Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderon. het verzamelde Straatvuil, AAlSBESTIDllNC. voor KERMIS. Publieke Ysrkooping OP m HEIDI. No. 3641. Zaterdag 23 Juli 1898. 38e daarganaj. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. Gemengde berichten. aanbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. op Vrijdag 29 Juli 1898, voormiddag 10 uur, van liggende op het terrein voor slachtplaats en vuilnishoop bij het dorp. Zaamslag 20 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders, J. BABENDKEGT Az., Voorzitter. P. J. WO HTM AN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HONTENISSE, zullen op Zaterdag den 6 Augustus 1898, des voormiddags 10.30 uur (Amstd. tijd), in het gemeentehuis, In VIElt perceelen Het vergrooten en veranderen der inrichting van de 4 openbare scholen in de gemeente, met bijlevering van schoolmeubelen enz. 1°. Molenstraat (begrootiug 3259,40). 2°. Lamswaarde 4736,10). 3°. Molenhoek 3351,42). 4°. Noordstraat 1434,80). De bestekken met teekeningen liggen van af den 26 dezer ter inzage ter gemeente-secretarie, en zijn aldaar in afdruk verkrijgbaar tegen betaling van 50 cent per stuk 2,per stel). Inlichtingen zijn te bekomen bij den bouwmeester J. Wisse Jz. te Zaamslag, door wien plaatse- FEUILLETON 26) Vrij bewerkt door A MO. XVI. Ofschoon Nederland nu niet meer, als negen maanden geleden, een land was dat Anna en ik moesten ontvluchten ofschoon ik thans een plekje zou kunnen opzoeken waar wij het leven zouden kunnen genieten, waren wij toch verlangend om naar Parijs terug te keeren, al was het maar alleen om de vrees inijner moeder weg te nemen. Zooals een brief ons berichtte, kwelde de arme vrouw zich zeei met de vraag, welke zaken ons toch kondeu genoodzaakt hebben haar op zoo'n onbeleefde wijze te verlaten. Ik had haar op den dag, dat de blijde waarheid ons bekend was ge- worden, getelegrapheerd, dat alles goed was met ons en dat wij spoedig bij haar zouden zijn. Twee zaken hielden ons nog op. De eerste was, dat wij de bekentenis van den veroordeelde gaarne wilden hebben. Ik wist, of schoon Anna daarover weinig sprak, dat zij niet volkomen gelukkig zou zijn voor zij die had. De tweede zaak die ons nog te Utrecht hield, was deze. Ik besloot voor ik vertrok het bewijs te verkrijgen, dat Anna toen ik haar huwde juffrouw Tellings heette. lijke aanwijzing zal geschieden op Woensdag den 3 Augustus 1898, des veermiddags 9,30 uur (Amstd. tijd), te beginnen aan school Noord straat. Hontenisse, den 21 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d' ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. Het bombardement van Manzanillo zou doen vermoeden, dat de Amerikanen van plan zijn om de geheele provincie Santiago de Cuba te vero- veren. Er zijn 3500 granaten ingeworpen en de Spaansche kanonneerbooten ,/Centinella" en //Del- gado Parejo" zijn vernield. Blanco vond daarin aanleiding, de verdedigers der stad geluk te wen schen waarschijnlijk meer om nog eens te laten merken, dat hij niets van vrede wil weten, dan wel omdat hij werkelijk de verdediging een felicitatie waard achtte. De maarschalk heeft ook naar Madrid geseind, ,/dat de overgaaf van Santiago geschied is zonder zijn medeweten of goedkeuring, en dat generaal Toral geoordeeld zal worden naar de voile ge- strengheid der wet. Dit klinkt vreemd na de berichten over hetgeen voorafging aan de overgave, waarbij telkens uitstel werd verlangd, omdat Toral eerst instructies moest vragen. Nog vreemder