Gemengde berichten. ongelooflijk hoeveel processen dit alles reeds heeft teweeggebracht. Maandag laatst nog heeft men een twintigtal beesten op Dendermonde-markt aangeslagen, meest alien van kleine kooplieden, zegt men. Indien men die aangeslagen beesten afmaakt omdat ze slecht gemerkt (of geringd) zijn, waarom dan duizenden beesten, het land door verspreid, ook valsch gemerkt, eveneens niet afgemaakt TER NEUZEN, 18 Juli 1898. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgeude punten in behandeling Brief Raad van Staten in zake beslissingbenoeming lid van den Raad adres W. Yerlinde bestrating voor diens woning; brieven Ged. Staten betrekke- lijk af- en overschrijving en beschikking onvoor- ziene uitgaven begrooting 1897 adres K. de Smidt omtrent heffing erfpachtsrechtingekomen stukken. Wij vernemen dat eenige expediteurs uit onze stad, alsmede verschillende Belgische han- delaren aan den heer Van den Peereboom, Minister van spoorwegen te Brussel, een adres gericht hebben, om intrekking te verkrijgen van het ook voor ons zoo schadelijk besluit, waarvan wij den inhoud mededeelden in ons nummtr van 12 Juli jl. Adressanten vragen gelijk tarief van uit Ter Nenzen naar alle stations in Belgie op de beide spoor wegen Mecbelen- en Gent-Ter Neuzen. Zij doen dit uit het oogpunt van billijkheid en handels- vrijheid. Wij hebben reden te gelooven, en hopen dit van harte, dat de Minister hierop gunstig zal beschikken, waardoor ook de belangen van onze haven, van die zijde niet worden bedreigd. Op uitnoodiging van den kastelein van //De Zwaan," den heer Goethals, werd aldaar gisteravond een concert gegeven door het fanfarengezelschap ,/Opwaarts" van St. Jansteen, directeur de heer J. W. Goldschmitz. Waar behalve de muziek, ook het fraaie zomer- weer uitnoodigden om de schreden te richten naar deze toch gewoonlijk door velen bezochte plaats, was een talrijk gehoor aanwezig, dat genoot van hetgeen door //Opwaarts" werd ten beste gegeven. Het nog jonge gezelschap bleek onder leiding van haren directeur reeds flinke vorderingen te hebben gemaakt en voerde haar programma verdienstelijk uit. Naar we vernamen zijn aldaar nog meerdere concerten te wachten, daar enkele gezelschappen reeds toezegging hebben gedaan. Jammer is het dat de gelegenbeid zich niet leent voor het ont- vangen van een grooter publiek daar de ruimte voor zitplaatsen zeer beperkt is. Zaterdag liep alhier het gerucht dat van Jac. V., vroeger alhier, werkzaam bij de zeewering aan den Koudepolder, beide beenen waren afgereden. Naar we daaromtrent vernamen is het ongeval niet zoo ernstig. V. was bezig met een kipkar materialen te vervoeren. Hij sprong er af, waardoor de kar omsloeg en over hem heenging, tengevolge waarvan zijn linkerbeen gekneusd en een paar pezen van den linkervoet af zouden zijn. Gedurende de 2e helft der maand Juni zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brieven verzonden aan de adressen van Vossaert te Anzin en G. Hujge te Gent. Door den heer F. C. van Deinse van Hulst is aan de Hoogeschool te Leiden het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd. Hoek, 16 Juli. Heden werd alhier door de kolenvereeniging //Door eendracht sterk" aan- besteed 1°. de levering van Ruhrkolen. Hiervoor werd ingeschreven door: Carl Weber te Ruhrort voor f 7,00, J. C. de Wolf Comp. te Rotterdam voor f 6,90, Ernst Teldman te Ruhrort voor 6,75, en Dikman Muller te Duitsburg voor 6,56, alles per 1000 Kg. vrij voor den wal te Ter Neuzen door Gustave Maas te Lokeren werd ingeschreven voor f 5,73 per 1000 Kg. loco Ruhrort. De levering is gegund aan Dikman Muller als laagste inschrijver. 