Algemeen Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaandere No. 3648. Dinsdag 9 Augustus 1898. 38e Jaargang. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. BinnenSand. COUD! ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Na het houden van een Spaanschen ministerraad, gepresideerd door de koningin-regentes werd be- sloten, een aantal generaals en partij leiders te hooren over de vredesvoorwaarden, die in beginsel zijn aanvaard. Men hoopt hierdoor, wat men noemt een ,/nationaal" besluit te nemen. De bedoeling is waarschijnlijk, te voorkomen, dat de eene partij later de verantwoordelijkheid op de andere schuift. Geen wonder dat de oppositiepers dezen maatregel aanvalt. Aan een journalist heeft marschalk Campos verklaard, voorstander van het vredesluiten te zijn, daaraan toevoegend, dat al wat geschied is, te voorzien was, hoewel niemand heeft kunnen gelooveu aan de mogelijkheid van zooveel onheil. Noch deze, noch eenige andere regeering kan den toestand veranderen. 't Zou dwaasheid zijn, de gestelde vredesvoorwaarden af te wijzen. De liberale partij moet den vrede sluiten, maar een ander liberaal kabinet is noodig. Silvela heeft een onderhoud met Sagasta gehad. Ook hij is voorstander van den vrede en meent dat men trachten moet, de souvereiniteit over Portorico te behouden. Sagasta en Silvela waren het eens over de noodzakelijkheid der spoedige bijeenroeping van het parlement voor de vredesonderhandelingen. Generaal Azcarragua meent, dat als Spanje er de middelen toe heeft, het voort moet gaan met den oorlog, en zoo het die mist onmiddellijk vrede moet sluiten. De Spanjaarden zullen, bij 't verder onder- handelen over den vrede, een goeden bondgenoot hebben aan de ziekte, die de troepen van Shafter kwelt. Er waren op 3 dezer 3778 zieken, waar- onder 2696 koortslijdersop 31 Juli waren er 449 nieuwe gevallen bij gekomen en 8 menschen gestorven. Shafter heeft last ontvangen, zijn leger naar het noorden van Cuba te voeren. De zes trans- portschepen, te Santiago aanwezig, zouden beginnen met de inscheping der troepen. Generaal Wood blijft belast met het bevel over de stad. Gomez heeft den 24 Juli zijn legerplaats opgeslagen vijf mijlen noordwestelijk van het zuidelijk uiteiude van den weg van Moron naar Jucaro. Over de vijandelijkheden op Portorico werd uit Arroyo aan de Herald" gemeld, dat Brooke, wiens troepen alle waren geland, 3 dezer optrok naar Guayama. Een wanhopige tegenstand werd ver- wacht. Een groot aantal Spanjaarden hielden de heuvels tusschen Arroyo en Guayama bezet. Laatstgenoemde plaats heeft een garnizoen van 1500 man. De //St. Louis" en de //Cincinnati dekten het ontschepen der troepen door de heuvels te beschieten achter de Guayama-baai. 't Bericht dat de Amerikanen Coamo bezet hadden voorbarig. De verkenningsdienst bereikte Maandag de buitenposten, maar moest zich daarop terugtrekken. Een officieel Spaansch telegram van Porto rico bericht, dat de inboorlingen in Adjuntas en Utuado zijn binnengekomen. Gisteren heeft er een licht geweervuur plaats gehad tusschen de Spaansche en Amerikaansche voorpost. De vijand heeft zich meester gemaakt van den lichttoren van Cabeze de San Juan. Op de Filippijnen blijft de positie der Ameri kanen moeilijk. Generaal Merritt kan het met Aguinaldo maar niet vinden. Het „Evening Journal" te New-York ontving een telegram uit Hongkong, dat Aguinaldo in een adres aan den Amerikaanscheu consul aldaar er ;r had geklaagd, dat de Amerikanen niet eerlijk en oprecht met hem waren over hunne bedoelingeu voor de toekomst. Hij vraagde „Waarom zou ik bliudelings strijden ten bate van Amerika P De belangen van mijn volk zijn mij even heilig als de belangen van uw volk