I Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaander e No. 3647. Zaterdag 6 Augustus 1898. 38e Jaargarig. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. Binnenland, Ej en i an ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Eergistermorgen heeft president Mc. Kinlej de verklaring afgekondigd dat hij officieus het bericht outvaugen had van Spanje's toestemming in de vredesvoorwaarden. Elk oogenblik wacht hij het officieele antwoord en, al was dit eergistermiddag nog niet in zijn bezit, thans zal het Washington wel reedt bereikt hebben en hiermede is dan de oorlog feitelijk ten einde. Na vier maanden van wereldberoerende opschud- ding zal dan de vrede gesloten worden en de beschaafde maatschappij zal herademen nu zij de toekomst met wat meer vertrouwen, geruster en met meer bewustheid tegemoet kan zien. De periode van cjroeve verwikkelingen is dan voorbij. Spanje heeft met het begin der vredesonder- handelingen het doornenpad betreden. Het oogen blik is gekomen waarop het zich de laatste vesten van een vroeger geweldig koloniaal bezit zal zien afnemen. Er is geen twijfel meer, Cuba is voor Spanje verloren, al heeft maarschalk Blanco ook nog eens verklaard dat hij de Spaansche vlag tot zijn laatsten ademtocht beschermen zal. Ook Portorico zal Spanje moeten afstaan en de waar- schijnlijkheid is groot dat het de Philippijnen, zoo niet aap de Amerikaneu, dan toch aan de opstan- delingen veriiezen moet. Hoe het met deze eilanden gaan zal, de vredesvoorwaarden moeten het uitmaken en men zal goed doen zich tot zoolang maar niet te ver op het gebied der veronderstellingen te begeven. De Spanjaarden op Cuba zouden zeker veel liever zien dat Amerika het eiland annexeerde, dan dat het Cuba de vrijheid gaf. Iu het laatste geval toch zijn zij aan de wraak der opstandelingen overgeleverd. Op Portorico schijnen de bewoners de verdrijving van Spanje niet met leede oogen te zien, althans wij vernemen dat de Amerikanen bij hunne landing met vertoon van geestdrift zijn ontvangen. FEUILLETON Uit de lierinneringen van een Franschen scheepskapitein. Toen ik een paar dagen later des morgens outwaakte was ik ten hoogste verbaasd niet de minste beweging in het schip te bespeureu. Yerschrikt ijlde ik naar het dek om daar tot de ontdekking te komen dat het doodstil was. Wij waren in de streek der windstilten aangekomen en bevonden ons op 1° N. B. tusschen 27° en 28° W. L. Ik wachtte tot de avond was gevallen, begaf mij toen naar mijue kajuit en opende daar, door een somber voorgevoel gekweld, den brief. Na het groote roode zegel te hebben verbroken, las ik ,/Kapitein Lafontaine. De gestrafte Antoine Sinclair wordt wegens hoogverraad tegen het Kei- zerrijk verbannen. De Regeering beveelt bovendien dat hij in open zee zal worden doodgeschoten en gij zijt aangewezen om er voor te zorgen dat dit bevel stipt wordt uitgevoerd." Ik las den brief herhaaldelijk over, terwijl de letters mij voor de oogen dansten en snelde toen naar het dek. Hier trof ik het paartje aan, zij naar de zee turend, hij haar gezelschap houdend. Met de oogen gaf ik hem een teeken mij in de kajuit te volgenj zijne vrouw een afscheidsgroet toeroepend, voldeed hij lachend aan die uitnoo- diging. Groote verwikkelingen zullen zich, wat Cuba en Portorico betreft, zeker niet bij de vredesonder- handelingen voordoen. Een vraag van minder beteekenis, maar die toch waard is gesteld te worden, vonden, wij in het Berliner Tageblattwat zal er gebeuren met de beenderen van Columbus die in de kathedraal van Havana rusten Zal Spanje die bij de vredesvoorwaarden opeischen Het is te hopen voor de nagedachtenis van den grooten ontdekker want al heeft Spanje op dit oogenblik heel weinig reden hem dankbaar te zijn voor zijn ontdekking van de nieuwe wereld, de gedachte moet ondrage- lijk wezen, dat op