BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Zaterdag 6 Augustus 1898. No. 3647 Buitenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND~ al 1 Een buitengewoon nummer van den ,/Reichs- anzeiger" verscheen eergisteren met een schrijven van den keizer aan Von Hohenlohe, den rijks- kanselier, gedagteekend uit Friedrichsruh, 2 Aug. „Met de Duitsche vorsten," zegt Wilhelm II, ,/met geheel het Duitsche volk, sta ik treurend bij het lijk van den eersten kanselier van het Duitsche rijk, prins Otto von Bismarck, hertog van Lauenburg. Wij die getuigen waren van zijn grootsch werk, wij, die tot hem als meester in de staatskunst, als onverschrokken strijder in oorlog en vrede, als zelfopofferend zoon des vaderlands, trouwen dienaar van zijn keizer en koning, be- wonderend opzagen, wij zijn diep geroerd door het heengaan van den man, in wien God een werktuig gaf om de onsterfelijke gedachte van Duitschlands eenheid en grootheid te verwezen- lijken, Het is nu de tijd niet om al de daden, die de groote overledene verrichtte, al de zorgen, die hij keizer en rijk wijdde, al de overwinningen, die hij gewrocht heeft, op te tellen, zij zijn te vele en te groot en alleen de geschiedenis kan en zal ze alien in ijzeren tafelen griften. Mij is het echter een onweerstaanbare behoefte, voor de wereld uit- drukking te geven aan den algemeenen rouw en de dankbare bewondering, waarmee de geheele natie heden is vervuld en in naam der natie de gelofte af te leggen, dat wij datgene, wat de groote kanselier onder keizer Wilhelm den Groote gewrocht heeft, zullen behouden en ontwikkelen, om het, wan- neer de nood daar is, met goed en bloed te verdedigen. Daartoe helpe ons God. Ik gelast u, dit mijn besluit ter algemeene kennis te brengen." Dit keizerlijk manifest moet, naar uit Berlijn wordt geseind, een uitmuntenden indruk maken. Wei wat vreemd klinkt het, dat er dadelijk wordt bijgevoegd, wie de steller is geheimraad Koser. Aan den dienst in de Gedachtnisskirchen te Berlijn, gisteren gehouden, namen een aantal vorsten, diplomaten en autoriteiten deel. Zondag zal in een der Berlijnsche schouwburgen een gedachtenisviering door de Bismarckvereerders worden gehouden. De dag voor bijzetting van 'tstoffelijk overschot in een voorloopig graf is nog niet vastgesteld. 't Blijft adressen, telegrammen en kransen naar Friedrichsruh stroomen. Lenbach verklaart, dat hij Bismarck nog op zijn doodsbed heeft gezien, maar geen behoefte meer voelde om hem te schilderenwant, hoe aangrijpend en droevig schoon het gezicht ook was, het teekenende ontbrak de sprekende, fonkelende oogen. De correctioneele rechtbank in Erankrijk heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in't proces wegens laster, door Zola ingesteld tegen het //Petit Journal." Judet werd veroordeeld tot 2000 francs, Marinoni tot 5000, Lasseur tot 500 francs boete, alle drie tevens tot 5000 francs schadevergoeding en tien- maal opnemen van het vonnis in hun blad. In den loop van het proces heeft Zola's advokaat een klacht ingediend wegens desbewust gebruik van valsche geschriften. Bedoeld worden de brie- ven, aan kolonel Combe toegeschreven, en die Judet op het ministerie van Oorlog gezien zou hebben. Deze brieven houdt Labori voor valsch hij heeft daarom ook een aanklacht wegens valsch- heid in geschriften tegen //X ingediend. Er is nog een proces te wachten, nl. van graaf Cristiaan Esterhazy tegen de //Jour," welk blad had verteld, dat de graaf de aanklacht tegen zijn neef, den majoor, wegens oplichting, enkel had ingediend, omdat hij, graaf Christiaan, was omge kocht door het syndicaat De beslissing over het appel tegen de besshikking, die de rechter van instructie Bertulus genomen heeft op de aanklacht van Picquart tegen du Paty Clam, is tot Vrijdag verdaagd. De hotelhouders te Amsterdam zijn volstrekt niet bang, dat de vreemdelingen in de feestweek onder den blooten hemel zullen moeten overnachten. Maar wat zij zichzelven wel met verwondering afvrageu, ishoe en waar de duizenden, die zich in den feesttijd aan het eind van