2°. Het vervoer dier kolen, per 1000 Kg. Hiervoor werd ingeschreven dotfrL. Kolijn te Hoek voor 0,66, D. de Witte te Ter Neuzen voor 0,60 Y2, en P. van Maelsaecke te Ter Neuzen voor 0,46. Het vervoer is gegund aan laatstgenoemde. RECHTSZAKEN, Vrijdag is voor de rechtbank te Dordrecht be- handeld de zaak tegen den varensgezel, die den 4 Juni zijn stiefvader een wonde met een mes toebracht, waaraan deze bezweek. Zooals men zich zal herinneren, trok hij partij voor zijn moeder, die een ongelukkig leven had bij haren man, die nogal misbruik van sterken drank maakte. Ook dien avond was dat het geval, waarbij een worsteling ontstond en beklaagde den noodlottigen steek heeft toegebracht. Beklaagde erkende dat de wijze, waarop zijn stiefvader hem aangreep, niet zoodanig was, dat het zich verdedigen met een mes bepaald noodig was. De moeder legde omtrent bekl. gunstige ge- tuigenissen af. Met het oog op de omstandigheden, waaronder het feit is gepleegd, vroeg het O. M. eene ge- vangenisstraf van 9 maanden, wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende. Daarna hield de toegevoegde verdediger van bekl., Mr. Eekhout, een overtuigend pleidooi voor zijn ongelukkigen client, voor wien hij vrijspraak vroeg, subsidiair een lichtere straf. De heer en mevrouw T. te 's Hertogenbosch, die voor eenigen tijd hun zilveren huwelijksfeest vierden, besloten bij die gelegenheid om bij wijze van aandenken aan die feestelijkheid een achttal woningen te laten bouwen ten gerieve van even- zooveel fat.soenlijke maar minder met aardsche goederen gezegende gezinnen. Als terrein daarvoor was gekozen een flinke tuin, naast dien van de familie T. gelegen, doch daarvan geheel afgescheiden en thans staan bedoelde woningen gereed en zijn reeds betrokken. Van de twee grootste worden 1 per week, van de twee daaropvolgende 0,75, van de twee dan volgende 0,50 en van de twee andere 0,25 per week huur betaald en al is het ook dat ze meer dan het driedubbele der huur waard zijn, toch zijn de eigenaren de meening toegedaan, dat de bewoners er van gedurende de wintermaanden ook zelfs die lage huur niet moeten betalenin dien tijd wonen ze geheel vrij. Nog is bepaald, dat iemand, die er zich eenmaal een plaatsje veroverd heeft, gedurende zijn leven lang kan blijven wonen, een bepaling die mede van kracht is voor de weduwe, ingeval de be woner zelf mocht komen te sterven. Herhaaldelijk doet zich in den laatsten tijd het geval voor, dat milicien-verlofgangers ter gelegenheid van het jaarlijksch onderzoek door de militie-commissarissen zich aan vechterijen, mis- handelingen en verzet tegen de politie schuldig maken. Naar wij vernemen, zullen enkelen te dier zake in Zuid-Holland en Zeeland woonachtig binnenkort voor den krijgsraad in het le militaire arrondissement moeten terecht staan. Onder de Amerikaansche zeeofficieren zijn er, wier vroomheid en humaniteit aan onze oud Hollandsche zeehelden herinnert. Kapitein Philips van de Texas o.a. liet na de overwinning bij Santiago zijn officieren en beinan- ning alien het hoofd ontblooten en God danken voor den goeden uitslag van den strijd. Maar meer dan die vrome daad strekt hem het woord tot eer, dat hij sprak, toen er aan boord van het Spaansche schip Oquendo, waarmee hij slaags was, een geweldige ontploffing kwam en zijn manschappen juichten. //Stilteriep hij met donderende stem. //Die arme kerels daar zijn aan het sterven." In een hotel op de Geldersche kade te Rot terdam is dezer dagen door een inspecteur van politie een 22-jarige Duitscher, kantoorlooper uit Hamburg, aangehouden, die wordt verdacht van verduistering van f 4380 ten nadeele van zijn patroon. Een Amerikaan, die in zijn gezelschap was, werd na verhoor vrijgelaten, omdat hem niets ten laste gelegd kou worden. Op