D. BUYZE, Bsricht van Instsl. wslgswasssn QERST^ (iemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. is van af 1 Juli tot en met 16 Juli APWBZIG. Openbare Verkooping. Omtrent 2V2 liectaren Erwten en 2 Rogge, Telegrafische berichten. Vergadering Openbare Verkooping. Openbare Verkooping;. Openbare Verkooping. Sas van Gent, 1 Juli. Gedurende de afgeloopen drie maanden werden alhier ter veemarkt aange- voerd283 kalfkoeien, 447 melkvaarzen, 448 ossen, 383 stieren, 159 hokkeliugen, 32 kalveren, 2 geiten, 11 schapen, 10 lammeren en 20 biggen, satnen 1795 beesten, waarvan 1761 stuks werden verkocbt. Pauluspolder, 30 Juni. Nu meer en meer blijkt, dat er van eene algemeene feestviering in de gemeente Stoppeldijk, bij gelegenheid der inhuldiging van H. M. onze geeerbiedigde Koningin, geen sprake schijnt te zijn, hebben eenige volbloed Oranjemanneu te Pauluspolder besloten, aldaar den dag, die voor ieder Nederlander, met vader- landsliefde bezield, zoo recht feestelijk mag genoemd worden, zoo luisterrijk mogelijk te herdenken. Eene voorloopige commissie is reeds aangewezen, sommige invloedrijke gemeentenaren buiten Paulus polder woonachtig hebben al hunne medewerking toegezegd, vergaderingen met den aankleve van dien zulleu weldra volgen. Het programma der festiviteiten zal natuurlijker wijze afhangeu van de bijdragen, die, naar wij hopen, mild zullen vloeien. Hontenisse. Blijkens het dezer dagen uitge- komen prov. blad no. 70 was de loop der bevolking in onze gemeente over 1897 als volgt Geboren mann. 86, vr. 74, totaal 160. Overleden mann. 59, vr. 59, totaal 118. Vestiging mann. 118, vr. 113, totaal 231. Yertrek mann. 139, vr. 124, totaal 263. Bevolking op 31 December 1896, mann. 2519, vr. 2584, totaal 5103 en op 31 December 1897, mann. 2525, vr. 2588. totaal 5113. Alzoo vermeerderd met 10 zielen. Biervliet. Een voorloopig programma der kroningsfeesten is ontworpen. Na het einde der godsdienstoefening op Woensdag 31 Aug. volgt 1. kinderfeest2. optocht; 3. volksspelen 4. illuminatie en vuurwerk. Als voorzitter werd gekozen de beer J. L. I. de Bats, als secretaris fungeert de heer M. de Hullu en als peuning- meester de heer P. G. de Jonge. IJzendijke. Metgenoegen kan worden melding gemaakt dat gisteren in de raadzaal op initiatief van mevrouw De Yos, de commissie van dames is geconstitueerd tot uitvoering van feestelijkheden bij gelegenheid der troonsbeklimming van H. M. de Koningin. Als presidente treed op mevrouw De YosSacre en als mede leden van het dag. bestuur de dames ZijlstraKruijsse Wijffels—Sturm Boskamp— De Yet. Het programma is voorloopig in hoofd- trekken besproken en zal natuurlijk later definitief worden vastgesteld, omdat omtrent dit laatste rekening moet worden gehouden met den uitslag der inteekeningen of geldelijke bijdragen. Naar men verneemt is onmiddellijk voor circa 180 ingeteekend ongeacht toezegging tot deelneming en toetreding van die dames welke om gegronde redenen verhinderd zijn geworden hunne belang- stelling en medewerking te betoonen. Wij verwachten van de eerste pogingen de besten uitslag, overtuigd als we zijn dat IJzendijke steeds als altoos het ,,1'Union fait la force" weet te huldigen om op 't gebied van feestvieren niet ten achter te blijven. Ik spoorde naar Nederland naar Harderwijk, zoo snel ik kon. Gedurende de week dat ik in die plaats verbleef, stelde ik met de noodige omzichtigheid een nauwkeurig onderzoek in naar het leven en den dood van een vrouw, die, naar mevrouw Herder gezegd had, op zekeren datum gestorven en onder den naam van juffrouw lellings begraven was. Voor mijn geschiedenis zijn de informaties die ik omtrent haar verkreeg, van geen belang. Haar geschiedenis was droevig, wat ook haar gebreken mogen geweest zijn. Inderdaad scheen het mij toe, dat van elke vrouw, die mijnheer Tellings had liefgehad, zoo de geschiedenis moest zijn. °Het resultaat mijner nasporingen was in 't kort het volgende Jaren geleden had Tellings de vrouw gehuwd. Met