Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 10 Augustus 1898. 243! 78581 72019 82754 65591 89046 86194 72633 546818 De vee-uitvoer is in de afgeloopen maand van zeer groote beteekenis geweest. Langs bet Belgische grensstation Esschen werden uit Neder- land uitgevoerd 718 wagons vee, tegen 663 wagons in Juli 1897. De uitvoer betrof grootendeels beste kwaliteit slachtvee, te zamen 7186 stuks, met een aangegeven waarde van ruim f 656,000. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. I I i 'K.m. inhoud Getal. Geladen met: j brnto. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli 36 18 s., 7 ij., 3 h., 3 p.p., 1 m., 1 k., 3 1., 30 18 s., 3 m., 3 ij., 2 h., 1 p.p., 3 1., 34 19 s., 6 ij., 3 m., 2 h., 2 k., 1 lbz., 11., 33 16 s., 6 m., 6 ij., 2 h., 2 p.p., 1 lbz. 41 17 s., 8 ij.,6h.,4m., 2 p.p., 1 k., 1 lbz. 2 33 18 s., 7 m., 3 ij., 2 h., 1 p.p., 1 k., 11. 36 14 s., 6 m., 5 h., 3 ij., 3 p.p., 1 k., 41. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij. ijzer, h. hout, pp. pijpaarde, m. minerie, k. kolen, lbz. landbouwzout, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 24, in Februari 24, in Maart 24, in April 26, in Mei 23, in Juni 31 en in Juli 26 zeeschepen, totaal in dit jaar 178. Axel. Dr. B. Trouw, gemeente-geneesheer alhier, heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd ingaande 1 Sept. e. k. en is naar men verneemt voornemens zich te gaan vestigen te Dieren. Koewacllt. Dezer dagen werd hier een tweede Handboogmaatschappij opgericht onder den naam van //Julius Cesar". De heer G. Poppe plaatste op zijn erf op den Nieuwen Molen eene prachtige nieuwe perche en de jeugdige vereeniging gaf verleden Maandag hare eerste schieting. Ondanks het regenachtige weder waren toch nog 24 schutters van heinde en ver gekomen om de nieuwe perche in te wijden. De hooge vogel werd geschoten door den heer E. Plasschaert te Absdale (St. Jansleen), de eerste zij vogel door den heer Ph. Baert alhier en de tweede zij vogel door den heer A. Baes te Moerbeke. Sas van Gent, 9 Aug. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week, aangevoerd waren 8 stieren, 63 ossen, 206 koeien en vaarzen, 2 lammeren en 3 biggen, samen 282 beesten die op 24 stuks na alien werden verkocht, aan onveranderde prijzen. Ijzendijke, 8 Aug. Hedenmorgen vroeg, meldde zich bij de marechaussee alhier aan B. T. de Paauw, 59 jaar, werkman te Biervliet, voor eenige dagen door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, wegens het plegen van ontucht met zijn minderjarig meisje. De Paauw was voor eenigen tijd naar Belgie gevlucht om zijn straf te ontloopen doch schijnt thans de voorkeur gegeven te hebben aan de gevangenis. Ijzendijke. Met genoegen is uit Saffelaere, Belgie, beri'cht ontvangen, dat het muziekgezelschap umtu-mm i* hot vonden den zieken man nog bewusteloos, hoewel zijn pols sterker en zijn ademhaling regel- matiger was, tengevolge van het opwekkeude middel, dat Gartside hem had toegediend. Ster-oogen wierp snel een blik in 't rond. Er was in de hut niets dan een kleine kookpan. Er viel dus niets mee te nemen. Zij verzocht beide tnannen, den lijder zacht op te tillen en hem naar de rivier te dragen zelf liep zij achter- aan, om zich te overtuigen, dat hare bevelen behoorlijk werden opgevolgd. Zoo liepen ze door de dennen, naar de plaats waar een zonderling vaarluig, een groot vlot, met een huisje er op, gemeerd lag in een kleine bocht van de rivier. Het huisje op het vlot was verdeeld in eenige hutten, en in een daarvan, waar een vuur brandde in een ijzeren pot, werd de zieke neergelegd op een hoop huiden. Nu kunt gij aan uw werk gaan, zei Ster-oogen ik zal den man verzorgen en trachten, hem in het leven te houden. Met een gebiedend gebaar beduidde zij het tweetal, dat ze konden heengaan. Het //werk" van