Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere AINBBSTBBIM. No. 3638. Zaterdag 16 Juli 1898. 38e Jaargang. Ill MOOED OP BE HEIDI. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEBTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. nit tola* veraellUBt Woensdag. en Vrljdagavond, aUgezonderd op Feeridageo, bij den oitgever P. J. Vil DE IAMPE te Ter Menzen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 26 dezer, des namiddags vijf uren, in het gemeentebuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, in 6 perceelen Het onderhouden van en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere gemeenle- eigendommen, gedurende 1898. Het bestek ligt van af 20 dezer ter lezing op de gemeente-secretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar tegen betaling van 50 cents. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden in de kom der gemeente op Vrijdag, 22 dezer, 's morgens negen uren, te beginuen aan het Raadhuis en te Sluiskil op Zaterdag, 23 dezer, 's morgens elf uren. Ter Neuzen, 14 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretans. De hoofdcommissie voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes zal op Maandag 18 Juli, des namiddags te twee uren, in de raadzaal van het stadhuis te Amsterdam eene vergadering houden ter bespreking van de wijze, waarop de aanbieding van dat huldeblijk zal geschieden. In alle provincien van Nederland had zich in bijna alle gemeenten eene plaatselijke commissie gevormd. Verder bestaan commissien in Ned. Oost-Indie, in Ned. West-Indie, in het buitenland, alsVereenigde Staten van Noord-Amerika, Argentijnsche Republiek, Belgie, China, Duitsche Rijk, Frankrijk, Groot Britannie en lerland, Italie, Oranje Vrijstaat, Europeesch en Aziatisch Turkije (Konstantinopel en Smyrna), Zuid-Afrikaansche Republiek en Zwitserland. In een album zijn vermeld al de namen der verschillende commissieleden en daartusschen vindt men penteekeningen van historische gebouwen enz., gezichten in Oost- en West-Indie, de wapens der verschillende provincien en gemeenten. Alles is FEUIXLEITON. Vrij bewerkt door A MO. (23 Wij waren inmiddels de deureu genaderd die toegang gaven tot de banken voor het publiek. Verpoorte sprak een paar woorden tot een der deurwaarders en verdween toen zelf met een „Nu, amice, ik zie je straks wel 1" in een der couloirs. De deurwaarder bracht ons in de zaal. Ik stopte hem een gouden tientje in de hand, dat hij met een beleefde hoofdbuigiug aanvaardde. Anna rilde, als had zij de koorts. Een paar politie-agenten en andere beambten slenterden rond. Vijf of zes personen, die zonder twijfel op de dezelfde wijze als wij toegang hadden verkregen, zaten in verschillende hoeken der zaal. Ik wees Anna de banken aan waar die be- schuldigde, en die waar de getuigen zouden komen te zitten. Op een der voorste rijen, ter rechterzijde van de zitplaatsen der rechters, namen we plaats. Met haar dichten sluier, reikeude tot de kin, en geheel in haar mantel gehuld, om elke herkeuning te voorkomen, liet Anna zich moede neervallen. Ik zette mij naast haar, stak mijn hand onder haar mantel en vatte haar bij de hand. Ik keek op mijn horloge't was even voor elf zeer artistiek bewerkt door de callegrafen de ge- broeders Grevenstuk te Baambrugge. De Minister van Kolonien heeft eergisteren in de zitting der Eerste Kamer medegedeeld, dat omtrent de aetie tegen Edi van den gouverneur van Atjeh, kolonel Van Heutsz, het volgende telegram is ontvangen Op 11 Juli is de vijand nabij Edi uit zijne stellingen verdreven met achterlating van 80 dooden. Onzerzijds zijn gesneuveld 2 fuseliers en 1 in lander gewond zijn een 1', een 2e luitenant en 18 minderen beneden den rang van officier. Op 12 Juli is in de rich ting van Perlak (ten zuiden van Edi) opgerukt. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint onder dagteekening van 13 Juli 10,55 u. Maandag heeft kolonel Van Heutsz met twee bataljons den vijand buiten Edi omsingeld. Van de Atjehers werden 80 man gedood en velen ge wond. Een aantal ontsnapte. Onzerzijds bedroeg het verlies vier dooden (minderen) en zijn twee luitenants gewond. Uit Medan wordt over hetzelfde feit gemeld Kolonel Van Heutsz heeft Maandag Teungkoe Tapa in Edi overvallen. De vijand nam de vlucht met achterlating van tachtig dooden. Aan onze zijde werden drie mindere gedood. Het blad teekent hierbij aan De kluizenaar Teungkoe Tapa is het hoofd van een bende partijgangers, die reeds op den 4 Juli door overste Moorrees werd uiteengeslagen, in een gevecht, waarbij de vijand 50 dooden achterliet, en aan onze zijde een officier en 14 minderen werden gewond. De bende van Teungkoe Tapa, die zich na dit echec weder verzameld had, is thans door kolonel Van Heutsz opnieuw en met zware verliezen uiteen gedreven. Het snelle en krachtige optreden van kolonel Van Heutsz heeft dus ook hier succes gehad. Men is den vijand blijkbaar onverhoeds op 't lijf gevallen, hetgeen natuurlijk een moorddadig gevolg moest hebben. De vijand kon niet vluchten al had hij gewild en moest zich dus wel hardnekkig verdedigen dat hij dit gedaan heeft, blijkt wel uit het feit dat onzerzijds vier dooden te betreuren zijn, benevens de verwonding van twee officieren. Wij vermoeden dat onze correspondent niet vol- komen zekerheid aangaande de namen der gewonde officieren heeft kunnen krijgen en dus voorzich- tigheidshalve en zeer wijselijk vooralsnog geen namen meende te moeten noemen. Aan het van 25 tot 30 Juli te Brussel te houden VIIe internationaal congres voor de scheep- vaart, zal voor Nederland o. m. worden deelgenoinen uur, de zitting zou dus dadelijk een aanvang nemen. Ik had niet misgerekendreeds hoorde ik het schuifelen van vele voeten, een talrijk publiek stroomde door de wijd geopende deuren naar binnen en bezette weldra alle zitplaatsen. Zoo snel en z66 dicht kwamen ze, dat in enkele minuten de ruimte tot stikkens toe was gevnld. Anna en ik worden dicht op elkaar gedrukt, daar elke duimbreed plaats van de bank waarop wij gezeten zijn, bezet wordt. De zaal is dan propvol. Zij is gevuld met welgekleede menschen, op sensatie azende. Elke man, iedere vrouw beijvert zich een goede plaats te vinden, alles te zien en te hooren. Zij willen zien en hooren een armen ellendige, die misschien tot levenslange gevangenisstraf zal veroordeeld worden. Is het wonder dat ik in mijn bittere stemming vol haat neerzie op die sensatiejagers Foei, publiek, wat zijt ge wreed Ik knarsetand van woede, als ik mij het tooneel voorstel, dat zal volgen, wanneer Anna opstaat om de onschuld van dien man te betuigen en zich zelve aan te klagen als de schuldige. Wel tracht ik mij dat tooneel uit den geest te bannen, door mij zelf op te dringen, dat het gerecht niet kau dwalen, dat de man zal vrijge- sproken worden; doch ondanks mij zelven grijpt mij telkens weer de vrees voor het ergste aan. Ik kijk om mij heen en bemerk behalve enkele bekende gezichten ook het magere gelaat der vrouw die zich mevrouw Herder noemde. Ik ben dankbaar, dat zij zich een plaats voor ons heeft gekozen en ons dus niet kan zien. door den heer A. A. Bekaar, ingenieur van den waterstaat te Middelburg. Door het centraal-comite tot oprichting van een Volks-sanatoria