ouderling goedvinden waren zij gescheiden. Hij had zich niet meer om haar bekommerd en, nog vreemder, zij had zich evenmin om hem bekommerd. Op den da tum dien mevrouw Herder mij had opgegeven, was zij gestorven. Ik stelde niemand in kennis van mijne tegen- woordigheid in Nederland. Ik gevoelde maar al te goed, dat er gevaar school in mijn verblijf in het geboorteland. Immers indien op de eene of andere wijze de verdenking op Anna gevallen was, kon ik, die met haar was medegevlucht, niet hopen, dat men mij vrij zou laten ontsnappen. Ik trooste mij met de gedachte, dat zeker niemand eenig vermoeden had gekoesterd, wijl het mij niet bekend was, dat er pogingen waren aangewend om onze verblijfplaats op te sporen, wat mij anders licht ter ooren zou zijn gekomen. mijne moeder hield immers geregeld briefwisseling met eenige vrienden in Nederland. En ik, die mijne zaken liet beheeren door een agent en een tweetal advocaten, was nogal eens verplicht geweest te correspondeereu met dezen, zij het alleen om financieele redenen. Ik had bovendien mijn trouwen bediende, Johan, moeten schrijven om hem op te dragen op de beste manier van het huis af te komen en voor zich zich zelf naar een anderen 's Gravenliage, 1 Juli. Eerste Kamer. Met 32 tegen 13 stemmen is het ontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht aangenomen. De heer Bergsma zal interpelleeren over de wen- schelijkheid tot heropening der Belgische grenzen voor Hollandsch vee. Bij gelegenheid der Inhuldigingsfeesten wacht Amsterdam een bezoek van een 500tal Belgische wielrijders. De Belgische Bond is voornemens zulk een tocht te organiseeren en heeft reeds de voorbereidende maatregelen daartoe getroffen. Gisternacht is de //Villa Couprand", thans hoenderpark en gelegen aan den straatweg van Bergen-op-Zoom naar Rozendaal, geheel afgebrand. Omstreeks vier uur gisterochtend lag alles in puin. Ruim 500 kippen zijn in de vlammen omgekomen. Het huis was verzekerd doch de inboedel niet. Rare heeren. Te Arnhem staan voor den krijgsraad terecht twee soldaten der Koloniale Reserve te Nijmegen, de een voor diefstal, de ander voor tweede desertie. De eerste is 16 maanden in dienst en telt 240 strafdagende tweede, 18 jaar oud, 6 maanden in dienst, heeft reeds de noodige provoost-arrestdagen en politie- kamerstraffen opgeloopen en was 20 dagen van zijn korps afwezig. Toen zijn geld op was, liet hij zich te Rotterdam met een landauer met twee paarden naar de marinierskazerne brengen en zeide daar //daar heb je me, breng me nu maar naar Nijmegen terug." Tijdens een hevig onweder is te Helenaveen door den bliksem gedood de voerman Giesser, die met paard en kar het dorp binnenreed. Het paard werd lam geslagen. Voor de zomervacantie. Uit Tessin schrijft men aan Der Bund De sneeuw ligt weer op de bergtoppen en in de dalen regent het dag en nacht. De boeren klagen, dat zij dit jaar geen kersen, heelemaal trouwens geen fruit zullen hebben de druiven staan slecht. Houten bruggen over de Tessin zijn door het water weggeslagen. Lawines hebben de bergwegeu beschadigd. Gisteren vertrok de justitie uit Roermond naar Weert, teneinde een onderzoek in te stellen naar eene aldaar eergisterenavond gepleegde, zeer zware mishandeling (het toebrengen van een mes- steek in den onderbuik.) Te Gebroek, gemeente Maasniel, beviel gisteren de huisvrouw v. M., van een vierling (4 jongens.) Met het stoomschip Soembing der //Rott. Lloyd" zou gistermorgeu gevankelijk van Marseille aangebracht worden de Haagsche sportman W. A. Z., wiens uitlevering door de Nederlandsche regeering was aangevraagd ter zake van vervalsching van wisselbrieven te 's Gravenhage gepleegd. Toen een inspecteur van politie en een tweetal rechercheurs hem in ontvangst wilden nemen, werd gerapporteerd dat hij in het Engelsche kanaal over boord gesprongen en vermoedelijk verdronken was: de kans toch, dat hij door een voorbijvarend schip is opgepikt, is al heel gering. Zijne bagage werd door de politie in ontvangst