Bliksemstraal en Gartside was, het vlot los te diaken en het uit de veilige haven te boomen naar het midden van de breede Yukon- rivier. De oude Indiaan was een betrouwbare loods op de rivier, en Gartside, wiens verspilde krachten begonnen terug te keeren bij het gezonde leven in de open lucht, toonde zich een dankbaar leerling. Eens in den stroom gebracht, dreef het vreemde vaartuig snel voort, als een kurk, maar zeker geleid door het behendig manoeuvreeren met de lange vaarboomen, waarmee de mannen het van de rotsachtige oevers en de talrijke klippen aldaar op dezerzijdsche uitnoodiging op den 8 September a. s. de honneurs zal komen waarnemen om het Kroningsfeest op te luisteren van H. M. de Koningin en de inwijding van de veel belovende fraaie muziektempel, die als blijvend aandenken op het Marktplein ter eere van H. M. zal verrijzen. Die uitnoodiging is het gevolg, dat het muziek gezelschap //Geduld Overwint" alhier, door wan- verhouding met het gemeentebestuur, een onaannemelijken eisch, die met eene weigering gelijkstaat, ongenegen is tot even genoemd feest mede te werken. Zonder in bizonderheden te treden aan wien de schuld ligt, is het op zijn zachtst genomen af te keuren, dat door een plaatselijk muziek, de kroon in het geschil gemengd moet worden. Opmerkelijk is het, dat dit de tweede maal is, dat dit feit zich voordoet. Bij het vijf en twintig jarig jubile der troons- beklimming van wijlen Z. M. Koning Willem III, was het eveneens een Belgisch muziekgezelschap die voor dat doel optradtdank aan een destijds invloeclrijk ingezetene, die geen geld en moeite ontzag, om de toenmalige feestelijkheid tot haar recht te brengen. Dat men zich tot ons naburig Belgie moet wenden, ligt niet in den tegenzin voor onze Nationale muziekgezelschappen maar als gevolg dat deze laatsten in eene moeilijkheid verkeeren daar zij in eigen boezem werkzaam moeten zijn. Een woord van dank is hier niet ten onpas aan ons Edelachtb. gemeentebestuur en ook niet aan het Dames comite, welke corporatien niets onbeproefd laten om in navolging van zoo vele andere gemeenten van ons Rijk te wedijveren in het huldebetoon. Ten slotte is de lof aan evengenoemde corporatien niet ten onrechte vooral niet, als men nagaat, welke ongepaste middelen er door een lutteltal ontevredenen gebezigd worden waaraan helaas de gemeente politiek niet vreemd is, doch die tegenwoordig gelukkig niets meer is, dan een hevige storm, maarin een glas water. 's Gravenhage, 10 Aug. Heden werd in den Raad van State behandeld het beroep van den heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen. De Staatsraad Huber bracht een kort feitelijk verslag uit. Geen der belanghebbenden was opgekomen. De koninklijke beslissing volgt later. De dienstbode die in den nacht van Zondag op Maandag in de Noordstraat te Middelburg verwond werd, heeft Maandagavond in het gasthuis, waarheen zij vervoerd was, na eerst in de woning harer ouders te zijn verpleegd, eene operatie onder- gaan. Haar toestand was gisterochtend vrij goed. De gemeenteraad van Wolfaartsdijk besloot om geen subsidie te geven aan de commissie voor het kroningsfeest aldaar, waarom door die commissie gevraagd was voor het houden van een school- kinderfeest. Wei stelde de raad beschikbaar f 40 voor den aankoop van vlaggen ten dieuste van de feest- commissie en de ingezetenen die vlaggen willen. Onder Aalten hebben inbrekers van de drukte, die de landbouwers wegens den roggeoogst bezig houdt, brutaal gebruik gemaakt door bij eenigen hunner op klaarlichten dag in te breken. Bij twee werden gouden en zilveren voorwerpen vermist en geld. De daders zijn nog zoek. Zaterdagavond sloeg de bliksem in een hoogen olm naast het huis van II. Kuik te Appelscha. wisten af te houden. Zoo dobberde men voort, tusschen ijsschotsen door, tot de korte uren van den dag voorbij waren en weer een veilige ligplaats voor den nacht werd gezocht. Toen het vlot vast lag, sloeg de Indiaan zijn deken stevig om zich heen en ging gehurkt zitten rooken. Gartside echter ging naar het huisje en keek naar binnen. 