A lgemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vla&nderen. No. 3640. Donderdag 21 Juli 1898. 38e Jaargang. De oorlog tussctien AMERIKA en SPANJE. BE MQ0RD Of DE HEIDI. Openbare Vergadering Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiEn Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertantisn voor 3 uren op den dag der nitgave. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Nenzen. op Donderdag 21 Juli 1898, des namiddags 7 uur. De Voorzitter, H. C. E. VAN IJSSELSTE1JN, De Secretaris, H. J. VOOREN. Nog altijd geeu vredesonderhandelingen. //Spanje schijnt niet te beseffen, hoe ernstig zijn ongeluk is," heeft een Amerikaansch minister gezegd en het is inderdaad vreemd, dat men te Madrid geen pogingen aanwendt om nieuwe rampen te voor- komen. Bijna alle Amerikaansche oorlogsschepen be- vinden zich nn te Guantanamo en verscheiden schepen zijn in gereedheid gebracht voor de expeditie naar Portorico. Er zullen zooveel troepen naar dat eiland gezonden worden, dat bet dadelijk ver- sterd kan worden. Zal Spanje dan eerst een tot den vrede doen, of wacht het op de verovering van Havana Maar Mc. Kinley moet vast besloten hebben, den aanval op Havana in elk geval tot het najaar uit te stellen. Zoo zal de oorlog langer duren dan na den val van Santiago kon verwacht worden, te meer daar de harmonie tusschen de onderhandelaars ten slotte geheel hersteld was. De moeilijkheden bij de besprekingen sproten vooral voort nit het gebrek aan bekwame tolken, waardoor veel mis- verstand ontstond. Wij laten hier nog enkele bijzonderheden over de overgave volgen Generaal Shatter, zijn divisie- en brigadekom- mandanten en zijn generale staf waren begeleid door cavaleriegeneraal Toral en zijn generale staf door honderd uitgelezen soldaten. Er werd met de trompet een groet gewisseld. Toral gaf aan Shatter zijn, degen over. Shatter gaf hem den degen terng. Amerikaansche troepen, voor de verschansingen in een linie opgesteld, woonden deze plechtigheid bij. Daarna reed Shatter met zijn geleide en Toral door de stad om haar den vorm in bezit te nemen. Dit gebeurde 's middags op het paleis van den gouverneur, in tegenwoordigheid van tienduizend personen. 1 de plechtigheid werd de Amerikaansche vlag ge- meest stap FEUILLBTON Vrij hewerkt door A MO. (25 1 Mr. Kooper zoo was zijn naam fronste het voorhoofd en bewoog eenige papieren voor zich heen en weder. „Ik wenschte li?ver niet over die zaak te spre- ken," zei hij scherp. ,/Niets heeft mij in vele iaren zoo gehinderd. „Waarom P Uw client kreeg toch slechts wat hij verdiende 't Is waar zeer waar. Maar lk ben advo- caat, mijnheer. Onze plicht is, minder te denken aan verdiende straf, dan wel aan hetgeen we in het belang van een client kunnen doen. Het is hard, mijnheer zich te hebben ingespannen voor een dwaas. ,/Ongetwijfeldmaar ik begrijp met, wat ge meent." ,/Wat ik meen Ik kon dien man gered heb ben Er was geen getuigenis dat rechtstreeks tegen hem sprak. Wat was het eenige Een pistool van bijzonder maaksel, gevonden in een veld op bijna een mijl afstand van het toonee van den moord. Een man slechts was er, die kon zweren, dat het gevonden pistool het eigendom van mijn client was. 