Door Eendracht Sterk Ruhr-Kachelkolen. Ruhr-kachelkolen. litaminst IT het vervoer der Kolsn. Door Eendracht Sterk BURGERLIJKE STAND. I landelsbericbten. Advertentien. het Fanfarencorps „De Vereenigde Werklieden", aanbesteden: Hoogwatergetij te Ter Neuzen. aanbesteden: S T EENKOL E N. straat was voorgevallen, wist zij niets, en evenzoo was haar blijkbaar de herinnering ontgaan aan de treurige voorvallen, die daartoe aanleiding hadden gegeven. Eergister werd zij volkomen bewusteloos en in dien toestand overleed zij. Uit Bergen op Zoom meldt men dat de huurders van de villa Couprant, welke Vrijdag j.l. afbrandde, hunne kunstmatige hoenderteelt thans moeten verplaatsen. Door het vernietigen van al de machinerieen en broedmachines, en het tevens onbruikbaar worden van het terrein, kunnen zij hun bedrijf aldaar niet meer voortzetten. Hierdoor gaat een eigenaardige industrie verloren, welke niet spoedig meer zal worden vervangen Zondagnamiddag sloeg een zeilbootje, waar- mede drie personen uit Leeuwarden uit visschen waren gegaan, in de Harlingervaart bij de stad door een rukwind om. Alle drie verdronken. Het waren een gegageerd O.-I. militair van 30, een fabrieksarbeider van 20 en een smidsjongen van 13 jaar. De lijken van eerstgenoemden zijn reeds gevonden. De portier van het gerechtshof te Leeuwarden, die, wegens overtreding zijner instructie, in zijne betrekking was geschorst, heeft zich met een revolver voor het hoofd geschoten. Nadat hij sedert een paar dagen was vermist, werd zijn lijk Zondag bij het Fijnekanaal gevonden. Yolgens het U. D. is de trek van mannen, vrouwen en meisjes uit Groningen naar de spin- fabrieken te Viersen in Rheinland zeer groot. Soms gaan er 20, meerendeels vrouwen en meisjes op 6en dag de reis aanvaarden. De mannen trekken meest vooruit. De loonen zijn, evenals de woningen voor de gehuwden, voldoende. Voor vele werkloozen is dit een ware uitkomst. In eene in de Limb. Koerier van 2 Juli voorkomende advertentie, onderteekend Namens de kiesvereeniging, de President, leest men thans z/Ik verklaar dat in de vestibule op het raadhuis te Venray bons voor bier zijn uitgereikt om op den heer Trijnes (het gekozen lid der Prov. Staten te stem men). Een 16jarige knecht te Leerdam heeft zich in een hooilaud aan een hord opgehangen. Daar de hord niet hoog genoeg was om te hangen, vond men hem dood in een knielenden stand Dezer dagen vertrok zekere v. d. H., uit Edam, metterwoon naar Amsterdam. Zijn 13jarig zoontje en een neefje kochten daar een roomtaartje. Beide knapen werden ernstig ongesteld. Het neefje stierf en het zoontje van v. d. H. is, na doodelijk ziek geweest te zijn, hersteld. Men is in Limburg weer eens aan 't vechten geweest. Yerleden week is bij een vechtpartij te Altweert iemand met een mes een steek in het onderlijf toegebracht, tengevolge waarvan hij korten tijd daarna overleed. Een ander bekwam twee niet gevaarlijke steken in het linkerbeen. Te Nederweert werd ook iemand levensgevaarlijk verwond. Als hiervan verdacht, zijn drie broeders naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Karakteristiek zijn de benamingen, welke middagtrams in Den Haag dragen, naar gelang van het uur, waarop zij uitrijden. Zoo tegen twee uur komen er uit versehillende richtingen eenige voile trams, vooral met dames, naar het centrum der stad. Het is ,/de bood- schappentram." Om een uur of vier gaan die dames weer naar haar woning terug, doch de trams, die ze nu in grooten getale meevoert, heet,/de koekjestram Een uur later vertrekken er van uit het centrum eenige trams met heeren. Ze hebben //gesoosd" en van daar de benaming,/de bitter-tram." Men schrijft uit Den Haag van eergisteren Het gezelschap Javanen, dat in den kampong naast het terrein der Tentoonstelling van Vrouwen- arbeid is aangekomen, bestaat uit 37 personen, nl. 22 mannen en 15 vrouwen. Zij zijn in Maart 1897 uit Soerakarta, waar alien thuis behooren, in Genua aangekomen onder de leiding van den heer Bernard, die in 1889 bij het beheer van den kampong te Parijs was betrokken. Zij gaven voor- stellingen van de wajang orang, van