Ter Neuzensch Weekmarkt op 31 Augustus a. s. BURGERLIJKE STAND. Uandelsberichten. zoodat zij den vreemdeliugen al kunnen zij de taal niet verstaan op den plattegroud de gevraagde straat, gracht enz. kunnen aanwijzen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Delft ingebroken in het wijnpakhais van de heeren Roest van der Hoop Co., gelegen in een eenzame steeg. De dieven zijn door overklimming gekomen in een pakhuis, en van daar op het kantoor, waar alle lessenaars zijn opengebroken en de brandkast geforceerd. Na gebruik van een paar flesschen wijn, hebben zij het perceel ver- laten, alleen den spaarpot der bedienden, waarin ruim 5, meenemende. Te Hamburg werd in vier dagen 70,800 mark ingeschreven voor een Bismarck-monument. Door de sluiting van de Duitscbe grenzen voor vreemd vee, is het slachtvee daar te lande zoo duur, dat men stee'ds luider aandringt op her- opening der grenzen. De Engelsche bladen van Vrijdagavond melden drie ongelukken, op het water geschied. Twee heeren gingen Donderdagavond bij Bray Harbour, op de westkust van Ierland, uit zeilen de boot een race-jacht, de Aroou sloeg om en beiden verdronken. Denzelfden dag sloeg op het Loch Lomand, in Schotland, een race-jacht, de Kittiwake, op 2000 yards afstand van den oever omde drie opvarenden zwommen naar den wal, maar twee hunner zonken op eenige meters daar vandaan. Het derde ongeluk gebeurde op een meer in het Engelsche graafschap Cumberland, het Denwart Water; een feestvierende vereeniging ging uit varen en een boot met drie heeren en vijf dames dames sloeg om, de mannen redden zich en de vrouwen verdronken. Uit het schoone Spa wordt gemeld, dat een dame, die aan de speelbank groote sommen had verloren, zich in een vijver verdronk. Stadling heeft aan Aftonbladet te Stockholm laten seinen dat hij bij de Lenamondin'g geen spoor van Andre's expeditie gevonden heeft. Hij keert nu langs de noordkust van Siberie terug naar het Taimyr-schiereiland, om zijn onderzoek voort te zetten. In de Westminster Gazette trekt een inzender, zich teekenend //de Klapper van Laputa (waar de wijsheeren vandaan komen)" den lezers van Gnliver's Reizen welbekend te velde tegen de morgenpijp. //Mag ik u, die alles weet zoo richt hij zich tot den redacteur vragen of naar uwe meening een pijp in de vroegte bevorder- lijk is aan een helder hoofd, dat in den handel zoo noodig wordt geacht Hij meent het in ernst. Elken morgen op weg naar de City ziet hij legioenen jongelieden boven op de bussen, in den trein, op de fiets, te voet heftig dampen de winkeljuffrouwen en type-writers zondert hij natuurlijk uit. Al dat gerook is niet bepaald wat men 's ochends om 9 uur in de City noodig heeft. Hoe kan het werk behoorlijk gedaan worden, hoe kan men met den Duitscher concur- reeren, als de hersens beneveld zijn door hetgeen koning Jacob terecht het gemeene kruid noemde De Klapper van Laputa erkent zelf een rooker te zijn, maar hij bewaart zijn pijp om zijn massel- matten te vieren. Hij stelt voor, een anti- morgenpijp-verbond op te richten. Een Russische boer had zijn 12jaiige zoon bij een schoenmaker te St. Petersburg in de leer gedaan. De jongen had het slecht en kreeg meer slaag dan eten. Daarom besloot hij met nog twee leerjongens er van door te gaan naar Moskou ze koriden geen kaartjes voor den trein koopen, want met z'n drieen bezaten ze den roebel. Zij gingen dus te voet. Nadat het trio 17 werst had afgelegd, waren de drie zoo moede dat ze niet verder konden en toch moest nog 500 werst afgelegd wordeu. Terwijl twee jongens achter bleven kwam de boerenzoon, Iwanow genaamd, op het denkbeeld om zich onder een spoormagen te verschuilen, zich daar vast te houden en zoo de reis per trein gratis mede te maken. Hij sloop aan het naaste station onder de waggons en vond een plaatsje op een kleine