voor minvermogende borst- lijders in Nederland, wordt medegedeeld dat de heer P. W. Janssen te Amsterdam de som van 5000 beschikbaar stelt, indien het gelukt voor 1 November van dit jaar zooveel geld bijeen te brengen als noodig is om een sanatorium te kunnen bouwen. Hij doet dit aanbod in de hoop genoegzame navolging te zullen vinden en dat dit voorbeeld velen zal aansporen genoemd centraal-comite krachtig te steunen. Op de vraag of er niets te doen is aan industrieen als de „Kroningsloterij", waarop onlangs werd gewezen, autwoordt het Vad. ont- kennend. Bij de laatste justitiebegrooting heeft de heer Lieftinck over het euvel der loterijen ge- klaagd, en de Minister heeft hem geantwoord, dat er geen strafbepaling tegen bestaat. De kwestie was echter bij den Minister in onderzoek, of niet door een eenvoudige wijziging der zoogenaamde „invoeringswet" in die leemte was te voorzien. De Minister bleek doordrongen van de noodza- kelijkhe'd om de ingezetenen tegen hun eigen onnoozelheid te beschermen. TER NEUZEN, 15 Juli 1898. Heden werd in het hotel ffHet bonte Hert" voor mevrouw de wed. Seydlitz, grondeigenares te Hulst, aanbesteedhet bouwen van een wagenhuis, stalling en varkenshok, op de hofstede bewoond door P. J. Boenne, in den polder Oude Graauw, gemeente Graauw. Hiervoor schreven in de heeren P. F. Durincks te Graauw voor f 2546 en Andries van de Walle te Hulst voor f 2474,30 aan wien het werk is gegund. De inschrijvingssommen zijn zonder bijlevering van de metselmaterialen. De heer G. Vogelvanger van Hulst is aan de rijkslandbouwschool te Wageningen bevorderd van de 1° naar de 2B klasse der afdeeling land- bouwschool. De 2de luitenant J. L. van Schoonhoven, van het 3de reg. infanterie te Middelburg, wordt van 16 Juli tot 31 October gedetacheerd bij de normaal-schietschool te 's Gravenhage. De als verdacht van kindermoord te Hulst gearresteerde vrouw is weer op vrije voeten gesteld, daar uit het onderzoek van het kinderlijkje door Evenals wij moet zij toch weten, dat heden een onschuldig man terechtstaat StilDaar verschijnen de president en de rechters, in hunne tabbaarden gehuld, en zetten zich neer. De president gelast den deurwaarder de zaak af te roepen en den getuige binnen te laten. Weldra verschijnt deze en neemt plaats in de ge- tuigenbank. Terstond daarna wordt de beklaagde binnengeleid. Zoodra hij verschijnt, gaat er een algemeen gegons door de zaal. Aller oogen zijn strak op hem gevestigd. Een oogenblik overvalt mij een duizeling; de voorwerpen om mij heen schijnen met mij in de rondte te draaien. Weldra is echter de ontroering voorbij en kom ik tot mij zelven. De bank der beschuldigden is thans bezetin het midden der bank, met een forschen politie-agent aan elken zijde, staat de aangeklaagde, die, zoo dit noodig is, door zulk een groote opoffering moet worden gered. Van de plaats, waar ik zat, kon ik den beklaag de weinig meer zien dan den rug. Nieuwsgierig staar ik naar hem. Zoo gaarne zou ik willen weten, tot wel ken stand hij behoort. Het eenige, dat ik kan opmaken, is, dat hij groot, doch vrij schraal is. Zijne kleederen zijn nogal fatsoenlijk, maar schijnen veel dienst gedaan te hebbenhij heeft iets van een klerk of van een heerenknecht. Ik verheug mij over dat ar- melijk voorkomen daarnaar te oordeelen, zal een flinke som gelds hem zeker wel welkom zijn. Laat de rechtbank hem onschuldig verklaren, en ik weet door geneeskundigen is gebleken dat het kind op natuurlijke wijze is gestorven. Omtrent het Spaansche oorlogsschip Cindad de Cadiz zegt het Handelsblad van Antwerpeu dat de verschijning van dit schip in de