Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Handelsbericbten. Gemeenteraad van Zaamslag. echter de bedreiging van de zijde van den Belgischen Minister bewaarheid worden, dan zullen wij van onzen kant verplicht zijn, de aandacht onzer Regeering hierop te vestigen, opdat deze de be- langen van onze haven in bescherming neme. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Af- en overschrijving in de gemeente-begrooting voor 1897, ingekomen stukken enz. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli, Dr. H. B. van Nes, arts te Ter Neuzen, op zijn verzoek eervol ontheven van het gezondheids onderzoek voor Ter Neuzen, van uit zee aanko- rnende schepen, en is, voor den tijd van drie jaren, met dat onderzoek voor Ter Neuzen belast, de heer A. Spruitenburg, arts aldaar. Met ingang van 1 Augustus a. s. is aan F. J. Oostdijk, brieven- en telegrambesteller alhier, op zijn verzoek eervol outslag verleend, behoudens aanspraak op pensioeu. Heden werd alhier door het bestuur van het waterschap Loven- en Willemskerke aanbesteed Het maken van werken tot zeewering, van dijksverbetering en aanleg van steenglooiing enz. met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1899. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Jac. Meertens te Hoek, voor f 17,189; D. de Doelder, voor 16,900A. Tholens Danz., voor 16,695 B. van Eck, voor 16,680 K. de Vos, voor J/ 16,680 P. J. Visser te Hansweert, voor 16,500 A. Tholens Dingz., voor 16,100 J. de Bree Ez., voor 15,950 en M. Verschelling, voor 15,900 de inschrijvers, achter wier naarn geen woonplaats is vermeld, wonen te Ter Neuzen. De laagste inschrijver heeft met goedkeuring van 't bestuur het werk overgelaten aan den heer J. de Bree Fz. Boven en behalve de gewone bijdragen in de kosten van het lager onderwijs is eene buiten- gewone subsidie verleend aandegemeenteTerNeuzen van 2000 en Zuiddorpe 685. Wij vestigen de aandacht der jongelieden, aanstaande lotelingen voor de nationale militie, die door 't lot kunnen worden aangewezen om in de termen van oproeping te vallen, op de nieuwe regeling van het voorbereidend militair onderricht, door den Minister van Oorlog vastgesteld. Eene bekendmaking daaromtrent komt in ons vorig nummer voor. Yoor de militieplichtigen die dit onderwijs met vrueht hebben gevolgd, levert dit bij geval van inlijving verschillende voordeelen op. Het onder richt wordt kosteloos gegeven aan jongelie len van 16 tot 24 jaar in de wintermaanden, van half October tot ultimo Februari in iedere plaats waar zich een voldoend aantal personen aangeeft. Men moet zich daarvoor aanmelden voor 1 Juli bij den burgemeester of indien deze in de plaats is bij den garnizoenscommandant. In de laatste jaren kwam het reeds voor dat jongelieden zich voor de indiensttreding oefenden voor het genieten van voordeelen, of om minder onbeholpen in dienst te treden. Zij vingen dan echter met dit onderwijs eerst aan na de loting, wanneer hun bekend was of zij al of niet kaus hadden om te worden opgeroepen. We maken er echter op attent dat men thans, om van de gunstige bepalingen te kunnen profiteren, het deelnemen aan het onderwijs niet zoolang mag uitstellen, daar men den geheelen cursus, die over twee winters loopt, moet meemaken en er alleen voor de lotelingen van dit jaar een overgangs- bepaling is gemaakt dat zij de voordeelen kunnen genieten, wanneer zij na afloop van den aanstaanden winter blijk geven voJdoende geoefend te zijn. Ten slotte zij er nogmaals op gewezen dat aangifte moet geschieden voor 1 Juli. In de Zaterdag te Middelburg gehouden ver gadering van den geneeskundigen Raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant werd o. m. ter sprake gebracht door Dr. J. C. de Man, in verband met het bericht dat te Sluiskil een vrouw door een vreemden, van dolheid verdachten hond, zou gebeten zijn, het gebrek dat nog bestaat aan internationale maatregelen tusschen naburige rijken inzake de hondsdolheid, vooral met het oog op Belgie; hij vroeg of daaraan niets was te doen. De voorzitter de heer Dr. A. van