Algemees Nienws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaander No. 3632. Zaterdag 2 Juli 1898. voor De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. 38e Jaargang. 17) .7 Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VESTEKTIS N Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 u.ren op den dag der nitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Terwijl generaal Shatter langzaam aan op Santiago aanrukt, krijgt plotseling de toestand op de Filippijnen een zeer ernstig karakter door de dreigende international verwikkelingen. I it San Francisco toch wordt bericht, dat generaal Merritt Dinsdagochtend om 10 uur met de //Newport" vertrokken is zonder op de transportschepen te wachten. Hij zal te Honoloeloe kolen innemen en van daar zoo snel mogelijk naar Manilla stoomen, waar hij een week voor de derde expeditie denkt aan te komen. Merritt heeft een proclamatie in den zak, die hij dadelijk na zijn komst te Manilla zal uit- vaardigen, en waarin hij aan de bevolking mede- deelt dat hij als vertegenwoordiger van de regeering der Vereenigde Staten, een voorloopig bewind zal vestigen, en dat zijn gezag geeerbiedigd moet worden. Hij verzekert de bevolking dat hij niet kornt om hen te onderdrukken, maar om hen te bevrijden, en hun zooveel vrijheid zal geven als bestaanbaar is met wet en orde. Volledige vrijheid van godsdienst wordt toegezegd en particuliere rechten en eigendommen zullen geeerbiedigd worden. Het is duidelijk, dat men in Amerika den toestand niet recht meer vertrouwt en het optreden van Duitschland geeft daartoe, ondanks alle gerust- stellende officieele mededeelingen, wel aanleiding. Vrij algemeen acht men het Duitsche eskader voor Manilla thans tegen het Amerikaansche opgewaseen en de Duitsche schepen zullen nog versterkt worden met de ,/Gefion", die prins Heinrieh aan boord heeft, hetgeen als een betooging ten gunste van Spanje wordt opgevat. De Spaansche gouverneur heeft voorts een zonderlinge proclamatie in dien zin uitgevaardigd hij verzekert dat de Duitschers de Amerikanen zullen beletten, Manilla te bombardeeren en te vermeesteren. In de proclamatie wordt verder de aanstaande komst van een Spaansche vloot aan- gekondigd. Zij geeft den iudruk dat de gouver neur er niet aan denkt, te capituleeren. Ook de Duitsche sellout bij nacht v. Diedrichs heeft nogal zonderling gehaudeld door een Aguinaldo te verzoeken, Augustin's vrouw -en kinderen aan hem uit te leveren. Aguinaldo zou dit geweigerd hebben met de verklaring, dat hij de familie van den kapitein-generaal in zijn macht wil houden als gijzelaars met het oog op den nog niet ingetrokken maatregel van Spaansche zijde, waarbij F EUILLETON Vrij bewerkt door A MO. ,/Anna," zei ik, //mijn heele levensgeluk, al mijn wenschen zijn gericht op een huwelijk met u, Bedenk, liefste, hoe ellendig mijn leven zou zijn, als ik niet het recht had je dat te vragen. Ben ik je trouw niet geweest, Anna „Dat kan de Hemel getuigen." ,/Welnu, waarom weigert ge mij thans mijne belooning ,/0, spaar mij ik kan en wil ze niet geven Beste Willem, waarom zou jij met je talenten de verstooten beminde van Theodoor Tellings huwen Je zoudt je moeten schamen de wereld je vrouw te toonen." /Schamen De wereld Wat is dat mij Gij zijt mij alles, liefste. Eer de volgende week voorbij is, zullen wij gehuwd zijn." ,/Nimmer, nooitIk wil den man dien ik liefheb niet onteeren. Vaarwel, voor altijd, Willem Zij wrong de banden en vloog opgewonden de binnenplaats over. Bij de deur, die zij reeds half geoperid had, greep ik haar. ,/Beloof mij een ding," zei ik, ,/beloof mij, dat ge hier wilt wachten tot ik teruggekeerd ben. Ik blijf geen vijf minuten weg. Dat is toch niet te veel