't Was in 't voorste vertrekje donker doch door de reten kwam een straal van 't traanlampje, dat brandde in de primitieve ziekenkamer. Is hij beter, Ster-oogen vroeg de Engelsch- man zacht. 't Meisje kwam van achter het schot, met den vinger op de lippeu. Hij leeft, maar 't zal niet lang duren, vrees ik, fluisterde zij. Hij is bij kennis gekomen, en toen ik hem wat eten had gegeven, is hij in slaap gevallen. Heeft hij nog iets gezegd Op deze vraag keek Ster-oogen hem aan met een blik, die haar naam eer aandeed. Ik kan u niet vertrouwen, meneer Gartside, na 'I geen ik van morgen heb gehoord, zei ze en ik heb hem gewaarschuwd, dat hij het ook niet moest doen. Als ge een poosje op hem wilt letten, zal ik het avondeten voor u en vader gereed maken. De Engelschman knikte zwijgend en verdween achter het schot, dat de kamertjes scheidde, ter wijl het meisje mooten gerookte zalm en droog rendiervleesch ging klaar maken in 't buitenste deel der hut. De zieke lag nu in diepen slaap, en er was een blosje op zijn bleek, vermagerc een welsprekend bewijs van de goede Ook het huis werd getroffen. Drie ruiten sloegen stuk en een gordijn voor het raam ging in vlammen op. De vrouw en een jongen in de earner gezeten met nog een zestal huisgenooten, sloegen tegen den vloer. Vlak voor het raam stond een wieg waarin eene kleine sliep. Niemand bekwam echter eenig letsel. De vlammen breiden zich niet verder uit. In den nacht van Vrij dag op Zaterdag is bij het lossen van erts op een in de spoorweg- tiaven te Rotterdam gelegen stoomschip, door ret breken der sluiting de laadboom gevallen en terecht gekomen op het hoofd van een aan dek staanden 38jarigen ploegbaas. Zijn schedel werd verbrijzeld en de man bleef terstond dood. Te Beilen speelde een jongetje met een puntigen stok. Een dienstmeisje kwam er langs en kreeg de punt juist in 't oog, dat daarop uitgenomen moest worden. Zaterdagavond nam men te Heerenveen een zonderling verschijnsel waar. Tijdens een niet hevig onweder vertoonden zich op een gedeelte van den Lindegracht zwermen kleine muggen, die enkele woningen bij duizendtallen binnendrongen. Ze waren zoo talrijk, dat ze op sommige punten wriemelende hoopen vormden. Den vplgenden morgen werden de insecten, die in den nacht voor 't meerendeel gestorven waren, bij massa's uit de aangetaste woningen verwijderd. Tengevolge van een hevig onweder dat Zaterdagavond in Drenthe woedde, is de telegraaf- lijn tusschen Asseu en Groningen op een drietal plaatsen defect geworden, waar zij door den bliksem is getroffen. Dientengevolge was Zondag de tele grafische gemeenschap te Assen gedeeltelijk ver- broken. Maandagochtend is door de marechaussee van Horst gevankelijk naar Roermond overgebracht een zekere S., die bij een twist op zijn stiefdochter geschoten en haar in den arm verwond heeft. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de school te Zijtaart, gem. Vechel, had zich slechts een sollicitant aangemeld. Deze nu is in de jongste raadsvergadering benoemd, doch op slot van rekening blijkt, dat de bewuste persoon zoek is. Waar men zich ook wendt, om hem met zijn benoeming in kennis te stellen, hetzij te Zutphen, te 's -Bosch, of in de plaats waar gij vroeger in betrekking is geweest, nergens weet men waar hij gestoven is. Wellicht heeft hij weer, evenals vroeger, het baantje van reiziger ter hand genomen, wat hem wellicht aanlokke- lijker toeschijnt, dan voor de schoolbanken te staan. Er is onrust in den kleinhandel in petroleum te Amsterdam, die met geheelen ondergang wordt bedreigd. De