Buitenland. liemengde berichten. Met genoegen bemerkten we dat minder gebruik ■werd gemaakt van z.g. voetzoekers, en men meer gebruik begint te maken van de heel wat onschul- diger confettie. Maar toch hebben we ons een tijd lang geergerd aan een clubje jongelui, de kinderschoenen ontwassen die met vuurwerk bezig waren en het schenen toe te leggen op het beschadigen van anderer kleeding, zoo niet erger. Wanneer iemand aan zijne feestelijke stemming uiting wil geven door het afsteken van vuurwerk, niemand zal dit euvel duiden wanneer hij 't slechts zoo doet, dat hij daarmede anderen niet in gevaar brengt. Doch het is genoegzaam bekend dat voetzoekers met voorliefde juist in het dichtst van 't publiek worden geslingerd en het is wel te verwonderen dat daarvan nog geen ongelukken 'tgevolg zijn geweesthoelicht toch zou iemand zoo'n ding in zijn oogen kunnen krijgen, wat voorzeker niet goed zou afloopen. Zoo vernamen we ook dat er gisteravond nabij of onder de paarden van de eerewacht werden geworpen. Streng toezicht daarop is ons inziens steeds gewenscht. Nadat we dit schreven vernamen we dat gister avond proces-verbaal zou zijn opgemaakt wegens het werpen met voetzoekers en dat door de gemeente-politie het verbod van verkoop van vuurwerk na zonsondergang gehandhaafd is, door het plaatsen van een wacht bij den winkel waar die projectielen verkocht worden. Vermoedelijk was het hieraan te danken, dat men niet zoo druk als anders met voetzoekers bedreigd werd. De standplaats voor een stoomcaroussel op de Markt, gedurende de aanstaande kermis, is door het Dag. Bestuur toegewezen aan de eenige inschrijver, wed. Schildmeijer, te Edam, voor f 82,50 boven het verschuldigde staangeld. Voor de twee plaatsen voor gewone carroussels werd niet ingeschreven. Het vorigjaar werd voor eerstgenoemde inrichting betaald 42,85 en werd voor de aangeboden plaats voor een carroussel inge> Cireven voor f 40. Bij het Maandag en Dinsdag te Breda gehouden exsmen voor de hoofdacte slaagden de heeren Th. H. Janssen en A. Verhoeven, van Graauw. Te Utrecht slaagde de heer P. C. Maat van Dordrecht, vroeger alhier. Tegen den socialist Bos, die ook alhier heeft gecolporteerd met de brochure ,/Waarom zijn de gebroeders Hoogerhuis onschuldig is door de marechaussee's te Hulst en te Kloosterzande proces-verbaal opgemaakt, omdat zij in zijn roepen z/Koopt en leest de brochure in zake de gebroeders Hoogerhuis, door de rechtbank te Leeuwarden onschuldig veroordeeld tot 12, 11 en 6 jaren gevangenisstraf," een beleediging zagen van de Leeuwarder rechtbank. Zondagmorgen is een koe van een land- bouwer onder Sluiskil, die tengevolge van het eten van natte klavers de kwade dikte gekregen had, in de waterleiding geraakt en verdronken. De gemeente politie, van een en ander onderricht, zorgde dat het beest begraven werd, op dat het vleesch niet in den handel zou komen. De heer J. Stoutframer, postbode alhier, is benoemd tot brievenbesteller te Vlissingen. Met ingang van 1 Augustus zijn de kommiezen bij 's Rijks belastingeu C. Kopmels te Hontenisse en H. R. J. Claeijs te Aardenburg tijdelijk te Hansweert geplaatst. Benoemd zijn tot kommies 4de klasse G. W. Wedding te Utrecht en C. Ruiterman te Den Helder, aan wie als standplaats resp. Hontenisse en Aardenburg is aangewezen. Axel. De gehouden collecte, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (0. D.) het volgende opgebracht. Axel 18,11, Boschkapelle f 3,46, Clinge f 1,54, Graauw 5,07^, Hengstdijk f 1,20, Hoek f 9,75, Hontenisse 9,3l£,Hu]st 7,27, Koewacht 1,874, Ossenisse 4,06, Overslag f 1,30, Philippine f 2,53, Sas van Gent 2,83, St. Jansteen 2,47, Stoppeldijk 3,58 J, Ter Neuzen f 26,34$, Westdorpe f 6,52$, Zaamslag f 8 en Zuiddorpe f 3. Totaal f 118,24. Sas van Gent, 2 Aug. De veemarkt van heden was voorzien als de vorige week, aangevoerd waren 22 stieren, 69 ossen, 102 koeien en vaarzen, 1 schaap en 7 biggen, samen 201 beesten, die alien vlug werden verkocht