Oemengde berichten. TER NEUZEN, 25 Juli 1898. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Aanbieding gemeenterekening 1897 voordracht zettersingekomen stukken. Voor bet leveren en storten van steen tot verdediging van den oever voor ler Neuzen (raming 11,850), Vrijdag aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg aanbesteed, en waarvoor zooals we in ons vorig nummer melden het minst werd ingeschreven door de Bazaltmaatschappij te Rotterdam voor 11,745, werd ook ingeschreven door de heeren J. Jansen te Ter Neuzen voor f 11,950 en P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor 11,860. Vrijdag werd te Cats door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Leendert Abra- h am polder aanbesteed: het doen eener steenbestor- ting op- en bij het Noordelijk oeverwerk (raming 2650); Hiervoor was minste inschrijver de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor 2435. Zaamslag. Door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders, werd Zaterdag 23 Juli j.l. aanbesteed het uitvoeren van de aarde- en kram- werken tot dijksverhooging. Ingeschreven werd door B. van Eck te Ter Neuzen voor 19870, A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor 18990, J. de Bree Ez. te Ter Neuzen voor 18940, P. J. de Visser Pz. te Hansweerd voor 18230, J. E. Adriaansens—Polfliette Walsoorden voor 18090, C. van der Plas Jr. te Hardinxveld voor 18000, G. van Meelen te Vlissingen voor 17995, L. G. Hermans en P. A. Warrens te Ossenisse voor 17775, P. A. Adriaansens PAz. te Wal soorden voor 17596, J. den Beers te Vlissingen voor 17557, D. den Doelder te Ter Neuzen en H. Klaassen te Zaamslag voor 17522, J. de Jonge te Middelburg voor 17488, W. Adriaansens PAz. te Hontenisse voor 17390, A. Vermorken te Hontenisse voor f 17360, C. de Wilde Az. te Kattendijke voor 16973, D. den Doelder te Ter Neuzen en H. Klaassen te Zaamslag voor 16532, J. Geluk JLz. teTholenvoor 16263 J. L. Geluk te Tholen voor 16173. Gegund aan laaistgenoemde. Sas van Gent, 25 Juli. Gisteren gaf de alhier gevestigde handboogsocieteit //St. Sebastiaan haar twpede prijsschieting voor dit jaar. Thans begunstigd door prachtig weder, was de deelneming grooter dan de vorige keer, 62 schutters waren ingeschreven, de hooge vogels werden ge- schoten als volgtOppervogel ad 40 frank door J. van Bouchaut te Assenede, de zijvogels ieder ad 20 frank door A. Begheijn te Ter Neuzen en A. van de Putte te Kemseke en de kallen ieder ad 10 frank door H. van Vooren en Ph. de Pauw beiden te Assenede. Philippine. Moesten alle berichten verdienen, die van nit onze goe gemeente in sommige couranten vooTkomen, dan zeker zou men haren inwoners van de grootste ondankbaarheic beschuldigen. //Er komt een open kanaal las ik verleden week in zeker dagblad. W ie weet dat? De heer hoofd-ingenieur van de waterstaat weet u dat nog niet te zeggen en toch waagt een correspondent dat reeds aan zijn lijfblad te berichten. Gelukkig, de ingezetener., die de lijdensjaren mee hebben doorgeworsteld, laten voorzichtigheidshalve de geliefde driekleur netjes opgevouwen in de kast liegen, omdat daarvan noch officieus, noch offieieel iets bekend is. Eerst als de akte van onteigening van den weg door de Weststraat is geteekend, dan, ja dan zal er een straaltje van hoop door de kimmen glooren, dan is 't mooglijk, dat het een het ander zal doen volgen. Dat bij de indijking van den Braakman de Stellepolder aan het vaste- Wij lazen de laatste regels nog eens overhet papier ontviel aan onze handen, wij keerden ons tot elkander. Tranen van dankbaarheid glommen in de oogen mijner vrouw. De bekentenis van den ongelukkige maakte ons alles tot in de kleinste bijzonderheden duidelijk niets bleef onverklaard, uitgezonderd misschien de beweegreden die Anna o-edreven had haar ontrouwen echtgenoot dien nacht te gemoet te gaan. Dit zullen wij wel nimmer te weten komen, maar haar waauzin laat