is, dat generaal Toral ook door de Spaansche regeering in den steek wordt gelaten. In een officieuse nota wordt verklaard, dat Toral Santiago heeft overgegeven zonder daartoe gemaeh- tigd te zijn. De brief van Toral aan Shafter viudt de regeering zeer apocrief, want daarin verzekerde Toral zoo zegl althans de nota feitelijk, dat de regeering hem machtigde tot capitulatie, terwijl de regeering hem door Blanco liet weten, dat zij hem geen andere gedragslijn kon voorschrijven dan voorgeschreven werd door het militair wetboek. Generaal Toral zal zich dus wel moeten verant- woorden, en wellicht dat daarbij aan den dag komt, waarom eigenlijk Santiago zoo spoedig is overgegeven. Van generaal Linares zal men niet veel meer te weten komen. Zijn gewonde linkerarm is afgezet moeten worden en zijn toestand is nu zorgwekkend. Zooals we reeds meldden, zijn de Amerikanen ook de baai van Santiago ingevaren. Daar hebben zij, behalve een kanonneerboot, vier groote stoom- booten en een paar kleinere buitgemaakt. De Ik wendde mij tot twee heeren, die de zaken van den doode regelden, en deelde de toedracht van het geval aan hun ongeloovige ooren mede. Eerst behandelden zij mij als een bedriegerdit duurde echter niet lang. Mijne taak was hier spoedig volbracht Zonder eenige hulp van me- vrouw Herder hauden zij reeds den datum en de bijzonderheden omtrent den dood van de eerste juffrouw Tellings gevonden. Zij badden zich slechts te verzekeren, dat de huwelijksakte die ik hun voorlegde, niet# vervalscht was, en moesten zich toen op genade of ongenade overgeven. De administrateurs vertelden mij, dat het over- geblevene slechts een armzalig fortuintje was. Tellings was onbemiddeld gestorven hij had ge- durende zijn leven er bijna alles doorgebracht wat hij kon verkoopen, was verkocht. Er was echter nog eenig persoonlijk eigendomdaarop kon Anna voor een deel aanspraak maken, even- als op zeker bedrag aan vaste goederen, dat haar als weduwgoed toekwam. De nalatenschap was zeer gering. Ik maakte mij er snel af. Ik vertelde hun, dat, het bedrag mocht groot of klein zijn, geen cent er van de hand mijner vrouw zou bezoedelen. Indien de erfgenaam van mijnheer Tellings ge- brek aan geld had en een geheel ander mensch bleek te zijn dan zijn erflater, kon het geld hem wordeu gegeven als een vrijwillige gift. Was dit niet het geval, dan zou het ten goede komen aan een of ander ziekenhuis of liefdadige instelling, nader aan te wijzen. Alles wat ik verlangde was, gezamenlijke waarde van deze prijzen wordt op tvee-en-een-half millioen geschat. Een telegram nit Kingston (op Jamaica) aan de /Evening Post" meldt, dat daar Cubanen aangekomen zijn van Siboney met het bericht dat Garcia dood is. Vermeld dient nog te worden, dat er bij de inneming van Santiago heftige onaangenaamheden zijn voorgevallen tusschen generaal Shafter en een verslaggever van het //New-York Journal" Scovell genaamd. Deze wilde meedoen aan waarschijnlijk is bedoeld „tegenwoordig zijn bij" het ophijschen van de Amerikaansche vlag, maar Shafter wilde dat niet hebben en gelastte Scovell, heen te gaan. De journalist protesteerde, Shafter gaf ook niet toe, en daarop moet Scovell den generaal beleedigd en geslagen hebben, waarop Shafter hem in hech- tenis liet nemen en hem naar Amerika liet zenden, waar hij zal terechtstaan. Ook wordt er weer gesproken van groot verschil van gevoelen tusschen Shafter en Sampson. Uit Manilla wordt gemeld, dat de blokkade zeer streng gehandhaafd wordt