Algemeen Nieows- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3644. Zaterdag 30 Juli 1898. 38e tlaargang. lEIlglTSlIIIIIIie. Biunenland. Gemengde beriehten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De directeur der Rijkspostspaarbank heeft vernomen dat, hier en daar in den lande, de commissien, gevormd met het oog op feesten, die zullen plaats hebben, ter gelegenheid der inhuldi- ging van H. M. de Koningin, voornemens zijn, om te dier gelegenheid o. a. spaarbankboekjes ten geschenke te geven aan de jeugd. Hij is volgaarne bereid, dat loffelijk plan zijner- zijds zooveel doenlijk te steunen. Onder meer, door den gewonen omslag der boekjes, welke het hier geld, te vervangen door een fraaiereneen vorm, die aan de livretten een commemoratief karakter verleent. Intusschen is het hem daartoe noodig, ten spoedigste (en wel voor 10 Augustus aanstaande) van bedoelde commissien enkele inlicbtingen te ontvangen. Vooral wenscht hij dan, zoo nauwkeurig mogelijk, te vernemenhet aantal boekjes, dat men van plan is, tot bedoeld einde bij een der post- kantoren aan te vragen. Hij zal vervolgens aan bedoelde commissien den dag melden, waarop zij hem de genomen boekjes uiterlijk kunnen doen toekomen, ter vervanging (te zijner directie) van den gewonen omslag, door den meer sierlijken. En, nadat zulks geschied is, zal hij de collecties onverwijld terugzenden. In elk geval zoo vroeg- tijdig, als ten deze noodig blijkt. De commissien kunnen de boekjes aan den directier der rijkspostspaarbank doen toekomen hetzij door bemiddeling van een postkantoor, hetzij direct. Voor het geval zij op laatsfgemelde wijze mochten handelen, kan het nuttig wezen in herinnering te brengen, dat alle postzendingen, aan en van dien directeur vrij van port zijn. TER NEUZEN, 29 Juli 1898. In de gisteravond gehouden vergadering der commissie voor het kroningsfeest alhier, is voor het feest op 6 en 7 September ongeveer het volgende programma ontworpen, dat evenwel nog niet definitief kon worden vastgesteld, daar omtrent eenige zaken nog geen definitief bericht is ontvangen. Op Dinsdag zou plaats hebben 's voormiddags het uitvoeren der kindercantate op de Markt, de feestcantate van Beets en Mejroos in de Ned. Herv. kerk, matinee op de Markt's namiddags optocht, waaraan deelnemende schoolkinderen, verschillende vereenigingen, praalwagens enz. Js avonds concert op de Markt en vuurwerk. Des Woensdags in den voormiddag herhaling van den optocht door andere stadsgedeelten 's middags matinee op de Markt, 's namiddags bloemencorso en volksspelen, 's avonds concert op de Markt. Door verschillende buurtcommissie's zal beide avonden worden geillumineerd. De rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1897, indegisteren gehouden raadsvergaderiug door Burg, en Weth. den Eaad aangeboden, bedraagt in ontvangsten 72,091,39$ en in uitgaven f 65,855,54, alzoo met een goed slot van 6235,85$. Onder de ontvangsten komen voor: batige sloten van vorige dienstjaren 5329,64inkomsten van vaste eigendommen en 'oezittingen 2051,84$ opcenten op de verschillende Rijks directe belastingen f 9946,43 hoofdelijke omslag 17431,90; heffingen voor het gebruik van open bare werken, wegen, werken en inrichtingen f 3023,17$ (daaronder begrepen de schoolgelden ad f 1598,62$); belasting op de vermakelijkheden f 369,50 hondenbelasting f 554 vergunnings- rechten 1490,62$uitkeering door het rijk vervangende die van de vier vijfde gedeelten van de opbrengst der personeele belasting f 9083,33$ vergoeding door het rijk in de gewone kosten van het lager onderwijs f 5483,33buitengewone subsidie in de kosten van het onderwijs 3500 bijdragen van andere gemeenten in de kosten