A1 g em een Mieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3643. Donderdag 28 Juli 1898. 38e Jaargarig. BBDBUFSBSLASTiag. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. Opzichter Bergmaiin. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VESTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Mc Kiuley mocht wel spreken van den last van nieuw grondgebied, dien hij zich niet op den hals wilde halen. Het is waarlijk niet alles ge- ttoegen wat de Amerikanen van Cuba beleven. Wel gaan de krijgszaken niet kwaad Guantanamo en Caimanera hebben gecapituleerd, maar op het veroverde gebied komen telkens moeilijkheden voor. In de eerste plaats met generaal Shafter. De regeering te Washington wil gaarne op goeden voet blijven met de Cubanen, d. w. z. met de agenten der junta te Washington. Zij schijnt het af te keuren, dat de generaal het Spaansch bewind in Santiago heeft hersteld, want het moet nu al gebleken zijn, dat die ambtenaren getracht hebben met de Spaansche regeering in verstandhouding te blijven. Er heerscht dus eenige wrijving tusschen Shafter en de gezaghebbers te Washington. Niet minder moeilijkheden leveren de Cubanen uit de gedeeltelijk veroverde provincie. Er zal aan Mc Kinley een ad res aangeboden worden door grondeigenaars en ingezetenen, de niet-strijdende bevolkiug vertegenwoordigend, een adres, dat er allerliefst uitziet, maar waarin de Amerikanen toch verzocht worden, heen te gaan. In de eerste plaats wordt de hartelijkste dank betuigd aan het volk van de Vereeuigde Staten, dat hen van het ondragelijk juk der Spanjaarden bevrijd heeft, en ook vertrouwen uitgesproken in de goede trouw en de menschlievende bedoelingen van de Unie. Het adres betoogt vervolgens, dat het Cubaansche volk in staat is, de internationale verplichtingen na te komen door het vestigen van een ordelijk bewind op het eiland en dat Cuba binnen enkele jaren wellicht een deel van het grondgebied der Vereenigde Staten worden zal, daardoor de wel vaart en het geluk van het volk verhoogend. Voor 't oogenblik echter verlangen alle Cubanen een eigen bewind, als schadeloosstelliug voor het lijden F-E LJIXjLEjTON. //En dus hoop ik, mijn waarde Bergmann, dat ik redeu zal hebben om tevreden over u te zijn. Fouten vergeef ik gaarne wat ik echter onvoor- waardelijk eisch, is trouw, onwankelbare trouw." z/Zooals mijnheer de graaf beveelt Het was de jonge opzichter Bergmann, die bij den graaf op Harensborg eene aanstelling gekregen had. Hij diende een jaar op proef en de graaf was tevredenhij diende twee jaren en de graaf gaf hem ongevraagd verhooging van traktementen toen hij het derde jaar den oogst had binnen- gebracht, werd er in de opzichterswoning een nieuwe vloer gemaakt en werden nieuwe behangsels op de wanden geplakt. En die zagen er zoo keurig uit, dat de jonge huishoudster van het slot er eenen bewonderenden blik op moest werpen, tel kens als hare bezigheden haar dringend noodzaakten het huisje voorbij te loopen. En als de nieuwe gouvernante hare dagelijksche wandeling ging doen, liep zij altijd eerst even bij den opzichter aan, om hem voorzichtigheidshalve te vragen, waar ergens de kwade stier zich ophield. Men heeft toch waarlijk wel het recht 01^. be- zorgd te zijn voor zijn leven, al is men maar eene onderwijzeres. Vooral wanneer de opzichter even mooi is als de nieuwe behangsels bij de zes voet lang, kaarsrecht en slank, bruin haar en daarenboven donkerblauwe oojjen, die eene der bevolking en wegens den heldenmoed, door de Cubaansche troepen aan den dag gelegd. Wij wensehen dus, zegt het adres, de vestiging van een Cubaansche republiek met Cubaansche bewindslieden, in overeenstemming met de reso- lutie van het Amerikaansche Congreswij hopen dat de tegenwoordige toestand te Santiago, waar de Spanjaarden nog onze belangen