plank, vlak bij de raderen. De locomotief floot en de trein zette zich in beweging. Met razende snelheid ijlde hij voort. De plank schommelde een beetje en de 12jarige knaap raakte daardoor in slaap. Te Moskou bemerkte men hem, doch hij was bewusteloos. Nadat hij weder tot het bewustzijn teruggebracht was, vertelde hij wat hij gedaan had. Als door een wonder is de jongen gedurende de vreeselijke gevaarlijke reis niet van het plankje gevallen. Hij heeft geen nadeelige gevolgen van zijn rit ondervonden, behaive wat hoofdpijn. In den Rooden leeuw te Barnes (een voor- stad van Londen) werd dezer dagen bowls (een soort van kegelen) gespeeld, waarbij roode Edam- mer kaasjes als ballen dienst deden. Naarmate van de bekwaamheid der spelers werden segmenten van verschillende grootte uit de ballen gesneden. De jack, waarop geworpen werd, was een blaas met reuzel, gekozen op grond van onschadelijk- heid voor de Hollandsche kazen. Om den reuzel hard genoeg te doen blijven werd de blaas in een emmer met ijs geplaatst, zoolang er niet op gespeeld werd, hetgeen tevens den invloed van de Juli-zon tegenging. De rol van scheidsrechter werd vervuld door Chirgwin. Iemand die onder den naam van Whiteeyed-Kaffir, een goede bekende is van de bezoekers der Londensche music-halls, en die ook bij deze gelegenheid zijn gezelschap aan het lachen hield. Week een der kaasjes wat ver van het doel af, hetgeen bij de grootte der afgesneden stukken geen wonder was, dan heette het Hol landsche product een weinig te krachtig en onder dergelijke scherts werd de tijd vroolijk door- gebracht. Het verhaal, dat geillustreerd in de Daily Graphic van Woensdag voorkomt, geeft bij de eerste lezing den indruk van een vroolijke scherts ten koste van de Hollandsche kaas, zooals die tegenwoordig in Londen verkocht wordt. Menigeen zal daarbij gedacht hebben, dat de scherts volkomen verdiend was, want men moet een goede maag hebben als men het product voor het doel gebruikt waarvnor let wordt ingevoerd. Misschien was de geheele aardigheid wel een goed gemeende tijdige waar- schuwing om terug te keeren van den verkeerden weg, zooals ze op ernstiger wijze reeds meermalen werd gegeven. De ongerustheid daarover bewijst reeds hoezeer ons geweten knaagt. Gelukkig is er ditmaal geen reden om zooveel achter de aardigheid te zoeken, want aan het eind van het verhaal leest men, dat de ballen na het gebruik verdeeld werden onder de armen van de buurt, en artisten als Chirgwin zijn gewoonlijk te goedig van aard, om ze van zulke gezochte wreed- heid tegenover de armen te verdenken. Yoor het gerechtshof der Ardennen heeft een gezin van zes personen terecht gestaan wegens een diefstal van 255,000 francs in bankpapier, gepleegd in 1891. De eigenlijke daders waren de twee oudste zoons, Eugene en Auguste Huet, toen 19 en 16 jaren oud. Zij stalen het geld van het bankiers- kantoor te Bethel, waar zij werkzaam waren. De verdenking viel terstond op henmaar er werden geen bewijzen voor hun schuld ontdekt en men liet hen vrij. De familie verhuisde een paar maanden later naar een dorp in het arrondissement Voqziers. Daar begon het gezin, dat altijd in bekrompen omstandigheden had verkeerd, meer en meer op een weelderigen voet te leven. Dit trok de aandacht, ook van het gerecht. Er werd een meuw onderzoek ingesteld en het gevolg was, dat het geheele gezin vader, moeder en vier zoons, in hechtenie werd genomen. Honderd-drie getuigen werden gehoord in het proces, van welke slechts tien ten gunste van de beschuldigden optraden. De uitspraak is nu, dat de vader is veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Auguste tot 7, Eugene tot 5 en de moeder tot 1 jaar. De twee jongste zoons, die, toen de diefstal werd gepleegd, niet ouder dan 12 en 14 jaar waren zijn vrijgesproken. In het Grunewald