twee machtige petroleum maatschap- pijen, de //American Petroleum-Company" en de /.Pure Oil Company", hebben nl. in haren strijd om het monopolie de prijzen der petroleum zdo gedrukt, dat voor de venters en grossiers geen winst meer te maken valt, terwijl bovendien de agent der //American" zelf den kleinhandel drijft, bij de kan langs de huizen verkoopt, om de ven ters der //Pure" geheel te verdringeu. En het publiek koopt waar het 't best terecht kan en tegen den geringsten prijs. Dat, indieu het den der maatschappijen eenmaal mocht geluk- ken, het hecht alleen in handen te krijgen de zege- vierende maatschappij zich door verhooging van den prijs zal schadeloos stellen voor het verlies, thans door haar geleden, wegens het verkoopen onder de markt, is eene waarschuwing, die weinig indruk maakt op het publiek. Dinsdagnacht werd brand ontdekt in het hooi in de groote boerderij, bewoond door K. Timmerman, even buiten Akkrum gelegen. Gelukkig was tengevolge der kermis hulp spoedig zorgen, door zijne verpleegster aan hem gewijd. Gartside leunde achteloos tegen den wand der hut, starende naar den man, dien hij tot zijn slachtoffer had willen maken. Hij luisterde scherp naar de keukenwerkzaamheden in't andere vertrek want onder het moeizame dagwerk had hij een idee in zijn hoofd gekregen, en de kans om het ten uitvoer te brengen was nu gekomen als Ster-oogen zich on verdeeld bezig hield met het avondmaal. Snel bukte hij en streek met de hand over de kleeren van den slapenden man. Zijn tastende vingers voelden een revolver, daarna een mes en eenige ksse patrone'n. Hij liet al deze dingen rustig waar ze warenmaar de zoekende hand stuitt.e nu op een vrij groot voorwerp in een van de zijzakken der fluweelen jas. Behendig en vlug trok Gartside het uit den zak, zonder den slapende te storen, en maakte de banden los van een grof linnen zakje, dat zijne moeite beloonde. De inhoud bleek uit stofgoud en kleine klompjes te bestaan hij schatte de waarde op 500 pond sterling. Ik dacht het wel, toen we hem droegen 't was zoo zwaardat kon niets anders zijn dan goud Maar ik ben nog niet gezonken tot een zakkenroller, mompelde Gartside en bracht even behendig als hij 't er uit gehaald had, het zakje weer op zijne plaats. Zijn doel was evenwel nog niet bereikthet gezicht van 't goud vermeerderde zijn ijver om te zoeken. Hij hoopte iets anders te vinden dan dezen kleinen schat voor loopende uitgaven. De vlugge vingers doken nu in den borstzak van de jas en kwamen oumiddelijk terug met een langwerpig stuk leer, dat de omhulling scheen te te verkrijgen, waardoor het gelukte, eerst door inedewerking van particulieren, even later van de brandweer, het vuur in den aanvang te stuiten. Het gevaarlijke hooi, dat gedeeltelijk is verldren gegaan, is spoedig naar buiten gebracht, waardoor een groot onheil is voorkomen, want ware het gevaar even later ontdekt, dan had men de plaats niet meer kunnen redden. Zij wordt thans nog bewaakt, daar ook de groote hoeveelheid nog aan- wezig hooi niet is te vertrouwen. Een geweldige wervelstorm een tornado, als in de Vereenigde Staten zoo vaak voorkomen heeft Zondagmiddag gewoed in de Rijnstreek, tusschen Keulen en Bonn en daar groote schade aangericht. Boomen.zijn uit den grona gerukt, vele huizen en andere gebouwen geheel of ge deeltelijk vernield de machinefabriek te Barenthal o. a. ligt in puin kortom op den weg dien de storm genomen heeft ziet het er uit alsof er een aardbeving is geweest. Meuschenlevens gingen gelukkig niet verloren. Maar in den geheelen omtrek hebben de hevige hagelbuien waarvan het natuurverschijnsel ver- gezelgd ging, veel vernield. Te Keulen telt men de gebroken glasruiten bij tienduizenden. Alleen aan het stationsgebouw werden 1000 ruiten stukgehageld. Ook een oud beschilderd raam van