A Igemeen Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderea. No. 3637. Donderdag; 14 Juli 1898. voor K E R M I S. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. SI MQ01B 6P BE HIIBI. 38e Jaar«:as8g;. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertsntien vdor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Even zonderling als het gegaan is met de oorlogs- verklaring, even vreemd gaat het nu met de vredesonderhandelingen. Tusschen Madrid en Washington moeten reeds diplomatieke stukken over het beeindigen van den oorlog zijn gewisseld en toch laat men op Cuba de troepen in den waan, dat er nog heel wat lauweren zijn te plukken. In Spanje zelf is de Carlistische beweging een bezwaar bij het sluiten van den vredeop Cuba zit men niet weinig verlegen met generaal Blanco en zijn nog onoverwonnen troepen. Maarschalk Blanco is werkelijk een groote hinderpaal voor den vrede. Hij is tegen de overgave van Santiago, hoewel generaal Linares er wel toe geneigd schijnt, en hij is overtuigd, dat hij een strijd te land tegen de Amerikaansche troepen zou winnen. Dat gelooven vele, zoo niet alle Spanjaarden met hem en vandaar een groote partij, die wil, dat Blanco, eerst zijn kunsten eens vertoonde tegenover de Amerikanen. Het is wel jammer, dat maarschalk Blanco zijn van strijdlust gloeiende soldaten niet gebruikt heeft, om de landing der Amerikanen te beletten. De positie zou dan misschien wat voordeeliger voor Spanje zijn. Thans is de overname van Santiago een kwestie van tijd. Het bombardement heet begonnen te zijn, maar veel kan het niet beduiden. Zondag is er gevoch- ten. De Spanjaarden hebben waarschijnlijk een aanval gedaan of hebben hun licht geschut eens willen probeeren. Uit hun loopgraven kwamen ze althans niet; maar de Amerikanen hadden toch een kapitein en twee minderen aan dooden, en een luitenant en drie minderen gewond. Maandag zou dan het bombardement heusch beginnen, dat wil zeggen, de artillerie te land FEUILLBTOK Vrij bewerkt door A MO. 22) Toen wij gereed waren, gingen wij, de oogen door tranen verblind, door de kamers en daarna over de binnenplaats. In het midden, bij de fontein, stond ik stil, plukte een bloem van een oleander, kuste ze en gaf ze aan Anna. Zunder een woord te spreken stak deze haar op heur hoezem. Wijl zij hiertoe den mantel een weinig opensloeg, be- merkte ik, dat zij dezelfde kleeren droeg die zij in dien noodlottigen nacht aan had. Ofschoon dit niet paste bij het jaargetijde, durfde ik er haar toch geeu opmerking over maken. Wij waren intusschen bij de poort gekomen die de binnenplaats van de straat scheidde, en ik opende die. De poort vie! achter ons dicht wij stonden op straat. Ik riep een koetsier, die ons naar het station bracht. Ik haalde kaartjes en binnen weinige minuten zaten wij in den ge- reedstaanden trein. Wij schoven dicht tegen elkander aan en staarden naar buiten, naar de stad die wij ontvluchtten. Parijs begon zich reeds in schemering te hullen. Een korte wijle en de stad was uit ons gezicht verdwenen. Thans werd het doel waarmee wij gingen, ons ten voile bewust. Ik wilde kalm met Anna overleggen, op welke wijze wij het best konden handelen. z/Liefste," fluisterde ik, „morgenochtend zullen we in Amsterdam zijn." zou zooveel mogelijk de forten beschieten, opdat de oorlogsschepen de baai binnen zouden kunnen gaan. De kanonnade van Zondag toch had duidelijk doen zien, dat men van uit zee de stad in't geheel diet kan schaden. A1 het zware geschut werd beproefd, maar men kon de kanonnen niet zoo stellen, dat de kogels over de kusthoogten in Santiago terecht kwamen. De artillerie van Shatter is echter ook een zwak punt, zoodat het zeer de vraag is, of hij de forten aan de baai zoozeer kan verzwakken, dat Sampson veilig de baai in kan gaan. Er is echter een andere vijand, waartegen San tiago het wel af zal leggen, en