BIJVOEGSEL Ter Rsuzsnsche Courant Gemengde berichten. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. Opzichter Bergmann. Zaterdag 30 Juli 1898. No. 3644. Binnenland. FEUILLBTON. 2) A.lles liep uitstekend en behoorlijk afhet trouwen, het diner, de toosten en de vertooningen, de huwelijksreis, de terugkeer van het jonge paar en hun intrek in een der vleugels van Harensborg. Later kwam er ook een zoontje bij en nadat er nog vele malen gezaaid en geoogst was, werden eens mooie lijkkisten uit de stad aangevoerd, met het wapen in zilver op het hoofdeneind ge- graveerd kisten voor den ouden graaf en de oude gravin. //Gij blijft immers bij ons, opzichter Bergmann vroeg graaf George, toen Bergmann boven geweest was, om de akten, de nalatenschap betreffende, als getuige mede te onderteekenen. ,/Ik weet het werkelijk niet, mijnheer de graaf ik heb een kleine bezitting geerfd van eenen oom, en ik dacht eigenlijk //Wat is dat Bergmann Gij zult ons toch geen nieuw verdriet willen aandoen vroeg de jonge gravin, terwijl zij hem de hand op den schouder legde. De opzichter blikte even in het schoone, zachte gelaat, hij keek naar de kleine, blanke hand op zijnen schouder Achstuurde hem waar- heen ze wilde, die hand, even gemakkelijk als zij vroeger de vurige Gabriele beteugeld had. Hij boog en zeide ,/Zooals Uwe Genade beveelt En toen hij dien avond in zijne eenzame woning zat, waar de mooie behangsels nu reeds verkleurd waren en waar nu geen jonge mamsels meer dwepende blikken inwierpentoen hij zich aan zijne schrijftafel zette en met meer dan gewone ijver het boek begon bij te schrijven toen werd het den armen opzichter plotseling volkomen duidelijk, dat hij geen week meer zou kunnen leven zonder haar gedurig te zien haar. Komaan //Andres uit Pollen, twee dagen verzuimdafgetrokken twee kronen tachtig. Erik uit Sjotord, zijn been gebroken en zeven weken weg geweest. Lena uit Ekenas" Past toch op, oude, domme oogen, dat er geen vlekken op mijn journaal komen De jonge graaf van Harensborg leefde er vroolijlk op los. Zoolang graaf George de teugels wat strak hield, ging het nogmaar deze stierf, toen hij pas vijftig was en van dat oogenblik af nam de jonge graaf Hendrik alles, wat er maar uit het oude slot te nemen viel; en toen daar niet meer van te halen was, kreeg de opzichter Bergmann bevel het woud te verkoopen. Eindelijk moest hij gedurig zwaarder hypoteken op het landgoed nemen en toen niemand meer een duit op Harens borg wilde leenen, reisde de jonge graaf op zekeren donkeren Novembermorgen naar Amerika. Terloops gezegd, werd dienzelfden morgen ontdekt dat hij geheel op eigen houtje eenen wissel, met drie handteekeningen voorzien, uitgegeven had. Het haar van gravin Julia is wit, spierwit ge- wordende zachte, ronde wangen zijn vaal en de gestalte, die zich eens zoo bevallig wiegelde op den rug van Gabriele, is nu krom en gebogeu. Opzichter Bergmann is ook niet jong meer. Hij heeft eenen kalen schedel en zijue oogen wor- den er niet beter op. Maar hij houdt zich nog even kaarsrecht en hij ziet er eigenlijk veel te- vredener en gelukkiger uit dan vroeger. Het is niet meer in de voorname salons op Harensborg, dat hij tegenwoordig de orders van Hare Genade ontvangt en haar zijne rapporten meedeelt. Harensborg is reeds lang verkocht en Bergmann heeft nu slechts het opzicht te houden over een zeer klein landgoed. Hare Genade is met den ouden dag zeker wat onbevattelijk geworden. Het werd haar namelijk Het aanvangssalaris voor elken onderwijzer wordt geheel of gedeeltelijk door de gemeente be- taald alle verhoogingen voor hoofdakte en dienst- jaren komen ten laste van 't rijk. Hoofden van scholen genieten vrije woning of vergoeding daarvoor van de gemeente, onderwijzers op 28jarigen leeftijd van trijk. Alle bijentelers van Nederland en Belgie worden uitgenoodigd om deel te