W. IE KLERK, Jr. BEKENDMAKING. H Y POTHE E K. Manufacturen, Verkooping te Philippine. ESTAMINET J. Tollsnaar-Ds Masisr Een gedeelte der van de gesloopte Kerk afkomstige AFBRAAK, 3000 stuks Dakpannen. p u i k iVl A AIG R A S, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. BURGERLIJKE STAND. 1 Sandelsbericbten. Advertentien. Kiezers van Zaamslag openbaar verkoopen: Openbare Verkooping Opeiibare Verkoopincj Openbare Xerkoopinq. het Fruit in den Boomgaard en de Tuinvruchten. Openbare Verkooping. 4 hectaren TARWE. 5 ilito HAVER. 4 hektaren TARWE. 5 ilito HAVER. aanbesteed: zwaar beladen wagen, met zeer veel moeite boven op den berg is gekomen, omdat zij steeds brommende van den koetsier naar de paarden en van de paarden naar den wagen is gevlogen, iedereen aansporende toch zijn best te doen. Dat dergelijke bromvliegen onder Ministers en afgevaardigden te vinden zijn, zal men hier gaarne aannemen, doch dat zulke bromvliegen ook onder onze dorpsgrootheden kunnen gevonden worden, zal men misschien minder grif toestemmen. Als op den kansel gewezen wordt op de tekort- komingen der gemeentenaren, denkt iedereen aan al zijn buren, maar nooit aan zich zelf. Zoo zijn nu eenmaal de menschen. De een zijn dood, den ander zijn brood. Heeft de landbouw geleden door het sluiten der grenzen, onze gemeente is er door gebaat, maar aan aan alles komt een eind en wat niet te vermijden is, moet gebeuren, zoodat wij met groote vreeze moeten vreezen dat onze veemarkt haar besten tijd achter den rug heeft. Zoolang er leven is, is er hoopde vraag rijst nu of er niets gedaan moet worden om de veemarkt, zoo mogelijk te behouden. Op voorstel van wij 1 en den heer Schils is indertijd verzocht aan Gedeputeeerde Staten, dat de provinciale booten het vee zouden vervoeren tot Sas van Gent, hetgeen, zooals te verwachten was, werd geweigerd. Het is jammer, dat men in die weigering heeft berust, omdat men bij ervaring wist, dat men in Middelburg slechts zwicht voor telkens herhaalden drang. Men heeft hier met veel genoegen de voordeelen in den zak gestoken, welke de veemarkt opleverde, doch veel heeft men niet gedaan om de markt uit te breiden en te behouden. Wanneer de Belgische veekoopers eventjes over de grens, dus aan hun achterdeur wekelijks een goed voorziene veemarkt vinden, dan zullen zij ongetwijfeld even gaarne hierheen trekken, als zij thans naar Holland en Friesland gaan. Alles komt er dus op aan te zorgen voor een groote en geregelde aanvoer, terwijl bekendmaking in Belgie in de plaatsen waar de veekoopers en groote slagers wonen, niet anders dan goed kan werken. In die richting heeft de gemeente echter niets anders gedaan dan bovengemeld verrzoekschrift verzonden terwijl zij zeer veel had kunnen en moeten doen. Zoo ook had men met het bestuur van den spoorweg in overleg kunnen treden omtrent reductie op de gewone vervoerprijzen. Wellicht is het thans reeds wat laat, doch zekerheid bestaat er niet en in elk geval beter laat dan nooit. Nu de provinciale vloot weer wordt uitgebreid en er dus meer oude booten vrij komen, dient men alles in het werk te stellen om een of meer booten voor het veevervoer te doen bestemmen. Bij vragen mag men het echter niet latenmen moet teveus met voorstellen voor den dag komen. Onvoorwaardelijk dient vast te staan dat het behoud van de veemarkt is in het belang der gemeente, zoodat men met een gerust geweteu het geld van de belastingbetalers er aan wagen kan. Is men het daaromtrent eens, dan een statistitk opgemaakt van het wekelijksch bezoek der markt, teneinde er de beteekenis van aan te toonen met vermelding van de plaatsen waar het vee van daan komt en waar het heen gaat. Eerst wanneer men met cijfers en feiten is gewapend, kan men met vrucht optreden. Het moge waar zijn, dat waar de landbouwer werd gedrukt door de sluiting der grenzen, de gemeente