(iemengde berichten. TeSegrafische berichtan. werd een onderzoek ingesteld en vernam men van een aldaar in den omtrek van het overzetveer aanwezigen koeherder, dat deze Zaterdag van uit de verte een beer in zijne hut had zien gaan, meenende dat hij dit deed om voor den regen te schuilen. Werkelijk bleek dat de heer S. zich in deze hut had begeven, daar de ongelukkige dood op den grond Jag. Bij geneeskundig onderzoek werd geconstateerd dat eene hartverlamming de oorzaak was van dit ongeval. (VI. Ct.) Aan het op 1 September te Middelburg te houden festival zal door 12 gezelschappen, met ruim 400 muzikanten, worden deelgenomen. Op de Groote Markt zal een feestmarsch worden uitgevoerd, voor deze gelegenheid op ;erzoek der feestcommissie gecomponeerd door den heer Morks, kapelmeester van het muziek der d.d. schutterij aldaar, die ook de uitvoering zal leiden. TER NEUZEN, 6 Juli 1898. Tengevolge van het besluit van den Raad der gemeente Philippine, om de kinderen uit Ter Neuzen en Sas van Gent niet meer op de open bare school toe te laten, welk besluit reeds in werking is getreden, zijn ruim 80 kinderen van onderwijs verstoken. Sas van Gent, 5 Juli. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd23 stieren, 57 ossen, 82 koeien en vaarzen en 2 schapen, samen 164 beesten, die alien vlug werden verkocht aan on- veranderde. prijzen. Heden had de aanbesteding plaats van het alhier te bouwen post- en telegraafkantoor, waar- voor werd ingeschreven, als volgt A. Goedemont te Hansweert voor f 11998, P. L. van Miert te Middelburg voor 11828, Aug. de Meijer te Selzaete voor 11760, A. Barendse te Middelburg voor 11685, P. de Meijer te Gent voor 11670, G. H. Vertrecht te Middelburg voor 11510, H. P. van de Ree Zoon te Middelburg voor f 11498 en C. van Beers te Vlissingen voor f 10350. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund Zniddorpe. De alhier opgerichte commissie tot regeling der feestelijkheden bij gelegenheid van de Inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina heeft bepaald, dat de feestelijkheden alhier waar- schijnlijk op 8 September a. s. zullen plaats hebben Ook is het program ma vastgesteld en ter kennis der ingezetenen gebracht. Het bevat de volgende nummers 1°. schoolfeesten 2°. krentenbrood- bedeeling aan de werkende klas3°. optocht, waarna aanbieding van het portret van Hare Majesteit aan de gemeente4°. volksspelen op verschillende plaatsen. Tevens zal er dien dag een groote internationale wielwedstrijd plaats hebben, waarvoor de prijzen door den heer A. Moerdijk zullen geschonken worden. Provinciate Staten van Zeeland. Zitting van Dinsdag 5 Juli 1898. Hedenavond werd in een der zalen van de sociteit St. Joris op de Balans de zomervergadering der Prov. Staren geopend. Onmiddellijk na opening stelde de Yoorzitter aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en nieuw gekozen leden, zijnde de heeren Van der Lek de (Jlercq, Fokker, Van der Have, Den Boer, De Jonge, Kakebeeke, Lucasse, Dat een ongelukkig toeval ook aaD het licht moest brengen, wat ik zoo vurig gehoopt had dat voor altijd in vergetelheid begraven zou zijn Zoo de hand van het gerecht haar gegrepen had, zou een daarop gevolgde terechtstelling haar zeker gedood hebben. Thans was zij veilig. Hiervoor zij de Hemel dank Zij had zich nu slechts te verantwoorden voor haar eigen ge- weten. Dewijl ik hoorde, dat haar ademhaling regel- matiger werd, drukte ik zacht een teederen kus op hare wangen en verliet de kamer, om mij naar mijne moeder te begeven. Ik wist deze door een gefingeerd verhaal te doen gelooven in Anna's lichte ongesteldheid, en mijn lang uitblijven te verontschuldigen. Ik dwong mij zelf, een opgeruimd gelaat te toonen, en luisterde met een schijn van belangstelling naar de opsomming die mijne moeder mij