aan goede prijzen. De verjaardag van II. M. de Koningin- Regentes, werd hier met veel geestdrift gevierd. Van vele huizen wapperde de driekleur, des avouds deed ons muziekgezelschap eene muzikale wandeling door de gemeente en voerde eenige muziekstukken uit op de groote markt. Het bootje van den heer Kricke was rijkelijk met lampions versierd, terwijl het op en neer voer in het kanaal, werden vele vuurpijlen daarvan opgelaten, alsmede op de kade, waar veel volk op de been was. Stoppeldijk. Bij de laatst gehouden raads- zitting is met algemeene stem men benoemd tot wethouder de heer G. Heijens, die deze betrekking sedert Maart jl. tijdelijk waarnam. Professor Schweninger, die Bismarck in zijn laatste ziekte behandelt heeft, bewaart daarover nog het strikste stilzwijgen. Wel moet hij nu erkennen, dat het leven van Bismarck al sedert maanden een dubbeltje op zijn kant was. Uit hetgeen omtrent het overlijden bekend is geworden, maken de genee.skundigen op, dat de prins ge- storven is aan complicaties van zijn oude ader- ontsteking. Tengevolge van bloedstremmingen in den zieken, sterk gezwollen rechtervoet vormde zich daar herhaaldelijk geronnen bloed, dat door de aderen in het iichaam verder verspreid werd en reeds meermalen ernstige aanvallen veroorzaakte. Ook de laatste aanval was van dien aard. Toen Bismarck zich Vrijdag wat beter voelde, schijnt hij fouten tegen het dieet begaan te hebben en o. a. wat champagne gebruikt te hebben, waardoor opnieuw het oude geronnen bloed, door de bloed- wegen verder gevoerd, in de long kwam en daar plotseling een longoedeem veroorzaakte. Volgens sommige berichten is Bismarck toen onder groote benauwdheden en na een langen pijnlijken dood- strijd gestorven, maar de eerste berichten spreken van een kalm heengaan. Toen Schweninger Za- terdag van den toestand onderricht werd, seinde hij //dien warme handbaden toe, leg spons op de keelmaar het hielp niet meer. De slaap- en sterfkamer, gelijkvloers in het kasteeltje Eriedrichsruh gelegen, is een matig groot vertrek, dat grootendeels door een zwaar, laag eiken- houten ledikant wordt gevuld. De meubileering is heel eenvoudig. Aan het hoofdeind van Bis marck hangen een paar afbeeldingen van zijn vroe- geren hond Tjras en zijn lievelingsrijpaard, een prachtige vosmerrie aan een zijmuur hangt het portret in olieverf van Schweninger, geschilderd door Von Lenbach. Rechts en links van het vrijstaande bed staan houten rekjes met boeken, tijdschriften, schrijfgerij en eenige medicijnfleschjes. Dicht bij de hand voor Bismarck, hangt van het plafond nog een heel ouderwetsch schellekoord, van breed met paarlen versierd band. Aan het voeteinde van het bed een chaise-longue, waar degeen, die bij nacht waakte en hulp verleende, plaats nam een paar eenvoudige houten stoelen en simpele oude kopergravures completeerde de inrichting van de kamer, waarin Bismarck stierf. De Keizer heeft het volgende telegram aan prins Herbert von Bismarck gezonden //Met diepe droefenis deelnemend in de smart, die gij alien lijdt om den geliefden en grooten Doode, draag ik rouw over het verlies van Duitsch- land's grooteu zoon, die door zijn trouwe mede- werking aan de hereeniging des vaderlands zich voor zijn heele leven de vriendschap verwierf van mijn grootvader zaliger, den grooten Keizer, en den onvergankelijken dank van het gansche Duitsche volk in alle eeuwen. Ik zal aan zijn stoffelijk overschot in de domkerk te Berlijn, naast dat van mijn voorvaderen, een laatste rustplaats bereiden." De keizer heeft een rouw bevolen van tien dagen voor het hof, van acht dagen voor het leger de vlaggen op alle gebouwen in den rijks- of staatsdienst moeten tot na de begrafenis halfstok hangen. De wensch van den keizer om het stoffelijk overschot van Bismarck in de kathedraal te Berlijn te laten begraven zal wel niet vervuld worden. Bismarck heeft reeds in Juni 1896 bepaald, dat hij te 1'riedrichsruh op den Hertenheuvel zou worden begraven. Hij