het gemakkelijk begrijpen. Wij behoefden niet verder te zoekenook de geringste twijfel aan haar volkomen onschuld is uit den geest mijner vrouw gebannen. Hand aan hand, hart aan hart, rnond aan mond kunnen wij staan, met het ge- voel dat onze zorg en smart eindelijk voorbij zijn. Onze zorgen zijn voorbij Zullen dit de laatste woorden zijn, die ik schrijf? Neen, nog iets meer wil ik schrijven. Ik wil u het tooneel schilderen, dat mijn oog op dit oogenblik aanschouwt. Een gezellig, liefelijk, vaderlandsch tehuis Buiten groene lanen, uette paden en prachtige oude boomen. Binnen weelde en vredeToen het gevaar voorbij was, toen het zonnige Erankrijk niet langer voor ons het meer veilige land was, verminderden zijn bekoorlijkheden, en verlangden wij opnieuw naar Neerlands schoone velden en blozende, eerlijke gezichten. Wij kwamen terug en betrokken een huis, ver van elke plaats w'er aaublik droeve gedachten land en dus aan Philippine zal verbonden worden, staat als een paal boven water, dat zou een boeren jongen van tien jaren ook kunnen berichten. Wat de kwestie tusschen de gemeentebesturen Sas van Gent en Philippine betreft, is eenvoudig geen kwestie, omdat de gemeente Philippine nimmer zoo onnoozel zal zijn om de leerlingen van Sas van Gent voor goed op school te nemen. Tijdelijk, gedurende de zomermaanden, is mogelijk. Yolgens ingewonnen bericht bij het hoofd der school te Philippine komen er 164 leerlingen op de lijst voor; komen nu de 35 leerlingen van Sas van Gent ter school, dan zullen er in plaats van een, twee lokalen en dus ook twee onderwijzers noodzakelijk worden. Het schoolgebouw kan wel ingericht worden voor vier, maar niet voor vijf lokalen, dus zou er eene nieuwe school gesticht moeten worden, ter wille van de kinderen van Sas van Gent. Hulst, 25 Juli. Gisterenavond omstreeks half acht arriveerde alhier Z. D. H. Monseigneur P. Leijten, bisschop van Breda. Ter eere van den hoogen bezoeker wapperde van alle huizen de nationale driekleur. 's Avonds brachten de muziekgezelschappen Z. D. H. eene serenade. Heden heeft alhier de plechtigheid plaats van het kerkwijden, waarna de Bisschop weder naar Breda zal terugkeeren. Hontenisse. Zondagnamiddag gaf de fan- faren //Vrijheid, eendracht" van Lamswaarde op het gehucht Kuitaart een concert in de open lucht. Daar het weder zoo buitengewoon gunstig was waren er tal van bezoekers ook uit omliggende plaatsen gekomen. De vereeniging /Vrijheid, een dracht" welke nog slechts een paar jaar bestaat, toonde, dat zij onder haren wakkeren directeur zulke goede vorderingen heeft gemaakt dat zij zich gerustelijk in het publiek mag laten hooren. Walsoorden, Zondag gaf de jeugdige veloclub ,/De Scheldezonen," gevestigd bij den heer J. de Bakker alhier, haar eersten wedstrijd in het vogel- pik en ringrijden. Dank zij het schoone weder was er buitengewoon veel volk op de been. 51 velorijders hadden zich voor den wedstrijd laten inschrijven. Voor het vogelpik behaalde den eersten prijs de heer A. Bogaert te St. Jansteen, den tweeden de heer P. Warrels te Ossenisse en den derden de heer Er. van Overloop te Koewacht. Voor het ringsteken verkreeg der, eersten prijs de heer P. Kint te Ossenisse, den tweeden de heer A. Bogaert te St. Jansteen en den derden de heer A. Dankaert te Hulst. Aan de vereeniging //Excelsior" van Koewacht werd de prijs uitgereikt //van de verst komende." Voor het onthaal der school kinderen te Rotterdam op 31 Augustus heeft het gemeente- bestuur niet minder dan 80,000 taartjes noodig. Een bejaard ingezetene van Ovezand, die j.l. Dinsdag nog naar Goes was geweest, en, van daar teruggekeerd, tegen den avond nog iets in 't veld had te verrichten, bleef zoo lang weg, dat de huisgenooten ongerust werden. Na eenig zoeken vond men den man levenloos in het veld. Hoe gevaarlijk het is met vuurwapenen om te gaan, bleek Woensdag weer voor de zooveelste maal te Westkapelle, "bij