de aanhouding van den voortvluchtige was een belooning van f 180 gesteld. In het Friesche dorp Haulerwijk deed een veehouder bij de politie aangifte, dat des nachts een zijner koeien gemolken werd. Dadelijk werd den volgenden nacht door de politie de koe be- waakt en het duurde niet lang of twee dieven werden op heeterdaad betrapl. Het waren twee varkens, wien het blijkbaar zeer goed beviel aldus voor kalfje te spelen. Te Maastricht viel Donderdagavond eene weduwe met een brandende lamp van de trap harer woning. Hare kleederen raakten in brand en de vrouw kreeg zulke ernstige brandwonden, dat haar toestand hopeloos is. In verband met het door ons vermelde omtrent het ontdekken van een getuige in zake een in 1893 te Utrecht gepleegden moord, is blijkens het U. D. op last der politie aldaar Vrijdag gearresteerd de werkman R. K., wonende in de Boterstraat, van waar hij per celwagen naar de gevangenis is vervoerd. Dit is geschied ten gevolge van het ontdekken van nieuwe getuigen, waarin de justitie aanleiding vond om de zaak opnieuw in behandeling te nemen. Zooals men weet bracht R. K. in 1893 reeds geruimen tijd in preventieve hechtenis door, wegens zware ver- denking tegen hem, maar moest hij toen ten slotte wegens gebrek aan bewijs worden losgelaten. Uit 's Gravenhage wordt gemeld dat bij de uitgravingen in het duin ter hoogte van de Laan van Meerdervoort, op 1,50 M. Delftsch peil, is gevondeu het skelet van een groot dee! van den kop van een walvisch. De afstand van de plek, waar het gevonden is naar de strandlijn, is 2300 meter. In een vlaag van krankzinnigheid sprong de 30jarige ongehuwde dochter van de wed. v. d. K. geest niet helder Is het verhoor afgeloopen en het ergste gebeurd Neen, want nog geen vijf minuten geleden trok ik immers Anna op haar zitplaats terug en dwong ik haar heur ongelukkige woorden terug te houden. Zelfs nu nog houd ik haar vast om haar het opstaan te beletten. Ha Zie De president zet zijne baret op het hoofd. De gevangene krimpt ineen. Als hij niet gesteund werd, zou hij vallen. Een trilling van krachtig meegevoel golft door de zaal. Mannen houden den adem in, vrouwen zetten de oogen stijf uit. Hoor De president spreektIk versta duidelijk, wat hij zegt: //Volgens eigen bekentenis zijt gij dus schuldig, beklaagde, schuldig aan een snooden, in koeien bloede bedreven moord, waarvan de beweegredenen slechts bij u en bij God bekend zijn. Mij blijft alleen de pijnlijke plicht Schuldig! Volgens eigen beteekenis De man, voor wiens redding wij den ganschen nacht ge- reisd hebben is toch de misdadiger, en Anna, mijn smettelooze Anna, mijn vrouw, mijn liefste, onschuldigDeze openbaring is meer dan een menschelijk gemoed kan dragen. z/Orde in de zaal Wat is het? Wie is het? Er is slechts een vrouw in zwijm gevallen. Zij wordt teeder, lief- derijk en trotsch opgenomen door een man, die zijn kostbaren last aan het hart drukt met een verrukking als slechts weinigen zijner medeschep- selen ooit hebben gekend. Ja, weinigen zullen ooit zulk eene vreugde gevoeld hebben. Laat ons echter ook hopen, dat weinigen ooit zulk een smart en angst hebben uitgestaan. XV. Den toestand waarin mijn geest verkeerde loen ik mijn bewustelooze vrouw, nadat de pre sident de laatste woorden had gesproken, uit de voile zaal droeg, kan in weinige woorden be- schreven worden. Het oogenblikkelijke gevoel van verrukking verdween en loutere verwarring bleef over. Ik kon niet denkenmijn oordeel had mij geheel begeven. Ik geloof zeker, dat, zoo Anna niet in zwijm gevallen ware en dus mijne zorg niet had behoefd, ik zelfs misschien bewusteloos zou zijn neergeze- gen. Mogelijk ware ik gevallen op den drempel dien we een uur geleden hadden