nemen aan het Vlaamsch-Nederlandsch congres van bijenteelt, dat op 11 September aanstaande, te 10 uren, te Ant- werpen ten stadhuize zal gehouden worden, onder het eere-voorzitterschap van den Minister van landbouw en openbare werken. Zij die dit congres willen bijwonen en een punt, betreffende de bijenteelt willen behandeld zien, worden dringend verzocht een inschrijfbiljet te vragen aan den heer E. van Dieren, voorzitter der Kempensche Bijmaatschappij te Herenthout, of aan den heer E. Rondou, voorloopig secretaris van het congres te Oud-Heverlee. Kantongerecht te Ter Neuzen. Terwijl het lOjarig zoontje van den land bouwer De M., te Zuiddorpe, Woensdag op het erf rond het huis speelde, kreeg het knaapje van een losloopend paard een slag tegen het hoofd, waardoor de hersenpan gedeeltelijk verbrijzeld werd. Niettegenstaande dat moet er nog hoop op behoud bestaan. Op de scheepstimmerwerf van den heer P. H. van der Werf te Drachten wordt een ijzeren schip gebouwd. De twaalfjarige zoon, die de machine draaide, gleed daarbij nit en geraakte met het hoofd in de machine. Hij was onmiddel- lijk dood. De reizigers van een coup£ IIe klasse in den exprestrein No. 39 AmsterdamBrussel werden eergisteravond minder aangenaam verrast door een geweerkogel, die door de glasruiten naar binnen drong en in een der zijwanden van de spoorwegcoupe terechtkwam. Evenals een paar dagen geleden kwam het verraderlijk schot uit het Agnetapark te Delftgelukkig werd niemand ge- troffen. Daar trein 39 niet te Delft stopt, kon eerst te Rotterdam van het voorval worden kennis ge- geven, en werd de Delftsche politie telegrafisch onderricht. De officier van justitie bij de Haagsche rechtbank is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis, waarbij De Graaf vrijgesproken werd en May tot 2 jaar werd veroordeeld, wegens de be kende inbraak te Delft, waaromtrent een rechter- lijke dwaling vermoed wordt. De Belgische veehandelaars hebben hun tocht door de Betuwe weer aangevangen om de Belgische markt van slachtvee te voorzien. De heeren Machielsen uit Antwerpen kochten een groot aantal ossen en schotten tegen een gemid- delden prijs van 30 a 31 cents per Kg. Algemeen wordt de qualiteit van het vee dit jaar geroemd. De tekst van het decreet van den president der Fransche republiek, waarbij aan Zola de rechten en waardigheden, gehecht aan het kruis van 't Ligioen van Eer, ontnomen worden, luidt als volgt z/De president van de republiek. z/Gezien Overwegende dat deze laster, waarvan de heer Zola den grooten ernst moet hebben berekend, de geinoederen geheel in beroering heeft gebracht, welke nog is verergerd door de houding van den beklaagde overwegende dat de heer Zola tot het maximum van de straf die de wet toelaat is veroordeeld overwegende dat de aard van het misdrijf' en de zwaarte van de uitgesproken correctioneele straf de schrapping rechtvaardigen van den heer Zola uit de registers van het Ligioen van Eer. maar overwegende dat het vonnis is gewezen bij verstek en aan niemand is kunnen beteekend worden, en dus niet definitief is overwegende echter, dat het arrest onder deze omstandigheden vatbaar is voor executie voor zooverre de veroordeelde geen verzet zal hebben aangeteekend, bijgevolg het in overeenstemmiug Amerika heeft het voorstel, om de vredesonder- handeliugen te openen, aangenomenmaar zoo wordt er in een adem aan toegevoegd de oorlog wordt onverzwakt voortgezet, totdat de vredesvoorwaarden een vasteren vorm hebben aan genomen. Dit is een antwoord op het half officieuse schrij ven van de //Correo" die betoogt, dat hetgeen op Portorico is gebeurd, valt na het begin der vredesbesprekingen en dus geen onderwerp daar- van kan uitmaken. M. a. w.het strijdt met het internationaal recht, dat Amerika Portorico zou annexeeren. Maar de Vereenigde Staten zijn juist bijzonder op bedoeld eiland