G0NDELVAART, LAS Vee-verzekering, Tarwe en Haver. KroningsfeesMJantate* Het Locaal Comite „DE Will", Kroningsfeest. Onderlinge Yerzekering-Maatschappij voor Yoor hst Krooningsfssst. is Dr. IIIHSCHEL, BURGERLIJKE STAND? Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. P. J. W0RTMAN, Zaaraslag. Middelburger Ylissingen. L. F. DERT. Den eersten W oensdag 8 hektaren zware HAVER. 6 id. TARWE. Openbare Verkooping. daar komt dit wakkere raadslid zoo waar getuigen, twee oorzaken te kennen, waardoor onze gemeente- raad een praatcollegie wordt. Twee oorzaken, waarvan ZEd. de eene om reden, die ik eerbiedig, laat rusten, terwijl de andere 't feit dat onze raadsleden de stukken niet vooraf ter inzage krijgen een verwijt is, gericht aan het collegie van Burgemeester en W ethouders. V el moge het dezen bekomen Omtrent het feit echter, //dat er veel, heel veel gepraat wordt", of zooals ik het uitdrukte, dat cnze gemeenteraad een praatcollegie genoemd wordt, verklaart ZEd. //het met den inzender wel eens te zijn. Maar waarom er dan tegen opgekomen Is het, om het Dag. Bestuur, zoo in't voorbijgaan met die tweede oorzaak een Seitenhieb te kunnen geven Hoe ver mijne ingenomenheid met dit zeer verspreide blad ook ga, toch zou ik zijn hoogge- achte Redactie geen plaats durven vragen voor eene polemiek over de bevoegdheid eens Gemeente- bestuurs tot het geven van eene subsidie aan eene particuliere commissie, ten einde deze in staat te stellen feest te vieren in zijne gemeente. De heer Van dee Moer ontkent die bevoegdheid. Maar al neem ik nu voor zijne uitgebreide en diepe kennis gaarne mijn hoed af, tegenover zijne ont- kenning moet toch het feit^wegen, dat hij met zijne opvatting tamelijk wel alleen staat. Ook dit feit, dat al Gemeenteraden in strijd met zijne opvatting handelen, zonder daarbij door bevoegde hoogere machten op de vingers te worden getikt. En het is ook de vraag niet, of dergelijke subsi dies of ,/kosten van opeubare feesten" voorkomende ,/op begrootingen en rekeningen der gemeenten in Zeeland" (ook in andere provincien) op de wet gegrond zijn, maar wfcl, of zij in strijd zijn met, de wet En zoo was het in mijn stukje ook de vraag nietof onze Gemeenteraad aan onze feestcom- missie voor het Kroningsfeest eenige subsidie al dan niet behoorde te geven. De vraag was of de Gemeenteraad wel deed, met een deel barer voorgenomen taak (het onthalen van de schooljeugd en bedeelen van de armen) ongevraagd haar uit de handen en op zich te nemen De vraag was of het der bescheidenheid van den Gemeenteraad wel paste, de feestcommissie te verzoeken, zekere giften aan hem af te dragen, alvorens hij zich had verzekerd, dat de schenkers met dien overgang van hunne giften in andere handen iustemden Op deze beide vragen doet de heer Van der Moer het zwijgen toe. En, let wel, het was in mijn stukje ook de vraag, of de feestcommissie met haar verzoek van eene subsidie zoo'n ongehoord stuk had uitgehaald, zooals Z.Ed, het in de voorlaatste raadsvergadering deed voorkomen. En ik had mij veroorloofd, hem te herinneren aan hetgeen in zoovele andere ge meenten door feestcommissies en gemeenteraden reeds geschied is. In plaats van het eene te bewijzen en het andere te ontkennen, komt ZEd. met zuinigheids- en andere motieven aandragen, die eene subsidie behooren te doen weigeren. Motieven, die ik in mijn stukje reeds gezegd had te eerbiedigen en die dus als bestrijdingsprojectielen hoog boven mijn hoofd gaan, maar treffen den Gemeenteraad, die eene som tot feestvieren ('t onthalen van de schooljeugd en't extrabedeelen van de armen) reeds had uitgetrokken. Wel moge het hem bekomen Heusch, het vermoeden dringt zich aan mij op, dat mijn stukje den heer Van der Moer slechts tot aanloop heeft gediend om, buiten mij om, hier en daar eenige pijltjes van zijn scherp ver- nuft te richten. 