dansen met de gamelang en oefenden huisvlijt uit voor het publiek te Genua, Milaan, Turijn, Bologna, Venetie, Weenen, Stockholm, Christiania, Stettin, Maagden- burg, Berlijn, Keulen en Londen, overal in gewone lokalen en zij waren verrast toen zij zich hier in hun geboorteland zagen verplaatst, weer een Passar aanschouwden en over een bamboesbrug weer een kali passeerden. In de gebouwtjes, opgetrokken naar modellen uit onderscheidene gedeelten van den archipel, toeven de mannen en vrouwen slechts bij dag. Een ruim en goed ingericht woonlokaal is voor hen op het voorterrein in orde gebracht. Erzijn zeven muzikanten, een weefster, een bamboes- vlechtster, twee batiksters, een vergulder, een kleermaker en eenige danseressen bij het gezelschap. Te samen zullen ze ook hier voorstellingen geven van den wajang-orang (Indisch krijgsgeschiedenis in tooneelspeltrant), van gevechten en bij het geluid der gamelang zullen de danseressen haar bevallige passen uitvoeren. Over de inrichting van den kampong is een gidsje ter perse van mej. Gerth van Wijk. Hoe- wel als afzonderlijk gedeelte der tentoonstelling gehouden, krijgt men van het terrein toegang tot de Oost-Indische afdeeling der expositie, die uage- noeg gereed, in beperkte ruimte en met keurige schikking veel opmerkelijks biedt. Hedenochtend waren de Javanen druk in de weer met uitpakken en opstellen van gamelang, werktuigen benoodigdheden enz., die nu voor'teerst, sedert het gezelschap in Europa aankwam, een omgeving vinden, waar ze aan hunne bestemming kunnen voldoen. Zaterdag e.k. wordt ook de kampong voor het publiek geopend. Wederom heeft een droevig ongeluk op de Schelde plaats gehad, voor de derde maal op 3 maanden tijds, dit overtreft de voorgaande wat betreft het aantal slachtoffers. Zondagmiddag ging te 4 uur een gezelschap van elf personen te Burght in een zeilbootje de rivier over om te Schelle de kermis bij te wonen. Halfverweg den stroom sloeg een rukwind in het zeil, met het noodlottig gevolg dat het vaar- tuigje omsloeg, en alien te water geraakten. Een juist voorbijgaand roeier trachtte terstond hulp te bieden maar kon slechts een der dreuke^ lingen, een kind van 5 jaar, redden. Noch hij, noch anderen die terstond met bootjes van den oever naar de plaats des onheils voeren, kon er in slagen de anderen te redden, zoodat 10 personen zijn verdronken. In een nader bericht wordt gemeld dat de omgekomen bijna alle jongelieden waren. De jongste was een knaap van 15 jaar, de ondsten het echtpaar, welks dochtertje door een roeier van de Antwerpsche roeiclub gered werd. Dat kind werd door een schipper aan boord genomen, maar is ook spoedig gestorven, zoodat alle 11 zijn omgekomen. Het ongeval maakte in wijden kring een diepen indruk, te meer daar het Zondag en te Burght en te Rupelmonde feest was in eerstgenoemde plaats wegens het door den bisschop toedienen van het vormsel, in de tweede omdat het daar kermis was. De bisschop heeft alle fetsten afbesteld, en de ter zijner eere uitgehangen vlaggen werden half stok gehaald. Maandag is door hem een bijzondere mis voor de slachtolfers gelezen. De Duitsche bladen vertellen een grappig voorval, dat bij de verkiezingen voor den rijksdag in een dorp bij Hanau zou zijn voorgevallen. Een invloedrijk edelman komt van de stembus en ziet een boer voor diens woning bij een kinderwagentje Hij vraagt of de man zijn burgerplicht al vervuld heeft en krijgt tot antwoord //Nee, ik moet op het kind passen tot mijn wijf terug is". „Geen nood", zegt, de groote heer, //ik zal wel zoolang op het kind letten j daar hebt ge een stembiljet, ga snel naar het raadhuis". De boer stemt toe en de heer speelt voor kindermeid. Toen de kiezer na een half uur terugkwam om hem af te lossen, was de eerste vraag van den baron ,/En ge hebt het briefje immers in de bus gedaan z/Dat zal ik u zeggen," antwoordde de boer, ,/onderweg trof ik Piet en die zei mij dat het briefje niet goed was. Hij gaf me een ander en dat heb ik in de bus gestoken." Piet was de agent van de partij waartoe de baron niet behoorde - In Duitschland hebben een paar rechters