gesteld en zij zullen met eenige kanonschoten, desnoods met het in- sluiten van San Juan de Portorico, wel een eind maken aan al te veel getreuzel. De nota, waarin de Fransche gezant, de heer Cambon, de boodschap aan de regeering te Was hington meldde, luidde als volgt: *De regeeringen van Spanje en de Vereenigde Staten bevinden zich helaas in oorlog, tengevolge van den eisch der Unie, dat Spanje zich uit Cuba zou terugtrekken, 't geen geweigerd^werd. In den den strijd die toen volgde heeft Spanje de regeering te Madrid geeft dat toe het onderspit gedolven. Spanje's lijden is dientengevolge zeer groot en het acht den tijd gekomen om de mede- werking der Vereenigde Staten in te roepen tot het eindigen van den oorlog. Het verzoekt dus, door bemiddeling van den Franschen gezant de voorwaarden te mogen vernemen, waarop de Ver eenigde Staten bereid zouden zijn, vrede te sluiten." Cambon kon Mc Kinley niet zeggen, welke concession Spanje zou doen. De president zou heden het antwoord op dit verzoek geven. Maar men moest zekerheid hebben, dat de wapenstilstand gevolgd zou worden door een vredesverdrag, waarvoor eenige algemeene voorwaarden als grondslag door Spanje moeten worden aangenomen. De secretaris van staat Day en de ondersecretaris Moore hebben de hoofdvoor- waarden voor den vrede opgemaakt. Zij zouden dan wezen 1°. einde van de Spaansche souve- reiniteit op Cuba, met dien verstande dat onder bescherming van de Vereenigde Staten het Cu- baansche volk verlof krijgt om een vaste regeering te vormen2°. volledige en onvoorwaardelijke afstand van Portorico aan de Vereenigde Staten 3°. regeling van het vraagstuk van de Filippijnen door een conferentie of commissie. De Vereenigde Staten zullen de grootste mogelijke handelsbe- voorrechten eischen. De zaak van de Ladronen, de Carolinen en andere veroveringen zal het on- middelijk sluiten van den vrede niet beletten. Een lid van het kabinet, die een belangrijke rol heeft gespeelt bij de discussien, zegt dat de bezetting van de Vereenigde Staten in de Pilip- pijnen zich vermoedelijk zou beperken tot een enkel eiland. Intusschen komt nu reeds uit Madrid het blijkbaar tendentieuse telegram, dat de groote mogendheden van het Europeesche vasteland op Duitschlands aanstichting definitief zijn overge- komen, dat Amerika in geen geval eenig deel van de Filippijnen kan behouden. Het is echter zeer de vraag, of Amerika zich in de gegeven omstandig heden zal laten dwingen door Europa. Op Cuba duren de kleine en groote twisten voort. Het Amerikaansche stoomschip //Wanderer" heeft getracht, bij Banes ten westen van Havana, een groote expeditie van manschappen en wapenen aan wal te zetten. Het schijnt, dat de Cubanen die haar hadden moeten tegemoetkomen, door de Spanjaarden verjaagd waren. Desniettemin begon de //Wanderer" zijn lading in booten te ontschepen. Eensklaps openden duizend man Spaansche ruiterij uit de bosschen een geweervuur. De Ameri kaansche scherpschutters, die den terugtocht van de expeditie dekten, hadden bij hun terugkeer aan boord van de //Wanderer" zes gekwetsten. Shafter heeft ook telkens moeilijkheden. Zoo heeft hij nu weer hevige standjes gehad met den Spaanschen burgemeester van Santiago, die eigen- dunkelijk eenige stadsbeambten had ontslagen. Ook hadden de leden van het hooggerechtshof hun ontslag ingezonden bij den gouverneur, instede van bij Schafter. Deze wees den gouverneur daarover scherp terecht, waarop de gouverneur zijn ambt neerlegde. De generaal had voorts een commissie benoemd, die een onderzoek zou doen naar de Spaansche gevangenissen van Santiago. Dit onderzoek heeft natuurlijk geen schitterende zaken aan het licht gebracht. Er was groote onreinheid gevangenen, waarvan ettelijk niet gevonnisd waren, werden mishandeld, enz. Teekenend voor den toestand is ook, dat den depot van f 150,000 in het Santiagosche filiaal van de Havana-Bank ver- duisterd heet te zijn. De Koning van Spanje heeft de mazeleu. De arme jongen trekt zich misschien het treurig uit- einde van zijn vaderland sterk aan. Volgens mededeeling van den commissaris der loodsen te Vlissingen, d.d. 25 dezer, is in het Oostgat, Zeegat van Vlissingen, de Belgische vischsloep, O n°. 