der Loeff, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht deelde mede, dat de vrouw te Sluiskil gebeten is door een kwaadaardigen hond. Het dier is opge- zonden naar Utrecht en spreker heeft de overtuiging gekregen dat het dier niet dol was. Hij is het echter eens, dat maatregelen, zooals de heer De Man bedoelde wenschelijk zouden zijn, maar weet r.iet, of Belgie geneigd zal zijn daartoe mede te werken. Is het in verband met deze uitspraak wel noodig dat gehandhaafd blijft het bevel uit- gevaardigd door den burgemeester dat alle honden gedurende 4 maanden van een muilkorf moeten zijn voorzien Dit bevel toch werd door den burgemeester alhier uitgevaardigd op grond van de uitspraak van den prov. veearts, dat de hond vermoedelijk dol was. In de Vrijdag te Middelburg gehouden ver gadering van afgevaardigden der Nederduitsch Hervormde kerkvoogdijen, is tot lid van het Provinciaal college van toezicht in Zeeland gekozen in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Dieleman, de heer Mr. J. G. van Deinse te Hulst. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Ph. J. Callenfels, werd benoemd de heer W. J. Sprenger te Middelburg. De periodieke aftredende heeren W. A. Keers en Jhr. Mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, werden herkozen. De vergadering werd begewoond door 47 afge vaardigden, bevoegd tot het uitbrengen van 66 stemmen. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen zal de heer Mr. Van Deinse bovengenoemde be- trekking aanvaarden. Bij de herstemming voor een lid van den Raad te Stoppeldijk werd gekozen de heer J. C. de Wit met 78 stemmen. De heer P. A. Vereecken behaalde er 62. Bij Kon. besluit is met ingang van 10 Juli a. s. herbenoemd tot burgemeester van Osse- nisse, de heer J. F. Rosseel. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kanton- rechter plaatsvervanger te Oostburg de heer J. G. Gerritsen. Zaainslag, 26 Juni. Bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde kerk A door Ds. G. J. van der Vegt te Haren. Sas van Gent, 27 Juni. De vaste goederen van wijlen den heer August Kamoen, zijn j.l. Zaterdag, in de herberg van de wed. B. J. Pauwels alhier, ten overstaan van notaris E. B. Dumoleyn, ingesteld als volgt Koop 1. Een woonhuis met stallen en erf aan de Zuidstraat alhier, dienende tot kazerne der Kon. marechaussee, door den heer Edmond Claessens alhier, voor f 5600, Koop 2. De opstal van een gebouw op rijks grond, aan de nieuwe sluis alhier, dienende tot wachtkamer voor de ambtenaren der douanen met de daarin aanwezige meubilaire goederen, door denzelfden, voor 400, Koop 3. Een woonhuis met stallen en erf aan de Hoofdstraat te Philippine, dienende tot kazerne der Kon. marechaussee, door den heer Jacobus Verijzer te Axel, voor 5550, Koop 4. Een woonhuis, schuur en erf te Philippine, door den heer heer Edmond Taelman aldaar, voor f 700, Koop 5. Een perceel grond aldaar, groot 5 a. 45 c. a. door denzelfden, voor f 100. Koop 6. Het recht van erfpacht tot ultimo December 1910 op 1 a. 70 c. a. grond aldaar, door den heer Alphonsus Kamoen te Sas van Gent, voor 50, De toewijzing zal plaats hebben op Zaterdag 9 Juli a. s. in het hotel van den heer N. Acke alhier. Oostburg. Tot gemeente-geneesheer alhier is benoemd de heer D. Herman de Groot, arts te Gouda. 's Gravenhage, 27 Juni. Eerste Kamer. De definitieve begrooting van marine is aangenomen. De heer Van Alphen bracht hulde aan den gelukkigen afloop der Pedir-expeditie. De Minister sloot zich hierbij aan mededeelende dat spoedig 2 oorlogsschepen naar Indie zullen gezonden worden. De directie der Ned. centraalspoorweg-maat- schappij stelt de werklieden van hare werkplaats te Utrecht met hunne vrouwen en kinderen, te zamen vermoedelijk drie- of vier honderd personen in de gelegeuheid om op 26 dezer, daags voor de nieuwe lijn naar Baarn voor het publiek verkeer geopend wordt, een bezoek aan deze plaats te brengen. Aan de reizigers worden bovendien bons voor broodjes met vleesch of kaas, bier en melk uitgereikt. Volgens den welbekenden weerkundige