Cemengde berichten. De Veemarkt te Sas van Gent. Leopold, de 2" prijs 500 fr. en een gouden kunstvoorwerp. Er waren twee opgelegde koren Leyden's Ontzet van Oscar Roels en //De 2de Psalm" van Samuel. TER NEUZEN, 20 Juli 1898. Door een winkelier albier is dezer dagen ont- vangen een Italiaansch vijffrankstuk, dat gebleken is valsch te zijn. Het nagebootst geldstuk is van nikkel vervaardigd en draagt het jaartal 1878 met den naam //Victorio Emanuele IIDe stempel is zuiver nagemaakt en ook de klank is bijna niet van een echt stuk te onderscheiden het is alleen iets donkerder van kleur. Waar wellicht meer zulke vijffrankstukken de ronde doen zij men op zijne hoede. Te Breda slaagde bij het examen voor de hoofdacte o. m. de heer K. E. Immens van Oostburg. Van Rijkswege moet het plan bestaan om ten behoeve van den mosselhandel van Philippine een open kanaal te graven van af de haven naar zee. Tegelijk zou aan dit werk verbonden worden eene bedijking van een groote oppervlakte schor- grond, waardoor de Kleine Stellepolder met den vasten wal zou worden vereenigd. Naar de M. Ct. verneemt zijn de onlangs verkochte gronden in den Koningin Emmapolder, in het verdronken land van Saeftingen, in 1897 ingedijkt, geheel en al in handen gekomen van Nederlandsche eigenaars. Axel, 19 Juli. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature Smies) werden bij den Burgemeester als candidaten ingeleverd de heeren J. Smies, J. Verijzer en L. C. van Yessem. De stemming zal plaats hebben op Dinsdag 26 Juli a. s. Koewaclit. Alhier zijn verschillende menschen ernstig ongesteld geworden na het gebruik van den zoogenaamden afval van eene uit nood geslachte koe. Bij eenigen was de toestand zoo erg, dat haastig geneeskundige hulp moest worden inge- roepen. In een huisgezin o. a. lagen vader, moeder en drie kinderen tegelijk te bed. Alle lijders klaagden over hevige krampen in den buik. Thaus zijn alle gelukkig aan de beterhand. Zuiddorpe, 19 Juli. Heden mocht de Zeer Eerw. heer Smies, pastoor onzer parochie zijn 25jarig priesterschap vieren. Tal van vrienden kwamen den jubilaris felici- teeren. Op uitdrukkelijk verlangen van Zijn Eerw. onthielden de parochianen zich van alle uiterlijke feestviering. Sas van (lent, 19 Juli. De veemarkt van heden was Sink bezet. Aangevoerd waren 33 stieren, 74 ossen, 134 koeien en vaarzen en 1 kalf, samen 242 beesten, die op 17 stuks na alien werden verkocht aan onveranderde prijzen. Heden avond waren de leden der feestcom- missie alhier vergaderd, ter bespreking van de ingekomen plannen en begrootingen der sub- corn missies. Uit de opgemaakte begrooting bleek dat de beschikbare som verre overschreden was, waardoor de hoofdeommissie. voor eene moeilijke taak kwam te staan, n.l. de gemaakte begrooting verminderen, of nog gelden zien in te zamelen. Tot beide middelen werd met algemeene stem men besloten. Na die vermindering bleek het, dat alle kosten konden bestreden worden, behalve die voor het vuurwerk, en daar de commissie dit gedeelte van het programma niet gaarne schrapte, werd er ik den doode al het kwaad dat hij mij, dat hij ons had aangedaan, van ganscher harte vergaf. Hij ruste in vrede Ik wandelde den weg verder op, tot ik het huis bereikte waarin ik die doellooze, ellendige maanden had doorgebracht. Het was weer bewoond. Half afgescheurde verkoopbiljetten zaten tusschen de vensters en op de deurposten. Eenige maan den geleden waren de meubels verkocht. Ik stond stil en zag naar de glazendeur waardoor Anna indertijd was binnengekomen. Het verleden stond mij duidelijk voor den geest. Sinds dien nacht had ik meer hartstocht, vrees, angst en smart doorstaan dan een gewoon men- schenleven vullen kan. Ik wendde mij om en schudde het stof van mijne voeten. Nimmer wilde ik hier of in den