't Was een lommerdhouder, aan wien hij het had willen verkoopen. Dat was nu de geheele zaak, mijnheer. Nimmer heeft men ijm zoo teleurgesteld, nimmer 1" reschen Amerikaansche volksliederen werden door de stafmuziek gespeeld en van het kasteel werden uit de kanonnen saluulschoten afgevuurd. Daarna keerden Shatter naar zijn legerkamp terug, de stad achterlatend aan de hoede van den gemeenteraad onder leiding van generaal Mc. Kibben, die tot tijdelijken bevelhebber benoemd Twee regimenten Amerikaansche infanterie blijven in de stad om de rust te bewaren. De Soanjaarden kampeeren buiten de Amerikaansche inies tot zij naar Spanje iugescheept worden. Zooals we reeds meldden, hebben de Ameri- kanen vastgehouden aan de inlevering der wapenen. Zondag zijn dan ook 7000 geweren en 600,000 patronen door de Spanjaarden overgegeven. W aar- schijnlijk zal de regeering te Washington mach- tiging verleenen om de wapenen weer terug te geven. Beide partijen zijn dan voldaan. De Amerikanen hebben nu ook bezit genomen van de baai van Santiago, waaruit een aantal torpedos zijn gevischt om die te laten springeu. Daarna is de /State of Texal" met het Roodekruis de baai ingevaren om de zieken en gewonden te Santiago te helpen. Voorts zijn er een aantal stoomschepen binnengestoomd om het wrax van de „Merrimac" en van de ,/Reina Mercedes" en het torpedostation te bezichtigen. Er lagen 6 Spaansche koopvaardijschepen en een kleine kanon- neerboot in de baai. Aan den ingang zijn nu een aantal goede kanonnen, twee batterijen berggeschut, een batterij voor het afvuren van saluutschoten en vijftien bronzen kanonnen opgesteld. Volgens officieele berichten heerscht de gele koorts nog niet verontrustend. Om Santiago komen bij de Amerikanen niet meer dan 300 gevallen voor en daarover maakt men zich met al te ongerust. Het eskader van Watson zou tegen het laatst van deze week naar Spanje gaan. Er is ook een opgave verschenen van de ver- liezen der Amerikanen. Sedert de Amerikaansche troepen op Cuba landden, zijn 21 officieren en 225 gesneuveld, 98 officieren en 1486 man ge- wond, 84 minderen vermist. Van de gewonden zijn er slechts 68 gestorven. Hierbij mag nog vermeldt worden, dat de lui- tenant Blandin, die de wacht had op de /Maine,', toen dat schip in de lucht sprong, is overledeu aan de gevolgen van den schok, dien zijn zenu- wen bij die gelegenheid gekregen hebben. Van de Filippijnen is geen nieuws. De Duit- sche kruiser ^Germoran" is den 15en Juli uit Manilla vertrokken en te Honkong aangekomen. En dat deze teleurstelling niet voorgewend was, bewezen mij duidelijk de toornige blikken van den kleinen, prikkelbaren man. Het pistool, dat ik gedachteloos had weggeworpen, had dus de misdaad aan het licht gebracht. Nog echter was ik niet geheel overtuigd dat, de ware schuldige voor de misdaad moest boeten. Ik besloot daarom, te trachten, nog meer in- lichtingen te krijgen. ,/Maar waarom bekende hij schuld vroeg ik. „Omdat hij een dwaas is," viel mr. Kooper uit. ,/Het stond gelijk met het plegen van zelf- moord. Ik geef niets om den manmaar ik was ontstemd, toen ik mijne zaak door zijn koppigheid omverworpen zag. Ik ging naar hem toege hebt mij ongetwijfeld gezien, als ge in de zaal zijt geweest. Ik smeekte hem zijn bekentenis terug te nemen. Ik zei hem, dat ik hem redden kon. Maar de dwaas volhardde. „Zou het wroeging of berouw geweest zijn, dat hem daartoe dreef?" ,/Ik weet het niet. Doch ja, hij zei//Het is niet goed in 't geheel niet. Gij weet niet alles, wat ik weet. Er is iemand in de zaal, die alles weet die mij alles zag doen. Zij is gekomen om mij levenslang mijn vrijheid te ontnemen. Ik onderwerp mij aan mijn noodlot." Wat hij met dat al bedoelde, weet ik niet." Ik schrikte. Ik wist, wat hij gemeend had. Hij had immers, als ieder ander bijna, het hoofd naar Anna gewend toen zij opstond en den pre sident toesprak. Het zien van Anna had de laatste hoop op vrijspraak aan den ongelukkige ontnomen. ,/Natuurlijk trek ik nu mijn handen van den Yolgens haar berichten was daar alles rustig en hadaen de opstandelingen geen vorderingen gemaakt. De tweede Amerikaansche expeditie was nog niet aangekomen de geheele Amerikaansche vloot lag bij Cavite. Een telegram uit Washington, d.d. 19 Juli, meldt President Mc. Kinley