Algemeen Nienws- en Advertentieblad Zeeowsch-Vlaanderen. voor No. 3635. Zaterdag 9 Juli 1898. 38e daar^ang;. il Het vergaan van de BOURGOGNE. aanbesteden: Binnenland. f ktjilletqnT" Dl MOORB OP BE HEIBE. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 30 dezer, 's nainiddags 4 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, de levering van Petroleum voor de straatverlichting gedurende 1898/99, (ongeveer 8000 liters) De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene verzegelde bus tot het ontvangen der inschrijvingsbiljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 7 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Op verzoek van den Minister van binnen- landsche zaken zijn de gemeentebesturen in Zeeland door heeren Gedeputeerde Staten uitgenoodigd vdor 9 dezer opgaaf te doen van bet totaalbedrag der waterschaps- of polderlasten over 1898, geheven wordende van de landerijen in elke geineente gelegen, met vermelding van het aantal aangeslagenen. Een en ander is noodig voor een onderzoek naar den belastingdruk. Daar vele polders of waterschappen in ver- schillende gemeenten zijn gelegen, is nog al eenige splitsing noodig om eene juiste opgave samen te stellen. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6de district, dd. 1 dezer, zijn de grenzen der sectoren van wit en groen licht van het havenlicht van Hansweert, Schelde, 6de district, veranderd, zoodat het licht thans zichtbaar is als volgt Rood van benedenwaarts onder den N. wal in Z. 34° O. tot in Z. 68° O. (34°), wit in Z. 68° O. door O. tot in N. 51° O. (61°) of tot 250 M. bew. de roode kogelton n°. 14 met bol, groen in N. 51° O. tot in N. 34° O. (17°) of tot nabij de roode kogelton n°. 14 met bol enz., als ver- meld in de Ned. LI. Overigens onveranderd. Ligging ongeveer 51° 26' 24" N. B. en 0° 52' 34" W. L. Vrij hewerkt door A MO. 20) XII. O, hoe goed kan ik tnij dien morgen nog her- inneren Wij waren juist klaar met het ontbijt. De fraai bewerkte kleine tafel met de hagelwitte tafelkleed stond nog op de door -het scherm over- spannen binnenplaats. Ik was alleen. Mijn moeder en Anna hadden zich naar binnen begeven om zich met de zaken der huishouding bezig te houden. Ik rolde een cigarette en stak die op, mij zelven evenwel berispende dat ik door den tabaks- rook de met bloemengeur vervulde lucht bedierf. Ik trok het ,/Handelsblad" uit mijn zak en begon lusteloos de kolommen door te zien.. Ik dacht er geen oogenblik aan, dat ik ook maar iets zou vinden over het drama op de heide. Neen, uit couranteuberichten duchtte ik geen gevaar. Ik had reeds meermalen opgemerkt, dat Anna, zoodra ik het nieuwsblad inzag, mij angstig en vragend aanstaarde. Daarom wachtte ik den laatsten tijd steeds om het nieuws te lezen, tot ze weg was. TER NEUZEN, 8 Juli 1898. Op de onderwijzersvergadering in het Arron- dissement Axelheden te Axel gehouden waren tegenwoordig 39 leden. De vergadering werd geopend door den Hooggeb. heer Baron Collot d'Escury, voorzitter. Nadat de notulen waren voorgelezen, was aan de orde bespreking feestvergadering. Besloten werd dat de feest- vergadering zou plaats hebben, einde September te Axel. De heer Vossenaar, arts te Hontenisse, zal dan een redevoering houden over het vallen van't licht in de schoollokalen. Wegens periodieke aftreding van den heer Vooren, werd in diens plaats als bestuurslid gekozen de heer N. J Imandt te Sluiskil. De heer G. Stroecken, van Clinge, hield een prachtige en boeiende lezing //Een Potpourri," welke de lachspieren der toehoorders aanhoudend in beweging bracht. Hij schetste hoe een onderwijzer of een hoofd der school op een plattelands gemeente met zijne kleine jaarwedde moest omspringen. Uit de kas werd f 5 gegeven aan eene weduwe van een overleden onderwijzer te Urmond (Lim- burg) terwijl er nog een inteekeningslijst circu- leerde bij de aanwezige onderwijzers. Niels meer te behaDdelen zijnde sloot de voorzitter de ver gadering. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Angelinapolder de heer A. de Milliano. De brigadier der marechaussee H. Koopmans te Sluis, wordt met ingang van 14 dezer verplaatst naar Astentot zijn opvolger is aangewezen de brigadier S. van der Zee te Heusden. In de Staats-Courant zijn opgenomen de statuten van de naamlooze vennootschap „Maat- schappij tot aankoop, verkoop en exploiteeren van onroerende goederen, in Nederland gelegen, en gevestigd te Hulst of ter plaatse in Nederland, waar de algemeene vergadering van aandeelhouders zal bepalen, behoudens Koninklijke bewilliging. Zij heeft ten doel den aankoop, den verkoop en de exploitatie, onder welken vorm ook, van onroerende goederen, in Nederland gelegen, zooals bouw- en weilanden, gebouwen, dijken, wegen en water en den verkoop van de producten dier exploitatie. Zij is aangegaan voor 20 jaar en het maatschap- pelijk kapitaal bedraagt f 1,000,000,verdeeld in 200 aandeelen elk van f 5000, waarvan er 40 zijn geplaatst, waarop de helft is gestort. Tot directeur is benoemd de heer F. C. O. M. Hombach, lid van de Staten van Zeeland en grond- eigenaar te Hulst. Nimmer veroorloofde ik haar, het blad in han- den te nemen voor ik het geheel had doorgelezen Ik nam deze voorzorg echter alleen, omdat ik vreesde, dat een toevallige zinspeling op de ge- heimzinnige en onontdekte misdaad haar misschien zou verontrusten. Nimmer kwam echter bij mij de gedachte op, dat haar ver gezocht denkbeeld wel eens kon verwezenlijkt worden. Ik vouwde de courant dubbel en ging het nieuws van den dag na. Vluchtig keek ik de hoofdartikels door, sloeg een blik op het buiten- landsch nieuws en schonk aan verslagen nauwe- lijks de aandacht. De berichten der geldmarkt sloeg ik geheel over. Mijn aandacht bepaalde zich thans tot het provinciaal nieuws. Plotseling viel mijn oog op een naam een rilling voer mij door de leden. Mijn cigarette viel op den grond en bleef daar onopgemerkt liggen. Met een ontroering, die niet onder woorden te brengen is, las ik een kort bericht, dat, naar het scheen, afkomstig was uit Bussum. //Lees z/Frans Stapelman, de man, beschuldigd van den moord op den heer Tellings in Januari 1.1., zal den vijf-en-twintigsten voor de rechtbank te A. terechtstaan. De zaak, die veel belangstelling wekt, zal in de ochtendzitting behandeld worden. Men bericht ons, dat, ofschoon zich nieuwe ge- tuigenissen tegen den verdachte voordoen, deze echter van ondergeschikten aard zijn." Philippine. Woeusdag namiddag zijn burge meester en wethouders van Sas van Gent hier ter plaatse geweest, om met het gemeentebestuur in overleg te treden omtrent het 35tal kinderen, dat wegens overbevolking de school alhier heeft moeten verlaten en nu verstoken is van onderwijs. Zij wenschten gaarne, dat deze kinderen nog ettelijke maanden tot de school te Philippine werden toege- laten, totdat de nieuwe school in den Remoortere- polder gereed is. Omtrent deze toelating zal van wege Philippine Gedeputeerde Staten worden gehoord. Kantongerecht. te Tor Neuzen. Ieder woord van dit verwenschte bericht scheen een slag, die mij op het hoofd viel. Gedurende eenige minuter- zat ik als versteend. Ik voelde, dai mijn tanden klapperden en dat het bloed uit mijn aangezicht werd teruggedreven. Zoo was dat Anna's denkbeeldige vrees wer- kelijkheid geworden Een ander een onschuldig man zou de schande van hare krankzinnige daad moeten dragen Verbijsterd zat ik daar, de oogen op het nood- lottige blad gericht. De klank van de heldere stem mijner moeder riep mij tot bezinning. Zeker kwam ze met Anna hierheen. Ik kon hen niet ontmoeten. Ik vouwde de courant op en stapte vlug door de ijzeren poort de straat op. Met een haast, welke zeker ieder die