis bestemd geweest naar Frankrijk, maar door tegenwind werden zij daarheen gedreven. Daar zij in een land met boekweit nederdaalden en hierdoor nogal schade was aangericht, kreeg de eigenaar f 15 vergoeding. Per eersten trein gingen- de reizigers naar Antwerpen terug, waar de ballon om 11 uur was opgelaten. Verleden week Zondag was een politie- offlcier van Brussel de held van een zonderling avontuur. In de nabijheid der Willebroeksche vaart komende, vond hij daar een 50tal groote en kleine schoelies, welke in het water eenige verfnssching zochten tegen de stikkende warmte. Dit is verboden en de politieman gelaste hen op te kramen. Daar zij weigerden, nam hij van eenige der moedwillegaards het kleergoed mee. Dit was het teeken voor een algemeen verzet. Met 50 tegelijk kwamen zij nu uit het water, vielen den politieman aan, sloegen en stompten hem, en, omringd door die 50 spiernaakte kerels, waar geen pakken aan was, moest de ongelukkige agent bet hazenpad kiezen. Een verschrikkelijke catastrophe heeft zich, naar uit Budapest d.d. 19 Augustus getelegrafeerd wordt, voorgedaan bij de manoeuvres in de nabijheid van Arad. Daar is een door de pionniers over de rivier Temes geslagene brug ingestort, op het oogenblik dat het grootste deel der troepen daarover trok. Er moeten zeven volgens een andere lezing tachtig soldaten bij omgekomen zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Een zoon van de Hertogin van Albany, kleinzoon van Koningin Victoria dus, gaat te Eten op school. Op verlangen van zijn moeder wordt de prins daar op gelijken voet behandeld als de andere jongens. Dit wordt door zijn makkers blijkbaar ook toegepasf, want onlangs werd van een hunner een briefje onderschept aan ffhis Royal Foolishress, Dirty-faced Albany" (Zijn Koninklijke Zotheid met het Vuile Gezicht Albany). Zeer talrijk waren dezer dagen te Londen de gevallen van zonnesteek. Een journalist heeft een van de doktoren, die aan een gasthuis er vele behandeld had, gevraagd, wat men doen moest, om van zonnesteek vrij te blijven. De dokter antwoordde dat er onder al de gevallen, die hij behandeld had, geen enkele dame was geweest. De heeren moesten bij de warmte zich niet geneeren hun regenscherm op te zetten. Dat was het middel, waarmede de dames zich vrijwaarden. En verder niet den hoed van het hoofd nemen. Te Parijs is een klein meisje uit een venster van de vierde verdieping gesprongen, omdat zij door haar ouders mishandeld en opgesloten werd. De vader en moeder zijn gearresteerd. Gedeeltelijk van 1 Januari, gedeeltelijk van 1 April 1899 af zullen op de spoorweglijnen in Belgie in 't geheel geen wagens eerste klas meer loopen. Maar de reizigers tweede klas kunnen gebruik maken van de prachtrijtuigen van de compagnie Internationale des Wagons Lits, tegen bijbetaling van 4 centiem per kilometer, waardoor de vrachtprijs iets hooger komt dan de prijs van. de tegenwoordige eerste klasse. Te Borchington op de Kentsche kust, is een doode walvisch aan strand gespoeld. Het beest is een vijftien meter lang. In de buurt van Belfast heeft een der vroeger verdreven pachters met geweld getracht zijn vroege woning weer in bezit te nemen. De tegenwoordige bewoner verdedigde zich en maakte daarvoor gebruik van een revolver. De indringer werd ernstig in het gelaat gekwetst. De man was juist uit de gevangenis ontslagen, wegens een vroegere poging om zijn oude woning terug te nemen, en is nu naar het gasthuis gebracht. Volgens de Nieuwe Sur. Crt. kwamen er bij de posterijen te Paramaribo klachten, dat brieven voor het district Coronie, aangekomen met het stoomschip Albina, niet terechtgekomen waren. De postdirecteur stelde een onderzoek in, maar zonder resultaat, de brieven kwamen niet terecht. Een der bestellers echter ging niet onderzoeken maat zoeken, en vond toen het pakket achter- gebleven in de mailkar, buiten onder het bereik van ieder. En niemand, van den bode tot den directeur toe, had er schuld aan Padden en kikvorschen beiden worden maar altevaak gedood padden soms omdat men ze voor vergiftig houdt, en meent. een goed werk te verrichten, wanneer men deze nuttige dieren tracht uit te roeienkikvorschen omdat hunne dijen in sommige streken voor eene lekkernij gelden. Daaruit volgt van zelf dat de kikvorschen in veel grooteren getale worden gedood dan de padden. Reeds door hare nachtelijke leefwijze zijn deze laatsten gewoonlijk tegen vervolging door de menschen tameliik wel beschermden is verder ook al het aantal van hen, die ze voor vergiftig houden, niet zoo heel gering, het aantal dergenen, die zich verplicht achten, vergiftige dieren te dooden, is nu juist niet zoo heel grooten menig- een zal juist om hare vermeende giftigheid eene pad niet naderen. Anders is het gesteld met de kikvorschen. Zij vertoonen zich over dag en vallen dus genoeg in't oogde mannelijke kikkers kondigen zelfs hunne aanwezigheid, althans in een groot gedeelte des jaars, door hun gekwaak duidelijk genoeg aan. Maar boven alde vangst van deze dieren levert geldelijk voordeel op. Nu is het van algemeene bekendheid, dat in Frankrijk vele kikkerbilletjes worden gegeten, met name in Parijs, waar dit artikel op de spijskaarten van alle restaurants voorkomt. Massa's kikkerbillen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2