nabij Berlijn werden Zondagavond van de vorige week een aantal dames met kinderen geheel met mieren bedekt en de gelaten der vrouwen waren geheel zwart van de iDsecten en geleken mierenhoopen. De aange- vallenen waren natuurlijk zeer verschrikt en eerst na geruimen tijd gelukte het hun zich van de lastige dieren te bevrijden. Ernstige gevolgen hebben ze niet ondervonden. Alleen hadden ze nog een lange poos daarna last van een onaangenamen jeuk. Te Stockholm, waar, zooals men weet, de telefoon algemeen tot de //eerste levensbehoefte" behoort, heeft men een maatregel genomen, die't telkens overbrengen van toestellen en hetaanbrengen en wegnemen van aansluitingen aan't net ontgaan. Na 1 October zullen alle toestellen rustig blijven waar ze zijn. Is een nieuwe huurder van een huis telefoon-abonne, dan kan hij den toestel zonder meer gebruikenis hij niet geabonneerd, dan moet hij voor elken keer dat hij de telefoon gebruikt 6 centen betalen. Dat tarief voor niet-geabonneerden is in Zweden reeds zes jaren in werking en populair geworden. Langs de straten vindt men overal telefoonkiosken met automaten, die na het inwerpen van een 6centstuk gebruikt kunnen worden. Te Jumet, in Henegouwen, heeft onlangs een boerin getracht een buurvrouw te dooden, die ze verdacht van hekserij. De daderes werd gearresteerd en in observatie gehouden ze is nu overgebracht naar een krankzinnigengesticht. Het post- en telegraafkantoor te Eriedrichs- ruhe heeft het in de eerste dagen na Bismarck's dood verbazend druk gehad. Om de kranten te bedienen waren meer dan 70 verslaggevers te Eriedrichsruhe aangekomen, waaronder Oostenrijkers, Engelschen, Eranschen, Denen en Amerikanen. Voor berichten van gewicht, b. v. over de komst en het vertrek van den Keizer en de Keizeriu, werd druk gebruik gemaakt van dringende telegrammen. In het ge heel zijn van 31 Juli tot 3 Augustus in Eriedrichs ruhe 3018 telegrammen met omstreeks 135,000 woorden overgeseind of ontvangen. Het grootst was het aantal van de aangekomen telegrammen op 1 Augustus 600 stuks met 35,000 woorden. Vijf Morse-leidingen met Hamburg en drie Morse- leidingen met Berlijn, werden van 31 Juli's ochtends in werking gesteld, die met uitzondering van enkele uren na middernacht bijna onophoudelijk in gebruik bleven tot 3 Augustus. De post bezorgde verder in dienzelfden tijd omstreeks 10,000 brieven en briefkaarten te Friedrichsruhe. Een brand waarvan men zich in Holland geen denkbeeld kan vormen. Vrijdag 1 Juli zoo schrijft de heer Van Outeren uit California aan de //Arnh. Ct." ontstond er 3 mijlen ten noorden der strafge- vangenis te Eolsom, in Sacramento-County, brand in het veld, tengevolge van het niet-uitdooven van een kampvuur door een oud man, die zijn potje gekookt had. Om dezen tijd van het jaar is alles kurkdroog, en heeft het vuur eenmaal voedsel te midden van het korte gras en de stoppels der afgemaaide velden, dan woedt het voort met eene snelheid die niet berekenbaar is. Bovendien woei er sedert eenige dagen iets uit het Noorden, dat men hier met den weinig zomerschen naam van //hurricane" (orkaan) betitelt, zoodat in een ondeel- baar oogenblik honderden acres in lichtelaaie stonden. De vlammen woedden voort in de richting der strafgevangenis en al de gevangenen werden mitsdien, met natte zakken gewapend, als geimpro- viseerde brandweer uitgezonden om een poging tot blusschen in het werk te stellen. De natte zakken dieDen om het loopende vuur uit te slaan, een werkje dat in de verschroeiende hitte zoo vermoeiend is, dat de sterkste personen er spoedig onder be- zwijken. Vaak ook is er geen water bij de hand om de zakken voortdurend nat te houden, en dan valt er aan blusschen in het geheel niet te denken. Dit nu was het geval toen de gevangenen het vuur in zooverre meester waren, dat zij het eene