omtrek van deze plaats terug- keeren. Tot mijn misnoegen onlmoette ik op den terug- weg mevrouw Herder. Ik trachtte haar zonder teeken van herkenning voorbij te gaan, doch dit scheen niet hare bedoeling te zijn. Eensklaps stond zij vlak voor mij en was ik verplicht te blijven staan. Zij zag er meer vervallen uit dan vroeger. Alleen hare oogen schenen nog jeugdig, er straalde ten minste geest en leven uit. //Zij deed het toch niet zei ze woest. Ik wilde eerst verbazing voorwenden, en vragen, wat zij meendemaar ik voelde, dat iedere po- ging tot dubbelzinnigheid of voorgewende onwetend heid ijdel zou zijn. z/Zij deed het niet," antwoordde ik kort. z/Dwaas, die ik was!" riep zij uit. //Dwaas om mij door een ingeving te laien leiden Waar- om vertelde ik het haar toch Ja, Doctor Dijkstra, besloten bij enkele gegoede burgers nogmaals aan te kloppen tot verkrijging van geldelijken steun. De aanwezifre leden der hoofdeommissie gaven hierin reeds een goed voorbeeld, door staande de vergadering voor een bedrag van 54,50 in te teekenen, ter bestrijding der kosten voor vuurwerk. Cadsand. Bij de alhier gehouden stemming voor een lid van den raad, vacature wegens ver- trek uit de gemeente van den heer Kools, werd gekozen de heer A. Brevet met 61 stem men. De heer M. de Bruijn had 59 stemmen. Zondag geraakte te Biervliet, vermoedelijk door onvoorzichtigheid, eene midden in de kom staande danstent in brand. Het achterdoek en een groot gedeelte van het bovendoek werd vernield Maandag ontstond te Goes, door het aan- maken van een kachel met petroleum, brand in een perceel waarin een klompeumakerij. Hetgelukte den brand in zijn aanvang te stuiten. Amerika en de inhuldiging der Koningin. In het Amerikaanschblad //TheMallandExpresse kon men dezer dagen het volgende lezen z/De aanstaande inhuldiging van de kleine Koningin van Holland is een gebeurtenis die in de harten der Amerikanen een bijna leeder gevoel opwekt. Een dapper klein volk, dat de Spanjaarden eeuwenlang bevocht, en de zee te hulp moest roepen om den Spanjaard te verdrijven, terwijl het vervolgens geleidelijk het land terugwon van de zee, een krachtig, eerlijk, godvreezend volk, dat ons onze pelmgrinisvaders gegeven heeft, en waarmee wij altijd op vriendelijken en vrede- lievenden voet hebben geleefd, een lieftallige jonge dame, wier gezond verstand, goedhartigheid en uitstekende opvoeding haar bijzonder geschikt maken om zelve te regeeren over een aanhankelijk en liefhebbend volk, dat met trotsch en genegen- heid de ontwikkeling van Wilhelmina tot vrouw heeft gadegeslagen dit alles bij elkaar maakt dat Amerika blijken van sympathie moet geven met deze groote plechtigheid. Wij hopen dat een Hollandsch-Amerikaan speciaal met de zaak belast zal worden aan de jeugdige Koningin in naam der Vereenigde Staten, onze gelukwenschen over te brengen." Zondag bemerkten eenige jongens te Delft een kistje op de schietbaan aldaar, dat bij nader onderzoek bleek nog eenig vuurwerk te bevatten, dat Zaterdag was overgebleven. Er werd een donderbus uitgehaald en door een der jongens aangestoken met het ongelukkig gevolg, dat een 1 ljarige knaap de voile lading in het aangezicht kreeg. Het eene oog werd totaal uitgeslagen en het andere zwaar gekwetst. Zaterdagmiddag zijn door de politie te Gouda vijf personen aan het station aldaar aan- gehouden, die in den trein, komende van Den Haag, met het kaartspel, zoogenaamd //harten-azen", van een reiziger een som van f 25, benevens een gouden horloge met dito ketting, hadden ge- wonnen. Na verhoor door de politie zijn drie der vijf personen op vrije voeten gezet, terwijl de twee anderen, als zijnde minderjarig, Maandag door de politie naar hunne woningen in Amsterdam zijn gebracht. Met dat al is de sukkel natuurlijk zijn geld kwijt. Hij