overschreden met de gedachte, dat we een nameloos wee te gemoet gingen. Xl Dit herinner ik mij echter goed toen het rij- tuig voorkwam, dat inmiddels was ontboden, droeg ik Anna er in en reden wij pijlsnel naar het ,zHotel Suisse". De hydraulische lift voerde ons dadelijk naar boven. Ik legde Anna te bed en zei herhaaldelijk tot mij zelven /Onschuldig, mijn liefste is onschuldig, die man is schuldig." Ik veronderstel, dat deze aanhoudende herhaling een poging was om mij het feit in het verstand te prenten, dat op dit oogenblik weigerde het op te nemen. Ik sloeg den sluier mijner vrouw op en bevoch- tigde haar gelaat met water, dat een kellner on- middellijk had gebracht. Anna opende de oogen, haar bewustzijn keerde terug, evenals het mijne. Spoedig was zij in staat op te staan, en het volgende oogenblik lagen wij in elkanders armen. Nu konden wij vrijelijk lucht geven aan ons overkropt gemoed. Het zou dwaasheid zijn, te trachten onzeonsamen- hangende uitroepen in woorden weer te geven. Anna was dus, in spijt van al wat ik had gezien en gehoord, onschuldig aan den dood van haar echtgenoot. Onschuldig niet alleen zooals ze dat in mijne oogen steeds was geweest, maar ook en dit zei veel meer in eigen oogen. Geen wonder, dat wij gedurende bijna een uur hleven zitten met de armen om elkaar heen geslagen, en weinig meer woorden gebruikten dan verrukte uitroepen van liefde en vreugde. Zie, ik kan noch wil dit alles uitvoeriger beschrijven. Toen wij eindelijk kalmer werden, wendde Anna zich tot mij, en nog eens sprak er eenige ongerust- heid uit haar blik. z/Willem," zei ze, //het is toch waar het moet immers waar zijn z/Zeker is het waar." //Die man zou toch geen schuld bekend hebben als hij onschuldig was z/Waarom zou hij dat gedaan hebben Het beteekende voor hem toch niet meer of minder dan levenslange gevangenisstraf." z/Maar waarom bekende hij z/Wie kan het zeggen Berouw zal hem daartoe gedwongen hebben." Anna stond op. Op een vluggen toon, die ontroering verried, sprak ze //Neen, ik deed het niet. De gedachte, de droom kwelde mijmaar ik geloofde het niet, tot ik hoorde vertellen, op welke wijze hij stierf. Toen kwam alles weer in mijne herinnering tot bewustzijn. De dolle storm de doode man bij wien ik stond, en zelfs toen meende ik nog niet te kunnen gelooven, dat ik werkelijk de daad bedreef. Eerst op het oogenblik dat ge mij verteldet hoe ge mij vondt, verloor ik alle hoop." //Liefste, vergeef mij. Ik zou in de onmoge- lijkheid van de daad zelfs in je waanzin geloofd hebben, al had ik ze u ook zieu plegen. Anna, zeg, dat ge mij vergeeft Zij sloeg de armen om mij heen. //Willem, te Noordeloos geheel ontkleed in de vliel. Daaruit gehaald, verwondde zij met een mes eerst hare moeder aan het hoofd, en daarna hare zuster aan de handen zoo deerlijk, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vrijdagochtend is zij onder strenge bewaking naar een krankzinnigen- gesticht vervoerd. Zondagmiddag van de vorige week wilde Allard Dijkstra te Beetgum zijn vrouw afhalen en werd daar door eenige ingezetenen verweten, dat hij de inbreker is bij G. Haitsma te Britsum. Een van dezen was een onderteekenaar van het ingezonden stuk in 't Friesch Volksblad, waarin dit ook werd gezegd. Tegen deze personen heeft Allard Dijkstra een aanklacht ingediend bij den officier van justitie te Leeuwarden. Bij een bankinstelling te Nijmegen moet een valsch tienfrankstuk zijn ontvangen, dat zeer bedriegelijk nagemaakt was. Het draagt den beelde- naar van Napoleon 111, is gedateerd van 1868 en bestaat uit een hard wit metaal, met een laag goud overdekt, dat hier en daar is afgesleten. Was dit niet bet geval geweest men zou het zeker niet van een