zekeren dag een tweede Barnum het gebeente van Columbus door de steden van de Unie sleepen zal om ze voor een dollar entree te laten zien, terwijl het Yankee doodle gespeeld wordt op een electrische orchestrion bij den ingang. Reeds nu houdt de Spaansche pers zich bezig met de vraag, wat er in Spanje gebeuren zal na den vrede. Sagasta, ofschoon hij even onschuldig aan de strenge voorwaarden tot dien vrede is als iedere andere Spanjaard, is op het oogenblik de meest gehate man in het overwonnen rijk. Natuurlijk moet Sagasta dadelijk na den vrede aftreden, zeggeu de oppositiebladen, en de conser- vatieven hebben zich in de toekomst geheel op den achtergrond te houden. Sagasta moet echter volstrekt niet van plan zijn af te treden. Hij zal integendeel met de conservatieven het bewind blijven voeren en middelen beramen dat Spanje zich zoo spoedig mogelijk herstelt. Ter beraad- slaging zijn marschalk Campos en de heeren Silvela, Montero Rios, Yerga del Armije en Robledo in Madrid aangekomen. De regeering zal de Cortes zeker niet voor den herfst bijeenroepen. Als het antwoord van de Vereenigde Staten aankomt, zullen de ministers zich dadelijk in de raadzaal vereenigen om de officieele aanvaarding van den vrede af te kondigen, wat, naar men gelooft zonder groote vrees voor tegenstand bij het volk zal kunnen geschieden. Het Amerikaansche antwoord wordt hedenavond, uiterlijk morgen, te Madrid verwacht. Waar- schijnlijk zal daarin de bepaling voorkomen dat Spanje alle schade door Amerikaansche burgers op Cuba geleden, zal moeten vergoedenhet totaal dier schade bedraagt 20 millioen dollars Aan dezen eisch zal Spanje moeilijk kunnen ontkomen en zijn budget van schade zal dus met 20 millioen moeten vermeerderd worden. Na den vrede zal Spanje wel niet het allereerst Het koude zweet stoud mij op het voorhoofd 't was mij alsof ik doodziek zou worden. Ik reikte hem den brief over, dien hij las, evenals het geheel in den vorm opgestelde doodvonnis, dat bij den brief was gevoegd. Toen hij beide had gelezen, kwam ik weer eenigzins tot mij zelven. Hij was bleek geworden, gaf mij het schrijven met eene buiging terug en zeide met eene zachte stem ,/Niemand mag zijn plicht verzaken. Ik heb nog slechts een wensch eenige woorden met Laurette te mogen wisselen en ik zou u wel dringend willen verzoeken haar eenige hulp te verleenen als zij mij overleeft, maar ik geloof niet dat dit geval zal zijn." ,/Je gedraagt je als een man, arme jongen," antwoorde ik. ,/Als je het verlangt, zal ik haar naar Frankrijk, naar hare famile, terugbrengen ik beloof je dat ik haar niet zal verlaten voor zij zelve mij dat toestaat. Hij greep mijue hand en drukte die hartelijk. //Mijne goede, beste kapitein Ik zie wel, dat u onder de gedane opdracht nog veel meer lijdt dan ik zelf, maar er valt nu eenmaal niets aan te veranderen. Ik hoop dat u de paar voorwerpen, die ik voor haar achterlaat, zult willen bewaren en ook later datgene wat zij van hare goede moe- der heeft te erven, voor haar zult beheeren. Ik leg haar leven en hare eer in uwe handen. Zij is" en zijne stem klonk thans heel bezorgd //een klein teer schepseltje en zeer vatbaar voor borstaandoeningen. 't Zou mij lief zijn, als zij de beide diamanten ringen, die zij van hare moeder heeft gekregen, zou kunnen bewaren, maar natuurlijk, als er geld noodig is moeten zij verkocht kunnen denken aan een nieuwe vloot. Zijn macht ter zee is geheel gebroken en het zal die voorloopig ook wel niet kunnen herstellen. Trouwens, zoodra het koloniale mogendheid af is, heeft het ook geen vloot meer noodig. Zijn veriiezen ter zee zijn enorm geweest. Het heeft het eskader van ad- miraal Cervera verloren, bestaande uit de gepant- serde kruisers //Infanta Maria Theresia" (7000 ton), „Viscaya" (7000 ton), Oquendo" (7000 ton), /■/Cristobal Colon" (6850 