't Is best mogelijk, dat zij doel hebben getroffen. Maar of dit wakkere en kundige raadslid met zijn repliek zich in zijn beste wapen- rusting en in zijn voile kracht geeft vertoond, zou ik niet durven bevestigen. En daarom eindig ik weder met het spreekwoord(Mijn buurman, die een mondvol latijn geleerd heeft, zegt over mijn schouder heen, dat ik schrij- ven moetQuandoque dormitat bonus H o m e r u s. Met dank voor de verleende plaatsruimte, Uw Dw., X. Ter Neuzen. KRONINGSFEEST. Mijnheer de Redacteur Met genoegen heb ik vernomen dat onze voor- naamste straat de Noordstraat netjes voor den dag zal komen op het a. s. feest. Een vergadering belegd bestuur benoemd en dubbeltjes bij elkaar gebracht was 't werk van een paar dagen. (Naar ik hoor is nu reeds een aardig bedrag bij elkaar.) Waar blijft nu de Nieuwstraat P Doet die niet mede waarin zooveel //gegoeden" wonen? 't Mocht wel de Ouwe straat heeten Voor mijn part komt de optocht niet voorbij mijn deur, alleen omdat ik me dan zou verkneukelen in 't gezicht van mijn buurman, die enkel de vlag uit zal stekeu, want zie je dat kost geen centje. Een bewoner van de Nieuwstraat. KRONINGSFEESTEN-TER NEUZEN. Wat een pretdagen van te voren, veroorzaakt door het kronenWat een voldoening voor sommige buurtcommissien, als ze vernemen, dat ze zoo tot tevredenheid der buurt werken, dat deze haar een medaille wil vereeren, als blijvende herinnering aan haar belangeloos sloven en zwoegen Wat een van vreugde stralende gezichten, als de kleine cantatezangeressen en zangers om de 14 dagen naar hun exercitieplein marcheeren Maar vraag ik mezelven af, zullen die gezichten niet betrekken, als hun eigenaars vernemen, dat de hoofdcommissie hun ongevraagd een plaats heeft gegeven op het programma der a. s. feesten (afd. optocht.) Hun is niet eens verteld, hoe lang bedoelde optocht duren zal. Men had dit toch wel mogen doen de kleinen hadden dan eens kunnen overwegen of ze het vermoeiende van een- twee- of drie-urigen optocht bij zonneschijn konden overwinnen of niet. Of de onderwijzers de kinderen zullen geleiden bij eventueele deelneming aan den optocht, of de commissie zelfp Ik weet het niet. Misschien worden de onderwijzers er ook maar ongevraagd bijgestopt. Mag ik een plaatsje voor het bovenstaande in uw blad P Bij voorbaat mijn dank. Uw dn., J. Verhage. Mijnheer de Redacteur Mag ik U voor onderstaande beleefd een plaatsje verzoeken in uw veelgelezen blad Bij voorbaat mijnen dank. Een oud spreekwoord zegtr,Als het half verdronken is, dempt men den put" en ik denk dat het bij ons te Hontenisse van toepassing zal gebracht worden. Het geldt hier n. 1. onzen bewusten gevaarlijken april van den provincialen weg naar de kaai te Walsoorden. Wanneer men daar van rijdt met beladen of onbeladen voertuigen loopt men steeds gevaar naar een of andere zijde met het voertuig van den dijk te rijden, wat sinds een jaar, wonder boven wonder, zonder ongelukken driemaal gebeurde. Zou het niet meer dan tijd zijn, dat ons ge- meentebestuur, vooral met het oog op het a. s. drukke seizoen, ingrijpende maatregelen nam, door een fiinke heining daar te plaatsen, evenals die hoog noodig is langs den weg, loopende van den april naar de kaai en langs de kaai op de kruin van den zeedijk. Walsoorden, Aug. 1898. X. Rotterdam, 1 Augustus 1898. Binnenl. Granen. Tarwe blijft voortdu- rend bij redelijken aanvoer in de beste soorten vast gestemd. Rogge en Haver werdeu als voren verhandeld. Erwten en Boonen komen weinig meer voor en Kanariezaad is stil en onveranderd. Tarwe 30 a 40 cent, Meel 50 cent lager. Men noteert Tarwe naar kwaliteit nieuwe puike 10,20 a 10,60; goede 8,70 a 9,70 Rogge 6, a 6,50 Gerst 4,20 a 4,80 Haver 3,— a 4,blauwe Erwten als voren Kanarie zaad 5,a 6,50 Koolzaad 7,60 a f 8,25, alies per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo op levering Nov. 171. Rogge per 2100 kilo op levering II6, /117; Maart 115, 116. Taganrog f 135Amerik. Mais /95 a 98 per 2000 kilo; Boekweit /175; Petersburger Boekweit-grutten 255 per 2100 kilo; Haver 6,75 si 7,Tarwe 12,50 a 13,25 per 100 kg. Meel. Prima inlandsch 12,a 13, le soort /ll,h 11,75; prima Belgisch 14,25 a 14,75 le soort 12,25 a 12,75 extra puik Hong. 19,50 a 20,le soort 18,a 18,50 Prima Amerik. 