Dr. Falb, die als gebruikelijk voor het geheele jaar het weder heeft geregeld behoudens, natuurlijk, onvoorziene wijzigingen in het program is in dit jaar de 31"te Aug. de voornaamste kritieke dag l8te klasse. Daar op dien dag onze jeugdige Koningin feitelijk de regeering aanvaardt, zullen de geloovigen in Falb's voorzeggingen in het samenvallen van die twee gebeurtenissen wellicht een onheilspellend teeken voor Nederland zien en een droef gezicht zetten. Men bedenke intusschen, dat Dr. Falb's voorzeggingen, evenals die van majoor Waalputte en anderen, welke hem zijn voorgegaan, zoo dikwijls falen, dat het talrijke van de uitzonderingeu de hoop wettigt, dat de kritieke dag l,te klasse uitblijft, of zich ergens in de wereld doel gelden, waar we er hier geen last van hebben. Want het terrein waarop Dr. Falb zijn weer- prognose geeft, is bij uitstek breed. Misschien ook zal Falb mits daartoe het verzoek tot hem worde gericht wel zoo goed willen zijn, om den kritieksten dag een paar weken te verleggen, even bereidwillig als indertijd de samensteller van den Enkhuizer Almanak ter wille van zijn zoontje, op wiens verjaardag hij het bij vergissing wilde laten regenen, het woord ^regenachtig" veranderde in //zonneschijn." En waarschijnlijk zal hij nog wel een stapje verder gaan en ook de veelvuldige Niederslage, die in de eerste helft van September te wachten zijn, naar een verder verwijderd tijdstip verschuiven. In verschillende deelen der provincie Limburg hebben verleden week onweders gewoed. Buiten- gewoon hevige regen en hagelslag hebben veel schade aan de gewassen toegebracht. Aan C. van Lier die onlangs zijn meisje uit het gesticht De Goede Herder te Amelo ont- voerde en daarvoor tot vier maanden gevangenis- straf werd veroordeeld, is op zijn verzoek eenige tijd uitstel voor het ondergaan van die straf ver leend. Een 18-jarig meisje te Arnhem gaf haar verlangen te kennen om gedurende 8 dagen haar familie elders te bezoeken. De ouders gaven toestemming, doch ongeveer te zelfder tijd vertrok mede van daar een zekere M., gehuwd en vader. Het publiek gerucht bracht beide dingen met elkaar in verband en bij onderzoek bleek dat het meisje niet bij haar familie is aangekomen. De politie is door de ouders van een en ander in kennis gesteld, maar tot nog toe is men er niet in geslaagd het verblijf van het 18-jarig meisje en haar ontvoerder te ontdekken. Vrijdagmiddag is de heer M. te Bergen op Zoom, nabij Halsteren, onder de in gang zijnde stoomtram van Bergen op Zoom naar Tholen geraakt, doordien hij zijn hoed, die afviel wilde grijpen en daarbij het evenwicht verloor en van het balcon viel. Zijn been werd onder de knie afgereden en moest terstond worden geamputeerd. Vrijdagochtend is te Haarlem uit de Leidsche vaart opgehaald het lijk van een 60jarige, net gekleede juffrouw, te Alkmaar woonachtig. Den avond te voren had zij eenige uren vertoefd in het ,/Tehuis voor Vrouwen." De commissaris van politie te Leeuwarden waarschuwt er tegen, dat in de laatste dagen wordt getracht, waardelooze metalen penningen, waarop de beeltenis van de Koningin voorkomt, voor guldens uit te geven. Een practische wenk. Dezer dagen werd op den Rijswijkschen weg iemand door een wiel- rijder aangereden. Hij begaf zich daarop naar het bureau van //Het Vaderland," niet om zich te beklagen, want hij bezorgde zich niet en de wielrijder steeg onmiddellijk af en maakte zijn excuses. Hij maakt er echter melding van om 't gesprek, dat hij daarna met den rijder had. Deze zeide hem, dat het van hem, wandelaar, verstandig was geweest, na 'ttoeteren, dat hij achter zich hoorde, niet uit te wijken, want dat het waarschuwende sein alleen bedoelt de nadering van den rijder te kennen te geven, die wel zorgen zal langs den wandelaar heen te gaan, als deze maar zijn richting houdt of stil biijft staan. Juist door't on- verstandig uitwijken ontstaan soms botsingen. Inderdaad gaf deze fietsrijder het juiste stand- punt aan. Ongelukkig, zegt genoemd blad, zijn er echter nog maar al te veel onbesuisde rijders, die