den Dom werd vernield. Honderden doode vogels vond men in bosschen en plantsoenen. Op de buitenwegen woeien rijtuigen omver. Te Keulen werd een dame in het water gewaaid en slechts met moeite gered. Vele anderen werden door den wind tegen muren geworpen en gekwetst en verscheidene menschen werden gewond door de z ware hagel- steenen. De Belgische regeering vond het op hare spoorwegen vervelend veilig. Zij heeft daarom, aangepord door eenige jachtliefhebbers, besloten dat de reizigers voortaan in hermetisch gesloten verpakking mogen meenemen twee kilo loskruit, tien kilo kruit in patronen, vijf kilo vuurwerk enz. en 500 stuks verschillende amorces en flobert- patronen zonder kruit. Maar samen mag men op zijn hoogst maar 25 kilogram meenemen Aan het Belgische grensstation Esschen, is door een rukwind de ijzeren kap van het hulp- station met donderend geraas ingestort, De werk- lieden konden nog bijtijds de vlucht nemen. Welk een gevaarlijk spel men speelt met het raadplegen van zoogenaamde waarzegsters, kan weer uit het volgende blijken. Twee nauwelijks 20 jarige meisjes te Kloster- neuburg, bij Weenen, hebben zelfmoord gepleegd, en dit moet worden toegeschreven aan de uitspraak eener kaartlegster, welke haar had voorspeld, dat zij beiden en wel binnen korten tijd in het water zouden sterven. Deze voorspelling had zulk een overweldigenden indruk op hen gemaakt, dat zij besloten vrijwillig en wel door verdrinking uit het leven te scheiden. De politie is de waarzegster op het spoor. Te Antwerpen zijn thans 3000 aanvragen om echtscheiding aanhangig. Een vermakelijk intermezzo had dezer dagen op de beroemde jaarmarkt te Neuilly bij Parijs plaats. Het is namelijk de gewoonte van de voorname lui te Parijs, die niet op hun gewone zomerreis zijn, 's avonds tusschen 10 en 12 uur de kermis te Neuilly te bezoeken en daar eens te genieteu van die schouwspelen, voor welke men anders den neus optrekt. Zoo had een gezelschap, hetwelk op een diner bij den prins en de prinses Van P. geweest was, zich na afloop daarvan naar een vlooientheater begeven en daar genoot men van de kunsten der diertjes, die kleine kanonnen afschoten, papieren wagentjes trokken, quadrilles dansten, kortom het geheele repertoire afwerkten, zijn van een ander voorwerp. De vingers beefden zenuwachtig, want Gartside meende, dat hij nu //warm" werd, zooals het heet in't kinderspelletje. Maar toen hij 'tleeren omhulsel had verwijderd, drukte zijn gelaat de grootst mogelijke teleurstel- ling uit. Bah enkel een photografiefluisterde hij al mijn moeite toch voor niets Spijtig plaatste hij de photografie, een kabinet- formaat, weer in den omslag, toen er een straal van het lamplicht op vielhij bekeek haar nader en de teleurstelling maakte plaats voor de uiterste verbazing. Neen, maar die is aardigzoo vervolgde hij zijn alleenspraak. Ik laat mij hangen, als dat niet Dick Osborne is die goede oude Dick, mijn kameraad in Balliol-college te Oxford, die mij eens het leven heeft geredHoe drommel kan die vroolijke snaak in 't bezit zijn gekomen van een halfdooden goudgraver hier aan 't eindje van de wereld Ik dacht het al deze snuiter heeft niets van een Yankee. Dat fluweelen buis is bepaald Engelsch. Vervelend, dat ik hem niet naar Dick kan vragen zonder mij zelf te verraden Maar //Dick" werd spoedig uit dat rusteloos brein verdreven door een groote ontdekking- Gartside kreeg in 't hoofd, nog eens naar't portret te zien, waar het was gemaakt; hij keerdedusde kaart om, en grenzeloos was de verbazing, die zich nu van hem meester maakte. Hij had de grootste moeite, een vreugdekreet te onderdrukken, toen hij op de achterzijde der photografie een netwerk van lijnen ontdekte, waartusschen cijfers en woorden, met potlood geschreven. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2