en onze ei- gendommen beheerschen, nog slechts kort zal duren, en dat de stad weldra aan de Cubanen overgedragen wordt, zoodat onze troepen haar kunnen binnenrukken en de Cubaansche vlag zegevierend wappert naast de Amerikaansche, evenals de Cubaansche soldaten broederlijk naast de Amerikaansche gevochten hebben tegen den gemeenschappelijken vijand." De regeering is echter voornemens, vijf regi- menten naar Santiago te zenden om die stad te bezetten en den omtrek te bewaken. De troepen te Santiago zullen overigens zoo snel mogelijk naar de Vereenigde Staten teruggebracht worden, en langs de kust kampeeren tot Octobereerst dan zouden ze naar Havana gezonden worden. Indien de tocht tegen Portorico een goeden uitslag heeft, worden de troepen naar Cuba overgebracht, zoodat men daar dan een strijdmacht van 50,000 aan het klimaat gewende soldaten zal bezitten om den kern te vormen van een leger van minstens 150.000 man, ter verovering van Havana. Het departement van marine te Washington heeft de plannen van luitenant Hobson, tot het lichten van de //Christobal Colon" aangenomen Hobson keert naar Santiago terug om toezicht te houden op dat werk. Voorts zal het oorlogsschip //Monterey" naar de Caroline-eilanden gaan om daar de Amerikaansche vlag te hijschen. Uit een en ander spreekt zeker geen neiging tot vrede en Spanje schijnt dan ook niets in die richting doen, hoewel men in Amerika vrij duide- te verstaan geeft, dat men niet ongeneigd is de onderhandelingen aan te vangen. Duitschland doet intusschen alle moeite om zijn houding goed te praten. Volgens een telegram uit Washington aan het //Evening Journal" heeft de Duitsche gezant Von Holleben aan president Mc Kinley een brief van den Duitschen Keizer overhandigd, waarin deze zijn beste gevoelens jegens de Vereenigde Staten uitdrukt en een tusschenkomst van admiraal Von Diederich te Manilla loochent. Een officieel bericht heden uit Washington ge- seind luidt als volgt trouwhartige uitdrukking hadden, als hij rustig antwoordde z/Ik verzeker u mamsel, dat de stier vandaag nergens in den omtrek is." Want het was nog in dien goeden ouden tijd, toen geen verstandig mensch het in zijn hoofd zou gekregen hebben, eene gouvernante anders dan als z/mamsel" aan te spreken. /,Maar, als mijnheer Bergmann toch zoo vrien- delijk wilde zijn, een klein eindje mee op te loopen, tot het eerste hek maar voor de zekerheid, om eens te zien Dan glimlachte hij ge- woonlijk en ging mee, een honderd pas op zijn hoogstmaar dan moest hij hoog noodig naar de dorschmachine kijken, of er werden juist aardap- pelen gerooid, of de veulens waren, over hekken en slooten heen, op den loop gegaan kortom, opzichter Bergmann had nooit tijd, want trouw was hij, onwankelbaar trouw. Toen evenwel de kleine gravin Julia moest leeren paardrijden en de graaf niet altijd mee kon gaan, toen krefeg opzichter Bergmann plotseling meer tijd. Het gebeurde dan wel eens, dat de pachters, die voor hunne pacht op het landgoed werken moesten, luierden, terwijl de opzichter voile twee uren wegbleef. Hij kon even goed mee uitrijden als de koetsier het was eigenlijk volkomen hetzelfdede afstaud tusschen gravin Julia en deze beide mannen was toch even groot. En, hoe onvoorzichtig het jonge meisje ook was en welke uitgelaten en wilde sprongen z/Gabriele" ook maakte met haren lichten last, opzichter Bergmann leidde haar altijd voorzichtig naar huis. En hare lange, blonde haren speelden los om hare frissche, zachte wangen en de oogen De Fransche gezant, de heer J. Cambon, heeft in naam van de Spaansche regeering en op ver- zoek van den Minister van buitenlandsche zaken aan President Mac Kinley in het Witte Huis een boodschap van de Spaansche regeering gebracht, waarin met het oog op het beeindigen van den oorlog vredesvoorstellen worden