hield zich toen zeer ijverig bezig met alles wat op zijn dood betrekking had en bepaalde dat zijn grafschrift moest luiden z/Hier ruff Prins Bismarck, een trouw Duitsch dienaar van keizer Wilhelm I." Zelfs koos hij de lettersoort uit, waarin zijn grafschrift gebeiteld moest worden. Prins Herbert antwoordde dan ook op het telegram van den keizer; n's Keizers wensch zou een bevel zijn voor de achterblijveuden, indien mijn vader niet tot in de laatste dagen van zijn Jeven den hartelijken wensch te kennen gegeven had, in het Sachsenwald begra ven te worden." Het lijk is door Schweninger en dr. Chrysander met vloeistof van Wickersheim gebalsemd de fa milie verlangde geen sectie. Indien daartoe ver- gunning wordt verkregen, zal het gebalsemde lijk van den prins in de sterfkamer op de baar blijven liggen tot het mausoleum op de //Hirschhiigel" te Eriedrichsruh gereed is. Vermogende vereerders van Bismarck, zooals graaf Henkel v. Donnersmark zullen dit op hun kosten oprichten. Het mau soleum zou waarschijnlijk in October gereed kunnen zijn. Indien de vergunning geweigerd wordt,, zal het lijk bewaard worden in een onbeWoonden toren in de buurt, toebehoorende aan den groudeigenaar Specht. Lenbach is op verzoek der familie naar Eried richsruh gegaan om een schilderij te maken van Bismarck op zijn sterfbedBegas is door den Keizer naar Eriedrichsruh gezonden om een afdruk van het gelaat te nemen en een sarkofaag te ont- werpen, waarop Bismarck's beeld in de historische irassiersuniform moet liggen. Reeds jaren geleden heeft Bismarck met zijn kinderen de verdeeling van zijn nalatenschap beredderd. Friedrichsruh komt (met den prinse- ijkel titel) aan Herbert, maar Rantzau blijft er voorloopig wonen. Het zeer aanzienlijke gelde- lijk vermogen is deels in Engeland, deels bij Bleichroder gedeponeerd. Maandag geraakte nabij de Vlissingsche binnenbrug te Middelburg een jongetje van een jaar of zeven te water. Het kind was reeds tot onder de brug gedreven en zou zeker verdronken zijn, indien niet de werkman L. Cijvat gekleed te water was gesprongen, die het kind op het drooge bracht. Aan de overzijde van het IJ te Amsterdam wilde Zondagavond een vrouw, vergezeld van een zesjarig meisje, zich aan boord begeven van de stoomboot, die de passagiers van de Noord- Hollandsche stoomtram naar de stadszijde van het IJ vervoert. De vrouw geraakte met het kind te water. Zij zelf kon in veiligheid worden gebracht, maar de arme kleine is verdronken. Een heer, die zich gekleed te water begaf en getracht heeft de ongelukkige kleine te vinden, slaagde niet in deze poging. Zaterdag hadden te 's Gravendeel twee zoons van eene weduwe twee paarden voor een wagen gespannen, waarvan een, dat nog maar drie jaar °ud is, door den jongsten zoon aan de hand werd gehouden. Alles ging goed, totdat de jongen opeens door een misstap kwam te vallen en onder den wagen geraakte. Hij werd hevig bloedende en erg in het aangezicht gehavend thuisgebracht. Voor het behoud van een zijner oogen bestond dadelijk groote vrees en Maandag is het door een oogarts geheel verwijderd moeten worden, daar er weinig meer van over was dan een bloedende massa. Maandag werd in een trein van Antwerpen naar Amsterdam een in Friesch costuum gekleede dame, door een medegezellin, waarmede zij van Rosendaal in een coupe gereisd had, van haar koftertje, waarin zich een aanzienlijke waarde aan goud en geld bevond, beroofd. Zij bemerkte dit te Dordrecht, toen de medereizigster den trein reeds verlaten had. Een onderzoek werd ingesield, maar de vogel was gevlogen. De Rotterdam sche politie werd er dezer dagen van verwittigd, dat op een achterkamertje van een huis in de Wilde Zeesteeg aldaar een vrouw ziek te bed lag, terwijl haar kinderen zonder voedsel waren. Terstond werd een onderzoek ingesteld en toen bleek dat daar werkelijk ziek te bed lag een 28jarige vrouw, terwijl haar kinderen van 9, 8, 5 en 2j jaar bijna naakt in de kamer rondliepen. Geen