andere richting uitgestuurd hadden, zoodat de onmiddelijke omgeving der gevangenis geen gevaar meer liep. Voort dreef de wind de vlammen, die nu een bosch te pakken kregen, waarvan evenmin iets overbleef als van de stoppels der hooivelden, en al spoedig stonden honderd vierkante mijlen in een gloed, die niet te tempererf was. ABes wat het vuur op zijn weg ontmoette werd in de asch gelegdhuizen, stallen, hooibergen, vee, alles verdween in de onbluschbare vlammenzee. Twee malen sloegen de vlammen over de Consumnes- rivier en verwoestten mijlen aan beide zijden dier stroom. De laatste berichten, nadat de brand drie dagen gewoed heeft, luiden dat de vlammen nog met dezelfde alles verterende kracht voortwoekeren over den dorren grond. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Verleen mij s. v. p. nogmaals een plaatsje in uw veelgelezen blad betreffende het ongeluk, dat onlangs bij mij heeft plaats gehad niet dat ik hierover nog eens in het breede wil uitwijden en alles nauwkeurig nagaan, maar wel, om mijn leedwezen uit te drukken dat er niemand is geweest die de vragen in mijn vorig schrijven heeft beant- woord. Zeker toch had ik gedacht, dat de heer Klaassen zijn streng optreden en bevelen gerecht- vaardigd zou hebben op welke gronden hij het recht had om te zeggen dat de goedkeuring van vijf-en-twintig rijks-veeartsen niet opweegt tegen zijn bevel tot begraving. Het is m. i. toch een zaak van belang, om in zulke gevallen te weten, hoe men handelen moet. Iedereen toch kan zoo'n ongeluk hebben en als men dan dadelijk weet wat men te doen heeft, dan kan men dikwijls het verlies aanmerkelijk verminderen. Daarom was het te wenschen, dat de heer Klaassen, als inspecteur van politie, een ieder aantoonde, wanneer een dier een natuurlijken en wanneer een onnatuurlijken dood sterftin welke gevallen een landbouwer het recht heeft om zoo'n dier uit te slachten of wel het in de put moet steken. Na mededeeling dat de gezondheidstoestand onder de bevolking van Sluiskil nog niets te wenschen overlaat en onder dankzegging voor de mij verleende plaatsruimte blijf ik Hoogachtend, C. Kielman. Sluiskil, 15 Augustus 1898. Door middel van uw veelgelezen blad neemt steller dezes de vrijheid de daartoe bevoegde autoriteit beleefd in overweging te geven de gewone weekmarkt op Woensdag 31 dezer een dag te vervroegen, dus op Dinsdag 30 dezer te bepalen; of voor dien dag (31 Aug.) te doen vervallen. Daar 31 Aug. de jaardag is van H. M. onze geeerbiedigde Koningin Wilhelmina en dien dag in enkele plaatsen het Kroningsfeest reeds gevierd wordt, is schrijver van meening, dat doordat dezen jaardag meer dan gewoonlijk algemeen zal gevierd worden, het een minder geschikte dag voor zaken zal wezen en het bezoek aan de weekmarkt uiterst gering zoude zijn. Dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik inmiddels, Uw dw. Dienaar, Een teouw marktbezoeker. 15 Aug. 1898. CORRESPONDENTIE. Aan een bewoner van de Tholensstraat. Ingezonden stukken van personen, die ons hun naam niet toevertrouwen, worden niet geplaatst. Red. Rotterdam, 15 Augustus 1898. B i n n e n 1. G r a n e n. De Beurs is geheel in afwachting van den nieuwen oogst, zoodat de aanvoereu zeer beperkt zijn in dezen warmen tijd van het jaar. Tarwe 50 en Rogge 25 cent lager. Men noteert Tarwe puike Zeeuwsche /10,h 10,20 dito goede 8,75 a 9,Rogge 5,50 a 5,75; Wintergerst 4,20 a 4,80 Haver 3,it 4,Koolzaad 7,50 it f 8,25 Kanariezaad 7,75 a 8,25 alles per hectoliter. Tarwe per 100 kilo 12,it 12,50 en idem Gerst 6,80 a 7,20. Buitenl. Granen. Tarwe op levering per 2400 kilo, Nov. 173. Rogge op levering per 2100 kilo willig, Oct. 121 Maart 118. Taganrog 128; nieuwe Helena /136; Gerst per 2000 kilo Odessa 108 a /109; Mais 95 h 98Boekweit 193 a 195 per 2100 kilo; Haver als voren. Meel. Prima inlandsch 11,50 a 12,75; le soort 10,50 a 11,50; prima Belgisch 13,50 a 14,50 le soort 12,25 a 12,75 extra puik Hong, 18,a 19,le soort 16,50 a 17,50; Prima Amerik. 