gedaan. Na het vertrek van den heer Cambon had pre sident Mac Kinley een langdurige conferentie met Minister Alger. De mededeeling van Spanje was in algemeene termen vervat en bevatte geenerlei bepaalde voorstellen met betrekking tot Cuba of de Philippijnen en beperkte zich tot de vraag, of vredesonderhandelingen zullen worden geopend. President Mac Kinley behield zich het antwoord voor en verklaarde dat hij de vraag aan het kabinet zou onderwerpen. Vervolgens zou hij den heer Cambon mededeelen wanneer een nieuwe conferentie zou plaats hebben om dan de vraag te beant- woorden of de Vereenigde Staten geneigd zijn de vredesonderhandelingen te openen. De wijze waarop de vredesonderhandelingen zullen worden geleid in geval de Vereenigde Staten Spanjes voorstellen aannemen is nog niet bepaald doch men vermoedt, dat waarschijnlijk de Ameri kaansche en Spaansche gezanten te Parijs zullen worden vertrouwd met de voortzetting der onder handelingen, de overeenkomst van president Mac Kinley en de heer Campon als uitgangspunt nemend. Uit Brussel wordt gemeld, dat de bijzondere commissie uit het bestuur der Nederlandsche ver- eeniging van weldadigheid aldaar, ongeveer 2000 fr. bijeen bracht om de 140 vastbedeelde gezinnen van behoeftigen een prettigen dag te bezorgen op den verjaardag van Koningin Wilhelmina. Het voorgenomen banket der gegoede Neder- landers evenwel zal waarschijnlijk uit gebrek aan het wenschelijk getal deelnemers wel niet doorgaan. Op de wijze waarop tot deelneming daaraan werd uitgenoodigd, wordt daarvan wel eenige schuld geweten. De Belgische Minister van Landbouw, den heer De Bruijn, is bezig met de inspectie der quarantaine-stallen op de Belgisch-Nederlandsche grens met het oog op de opening der grenzen voor invoer van Hollandsche fokvee. Op een verzoek van wege het hoofdbestuur der schippersvereeniging »Schuttevaer," aan den der vijftienjarige schitterden van geluk en over- moed en het gelaat van den opzichter gloeide, terwijl zijn hart bonsde als een hamer. Maar zij zeide niets en hij zeide niets, want trouw was hij, onwankelbaar trouw. Toen gravin Julia zestien jaar geworden was en de jonge edellieden uit de provincie in den kalender haren stamboom hadden bestudeerd en zich laten inlichten omtrent de opbrengst van Harensborg en omtrent de onwaarschijnlijkheid dat hare zieke- lijke moeder nog meer kinderen ter wereld zou brengen, gebeurde het hoe langer hoe minder, dat Bergmann met zijne jonge meesteres mocht uitrij den. Er kwamen neven en andere sportlievende heeren uit de voorname wereld en alien waren er zoo op gesteld gravin Julia te vergezellen, dat Bergmann soms de werkpaarden ook moest laten zadelen. z/Mag ik weten, cousine, wie dat jonge mensch daar ginder is kon dan plotseling de een of ander uit het vroolijke gezelschap vragen, met eenen wantrouwenden blik in de aangeduide richting. ,/0, dat is Bergmann, onze opzichter Bergmann, een zeer geschikt man," verzekerde gravin Julia. z/Hm zou voor deze uitgebreide bezitting niet een meer ervaren opzichter noodig zijn vroeg dan neef George, terwijl hij zijnen monocle wat steviger vastzette en bij zichzelven de opmer- king maakte, dat deze Bergmann er wat al te weinig als een opzichter uitzag. z/Neen, zeker nietBergmann is zoo trouw, onwankelbaar tronw," antwoordde gravin Julia. Die woorden had zij haren vader zoo dikwijls hooren zeggen. Minister van Waterstaat, om opruiming van de plaat voor den mond van de Dordtsche kil, is van Z. Exc. ten antwoord ontvangen, dat aan de aangevoerde bezwaren is tegemoet gekomen, door aangebrachte betonning van de vaargeul, waarvan bij vloed kan worden gebruik gemaakt en waar bij gewoon laag water eene diepte wordt aange- troffen van 22 d. M. Op verzoek om opruiming van het eilandje in den bovenmond van het Spui, of verdieping van