heeft gisteravond een state paper" uitgevaardigd ter voorziening in het bestuur van de provincie Santiago. Dit is het eerste besluit van dien aard, hetwelk door een een Amerikaansch president is uitgevaardigd. Het stuk is gericht aan den heer Alger, die per telegraaf ter kennis van generaal Shatter bracht, dat het in het Engelsch en het Spaausch openbaar moest worden gemaakt. Het bevat een proclamatie waarin formeel de vestiging van een nieuwe politieke mogendheid op Cuba wordt bekend gemaaktalle havens en plaatsen, welke thans in het bezit zijn van de Amerikaansche land- en zeemacht^ zullen open zijn voor den handel van alle neutrale naties in artikelen, welke geen contrabande zijn en tegen betaling van de rechten, welke op het oogenblik van den invoer geldende zijn. De inlandsche politie zal gehandhaafd worden voor zoover zulks practisch zal blijken; hetzelfde is het geval met de gewone rechtbanken, welke voor de bezetting reeds bestonden. De belangrijkste wijziging in de tarieven van Santiago is de vermindering van het tonnengeld van een dollar op twintig cent van schepen, die 2000 ton of meer inhoud hebben. De groote revue van Hare Majesteit de Koningin over de 2e en 3e divisien van het veldleger is vastgesteld op 21 September; in verband hiermede zullen de groote najaarsmanoeuvres voor die divisien plaats hebben van 15 tot 22 September, op welken laatsten dag de troepen naar hunne garnizoenen terugkeeren. De Minister van Oorlog verzocht de com- missarissen der Koningin de gemeentebesturen uit te noodigen, ten aanzien van de bewaarplaatsen voor ontplofbare stoffen, welke reeds bestonden voor het inwerkingtreden der hinderwet,. op grond van artikel 68 van het koninklijk besluit van den 15den October 1885 (Staatsblad no. 187), voor zoover dit niet reeds is geschied, de navolgende voorsebriften te geven, als 1°. dat de maximum hoeveelbeid ontplofbare kerel af," vervolgde Mr. Kooper. //Alleen heb ik nog onderzocht, of de vervolging ook nog een and ere getuige voor de zaak had opgeroepen of in de zaal had toegelaten. Men heeft mij verzekerd, dat dit niet het geval was en dat de eenige ge tuige h charge buiten de zaal was." Gedurende eenige oogenblikken zat ik in diepe gedachten. De verdediger zag mij aan, alsof hij wilde zeggen, dat ik reeds te veel van zijn kost- baren tijd in beslag had genomen. z/Beslaat er kans om tot den veroordeelde te worden toegelaten vroeg ik. ,/Kunt gij b.v. verlof verkrijgen hem te bezoeken ,/Zonder twijfelmaar er bestaat voor mij geen aanleiding dit te doen." //Mag ik u dan verzo?ken een opdracht dien- aangaande van mij te aanvaarden Ik wenschte wel, dat ge den man opzocht en zoo mogelijk een door hem geschreven of althans gedicteerde bekentenis verzocht. Ik bedoel niet enkel de bekentenis dat hij den moord begaan heeft, maar een uiteenzetting van alle bijzonderheden, den moord betreffende." Verbaasd zag Mr. Kooper mij aan en gaf als zijn meening te kennen, dat het niet onmogelijk was, te verkrijgen, wat ik verlangde. Ik begon symphatie te gevoelen voor den scherp- zinnigen man. Hij scheen mij zeer vertrouwens- waard. lk besloot daarom, na eenige aarzeling hem de reden van mijn bezoek mede te deelen. Onder voorwaarde van beroepsgeheimhouding vertelde ik hem in het kort zooveel als ik dacht dat hij weten mocht omtrent Anna's en mijn betrekking tot de gebeurtenis van den bewusten nacht. Hij luisterde met de grootste aandacht. stof, welke mag worden bewaard, vijftig kilogram bedraagt 2°. dat de bewaring van de ontplofbare stof alleen mag geschieden in eene afgesloten ruimte, op de deur voorzien van een opschrift, waaruit blijkt, voor welke soort ontplofbare stof de be- waarplaats dient 3°. dat het verboden is de bewaarplaats