er beter door werd, men dient evenwel niet te vergeten, dat een halve waarheid eigenlijk geen waarheid is. Volledigheids- halve dient men er bij te voegen dat zonder de veemarkt te Sas van Gent de druk door den landbouwer ondervonden nog veel grooter zou zijn geweest. De landbouw bloeit tegeuwoordig niet, dat is waarmaar door opheffing der markten van Ter Neuzen, Axel, Hulst, Oostburg en IJzendijke zou het nog veel erger worden. Door de opeu- stelling der grenzen zal de landbouw worden ge baat, maar het voordeel zal nog grooter zijn, wanneer men in Zeeland eene flinke veemarkt kan verkrijgen. Daar het meeste voordeel aan de gemeente zal ten deel vallen, ligt het op haar weg de medewerking van landbouwvereenigingen en overheden in te roepen en zich althans tijdelijk eenige geldeliike offers te getroosten. Tegen het bezoeken van de veemarkt te Sas van Gent bestaat geen ander bezwaar dan de gebrekkige communicatie- middelen. Zoowel van uit het 5de als uit het 4ae district is Sas van Gent vooral in den winter moeilijk te bereiken. Rijk en provincie zijn in gebreke gebleven daarin tijdig verbetering aan te brengen en de gemeente heeft daarin berust. De provincie kan, nu zij genoeg oude booten heeft, beginnen met een of twee booten te be stemmen voor het veevervoer en het vee opladen te Breskens, Hoofdplaat, Ter Neuzen, Walsoorden, Vlake, Borssele en Vlissingen (later te Veere en te Zierikzee, enz.) en het brengen naar Sas van Gent. Voor den dienst op Hoofdplaat had men geen 600 per jaar over, omdat het slechts gold een lokaal belanghier is de toestand geheel anders. Kan er in Sas van Gent voortdurend eene goede veemarkt blijven bestaan, dan is dat buiten kiji in het belang van den Zeeuwschen landbouw, zoodat de provincie daar voor geldelijken steun kan geven even goed als aan tramwegen en particuliere stoombootondernemingen. Le ciel soutlre violence, al hebt gij het grootste gelijk van de wereld, daarom krijgt gij het in Middelburg nog niet, een zachte drang is hier zeker niet misplaatst. De gemeente zou zich daarom bereid moeten verklaren in een eventueel te kort op het veevervoer te zullen bijdragen bijvoorbeeld een minimum van 500 en maximum van 1000 gulden gedurende een of twee jaar bij wijze van proef. Een ander middel zou zijn, om aan Gedeputeerde Staten voor te stellen, dat, wanneer de provincie voor hare rekening neemt het vee te vervoeren tot Ter Neuzen tot de gewone prijzen, de gemeente voor hare rekening neemt de meerdere kosten veroorzaakt door het vervoer van Ter Neuzen tot Sas van Gent, zoodat het voor de landbouwers van af Ter Neuzen kosteloos zou geschieden. Zoo zijn nog meer combinaties denkbaar, de vraag is slechts of men is van goeden wil, inzicht in zaken heeft en er iets voor over heeft. Weet men er zelf geen raad op, men zie er niet tegen op anderen in den arm te nemen, maar men zij niet eigenwijs en denke, dat het voldoende is er over te praten. Wanneer men ziet hoe onze vroede vaderen, waaronder geen enkel rechtsgeleerde is te vinden, zonder hulp of voorlichting van deskundigen, onderhandelen over gemeente-eigendommen, waar het belang van de haven ten nauwste mee ver- bonden is, met den inspecleur der registratie en den directeur van het domein ambtenaren, die niet alleen speciale studien hebben gemaakt, maar in den dienst zijn vergrijsd en die, niettegenstaande dat alles geen stap mogen doen zonder toestemming van hun superieuren, die weer niets doen zonder den rijksadvocaat te raadplegen, dan maakt men zich wel eenigszins bevreesd, dat men ook hier weer zal herinnerd worden aan de fabel van de bromvlieg, maar met dit verschil, dat het einddoel niet wordt bereikt, maar de wagen onderweg in de sloot terecht komt. Om dat te verhoeden roep ik tijdig Caveant consules Sas van Gent, Hooimaand '98. X. En hiermede, Mijnheer de Redacteur, heb ik, een