gelegenheid van eene trouwpartij. Toen de feestgasten zich op weg zouden begeven naar het gemeentehuis, wilde een hunner een pistcolschot ter eer van het paartje lossen. Onge- lukkig ging het schot af eer hij het wist en schoot hij zich den wijsvinger der linkerhand af. De opgeruimde stemming was voor geruimen tijd bij de feestgasten geweken. In tegenspraak op 't bericht van het//Ilbl.", dezer dagen vermeld, verklaren de eigenaars van mocht wekken. Hier leven wij en zullen wij blijven leven, tot het uur waarop een van ons den ander op het ijskoude voorhoofd moet kussen, wetende, dat de dood heeft gescheiden, wat niets buiten hem scheiden kon. Werp even een blik door dit beschaduwde ven- ster. Daar zit mijne vrouw een fiinke aankomende jongen zit naast haar, een tweetal frissche meisjes in hare nabijheid. Jaren zijn er reeds voorbijgegaan. De rijke, schitterende schoonheid die mijne vrouw a]tijd bezat, is nog haar deel. Voor mij is ze nog immer de liefste, de schoonste vrouw op aard De kinderen zien mij, terwijl ik, glimlachend bij 't overdenken van mijn geluk, naar de groep onder de boomen zit te starenzij roepen en wenken mij. Mijne vrouw ziet op, hare oogen ontmoeten de mijne Ach, liefste, wat was een- maal het lot, dat ik in die oogen las Schaamte, smart, vrees, wanhoop en liefde. Alles, be- haive de liefde, is sinds lang verdwenen, en als ik mij gereedmaak deze laatste regels te schrijven, volgt zij mij met dien blik van kalme, onbewolkte vreugde. Haar gelaat zegt mij, dat, bij haar zelfs de flauwste herinnering aan die tijden van smart, wroeging en lijden is weggevaagd. E I N D E. twee groote hotels te Amsterdam, dat bij hen voor de maand September nog 70 kamers met ongeveer 100 bedden beschikbaar zijn. Op het station Beurs te Rotterdam is door een rechercheur een 17jarige jongen aangehouden, die van zijn ouders te Koslin in Duitschland was weggeloopen, terwijl hij van zijn vader het noodige reisgeld medenam. Nadat het aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden bekend was geworden dat er door een der onderofficieren vermoedelijk diefstal van de rantsoenen zoude gepleegd worden, en het ont- vreemde door de vrouw van dien onderofficier met een kinderwagen werd weggevoerd, ontving de politie het verzoek om daarop toe te zien. Het gevolg was, dat- de hedoelde vrouw, die met een ledigen kinderwagen gekomen was, en met een gevulden den tuin der kweekschool verliet, aan gehouden werd, en bij onderzoek bleek dat in den wagen een groote hoeveelheid eetbare waren van allerlei soort verborgen was. Zij bekende dit van haren man ontvangen te hebben en dat zulks meermalen was geschied. Een proces-verbaal volgde, waarop de onderofficier in arrest gesteld en reeds den volgenden dag naar Amsterdam werd opge- zonden, ter beschikking van de militaire autoriteit. Donderdag vervoegden zich bij een boerin te Linden een paar landloopers, man en vrouw, die dwongen om wat geld of goed. Een weigerend antwoord ontvangend, sloegen zij de vrouw met een stok, en bedreigden haar met een mes. De brigadier der marechaussee te Grave is de land loopers reeds op 't spoor. Te Bemelen (L.) is Vrijdagochtend de 25jarige eenige zoon van den landbouwer S., door het op hoi gaan van een paard, onder zijne kar geraakt en op de plaats dood gebleven Nabij Krommenie schijnt een ernstig misdrijf te zijn gepleegd. Daar is opgehaald het lijk van een persoon, geheel ongekleed en zwaar verminkt. Eerst werd gedacht dat de verminkingen door een boot waren toegebracht, doch de schouwing heeft doen zien dat er sneden loopen over het hoofd en dat ook andere verminkingen zijn geschied. De gevondene had kermis gehouden in eene na- burige gemeente. Het is gebleken dat Zola niet in Amsterdam ismen had een Fransch handelsreiziger met zwart haar en zwarten baard, vermoeid van de reis en daardoor iets voorover gebogen loopend, voor Zola aangezien. Hij