van alien had dien dag nog iets gegeten en sedert een dag of vier had geen hunner warm eten gezien. De diepste armoede heerschte in het vertrek. De man vertrok bijna een week geleden naar Winschotenom als stof- feerder werk te zoeken. Geruimen tijd is hij buiten verdiensle geweest. Door tusschenkomst der politie werd voor de zieke vrouw een dokter geroepen, zij zelf en haar kinderen van warm voedsel voorzien en het arm bestuur met den treurigen toestand van het gezin in kennis gesteld. Een oppassend werkman op een sigaren- fabriek te Amsterdam, B. geheeten, was in de laatste dagen lastig gevallen door zijne kameraden, omdat hij, naar hunne meening, te zuinig werkte. Zaterdag ochtend sloegen de plagerijen over tot handt.aslelijkheden en een der sigarenmakers wierp met sigarenplanken naar B. waarop deze in drift zijn kameraad met een zware plank vervolgde en hem op het hoofd sloeg. De opzichter der fabriek scheidde de vechtenden, die beiden op staanden voet ontslagen werden. Eenigen tijd later werd B. echter weder in dienst genomen, en hij wist den patroon te bewegen ook den man met wien hij kwestie had gehad, weder tot den fabriek toe te laten. Deze evenwel was inmiddels naar huis gegaan, daar door duizelingen bevangen en uit neus en ooren bloedende, neergestort. De ont- boden geneesheer constateerde den dood. Het gevolg was, dat B. door de politie gearresteerd is en zich zal hebben te verantwoorden wegens manslag. Wat deze zaak nog droeviger maakt is, dat de verslagene zoowel als de dader ieder vjrouw en kinderen hebben. Te Hoogkerk (Gr.) is een arbeider aan de suikerfabriek, die Vrijdagnacht om een uur de fabriek verliet om uit het dok een emmer water te halen, vermoedelijk verdronken. Ten minste er is geen spoor van hem meer ontdekt. Tegen een ingezetene van de Friesche gemeente Gaasterland is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van zijn vader, misliandeling van een pnard en beleediging der politie. - De Friesche Ct. meldtEen weeuwtje, ver- pleegde van 't armbestuur te Eernewoude, was in 't bezit van een 3kleurig katje, haar Beveling, haar alles, haar schat, die zij met toewijding en trouw verpleegde. Reeds bij 't binnenkomen van laar woonvertrek werd men daarop attent gemaakt door het opschrift op de deur//Vooral voor- zichtig voor de kleine. Zie toe 1" Maar het oude mensch had gehoord van de groote feesten die op handen zijn en wilde der Koningin die deze feesten gold, ook iets aanbieden. Wat zou zij meer en Deter geven dan haar katje. Per brief biedt zij dit kostbaar kleinood aan H. M. aan, gratis. Meer kan zij helaas niet geven, want zij is arm en haar buurvrouw is arm en haar familie is arm. Maar na een maand wachten nog geen antwoord. En reeds stond het kistje klaar, dat voor de verzending met kopergaas zou overtrokken worden. Maar nu de Koningin niet antwoordt, vreest zij dat de Koningin roomsch is en niet van katjes houdt. Zij zal het daarom nu eens bij de Koningin van Engeland probeeren. Zondagnamiddig had op de Oosterstoom- tram een treung ongeluk plaals. Ter hoogte van den Brink wilde schipper H. de J., die op het balkon van de tram naar Oosterbeek stond, zijn hoed grijpen, die afwoei. Omdat hij zich nog vasthield aan het leeren afsluitkoord, slingerde hij terug en geraakte onder het rijtuig, dat zijn hoofd verbrijzelde. Hij was direct dood. De ongelukkige laat eene weduwe achter. Zondagmiddag ontdekte schipper De Niet, van de ,/3 gezusters", reeder Veliemans te Maas- sluis, een sloep, die hulpeloos in voile zee ronddreef. Toen hij die nadere, bleek het, dat er zich vier menschen in bevonden. Hij had het geluk deze opvarenden te redden. Zij gaven op tot de be- manning (4 man) te behooren van het Engelsche kofschip //Anna", thuisbehorende te Alloa, dat door lekkage gezonken was. Maandag zijn de schipbreukelingeu per spoor naar Rotterdam ver- voerd en in het Zeemanshuis onder dak gebracht. Aan boord van den logger M A 54, schipper J. van Inger