Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zesnwsch- Via an derail. No. 3653. Zaterdag 20 Augustus 1898. 38e Jaargang. De vrede tussctien AMERIKA en SPANJE. COUD! Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij* deze courant belioort een byvoegsel. Admiraal Dewey is maar wat handig geweesl dat liij nog gauw, voor den vrede een eind aan de veroveringen maakte, Manilla heeft ingepalmd. Geen beter aansporing om met hun annexatie- drijverij door te gaan hadden de oppositiemannen tegen de vredesvoorstellen kunnen hebben dan deze verstandige overwinning van Dewey. De Amerikaansche vlag wappert nu eenmaal boven Manilla en het moet een sterk man zijn, zeggen sommige Amerikanen, die haar weer neer- haalt. Door de laatste overwinning is nu niet alleen voor goed een einde gemaakt aan de macht der Spanjaarden op de Anlillen maar ook in Oost-Azie. Sterker dan ooit doet zich thans in de Vereenigde Staten de strooming gevoelen, welke gericht is op het behoud der Philippijnen. Met Manilla in handen kunnen de Amerikanen thans gansch andere eischen stellen dan een paar weken geleden. De tijd is voorbij, schrijft o. a. de Evening Telegram, om allerlei nonsens te praten over een kolenstation en het houden van Manilla en het omliggende gebied. Dewey heeft alles veroverd en hij moet het houden. President Mc. Kinley kan thans onmogelijk de Philippijnen opgeven. Er zijn ook nog wel anderen, die er op wijzen dat men nog niet bijzonder veel omtrent de Philippijnen weet en men dus voorzichtig moet zijn, doch wie weet of de president niet genood- zaakt zal zijn, aan het drijven der voorstanders van kolonien te moeten toegeven. In elk geval is de positie van Spanje er niet gunstiger op geworden, tenzij de Europeesche mogendheden zich thans het lot van het Spaansche koninkrijk aantrekken. Van de verovering van Manilla worden nu nieuwe bijzonderheden gepubliceerd. Dat generaal Augusti voor het bombardement gevlucht is en het bevel aan Jaudines heeft overgelaten wordt door Augusti zelf verklaard met een beroep op de beteekenis die de overgave van Manilla zou hebben als die bekrachtigd werd door hem, den kapitein-generaal der Philippijnen. Die beteekenis zou geweest zijn de overgave van de geheele eilandengroep en dat moest Augusti vermijden, Bij het bombardement van Manilla werden gedood 5 Amerikanen en gekwetst 45. De consuls waren te voren onderricht van het plan van Dewey. De Spanjaarden beantwoorden het bombardement niet, maar de landmacht der Amerikanen werd door het Spaansche vuur bestookt. FEUILLETON. Een roman nit Klondyke. Naar het Engelsch HEADON HILL. 5) HOOFDSTUK III. Een belangrij'ke opdracht. Op een der donkere trappen van het sombere kantoorgebouw Clifford's Inn, te Londen, las men de woorden,/Mursell en Boggs, praktizijns", met zwarte verf geschilderd op een vuil-witten muur, en daarbij het karikatuur van een hand, welker wijsvinger gericht was naar een deur. Die trap beklimmende, des middags na de in het vorige hoofdstuk geschilderde gebeurteuissen, begaf de heer Rupert Malahide zich zonder aarzelen naar de deur, als iemand die den weg wist, en betrad het kantoor van Mursell en Boggs. De deur was gesloten; met zijn knokkels sloeg hij op het paneel een kunstigen roffel, die expres voor zulke gelegenheden moest geleerd zijn. Geen stem antwoordde, en wel een minuut lang bleef het kloppen zonder eenig gevolg. Den bezoeker scheen dit niet te bevreemden. Hij wachtte kalm, zonder een zweem van ongeduldtoeu hoorde hij binnen eenig gepeuter, als van een slotde deur ging open en viel zoodra hij binnen was, onmiddelijk weer toe. Hij bevond zich in een kJein vertrek, met een soort toonbank over de Jaudines gaf de stad op de voorwaarde over, dat de Amerikanen de Spanjaarden zullen be- schermen tegen de opstandelingen. De Spanjaarden zullen in de