ton) de kruisers ,/Isla de Cuba" (1045 ton), ,/Isla de Luzon" (1045), ,/Reina Cristina" (3520), ,/Castilla" (3260), ,/Don Juan de Austria" (11 59), //Don Antonio de Ullao" (1160), //Elcano" (560), //Generaal Lezo" (520), //Marques del Duero" (500), //Callos" (208). ,/Leyte" (151), verloren bij Manilla den lsten Mei. Yerder de torpedovernielers //Furor" en //Pluton" voor Santiago door het eskader Sampsonde kruisers ,/Reina Mercedes" (3090) //Jorge Juan" (935) en 13 kleine kannonneerbooten in ver- schillende havens van Cuba. In de baai van Manilla zijn twee kleine ka- nonneerbooten genomen. Spanje verloor 62 koop- vaardijschepen waarbij de transatlautische stoomers ,/Panama," ,/Antonio-Lepez," /Alfonso XII," „Isla-de Mindanao" en //Santo-Domingo." Amerika verloor een koopvaardijschip, de //Savan nah," en aan slechts een oorlogsbodem, de Winslow" werd ernstige schade (oegebracht. Bij den intocht van H. M. de Koningin te Amsterdam zal de stoet in hoofdtrekken zijn samengesteld als volgt 1°. marechaussees2°. huzaren3° rijdende artillerie4° vesting-artillerie5°. koloniale reserve6°. mariniers 7°. grenadiers en jagers 8° matrozen9°. de schutterij van Amsterdam. Vervolgens het eerste deel van de eerewacht te paard, waarop de eigenlijke koninklijke stoet volgt in vier rijtuigen, getrokken door vier paarden, en zeven rijtuigen getrokken door twee paarden dan het koninklijk rijtuig met acht paarden, waarin de beide Koninginnen gezeten zijnvervolgens het tweede deel van de eerewacht, een stoet adjudanten der Koningin, Indische vorsten te paard en een stoet militairen tot sluiting van den trein. Naast het koninklijk rijtuig rijden graaf Dumonceau en generaal Rooseboom, de adjudant- generaal van H. M. de Koningin, de commandant en de ondercommandant der eerewacht. worden. Ach, mijn arme Laurette, zij ziet er zoo goed, zoo lief uit Ik wist mij bijna niet langer goed te houden, fronste het voorhoofd om mij zelven te bedwingen en zeide met trillende stem //Een woord geldt thans evenveel als anders duizend. We begrijpen elkaar, nietwaar Ga nu maar naar haar toe." Ik drukte hem de hand. Hij zag mij weemoedig aan en ik vervolgde „Nog een oogenblik Zeg er haar niets van houd u kalm. 't Is mijne taak het haar te zeggen en ik zal er voor zorgen dat dit op de meest voorzichtige wijze geschiedt." „Ja," zeide hij, „ik begrijp u. Ja zeker, dat is veel beter. Maar dat afseheid-nemen ach, dat afscheid-nemen „Toon u een man," voegde ik hem toe. ,,'t Is veel beter zonder afscheid als ge tegen het afscheid-nemen opziet." Ik zag hen vervolgens wel een half uur lang arm in arm het dek op en neer wandelen. Toen overlegde ik of ik den over het detachement bevel voerenden officier met de zaak in kenuis zou stellen, maar ik besloot haar tusschen mij en mijn eigen officieren te regelen. Ik riep mijn eersten officier, liet hem den brief lezen en zeide toen ,/Carou, dat is een leelijke opdracht, een akelige geschiedenis. Jij moet voor de uitvoering zorgen. Het is mijn plicht, het mij opgedragen bevel ten uitvoer te leggen, maar ik blijf in mijne kajuit tot alles voorbij is." ,/Hoe verlangt u dat ik zal handelen vroeg Caron op onverschilligen toon. ,/Breng hem in eene boot zoo ver weg dat hij Op verschillende punten van den weg worden de 45 werkliedenvereenigingen opgesteld, die te zamen 6000 man tellen. Bij de inhuldiging in de nieuwe Kerk zal het rijkszwaard gedragen worden door generaal Karel van der Heyde en de rijksstandaard door den vice-admiraal Ten Bosch. Bij de aubade achter het paleis worden door den Nedeil. Zangersbond gezongen het vlaggelied van Verhulst, Hollands glorie van Hoi en het Wilhelmus met den tekst van Beets, een en ander onder leiding van Fred. J. Roeske en onder begeleiding van een harmonieorkest. Met een maaltijd, Dinsdagavond in het Kurhaus te