te openen tusschen zonsondergang en zonsopgang in het vertrek of op den zolder of de vliering, waar zich de bewaarplaats bevindt, te stoken, licht te branden, te rooken of aldaar licht ontvlambare stoffen voorhanden te hebben in de bewaarplaats tevens te bewaren of voor handen te hebben slaghoedjes, metaal, patronen of gekleurd Bengaalsch vuur. De handgelden en aanbrengpremien voor de recruten van het korps mariniers zijn belangrijk verhoogd. Voor de vrijwilligers van 19 tot 34 jaar zullen de handgelden voortaan f 240 en de aanbrengpremie f 20 bedragen voor vrijwilligers van 18 tot 19 jaar zijn die bedragen resp. op 200 en f 15 vastgesteld. Door den directeur-generaal van de afdeeling landbouw in Nederland, Mr. Sickesz, is aan ver- schillende organen en personen in Belgie de mede- deeling toegezonden, dat in den laatsten tijd geen gevallen van mond- en klauwzeer meer in Nederland zijn voorgekomen. Onder verwijzing naar de aankondiging in de St.-Ct. van 27 Jan. 1.1., wordt in de St.-Ct. van Dinsdag ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat, in verband met de uitvoering van herstellingswerken aan de groote schutsluis van het kanaal door Walcheren te Veere, de vaart door die sluis, met ingang van 25 Juli aanstaande, tot nadere aankondiging wordt gesloten voor vaar- tuigen van meer dan 7 M. breedte. Voor Amboina is thans in zijn geheel uit Nederland bij de hoofdcommissie in Den Haag ontvangen een bedrag van f 32,728,20, waarvan 32,000 naar Indie is overgemaakt. Het overige bedrag zal, na aftrek van onkosten, ter beschikking van het Indisch bestuur worden gesteld. Bij den zangwedstrijd der Maatschappij ,/De Melomanen" te Gent heeft in de //division d'honneur" Rotte's Mannenkoor den tweeden prijs behaald de eerste prijs werd met 17 tegen 2 stemmen toegekend aan 1' Orpheon uit Brussel, dir. Ed. Bauwens. De eerste prijs bedroeg 2500 fr. en een gouden medaille uitgeloofd door koning Zijn nieuwsgierigheid scheen geprikkeldhij be- loofde, den veroordeelde te bezoeken en zoo mogelijk alles te vernemen, wat ik wenschte. Ik liet mijn adres achter en nam afscheid. Ik had geen zin in Amsterdam te blijven, en wandelde daarom naar het station, met het plan naar Utrecht terug te keeren. Plotseling kreeg ik een ingeving. De dag was nog langik had tijd in overvloed. Ik stapte in een gereed staanden trein en was binnen weinige miuuten in Bussum. Ik ging daarheen, omdat ik gedreven werd door het verlangen nog eens de plaats te zien waar al onze smarten een begin genomen hadden. Ik wandelde de weg op, dien Tellings op dien donkeren avond was gegaan. Hoe was alles veranderd, veranderd als ons eigen leveu Het was een heerlijke middag in het begin van October. Een zachte, zoele wind zweefde over het landschap. Ik haalde diep adem, bracht mijn schouders achterwaarts en stond rechtop. Ha, hier is de plaats, dezelfde plaats, waar Tellings viel. Onder die struiken daar moet ik het lijk neergelegd hebben. Hoe weinig dacht ik toen, dat de vriendelijke blanke sneeuw het zou verbergen en mijn liefste en mij aldus zou reddenO, hoe bad ik in die dagen, dat de koude mocht aanhouden tot Anna's kracht en ge- zondheid zouden teruggekeerd zijn Het geschiedde naar mijn wensch, en dat redde ons. De plaats riep te veel vreeselijke herinneringen wakker, dan dat ik er langer zou vertoeven. Ik verwijderde mij van de noodlottige plek. In mijn geluk kon ik thans mij zelven toefluisteren, dat 1 8,45 9.0o 8,48 9,04 9,17 9,19 10,05 6,03 7,02 7,48 8,10 8,18 8,23 8,35 8,43 6,35 8,55 9,34 NEMSCHE COURANT. bij den aitgever P. J. VAX DE I4SDE te Ter Weaien. Dit bind verschijnt Mnnndng-. Woensdng- en Vrijdngnvond. nitgeZ»nderd_op^eeStdnSen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1