en dat de Span- jaarden bij verschillende aanvallen den vijand ernstige verliezen hebben toegebracht. De Duitsche regeering heeft den staats-secretaris Day de verzekering gegeven van haar vriendschap voor Amerika, verklarende dat de houding van de Duitsche zee-officieren bij Manilla geen uitvloeisel was van een opdracht, en dat de overheid alleen het gedrag van de opstandelingen op de Filip- pijnsche eilanden afkeurt. Het eiland Portorico begint reeds den invloed te ondervinden van de plannen der Amerikanen om dit te gaan veroveren. Zondag hebben de inwoners van Mayaguez een aantal intoorlingen van het eiland aangevallen, bewerende dat deze heulden met de Amerikanen en dat zij van plan waren, hulp te bieden aan het leger van generaal Miles. Er vielen 9 dooden en verscheiden werden gewond. De Spanjaarden zijn er in geslaagd, de lading aan wal te brengen van de stoomboot //Antonio Lopez", die in de buurt van San Juan op Portorico gestrand was, terwijl zij traehtte de blokkade te verbreken. De lading bestond voor een deel uit levensmiddelen. Generaal Miles moet aan president Me Kinley gevraagd hebben om hem met een leger naar Spanje te zenden, nadat Portorico veroverd was. Van al die plannen komt vermoedelijk niets ook al laten de vredesberichten zich voorloopig nog wachten. Een telegram uit New-York d.d. 21 Juli uit Washington aan de Herald zegt, dat, wat ook het lot moge zijn van Cuba, de Philippijnen, Ladronen en Carolinen, de Amerikanen Portorico ■a— dat duidelijk bewezen moest zijn, dat mijnheer Tellings een weduwe naliet. De adminstrateurs, waarvan een de erfgenaam bleek, beschouwden mij zeker als een zeer zon- derling persoon. Misschien was het hierom of want ik wensch geen onverdienden blaam op hen te werpen doordat de nalatenschap niets op- bracht, dat ik tot op dezen dag geen verantwoor- ding, geen bericht zelfs van hen ontvangen heb. Om de waarheid getrouw te blijven, moet ik verklaren, hen ook niet weer lastig gevallen te hebben. Nu Anna's huwelijk was erkend, trok ik mijne handen van de Tellings-familie af. De bekentenis kwam maar niet. Ik overreedde Anna Nederland zonder het verwachte te verlaten en naar Parijs terug te keeren. Mr. Kooper kon wat hij te zenden had evengoed naar Parijs als naar Utrecht sturen. Zoo ondernamen wij nog eens thans geheel gelukkig de reis naar Frankrijks hoofdstad. De wilde vreugde, waarmee Anna zich in de armen mijner moeder wierp, drong al die bestraf- fingen en verwijtingen, die we van dien kant oogenschijnlijk verdiend hadden, terug. Onze terugkomst was die van een verloren zoon en dochter. Lachen, tranen en geluk Eenige dagen zijn sinds onzen terugkeer voor- bijgaan. Ik wist, dat mijne moeder alles bekend was, ofschoon ik haar niets van het doel van onze geheimzinnige reis had verteld. Zij vroeg mij nietsgeen woord, dat hare bekendheid met het gebeurde verried, kwam over hare lippen. zullen behouden. De regeering is vast besloten om daar een sterk maritiem station te vestigen, dat West-Indie, de Caraibische Zee en het toe- komstige Panama-kanaal zal beheerschen. Met het vormen van het escader onder admi- raal Waston, beoogt president Mc Kinley niet alleen om Spanje schrik aan te jagen, maar ook cm Europa een indruk te geven van de macht der Amerikanen ter zee. Men stelt bovendien voor, dat op Madrid zal worden losgerukt, opdat Spanje genoodzaakt zal zijn te voldoen aan alle eischen, welke de Ame rikanen mochten stellen. Dit bericht is medegedeeld op gezag van een ambtenaar, die in nauwe betrekking staat tot Mc Kinley. TER NEUZEN, 22 Juli 1898. Er zijn te Waesmunster (Belgie) twee smok- kelaars uit St Jansteen aangehouden en naar de gevangenis te Dendermonde overgebracht. Het zijn J. de N.