14,a 14,50; le soort 11,50 a 12,2" soort f io,a 10,50Duitsche Roggebloem 10,50 a 11,alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 45 H 60; Stieren 30 a 50; Kalveren 60 h 70; Schapen 40 50; Varkens 32 a 37 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 140 a /210; Stieren 60 h 110 Vaarzen 60 a 120 Biggen 7 h 18 nuchtere Kalveren 5,a 10, dito fok 15 it 25 per stuk. Aardappelen. Westlandsche zand 3, a 3,50 dito klei 2,20 a 2,50 dito muisjes 1,80Geldersche kralen 2,20 alles per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld 38, stukken van een half kilo 55 a 65 cent. Z o e t e m e 1 k s c h e Kaas /18 a 22 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 3,per 100. Buitenlandsche 2,50. Ylas in afwachting van den nieuwen oogst weinig handel en aanvoer. Karwijzaad nieuw 10,75 a 11, per 50 kilo. Amerik. Petroleum in vaten per 100 kilo onveranderd 9,10 a 9,25 en 7 cent per kan. Java-Koffie gewone soorten in balen 38 cent en dito Santos 19 cent per half kilo. YEEHANDEL in BELGIE. Vet vee, staande prijzen ossen 70 tot 80 stieren, koeien en vaarzen 55 tot 69 centimen per kilo levend gewichtvette kalvers 72 c. tot 1 fr.02. Vette varkens golden 85 tot 95. c. ZEET1JDUXGEN. Van 29 tot en met 31 Juli. a a Van 29 tot en met 31 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 15 binnenvaartuigen op- en 25 afgeschutdoor de Westsl. 5 op- en 8 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 2 Aug. 1.33 1.56 Woensdag 3 2.20 2.43 Donderdag 4 3.4 8.26 Vrijdag 5 3.46 4.7 Zaterdag 6 4.26 4.47 Zondag 7 5.5 5.25 Maandag 8 5.47 6.8 Eerstvolgende REPETITIEN op Woeusdag- en Donderdagavond te half negeu. DE COMMISSIE. een school met den BIJREL te Ter Neuzen, brengt ter kennis dat in den loop dezer week de gewone Augustus Collecte zal gehouden worden. HET BESTUUR. Allen die belangstellen in het houden van een worden verzocht Donderdagavond te 8 nre samen te komen in het //Hotel de Commerce." Ter Neuzen, 1 Aug. 1898. Gelegenheid tot assurantie van YLAS tegen brandschade, op vaste premie. T Wanneer u de verslagen van den Ter Neuzenschen Gemeente-raad leest, zal het u blijken dat het voorstel tot het verleenen van een subsidie van 500, voor het onthaal van de schoolkinderen en het bedeelen van de armen, aan eene Commissie uit den raad, is aan- genomen met algemeene stemmen op EEN na, die van den heer Dees. Het tegen van den heer Van der Moer betrof slechts het al of niet geven van die gelden in handen van de feestcommissie. Wat zeg je nu wel van Een woordje op zijn pas Aantal polissen, omstreeks 2 0 0 0 0. Verzekerde waarde ongeveer 5 millioen gnlden. De Directie van bovengenoemde Maatschappij heeft de eer hierbij aan belanghel benden mede te deelen, dat de aangiften tot verzekering, evenals bij den heer F. ROZENGA te Ter Neuzen, mede kunnen worden gedaan bij den heer J. A. I)ONZE, stalhouder aldaar. De Directeur, N. Er. S N E L, Secretaris der Overijselsche Landbouw-Vereeniging. Aangesteld zijnde als vertegen- woordiger van de groote Vuurwerk- fabriek Christal Palais te London ben ik in staat alles te leveren wat daarin vereischt wordt. Feest-Commissie's 10 van iedere maand Chirurgijn en Tandmeester, te spreken bij den heer H. L'ECLUSE, te Axel, van 9 tot 12 uur 's morgens, en bij den heer I. GOUDSTIKKER, Nieuwstraat, Ter Neuzen, van 1 tot 6 uur's nam., speciaal voor het inzetten van Itunsttanden en Gebitten, volgens het laatste systeem en aan billijke prijzen. Mondstukken door anderen vervaardigd, worden door mij tegen een kleine vergoeding opnieuw gearrangeerd en ge- garandiseerd. Dr. HIRSCHEL komt op aanvraag ten huize der kalanten zonder verhooging van prijs. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de kinderen R. KERCKHAERT, op Vrijdag 5 Augustus 1898, des namiddags 2 ure, verkoopen U/s hectare HAVER, 1 PAARDENBOONEN, 17s KLAVER, (2de snede), 1 VOEDERBEETEN, 1 AARDAPPELEN, alles wassende op landen in den Canisvliet- polder, gemeente Westdorpe, verdeeld in koopen. Te vergaderen op de hofstede laatst door de weduwe R. Kerckhaert bewoond, in de kom der gemeente Westdorpe. DAARNA des namiddags 4 ure, in de herberg bij C. Dellaert, aldaar, HER VEILING van de reeds vroeger geannonceerde Bij eerste veiling slechts gebracht op 2600. De Notaris Steegers, te Assenede, zal op Woensdag 8 Augustus 1898, om 2 uren namiddags, openbaar verkoopen wassende te Philippine, in den Vergaertpolder, op landen van mevrouw Delva-Waterloos. Te vergaderen bij Nap. Dumoleyn. Zijn verkiezingspraatjes geef ik ZEd. cadeau natuurlijk. Ter Wenien. Hnwelijks-aangiften. 28 Juli. Levinus de Bruijne, oud 24 j., jm. en Maria Willemina van Tatenhove, oud 22 j., jd. Pieter Gerreman, oud 20 j., jm. en Janneke Catharina van Doeselaar, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Juli. Marinus Johannes Pieter Mijnsbergen, oud 24 j., jm. en Anna Maria Dhont, oud 25 j., jd. 28 Juli. Alphonsius Johannes Staal, oud 26 i., jm. en Philomena Nalhalia Willems, oud 22 j., jd. Geboorten. 24 Juli. Pieternella Geertruida, d. van Michiel Harte en van Fran9oise de Zeeuw. 25 Juli. Helena, d. van Jacobus Zoeter en van Adrianna Visser. 28 Juli. Maria, d. van Jan Pieter Gernler en van Maria Beun. 29 Juli Adriana Neeltje, d. van Jacobus de Doelder en van Maria Lansen. Overlijden. 24 Juli. Elisabeth Kolijn, oud 6 m., d. van Frans en van Elisabeth Versluijs, (overleden.) 30 Juli. Johanna Witte. oud 16 d., d. van Marinus en van Tanneke Rouw. Axel. Huwelijks-v»ltrekkingen. 19 Juli. Johannes Joseph Auguste Rottier (van St. Jansteen), oud 23 j., jin. en Marie Josephine Eugenie Felicita Ysebaert, oud 20 j., jd. Geboorten. 18 Juli. Irma Maria, d. van Hypolitus Con- stantinus Begheijn en van Emerentia Maria Martens. 24 Juli. Egbert, z. van Cornelia Haak en van Paulina Wolfert. Jacobus, z. van Levinus de Visser en van Neeltje Bliek. 29 Juli. Pieter, z. van Hubrecht Verhelst en van Maria de Feijter. 31 Juli. Gaston, z. van Edmond Albertus Johannes van den Berg en van Maria Anna de Meijer. Johanna Prudentia Leonida, d. van Camilus Franciscus Kes- beke en van Justine Marie van de Walle. Overlijden. 16 Juli. Elisabeth Neeltje de Kraker, oud 50 j., d. van Marinus en van Maria Heijnsdijk. 31 Juli. Catharina de Klerk, oud 12 j., d. van Jan en van Jacoba Florussen. 'A ii id ilorpi-. plaats gehad. In deze gemeente hebben geene aangiften 5 VLAG. NAAM. M\ Van en naar. Lading. Voor Ter Keuzen 1 30 Eng. sch. Volunteer 249 Charlestone pijpaarde 31 idem Zingary 493 Dordrecht ledig Eng. 8.8. Ann Webster 2241 Londen stukg. l'an Ter leuzen 1 30 Eng. s.8. Hailing 2199 Londen stnkg. Voor Client 29 Eng. s.8. Dynamo 1364 Hull stnkg. Noor. s.s. Sigyn 2948 Christiania hout Noor. bark Dagmal 1276 St. Thomas idem idem Woye 1306 idem idem Eng. 8.8. Ouse 2158 Goole stnkg. idem Sea Belle 2152 Londen idem Eng.3m.8cb. Mary Emelie 582 Charlestone pijpaarde Noor. s.s. Vidar 4367 Riga hout Deens. s.s. Tuberg 4752 Finland idem 30 Puits. 8.8. Spiea 1824 Haparanda idem Eng. s.s. Aire 1763 Goole stukg. Noor. s.s. Ella 2478 Bergen ijzererts 31 Eng. s.s. Spindrift 2003 Londen stukg. Van Client 1 80 Deens. s.s. Rolf 3110 Boness ledig Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen idem idem Rouan 3390 Leith idem idem Ouse 2158 Goole idem Duits. s.s. George Mohn 3062 Kingslynn ledig Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. 31 11 us. brik Suomalaine 1179 Helsingfors briquet. 0 II 0 0 0 0 IB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3