zich aan dat beginsel niet houden, maar meenen dat de weg voor hen alleen is en dat de wandelaars uit den weg moeten gaan als zij aankomen. En evenzeer zijn er nog altijd tal van wandelaars, zoo onhandig of zenuwachtig, dat zij door hun uitwijken botsingen in de hand werken. Woensdagnamiddag, ongeveer halfzes, is een gedeelte der gemeente Dinxperloo geteisterd door een geweldigen hagelslag. Verscheidene per- ceelen te veld staande rogge en haver werden geheel vernield, evenzoo aardappels en andere vruchten. In de tuinen zijn de vruchten eveneens bijna geheel weg; er is zeker voor duizenden guldens schade aangebracht, behalve nog de vele ruiten, welke in de huizen zijn stukgeslagen. Een huis werd door den bliksem getroffen, gelukkig evenwel zonder brand te veroorzaken. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Verzoeke vriendelijk voor onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad. Laat het ons vergund zijn een enkel woord ter opheldering te schrijven aangaande het Zendingfeest. Ieder die met den weg bekend is om op het terrein te komen zal het ons zeker toestemmen dat er op zoo een dag met zooveel rijtuigen veel gevaar bestond voor ongelukken daar de weg op de meeste plaatsen veel te smal is om elkander te kunnen passeeren, .van daar dan ook dat wij op de gedachte kwamen te trachten in dat gevaar te voorzien door aan den heer Adr. Franse beleefd te verzoeken om over zijn hof te mogen rijden, wat met alle liefde werd toegestaan en waarvoor wij alien zeer dankbaar waren, maar daar het vee in de weide graasde konden wij de hekken niet open laten en de dieren naar eigen goedvinden laten loopen en iedere keer het hek sluiten was ook onmogelijk. Wij meenden daarom dat het onzen plicht was om bij ieder hek een man te plaatsen die natuurlijk door ons betaald moest worden of moest de heer Franse dit nog op den koop toe doen Wij gelooven dat het al meer dan vriendelijk was dat hij ons zoo bereidwillig zijn hof afstond om dat den ganschen dag door ieder te laten be- rijden, wij hebben dan ook niets dan lof te over voor zoo een vriendelijke handelwijze. Wij ge- loofden nu dat het zeer billijk was om van een ieder die er gebruik van maakte een kleinigheid te vragen tot dekkiug der kosten om die menschen te betalen, wij begrijpen niet hoe er nog menschen kunnen gevonden worden die dit onbillijk vinden en toch is dit zoo, want er zijn er zelfs, die er den schijn aan geven als of die kleinigheden ten bate kwamen van den heer Adr. Franse. Wij hopen echter dat een ieder zal begrijpen dat dit volstrekt niet zoo is, maar bovengenoemde heer Franse geheel belangeloos en kosteloos dus louter uit vriendschap gehandeld heeft. Dankend mijuheer de redacteur voor de verleende plaatsruimte, De gezamentlijke stalhouders. Ter Neuzen, 27 Juni 1898. Zitting van Vrijdag 24 Juli 1898. Voorzitter de burgemeester J. Barendregt Az. Tegenwoordig alle leden en de secretaris. Een vacature. l>e Voorzitter opent de vergadering. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden onverar.derd vastgesteld. 1. Geschiedt mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. Van een schrijven van den heer C. van Dixhoorn, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ophoudt lid van den Raad te zijn, en dankbetuiging voor de steeds nette behan deling van de leden ondervonden. b. Van een schrijven van het bestuur van den Margaretha- polder, dankbetuiging wegens het besluit tot het verleenen van een subsidie. r. Van een brief van Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier, verzoek om vergunning tot het dicht metselen van de deur in de Oostzijde van den toren van de deur die toegang geeft naar het plafond in de kerk en van de deur die toegang geeft tot het orgel. Benevens verzoek tot het maken van een deur in de Zuidzijde van den toren. Zal worden behandeld aan het einde der vergadering. d. Van een circulaire van Gedeputeerde Staten, verzetting eener veemarkt te Dinteloord. Geen bezwaar. e. Van een circulaire van hetzelfde college, inzending der gemeenterekening over 1897 voor 1 September a. s. 2. Wordt onveranderd vastgesteld het ontwerp-contract met den Margarethapolder, tot aanleg van een keiweg van af de Val naar de Griete. 