posities, welke door de Amerikanen bezet zijn, hun wapens uit- leveren, behalve in het Noordelijke deel der stad, waar de Spanjaarden in de verschansingen mogen blijvenbevel is gegeven de opstandelingen op een afstand te houden. Zevenduizend Spanjaarden gaven zich over, aan hun zijde waren 150 dooden en 300 gewonden. Het moet nu heel gezellig in Manilla wezen, in de cafe's verbroederen zich de Amerikaansche en Spaansche officieren. Volgens een telegram uit Hongkong aan de New-York Herald zouden de Amerikanen moeilijkheden hebben gehad met de troepen van Aguinaldo, welke ontevreden zijn niet te kunnen deelen in voordeelen van de over- gave van Manilla. De insurgenten sloegen aan het muiten en vielen de Amerikanen in de ver schansingen aan. Dit was te verwachten en nu de Amerikanen bescherming aan de Spanjaarden beloofd hebben zullen nieuwe botsingen zeker niet uitblijven. De vreemde kooplieden in Manilla, die natuur- lijk volkomen op de hoogte van de toestanden zijn, beweren dat de beste oplossing van de Phi- lippijnenvraag in deze bepalingen ligt1. Verban- ning van de geestelijke orden 2. Onafhankelijk- heid moet beslist niet worden toegestaan, omdat de verscheidenheid der volksstammen een stagen burgeroorlog en vermijdelijk maakt3. De Span jaarden moeten, als zij de heerschappij behouden, verplicht worden geen uitvoer-rechten meer te heffen en evenmin door overmatige invoerrechten den handel te drukken. Vaak toch werd op een artikel meer dan 100 pCt. geheven dat dood den den handel4. Gevraagde concessies moeten spoedig verleend worden, nu laten zij vaak 2 of 3 jaren op zich wachten. 5. Aan vreemde koop lieden en industrieelen mogen niet meer als tot heden moeilijkheden in den weg worden gelegd alleen omdat zij vreemden zijn. 6. De moeielijk- heden tegenover schepen onder vreemde vlag varend, zullen niet meer mogen plaats vinden. 7. Voor alien moet godsdienstvrijheid worden ge- waarborgd. Ook op Cuba krijgen de Amerikanen moeielijk- heden met de opstandelingen. De generaals Lawton en Wood weigeren beslist toe te laten datdeCubanen gewapend Santiago binnentrekken. De Cubanen zullen dit zeker niet laten aandoen zonder verzet. Op Portorico is Zaterdag bij de ontruiming van Ciales nog een gevecht ontstaan. Toen de Spaansche geheele breedte. Er was niemand te zien, en de deur achter de toonbank, welke leidde naar een tweede vertrek, bleef dicht. Ook dit scheen Malahide volstrekt niet te ver- wonderen hij trommelde op de toonbank weer een anderen roffel en met meer direct gevolg. Een man opende de binnendeur; toen hij den bezoeker herkende, kwam hij nader en tilde het blad van de toonbank op, waardoor men passeeren kon. Zonder dat er een woord gewisseld was, ver- dwenen beide mannen in de achterste kamer, welker deur weer zorgvuldig gesloten werd. Je voorzorgen zijn vrij vervelend, Jake; maar ik veronderstel, dat ze nog even noodza- kelijk zijn als altijd, zei Malahide, terwijl hij ging zitten op een wrakken rieten stoel, die met een tafel en nog zoo'n stoel't geheele meublement vormde. Even noodzakelijk als altijd, herhaalde de vertegenwoordiger der firma Mursell en Boggs. Ik heb onlangs wat moois gemaaktwil u het eens zien Dank je welik heb vandaag geen tijd om valsche bankbiljetten te bewonderen, antwoordde Malahide. Heb je mijn telegram gekregen Ben je gereed om terstond naar Amerika te ver- trekken Nood breekt wet, meneer e Mala hide is 't tegenwoordig, geloof ik zei de be- woner van de armoedige kamer. 