was afgestapt in het Hotel Pays-Bas, waar hij des morgens, hij had bevolen dat men hem maar om 11 ure mocht wekken, een oude klant bleek te zijn. Volgens het Dagblad is Emile Zola een paar dagen geleden in Den Haag afgestapt aan het //Hotel de Zeven Kerken van Rome" onder den naam van Henri de Castelbrun, doch sedert weder vertrokken. In de Gouvernestraat te Rotterdam werd Donderdagavond een 6jarig jongetje vermist. Nadat er sedert het uitgaan der school eenige uren ver- loopen waren, kwam de jongen thuis, en nu bleek, dat een paar burgers, door zijn geschreeuw oprnerk- zaain gemaakt, hem hadden verlost uit de school in de Josephstraat, waar een onderwijzer hem had opgesloten, omdat hij te laat was gekomen. Bij het uitgaan der school waren de onderwijzers ver trokken en het kind was moederziel alleen opge sloten in het schoolgebouw achtergelaten. De vader heeft bij de politie een klacht ingediend. Aan den voorgevel van een smidse te Oud- Vosmeer bevindt zich een merkwaardig uurwerk, dat waarschijnlijk nergens zijn wederga vindt en toch slechts door een eenvoudigen smid, Janes Verkerke, een voormalig bewoner der smidse, voor ruim een eeuw werd vervaardigd. Een gedeelte van den gevel toch is versierd met figuren en beeldjes, voorstellende een schildwacht, ruiters, een molen, een klokkenluider, een smidse, een scharenslijper enz., die alien door het uurwerk in beweging worden gebracht. De klokluider meldt steeds de geheele uren door met een hamer op een groote bel te slaan, terwijl op de halfuren de deuren der smidse worden geopend en de smid op het aanbeeld het aantal halfuren slaatintusschen draait de molen vroolijk rond, rijden de ruiters in galop, en trapt de scharenslijper lustig het wiel, terwijl de schild wacht zonder ophouden met het geweer op den rug het geheel langs wandelt om weder naar het schildwachthuisje terug te keeren. In den laatsten tijd weigerde het uurwerk echter zijn diensteu en moesten tal van vreemdelingen, die zich steeds door het werkelijk kunstige voelden aangetrokken, teleurgesteld vertrekkeneen nieuwe bewoner der smidse laat thans het uurwerk herstellen en weldra kunnen dus schildwacht, molenaar enz. hunne oude functies weer met denzelfden lust van vroeger vervullen. Etn der gebroeders Bonnety, te Amsterdam, die zich bezig houdt met het dresseeren van dieren, heeft een volleerd kattenorkest samen- gesteld. Aan een rek in halfronden vorm, hangen acht riemen, voorzien van arreslede bellen in verschillende toon. Daaromheen worden acht kleine stoelen geplaatst, insgelijks in een halven cirkelen wanneer nu de muziekale katten daarop hebben plaats genomen, met de muzieklessenaars voor zich, dan vangt het concert aan. Het repertoire bestaat uit het Engelsche volkslied, de Marseillaise en een wals. Donderdag werd aan de koninklijke grof- smederij te Leiden, een kantoorlooper op heeterdaad betrapt, terwijl hij zich schuldig maakte aan diefstal van postzegels. Gemerkte postzegels werden in zijn pet gevonden en in zijne woning voor nog een belangrijk bedrag aan postzegels zoomede postpapier, potlooden, penhouders, lak enz., alles door diefstal verkregen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Vrijdag is door de rechtbank te Dordrecht A. d. J., die begin Juni zijn stiefvader Pieter Plazier vermoordde, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van doodslag. Het openbaar ministerie had slechts 9 maanden gevraagd, wegens mishandeling die den dood tengevolge heeft. Verleden week juist nadat des nachts de lantaarns uitgedoofd waren, poogde een man met een kopbeitel de afsluiting te verbreken voor het raam van den juwelier Bernard Kulker in de Kalverstraat te Amsterdam. Juist toen hij den beitel tusschen het luik had gestoken, werd hij door een burger opgemerkt, die terstond een politieagent waarschuwde. Deze wilde den man arresteeren, doch dat ging niet erg gemakkelijk, daar onze