den middag hongerig en vermoeid in den omtrek van den Dam zullen bevinden, met schik iets te eten zullen kunnen krijgen. Binnen een kwartier loopens van den Dam zijn ternauwernood tien restaurants te vinden, waar voor meer dan honderd menschen tegelijk gekookt kan worden. Het is in de keizerdagen van '91 al gebeurd, dat de vurig begeerde mondkost niet kon worden toegediend, omdat de hongerige massa de restau- ratiezaal zoo geheel en al vulde, dat bediening een totale onmogelijkheid was geworden. Veertig kostelijke krimpkabeljauwen lagen in zekere keuken vergeefs te sterven en in de zaal schreeuwde de massa het uit van den honger. De burgemeester van Amsterdam kon ternauwernood geholpen worden aan een broodje en een haring. Brood kan er naar believen en in voorraad gebakken, bier zooveel men wil vooruit gebrouwen worden. Maar hoe zal het met de melk gaan De grazende zuivelfabrieken in de weilanden van Watergraafs- en Haarlemmermeer en over het IJ gaan nog mank aan een beperkt productie-vermogen. Het is te hopen, dat in de feestdagen de water- leiding genoeg druk zal uitoefenen, om ons aan de benoodigde hoeveelheid //melk" te helpen. Bij een landbouwer onder Dokkum zijn alle meubelen, gereedschappen, vee en veldvruchten publiek aan den meestbiedende verkocht, omdat volgens den eigenaar het een zoowel als het ander betooverd is. De heks, die hiervan de schuld draagt, is een oude vrouw, die in de onmiddellijke nabijheid van de behekste hoeve woont en meer- malen in de gedaante van een kat om huis en erf ronddoolt. En dan schrijft men 1898. Gisternacht hebben dieven door het indruk- ken van een spiegelruit te Schiedam op de Hoogstraat bij den goudsmid Pluim, de geheele etalage-kast leeg gestolen. Een timmerman, die daar voorbijging om naar zijn werk te gaan, zag de ruine en waarschuwde zoowel de politie als den heer Pluim. Deze laatste nog gerust te slapenhij had niets van den inbraak gehoord. Alles is verdwenen, horloges, kettingen enz. De rechtbank te Roermond veroordeelde een melkboer, beklaagd van eene hoeveelheid melk tot op i/3 gedeelte met water te hebben vermengd en dit mengsel voor goede en echte melk te hebben verkocht, tot eene gevangenisstraf van 1 maand, met bevel tot het plaatsen vau een uittreksel van het vonnis in een d^ar ter stede verschijnende courant. Een prettige vacantie was die van een 15jarige Amsterdamsche jongen, die Zondag aldaar van de kostschool bij zijn ouders was gekomen om de vacantie door te brengen. Hij kreeg met een der huisgenooten ruzie, die zoo'n vaart nam, dat hij verscheidene ruiten iusloeg en zich zoodanig verwondde, dat zijne opname in het gasthuis dringend noodzakelijk was. De verpachting der staanplaatsen op de Zwolsche kermis heeft dit jaar opgebracht de som van 3565,23. Een sommetje om vele gemeentebesturen te doen watertanden. Te Nootdorp viel het 2jarig zoontje een landbouwer in een onbewaakt oogenblik in het water en werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Te Cappelle aan den IJsel geraakte Dinsdagmiddag een 5jarig meisje onder het spelen te water en verdronk. Een groot deel der juweelen, welke de Koningin bij hare krouing dragen zal, zijn inder- tijd, toen Belgie nog met Nederland vereenigd was, te Brussel gestolen. Den 25"teD September 1829 verliet Koning Willem I met zijn hofhouding het Brusselsche paleis, om eenige dagen in de zomerresidentie Laeken door te brengen. Het bedienden-personeel had grootendeels verlof gekregen heen te gaan en slechts een klein gedeelte bleef in het paleis, zoodat het toezicht aanzienlijk verminderd was en er zelfs niemand op post stond voor den aan de ,zPlace du Trone" grenzenden tuinmuur. Dat was de eenige plaats, waar een dief kon binnen- komen en dat geschiedde dan ook. De dief had een kleine ladder tegen het venster der eerste verdieping van het paleis gezet, een ruit ingeduwd en was zoo naar binnen gekomen. In een der kamers lagen in een glazen kast de juweelen der kroon en die van de prinses van Oranje. Den volgenden dag werd de diefstal ontdekt. De spiegel ruit vo6r