't Was een zonderling man, deze „praktizijn", die zich zoo zorgvuldig hoedde voor onwelkome bezoekers en die volstrekt niet boos werd, als men over valsch bankpapier praatte. Hoe oud hij was, viel moeilijk te gissenhij was zeker troepen de stad verlieten heschen de inwoners de Amerikaansche vlag. Dadelijk kwamen toen de Spanjaarden terug, haalden de vlag neer en sfaken 90 personen overhoop. In afwachting van de heropening van de Cortes te Madrid, die nu op 15 September is vastgesteld, een bron van moeielijkheden voor de Spaansche regeering, heeft zij zich nog telkens bezig te houden met kleine en groote opstootjes, door de Carlisten aangestookt. Met moeite worden die onderdrukt. In Barcelona is de vroegere Carlistenleider Luis Garcia gevangen genomen en in Villafranca tracht de poktie vergeefs een collega van Garcia gevangen te nemen, die jongelui voor den opstand tracht te werven. De leden van de Staten-Generaal zullen in de gelegenheid gesteld worden de vlootschouwing op het Hollandsch Diep aan boord van twee booten der Maatschappij Zeeland bij te wonen. Aan al de leden der Gedeputeerde Staten en de griffiers bij die colleges is eene persoonlijke kaart tot bijwoning der inhuldiging van de Konin- gin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, benevens een toegangskaart ter beschikking gesteld. De schoolopziener in het district Zutphen maakt in zijn verslag een opmerking over de netheid der schoollokalen, die op sommige plaatsen grooter kon zijn. „Somwijlen" zoo schrijft hij verder ,/Wordt mijn aandacht getrokken door daarin aanwezige voorwerpen, die veilig tehuis konden blijven tabakskistjes en pijpen zie ik ongaarne in schoollokalen. In het schoollokaal te Loo heb ik een tot een satiriek blad behoorende prent gevonden, waarop dr. Kuyper en dr. Schaepman voorkwamen ik heb het hoofd nadruk- kelijk verzocht, het stuk te verwijderen en zich van het ophangen van dergelijke prenten voortaan stipt te willen onthouden." TER NEUZEN, 19 Augustus 1898. Gisteren deed alhier een gerucht de ronde als zou er een ernstige aanrauding, poging tot moord, of hoe men 't noemen wil, onder Sluiskil zijn gepleegd, welk geval echter nader bleek zich tot een eenvoudige mishandeling te bepalen. Een uit Gent gekomen Franschman P. L. C., ontmoette te Sas van Gent een Belg, zekere C. L. E., een leurder met postpapier. Zij knoopten een gesprek aan en C. ging mede, terwijl E. eenige hoeven boven de vijf-en-twintig, en nog beneden de veertig kort en stevig gebouwd, met een stierennek en gladgeschoren gezicht. Zijn manieren waren fa- miliaar en vertrouwelijkde oogen lachten vrien- delijk, 't zij* tegen of over zijn toehoorders dat kon nooit iemand uitmaken. 't Hing er maar van af, hoe hij zich kleedde, om hem te houden voor al wat men wilde, van een advocaat tot een cafe-chantautzanger. Op 't oogenblik droeg hij een niet meer schoon wit vest en was in hemds- mouwen. Ik ben blij, dat je 't zoo op vat, antwoordde Malahideen je weet, Mursell, dat ik niet slecht betaal, als ik onvoorwaardelijk gehoorzaamd word. Ik zal je vrij wel ,/Carte-blanche" geven voor de onkosten en een aardige provisie, die je meer geefl dan het maken van valsche papiertjes in dit rattenhol, met 't eeuwige gevaar van ge- snapt te worden. Och, 't spelletje is niet meer, wat't vroeger was. 't Maken is het niet't uitgeven wordt moeilijk, bekende Mursell openharlig. Daar- even, toen ik't gereedschap en den anderen rommel wegstopte, toen u klopte, zag ik dat mijn magazijn vol is met voorraad, dien ik niet kwijt kan worden. Maar wat heeft u nu voor zaken, meneer Malahide Waarom moet ik den vischvijver oversteken Dat zal ik je zeggenmaar eerst een vraag. Als ik mij goed herinner, heb je mij eens verteld, dat je familie had te Victoria, in Britsch-Columbia. Zijn die daar nog U bedoelt mijn waarde moeder, meneer, en ook een zusje. Zij hebben nu Victoria verlaten voor een anderen post van de pionniers der be- schaving. Ze zijn te Skagway in Alaska, de plaats, alliep. Toen zij in den Bontepolder waren heeft de Franschman den Belg met eenige slagen neer- geveld, waarna hij de vlucht nam. Te paard is hij daarna achtervolgd en in arrest genomen. Door