inbreker zich hevig verzette, waarbij hij nog eenige wonden opliep. Met behulp van twee agenten werd hij eindelijk naar het bereau Gymnasium vervoerd. Uit het verhoor bleek het een Amerikaansch zeeman te zijn, afkomstig van Boston. Op de Baan, te Haarlem, een der beste standen in de nabijheid van den Hout, schuin tegenover het Brongebouw, staat een huisje, zoo bouwvallig, dat het een aanstoot is voor stadgenooten vreemdeling. Langvingerige personen haalden reeds lang het lood uit de goten en de jongens speelden er vaak Oostmeijerfje, doch niets kon de eigenaresse, eene oude dame, bewegen om er iets aan te laten veranderen, zoodat zij door het publiek beticht werd van gierigheid. Nu de dame eenige maanden geleden gestorven is, bleek dit anders. Volgens haar testament was niet zij de eigenaresse van de woning en den grond waarop die stond, doch behoorde die tot de eigendommen van de koninklijke familie. Lodewijk Napoleon had er indertijd zelfs verblijf gehouden. De dame had vroeger reeds bij Z. M. Willem III aangedrongen Zijn eigendom weder te naasten, doch de Koning had dit geweigerd, en nu was zij blijven volhouden dat niemand recht had iets aan de bezitting te doen, daar het koninklijk eigendom bleef. Zij heeft dit zelfs zoover doorgevoerd, dat in haar testament is bepaald, dat eerst aan H. M~ de Koningin moest worden aangeboden bezit te nemen van het eigendom, en alleen als deze weigerde, zouden haar erven het recht hebben het goed als het hunne te beschouwen. Blijkbaar heeft H. M. geweigerd, want Zaterdag is het perceel publiek geveild. Een inwoner van Amsterdam, die te Brussel uit den trein stapte, bleek onderweg het slacht- offer van een diefstal geweest te zijn. Men had hem een portefeuille met 5000 gulden ontroofd, terwijl hij onder het rijden in slaap was gevallen. Hij vermoedt dat men hem door een bedwelmend middel had doen inslapen. Vroeger is reeds gemeld dat de reusachtige toren te Zunderdorp (N.-H.) vooral in .den zomer van 1897 verontrustende teekenen van verzakking begon te vertoonen, een gevolg van de peilver- laging in het hoogheemraadschap Waterland. Men heeft toen maatregelen genomen en een gevolg daarvan is geweest dat sedert stilstand gekomen is. De kerk echter is reeds belangrijk afgeweken en kerkvoogden zullen nu verplicht zijn, dit gebouw geheel te scheiden van den toren. Ook als voorzichtigheidsmaatregel is dit noodig, daar het toch zeker te voorzien is, dat (vroeg of laat) de toren opnieuw zal gaan //werken." Te Augustinusga (Er.) geraakte een vijfjarig knaapje al spelend onder de wielen van een zwaar beladen melkwagen. Het hoofd van de kleine werd totaal verbrijzeld. De kuecht van den landbouwer C. te Terheijden, moest Donderdagnamiddag een paard uit de weide halen, en was daar op gaan zitten. Bij het maken van een draai van den weg werd hij met zulk een vaart van het paard gegooid en tegen een boom geslingerd, dat hij voor dood bleef liggen. Hij heeft eenige ribben gebroken zijn toestand is hopeloos. //Met het oog op de jongste gebeurtenissen te land en ter zee", schrijft de Amerikaansche con sul te Marseille, //komt het mij wenschelijk voor,. u (de regeering te Washington) eenige optner- kingen over te brengen, die mij gemaakt werden door een Nederlandsch onderdaan, die bevoegd is, over het Nederlandsch bestuur op Java een oordeel te vellen Deze belangrijke bezitting kwam in Nederlandsche handen in het laatst der 17de eeuw en werd, dank aan een wijs en weldadig bestuur, een bron van kracht voor een volk dat, ofschoon slechts een hoekje van Europa bewoonend, omstreeks 40,000,000 onderdanen telt. Java wordt bestuurd volgens de beginselen van vrijheid, vrede en vooruitgang; de zuivere jaar- lijksche inkomsten der kolonie bedragen omstreeks f 35,000,000, na aftrek van alle uitgaven, o. a. voor een leger van 20,000 man, dat dienst doet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2