9 (St. Pierre) gezonken in (U/j vadem water, op de peiling toren van Zoutelande Z. 48° O. op ongeveer 1.1 z.m. Het wrak ligt ongeveer 100 M. buiten de hoofden en is dus alleen voor kleine schepen gevaarlijk. Nabij het wrak is een groene wraktcn gelegd. In de te Wageningen gehouden algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers- genootschap is o. m. na zeer uitvoerige discussie besloten aan het hoofdbestuur op te dragen in vereeniging met den Bond van Nederlandscbe Onderwijzers krachtig propaganda te maken voor eene betere regeling der traktementen. Als grond slag daarvoor dient de volgende, door de afdeeling Schagen ingediende regeling Het aanvangssalaris bedraagt f 500. De verhoogingen zijna. voor de hoofdakte 200, b. bij aanstelling als hoofd f 100, c. na elke twee dienstjaren f 50, tot een maximum van f 800 voor onderwijzers, 1000 voor onderwijzers met hoofdakte en f 1100 voor hoofden van scholen. nog nooit recht duidelijk, hoe zij aan deze nieuwe bezitting gekomen is. z/Hoor eens, opzichter Bergmann", vroeg zij in het begin dikwijls //is het nu werkelijk waar, dat Liljedal mij behoort P" z/Uwe genade heeft immers zelve den koopbrief gezien. z/Maar is het nu ook geheel mijn eigendom, zonder die afschuwelijke hypoteken, zooals op Harensborg z/Uwe Genade heeft zelve het stuk gelezen, waarin het huis vrij van hypoteken is verklaard.'" Ja, maar ik begrijp het toch niet goed. De advocaat Svensson zeide mij dat er volstrekt niets meer overgebleven was z/Neen maar later, toen Uwe Genade de goed, heid had mij al hare zaken toe te vertrouwen- toen hm toen gelukte het mij veel geld los te krijgen van eenige jonge heeren, voor wie graaf Hendrik indertijd als borg had moeten betalen." z/Dat was een geluk, Bergmann z/Een groot geluk, Uwe GenadeEn voor dat geld kochten wij Liljedal. Alle documenten en quitanties zijn in orde." //Die papieren zou ik toch wel graag eens willen zien, Bergmann." z/Zeker hm zeer gaarne natuurlijk Maar vroeger heeft Uwe Genade mij toch altijd vertrouwd z/Neen, neen, Bergmann, ik behoef de quitanties niet te zienik wilde u niet grieven. Ik weet dat gij altijd trouw geweest zijt, onwankelbaar trouw. O ja ik wilde nog zeggenhet is eigenlijk overbodig dat hier, in onze eenvoudige omgeving, de meid twee keer dekt. Gij kunt in het vervolg met mij aan tafel eten." z/Uwe Genade Hoe kan ik u dankbaar genoeg zijn voor zooveel goedheid jegens mij, ouden kluizenaar, om wien niemand in de heele wereld zich bekommert En dien middag verscheen opzichter Bergmann, trotsch als een koning, om //aan tafel" mee te eten. Aan zijne eigen tafel. Zoo werd Bergmann op zijnen ouden dag toch nog gelukkig. Hij mocht haar liefhebben en verzorgen zooveel hij wilde, haar, die zijn alles op aarde geweest was sedert het oogenblik waarop hij haar voor het eerst ontmoette, in de vestibule van Harensborg op eenen heerlijken Zondag- morgen. Zij droeg een wit kleedje en kleine, gele schoenen. Zijne liefde was heiliger, grooter, edeler, dan wanneer de scheidsmuur tusschen hem en gravin Julia ooit had kunnen vallen. Het was eene jonge romantische liefde, die de zeventig-jarige voelde eene liefde die nooit verstoord was door verzadiging, eene liefde die alles gaf, zonder ooit iets ontvangen te hebben. Oude, oude liefde, maar vereenigd met de kuischheid en reinheid van een jeugdig, pas ontwaakt gemoed. De oude dwaasDaar zat hij den heelen, langen avond en keek naar het zilverwitte haar, de gerimpelde wangen en de trillende