de zuidelijke geul aldaar, is afwijzend beschikt, op grond dat de noordelijke geul aan de eischen van eene veilige vaart voldoet. Uit Medan wordt aan het Hbl. geseind De colonne-Willems marcheerde 21 dezer over Kemala naar Tiro, van daar over Gleseblat Koemboe en Gigieng naar Segli. De tocht duurde vier dagen. De vijand verloor bij verschillende ontmoetingen 33 dooden. Onze verliezen bepalen zich tot 20 gewonde minderen, waarvan 4 ernstig. Kolonel Van Heutsz is van Edi teruggekeerd. Daar was alles rustig. Uit Batavia wordt nog aan hetzelfde blad geseind, dat de tegenstand van den vijand inder- daad ernstig was. Onze troepen zijn grooten- deels //Ihuis gebracht" door een vijandelijk escorte op beide flanken. Geeft de rustige toestand te Edi reden tot tevredenheid, aan de andere zijde moet erkend dat, waar de vijand ons weder //thuis bracht", de driestheid der Pedireezen nog geenszius gestemd is. Men meldt uit Wageningen Het volgende geval doet zich in deze gemeente voor Art. 17 der verordening op het bouwen en sloopen verleent aan de gemeente het recht lan- taarns en andere voorwerpen van algemeen nut aan de huizen der ingezetenen te doen aanbrengen. Van deze bevoegdheid gebruik makende, deden B. en W. aan het huis van den heer J. G. Snackers, raadslid, een lantaarn bevestigen. De heer Sn. wilde het werk niet toelaten, en dreigde de werkzaamheden, desnoods met geweld te zullen beletten. De politie verklaarde toen, daf zij van den burgemeester in last had, ieder die zich tegen de uitvoering verzette, naar het politiebureau te brengen. Daarvoor kwam een inspecteur met 2 agenten in groot tenue. De heer Snackers bleef protesteeren en ver klaarde nlleen voor de overmacht te zwichten. En meer vernameu de jonge edellieden nooit van dezen Bergmann. Want een opzichter niet waar is geen onderwerp voor een ge- sprek. En het spreekt vanzelf, dat hij nooit aan tafel toegelaten werd. En dan moesten wij eenige eerepoorten hebben, mooi met groen versierd, dat begrijpt gij wel en bloemslingers om de zuilen. Recht fraai en feestelijk moet alles er uitzien, wantnu ja, mijn waarde Bergmann, u kan ik het even- goed vandaag reeds mededeelen morgen wordt de verloving publiek van mijne Julia met haren neef George. Mondje dicht dus tot morgen." z/Zooals mijnheer de graaf beveelt," sprak op zichter Bergmann met eene diepe buiging. z/Hoe heb ik 't nu, zijt gij ziek?" vroeg de aardige huishoudster, toen zij Bergmann na zijn onderhoud met den graaf heel toevallig ontmoette en de mooie, bruine oogen keken hem met har- telijke belangstelling aan. z/Hoe zoo, mamsel Grete z/Gij ziet zoo bleek, verontrustend bleek," zeide zij en ijlde naar de keuken, om een versterkend kostje voor haren gunsteling klaar te maken. En eerepoorten werden opgericht en bloemen slingerden zich om de zuilende verloving had plaats en later ook de bruiloft en die mocht Bergmann ook bijwonen. Eene oude gravin kwam hem op de trap tegen, toen hij naar boven ging. De zwarte rok deed zijne gestalte op het voordeeligst uitkomen en de oude dame keek hem met een welgevallig glimlachje na, terwijl zij zeide TER NEIIZEISCHE (OUIIVI. Hi, lU^^schijnt WoenS«l»s- en Vrij.In^avon.1, «itSezon<ler«I o„ Feestdngen, bij Hen gHgever P. J. VA1 BE IAIPE te Ter Menxen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kenuis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Direkteur der Directe Belastingen e n z. te Middelburgden 25 Juli 1invorderbaar verklaard kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 1 dezer gemeente, over den jare 1898/99, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter in- vordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 26 Juli 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. ■j"—11 ""JlliMI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1