u." Omtrent de Zeeuwsche Oranje-tentoonstelling, die op het eind dezer maand tot begin September te Middelburg zal worden gehouden, wordt aan de M. Ct. medegedeeld dat deze zeer belangrijk zal worden. Zoowel gemeentebesturen als particulieren stelden alles ter beschikking der commissie, wat betrekking heeft op het huis van Oranje, zoodat de zaal van de Zelandia illustrata in het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te klein zal zijn om alles te kunnen bevatten. De wanden prijken reeds met meer dan dertig portretten van vorsten en vorstinnen, waaronder vele levensgroote en ten voeten uit. Op een groot aantal penningen worden roemrijke daden of ge> wichtige gebeurtenissen vereenigd. Prenten en teekeningen geven de beeldtenissen te aanschouwen van de voornaamste leden van het vorstenhuis van af Jan den Oude tot onze jeugdige Koningin. F KUILLBTON. Een roman uit Klondyke. Naar het Engelsch VAN HEADON HILL. HOOFDSTUK I. Een vreemde millionnair. Een man sleepte zich over den bevroren vloer naar den ingang van een ruwe hut, van drijfhout gebouwd, en wierp een smachtenden, begeerigen blik over het landschap. Yer kon hij niet zien. Hoewel het pas een uur na den middag was, was de zon reeds gedaald achter de toppen der pijn- boomen, en zelfs de meer nabij liggende voorwerpen waren gehuld in de schemering van den naderenden Poolwinter. Dien morgen was de eerste sneeuw gevallen, en het weinige licht was hoofdzakelijk een weerkaatsing van den steeds dikker wordende witten mantel, die maanden lang de dorre aarde zou dekken. Hoe beperkt het uitzicht mocht zijn, 't was in zijn eenzaamheid angstwekkend genoeg om een zucht te ontlokken aan den bewoner der hut. Aan de eene zijde verhief zich een rij pijnboomen, die langs de groote rivier liep en deze aan het oog onttrok, aan de andere zijde lag een golvende vlakfe, nu met sneeuw bedekt, welke dreigde, het slachtoffer van een verzwikten voet van de buiten wereld af te sluiten. Achter de vlakte, slechts in vage omtrekken te zien, liep een muur van hooge bergen, parallel met de rivier en eindigeud in een reusachtige, kale rots. Yan menschen of menschenwerk geen spoor, en geen teeken van eenig levend wezen behalve het zuchten bij den ingang der hut, dat in de woestenij klonk als een uiting der grootste wanhoop. Het zuchten werd gevolgd door een hoestbui, en gedurende eenige minuten lag de arme man uitgeput te hijgen, trachtende het reutelen in zijn keel te bedwingen. Toen kroop hij langzaam en met moeite terug naar het uiterste einde van de hut en hurkte neer bij de smeulende sintels van een bijna uitgebrand vuurtje. Een poosje staarde hij in den wegstervenden gloedmet inspanning stak hij de hand uit naar de laatste stukken brandhout en wierp die op het vuur, dat hij aanwakkerde door het waaien met zijn versleten hoed. Mijn laatste hoop mompelde hij. Als niemand den rook ziet voor 't vallen van den nacht, zal ik morgen een prooi der wolven zijn De rook der versche brandstof verspreidde zich in de hut en deed hem opnieuw hoesten, maar hij trachtte dit zooveel mogelijk te bedwingen om te luisteren, of er ook hulp naderde. Hij hield den adem in en lag daar lang, zoo lang tot het te donker was om den rook te zien. En er kwam niemandEindelijk uitte hij een wanhoopskreet. Ik verliet het een week te laatkermde hij. Ieder heeft het veld geruimd voor den winter, en ik denk dat er geen blanken dichter bij zijn dan te Circle City. O, ik verlang niet veelik weet, dat mijn doodvonnis geteekend en gezegeld is, hier in mijn longen, maar ik zou Oude oorkonden, privilegien en alba amicorum geven hunne handteekeningen, enkele met lijf- preuken. Onder de varia telt men tal van voorwerpen, die