dat is de honger. De Spaansche vluchtelingen, die uit de stad naar El Caney ontkomen, hangen ijselijke tafereelen op. Er zouden 23000 man troepen en nog maar 4000 burgers zijn achtergebleven. Voedsel waserbijna niet en vrouwen, met geld en juweelen bij zich, verhongerden. De soldaten pluuderden de leeg- staande huizen en bedreven allerlei buitensporig- heden. Generaal Linares had aangeboden, zich over te geven, als hij met zijn geheele macht en al zijn geschut naar Holguins, een plaats ten noorden van Santiago, mocht trekkenmaar dit werd natuurlijk geweigerd. Ook al bombardeeren de Amerikanen niet, dan zal de stad zich dus waarschijnlijk moeten over- gevenwant hoewel zij aan den noordwestkant niet zoo erg vast is ingesloten, verneemt men niets van hulp van de zijde van Blanco. Cervera, de nu gevangen Spaansche admiraal, zal naar Annapolis overgebracht worden om daar eenige weken te blijven. Dan zal hij in vrijheid worden gesteld, als hij op zijn eerewoord belooft, het land niet te zullen verlaten. Hij heeft nu nog al last van malaria, doch dat zal in Annapolis wel verdwijnen. Op de //St. Louis", het schip waarmee hij naar Portsmouth is overgebracht, werd hem de grootste achting betoond. Kortom, de Spaansche admiraal Cervera is op weg een nationale held in Amerika te worden. De toestand op de Filippijnen verontrust de Amerikanen niet weinig. Duitsche oorlogsschepen meten de kust van Luzon op, alsof de lengte en de diepte bij dit voornaamste Eilippijnen-eiland hun iets aanging. Wat de aangevoerde Ameri kaansche troepen er uitvoeren verneemt men niet blijkbaar zijn de vredesgeruchten ook daar door- gedrongen. Een telegram uit Siboney bij Santiago, d.d. 12 Juli, 7 uur 's avonds, luidt Gedurende het bombardement door de schepen Hare vingers omklemden de mijne, terwijl ze vroeg/,En zullen wij er intijds zijn?" z/Zeker, nog geruimen tijd voor den aanvang der terechtzitting. Maar, Anna, Juister z/Als je mij liefhebt, moet je mij niet een woord zeggen om mij in verzoeking te brengen, Willem z/Niet een, maar luister. Als je je door mij wilt laten raden, zal zelfs nu nog alles goed gaan. Die man. z/De arme man, die terechtstaat in mijn plaats z/Ja, luister. Ik wil je niet verleiden. De Hemel verhoede het Maar bedenk hij is zonder twijfel een man uit de geringe volksklasse. Ik ben rijk, Anna, zeer rijk." wMaar de angst, dien hij doorstaan moet z/Daarvoor wil ik hem goed betalen. Waar schijnlijk is hij slechts een arm man, voor wien een vijf en twintig duizend gulden een onmete- lijkcn rijkdom vertegenwoordigt. Maar wat ook zijn stand moge zijn, de vergoeding hem door een onbekende hand toegezonden, zal hem den dag doen zegeuen waarop hij valschelijk werd beschuldigd. Ik zweer u, dat wij dan den aflloop der zitting met een goed geweten mogen af- wachten." Zij zuchtte, doch gaf geen antwoord. Dit was voor mij het be wijs, dat zij mijn raad overwoog. Ik nam hare handen, kuste die, en zei nog eens, dat ik haar zoo onuitsprekelijk liefhad. Het duurde lang, eer zij zwichtte. De gedachte aan een medemensch, zuchtende in de gevangenis, beschuldigd van een daad die zij bedreven had, was te benauwend voor haar eerlijke natuur. Ik gebruikte nu mijn laatste, doch naar mijnoordeel ook mijn krachtigste middel. Ik verlelde haar, Zondagnamiddag en heden morgen vielen ver- scheidene projectielen in de stad en veroorzaakten aan vier hoeken tegelijk brand. Het leger, zijn gelederen uitspreidend, naderde de stad zoodanig, dat hedenmiddag elke weg naar de stad bewaakt is. Het schijnt onmogelijk dat de Spanjaarden kunnen ontsnappen. Hedenmorgen bevonden zich de Amerikaansche heuvelbatterijen tegenover de stad en bombardeerden de Spaansche verschansingen, die slechts zwak het vuur beant- woordden. A merikaansche tirailleurs onderhielden eveneens een moorddadig vuur en eindelijk gaven tegen den middag de