zal nu wel voor goed ge- leerd hebben, dat men niet moet meedoen met menschen, die in het publiek kaartspelen; maar honderd andere otinoozelen volgen stellig en zeker nog. Alle waarschuwingen van de couranten baten niethet spelletje is te verlijdelijk. ik zweer u, dat, zoo ik niet zeker had gemeend dat het haar werk was, zij het nooit zou geweten hebben. Als een gevallen vrouw zou zij in het graf gegaan zijn, evenals eens mijn deel wordt Haar blik was louter venijn. z/Juffrouw Tellings is nu mijn vrouw. Denk daaraan. Haar naam wil ik niet aan den uwen hooren koppelen," zei ik streng. Zij lachte spottend. //Uw vrouw Zij vergat spoedig haar eerste liefde. Ik wenschte, dat mijn hand verlamd ware, eer ik den brief schreef Weet je waarom ik hem schreef?" z/Neen, maar het kan mij ook niet schelen z/Ik schreef hem uit wraak. Ik dacht, dat zij dien man had gediend, zooals ik, zooals ik hem had moeten dienen. Maar ik haatte haar, want ik had hem nog lief. Daarom dacht ik, dat het zoo aange- naatn voor haar zou zijn, als zij wist, dat zij haar echtgenoot had gedood, en voor u, haar beminde, ik wist dat gij dat waart dat ik haar elk oogenblik aan het gerecht kon overleveren. Ik was een dwaze. Waarom bekende die man ook schuld Toen ik uw vrouw in de zaal zag opstaan, lachte ik. Ik wist, wat er komen zou. Nu heb ik baar een weldaad bewezen in plaats van haar te deeren." z/Dat hebt ge," zei ik kort en draaide mij om. De boosaardigheid van die vrouw was we] groot. Ik gevoelde met dankbaarheid, dat zij in geen geval Anna leed kon veroorzaken. Na een eind voortgegaan te zijn, keerde ik mij nog eens om. Mevrouw Herder stond mij na te kijken. Ik snelde voort, tot een bocht van den weg haar aan mijn oog onttrok. Ik ging terug naar Anna en het geluk (Wordt vervolgd). In een tapperij te Rotterdam hebben een drietal personen Maandagnacht bij een vechtpartij den kastelein mishandeld en zijn inboedel ver nield, omdat hij weigerde eenige kleeding van hen, die wegens achterstallige schuld in zijn bezit was, terug te geven, vodr de schuld is betaald. Teneinde de vernielers uit zijn huis te drijven, maakte de tapper ten laatste van zijn revolver gebruik, waarmede hij eenige schoten met losse patronen op hen loste. Toen namen zij de vlucht. Terwijl de opvarenden van de logger ,/Voort- zetting te Maassluis Maandagochtend bezig waren de boegspriet op te hijschen, brak de strop daar- van, en kreeg de dertienjarige Saalen, wonende aan de Schans aldaar, de boegspriet in den nek. Het kind was terstond dood. Een ander der bemanning, die ook door den boegspriet werd getroffen, is licht gekwetst. Een 82jarig man te Lekkerkerk, die bij zijn zieken broeder waakte, begaf zich 's nachts naar buiten, geraakte in een sloot en verdronk. I e Haarlem wilde een zevenjarig knaapje gaan zitten op den disselboom van een hooiwagen, die aan een anderen hooiwagen verbonden was en zoo voortgetrokken werd. De kleine viel, werd overreden en bleef op de plaats dood. Zondag geraakten door het schrikken van het paard, wagen met paard van den landbouwer Van Wijk, in de Kruistocht te Haarlemmermeer, met het gevolg dat de vrouw levenloos uit het water werd gehaald. De andere in het rijtuig gezeten personen, werden gelukkig gered. Te Steenderen passeerde een wielrijder iemand die een zeis op den schouder droeg. De rijder kwam zoodanig met zijn hoofd tegen dit werktuig terecht, dat hij vermoedelijk een zijner oogen zal moeten missen. Nabij Heemskerk is Zondag een tienjarige knaap die zich vermaakte met telkens op en van de tram AlkmaarBeverwijk te springen, er onder geraakt, waarbij zijne beide beenen verbrijzeld werden. Bij aankomst in het gasthuis te Haarlem was het kind reeds dood. Tijdens de harddraverij te Sappemeer werd door iemand een voorwerp