gevraagd Zij boog het hoofd als teeken van toestemming. een prijs van f 62.000 op zijn hoofd gesteld wordt. Er moet een sterke auti-Engeische geest heerschen te Manilla. Het zal dus belangwekkend zijn om na te gaan, hoe generaal Merritt's proclamatie zal worden opgenomen. Of Camara met zijn eskader den toestand nog een beetje ingewikkelder zal komen maken, is niet waarschijnlijk het heet nu begonnen te zijn met het doorvaren van het Suez-kanaal, maar volgens Engelsche berichten uit Port-Said moet Camara's vloot in erg ongunstigen, ouzee- waardigen toestand zijn. Al was dus waar, dat de Spaansche schepen genoeg kolen aan boord hadden, dan zouden ze toch Manilla nooit kunnen bereiken. En dat nog al schepen, waaraan de Minister van Marine om zoo te zeggen persoon- lijk de laatste hand heeft gelegd. 'tVreemdste is, dat er te Cadix //onverwijld" weer een smaldeel zal worden uitgerust. Waarheen dat zal gaan, is natuurlijk onbekend, maar 't zal bestaan uit twee pantserschepen, twee kruisers en eenige voor den oorlog gewapende koopvaardij- booten. Zooals we reeds zeiden, op Cuba gaan de Ame rikanen langzaam vooruit. Shafter heeft geseind, dat de gezondheidstoestand der troepen uitstekend was en er, buiten de gekwetsten, niet meer dan 150 zieken waren; dat is de helft van het getal uit het Madridsche telegram. Zoodra hij gereed is, zal hij tegen Santiago oprukken, maar er zijn nog groote bezwaren te overwinnen. Vooreerst moeten de wegen, die naar de basis van operatie leiden, in beteren staat gebracht worden, daar anders de wagens niet gebruikt kunnen worden. Verder moet ieder man voor drie dagen rantsoen in den knapzak hebben en hiermee gaan nog wel een paar dagen heen. Er zijn nu 13.000 man in een voortreffelijke stelling opgesteld, in weerwil van de buitengewone hitte, maar de proviand is schaarsch en slecht en Shafter gevoelt zeer het gebrek aan paarden. Intusschen zijn 8000 man Spaansche verster- kingstroepen met een groot convooi en veel vee van Manzanillo onderwegzij moeten nu 54 mijlen van Santiago af zijn en Shafter's streven is natuurlijk om voor hun aankomst zijn grooten slag te slaan. Hij heelt zijn hoofdkwartier aan boord van de ,/Seguaranca", zoodat hij voordurend met Sampson kan confereeren. Er worden nu verkenningen gedaan, waarbij men geen Spanjaarden heeft ontmoet. Zij hebben zich waarschijnlijk achter de verschansingen teruggetrokken ook wachtende op de versterkingen. Ik schreed haastig door de deur en keerde binnen weinige ininuten op de binnenplaats terug, ver- gezeld van mijne moeder, die verwonderd van Anna naar mij keek. Met haar lieven glimlach vroeg zij ,/Wat scheelt er aan? Zijn de jongelui aan het twisten geweest Anna gaf geen antwoord, maar staarde naar den grond. /Moeder," begon ik, ,/heden heb ik Anna ge vraagd mijne vrouw te worden. Ik heb haar jaren liefgehad en eindelijk bemint ze ook mij." Mijn moeder liet een zwakken kreet van vreugde hooren en deed een stap voorwaarts. Ik hield haar terug. z/Ik heb haar lief en zij mij," vervolgde ik, z/maar zij weigert mij te huwen, omdat zij vreest schande te brengen over mijn achtenswaardigen Gij kent hare geschiedenis, gij zijt mijne naam. moeder. Gij hecht van alle menschen ter wereld ongetwijfeld het meest aan de eer van mijn naam Gij zoudt weten, wie ge mij tot vrouw zoudt kiezen. Zeg haar Ik zweeg. Met geopende armen trad mijne moeder vooruit en een oogenblik daarna lag mijn liefste snikkende in haar armen, terwijl woorden vol troost en opbeuring haar toegefluisterd werden. Ik had waarlijk goed gedaan, in de edele na- tuur van mijne moeder te vertrouwen. z/Verwijder u voor een wijle, Willem kom over een kwartier terug," zeide zij, terwijl Anna nog aan