Spanjaarden, zonder veel tegenstand te bieden, de laatste verschansingen over. Generaal Shatter signaleerde admiraal Sampson het vuur te staken en zond generaal Wheeler met de parlementaire vlag met een brief aan generaal Toral, waarin hij dezen deed opmerken, dat de Amerikaansche schepen in de mogelijkheid waren de stad te vernielen, welke door het Amerikaansche leger omsingeld was. Tevens deelde generaal Shatter den Spaanschen bevelhebber mede, dat 18000 Spaansche en Cubaan- sche uitgewekenen nabij Caney van honger stierven, daar de Amerikanen geen middelen hadden om ze te voeden. Hij vroeg ten slotte overgave van de stad ver- klarende dat anders den aanval te land en ter zee onmiddellijk zou worden hervat. Na verscheidene uren werd door den Spaanschen generaal geantwoord, dat hij naar Madrid om instructies moest seinen. Hij zou zoodra hij deze ontvaugen had, een beslissend antwoord geven. Generaal Shatter beval zijn troepen zooveel mogelijk rust te nemen en zich gereed te houden elk oogenblik den aanval te hervatten. Te zes uur had generaal Toral nog geen antwoord uit Madrid ontvaugen. In de zitting der Eerste Kamer van gister werden goedgekeurd o. a. de internationale Sanitaire Conventie, den 19den Maart'97 te Venetie gesloten, en de suppl.-justitiebegrooting (aanstelling van een adjunct-inspecteur voor het gevangeniswezen.) Yervolgens kwam in behandeling het wets- ontwerp tot verhooging van de marinebegrooting bouw van een pantserschip. Dit wetsoutwerp werd, na eenige discussie, zonder stemming goedgekeurd. Na goedkeuring der borgtochtenwet kwam de dat niet alleen zij zou moeten lijden voor hare daad, maar dat ook ik, als medeplichtige aan die daad, zou moeten boeten. De Hemel vergeve mij den angst dien mijne woorden in dat liefhebbend hart veroorzaakten. Bleek en bevend zonk zij op haar zitplaats terug. Had ik ooit getwijfeld, dat mijn vrouw mij liefhad met gansch haar hart, den blik dien zij mij thans toewierp, zou dien twijfel hebben verdreven. Zij bad en smeekte mij, haar bij het eerstvolgende station te verlaten, haar het laatste gedeelte der reis alleen te laten doen, haar beken- tenis alleen te laten afleggen. Mijn antwoord was kort, maar zoo, dat zij alle hoop opgaf dat ik daarin zou kunnen toestemmen. Om mijnentwil gaf ze aan mijn eersten wensch gehoor. z/Op een voorwaarde slechts kan ik in uw voor- stel toestemmen," zei.ze. z/Laat je in dezen door mij radenin al het andere kunt ge doen wat ge wilt." z/Ik moet in de ge.rechtzaal zijn, Willem ik moet het verhoor bijwonen. Indien het ergste gebeurt, moet er geen oogenblik uitstel zijn ik moet daar dan de waarheid bekend maken." z/Ge kunt dicht in de nabijheid blijven, Anna. Ik zal er bij tegenwoordig zijn." z/Neen," sprak zij, //ik moet daar zelve zijn. Ik moet alles zien en hooren. Zoodra de man schuldig wordt bevonden, nog voor het vreeselijke vonnis, dat hij van zijn vrijheid beroofd is, wordt uitgesproken, moet ik verklaren, dat hij onschul- dig is." z/Dat alles kan immers na dien tijd worden gedaan." rijwielbelasting aan de orde, die bestreden werd door den heer Bultman als nadeelig voor de plattelandsche arbeidersbevolking. Hij berekent dat de perceptiekosten het belastingbedrag zullen overtreffen en adviseert afstemming met de bedoeling de ontvangst van een ontwerp, meer overeenkomstig den bestaanden toestand. Ook de heer Rahusen acht de belasting niet gemotiveerd door de luttele opbrengst. De heer Rutgers verdedigt haar als opgenomen in de wet op de personeele belasting. In stemming gebracht werd het ontwerp aange- nomen met 30 tegen 12 stemmen. Vele leden verklaarden bij hetafdeelingsonder- zoek in de Tweede Kamer van het wetsoutwerp, houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den leerplicht, met leedwezen de indiening van dit ontwerp te hebben gezien. Met het middel dat de Regeering wil bezigen