Scheveningen door de leden van den opgeheven Anti-dienstvervangingsbond gehouden, met de Ministers van Oorlog en Marine en den heer J. H. Rovers uit Amsterdam als gasten, werd de feestdag der ontbinding van den bond besloten. De reeks van toosten hadden tot grondtoon de verdediging van den vaderlaudschen bodem en de zware taak die den Minister van Oorlog nog wacht, waar de uitvoering van den plicht om persoonlijk te dienen moet worden gevolgd door de verdere reorganisatie onzer levende strijdkrachten. Door den president werd voorgelezen een brief van den Belgischen generaal Brialmont, geschreven als voorzitter van de Federatun Nationale Beige, waarin hij de leden van den Bond en de Neder- landsche regeering gelukwenschte, dat zij door het verkrijgen der afschaffing van de onbillijke en hatelijke plaatsvervaDging het zedelijk peil van het leger hadden verhoogd. De Bond sterft als overwiunaar, zoo eindigde hij wensch ook aan onze Fediratie een even roemelijk einde toe Dit geschiedde met algemeene instemming. Den 20® Augustus worden in het //Park- hotel" te 's Gravenhage nog twee Indische Grooten verwacht, die zich thans aan boord van het st. „Oengaran" van de Rotterdamsche Lloyd bevinden. Ditmaal zijn het geen reizigers, die voor 't eerst in Europa komen. Men zal zich nl. nog herinneren, dat in 1897 de kroonprins van Koetei en twee van zijn jongere broers geruimen tijd te Amsterdam gewoond hebben. De Koeteische prinsen, die thans hun vader Mohamad Adil Chalifoetal Moeminin, ridder van den Nederlandschen Leeuw, versierd met de gouden medaille voor burgerlijke verdiensten, reeds sedert 1851 sultan van Koetei, vertegenwoordigen, zijn dezelfde zoons van Z. H., die het vorige jaar met buiten ons gezicht is, maar doe het zoo gauw mogelijk. En spreek er met niemand over voor alles voorbij is." Caron zag mij lang zwijgend en doordringend aan. Hij was een eenigszins zonderlinge natuur en ik wist nooit wat ik aan hem had. Zwijgend verliet hij de kajuit. Eindelijk werd het nacht. ,/Bemant een bootbeval ik „en roeit een kwart mijl de zee in, maar maak wat haast Zoo'n vodje papier te moeten gehoorzamen Want per slot van rekening was het toch niet anders dan een vodje papier, dat een verschrikke- lijken invloed op mij scheen uit te oefenen. Ik zag hoe de jonge man voor zijne Laurette knielde en hare voeten, tot zelfs haar kleed kuste. Als een zinnelooze schreeuwde ik „Verwijdert ze van elkaarRukt ze oogen- blikkelijk van elkaar Weg met het Keizerrijk Weg met de Regeering Ik laat mij pensionneeren De drommel hale die staatstiranuenJe /cunt het hun zeggenals je wilt!" Men droeg Laurette in de kajuit en de boot roeide weg. Kort daarop rolde een dof salvo over de zee naar het schip. Alles was voorbij Ik was haast een krankzinnige gelijk geworden. In wilde vertwijfeling liep ik het dek op en neer, mijzelven allerlei verwijten makende. Den gehee- len nacht bleef ik op het dek en voortdurend was het mij, alsof ik het droevig gejammer hoorde van mijn klein in het hart getroffen vogeltje. Dikwijls bleef ik staan, op het punt in zee te springen, om zoo aan mijne verschrikkelijke ge- wetenswroeging een einde te maken. OUR A &JS.6 Oit Wad Tenchijnl Baandag., Woeuidac en Vrijdastavoml, nHgeaewnderd op l>e»tdagen, bij den nitgever JK UK BAWOE te Ter Meuaeen. De Burgemeester van TEH NEUZEN, brengt ter kennis van zeesarenden, dat van 32 Anguatua tot 1 October e.U., in den Nieuwen Rotlerdamschen waterwegter hoogte van het fort aan den Hoek van Hollandoefeningen zullen plaats hebben met ongeladen torpedos. Het onveilige terrein zal worden aangegeven door roode spitse tonnen aan den N. kant en groene tonnen aan den Z. kant. Ter Neuzen, 4 Augustus 1898. De Burgemeester voornoemd, J. C. HAKTE, L° Burgemeester. 2) i —————■■■it.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1