Uwer oudste en trouwste lezers voldaan aan uw verzoek om weer eens iets van mij te mogen vernemen. Hulst, 18 Juli. KOERS TAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,55 k 47,67£ Engelsch per 12,12^05 >5 tC T 8.1 f I rs i k !N» Van 18 tot en met 19 Juli. a I D A G E N. Voorm. Nam. Donderdag21 Juli. 3.20 3.35 Vrij dag 22 3.51 4.8 Zaterdag 23 4.24 4.41 Zondag 24 4.59 5.16 Maandag 25 5.35 5.57 Dinsdag 26 6.19 6.43 Woensdag 27 7.11 7.42 Tot ons en veler genoegen zal a. s. Zaterdag aan den adjudant-onderofficier HI. JT. ZPICIEICIECIEIR, de gouden medaille voor 36jarige trouwe dienst worden uitgereikt. Ter Neuzen. EENIGE VRIENDEN. Ondergeteekende bericht, dat hij op a. s. Zaterdag 23 Juli zijn zal openen te Sluiskil, in de nabijheid der nieuwe R. K. Kapel. Hopende met een druk bezoek vereerd te worden, onder belofte van een zindelijke bediening. P. MEERT. Aan de leden van de Kolenvereening pDE VOORZORG" wordt bekend ge maakt, dat de aanbesteding van het lossen der kolen, per 1000 Kg., zal plaats hebben op Zaterdag 23 Juli a. 8., des namiddags 5x/3 uur, bij J. Dieleman, op het Zwaantje. Het Bestuur, JAC. HUIJSSEN, Secretaris. Wij noodigen U dringend uit, bij de herstem- ming op 22 Juli voor een lid van den Raad van Zaamslag, uwe stem met ons uit te brengen op den heer EENIGE KIEZERS. W. DE RUIJSSCHER Wzn., in assurantien op Rotterdamsche Beursconditien, Wijnstraat 33 Rotterdam, maakt bekend dat hij van af heden den heer te TER NEUZEN, als agent heeft aangesteld. Speciale condition voor Zee-, Rivier- en Casco-verzekeringen, ijzereu- en liouten schepen. 'WigjMK"^ Kerkvoogden der Ned. Herv. ge- meente te ZAAMSLAG, zullen op Zaterdag 23 Juli 1898, namiddag 5 uur, in het waaronder 3 eiken balken zwaar 32 X 42 c. M. lang 10,M. 4 n tr n 25 X 42 4,50 1 dennen balk 32 X 42 10, verschillende balken uit de kap enz. NA AFLOOP van de VERKOOPING VAN BALKEN enz. door Kerkvoogden te Zaamslag, op Zaterdag 23 Juli 1898, zal nog te koop worden gesteld te Ter IN' euzen. Van 18 Oostsluizen afgeschut tot en met 19 Juli werden langs de alhier 22 binnenvaartuigen op- en 20 door de, Westsl. 4 op- en 4 afgeschut. Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Trijdag 29 Juli 1898, des namiddags te 2 uur, in het Hotel Centraal te Ter Neuzen, ten verzoeke van den hypothecairen schuldeischer, in het openbaar verkoopen Het recht van erfpaclit op een perceel grond en het daarop staande HllIS C. a., aan de Nieuwediepstraat te Ter Neuzen, kadaster sectie C no. 1254 groot 40 centiaren, eigendom van en bewoond door Gijsbrecht Pieter Veerman. Aanvaarding 1 November 1898. Betaling voor dien datum. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. Te mijnen kantore worden gelden verstrekt onder eerste hypothecair verband op hofstedeil en landen en op, voor den geldnemer, zeer gunstige voorwaarden. Ter Neuzen. STURM. De Notaris P. Dregmans, te Avel, zal ten verzoeke van den heer C. DELLAERT-—KERCK- HAERT, te Westdorpe, op Zaterdag 23 Juli 1898, des namiddags 2 ure, verkoopen 4 HEKTAREN wassende op de landen van madame De Meester, in den Nieuw PapesChorpolder gemeente Westdorpe. Verdeeld in 21 koopen' Te vergaderen bij De Boeffer aldaar. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de familie LIPPENS te Gent en Moerbeke, op Dinsdag 26 Juli 1898, des na middags 2 uur, verkoopen 8 hektaren TARWE, 3 HAVER, 27* PAARDENBOONEN, 1 AAIIDAPPELEN, 27s KOEBEETEN en PAARDEPEEN, alles wassende op landen laatst in gebruik bij de weduwe en kinderen Er. Staal, in den polder en gemeente Zaamslag, tegen Spui. V 0 0 R T S Te vergaderen in de Groenstraat. Notaris H. W. Vollenhoven van Daalen, te Sas van Gent, zal ten verzoeke van den heer C. VAN NIEUWENHUIZEN, te Sas van Gent, op Zaterdag 23 Juli 1898, des namiddags 2 uur, ten huize van Ed. Swartelee, aan de Polder- straat aldaar, in het openbaar