mij zag moest doen denken dat ik niet wel bij 't hoofd was, stapte ik voort. Waarheen 'k ging> kan ik mij nauwelijks meer herinneren. Ik denk, dat het naar een der publieke parken is geweest. Ik had geen besef van de plaats waar ik mij bevond. Instinctmatig zocht ik de eenzaamheid. Ik vond een verlaten, lommerrijke plaats, waar of hoe, weet ik niet. In den angst mijns harten wierp ik mij hier op den grond en sloeg mijn nagels in de droge aarde om mij heen.1 Miju eerste gedachte was, dat ik krankzinnig zou worden. De gedachten die mij door den geest stormden, misten alien samenhang. Een onschuldig Volgens een telegram van Lloyds uit Halifax zijn het Eng. fregatschip Cromatyshire 8 Juni van Duinkerken naar Philadelphia vertrokken en het Fransche stoomschip La Bourgogne, 2 Juli van New-York naar Havre, den 4 Juli, des morgens ten 5 uur, tijdens dikke mist, op 60 mijlen van Sable eiland met elkander in aanvaring geweest, tengevolge waarvan laatstgenoemd schip is gezonken. Van de opvarenden zijn er 600 verdronken en 200 gered, waarvan 170 passagiers en 30 man equipage. De geredden werden te Halifax geland door de Cromartyshire die te Halifax werd biunengesleept. Door den kapiteiu van dat schip werd gerapporteerd dat de Bourgogne bijna onmiddelijk zonk. Bijna alle officieren zijn omgekomen. Uit de berichten die nader omtrent het vergaan van het stoomschip bekend zijn geworden, blijkt, dat er geen enkele omstandigheid ontbreekt, die zulk een ramp verschrikkelijk kan maken. Drie vierden van de opvarenden kwamen om het leven. Niet alien zijn verdronken sommigen werden doodgeslagen door anderen die zich wilden redden. Er heerschte dadelijk een paniek en de kapitein, die zich onmiddelijk naar de brug begaf en onder het algemeen gejammer zijn bevelen luid deed weerklinken, kon zich niet meer doen gehoorzamen. De bemanning was geheel op zelf- behoud bedacht en ook de officieren schijnen hunne bezinning te hebben verloren. Slechts een ernstige poging werd gedaan om een der vele booten uit te zetten, die aan beide zijden van het stoomschip hingen, en waarin honderden zouden gered kunnen zijn indien zij intijds waren uitgezet (volgens dezen berichtgever duurde het zinken 40 minuten). Toen bedoelde boot was uitgezet vloog een drom van menschen er op aan. Niemann dacht er aan vrouwen te laten voorgaan. Wie een vrouw bij zich had moest die met zijn eenen arm vasthouden om met de andere te vechten. Einde- lijk was de boot vol. Ze was nog niet afgeduwd, toen de schoorsteen, die reeds bij den schok van de aanvaring had gewaggeld, neersloeg boven op de boot. Allen die er in zaten werden of ver- pletterd, of in zee geworpen. man was van de misdaad aangeklaagd. Hij zou den 25sttn terechtstaan. Den 259ten En nu was het de 24"te. Nieuwe bewijzen hadden zich voor- gedaan. De dwazen 1 Dat was nu de hoogge- roemde bekwaamheid der rechercheurs 1 Op ver- moedens gevangen te nemen en voor het gerecht te brengen een man die van alles wat met den moord in verband stond onkundig moest zijn Wat moest wat kon er gedaan worden Arme, lieve vrouw Ik geloof, dat ik schreide als een kind. Het scheen mij toe, dat alles verloren was. Alles Er bleef mij slechts een weg open Mijn Leveling moest zich zelve bij de justitie aangeven en door hare bekentenis dien ongelukkige wiens vrijheid groot gevaar liep, redden. Zij moest de schande van het verhoor dragen en vertrouwen op mensche- lijke rechtvaardigheid en op de genade die zij verwachten mocht O, dat was treurig (Wordt vervolgd.) TER \EIZEVS(HE 101 lit VI Dit blail verschijnt ifiaanilas-, Woenmlag- en Vrijilagavontl, nitgeiomlerd oj» Feentdagen, bij den nilgever P. J. VAW DE RiWUK te Ter leuicn. P" 11 Zitting van 7 Juli 1898. Veroorileelil zijn: P. D., voerman te Philippine, ter zake van overtrading der jachtwet, tot 2 boeten van f 6, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met uitlevering daarvan of betaling der waarde ad /15, subs. 15 dagen hecht. R. P. G. en E. M. v. V., zonder beroep, beiden te Philippine, ter zake van strooperij, tot eene boete van 2 en 1, subs. 2 dagen en 1 dag hecht. J. O., schipper, zonder bekende woonplaats, C. d. P., boerenknecht te Zaamslag en G. v. E, dienstknecht te Axel, ter zake van in staat van dronkenschap de orde verstoren, ieder tot eene boete >an f 3, subs 2 dagen hecht. C. F. K., hotelhouder te Ter Neuzen, ter zake van te Ter Neuzen den openbaren weg tot mestvaalt gebruiken, tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. M. W., C. D., D. K. S., winkeliersters te Axel, P. W., koopman te Zaamslag, T. L. A. v. d. B. en A. K., kooplieden te Sluiskil, ter zake van ijkwetovertreding, ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring der maten en gewichten. J. v. d. W., voerman, F. D., koopman en A. L., arbeider, alien te Hoek, ter zake van overtrading van het brandweer- reglement te Hoek, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. H. d. V., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten van zijn bierhuis op sluitingstijd, tot eene boete van 6, subs. 3 dagen hecht. P. Z., koopman te Clinge, ter zake van op een weg in Zeeland een aangespannen hond niet voorzien hebben van een muilkorf, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. F. S.. winkelier te Ter Neuzen, ter zake van overtrading van art. 437 strafwetboek, tot eene boete van 5, subs. 2 dagen hecht. J. C. v. W. en W. D. v. W., visschers te Ter Neuzen, ter zake van het bevisschen van de Schelde en Zeeuwsche stroomen zonder consent, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. S. d. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. E. F., zonder beroep, A. C. H., opperman, P. C. F., A. B„ A. V., werklieden, alien te Ter Neuzen, A. H., werk- man te Zaamslag, ter zake als voren, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. I. J. H. v. D., werkman, ter zake als voren, 2 maal bij eerste herhaling, tot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. JD. v. M., sloeproeier, I F. A., zonder beroep, J. B. v. S., smid, M. B., werkman, alien te Ter Neuzen, J. B. d. M.| H. d. B., arbeiders te Sas van Gent, A. d. F., werkman te Westdorpe, ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot eene boete van J 0,50, subs. 1 dag hecht. H. N., kleermaker te Rotterdam, L. d. B., koopman te Maldeghem. E. H., knecht te Overslag, J. d. J., onderwijzer, A. G., schipper, P. J. d. I,., tjalkschipper, J. D., metselaar, R. M. d. R., dienstbode, alien te Ter Neuzen, D. v. L., zeemilicien, M. C. v. d. V., schipper, zonder bekende woon plaats, F. N., schipper te Boom, J. S., werkman te Hoek, A. F. L., E. J. M., schippers te Sas van Gent, A. IJ., landbouwer te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. M. A. D., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. H. D., timmerman te Sas van Gent, ter zake als voren, tweemaal gepleegd tot 2 boeten ieder van 1subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. P. S., werkman te Zaamslag, ter zake als voren, bij eerste herhaling tot eene boete van 2, subs 2 dagen hecht. C. v. K., kleermaker, zwervende, ter zake als voren, tweemaal bij eerste herhaling, tot tweemaal 3 dagen hecht. G. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij derde herhaling, tot 5 dagen hecht. J. P. d. G., koopman te Zaamslag, ter zake als voren, tweemaal bij derde herhaling, tot tweemaal 8 dagen hecht, Oiit»laK«-n vim reclitsvervolging i A. E., winkelier te Ter Nenzen en M. S. T., zonder beroep te Axel, ter zake van overtrading der ijkwet. Vrijgesprokeu t J. F. F., landbouwer te Philippine, ter zake van overtrading van het polder reglement van Zeeland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2