van het onderwijs f 756,01 voor huur van de lokalen van het kantongerecht en het huis van bewaring 500. Onder de uitgaven komen voorjaarwedden van het gemeentebestuur f 4814,58$; jaarwedden en kosten van het lager onderwijs f 21,778,99 renten en aflossingen f 5885 (waaronder begrepen 60 voor rente en 3000 voor aflos eener tijdelijke geldleening); straatverlichting f 1564,38 geneeskundigen dienst f 2208,16 politie, waar onder gezondheidspolitie en straatreiniging 4226,29$. De rekening der commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek over 1897 bedraagt in ontvangsten f 1108,41$, in uitgaven f 1042,16, alzoo een goed slot van f 66,25$. De rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken bedraagt f 151,28 in ontvangst en in uitgaaf f 107,47$, alzoo een goed slot van 43,80$. Er is weer eens stoornis geweest in den dienst der provinciate booten op de Wester-Schelde. De snelvarende //Zeeuwseh-Vlaanderen" zit in 't dok en de dito ,/Walcheren" geraakte Woensdagavond op de laatste reis naar hier onklaar ter hoogte van Borssele, waar men moest ankeren. Des nachts om half een arriveerde de //Zelandia," die de passagiers en post van de //Walcheren" aanbracht. Deze boot vertrok echter weer, naar we vernamen om de Walcheren" naar Vlissingen te steepen, zoodat er gisteren voor de eerste reis naar Vlissingen geen boot was en de passagiers, die er op gerekend hadden te vertrekken teleurgesteld waren. Daar er om half acht een boot arriveerde daagde de hoop dat men dan toch met de tweede gelegen heid zou kunnen vertrekken, ten 7.45, maar men zag zich ook daarin teleurgesteld, daar de boot bleef liggen tot 10.30, om alsdan te vertrekken. Natuur- lijk gaf dit aanleiding tot gemor, daar de passa giers, nu er een boot was, ook hadden willen vertrekken. Ook in den namiddag werd eenmaal gevaren naar Vlissingen, zoodat slechts tweemaal gelegen heid bestond om van hier te vertrekken. Heden morgen arriveerde de Zeeuwseh- Vlaanderen" zoodat de dienst als gewoonlijk wordt voortgezet. In den afgeloopen nacht, vermoedelijk tusschen 10 en 12 uur is een paard ontvreemd uit den stal van den landbouwer P. de Feijter, aan de Kerkhoflaan alhier. De dief heeft eerst in de schuur een hoofdstel gehaald, ter plaatse waar deze gewoonlijk worden geborgen, en is daarna met het paard weggereden, naar men vermoedt langs den Baandijk. Door de politie zoowel de Hollandsche als de Belgische is terstond een uitgebreid onder- zoek ingesteld, tot nog toe zonder gevolg, doch men meent den dader wel in handen te zullen kiijgen. Er bestaat een sterk vermoeden tegen een berucht familielid, door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 3 jaar opzending naar Veenhuizen, van waar hij in het voorjaar deserteerde, en die in den laatsten tijd en nog gisteravond in den omtrek van Sluiskil is gezieu. De afdeeling Hulst der Zeeuwsche Maat- schappij van landbouw heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin verzocht wordt in geen geval de verplichting tot deelneming aan het herhalingsonderwijs in het wetsontwerp op den leerplicht op te nemen. Zooals reeds werd gemeld zouden alle gronden in den Koningin Emmapolder (Saeftingen) onlangs verkocht, in handen van Nederlanders zijn gekomen, iets wat wel verwondering mag baren, daar de de Belgen veel landerijen in Zeeuwseh-Vlaanderen koopen. Sedert eenigen tijd is men in den nieuwen polder druk aan't werk..Met ruim honderd span paardenis men aan 't ploegen, effenen en bewerken van den bodem. Ook zijn vele afgravers bezig. Hier en daar heeft men al winterkoolzaad gezaaid. Men is over het algemeen over de kwaliteit van den bodem tevreden. Philippine. Te oordeelen naar hetgeen op het