deed van eenige moeilijkheden, welke zij in onze af- wezigheid had gehad met de bedienden. Het boezemde mij echter niet het minste belang in. Ik dacht steeds aan Anna, de arme, die thans sliep, en wier ontwaken zoo droevig en pijnlijk zou zijn. Zoodra ik goedschiks kon, zonder den schijn op mij te laten van ondankbaarheid en gemis aan kinderlijk plichlgevoel, verliet ik haar en snelde naar Anna's legerstede terug. Ik wachtte, tot zij zou ontwaken. Mij over haar heen buigende, kuste ik haar hartstochtelijk. Tusschen waken en slapen door beantwoordde zij instinctmatig mijn liefkoozingen. Zoodra z| echter het voile bewustzijn had teruggekregen, kwam ook de herinnering met al hare verschrik- kingen weer. z/Verlaat mij," zeide zij, ffik ben een moorde- naarster Van Dam, De Smidt, Hennequin, Van Buren, Hollestelle, Dronkers, De Veer, Van der Meer, Loois, Graaf van Lijnden, Van Deinse, Van Rompu, Van Waesberghe-Janssens en Moerdijk. Dit onderzoek werd opgedragen aan eene commissie voor wat de districten Zierikzee, Goes en Sluis en aan eene andere voor wat de districten Tholen, Middelburg, Vlissingen en Hulst betreft De eerste adviseerde bij monde van den heer Van Teijlingen, de andere bij monde van den heer Pompe van Meerdervoort tot toelating van de twee benoemden (Mr. Van Buren en Hollestelle en van de gekozen of herkozen leden. Deze alien, door den griffier binnengeleid, worden beeedigd en nemen zitting na felicitatie door den Voorzitter, die hoopte dat zij tot nut der Provincie en tot voldoening van zichzelven mochten werkzaam zijn. Mededeeling doet de Voorzitter van ingekomen stukken als Koninklijke besluiten waarbij worden goedgekeurd onderscheidene besluiten der Staten enz., welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen, evenals mededeelingen van Gedep. Staten omtrent onderhandsche aanbestedingen enz. Adressen zijn ingekomen 1°. van de vergadering van ingelanden van den calamiteuzen Stad Philippiniepolder om vrijver- klaring. 2°. van het Bestuur der Vereeniging ,/School voor hand- en bouwkundig teekenen" te Tholen, om een subsidie uit de Prov. fondsen 3°. van de fabrikanten van Hasselt C° te 's Gravenhage, betreffende eene door hen te ver vaardigen buste van H. M de Koningin Welke stukken in handen worden gesteld van Gedeputeerde Staten. De verschillende voorstellen van Ged. Staten worden gerenvoyeerd naar de afdeelingen behalve dat betreffende de verpleging van arme krankzinnigen uit de provincie Zeeland, welk voorstel zal behandeld worden in de Woensdag 6 Juli te houden bijeen- komst voor verkiezing van 5 leden van Ged Staten. Naar de afdeelingen zal mede worden gezonden een voorstel van den heer Heijse tot wijzigiug van art. 102 van het Algem. Reglement voor de polders of waterschappen. Aan het einde der zitting doet de Voorzitter het voorstel om de ingevolge art. 46 der Provin- ciale wet op 6 Juli te houden bijeenkomst voor de verkiezing van leden van Gedeputeerde Staten te doen aanvangen te 10 uur en om in diezelfde vergadering over te gaan tot de verkiezing van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, alsmede om de splitsing in af deelingen aan te houden tot na afloop der ver- kiezingen van Ged. Staten. Tegenover dit voorstel plaatst de heer Pompe van Meerdervoort een ander, n. 1. om reeds te 9 ure te vergaderen en wel in verband met het vergaderen der afdeelingen. De heer van Deinse maakt hiertegen bezwaar de nu afwezige leden weten niet beter of het is eerst te 10 ure vergadering. Ten slotte wordt met 20 tegen 18 stemmen aangenomen het voor stel Pompe, zoodat de vergadering uiteengaat tot den volgenden morgen 9 ure. Ter vergadering waren afwezig de heeren Kloppers, Hombach, De Smidt en Van Buren. Middelburg, 6 Juli. In de heden gehouden zitting van de Prov. Staten zijn herbenoemd