Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderea. No. 3649. Donderdag 11 Augustus 1898. Onvoiligheid ?aa.Ewattr. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. 38e Jaargans:. COUD! Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 nren op den dag der uitgave. Eergistermiddag te drie uur heeft de Pransche gezant Cambon het antwoord van Spanje op de Amerikaansche vredeseischen ontvangen. De ambtenaren aan liet ambassade-bureau zijn onmidde- lijk aan het vertalen van het cijferstuk gegaan, dat reeds in het Witte Huis zal worden ontvangen. Men denkt dat de volgende onderhandelingen tusschen de beide regeeringen onmiddellijk zullen worden gevoerd en dat de wapenstilstand zal worden bepaald Woensdag of Donderdag van deze week. Deze vredesvoorwaarden zijn sedert vele dagen bekend, in Madrid wordt er noch door de pers, noch in de societeiten veel over gesproken. Gedeeltelijk als gevolg van de strenge censuur, gedeeltelijk van het aangeboren fatalisme der Spanjaarden is de stemming van doffe onder- worpenheid te verklaren, waarmede de noodlottige vredesvoorwaarden worden opgenomen. Het verlies van de kolonien wordt aangezien als een beschikking der Voorzienigheid. Indien het Gode behaagd had, dat Spanje de kolonien behouden zou dan zouden de Amerikanen niet in ■staat geweest zijn, de Spanjaarden te verslaan. En in Godswil moet men berusten. Deze redeneering toont geheel den geest, die in Spanje heerscht. Het is de zuurdeesem die alles ■doortrokken heeft. Het fatalisme begon een oorlog zonder gereed te zijn het neemt de gevolgen •daarvan aan als onafwijsbaar, zonder morren. Slechts tegen de Europeesche regeeringen, die Spanje aan zijn lot overlieten, heerscht wrok in de Spaansche landen. De Epoca zegt in een artikel over de vredesvoorwaarden dat hierbij niet alleen de belangen en do eer van Spanje op het spel staan. De verdrijving van Spanje uit de nieuwe wereld is slechts de voorbode van wat den anderen kolonialen mogendheden te wachten staat. FBUILLETON Een roman uit Klondybe. Naar het Engelsch VAN HEADON HILL. 2) Ik begrijp het, zei de Engelschman, terwijl hij met zijn laars figuren trok in de sneeuw en meer tot zichzelf dan tot zijn makker sprekende. 't Schijnt werkelijk, dat die spookachtige baas een hoop goud buit heeft gemaakt, en daar hij niet alles naar de Settlements kon brengen, hier is gebleven, toen de anderen weggingen, om het te verbergen. Hij had zeker plan, in de lente terug te komen met middelen van vervoer. Hij zal zijn voet verstuikt hebben bij de poging om de boot in 't water te brengen, die wij gebroken vonden bij de watervallen, en met die boot ging waarschijnlijk zijn voorraad verloren. 't Fortuin heeft mij niet willen vinden, sinds ik van de academie te Oxford werd weggestuurd, maar mo- gelijk gaat 't mij nu eindelijk toelachen Bliksemstraal, ouwe heer, ik geloof, dat hier een koopje is te doen Een koop is altijd goed, verzekerde de Indi- aan, die dacht aan handelen in rum, dekens en levensmiddelen. Heeft het bleekgezicht vuur- water? Wil hij ruilen voor rendiervleesch en gedroogd koren Och die soort handel bedoel ik nietriep de Engelschman miuachtend. Hij had gehoopt Het denkbeeld dat Amerika voor de Amerikanen zijn moet, heeft nu sterker dan ooit post gevat in de gedachten der Amerikanen. En ten slotte zal blijken, dat de Spaansche zaak in dit geval de zaak van Europa had moeten zijn. De berusting is zelfs over den strijder-tot-het- uiterst, over maarschalk Blanco gekomen. In een manifest tot de bevolking van het Spaansch gebied gebleven Cuba, zegt hij, dat Spanje in de treurige noodzakelijkheid is gebracht den vrede aan te nemen. Er is geen oorlog meer, de soldaten zullen korten tijd de hoop op krijgsroem moeten opgeven. Aan alle politieke gevangenen schenkt de maarschalk vergiffenis, reeds een honderdvijftigtal zijn in vrijheid gesteld. Blanco