de juweelen was uitgesneden en deze waren verdwenen. De onderzoekingen leidden tot geen resultaat, en wel had men langen tijd ver- denking op een persoon der hofhouding, en werd deze maanden lang overal door de politie achter- volgd, doch niets bevestigde den argwaan dien men tegen hem koesterde. De regeering loofde 50,000 gulden belooning uit voor hem, die den dader ontdekken zou, doch alles vruchteloos. Den 28 Juli 1831, twee jaren na den diefstal, vervoegde zich bij den Nederlandschen gazant te Washington chevalier Buygens, een Eranschman, Jean Roumage genaamd, die vertelde, dat hij in een Eransch hotel te New-York een Italiaan, Palari ontmoet had, vergezeld van zijn beminde, een Brusselsche en dat hij al spoedig het vertrouwen van den Italiaan gewonnen had, zoodat deze hem op zekeren dag had medegedeeld dat hij de Brus selsche juweelendief was. De gezant was opge- togen over deze ontdekking en beloofde den aan- brenger schriftelijk een belooning van 50,000 gulden onder voorwaarde, dat hij zich stil zou houden. De Amerikaansche politie begaf zich op verzoek van Huygens naar het hotel van Palari en vond daar werkelijk in diens bezit een deel der gestolen juweelen. De rest had hij volgens zijn verklaring in de omgeving van het tegenwoordige kerkhof van Greenwood bij New-York begraven. Roumage groef met de geliefde van Palari dezen verborgen schat op en gaf den Nederlandschen gezant slechts 6 juweelen. De overige behield hij en vluchtte er mede in gezelschap van de beminde van den dief naar Philadelphia, waar hij zich naar Liver pool inscheepte. Daar werden beiden echter inge- rekend en alle drie werden daarna aan de Neder- landsche regeering uitgeleverd. De waarde der gestolen juweelen beliep meer dan een millioen. 162 kilometers onder een waggon. Een spoorwegbeambte van het station Kings Cross te Londen was Zaterdag 11. bezig het remtoestel te smeren van den trein, die van Londen naar Aberdeen in Schotland gaat. Op eens, terwijl hij onder den waggon zat, bemerkte hij tot zijn schrik, dat de trein zich in beweging zette en het hem onmogelijk was tusschen de rijtuigen uit op den rand van den spoorweg te komen. In dezen be- narden toestand klemde de man zich met handen en voeten en met den riem van zijn kiel aan de rem onder den wagen vast. Tot zijn ongeluk hield de trein, die een vliegende vaart had, eerst aan het station Grantham stil, dat is na een afstand van honderd twee en zestig mijlen. Zoo kwam na een rit van twee uur, tot groote ver wondering van de reizigers een man onder het achterste rijtuig uitkruipen met verwilderden blik, onkenbaar van stof en smook, verfonfaaid en smerig, maar overigens ongedeerd aan het lichaam. Buiten Duinkerken is een petroleumreser- voir in de lucht gesprongen. Men vreest dat twee werklui, die later niet op het appel verschenen er bij zijn omgekomen. Succi, de bekende hongerlijder van beroep, is op de tentoonstelling te Turijn weder bezig met een vasten van dertig dagen. Hij zit ditmaal tot dat doel in letterlijken, niet maar in over- drachtelijken zin, //in een glazen huisje", en de eenige uitgang van zijn glazen hok is door een notaris verzegeld. De vaster heeft percenten van de ontvangen entree-gelden bestemd voor de armen, die niet uit vrijen wil en om den broode honger lijden. In onze dagen van emancipatie treden de vrouwen ook meer op den voorgrond in het inbrekersvak. Men zocht te Parijs eenigen tijd naar een brutalen inbreker, die in de voorstad Batignolles, meestal op klaarlichten dag zijne diefstallen pleegde. En thans is het gebleken, dat de schuldige geen inbreker, maar een inbreekster was, een jonge vrouw, Maria Luchas genaamd. Een juffrouw in de Rue Brochant kwam op de trap harer woning Marie Luchas tegen met een gouden speld op de borst, welke haar kort geleden was ontstolen. De rechtmatige eigenares van het sieraad ont- rukte het aan de dievegge, maar deze trok een mes en velde haar neder. De buren kwamen toeschieten, maar het was eerst na een hevige worsteling, dat men Marie Luchas kon overmeesteren en naar