is een jongen doodgeslagen door een klap van een schootblok. Een onderzoek naar de van Termunterzeil met 3 personen uitgevaren en niet teruggekeerde boot, heeft tot de ontdekking geleid dat de boot tijdens buiig weer is omgeslagen aan de Knock, een uitstekende landpunt aan de Oost-Eriesche kust. De boot is verbrijzeld gevonden aan de Duitsche kust, door Duitsche visscherlieden, die de tuigage reeds hadden opgeborgen. Van de opvarenden, mannen in de kracht /an hun leven, is nog geen spoor gevonden, maar het lijdt geen twijfel dat zij verongelukt zijn. Op enkele honderden meters achter de plaats Lommerrijk, aan den Flillegersbergschen straatweg is in den Bergschen plas een eilandje gelegen, waarop zijn gevestigd eene werkplaats en een paar inagazijntjes van den kunstvuurwerktnaker den heer A. Gall. In het vooruitzicht op de a. s. feesten is daar thans een vrij groote hoeveelheid licht ontvlam- en ontplofbare stoffen voorhauden. Gistermiddag waren daar geheel alleeu werkzaam een drietal jongens van 14 tot 17 jaar, terwijl hun patroon zich voor zijn zaken te Scheveningen bevond. Terwijl een der knapen omstreeks half- vijf in het cafe op de plaats Lommerrijk een flesch bier was gaan halen, en hiermede op den terugweg was, schrikten de omwonenden eensklaps op, door een onzettenden slag, dadelijk daarop gevolgd door een vuurgloed, komende'uit de rich ting van dat eilandje. Allen, die zich op dat oogenblik in de omliggende theetuinen bevonden, kwamen toeschieten, en toen eenigen met behulp van roeibootjes ter plaatse gekomen waren, bevonden zij dat een der magazijntjes totaal uiteengeslagen was, ten gevolge van een ontploffing. Een brand in de overblijfselen van dat magazijntje, een houten gebouw, ontstaan werd met groot gevaar gebluscht, daar ook een nabijgelegen houten gebouwtje, mede gevuld met ontplofbare stoffen, in brand dreigde te geraken. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats had greep, waren daar werkzaam, de 17jarige J. Hermsen, wonende in de Tuinderstraat 113/5 en de 14jarige M. Dane, wonende in de Bloemstraat te Rotterdam Beiden werden in de lucht geslingerd. Eerstgenoemde werd op betrekkelijk korten afstand gevonden met ernstige brandwonden aan aangezicht en handenhij werd zoodra mogelijk per rijtuig naar het ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd. Den 14jarige M. Dane vond men eerst na geruimen tijd gezocht te hebben; hij lag dood en met hevige brandwonden, voornamelijk in het gelaat, in het riet aan gene zijde van een breede sloot, waarover hij heen geslingerd werd. Zijn lijk is naar het drenkelingenhuisje te Hillegersberg overgebracht. Zoodra de ramp bekend werd, stelde de heer Le levre de Montigny, burgemeester der gemeente Hillegersberg, ter plaatse een onderzoek in, welks resultaat onmiddellijk ter kennis van de justitie- gebracht werd. Gisteravond laat had ten huize van den substituut-officier van justitie Mr. J. K. H. Enderlein, een voorloopig verhoor plaats van de ouders van den verongelukten knaap. De secretaris der gemeente Hillegersberg was daarbij tegenwoordig. Nog wat anders daneen hutje van klei 1 De vorige week trad aan den Hoek van Holland een jong paar in het huwelijk, dat tot hun woning moest kiezen een hok, hetwelk in den laatsten tijd diende tot een verblijf van kippen Eene 52jarige vrouw te Haarlem, lijdende aan eene ongeneeslijke, pijnlijke ziekte, heeft zich Vrijdag in een vlaag van waanzin van het leven beroofd, door zich den hals af te snijden. Te Vaula, bij Doornik, geraakte een fabrieks- arbeider, die tot het verrichten van werkzaam- heden in een put was afgedaald, bedwelmd. Twee makkers, die hem wilden redden, ondergingen hetzelfde lot. Geen hunner is gered kunnen worden. Te beginnen met deze maand zullen er in Engeland wekelijks scheepsladingen met sinaas- appelen uit Australie aankomen. De meeste groeien in Nieuw-Zuid-Wales. Een paar jaar geleden is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2