deelt verder mede, dat Havana mettertijd door de Amerikanen in de landen van de Cubanen zal worden gesteld, maar dat alle Spanjaarden, die dit wenschen, overtocht naar Spanje zal worden bezorgd. Van een oorlog op Cuba door de Amerikanen zal trouwens in geen geval meer sprake wezen Amerika stelt niet langer zijn leger aan de rnoord- dadige invloeden van het weer bloot, het trekt al zijn troepen van Cuba terug en bepaalt zich tot een blokkade van de geheele kust. Een oogenblik had de regeering in Washington nog het plan een leger in Santiago te laten, doch de onderbevelhebbers van generaal Shafter hebben eenparig een nota gesteld, waarin zij dit plan als een verderfelijk signaleeren. Door ziekte uitgeput heeft het Amerikaansche leger in Santiago geen strijdvermogen meer en bij een te wachten gele koorts-epidemie zou het geheel vernietigd worden. Het regenseizoen is aanstaande, geen Amerikaan zal daaraan kunnen ontkomen nog kan het leger gerepatrieerd worden en wie daartegen beletselen opwerpt is een moordenaar met voorbedachten rade Met een beroep op de meening van alle officieren van gezondheid besluiten de officieren hun schrijven. De Amerikaansche regeering heeft naar aanleiding van deze nota elk voornemen tot behoud van troepen op Cuba opgegeven. In Spanje zelf zijn door Spaansche landeigenaren, die Zondag in Madrid van Cuba zijn aangekomen, al even sombere mededeelingen gebracht. Het Spaansche element op Cuba is, volgens hen, volkomen ontmoedigd. Vooral het verlies van Santiago heeft een pijnlijke indruk gemaakt. Op de tabaksplantages wordt sinds lang niet meer gewerkt, het arbeidersvolk lijdt honger, de levens middelen zijn op ongeloofelijk hooge prijzen gebracht. dat Bliksemstraal hem zou begrijpen, zonder dat hij een nauwkeurige uitlegging behoefde te geven want het hinderde hem, dat te moeten uitspreken, wat zijn geweten niet bepaald kon goedkeuren. Maar hij Biende dit offer van zijn gevoeligheid te vergen. Na eenige aarzeling ging hij voort Ik bedoel het zoo. De arme drommel heeft waarschijnlijk goud geborgen in de een of andere ,cachet" hier in de nabijheid. Wij van onzen kant hebben voedsel en de middelen om hem de rivier af te brengen naar de Settlements. Zijn gezondheidstoestand is blijkbaar treurig ook behalve de blessuur aan zijn voet en er is alle kans, dat hij sterft onder onze oogen, of in elk geval voor hij in de lente kan terugkeeren om zijn schat te halen. Wat voor kwaad steekt er in, als wij met hem doen op deze manier als hij ons vertellen wil, waar 't goud is verstopl, zullen wij hem veilig en wel naar Circle City brengen; als hij daar geen zin in heeft, hebben wij geen korreltje voor hem en geen plaats op het vlot. De Indiaan zei niets, maar kuchte eens. Of dat afkeurig dan instemming beduidde, viel niet te raden. Wat drommelwaarom kan je niet zeggen, wat je van 't plan denkt? vroeg de Engelschman. Wat zou Ster-oogen denken antwoordde de oude. Ik meende, op grond van wat ik vroeger over de Indianen las, dat jelui krijgers er niet veel om geeft, wat een vrouw denkt. Maar niettemin had Bliksemstraal's antwoord zijn welsprekendheid tot staan gebrachtzijn ge- laat drukte nu meer twijfel dan zelfverirouwen uit. Allen die een overzicht over den toestand bben en alien die verstandig den staat van zaken beoordeelen, verheugen zich over het regeeringsbesluit de Amerikaansche voorwaarden aan te nemen. Yolgens de Liberal heeft het Spaansche ministerie de voorwaarden ad referendum aangenomen, omdat het zich niet gerechtigd acht een deel van het grondgebied af te staan zonder toestemming der Kamers. Als Mc Kinley daar tegen bezwaar heeft, zal het onmiddellijk de Cortes bijeenroepen om zich door de meerderheid de vereischte machtiging te laten geven. De rust in Spanje is nergens nog verstoord. Hen weet alleen mede te deel en dat de politie een anarchistisch complot op