getuigen van den innigen band, die steeds tusschen vorst en volk heeft bestaan, terwijl in boekwerken de geschiedenis wordt verhaald van ret leveu en het bedrijt van verschillende leden van let aloude geslacht. Hoewel de tentoonstelling uitsluitend zaken omvat die in Zeeland aanwezig zijn, zoo zal zij toch een merkwaardig geheel vormen en zal men er voorwerpen zien, die elders niet voorkomen. In de werving bij het korps mariniers is de volgende wijziging gebracht De verbintenis van een rekruut van 19jarigen eeftijd of daarboven en van een overkomend milicien moet worden aangegaan voor 6, van rekruten van 18jarigen leeftijd voor 8, van die van 17jarigen eeftijd voor 9 en van hen van 16jarigen leeftijd en daar beneden voor 10 jaren. Bij afkeuriug of afwijzing op de plaats van be- stemming wordt op dezelfde wijze reisgeld verstrekt voor de terugreis naar de plaats van aanneming. Een nieuwe uitvinding. Het zuiveren der oesterperceelen op de Ooster-Schelde van allerlei plantengroei, was altijd iets, dat vele bezwaren meebracht. Gewoonlijk geschiedde zulks met de gewone oesterkor, ontdaan van het netwerk. Door het daaraan bestaande zware ijzer werden vele oesters, vooral aan dat gedeelte hetwelk bij- groeide, gekwetst, wat niet alleen oorzaak was dat de oesters in den groei belemmerd werden, doch zelfs dat vele oesters stierven. Thans is door den heer A. Sandee Pz., lid van den gemeenteraad te Ierseke, een toestel bedacht, hetwelk de bezwaren van schoonmaken niet alleen wegneemt, doch zelfs het zand tusschen en op de oesters wegneemt. Deze //oesterperceelenschoonmaker", waarmede wordt gewerkt als met de oesterkor, is ongeveer 2 M. lang en 1 M. breed, in den vorm van een oesterzeeft en voorzien van twee of drie rijen //bamboezen" die over en tusschen de oesters vegen. Deze schoonmaker, zoo eenvoudig bedacht, vol- deed bij de genomen proeven uitstekend. Voor de nieuwe Maashaven te Rotterdam, moeten onteigend worden ruim 253 bunders land tot een bedrag van 3,322,944,78. Van de 193 eigenaren hebben zich 10 2 vereenigd met zoo graag gestorven zijn in mijn dierbaar Engeland, in ons oude Hampshire. En ik had eerst nog eens in Rupert Malahide's valsche gezicht willen zien, om hem te zeggen, dat ik sterf, rijker dan hij, en dat ik hem meer haatte dan ooit te voren Deze ongelukkige, wiens wieg had gestaan in Engeland, behoorde niet tot de hoogere klassen der maatschappij. In dat eenzame, woeste Pool land was kleeding geen maatstafzijn ruwjacht- hemd, bedekt door een versleten fluweelen buis, had daar even goed de kleeding kunnen zijn van een lord zoowel als eenboer; maar zijn uitspraak verried den gewonen landarbeider uit Hampshire. Hij had scherpe, ruwe gelaatstrekken, omgeven door een zwaren baardhij was groot van ge- stalte, maar het eenmaal krachtige lichaam was gesloopt door zijne borstkwaalin zijn oogen straalde de heldere flikkering, aan teringlijders eigen. Neen, 't is uitmompelde hij weer. De sthkjes hout waren geheel verbrand en de rook had bijna opgehouden. 't Is pikdonker buiten. Al was er een levend wezen in de buurt, dan zou er nog geen kans zijn, dat men mij vond. Geen voedsel meer sinds gister en nu geen brandstof meer 't Is nu maar de vraag, of ik verhonger of doodvries Verhongeren of doodvriezenriep hij, en een rilling ging door het afgetobde lichaam, gevolgi door een hevigen aanval van hoest. En dat met millioenen drie millioen minstens in zilver goud alles mijn eigendom en eerlijk verdiend, verborgen tien mijlen van de plaats waar ik nu moet sterven bij gebrek aan een korst brood let hun toegekende bedrag van f 1,165,035,45. Met de overige zal de gemeente een proces aangaan. TER NEUZEN, 8 Augustus 1898. Aan