haven aldaar in verband kan staan met het volgende. Den 7en kwam te Antwerpen de Engelsche stoomboot Tasso van Hamburg leeg binnen. Den 8sten arriveerde de Engelsche stoomboot Cheviott binnen met krijgsvoorraad en daags na dien de Engelsche schoener Centaure met dynamiet. Dit alles werd overgeladen op de Tasso die 10 Juli naar Halifax (Noord-Amerika) vertrok. Heeft de Cindad de Cadiz dit vernomen En tracht zij de Tasso te nemen De Cindad loopt voortreffelijkte half 1 lichtte zij het anker, te 3.20 stoomde zij reeds Vlissingen voorbij. Philippine, 15 Juli. Gisteren isdewegdoor de Weststraat over de hofstede van J de Bakker alhier, naar den polder door het Rijks Domein onteigend, zoodat we nu eene tijdelijke losplaats zullen verkrijgen aan de Westzijde ran de haven, tot het kanaal gereed is. Koewacht. Woensdag is hier de definitieve commissie tot regeling der inhuldigingsfeesten tot stand gekomen. Iedere buurt is door twee of meer personen vertegenwoordigd, zoodat de commissie uit een 20tal personen bestaat. Tot eere-voorzitter werd gekozen de heer C. Dierick, burgemeestertot len voorzitter de heer Ch. L. Perseijn, tot 2en voorzitter de heer J. J. v. d. Vijver, tot 1™ secretaris de heer H. D. Ysebaert, tot 2en secretaris de heer E. Plasschaert, tot penningmeester de heer A. Ysebaert. Tevens werd er een voorloopig programma vast- gesteld, waarop o. a. voorkomtkrentenbrood- bedeeling aan de armen, onthaal van al de school- kinderen, optocht, waarna aanbieding van het portret van Hare Majesteit aan het gemeentebestuur, volksfeesten, schietingen. In den loop der volgende week zullen de verschillende commissieleden de ingezetenen hunner buurt bezoeken om de intee- keninglijst aan te bieden. Staande de vergadering werd er reeds voor ruim 60 gulden geteekend. Ook zal er eene bijdrage uit de gemeentekas gevraagd worden. Hontenisse. Tot onderwijzer aan de openbare school te Lamswaarde, hoofd de heer J. Adriaanse, werd door den gemeenteraad benoemd de heer W. J. Cremer alhier. Met den benoemde stonden ook op de voordracht de heeren J. F. Andriessen te Koewacht en P. de Maat te Boschkapelle. Groede. Op het zestal voor tweeden predikant bij de Evang. Luthersche gemeente te Utrecht komt voor de heer J. A. Rust, alhier. zeker, dat de geldelijke vergoeding, die ik van plan ben hem te schenken, hem ruimschoots zal scjiadeloosstellen voor de beproeviug die hij heeft ondergaan. Het is niet noodig zijn gelaat te zien, om te kunnen zeggen, dat hij in angst verkeerd. Hij schijnt, ook als hij zich opricht, van vrees te sidderen. Iedere beweging spreekt van ziels- angst. Zijn toestand is zoo beklagenswaardig, dat een zijner bewakers hem onder den arm vat, om hem ten minste den lichamelijken steun te verstrekken, dien hij zoozeer behoeft. Vol schaamte buigt hij het hoofd, en als ik zijn gelaat had kunnen zien, zou ik bevonden hebben, dat het bleek was, bleek als het mijne en als dat mijner vrouw. Nog een ander sloeg den ellendige gade. Hare belangstelling was zoo mogelijk nog sterker dan de mijne. Iedere houding van schaamte of vrees werd door Anna gevoeld en begrepen, en vermeer- derde misschien de wroeging, die zij wel zou ge- voelen over het opvolgen van mijn raad om eerst den uitslag van 't verhoor af te wachten, alvo- rens iets te ondernemen. Ieder angstig gebaar van den gevangene in de bank scheen door de hand, die zwak de mijne omklemde, herhaald te worden. Iedere foltering, die hij leed, doortrilde ook de gestalte van de vrouw, die wist dat hij leed voor haar. (Wordt vervolgd). ur/ivsmi: commit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2