echt hebben kunnen onder- kennen, te meer daar de klank bijna niet van een echt Fransch goudstuk te onderscheiden is. Op de kermis te Waalwijk zijn drie kinderen te zien, twee meisjes en een jongen, die op een leeftijd van 5, 7 en 8 jaar reeds 73, 79 en 89 kilogram wegen en toch zeer evenredig gevormd zijn. Volgens het oordeel van enkele genees- kundigen zouden het drie toekomstige reuzen zijn. De voortvluchtige kassierslooper S., te Maastricht, is daags na zijn verdwijnen weer aldaar teruggekeerd en heeft zich ter beschikking gesteld van den commissaris van politie. Een negenjarig meisje in Den Haag, dat slecht ter been is en dikwijls door een harer zusjes in een sportwagen gereden werd, is Donderdag- ochtend uit haar wagentje gevallen, juist op het oogenblik dat een kolenwagen aankwam. Het kind werd door het zware voertuig overreden en bleef op de plaats dood. Bij een watermolen in het Friesche dorp Langeweer viel een tweejarig knaapje in het water. Onmiddelijk sprong de moeder het achterna, zoodat beiden spoedig in levensgevaar verkeerden. Een in de nabijheid zijnd persoon bemerkte gelukkig het ongeval, snelde toe en het mocht hem gelukken de drenkelingen nog levend op den wal le brengen. De moeder was echter zoo geschrikt, dat zij spoedig daarna overleed. Een conducteur der staatsspoorweg vie) tusschen Luik en Maastricht uit den trein, bekwam een hersenschudding en overleed aan de gevolgen. Voor eenige dagen werd gevankelijk naar het huis van bewaring te Almelo overgebracht de gemeente-ontvanger van Denekamp. Deze is thans weer op vrije voeteu gesteld, daar het te kort in de gemeentekas, ten bedrage van 32,240,63j( door de familie is gedekt. Er zal evenwel een straf- vervolging tegen hem worden ingesteld. Bij een landbouwer in den Grooten IJpolder is 's nachts inbraak gepleegd. De dieven stalen niet alleen f 200 aan specie, maar namen ook een veerenbed en eenige voorwerpen van waarde mede. Door het gedruisch gewekt stelde men een onderzoek in, maar toen bleken de dieven verdwenendaar zij vermoedelijk met paard en wagen gekomen waren konden zij zich gemakkelijk uit de voeten maken. mijn echtgenoot," fluisterde zij, //je hebt veel voor mij gedaan doe nog een ding meer. Vorsch de gansche waarheid uitontdek, waarom en hoe deze man hem dooddeovertuig mij, dat zijne bekentenis waarheid bevatte dan, Wiliem, zal een geluk, als waarvan ik nimmer droomde, het mijne zijn ,/Eu ook het mijne," herhaalde ik. Ik beloofde te doen, wat zij wenschte. Reeds bij mij zelven had ik besloten alles te vernemen wat er te vernemen was. Ik wilde, eens vooral wilde ik onzen levens- hemel zuiveren van elke wolk van twijfel. Ik zou tonderzoeken. Ik wilde Anna evenwel niet in Amsterdam laten gedurende dezen tijd van nasporing. Haar vreemd gedrag bij het verhoor, hare bezwijming daarna hadden de aandacht van het publiek op haar ge- vestigd. Men beschouwde haar ongetwijfeld als een vriendin van den gevangene, die overweldigd was door het plotseling en vreeselijk einde der zaak. Neen, zij mocht niet in Amsterdam blijven. Met den namiddagtrein spoorden wij naar Utrecht en huurden daar eenige kamers in het //Hotel de 1' Europe". Den volgenden morgen ging ik naar Amsterdam terug. Ik deed onderzoek naar den naam van den advocaat die als verdediger van den beklaagde in deze zaak was aangewezen. Zoodra ik dien te weten gekomen was, verzocht ik hem onmiddelijk om een onderhoud. Het was blijkbaar een waardig, respectabel man maar wel een beetje geneigd tot toorn. Ik zocht hem op, zoo vertelde ik hem, omdat ik in de zaak van den veroordeelden Frans Sta- pelman veel belang stelde. (Wordt vervolgd). H-JH1 - 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2