den heer J. J. Clepkens, stationschef alhier, is door de Belgische regeering het Eere- ■Cruis 1® klasse toegekend wegens 25jarigen ge- trouwen dienst bij de spoorwegen. De heer P. A. Willems te Bergen op Zoom is benoemd tot brieven- en telegrambesteller alhier. In de eerste helft der maand Juli zijn door let postkantoor alhier, de volgende onbestelbare irieven verzonden, aan de adressen van J. Meer- burg, AlblasserdamG. de Vrieze, Rotterdam Gebr. Helmond, Tiel. Het diploma eind-examen H. B. school is te Roermond verleend aan den heer J. Temmerman uit Hoofdpiaat. Bij het te Arnhem gehouden examen voor de hoofdakte slaagde o. m. de heer J. D. de Graaf van Breskens. Te Utrecht slaagde voor dat examen de heer F. Baan van Aarde nburg. Axel, 6 Aug. Heden werd alhier door het bestuur van den Coegorspolder aanbesteedhet vervoer van 185 M8. grint. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren W. Dieleman en J. Scheele, beiden te Axel, voor 65 ct., L. B. van Kerkvoorde voor 42 ct., P. Loof voor 39 ct., D. de Witte voor 34£ ct. en P. van Maelsaecke voor 33J ct. per Ms. De vier laatste wonen te Ter Neuzen. Aan den minsten inschrijver is het vervoer gegund. Sas van Gent, 8 Aug. Gisteren gaf de alhier gevestigde Koninklijke duivenmaatschappij //De Vrede" een wedstrijd uit Doornik, 100 duiven waren daartoe ingeschreven, die om 11 uur en 20 min. te Doornik werden opgelaten, waarvan alhier de eerste om 1 uur en 12 min. aankwam. De reglateur werd behaald door J. Bloinmaert te Hulst, verder werden de eereprijzen toegekend, als volgtI® prijs De Bock te Selzaete 785,6 M; 2® prijs De Bruijne te Selzaete 774,3 M; 3° prijs Dellaert te Wachtebeke (Langelede) 763,9 M; 4® prijs J. Blommaert te Hulst 762,9 M5® prijs Allefs te Koewacht 755,8 M6® prijs Poppe te Wachtebeke (Langelede) 743,6 M 7° prijs Rijc- kaert te Wijnckel 738,3 M; 8® prijs Goossens De uren spoedden voort, de laatste vonken van het vuur doofden uit en een troostende slaap sloot de oogen van den ongelukkigen millionnair. In den morgen als men 't morgen mocht noemen, toen het bleeke zonlicht over de bergen kroop kwamen twee mannen, een blanke en een reeds bejaarde Indiaan, van den rivierkant door het pijnbosch, en beiden kregen de armzalige hut in 't oog. De Indiaan was lang en stevig gebouwd en plechtig ernstig, als zijn meeste ras- genootende blanke klein en eenvoudig, met ge laatstrekken, die misschien eens fijn en knap waren geweest, maar die geleden hadden door wind en weer en een roekelooze levenswijs. Hij was nog jong en liep vlug, zoodat de Indiaan moeite had, hem bij te houden. Voorzichtig als altijd, bleef de Indiaan staan en nam het Winchester geweer van den schouder. Een woonplaats der bleekgezichten riep hij. Wat wil je doen, bloeddorstige oude schelm Je bent immers niet op 't oorlogspad riep zijn makker. Buitendien is 't niet waarschijnlijk, dat we hier een levend wezen vinden. De weinige gouddelvers, die dezen zomer langs de Yukon hebben gewerkt, zijn al lang naar Circle City afgezakt. Je weet wel, dat we hen tegenkwamen toen we verleden week de rivier opgingen Niet zonder eenige aarzeling hing de Indiaan zijn vuurwapen weer over den schouder en volgde den Engelschman, die slechts even zijn tred had vertraagd. Bliksemstraal is niet op het oor logspad, maar hij wil altijd gereed zijn. Er is veel kwaad volk onder de goudgravers. De andere maakte een grimas en zei grinnekend Wij zelf zijn ook geen heiligen. Jij kon wel TEK S1EIZESIS0HE 101 RA\T Mt »it i ia:ttrt»zontleril op ifeestdajren, bij den nbgever P. J. VIS DE IASDE te Ter Neoaen. blad verschijnt slaandaa-, Woengdag- en Vr.Jdagavwnd, Bitgeawniiir -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1