tot leden van Gedeputeerde Staten, de heeren Lucasse, Ik ontkende nogmaals ten stelligste hare schuld. Ik hoopte, dat ik door aauhoudend overreden haar geest misschien zou kunnen kalmeeren. Bijna lusteloos luisterde zij naar wat ik zei. z/Ik heb verschrikkelijk gedroomd, Willem," fluisterde zij. //Ze zullen mij veroordeelen mij levenslang opsluiten." z/Liefste we zijn in Frankrijk. De Nederlandsche wet kan je hier niet zoo gemakkelijk bereiken, zelfs niet indien ge schuldig waart." Zij schrikte op. Was het daarom, dat gij naar Belgie en Frankrijk vluchttet? Was dat om mij voor de schande eener terechtstelling te bewaren z/Ik vluchtte, omdat gij in den toestand waariu gij u toen bevondt, niet bestand waart tegen schokken. Ik herhaal nog eens, dat ge onschuldig zijt; maar ik durfde u om uw geestestoestand niet blootstellen aan de kans van een verhoor." Gedurende eenige minuten zweeg zij. Toen vervolgde ze//Ik ben trotsch en hartstochtelijk, maar het kan nimmer mijn bedoeling geweest zijn een daad als deze te plegen. Ik moet krank- zinnig geweest zijn. Gij kunt mijn rechters verklaren dat ik waanzinnig was, Willem. Ze zullen u misschien gelooven en mij vrijspreken." Smeekend zag zij mij aan. z/Onder eede kan ik verzekeren," sprak ik, //dat ge in die dagen in een toestand van krankzinnig- heid verkeerdet. Met een beroep op mijn repu- tatie als geneesheer kan ik verklaren, dat uw darlen het gevolg waren van dien waanzin. Op dat punt hebt ge niets te vreezen, liefste Mijne verklaring was stout, maar waar. Terwijl ik even wel sprak, schoot mij eensklaps een gedachte door het brein, die mijn wangen deed verbleeken en mij het augstzweet op het voorhoofd deed parelen. Ik kende genoeg van de wet om te.weten, dat Van Waesberghe-Janssens, Van Rompu, aftredende in 1904, De Casembroot, Van Lijnden, aftredende in 1901. Herkozen werd als buitengewoon lid de heer Kakebeeke. RECHTSZAKEN De rechtbank te Zierikzee veroordeelde den 7 ljarige uit Bruinisse, die verklaarde gestolen te hebben om in de gevangenis te komen, tot een maaud gevangenisstraf. De eisch was een jaar. Te Dinteloord is Maandagmiddag een 15jarige jongen, bezig met hooien aan den havendijk, in de haven gevallen en verdronken. Door den vader werd de zoon eenige oogenblikken daarna levenloos opgehaald. In een weiland nabij het station Valburg werd Maandagmorgen een der maaiers, die voor den regen en hagel schuilden onder een populier, door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood! Hij was de eenige zoon en kostwinner eener weduwe. De te Spokane verschijnende //Chronicle" van 9 Juni bevat een artikel over onze Koningin, met een paar portretten van H. M. Het eigen! aardige is echter een daarbij gevoegd portret van den //toekomstigen Koning van Nederland" prins Louis Napoleon. Iemaud uit de buurtschap Overa (gemeente Prinsenhagen) had dezer dagen het ongeluk om bij het speksnijden zich in de pols te snijden. Om het bloed te stuiten, legde hij er een spinnewebbe op, met het gevolg dat de man aan bloedvergiftiging overleed. pZondag is tusschen Maassluis en Maasland bij het bootje varen een vaartuigje waarin zich vier personen bevonden gekanteld. Alle vier kwamen in het water terecht, drie werden gered, doch de eene, een 21jarige man, verdronk. Een grasmaaier te De Werken, die zich bij zijn werk overspande en overmatig veel water dronk, is tengevolge daarvan overleden. Maandagnamiddag omstreeks kwart over 12 werd de heer K., gepensioneerd Indisch onderwijzer, tijdelijk als onderwijzer werkzaam aan de school te Vierakker, dood in het bij zijne woning aan den bmmerikschen weg behoorende loodsje gevonden. De ongelukkige had in zijn rechterhand een revolver, een kogel was hem door de linkerborst gegaan. Men vermoedt dat de heer K., uit het loodsje heeft