3. Wordt besloten tot het uitloven van premien ter aan- moediging van de paarden- en veemarkt, te houden op 5 Juli a. s. 4. Worden benoemd tot leden der commissie van keuring voor de paarden- en veemarkt de heeren Herm. de Putter en J. de Zeenw, voorzitter de heer W. de Mul. Tot plaatsvervangers de heeren Anth. Dekker en Leendert de Regt. 5. Worden herbenoemd tot leden van het algetneen burgerlijk armbestuur de heeren A. Riemens (president) en M. de Jonge. 6. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school in den Grooten Huissenspolder. De voordracht bestaat uit I. Mej. Catelijntje Willemsen te Oostburg. 2. Mej. Zwaantje Borgeld te Wedde. 3. Mej. Harmke Wieringa te Groningen. Met algemeene stemmen wordt benoemd mej. C. Willemse op een jaarwedde van f 550 infunctietreding 1 Juli e. k. met verplichting tot het geven van onderwijs in de nuttige handwerken en in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. 7. Wordt besloten tot wijziging der begrooting voor 1898. De verhooging der begrooting, reroorzaakt door verschillende raadsbesluiten en bedragende 255,16^ wordt gevonden uit het batig slot over 1896. 8 Onder voorbehoud van gunstig advies van den gemeente- architect en op voorstel van Burg, en Weth. wordt met alge meene stemmen besloten Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente vergunning te verleenen tot het maken van een deur in de zuidzijde van den toren. 9. De heer Van de Ree vraagt den Voorzitter, of hij nog geen premissie heeft om buiten de gemeente te wonen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Van de Ree zegt dat het hem vreemd vooorkomt, de burgemeester toch had maar tot 1 Maart verlof, nu reeds zijn er naOij 4 maanden verstreken en nog is er niets bekend. De Voorzitter zegt het ook niet te begrijpen, doch heeft nog niets ontvangen. Niets meer te behandelen zijnde werd de vergadering gesloten. Rotterdam, 27 Juni 1898. Binnenl. Granen. Wederom was het een kalme markt en de kooplust beperkt. De prijzen van Tarwe, Rogge en Haver bleven nage- noeg onveranderd. Voor Boonen en Erwten is het seizoen voorbij. Kanariezaad als voren. Men noteert Tarwe naar kwaliteit f 8,a 10,50; Canada 8,a 8,50 Rogge 5,80 a 6,60 Gerst f 5,it f 5,5QHaver f 3,a f 4, Paardenboonen f 5,90 a 6,50 Witte Boonen f 8,a 9,Bruine Boonen f 7,50 a 8,75 Kookerwten 7,25 a 7,75 niet kokende 6, a f 6,50 Kanariezaad f 5,a f 6,50 per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe op levering per 2400 kilo Nov. /175; Rogge op levering per 2100 kilo Oct. f 114 it /115; Amerik. Mais 85 a 90 Cinquentin 110 per 2000 kilo Boekweitgrutten Petersburger 230 per 2100 k.g. Haver 7,40 it 7,75 Tarwe 12,— it 12,50 per 100 kg. Meel. Prima inlandsch f 13,a f 14,25 le soort 12,a 13,25; 1" soort Duitsch 14,it f 14,50 extra puik Hong, f 20, a 21,1® soort 19,—a 19,50 Prima Amerik. 16,50 it 17,50; 1® soort 13,— a 14,2e soort f 11,50 h f 12,50; Duitsche Roggebloem 10,a 11,per 100 kilo netto. Runderprijzen 45 a 62; Stieren 40 it 52; Kalveren 60 a 70; Schapen 40 a 50; Varkens 34 a 38 cent alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien f 115 a 200; Stieren /75 a 100 Vaarzen 60 it 110 Biggen 8, a 15 nuchtere Kalveren 5 a 8 en fokkalveren /9a 20, per stuk. Aardappelen. Oude niet meer gevraagd. Nieuwe zandaardappelen Westlandsche 3; dito klei 2,50 a 2,80 per mand of per half mud. Boterprijzen in vaten, gemiddeld 38, stukken van een half kilo 55 a 65 cent. Zoetemelksche Kaas f 19,50 it f 23 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren f 2,80 3, Buitenlandsche 2,25 per 100. Vlasbeurs met weinig handel en geringe aanvoer. Karwijzaad 11,25 a 11,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in vaten f 9,25 per 100 kilo in consumptie en 7j cent per liter. Java-Koffie in balen gewone soorten 35 cent en dito Santos 20 cent per half kilo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2