verloren ter waarde van pi. m. 20. De eerlijke vinder werd beloond met4 centen om eens in den draaimolen te kunnen gaan. Toen Maandagmorgen een schipper met zijn aakschip door de Zuid-Willemsvaart voer, waarop zijn 2ljarige dochter het roer bestuurde, werd hij opeens besprongen door zijn hondje, dat een akelig gekef aanhief. De schipper zag om, en miste zijn dochter. Gelukkig was het nog juist tijd om het meisje, dat reeds gezonken was, te redden. Toen zij aan boord gebracht was, bleef het trouwe diertje gestadig in hare nabijheid. Zij kreeg spoedig het bewustzijn terug. Te Maastricht was door aanplakbiljetten en advertenties aangekondigd, dat Zondag een auto- mobielen-wedstrijd, uitgeschreven door de //Union des automobiles Beiges," tusschen Brussel en Arn- hem zou gehouden worden en de deelnemers daaraan te ongeveer drie uren Maastricht zouden passeeren. Tegen dien tijd bevond zich dan ook een groote menigte op den weg, waar de auto-cars moesten voorbijvliegen. Hoe lang men echter wachtte, geen automobiel kwam in zicht. De herbergen langs den weg profiteerden er van, en zooals later bleek, waren de bezitters daarvan't dan ook geweest, die, om publiek te lokken, zich de druk- en advertentiekosten hadden getroost. Een schrikkelijk tooneel heeft verleden week de Brederode- en Balansstraat te Antwerpen, in opschudding gebracht. Een jonge dienstmeid, Stefanie de Bae, wonende bij M. Vervoort, is levend verbrand. Dit meisje, ongeveer 17 jaar oud, dochter van een metselaar en eene ziekelijke moeder, die op het Kiel wonen, was door haren meester belast met het koken van terpentijn en was, bestemd voor 't boenen van een dansvloer. Terwijl Stefanie met dit gevaarlijk werk bezig was, bevonden de baas en de bazin zich in den kelder om de likeur-flesschen te vullen. Eensklaps gebeurde er iets, dat, wanneer zoo'n werk door eene onbedreven hand verricht wordt, onvermijdelijk gebeuren moest, de terpentijn kookte over, stroomde in het vuur en vatte vlam. De meid, iets ergers willende voorkomen, wilde den pot afzetten, doch bet spreekt van zelf, dat dit de zaak nog gevaarlijker maakte. Waarschijnlijk ook stroomde de brandende terpen tijn onder door het luchtgat der kachel, zoodat onvermijdelijk de kleeren van het meisje moesten vuur vatten. Dit gebeurde ook. In een oogwenk stond het arme kind in brand. Wij zeggen kind, want de ongelukkige moest op 17 April eerst 17 jaar worden. De vlam sloeg boven haar hoofd. Zij vluchtte brandend en om hulp schreeuwend, de keuken uit in de danszaal, van daar langs eene zijdeur in den hof. terwijl door het loopen de vlam nog meer aangewakkerd werd. Geburen zagen die levende fakkel vlammend en smorend voortvluchten, radeloos de poort van den hof open rukken, die in de Balansstraat uitkomt en daar bewusteloos in elkander zakken. Het kind dat bij haar was had aan den kelder geruepen Moeder, Stefanie brandt, en zij schreeuwt zoo erg J Men snelde toe en poogde de vlammen uit te dooven, door een toile-cire'e over haar te werpen. One op het vuur Eindelijk bracht men dekens aan, begoot haar met water en riep men eenen dokter, die na een eerste onderzoek bevel gaf, het slachtoffer on- middeJijk naar het gasthuis te brengen. Een reuk van verbrand vleesch verspreide zich. Ook was de arme Stefanie nog slechts een verkoolden klomp, waaraan niets meer van de kleeren zichtbaar was dan de kousenbanden. Drie personen hebben wonden bekotnen, door de brandende toile-cir^e van haar lijf te trekken, De Aurore geeft de volgende statistiek, welsprekend voor den last dien Spanje in den laatsten tijd te dragen heeft. De Cubaansche opstand is in Maart 1895 uitgebroken. Sedert dat tijdstip zijn de pensioenen, aan weduwen en weezen van gevallen militairen verleend, met 2,138,000 frs. vermeerderd. Die aan gewonde