programma van de feestcommissie alhier voor- komt, zal onze gemeente bij de troonsbestijging van H. M. de Koningin pretiige dagen beleven. Onder voorzitterschap van den tweeden wethouder J. L. de Mulder heeft zij Woensdagavond in hare vergadering hesloten op Woensdag 31 Augustus en Zondag 4 Sept. feest te vieren. Het eerste is voor de schoolkinderen die eene medaille zullen ontvangen en op chocolade en krentebroodjes zullen worden getrakteerd in de feestelijk versierde openbare school. Het tweede zal een volksfeest zijn. Eenige muziekgezel- schappen zullen worden ontboden, ook worden er volksvermaken, waaraan prijzen zijn verbonden, ten beste gegeven. Mastklimmen, ringsteken met den kruiwagen, zwart- en witloopen voor de mannen, stekvogelschieten en hoepelbollen voor het schoone geslacht. En dit alles zal gesloten worden met het ont- steken van prachtig vuurwerk des avonds. Kloosterzande—Groenendijk. De feest commissie besloot het kroningsfeest alhier te vieren op Donderdag den 1 September e. k. Pauluspolder, 27 Juli. In eene gisteren druk bezochte vergadering van belangstellenden is eene feestcommissie van negen leden ter regeling van de a. s. kronings- of liever inhuldigingsfeesten gekozende 4e September is daartoe bepaald. In de volgende bijeenkomst zal het programma worden vastgesteldwij hopen daar op terug te komen. In eene Woensdag te Arnhem gehouden bijeenkomst van de officieren der Koninklijke Marechaussee is de 80!te verjaardag der vestiging van het wapen in Nederland feestelijk herdacht. De oudste luitenaut kolonel van het wapen hield een zeer toegejuichte toepasselijke rede. Aan Hare Majesteiten werd een telegram van hulde en ver- knochtheid gezonden, waarop uit naam van H.H. M.M. een zeer waardeerend antwoord werd ontvangen. INGEZONDEN STUKKEN. Ter Neuzen, 29 Juli 1898. Mijnheer de Redacteur De belangstelling in de handelingen van den gemeenteraad blijkt ook in deze gemeente hoofd- zakelijk uit besprekingen van het behandelde, naar aanleiding van de verslagen in de couranten, in herbergen of andere publieke plaatsen en uit het nu en dan verschijnen van een ingezonden stukje van X, Y of Z., ontevreden over den loop der zaken. Van het bijwonen der raadszittingen door het belangstellend publiek is geen sprake en van het onderteekenen van ingezonden stukken in den regel eveumin. Wat dit laatste betreft ben ik van oordeel reeds vroeger heb ik dit meermalen gezegd dat het niet ter zake doet wie critiek uitoefentmaar toch bevreemdt het mij dat de inzender van het stukje in uw vorig nommer zijn naam niet durft noemen, waartoe hij, eene hatelijkheid aan het adres van den heer Van den Hoek uitende, m. i. verplicht was. Deze hatelijkheid het zij ter loops gezegd vindt waarschijnlijk haar grond in de bewering van den heer Van den Hoek dat muziek ook Godsdieust is, over welke bewering de inzender zich klaarblijkelijk heeft geergerd. Die inzender vergelijkt de Gemeenteraad met een praat-collegie. Daaromtrent wil ik opmerken 1°. dat dit van zeer vele gemeenteraden worde beweerd, zelfs van de Tweede Kamer; 2°. dat, indieu de zaken niet van alle kanten worden bekeken.het geachte belangstellende publiek terstond gereed is met het oordeelze zeggen maar ja en amen" 3°. dat het niemand aangaat hoe lang en hoe breed de leden van den Raad de discussien willen uitstrekken, al wilden zij eene geheele week blijven zitten 4°. dat niemand verplicht is de raadsverslagen, indien ze hem vervelen, te lezen. Dat er veel, heel veel gepraat wordt wel ik ben het met den inzender eens. Om hem en wellicht ook anderen eene verklaring van dit feit te geven zou ik twee oorzaken kunnen noemen. De eene, zeer voorname oorzaak evenwel