genomen. Omtrent een ongeval op de Dedemsvaart nabij Avereest wordt uit Staphorst het volgende gemeld De half blinde ongeveer 60jarige vrouw van den schipper F. Toering te de Krim was eergisteren te Rouveen onder deze gemeente om raad geweest voor haar oogen. Op de terugreis ontmoette zij even buiten deze gemeente de goederentram van Dedemsvaart. Op het hellen van den machinist ging zij in plaats van meer links naar rechts af, en kwam zoodoende, zonder dat zij het merkte dienst uit te zien. Waren er dus nasporingen gedaan, dan was mij dit ongetwijfeld wel ter ooren gekomen. Hoe het ook zij, ik zorgde er echter voor, niet te laten weten dat ik in Nederland was. Terwijl ik bezig was mij zekerheid te verschaffen omtrent de zaak, die voor Anna van zoo groot belang was, verzuimde ik echter niet, onderzoek te doen naar de gebeurtenis die in den bewusten nacht bij Bussum had plaats gehad. Naar de publieke opinie luidde, was de misdaad nog steeds in een geheimzinnig duister gehuld. Niemand was in hechtenis genomen, niemand bcschuldigd. Geen enkele reden had men kunnen ontdekken, die tot de daad aanleiding gegeven had. Dien- volgens was op niemand eenige verdenking geval len. Het scheen, dat de lijst der onontdekte mis- daden met edn zou vermeerderd worden, namelijk met die van den moord op mijnheer Tellings. Ik wist door dit alles, dat mevrouw Herder hare belofte van stilzwijgen had gehouden. Reeds maanden waren er verloopen en de aandacht van het publiek was van de zaak afgetrokken. Het resultaat mijner nasporingen verschafte mij grooten troost. Mijn hart was vervuld van vreugde, toen ik, met de bewijzen van den dood der eerste juffrouw Tellings gewapend, terugsnelde naar Parijs, waar Anna en het geluk mij wachtten. (Wordt vervolgd.) op de trambaan en in munimum van tijd werd de arme vrouw overreden. Deerlijk vermiukt werd het lijk onder de tram weggehaald en naar haar woning vervoerd. Eergisteren had aan het station te Breda het volgende plaats Een heer moest naar Rotterdam en bij zijne aankomst had de trein reeds eenigen tijd staan wachten. Derhalve reste hem geen tijd zelf voor zijne bagage te zorgen en deed zulks een zijner begeleiders. Gereed zijnde, liep deze toen de lijn over naar het tweede perron, om het recu van den koffer af te geven, maar zag in zijn groote haast niet den sueltrein van Roosendaal die juist binnen- stoomde, zoodat hij klaar stond terug te keeren op het oogenblik dat de locomotief in zijne on- middellijke nabijheid was. Nog kijkende naar zijn vriend, deed hij reeds een stap vooruit, niet hoorende het waarschuwend geroep van hen die stonden toe te zien, toen op eenmaal de wachter, Op den Beek genaamd, de lijn overspringt en genoemden heer vastgrijpt, waardoor een bijna niet te vermijden ongeluk werd voorkomen. Ook een record Onder de bessen-pluk- sters bij den heer B. te Herveld was er eene, die in 2J uur 98 pond kruisbessen had geplukt. Het wasschen en scheren van de Drentsche schapen, een belangrijke gebeurtenis voor den landbouwer, is thans in Drenthe weer in vollen gang. De wol dezer schapen brengt jaarlijks een aanzienlijk bedrag op. De prijs is echter niet hoog. Er wordt van 60 tot 65 cent per kilogram besteed. Voor de wol der Friesche schapen, welke gewoonlijk minder zindelijk is, wordt dezelfde prijs geboden. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur 1 Gisterenavond per rijtuig uit IJzendijke huiswaarts keerende, moesten wij de rails bij het station Philippine oversteken. De sluitboomen stonden open. Het rijtuig, waarin de predikant en een ouderling van Axel en een ouderling van Hulst gezeten waren, volgden wij op den voet. Wij meenden dus veilig te kunnen doorrijden. Maar nauwelijks heeft het eerste rijtuig dit gedaan, of een der heeren, die daarin zit, steekt de hand omhoog, ten teeken om niet voort te gaan, ziende dat de trein in voile vaart aansnelt. Onze koetsier bemerkt dit ook en heeft Gode zij dank de tegenwoordigheid van geest om aanstonds