en voor het leven verminkte officieren en soldaten beloopen 3,725,000 frs. Over 1892-93 was het bedrag van de millitaire pensioenen niet hooger dan 300,000 frs. Vooral de pensioenlijst toont aan, welke verliezen aan officieren, soldaten en zeelieden Spanje in zijn kolonien geleden heeft. De onkosten van deze oorlogen .bedragen sedert 1895 drie milliarden francs, dus twee vijfde van de oorlogsschatting die Frankrijk aan Duitschland betaald heeft. In het dorpje Heron bij Luik brak Zondag te twee uur brand uit in een kleine woning, waar een gezin van 12 personen verblijf hield. Van de vijf kinderen, die boven sliepen, is slechts een gered. De andere vier kwamen om. De vader,. die trachtte zijn kinderen te redden kreeg zware brandwonden. \rijdag was het de heetste dag die men te Londen dezen zomer heeft gehad. De grootste warmte was 82 graden in de schaduw. Er kwamen verscheiden gevallen van zonnesteek voor. De geredden van het verongelukte Fransche stoomschip la Bourgogne of althans een groot aantal daarvan zijn te Havre aangekomen, aan boord van het stoomschip la Touraine. De wachtkamer der stoombootmaatschappij, was vol familiebetrekkingen en vrienden der aankomen- den. Op de kade wemelde het van belangstellenden. Natuurlijk zag men bij het begroeten hartroerende tooneelen. Er is terstond een gerechtelijk onderzoek be- gonnen omtrent de scheepsramp. Met het oog daarop hebben al de geredden in last, niets mee te deelen aan de journalisten, die er natuurlijk spoedig bij waren, om bijzonderheden te vernemen. Men kwam echter enkele bijzonderheden te weten. De oppasser van kapitein Deloncle, Gosset, die in de boot zat, waarop de schoorsteen viel, verklaart gezien te hebben dat de kapitein rustig op het dek bleef staan, om met zijn schip te zinken. De machinist Leismey verklaart, dat er terstond na de aanvaring een aantal booten werden uitge- zet en dat andere niet gebruikt konden worden, wegens het overhellen van het schip. De kajuitbediende Angel verklaart, dat hij eea boot gezien heeft met vreemdelingen, die door stokslagen andere schipbreukelingen van de boot afhielden. Die mannen werden gered, maar zij bleven te New-York. Een kamermeisje, Jeannette genaamd, moet zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt, door het geven van reddingsgordels aan een groot aantal passagiers. Zij is, terwijl zij nog daarmee bezig was, door het water overvallen en ver dronken. Aan boord van la Touraine werd 1050 francs gecollecteerd voor de hulpbehoevende slachtoffers van de ramp. INGEZONDEN STUKKEN. In De Telegraaf vond ik dezer dagen een stuk (denkelijk overgenomen uit een Belgisch blad), waarin Frans van Brussel, onlangs verkozen tot volksvertegenwoordiger in het land van Waas en, zooals men weet, van beroep klein landbouwer, krachtig aandringt op het openstellen der Belgische grens voor het Hollandsche vee. Nu de Vlaamsche landbouwers, bij ondervinding sprekende, verklarenons vee niet te kunnen missen, zal de Belgische regeering hen wel spoedig toestaau, wat zij aan de Nederl. regeering ondanks allerlei fraaie beloften tot heden hardnekkig heeft geweigerd, maar leep als de heeren te Brussel zijn, zullen zij het doen voorkomen alsof zij gezwicht zijn voor de klemmende vertoogen uit den Haag en ik zou mij sterk vergissen wanneer en onze Ministers en onze afgevaardigden niet ounoozel genoeg waren om zich beet te laten nemen en zich diets gingen maken, dat het openstellen der grenzen voor ons vee, uitsluitend is te danken aan hunne ijverige bemoeiingen. Zoo zijn nu eenmaal de menschen. Telkens komt mij thans voor den geest de fabel van Lafontaine, waarin de bromvlieg zich werkelijk verbeeldt, dat het aan haar rusteloozen arbeid te danken is, dat een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2