handen. Maar deze zag hij niet. Hij zag de gravin Julia van voorheOn, in al de glans harer frissche jonge schoonheidhij zag haar met Joshangende, blonde haren, op den rug der vurige Gabriele, en zich- zelven aan hare zijde, zoo jong, zoo sterk en toch zoo verlegen, ach, zoo vreeselijk verlegen z/Maar Bergmann, waar denkt ge aan z/Ik aan niets, Uwe Genade z/Gij klapt met de tong alsof er een paard in de kamer was en gij weet toch even goed als ik, dat wij er hier op Liljedal geen enkel op nahouden." EINDE. Zitting van 28 Juli 1898. Verooriteelit zijn: A. P., schipper te Bouchaute, ter zake van overtreding der wapenwet. tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. J. A W., zonder beroep te Gent, ter zake van visscherij- overtreding, tot twee boeten ieder van f 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring van het vischtuig, met uitlevering of betaling der waarde ad f 1,50, subs. 1 dag hecht. A. J. S., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van straat- schenderij, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. W. A. P., schipper te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. C. J., werkman te Westdorpe, ter zake van spoorweg- overtreding, tot eene boete van f 4, subs 4 dagen hecht. J. P. J., A. A. H., zonder beroep, J. E. v. d. B., A. E. v. d. B., arbeiders, alien te Ter Neuzen, ter zake van in het openbaar met geld spelen, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. F. K., hotelhouder te Ter Neuzen, ter zake van te Ter Neuzen een hond niet van den openbaren weg verwijderd houden, na aanzegging hiertoe. tot twee boeten van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. W. B., A. P. v. I)., schippersknechten, J. A. R., A. S., werklieden, alien te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. P. v. D., werkman, L. D., schipper, A. A. d. S., werkman, S. J., werkman, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 3, subs 3 dagen hecht. J. H„ C. H., D. v. H., J. F. V., L. J. S., M. v. D., bootwerkers, M. H., S. H., T. C. H., S. N. Garbeidsters te Ter Neuzen, C. H., arbeider, F. W., J. v. F., J. v. F., zonder beroep te Zaamslag, J. G., J. d. V., arbeiders, D. v. M., A. C. R., J. B. G., bootwerkers, W. F., F. v. d. B., werklieden te Ter Neuzen, J. d. N. en J. d. K., schippers knechten te Boschkapelle, ter zake van het rapen van schelpvisch, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. M. v. d. W., koopman te Hoek, L. M., slager te Gent, L. V., koopman te Nieuw Namen, ter zake van aangespannen honden niet muilkorven, ieder tot eene boete van 1, snbs. 1 dag hecht. T. S., zonder beroep te Assenede, ter zake als voren, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. K., leurder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding brandweerreglement, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. v. d. B., M. v. B., zonder beroep, J. R., landbouwer, ter zake van strooperij, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. H., zonder beroep te Sas van Gent, ter zake van in de bebouwde kom der gemeente Sas van Gent vuurwapenen losbranden, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. L. P., bootwerker te Ter Neuzen, F. P.. knecht, W. P., venter, zonder bekende woonplaats, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van 1, subs 1 dag hecht. A. V.. timmermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. E. J. d. G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. Ontslagen van reclitsvervolKing- i E. d. B., rentmeester te Stekene, ter zake van jachtwetovertreding. VrijjfesprnKen t L. B. en E. L.. veehandelaars te Ertvelde, ter zake van overtreding der wet op de veeartse- nijkunde. J. K. 0., zeeman, zonder bekende woonplaats, ter zak van in staat van dronkenschap de orde verstoren. VAN DB VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1