het spoor is gekomen, dat op den 8sten dezer, den verjaardag van Canovas' moord, een tweede slachtoffer in de hoogste regeeringskringen had aangewezen. Bij de sombere stemming in Spanje steekt de opgewektheid in de Vereenigde Staten schril af. De vredescommissie is ook door Amerika aange wezen Day, secretaris van staat, Porter, de Senator Allison en rechters Harlan en Brown van het hooggerechtshof. Day zal dadelijk na den vrede aftreden en waarschijnlijk vervangen worden door Hay. De New-York Herald in een wat pompeus gesteld hoofdartikel zegtWij, een vredelieveud volk, wij hebben in drie maanden, en zonder groote opofiferingen meer gewonnen dat menige natie in eeuwen heeft verkregen. Wij zijn geslaagd, beter dan wij hadden gehoopt, maar juist daarom mogen we niet opgeven wat wij eerlijk hebben gewonnen. En dan komt alweer de eisch dat Spanje de Philippijnen afstaan zal. lets dergelijks vinden we in de Journal,/De Philippijnen zijn van ons. Het zou dom wezen ze aan Spanje terug te geven, na zoo harden maar gelukkigen strijd. Onze vlag biijve over de eilanden wapperen. Gelukkig hebben Mc Kinley en zijn wijze raadsmannen in dezen ook iets te zeggen. De Staatscourant (no. 184) bevat het besluit van den 5den Augustus 1898, no. 43, betreffende de plechtige beeediging en in'nuldiging van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, binnen de stad Amsterdam. Dit besluit bestaat uit een enkel artikel, houdende dat de beide Kamers van de Staten-Generaal tot eene openbare en vereenigde vergadering bijeen worden geroepen, ter zake der plechtige beeediging De Indiaan deed niets, om hem uit de verlegeuheid te helpen, ofschoon een scherp opmerker had kunnen waarnemen, dat de oude een steelschen blik ter zijde wierp, naar een pijnboom op den achtergrond Als Ster-oogen een verstandige jonge vrouw is, vervolgde de Engelschman na een pauze, zal zij het idee goedkeuren. 't Is voornamelijk voor haar, dat ik vlug geld wil maken. Ik houd heel veel van je dochter, Bliksemstraal, dat weet jeen ik houd van het zwervend leven, dat ik leid, sinds ik mijn lot met het uwe heb vereenigd. Maar dat kan niet altijd duren. Al heb jij, als schoonvader. er bezwaar tegen, ik wil Ster-oogen trouwen op de manier der bleekgezichten en haar meenemen naar de Settlements naar Engeland mogelijk nog. Dat kan ik niet doen als de arme schooier, die ik nu ben het geld van dien graver zou mij juist van pas komen. Maar ochjij plechtige oude krijger, begrijpt niet eens wat ik beweerviel de jonge man zich-zelf in de rede. Laat ik 't kort en duidelijk zeggen hier is veel goudik trouw Ster-oogen er zal vee vuurwater zijn voor Bliksemstraal. Dat zal je bevallen. Aan Ster-oogen behoef je niets te zeggen. Neen, Ster-oogen behoeft niets meer te weten Zij heeft elk slecht, laag woord gehoord dat je hebt gesproken, zoo klonk een zachte, welluidende stem, en zich omkeerende zag de Engelschman voor zich een Indiaansch meisje, in here, uitdagende houding, Zij was gekleec in een engsluitend costuum van vossenbont, dat haar slanke, goed geevenredigde vormen deed uit komen. Haar gelaat was donker, warm van tint, met een zachten bios, zooals de vrouwen uit het Zuiden van Europa. Hare blauwzwarte oogen, en inhuldiging van H. M. de Koningin, welke in de Nieuwe Kerk binnen de stad Amsterdam, op Dinsdag 6 September 1898 des voormiddags te half elf uren zal plaats hebben. Verder wordt door den Opper-Ceremoniemeester van Hare Majesteit de Koningin en de Luitenant- Generaal, Adjudant-Generaal en Chef van het Vlilitair Huis van Hare Majesteit bekend gemaakt let ceremonieel, waarmede H. M. in de Nieuwe ierk plechtig zal worden ingehuldigd, en het programma voor den plechtigen intocht in de loofdstad des rijks op 5 September, en voor den plechtigen intocht in de Koninklijke Residentie op 9 September d. a. v. Naar de »Tel." verneemt, bestaat de