13,50 it 14,501® soort /ll,a 12,2e soort 9,50 a 10,50; Duitsche Roggebloem 10, a 10,50 per 100 kilo netto. Runderprijzen 45 a 60; Stieren 30 it 48; Kalveren 50 it 72; Schapen 40 it 45; Varkens 34 it 39 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 150 it 210; Stieren 60 it 130 Graskalveren 18 it 40 Vaarzen /65a/ 120 nuchtere Kalveren f 7, a 12,fokkalveren 14 it 20 alles per stuk. Aardappelen. Westlandsche zand 3,50 dito klei 2,50 dito muisjes 1,80 Geldersche kralen 2,40 per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld 38 en stukken van een half kilo 55 it 65 cent. Zoetemelksche Kaas /17,a23, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 3,10 it 3,25 en buitenlandsche 2,75 per 100. V1 a s. Handel van geringe beteekenis. Karwijzaad 11,50 it 11,65 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in vaten onveranderd 9,10 per 100 kilo en 7 cent per kan. Java-Koffie gewone soorten in balen 37j cent en dito Santos 19 cent per half kilo. VEEHANDEL in BELGIE. De veehandel is stilprijzen ongewijzigd 70 tot 86 voor ossen, 55 tot 69 voor stieren, koeien en vaarzen, vette kalvers 55 c. tot 1 fr., vette varkens 85 tot 95 c., alles per kilo le vend gewicht. ZEET1JD1NGEIN. Van 12 tot en met 14 Aug. Van 12 tot en met 14 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 22 binnenvaartuigen op- en 34 afgeschut; door de Westsl. 5 op- en 3 afgeschut. Ter Weuzen. Huwelijks-aangiften. 12 Aug. Jozias Hendrik Meertens, oud 21 j., jm. en Johanna Frederika de Regt, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Aug. Levinus de Bruijne, ond 24 j., jm. en Maria Willemina van Tatenhove, oud 22 j., jd. 11 Aug. August Jean Charles Maandag, oud 35 j., jm. en Catharina Dieleman, oud 34 j., jd. Geboorten. 7 Aug. Jan, z. van Krijn van Tatenhove en van Janna Pieterse. 10 Aug. Petrus Victor Abraham, z. van Jacobus Bernardus Galle en van Jacomina Maria Leunis. 11 Aug. Apolonia, d. van Jan Dieleman en van Rosalia Triest. Jan, z. van Jacobus Jansen en van Jozina Maria van Drongelen. Jan, z. van Jan van Doezelaar en van Sara de Bree. 12 Leonie Christina, d. van Pieter Cornelis Heijens en van Rosalia de Meijer. 13 Aug. Johanna Maria, d. van Rienk Wisse de Jong en van Johanna Maria Impeta. Overlijden. 13 Aug. Sophia Maria Laurentina Hoste, oud 2 j., d. van Victor Livinus en van Hendrika Adriana Koevoets. Datum. VLAG. NAAM. M3. V an en naar. Lading. Vuor Ter Xeuzen s 13 Belg. 8.8. Loire 1446 Bilbao ijzer Eng. s.s. Abbotsford 2979 Leith stukg. 14 iden\ Ann Webster 2241 Londen idem idem Humersea 1524 Middlesbro ijzer Van Ter Vieuzen' 13 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. Fra. s.s. Ville de Bayonne 3750 La Rochelle ledig 14 Noor. bark Lorenzo 1415 Elseneur ballast 5 9 >1 Kent 12 Duits. s.s. Fiducia 1558 Narva hout Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. idem Osborne 1613 Rotterdam ledig idem Don 2658 Goole stukg. 13 idem York 1958 Bordeaux ledig idem Aire 1763 Goole stukg. Noor. bark Gefion 1282 Kotka hout Deens. s.s. Ansgar 3811 Riga hout 14 idem Frisia 4812 idem hout Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. Van <>ient i 12 Deens. s.s. Kamma 4285 Sunderland ledig idem Alice 2740 Grangemouth idem 13 Ned. s.s. Prima 1779 idem idem Deens. s.s. Magnus 4693 Blyth idem Eng. s.s. Yorkshireman 1949 Sundsvall idem Eng. sch. Mary Emelie 582 Dublin phosph. Noor. bark Woye 1306 Sundsvall ballast Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Warkworth 1862 New-Castle idem idem Dyuamo 1364 Hull idem idem Osborne 1613 Leith idem 14 idem Don 2658 Goole idem 1 Duits. s.s. Fiducia 1558 Burntisland ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3