wielrijders, die in fietscostuum als getuigen ver- schenen, een ernstige vermaning gegeven, omdat hun kleeding niet behoorlijk was. Een der rechters verklaarde deze vermaning te geven, omdat, zoo zeide hij, //als ieder sportsman in het gewaad verscheen, passende bij zijn sport, een zwemmer het ook wel in zijn hoofd zou kunnen krijgen in zwemcostuum te verschijnen." Wees voorzichtig met zulk speelgoed Een klein ventje, het jongste zoontje van den predikant Irancis Paynter te Sprinfield, vroeg aan zijn vaders koetsier Frederik Plage, of hij een pijl en boog voor hem maken wilde. Page deed dit. Toen de boog klaar was, riep het ventje: Koetsier, ik zal eens op je schieten En werkelijk, hetzij ongeluk of moedwil, de pijl vloog in het oog van Page, met het gevolg, dat men eerst zijn oog heeft moeten wegnemen en hij daarna aan de gevolgen overleden is. Een steeneneter. Emmanuel Capelli, een jongmensch van 25 jaar, bevond zich met ver- scheidene vrienden in Bogliaseo (bij Genua) en wedde daar, dat hij eenige kilo's strandkeien zou verorberen, mits men hem voor elken steen 5 centimes belaalde. Men begaf zich naar het strand en daar werkte Capelli wezenlijk ongeveer drie kilo steen naar binnen. Zijn vrienden, die zich ongerust begonnen te maken, riepen toen, dat het genoeg was. Hij nam daarna het geld in ontvangst en ging heen. Te middernacht werd hij echter in het portiek van den schouwburg gevonden, krimpende van de hevigste pijnen. Men bracht hem naar het ziekenhuis. Daar werd hem een machtig braakmiddel toegediend. Capelli verklaarde, dat hij verscheidene keeren meer of minder dan 3 kilo steen had opgegeten, zonder er ooit hinder van te hebben. Chicago is thans, op het meest spannend oogenblik van den oorlog, verstoken van couranten. De makers van de afgietsels der courantpagina's voor de rotatiepersen (chlicheurs) hadden van dezen drukken tijd gebruik gemaakt om een aanmerke- lijke loonsverhooging te vragen, namelijk 4 dollars per dag inplaats van 3'/^ dollar, onder bedreiging van werkstaking. En de patroons, die niet aan dien eisch wilden voldoen, kwamen overeen hunne bladen niet te laten verschijnen. De krantenlooze tijd zal wel niet lang duren. Eenige maanden geleden werd te Hannover een onderzoek gelast in een speelschandaal, waarin 25 officieren van het actieve leger waren betrokken. Het meerendeel dezer officieren behoorde tot aristo- cratische families, en sommigen hunner waren zelfs aan het hof gepresenteerd. Het proces zal evenwel geen voortgang hebben. Men beweert dat op speciaal verlangen van den Keizer het schandaal moet worden in den doofpot gestopt, zegt het ,/Utr. Dbl." Het is misschien slechts weinigen bekend, dat het vervalschen van den wijn reeds van af de 15de eeuw in Duitschland in praktijk werd ge bracht. De herbergiers kochten te dien einde producten van geringe kwaliteit, verkregen in middelmatige wijnjaren, en verbeterden het bouquet van den wijn, ten koste van de gezondheid der verbruikers. De knoeierijen werden zoo erg, dat het Ilanzeverbond in 1447 aan de handelaren te Keulen, Bingen en Frankfort een schrijven zond, waarin met klem werd aangedrongen //de afschuwe- lijke vervalschingen na te laten en den wijn in den toestand te laten, zooals God hem had laten groeien." Te Straatsburg was de wijn zoo slecht ge worden, dat de burgemeester bevel gaf dat de vervalschers tot de straf der kaak veroordeeld zouden worden en het wapen der stad met een gloeiend ijzer op hun voorhoofd afgedrukt zoude worden." Toen deze maatregel nog niet hielp, werden de schuldigen bedreigd, dat hun de oogen uitgestoken zouden worden Te Ulm moesten de handelaren onder eede ver- klaren, dat hun wijn vrij was van elk bijmengsel. Toen een herbergier, met name Erni, aan zijne klanten wijn geschonken had waardoor alien ziek waren geworden, en die zelfs den dood van een hunner ten gevolge had gehad, kwam de raad der stad bijeen, en veroordeelde den schuldige ter dood hij werd in het openbaar onthoofd. Hulst, 4 Juli. 47Evark.anT teI markt 16 k°°P geSteW 1 27 St,lkS hoornTee' KOEltS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,55 