haar schouder snikte. Ik keerde mij om en ging door de poort de straat in. Ik keek de menschen die voorbijgingen na. Ongeduldig wachtte ik. Het kwartier scheen Palma, de voorzitter van de Cubaansche junta te New-York, heeft van Maximo Gomez een telegram ontvangen met het bericht, dat hij Vrijdag het beleg geslagen heeft voor Guantanamo de Span jaarden kunnen hem onmogelijk ontsnappen. Niet heelemaal daarmee in overeenstemming is- het bericht, dat de Cubanen, te Key West trachten een groote som bijeen te brengen om proviand te zenden aan de Cubaansche troepen onder Gomez, die aan alles gebrek hebben, zoodat zij zouden moeten uiteengaan, tenzij er spoedig hulp komt. Bij de eergistermiddag in de Eerste Kamer voortgezette beschouwingen over het wetsontwerp tot afschaffing der plaatsvervanging zeide de heer Van Alphen zich te vereenigen met de hoofd- beginselen evenals de heer Schimmelpenninck van der Oye, die den indruk schetst, welken de maat regel tot handhaving onzer onafhankelijkheid op het buitenland maken moet. De dienstplicht zal gezondere begrippen omtrent defensie brengen. Hij raadt voorzichtigheid aan met den 8-maandschen diensttijd. De heer Yan Zinnecq Bergmann beklaagde zich over het in den steek laten der katholieken door de anti-revolutionairen inzake den dienstplicht en bestreed verschillende argumenten voor 't ontwerp aangevoerd. Het ontwerp voldoet niet aan den volkswensch, maar aan den partijwensch en zijns inziens zou een plebisciet ten gunste van het behoud der plaatsvervanging uitloopen. Bewijs daarvoor ligt in de cooperatiebeweging voor vrijwilligers ter vermindering van het militie-contingent. De heer Van den Biesen beantwoordt den heer Faure en houdt vol met het oog op de belastingen de scholen en den leerplicht, dat ouze vrijheid allengs verdwijnen zal. De heer Van Asch van Wijck antwoord den heer Bergmann, dat 't program van actie hun bindt een wet, die noodzakelijk voor de land- verdediging is, aan te nemen. De heer Rutgers huldigt het belcid van den Minister van oorlog om den maatregel los van bij-kwestien voor te stellen en brengt lof aan den oud-minister Bergansius, wiens voorstel door obstructionisme van progressisten met de rechterzijde verdaagd, maar niet gevallen is. Spreker ontkent, dat eenig Katholiek dogma met de zaak gemoeid is eu constateert dat religieuse bezwaren nimmer medegedeeld zijn. mij eindeloos. Wat kroop die tijd langzaam voorbij Eindelijk was de beproeving van mijn geduld ten einde. Ik keerde terug, om te ver- nemen, of mijn zachte raadgeefster in mijn voordeel geslaagd was. Met de armen om elkaar heen geslagen zaten zij daar. Toen ik de binnenplaats opkwam, sloeg Anna de oogen naar mij op en zag mij aan met een blik van weemoedig geluk. Mijne moeder stond op en nam haar bij de hand: ,/Ik ben er ten laatste in geslaagd haar te overtuigen, dat gij en ik verheven zijn boven wat men de conventie der wereld noemt, Willem,". zeide zij. //Ik heb haar gezegd, dat ik, na over- weging van al wat ik weet, niets zie, wat haar beletten kan je vrouw te worden. Ook heb ik haar gezegd, dat ik van mijn kant liever zag, dat gij haar huwdet dan welke andere vrouw ter wereld ook, alleen om harentwil. Ik ken haar immersEn verbeeld je Willem, dat ik haar overtuigd heb Mijne moeder, met haar zachte oogen vol moe- derlijke liefde, kuste mij en verliet de binnenplaats. Ik opende mijne armen, om ze vast te sluiten om de schoonste vrouw der wereld. Nu scheen mij heel de aarde licht en schitte- rend. Mijn groote liefde had gezegevierd En toch vlogen zelfs in dat oogenblik mijne gedachten onwillekeurig naar een besneeuwden weg op een heide in Nederland. Het moet een droom zijn, een vreeselijke droom. Laat mij