de politie is hij daarna ter plaatse ge- confronteerd en gisterenavond naar het huis van bewaring alhier overgebracht om als vreemdeling zonder middel van bestaan over de grenzen te worden gezet. De koopman sprak bij het verhoor het vermoeden uit dat de ander hem had neergeveld om zich van zijn geld meester te maken, terwijl de Fransch man verklaart dat hij handelde uit tegenweer, wijl de koopman onzedelijke handelingen wilde plegen. Op verzoek vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie van het Leger des Heils, vermeldende de buitengewone samenkomst op Zondag a. s. Door het postkantoor alhier zijn in de 2e helft der maand Juli, de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van M. A. v. Weel, Brussel en A. T. Nijland, Grimsby. De onderwijzers van den Landbouwcursus te Hulst, brachten verleden Zaterdag een bezoek aan de hofstede ,/Hooghuis" van den heer Jules Vogelvanger aldaar, thans bewoond door den heer C. Vaal. Onder leiding van hunnen leeraar, den heer Van der Vliet, Rijksveearts te Kruiningen werd de gansche veestapel nauwkeurig nagegaan en werden alle goede en slechte eigenschappen opgespoord. Het was een warme dag, zoodat deza practische les aan de heeren menigen zweetdruppel kostte. Zeer verkwikkend werkte dan ook de verkoelende drank, hun door den heer Vaal aan- geboden. Een woord van dank voor de bereid- willigheid waarmede de heer Vaal zijne woning voor het gezelschap openstelde, is zeker niet overbodig. Philippine, 19 Aug. Gisterenavond omstreeks zeven uur werd onze gemeente opgeschrikt door het luiden der klok eu het geroep van brand brand Op de erve van den landbouwer Bakker alhier stonden eenige graansehelven in lichte laaie. In een minimum tijds was de brandweer op het terrein en het scheen of iedereen gevoelde, dat hier nog veel te redden viel. Terwijl de brand - spuit aanhoudend werkzaam was, waren mannen en vrouwen door den Burgemeester en de politie daartoe aangezocht bezig om met emmers water den brand aan de eene zijde te beperken, zoodat waar de gouddelvers en anderen de wildernis intrekken langs de Yukon en de Felly. Alaska is, zooals u weet, grondgebied der Vereenigde Staten. De oude vrouw vindt Oom Sam veel vriendelijker landheer, dan 't gouvernement van een Britsche kolonie. Ze houdt daar wat ze noemt een hotel't zal wel meer een kroeg zijn, en een speelhol op den koop toe. Malahide verborg zijn voldoening over deae mededeelingen niet. 't Kon niet beter treffen, zei hij. Dat is juist een terrein om op te werkenals kroeg- houdster zal je moeder zeker vrienden hebben vrienden van de echte soort, die weten om te gaan met pistool en bowiemes. Luister nu eens goed, Jake Mursell. Eu zonder te verklaren, welke zijn motieven waren, vertelde hij kort de geschiedenis van Ned Shrimpton's terugkomst, van diens //cachet", waar hij goud had verborgen, en 't toevertrouwen van zijn geheim aan Dick Osborne. Mursell floot, als iemand, die zeggen wilbegrepenHij viel den ander in de rede U wil mij toch niet uitsturen op zoo'n wilde-ganzejacht 't Is honderd tegen een, dat de man ijlde en dat er heelemaal geen goud is. En als het er mocht zijn, dan bestaan er vijftig kansen tegen een, dat ik de plaats niet vind zelfs al kon ik de plaat met het plan krijgen, waarover u sprak. De bedoeling is, dat ik dien jongen advokaat voor zal zijn Volstrekt niet. Je maakt veel te gauw je conclusies, zei Malahide. Voor zoo'n kansje zou ik de tienduizend pond, die ik er, zoo noodig, voor over heb niet weggooien. 't Is niet om 't i TER RIEUZEMSCHE (01 RUT. ■•it kind verschijnt sfnandag-, Woensdag- en VriJ<l»ir»von«t, Mitpezonderd op Keewtdngen, bij den nitpever I*. J. VAST DG MWDE te Ter Kemen. ,-—■1-11 «w.--- WiEMMgBMBBaai—ME——B—gMi.wilJUiiJM ipjulp '-WmmiMMJi n i tmwm VAN i—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1