om haar doel te bereiken, kon men zich in be- ginsel niet vereenigen. Het wetsontwerp heet te strekken tot invoering van leerplicht maar, aldus betoogde men, betreft in waarheid de invoering van schooldwang. Men achtte het al zeer onver- standig, na de invoering van den persoonlijken dienstplicht, nu een zoo antipathiek voorstel te doen volgen als dat tot invoering van leerplicht. Men wees er op, dat een groot deel der werk- lieden tegen leerplicht gestemd was en vroeg of het op den weg van het tegenwoordige Ministerie lag een voorstel tot invoering van leerplicht te doen. Volgens verscheidene leden mocht aan de invoering van leerplicht niet gedacht worden, dan met voorafgaande of gelijktijdige verbeteriug in de regeling van het lager onderwijs. Dat dit wetsont werp kort voor de aanvaarding der Regeering door de Koningin werd ingediend, werd door sommige leden onpolitiek en onkiesch geacht. Door vele andere leden werd daarentegen dit wetsontwerp toegejuicht en betoogt, datditgeens- zins strekt om Jen Staat de opvoeding der kiuderen in eigen hand te doen nemen. De indiening er van lag, volgens hen, zeker op den weg van het tegenwoordig kabinet. Kwalijk kon, naar men meende, als een der eerste be- langrijke daden der Koningin, een waardiger maat- regel voorbereid worden, dan de goedkeuring vau een wetsontwerp, hetwelk bestemd is de volks- ontwikkeling op krachtige wijze te bevorderen. Vele leden bespraken de vraag of in Nederland het schoolverzuim van dien omvang is, dat daardoor de invoering van leer- en schoolplicht gerecht- vaardigd is en kwamen tot de conclusie, dat het z/Neen, het moet op dat oogenblik zelf geschie- den Stel u zelven eens in zijn plaats, Willem. Stel u zijn angst voor, als hij tot levenslange gevangenisstraf wordt veroordeeld, en dat voor een daad die hij niet heeft bedreven. O Willem, die angst is niet door geld te vergoeden. Neen, ik moet er bij zijn. Alleen als ge mij dit toestaat, zal ik doen, wat gij wenscht." Het was de beste bewilliging die ik krijgen en verwachten kon van haar. Daarom beloofde ik, dat het zou geschieden zooals zij verkoos. Ik verzweeg het feit dat de mogelijkheid be- stond, dat, wanneer bij het uitspreken van het vonnis een vrouw opstond om de onschuld van den gevangene te betuigen en zich zelve aan te klagen, zij mogelijk uit de gerechtszaal zou worden verwijderd wegens verstoring der orde, Maar het kon ook gebeuren, dat de man on- schuldig werd bevondendan zou Anna kunnen zwijgen, en weldra zou de trein ons dan naar Parijs terugvoeren. hSa zelfs nu nog was er hoop XIV. Te zes uur 's morgens bereikten wij Utrecht. Hier stapten wij over in een anderen trein en spoedig waren wij nu te Amsterdam. Het uurwerk eener naburige kerk sloeg juist zeven uur toen wij het Centraal-station binnenstoomaen. Wij namen een der voor het station staande rijtuigen en lieten ons naar het //Hotel Suisse" brengen. Na uitgestapt te zijn, betaalde ik de vracht en gaf den koetsier een goede fooi, die hij dankbaar aannam. Het was dezen man aan te zien, dat hij niet veel verdiende. Ik had echter geen tijd TEH Ul/TVNdll (WHAM. »it blad verschljnt jlaandag-, Woentidag- en Vrijdagavond, uitgesonrterd op Feestdagen, bij den nitgever 1'. J. VAST DB WAMPE te Teg lemeo. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken aan belanghebbenden bekend, dat bij de aanstaande kermis aldaar op het Marktplein plaats is voor 1 STOOMCAR- ROUSSEL en 3 gewone CARROUSSELS en dat hen gelegenheid wordt gegeven voor I Augustus aanstaande schriftelijk te doen blijken voor welken prijs, boven de ver- schuldigde belasting op staanplaatsen, zij tot het aangegeven einde over het betrokken terrein wenschen te beschikken. Grootte en vorm van de iuriehting rnoeten daarbij nauw- keurig worden opgegeven. Ter Neuzen, 12 Juli 1898. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1