hem vergeten en mij verheugen in het geluk dat ik eindelijk gevonden heb. Nadat de heer Reekers had uiteengezet waarom hij den dienstplicht niet beschouwt als verbetering werd de vergadering verdaagd tot heden Vrijdag 11 uur. Sedert 1875 zijn 4,800,000 gouden tientjes geslagen. Bij de Ned. Bank liggen er ongeveer 2,500,000. Er zouden er dus omstreeks 2,300,000 in omloop (en in spaarpotten) moeten zijn. Natuurlijk is dit niet het geval, want een aan- zienlijk gedeelte van die 23 millioen aan goudstukken is door de speculatie (ten nadeele van onze schat- kist) aan het buitenland verkocht. TER NEUZEN, 1 Juli 1898. Tot geneesheer bij het Belgisch loodswezen, in plaats van den heer Dr. H. B. van Nes, door vertrek eervol ontslagen, is aangesteld de heer A. Spruitenburg, arts alhier. Op de classicale vergadering te IJzendijke is tot lid van het provinciaal kerkbestuur (vacature de heer Dieleman) gekozen de heer J. F. Hennequin te Sluis. Door die benoeming treedt de heer P. Moes te Ter Neuzen, thans secundus van het classicaal besluur, als primus op. Verder zijn tot leden van het classicaal bestuur gekozen de heeren J. F. van Melle, predikant te Sluis en C. van der Hooft te Ter Neuzen, terwijl de heer H. C. van Riet, predikant te Retranchement als lid en als scriba en quaestor is herkozen. Wij herinneren onzen lezers, dat heden het verlaagd tarief voor eenigszins uitvoerige binnen- landsche telegrammen in werking treedt. De seinkosten tusschen twee Nederlandsche kantoren in verschillende plaatsen bedragen nu 25 cent voor de eerste 10 woorden of minder; 5 cent voor elke volgende 5 woorden of minder, van 11 tot en met 50 woorden; en 5 cent voor elke volgende 10 woorden of minder, voor woorden boven 50. Voor telegrammen tusschen een rijkskantoor en de binnen den bestellingskring van dat kantoor gelegen bijkantoren (locale telegrammen) wordt geheven 15 centen voor de eerste 10 woorden of minder; en voor de woorden boven 10 gelijk hierboven is vermeld voor gewone telegrammen. Zaamslag; 1 Juli. Tot candidaten voor een lid van den gemeenteraad zijn gesteld de heeren Marinus de Jonge, Willem de Klerk Jr. en Adriaan de Kraker. X. Zoodra zij overtuigd was, dat de hinderpalen die zij voor mijn welzijn had zien oprijzen niet onoverkomelijk waren, bood Anna geen verdere tegenstand meer. Ik zelf beschouwde iederen dag die verliep voor ik haar mijn vrouw kon noemen, als een, die verspeeld, zoo niet geheel verloren was. Met de argumenten mijner moeder, gevoegd bij mijn eigen vurige overredingen, had ik geen moeite, Anna's toestemming te krijgen om ons huwelijk zoo spoedig als de noodzakelijke forma- lifeiten dat slechts toelieten, te doen plaats hebben. En toch, ofschoon de dag bepaald was, diende ik mijn plan te veranderen en de plechtigheid voor een poos poos uit te stellen. Die veranderiug had een gegronde reden. Luis- ter slechts. Al wat mij bekend was overwegende, deed zich bij mij de moeilijke vraag voor, onder welken naam Anna zou huwen. Moest zij dit onder haar eigen naam doen, onder den valschen naam dien Tellings haar gegeven had, of onder dien welken zij indien mevrouw Herder waar- heid had gesproken wettelijk gerechtigd was te dragen Ik besloot ons huwelijk uit te stellen eu een haastig bezoek te brengen aan Holland, ten einde daar te beproeven of ik de noodige zekerheid kon krijgen van de wettigheid van Anna's huwelijk met Theodoor Tellings. Ik verontschuldigde mij, zeggende, dat ik nog vele zaken, mijne bezittingen rakende, diende te regelen, voor ik kon huwen, en ik daartoe op reis moest. &JL» «oeB»d»8- en VnJd.g.vQBrt, ultSe,»nde,rt op bij .leu nitgeve, P. J. VAI MBK te Te, ieazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1