willen schieten op een kat en dat het schot in de verkeerde richting is afgegaan. De overledene had n. 1. herhaaldelijk last van een kat, die de aardbezien in zijn tuin bevuilde. Hij had daar al dikwijls maar zonder succes over geklaagd. Zaterdag had hij aan zijn buurman een revolver laten zien, en gezegd //als de kat nu weer komt, zal ik het haar wel afleeren." De ongelukkige is dus vermoedelijk het slachtoffer gewordeu van zijne poging om de kat dood te schieten. Volgens een andere lezing heeft hij zelfmoord gepleegd. Hij laat een jonge vrouw met een kind onverzorgd achter. Maandagmiddag had te Delft de eerste repe- titie plaats van de voorstelling der plechtige over- reiking van het verzoekschrifl der Verbonden Edelen binnen Brussel op 5 April 1566. Deze voor stelling zal plaats hebben den dag na de maskerade, die gehouden zal worden op Dinsdag 12 Juli a. s. ter gelegenheid van het 50jarig bestaan van het Delftsch Studentencorps. Dit zal de eerste maal in een strafzaak de man niet voor of tegen zijne vrouw mag getuigen. Mijn huwelijk met Anna had haar van mijn getuigenis beroofd 1 Geen wonder, dat ik rilde, wanneer ik mij voor- stelde, wat er zou gebeuren, indien zij moest terechtstaan als de moordenaarster van Theodoor Tellings. Want ook de verpleegsters hadden haar slechts gezond van geest gezien. Niemand had haar in waanzin gezien, dan ik en misschien mijn bediende. Deze gedachte greep mij zoo sterk aan dat ik verplicht was een oogenblik de kamer te verlaten om mijn tegenwoordigheid van geest terug te winnen. O, wat dankte ik den Heme], dat wij op vreemden bodem waren Gedurende verscheiden dagen was mijn arme vrouw zwaar ziek. Wij verpleegden haar met de meeste zorg. Doordat mijne moeder en ik elkander afwisselden, was er steeds iemand aan haar ziekbed. Langzamerhand herstelde zij. Jeugd en een krachtig gestel zegevierden ten laatste. Weldra was zij weer in zooverre beter, dat zij in staat was het bed te verlaten. Mijne moeder was de teederheid zelve voor hare schoondochter. Van de ware oorzaak der ziekte wist zij niet zij berispte mij zelfs ronduit. dat ik niet genoeg zorg had gedragen voor mijn schoone bruid. Lachend verzekerde zij mij, dat in het vervolg niets haar zou kunnen doen besluiten Anna aan een ander toe te vertrouwen. Langzaam gingen de weken voorbij. Met den dag werd Anna sterker en kalmer. Deze kalmte vooral verheugde mij ten zeerste. Zij was echter wel veranderd. Zelden plooiden lare lippen zich weer tot een glimlach, en alleen wanneer zij mij zag aankomen, glansdeu hare oogen even. Ze scheen ouder en ernstiger geworden te zijn dat de burgerij ook aandeel zal hebben in de feesten. Mevrouw Telders—Van derSchroeff, echtgenoote van den directeur der Polytechnische school, heeft zich bereid verklaart het Verzoek- i^Tr/1 i_Wel- 1D ontvangst te nemen, terwijl zeven Deutsche jonge dames haar daarbij als hofdames zullen vergezellen, alle in costuum van dien tijd gekleed. De plechtige overreiking zal plaats hebben in een feesttent, die geheel overeenkomstig den stijl van het jaar 1566 is versierd, waardoor het geheel een zeer schoone aanblik zal opleveren. In de stad zelf is reeds veel drukte te bespeuren, die verraadt, dat er een groot feest op handen is. Over de grachten van het Oude Delft zijn reeds ijzerdraad en koorden gespannen, waaraan lampions en vetpotjes zullen gehangen worden, die op den avond der maskerade (Dinsdag 12 Juli) ontstoken zullen worden, hetwelk boven het stille water van de oude Prinsenstad een verrassend effect zal maken. Op verscheidene plaatsen zullen eerebogen verrijzen. De Choorstraat en de Jacob Gerritstraat zullen geillumineerd worden, en vele burgers zullen hun huis met groen, vlaggen en lampions versieren, zoodat de stad zal prijken in feestdos, zooals zij zich nog