het politiebureau brengen, waar zij de pleegster van de jongste inbraken bleek te zijn. Een groote opschudding is te Aartrijcke, 3 uren van Brugge, veroorzaakt. Een 40 h 50 personen zijn daar, door het eten van vleesch van een kalf, dat bij een landbouwer afgekeurd voor de consumtie, toch werd geslacht en uit- gevent, vergiftigd. Zij kregen brakingen en krampen zoo hevig dat sommigen langs den grond kropen of als waanzinnig te keer gingen. Talrijke slacht- offers zijn buiten gevaar, doch voor 't leven van anderen vreest men, en een SOjarige vrouw heeft door den schrik een dood kind ter wereld gebracht, Al de slachtolfers kregen zwarte vlekken op het lichaam. De justitie heeft de zaak in handen. Bij Douglasbaai gingen Dinsdagochtend zes personen met een jacht een tochtje maken. Het vaartuigje is bij het overgooien vau het zeil om geslagen, met het gevolg dat alien te water viel en Slechts een der opvarenden, eene dame, was zoo gelukkig eene rots te bereiken en daar later te worden gered. Ook in de buurt van Southampton had een soortgelijk ongeluk plaats, maar daar werden er van de zes drenkelingen juist vijf gered. Een jonge weduwe te Rio de Janeiro, die haren echtgenoot op de fiets had leeren kennen, wist de nagedachtenis van haren echtvriend niet beter te eeren, dan door aan een beeldhouwer op te dragen, deze eerste ontmoeting zoo getrouw mogelijk op de marmeren grafzerk uit te beitelen 1 Voor de touwslagers is het te hopen, dat in de Philippijnen de orde spoedig weer hersteld is, daar er volgens Amerikaansche berichten gebrek aan hennep begint te ontstaan. Er wordt op onze planeet elke week ongeveer 20,000 balen hennep verbruikt, dat wil zeggen in touw omgezet. Van deze 20,000 balen komt een niet onbelangrijk deel van Manilla. Manilla touw is dan ook wereldbekend, en heeft een heel wat beteren naam dan de Manilla sigaar. Sinds de blokkade levert Manilla echter geen hennep meer en reeds worden er uit Amerika angstkreten vernomen. In Boston en New-York, de twee havens waar de Mannilla-hennep aankomt, is de voorraad nog maar zeer gering, terwijl de voorraad, dien speculanten en heunepinvoerders nog in bezit hebben, hoogstens voldoende is voor een week. De toestand is echter nog niet zoo hachelijk als men daaruit zou opmaken, want volgens andere berichten bevinden zich nog in lading in schepen op weg tusschen de Philippijnen en Amerika, een 60,000 balen. Deze voorraad behoort voldoende te zijn, altijd volgens de Amerikanen, voor den korten tijd die nog verloopen moet voor onder het beheer der Amerikanen de handel te Manilla weer open is en vrede en welvaart hersteld zijn. - Amerikaansche reclame Een nieuwe scheep- vaartmaatschappij op het Michiganmeer heeft eene eigenaardige reclame uitgedacht. Aan hare eerste 20000 passagiers biedt zij aan vrije reis heen en terug van Chicago naar Milwaukee, kostelooze voltrekking van een huwelijk door den scheeps- geestelijke Hunsberger en een geschenk van 25 dollars in goud. Het keurig uitgevoerd prospectus geeft o. a. zulk eene huwelijksvoltrekking te zien. Reeds 2000 trouwlustige paren hebben van het zeldzame aanbod der maatschappij gebruik gemaakt en op het oogenblik is de toevloed van liefhebbers zoo groot, dat men zich reeds een maand te voren moet laten inschrijven om nog van het buiten- kansje te kunnen profiteeren. Een echtpaar te Kopenhagen zou zijn zilveren bruiloft vieren. De man, die thans 60 jaar telt, is een bekend musicus en zijn 45jarige vrouw moet vroeger een gcvierde schoonheid zijn ge- weest. Alle toebereidselen voor het feest waren gemaaktde bloedverwanten waren in grooten getale opgekomen. De gasten waren aanwezig, maar tot aller verbazing schitterde de vrouw door afwezigheid. De jubilaris was blijkbaar zeer opge- wonden en verklaarde eindelijk, dat hij zoo pas van zijn vrouw bericht had ontvangen, dat zij er met een 28jarigen schilder, een vriend van zijn oudsten zoon, van door was gegaan. Ter bevesti- ging van zijn woorden liet hij het volgende schrijven rondgaan z/Lieve man Wees niet boos op mij, als ik