bedoeling een eigenaardig karakter te geven aan het eerste besluit, dat door H. M. Koningin Wilhelmina geteekend zal worden. Bij dat besluit zou aan H. M. de Koningin-Regentes de hoogste waardig- leid worden toegekend in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven is verschenen. Vrij algemeen werd de indiening toegejuicht. In beginsel hadden slechts zeer enkele leden bezwaar. Vele leden prezen het ontwerp wegens den duidelijken opzet en de goed: uitwerking. Vele leden betreurden het echter, dat de voorrang was gegeven aan ongevallen-verzekering boven verzekering tegen de gevolgen van ziekten, ouderdom en invaliditeit. De groote meerderheid achtte het optreden van den staat ten deze wenschelijk en zelf noodzakelijk. Verschillende bezwaren werden echter aangevoerd tegen het brengen van de geheele verzekering onder het gezag van den staat en de voordeelen werden uiteengezet van verzeke ring bij particuliere maatschappijen boven eene rijksbank. Yelen wenschten de verzekering niet beperkt te zien tot bepaalde bedrijven. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft onder de aandaeht van het personeel der posterijen gebracht, dat, blijkens mededeeling van de Belgische postadministratie, meermalen de op de postpakketten voorkomende aanwijzingenbureau restand, gare restante, station restante, en gare, en douane, en transit, entrepot en dergelijke, niet op de betrekkelijke adres kaarten vermeld zijn, terwijl het noodzakelijk is, dat de op de pakketten gestelde aanwijzingen mede op de daarbij behoorende adreskaarten worden geplaatst. nu fonkelend van toorn, schenen in staat, weg te smelten in teederheid. Een glimlach gleed over Bliksemstraal's harde gelaatstrekkensterk dampende zag hij de ver- legenheid van zijn jongen makker aan. Dat deze inderdaad verlegen was geworden door de plotselinge schoone verschijning daaraan viel niet te twijfelen. Het aanmatigende air van meerderheid, dat hij aannam tegenover den vader van het meisje, ver- dween als bij een too verslag, nu zij zelf er was. Zijn blufferigheid veranderde in een mengsel van verliefdheid en eerbied, vreemd genoeg in deze verlaten Poolstreek ten opzichte van eeu Indiaansch kind. Maar Ster-oogen, die was opgevoed in de school der Red-Rivermissie, was de eerbied waardig van veel beter mannen dan Fenton Gardside, den deugniet en zwerver. Werd je 't wachten moe en ben je ons gevolgd Ik hoop, dat je geen natte voeten hebt gekregen in de sneeuw was al wat de oude kon stamelen. Ster-oogen lachte met een helderen, spottenden lach. Een Indiaansch meisje is niet bang voor twee duim sneeuw Ja, ik volgde u, in de meening, dat gij den eigenaar hadt gevonden van de verongelukte boot, daar gij zoolang van het vlot wegbleef. En ik ben blij dat ik hier kwam. Laten we den armen man gaan helpen, dien jelui wilden berooven. Zij ging hen vooruit naar de hutGartside volgde met beschaamd gelaat, en Bliksemstraal, die groot respect had voor zijn beschaafde dochter, wenschte zich zelven geluk, dat hij haar opgemerkt had, eer hij zijn toestemming op het plannetje gaf. TER IE11ZESSCHE COHANT. Dit Mad vergchUot jiimiuiiti;-. en Vr.J,HxW»von,I. Mi«ge»ond*r7l Y.p freest,l^en, hij den «itKever P. J. VAI OK IASDE te Ter Xeosen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis Tan zeevarenden, dat van 22 Augustus tot 1 Octolier e. U., in het Sclmlpengat, zeegat van Texel, buiten het betonde vaarwater ter hoogte van 14. ij Uduin, oefeningen zullen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's. Het onveilige terrein zal aan de N. zijde worden aange- geven door rood en zwart geblokte stouipe tonnen en aan de Z. zijde door rood en zwart geblokte spitse tonnen, alle voorzien van een staand kruis als topteeken. Ter Neuzen, 10 Augustus 1898. De Burgemeester voornoemd, J. C. HARTE, L° B. t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1