nooit te voren vertoond heeft. Door de nu reeds gebleken voortreffelijke ver- standhouding tusschen burgerij en studenten kunnen de feesten schitterend slagen. Vooral zal de avondoptocht met de fakkels in die oude straten tusschen die duizenden lichten een onver- getelijken aanblik opleveren. De fabrieksarbeider Jochem S., uit Bartle- heim, die in den avond van 9 Juni jl. een moordaanslag op zijne vrouw gepleegd en daarna zichzelf zeer ernstig verwond had, is van het Diaconessenhuis te Leeuwarden naar het krank- zinnigengesticht te Franeker overgebracht. De vrouw heeft verleden week hersteld genoemde ziekeninrichting verlaten. Naar wij vernemen, heeft de heer H. A. Meyer, ondernemer van den motorwagen Emmen Assen (vroeger Beilen), waarmede al zooveel ellende werd beleefd, besloten een lichteren wagen van 1500 KG. voor 8 h 10 personen aan te schaffen, welke niet aan verschillende beperkingen van het vervoer op de wegen zal zijn onderworpen. In Augustus is het 25 jaren geleden, dat te Almelo door de Gebrs. Palthe de ververij en chemische wasscherij werd opgericht. Door de arbeiders is eene som van ongeveer 1000 bijeen- gebracht, om bij deze gelegenheid aan de firmanten een huldeblijk aan te bieden. Door dezen is nu bepaald, dat voor dit geld op een der gebouwen een torentje zal worden opgericht, waarin een torenuurwerk zal geplaatst worden met wijzerplaten aan de vier hoeken. De 18jarige Petronella R., die in gezelschap van Pieter Mulder, Arnhem had verlaten, en wier aanhouding door den commissaris van politie aldaar namens den vader was verzocht, is gevonden en naar Arnhem overgebracht. -Mevrouw Vemer is Dinsdagnacht, op bijna JOjarigen leeftijd, overleden aan de gevolgen van de verwondingen, haar den 5 Juni door haren echtgenoot in de Weimarstraat te 's Hage toe- gebracht. Zij overleed in de kliniek van Dr. Steyn Parve. De verwondingen in den hals en aan het hoofd waren nagenoeg genezen, maar het herinnerings- vermogen is niet teruggekeerd. De patiente ver keerde in een staat van versuftheid en verdooving, waardoor elke band aan het verleden voor haar scheen afgesneden; zelfs van hetgeen in de Weimar- zijn. Ik wist, dat ze mij ondanks alles lief had met een onsterfelijke liefde. Ofsehoou wij in den laatsten tijd zorgvuldig vermeden hadden te spreken over de smart van ons leven, toch wist ik, dat die haar zelden uit het geheugen was. Soms, als ik naast haar lag, hoorde ik haar in hare droomen kreunen en mompelen, en ik wist maar al te wel, met welke pijnlijke gedachten haar geest zich dan bezighield. Eens het was kort nadat zij zich als een zwakke invalide begon voort te slepen over de binnen- plaats vroeg zij mij op geheimzinnigen toon z/Lees je ook Hollandsche couranten, Willem z/Een enkele maal niet dikwijls. Ik heb Nederland bijna vergeten." z/Beloof mij, dat je ze alle dagen zult inzien." z/Wat ge wilt, zal ik doen; maar waarom Hare stem daalde. //Kun je dat niet raden Luister, Willem. Als er een onschuldige werd aangeklaagd van de misdaad die ik bedreef, dan is er slechts een weg voor mijdaartegen kunt ge niets aanvoeren. Beloof je mij, dat je de courant zult inzien zoodra zij aankomt Voor ik weet, dat gij het doet zal ik geen rust hebben." Zonder eenige tegenwerping beloofde ik nogmaals, te zullen doen, wat zij verlangde. Ik weet, dat er rechterlijke dwalingen kunnen bestaan; maar zulk eene als Anna bedoelde zou toch nooit voorkomen. Neen, de dood van Tellings was in een geheimzinnig duister gehuld. Nimmer zou de sluier opgelicht worden. Ten einde mijne vrouw gerust te stellen, schreef ik aan mijn agent in Nederland, dat hij zou zorgen dat het //Handelsblad mij geregeld werd toege- zonden. (Wordt vervolgd.) -TjinrT-iTiiifii niiniiM imwwiui. - n jii—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2