verkoopen EENE GROOTE PARTIJ waaronder gemaakte Kleeren, diverse Japon- stoffen, Fluweel, Satinet, Gordijnen, Linten, Kanten, Kousen, Dassen enz. Daags te voren te bezichtigen. Koopen tot en met 5,contant. De Deurwaarder Hendrikse, te IJzendijke, zal op Woensdag 3 Augustus 1898, 2 uren namiddag publiek verkoopen A met Notaris Steegers, te Asseuede, voor den heer A. VERCRUIJSSE, senator en grondeigenaar te Gent "D ten verzoeke van den heer AUG. VER- GAERT, grondeigenaar te Cruijshautem alles wassende op landen in den Vergaertpolder tegen den Steenweg. Vergadering bij Aug. Pardaens in den Remoorter- polder. Op Maandag 25 Juli a. s., des avonds 7 uur, zal door D. VAN DEN OUDEN worden Het Metsehverk voor een Winkeihuis in de Noordstraut, en door J. A. KLAASSEN: Het Metselwerk voor een Woonhuis in de Noordstraat, beide met bijlevering der daartoe benoodigde materialen. De besteding heeft plaats ten huize van eerst- geuoemden, waar ook van af morgen bestek en teekening ter inzage liggen zullen. Ter Neuzen, 20 Juli 1898. Hcngslilijli. Geboorten. 3 Juli. Felix Andries, z. van Johannes van Deursen en van Lonisa Johanna Boeijkens. 5 Juli. Petrns Auguslinus, z. van Pieter van den Berghe en van Johanna de Witte. 7 Juli. Julianus Cornelns Alouisius, z. van Pieter Augustinus Verschuren en van Maria Eugina Mahu. Overlijden. 13 Juli. Anna Maria Somers, oud 61 j., echtg. van Antonius van Gemst. Rloelt. Huwelijks-aangiften. 7 Juli. Willem Jacobus van den Berghe, oud 22 j., jra. en Adriana Bakker, oud 20 j., jd. 14 Juli. Adriaan Meertens, oud 22 j jm. en Jacd- mina Franchise Drabbe, oud 19 j., jd. Pieter Abraham Lijbaart, oud 27 j., jm. en Maria van der Welle, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Jnli. Jacobus, z. van Jan Andries Meertens en van Sara Johanna Cornelia Wolfert. 12 Juli. Jan Com el is, z. van Johannes de Jonge en van Anna Snzanna Riemens. Overljjden. 7 Juli. Johanna de Fouw, oud 11 j., d. van Abraham (overl.) en van Juliana Goethals. Ossenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Juli. Dingenum de Waal, oud 30 j., jm. en Louisa van den Bosch, oud 28 j., weduwe van Jacobus de Vijlder. Geboorten. 7 Juli. Jan Francies, z. van Gerardus de Kort en van Apollonia Marcus. Xnamslnsr. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Jnli. Jacobus Markus Gazan, oud 21 j.,jm. (uit Groede), en Maria Christina lloutzager, oud 21 j., jd. 14 Juli. Pieter van den Broeke, ond 26 j., jm. (uit Axel) en Pieternella Hollebek, oud 24 j., jd! Geboorten. 6 Juli. Levinus, z. van Cornelis Meertens en van Levina Bolleman. Overlijden. 8 Juli. Jacob Riektvel, ond 61 j., echtg. van Rachel den Hamer. 13 Juli. Ebrina de Feijter, oud 77 j., wed. van Willem van Tatenhove. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 12,00; Rogge 6,75 Wintergerst Zomergerst Haver y" 6175 Erwten f 7,25 Paardenboonen 7,00Duivenboonen f 7,80 WitteboonenBruineboonen fBoekweit f Lijnzaad Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,05. Eieren per 26 stuks 0,85 Er waren ter markt te koop gesteld41 stuks hoornvee. 60 varkens. Verkocht 3 6 stuks hoornvee, 43 varkens. B 3 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Eng. s.s. Fra. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Deens. s.s. Eng. s.s. idem Zweed. s.s. Eng. s.s. idem Deens. s.s. Belg. s.s. Duits. s.s. Eng. s.s. Egret La Rochelle Voor Ter Keuzen 3492 Liverpool 3341 Bilbao Van Ter Seuien i Ann Webster I 22 41 I Londen Voor <>ent i Brutus 1947 Westerwik Martha 3345 Riga Aire 1763 Goole Calder 1992 idem Erato 2493 Sundsvall Van Client i Dynamo 1364 Hull Sea Belle 2152 Londen Mira 1364 Burntisland Vlaanderen I 400 Ostende Herman 2766 Sunderland Aire 1763 Goole stnkg. minerie stukg. hout idem stukg. idem papierpap stukg. idem ledig idem idem stukg. 9 9 9 9 9 U

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3