k f 47,65 Engelsch per 12,— 12,05 EETIJ D I N G E iv! Van 4 tot en met 5 Juli. Van 4 tot en met 5 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 15 binnenvaartuigen op- en 14 dagen. Voorm. Nam. Donderdag 7 Juli. 4.6 4.29 Vnjdag 8 u 4.52 5.15 Zaterdag 9 u 5.38 6.2 Zondag 10 w 6.26 6.53 Maandag 11 7.18 7.47 Dinsdag 12 8.19 8.52 Woensdag 13 r 9.27 10.4 Op Zondag den 10 Juli hoopt door Gods goedheid, onze geliefde moeder MEGELINA LE (JNIS, Wed. H. Moens, haar 102de geboortedag te herdenken. Zaamslag, 7 Juli 1898. Namens de familie, ADR. MOENS. Ondertronwd MARINUS J. P. MIJNSBERGEN en ANNA M. DHONT. B^opW 5 Ju]i 1898 ler Neuzen Getrouwd DANIEL BUYZE, Arts, MARIA P. F. VAN DER VLIET. Ter Neuzen T "Zi^ik^T' 5 Jul1 1898' Heden overleed te Middelburg in den ouderdom van 60 jaar tot onze diepe droefheid, onze geliefde echtgenoot en vader, de heer J. D. NOSKE. Middelburg, 4 Juli 1898. E. NOSKEVan djn Broekh. J. D. NOSKE. A. A. NOSKE. W. CHR. NOSKE. De Heer en Mevrouw BUYZE VAN DER VLIET betuigen, ook namens wederzijdsche familie, hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Zij die lid wenschen te worden van de VARKENSY ERE ENI GING, opgericht den 18 Jnni jl. op het Boerengat, kunnen zich aanmelden bij ondergeteekenden. De Voorzitter, De Secretaris, JPIJPELING.K. DIELEMAN. bij den heer B. J. GOETHALS. te geven door op ZONDAG 10 JULI a. s. Aanvang 5 uur. De koleDvereeniging t e HOEK, zal op Zaterdag 16 Juli 1898, des avonds om half zes uur, Brieven van inschrijving moeten voor 5 uur, bii A. BEDET ingeleverd zijn. De kolenvereeniging t e HOEK, zal op Zaterdag den 16 Juli 1898, des avonds om 6 uur, in de herberg bij C. Barker de levering van 350,000 a 370,000 Kg. Voorwaarden te bekomen bij A. BEDET te Hoek. In lossing tot en met Zaterdag, schipper Boon, met eene lading PRIMA GROVE Prijs per hoed uit schip genomen /12, a contant11,50 per 1000 kilo7,50, voor rekening van P. A. ADRIAANSENS. Walsoorden, 4 Juli 1898. Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 30Jani. Ferdinandus Josephus Augustinus Weemaes, oud 27 j., jm. en Maria Rosalia Magnus, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Juni. Coralie, d. van Fredericus de Weijn en van Maria d Hollander. 18 Juni. Augusta Stephania, d. van Petrus Blommaert en van Maria Rigina Lockefeir. 19 Juni. Philemond Cornell's, z. van Josephus Roeland en van Maria Magd. van Geetsora. 26 Juni. Josephus Sera- phinus, z. van Carolus Ludovicus Praet en van Johanna Goeman. Honors Joseph Eduard, z. van Eduardus de Munter en van Maria Isabella Meersschaert. 30 Juni. Celina Maria, d. van Leopoldus Eranciscus Laureijs en van Virginia Maria Balliauw. Overlijden. 19 Juni. Alphonsius d'Hollander, oud 17 m., z. van Joh. Alph. en van Joh. Francisca de Weijn. 22 Juni. Emereus Sidonius Desiderius van der Heijden, oud 1 j., z. van Const. Jranc. en van Elodie Maria Laureijs. 28 Juni. Aloysius Franciscus van Duyse, oud 2 j., z. van Augustus en van Maria Amelia Ferket. Hoek. Geboorten. 21 Juni. Levina, d. van Jozias Haak en van Jacomintje de Jonge. 25 Juni. Pieternella, d. van Jacobus Pladdet en van Helena Vinke. Overlijden. 23 Juni. Pieternella Meertens, oud 8 w., d. van Pieter en van Adriana Dina Dieleman. 27 Jnni. Pie ternella Pladdet, oud 1£ d., d. van Jacobus en van Helena Vinke. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe 12,00: Rogge 6 50 Wmtergerst Zomergerst Haver 7 00- ErWen /7,50; Paardenboonen /7,50; Duirenboonen f 8 40 Witteboonen/—BruineboonenBoekweitf Lqnzaad Aardappels Koolzaad per zak ran ,e™ Boter Per kilo 1,00. Eieren per 26 stuks 0,80. r Verkocht 10 stuks hoornree, 40 varkens. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen Eng. «.s. Duits. s.s. Egret Hectos 3492 3251 Liverpool Jacobs tad stnkg. hout Voor <ieut Noor. bark Deens. s.s. Vikingen Skotlaud 813 1738 Nordmaling Windau hout idem Van t •lent 1 Eng. s.s. Duits. s.s. Fra. bark Ouse Gefle H ermine 2158 1754 1498 Goole Stettin Jamyque stukg. phosph. ballast Q Iff PCO M IS I rj n l. /I n \\r1.-1 A in i 11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 3