laat ik om reden, die ik hier niet kan noemen, rusten. De tweede oorzaak is deze de leden van den Raad worden zelden of nimmer in de gelegenheid gesteld, zooals elders geschiedt, vooraf inzage van stukken te krijgen. Soms zeer gewichtige zaken worden op de oproepingsbrief eenvoudig begrepen onder //ingekomen stukken". Door vele leden is herhaaldelijk op eene andere regeling aangedrongenmaar het schijnt wel dat daaraan voor deze gemeente onoverkomelijke be- zwaren zijn verbonden. Vroeger werd telkens en telkens hesloten de behandeling van eene zaak uit te stellen. Het geachte belangstellende publiek vond dat evenwel ook weer niet goed. Natuurlijk, want dat bijzonder geachte publiek, dat zooveel belang stelt in gemeentezaken is nimmer te bevredigen. Hoe eene zaak ook worde behandeld er worden steeds aanmerkingeu gemaakt. Ik kom daartegen niet op, volstrekt niet. Ik vind critiek uitstekendmaar het moet dan toch critiek zijn, waarmede men voor den dag kan en ook durft komen. Ik wensch de critiek (beter ware het te zeggen het praatje) van den inzender in het vorig nommer niet te critiseeren. Alleen wensch ik een nadere uitlegging te geven van mijne bewering: ,/ik begrijp niet hoe de feest commissie met een verzoek om subsidie bij ons durft aankomen"eene bewering, welke het geachte belangstellende publiekje X ook al schijnt geergerd te hebben. Het zou mij niet verwonderen als hij behoorde onder hen, die bij verkiezingen van den Gemeente raad steeds de leuze laten weerklinken „Zuinig- heid" en dat ook per strooibiljet of op andere wijze den kiezers toeroept of helpt toeroepen z/Mannen Broeders, kiest toch A en B dat zijn lui die weten met de dubbeltjes om te gaan, dat zijn menschen die geen geld zullen verspillen aan allerlei onnutte en ijdele zaken enz. enz." Doch dat doet er nu niet toe. De vraag is mag een gemeentebestuur uitgaven doen, welke niet zijn in het klaarblijkelijk belang der gemeente. Het belang van enkelen mag natuurlijk niet wegen, daarbij in aanmerking genomen, dat een maatregel, waarbij alle ingezetenen baat vinden, geacht mag worden te zijn in het belang der gemeente. Is een Gemeentebestuur bevoegd gelden uit de gemeentekas te nemen om die uit te reiken bijv. aan een particuliere commissie ten einde deze in staat te stellen feest te vieren Die vraag moet m. i. beslist ontkennend worden beantwoord. Niet alleen omdat de wet er geenerlei bevoegd- heid toe geeft, maar omdat dit geven uit de ge meentekas, vermits dit de kas van alle belasting- betalenden ja van alle ingezetenen is, niet anders dan willekeur kan worden genoemd. Wel is waar komt op de begrootingen en rekeningen der gemeenten in Zeeland een post voor /kosten van openbare feesten", maar ik heb tot hiertoe niet kunnen ontdekken dat deze post op de wet gegroud is. Aangenomen dat dit wel het geval is, dan zal m. i. een gemeentebestuur toch nog geen subsidie mogen verleenen aan een zeker aantal particulieren TER V'ElZEViSCHE COIIRAHT. Dit Itlml verscliijnt jfaaailug-, Woeundae. en Vrijdagavontl, uitgeionderd op Feestdagen, bij den nitgever P. J. VII l)E liSOE te Ter Menzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN. Gelet op artikel 219 der gemeentewet Brengen bij deze ter kennis Tan de Ingezetenen, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1897 aan den Raad is overgelegd, en die Rekening van den SO"en Juli tot den lllm Augustus INJIH, op de Secretarie der Gemeente, voor een ieder ter inzage zal leggen, alsmede dat tegen betaling der kosten, afschriften van haar kunnen worden verkregen. Ter Nenzen, den 28 Juli 1898. J. C. HARTE, L° Burgemeester. J. WISKERKE, Seeretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3