het paard om te trekken en een eindweegs terug te rijden. Zonder ongelukken zijn we thuis gekomen, doch wij houden ons vast overtuigd, dat de trein ons vermorzeld zou hebben, indien wij niet nog juist bij tijds het dreigend gevaar ontsnapt waren. Van meer dan een zijde ben ik aangezocht dit voor- val openbaar le maken, want, aldus oordeelde men en zeker wel niet geheel ten onrechte de nalatig heid van den weg-afsluiter kan zich andere dagen herhalen en wanneer dan eens een droevig ongeval, of eigenlijk een ontzettende ramp te betreuren ware, dan zouden wij door ons stilzwijgen mede daaraan schuldig zijn. Hiermede kan ik mij goed vereenigen en daarom zeud ik U dit opstel. Met dankzegging voor de plaatsing, teeken ik, Hoogachtend, Uw dw. dr., Ds. L. C. TERNEDEN. Hoek, 30 Juni 1898. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 2 Juli. 12.18 Zondag 3 0.46 1.12 Maandag 4 1.39 2.3 Dinsdag 5 H 2.29 2.53 W oensdag 6 3.18 3.42 Donderdag 7 h 4.6 4.29 Vrijdag 8 4.52 5.15 Ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken (lank voor de velebewijzen van belangstelling bij zijne herbenoeming als lid der Provinciale Staten ontvangen. J. G. VAN DEINSE. van belangstellenden in het oprichten van een EEREWACHT te SLUISKIL, Zatordagavond 7 uur, bij A. Brakkan. HET BESTUUR. ARTS, Zijne praktijk zal worden waargenomen door Dr. H. B. VAN NES. De ONROERENDE GOEDEREN van wijlen den heer AUGUST KAMOEN te Sas van Gent, zijn ingesteld als volgt Koop 1 voor f 5600, 2 n h 400,; n 3 5550, 4 u 700, 5 v n 100, 6 u n 50, VERBLIJF op Zaterdag 9 Juli 1898, 's na- middags 2 uur, in het hotel nRotterdam" van den heer N. Acke te Sas van Gent. Notaris DUMOLEYN. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van ALOIJSIUS BORM, thans landbouwer te Graauw, op Vrijdag 8 Juli 1898, des voor- middags 11 ure, verkoopen 1 hektare ROGGE. 5 GERST. 17: ROGGE en TAR WE, alles wassende op landen in de polders Varempe, Moerbeke en Moerspui, gemeente Overslag. Te vergaderen bij L. de la Heine, aan de Roode Sluis. Daarna ten verzoeke van de weduwe J. F. VAN NEVEL te Zuiddorpe 4 hektaren zware in den polder Zuiddorpe Zuiddeel, gemeente Zuiddorpe. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de erven JACOBUS VERSTRATEN en CORNELIA DE PUTTER, in leven echtelieden te Zaamslag, op Woensdag den 13 Juli 1898, des namiddags 3 ure, verkoopen 2 hektaren WINTERGERST, lVs KOOLZAAD, 1 ROGGE, 17s ERWTEN en het KANTHOOI, alles wassende op landen in den Krekepolder, gemeente Zaamslag. Te vergaderen op de hofstede thans bewoond door Salomon de Mul Az. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de erven van den heer AR1J DE MUL, overleden te Zaamslag, op Zaterdag den 1(1 Juli 1898, des namiddags ten 2 ure, verkoopen Ruim 2 hektaren GERST. 2 ERWTEN. 6 TARWE. 1/3 PAARDEBOONEN. IV, r HAVER. EEN PARTIJTJE alles wassende op landen laatst eigendom van genoemden erflater in den polder en gemeente Zaamslag. Te vergaderen op de hofstede laatst door hem hewoond geweest, tegen de kom der gemeente De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van Mevrouw de Weduwe en Erven van den heer J. LEUNIS Cz., te Ter Neuzen, op Maandag 18 Juli 1898, des namiddags 3 ure, verkoopen wassende op hunne landen in den Van Lijnden- polder, gemeente Zaamslag. Verdeeld in koopen. Te vergaderen bij H. Scheelb Jz., aan het Poontje. Ill II-IJIUI IH IBI 11 II I II - lloHClikiipelle. Gehoorten. 2 Juni. Petrus Desi- derius, z. van Judocus Dankaart en van Maria Louisa van Eetvelde. 12 Juni. Emma Christina, d. van Petrus Augus- tinus Mangnus en van Elisabeth de Waal. 15 Juni. Emma Maria, d. van Pieter van der Wielen en van Maria Hortensia Jacoba de Moor. 21 Juni. Christina, d. van D. Raman. 28 Juni. Leontina Apolonia Petronella, d. van Jacobus van der Meijden en van Apolonia Fermont. Overlijden. 5 Juni. Josephus Franciscus Ludovicus de Nijs. oud 11 m., z. van Cornelis Franciscus en van Leonie de Clerck. 2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2