(ijs) en B. de B. (lok.) Vermoe delijk berust de arrestatie op het vervoeren van ongemerkt vee. Zaamslag, 22 Jnli. Uitslag van de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad aantal kiezers 463, gestemd 335, van onwaarde 17, geldig uitgebrachte stemmen 318. Hiervan verkregen de heeren M. deJongel81, en W. de Klerk 137 stemmen. Alzoo gekozen de heer M. de Jonge. Middelburg, 22 Juli. Aan het gebouw van het prov. bestuur alhier werd heden aanbesteed het leveren en storten van steen tot verdediging van den oever voor Ter Neuzen (raming f 11,850.) Hiervoor werd het laagst ingeschreven door de Bazaltmaatschappij te Rotterdam voor f 11,745. H. M. de Koningin zal bij de komende Inhul- digingsfeesten geen gebruik maken van de gouden koets. Misschien zal zij na de Inhuldiging het geschenk aanvaarden. Binnenkort wordt de koets in het Paleis voor Volksvlijt tentoongesteld. 't Is de Tel. die het zegt. De heer Van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, schrijft Op ODze boerderij zijn wij druk bezig met den hooioogstwij herinneren ons geen jaar, dat er zulk een oyervloed is geweest. Wij hebben reeds 40.000 K.G. geborgen en zijn bijzonder gelukkig in het droog krijgen. Niets is nog door den regen bedorven. Rogge en tarwe, alsook de haver, hoewel door regen en wind wat geleden hebbende, Anna had de geheele vreemde geschiedenis uitgesnikt aan hare borst. Dit was de oorzaak, dat sinds den dag van onze terugkomst mijn moeders groote liefde voor mijne vrouw zich nog teederder en dieper open- baarde. Het vertellen der geschiedenis was mij gespaard gebleven. Aan de oogen mijner moeder zag ik den vol- genden dag, dat Anna haar de geschiedenis ge geven had zooals ik ze hier gaf, van het begin tot het einde. Doch, neen, mijn verhaal is nog niet ten einde. Op een schoonen middag zaten wij zij aan zij op de schoone, vroolijke binnenplaats. De post is er juist geweest en heeft een lijvig pakket ge- bracht, waarop met klerkenhand mijn adres ge- schreven staat. Ik weet, wat het bevat en Anna eveneens. Ik wenschte het eerst geheel alleen te lezen, maar een smeekende blik in hare oogen doet mij op mijn voornemen terugkomen. Er is bovendien niets te vreezener kan niets zijn, wat zij niet mag weten. Onze wangeD tegen elkander gedrukt, lezen wij samen de bekentenis van Frans Stapel- man, thans verblijvende in de gevangenis te Leeu- warden, veroordeeld wegens doodslag tot levenslange gevangenisstraf. (Wordt vervolgd). ZENSC »it blad verschijnt HaanJ^. Woen^ag- en VriJ.lagavoo.l, nitSeEO.»«ler«l op Feest.l^geo, bij den oitgeve* P. J. VAI III: RAKDE te Ter Menien. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken aan belanghebbenden bekend, dat bij de aanstaande kermis, welke gehouden zal worden van 19 tot 24 September a. s., aldaar op het marktplein plaats is voor 1 stoomcarroussel en 2 gewone carroussels en dat hen gelegenheid wordt gegeven voor 1 Augustus aanstaande schriftelijk te doen blijken voor welken prijs, boven de versehuldigde belasting op staanplaatsen, zij tot het aangegeven einde over het betrokken terrein wenschen te beschikken. Grootte en vorm van de inrichting moeten daarbij nauwkeurig worden opgegeven. Ter Neuzen, 19 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3