heden niet op het feest verschijn. Ik kan de gelofte, u trouw te zullen zijn, niet hernieuwen want ik wil en moet de rest van mijn leven toebehooren aan den jonge- ling, dien ik reeds lang in het hart droeg. Als gij dezen brief ontvangt, hebben wij reeds een verborgen plaatsje in het buitenland gevonden, waar wij van ons jong geluk kunnen genieten. Groet de kinderen en doe geen moeite tot het volgen van uw gelukkige Clara." De gasten maakten zich gereed om heen te gaan. De jubilaris echter sprak z/Mijne heeren Blijft kalm hier wegens zulk een bagatel zullen wij ons het feest toch niet laten bederven ZEET1JDINGEN. Van 3 tot en met 4 Aug. 1 VLAG. NAAM. Van 8 Oostsluizen afgeschut tot en met 4 Aug. werden langs de alhier 17 binnenvaartuigen op- en 23 door de Westsl. 8 op- en 2 afgeschut. VAN DU VAN Hulst. Huwelijks-aangiften. 20 Jnli. Francies Rosier, ond 39 i., jm. en Louisa Petroneila Troupde, oud 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Juli. Josephus Xaverius Heirman, oud 33 j., jm. en Catharina Vermeulen, oud 18j.,jd. Geboorten. 20 Juli. Carolina Jacoba, d. van Johannes Schopman en van Jacoba Francisca de Boij. 21 Juli. Anna Maria, d. van Franciscus van Dorsselaer en van Coleta Weemaes. Overlijden. 16 Juli. Justina Seraphina Josepha Burm, oud 6 m., d. van Charles Johannes en van Eugenia Isabella Fricot. 17 Juli. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Theodorus Segers en van Maria Johanna Vermeeren. 22 Juli. Emelia Maria During, oud 47 j., echtg. van Johannes Jacobus Herreweijers. 31 Juli. Leendert Henri Boogaart, oud 44 j., echtg. van Ludovica Petroneila Jonkers. Kraauw. Huwelijks-aangiften. 1 Juli. Petrus de Brouwer, oud 26 j., jm. en Philomena de Poorter, oud 23 j., jd. 9 Juli. Johannes Francies van Vliembergen, oud 26 j., jm. en Elisabeth Lemsen, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Juli. Alphonsius Kindt, oud 36 j, jm. en Rosalia Maria Bogaart, oud 26 j., jd. 6 Juli. Josephus Verhagen. oud 39 j., jm. en Anna Maria Staal, oud 39 j., jd. 13 Juli. Petrus Joannes de Kesel, oud 26 j., jm. en Rosalia Vleeskens, oud25j.,jd. 15 Juli. Petrus de Brouwer, oud 26 j., jm. en Philomena de Poorter, oud 23 j., jd. 22 Juli. Johannes Francies van Vliembergen, oud 26 j.. jm. en Elisabeth Lemsen, oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Juli. Aloisius, z. van Theodorus Boogaert en van Rosalia Hoofman. 2 Juli. Judocus Petrus, z. van Petrus Want en van Mathilde Weijn. 6 Juli. Petrus Ber- nardus, z. van Josephus van Laere en van Louisa Maria Mangnus. 21 Juli. Louisa Maria, d. van Eduardus Maas en van Rosalia Goossens. 26 Juli. Phelomina Anna, d. van Petrus Alphons Stallaert en van Maria Anna van Esbroeck. HenKstdijk. Huwelijks-aangiften. 22 Juli. Alphonsus van Campen (van Hontenisse), oud 37 j., jm. en Anna Catha rina du Bois, oud 36 j., jd. Geboorten. 19 Juli. Josephus Alphonsus, z. van Leo- nardus van den Bulck en van Maria Louisa Kerckhaert. 26 Juli. Petrus Alouisius, z. van Felix Andries de Witte en van Rosalia van Damme. lioennrlit. Geboorten. 22 Juli. Petrus Dominicus, z. van Seraphinus de Clercq en van Judoca Michielssens. 25 Juli Josephus, z. van Eduardus Aerens en van Emma Maria Kindt. M3. Van en naar. Lading. Eng. s.s. idem Fra. s.s. Eng. s.s. Eng. s.s. Belg. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. idem idem Deens. s.s. Eng. s.s. idem idem Duits. s.s. Deens. s.s. Noor. s.s. idem Eng. s.s. Voor Ter Meuien t Wark worth 1862 New-Castle stukg. Hailing 2199 Londen idem Montataire 2941 Bilbao minerie Abbotsford 2979 Leith stukg. Van Ter Hieuzen i Ann Webster 2241 Londen stukg. Escout 3266 Burntisland ledig Mietzing 1457 St. David idem Voor (Kent Ibis 3024 Manchester stukg. Sea Gull 2100 Londen idem Norah 4032 Pomaron minerie Van (went Dana 2882 Methil ledig Spindrift 2003 Londen stukg. Calder 1992 Goole idem Egret 3492 Antwerpen idem Spica 1824 Burntisland ledig Tuberg 4752 Blyth idem Sigyn 2948 Kragero idem Ella 2478 Amble idem Ibis 3024 Antwerpen stukg. j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 5