Algemeeo Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Via an der en. No. 3629. AAOTBESTEBraG. BE&EMHG BE MOOED 0F BE HEIDI. Zaterdag 25 Juni 1898. 38e Jaargang. Kiezerslijst voor de Kamer van Koopliandel en Fabrieken. aanbesteden: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. Inzending van. advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. voorbereidend Militair Onderricht. FEUILLETON Vrij bewerkt door A MO. 14) Den volgenden dag opperde ik bij mijne moeder het plan eener buitenlandsche reis. Zij en Anna stonden met elkander op goeden voet, iets wat mij ten zeerste verheugde. Het meisje scheen haar aan te hangen als hare natuurlijke bescherm- ster. Zij beschouwde liaar als de plaatsvervangster van hare eigen moeder, die zij te vroeg hac verloren. O, wat deed het mijn hart goed, die twee samen te zien /Moeder," begon ik, ,/Zoudt ge niet eens een reisje naar het buitenland willen doen met Anna z/Naar het buitenland, Willem En ik ben pas van de reis teruggekeerd z/Dat is wel waarmaar ge zoudt mij toch een groot plezier doen als ge ons Belgie eens wildet laten zien." z/Belgie! Waarom juist Belgie? Zoo wij a wilden reizen, bevat Nederland toch ook not schoone streken. Maar ten andere is Anna nog niet sterk genoeg om een reis te ondernemen." Overgangsbepaling. Het bouwen Telegraaf-kantoor Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, zullen op Dinsdag den 5 Juli e. k. des namiddags te 3 uren, ten raadhuize in bet openbaar van een Post- en met Directeurs- woning op een terrein aan den Stationsweg aldaar. Het bestek met twee teekeningen ligt ter inzage op de secretarie der gemeente en is aldaar van af Maandag 27 Juni voor f 1,verkrijgbaar. De aauwijzing in loco zal plaats hebben op den zelfden dag des voormiddags te 10 uren. Inlichtingen worden verstrekt door den architect A. van Dorst, te Middelburg en den opzichter L. de Bruijne te Ter Neuzen. Sas van Gent, den 23 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. VERSCHAFFEL, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. De vlootschouwing op het Hollandsch Diep voor H. M. de Koningin zal vermoedelijk tusschen 14 en 17 September gehouden worden. z/Het zal haar goed doen. Hare herinneringen aan dit land zijn zoo droevig." z/Nu, wij zullen eens zien over een paar weken." ,/Neen, laat ons dadelijk gaan, moeder. Ik vraag het u als een gunst. Laat ons morgen z/Willem, geef mij 6en gegronde reden op, en ik zal doen, wat ge wenscht." z/Als ge mij aanziet, weet ge de reden, Kunt ge niet zien, dat ik ziek ben Ik moet veraii- dering hebben en wel zoo spoedig mogelijk." z/Ik zie wel, dat ge niet wel zijtmaar waarom zullen we nu juist naar Belgie?" z/Een gril van een ziek menscb. Maar zeg mij eens, moeder, hoe bevalt zij u z/Zij is de vrouw die je liefhebtzij is zeer sclioon. Zij is wreed behandeld en voor haar zelve zonder schuld." z/Zult ge met mij met haar naar Belgie gaan Zij kuste mij en gaf toe aan mijn gril Toen zocht ik Anna op. z/Mijne moeder is van plan ons inee te nemen naar het buitenland. Zij wil naar iets voor jou uitzien," zei ik met een gedwongen glimlach. z/Zij is vriendelijk en lief," zei Anna, hare handen ineenslaande. //Ik begin je moeder te vereeren, Willem. Maar waarom gaan we naar Het voorstel van Ged. Staten van Zeeland tot afwijzing van het verzoek van ingezetenen van Eloedekenskerke en omliggende gemeenten, om eene //inildere regeling" van den stoombootdienst op de Wester-Schelde, is gegrond op het volgende Door de conunissie van toezicht op den dienst is, na raadpleging van den directeur, in rijpe overweging genomen, of met den zomerdienst van 1898 meer dan eenmaal 's weeks van Ter Neuzen op Hoedekenskerke v. v. zoude kunnen worden gevaren. Zij verklaarde echter geen kans te zien, om den dienst op Hoedekenskerke uit te breiden, dan ten koste van het traject VlissingenTer Neuzen. De hierdoor ontstaande beperking zou ongetwijfeld tot gegronde klachten aanleiding geven. De uitkomsten van het verkeer op Hoedekens kerke wettigen buitendien, naar de meening van Ged. Staten, het aanbrengen van zulk een in- grijpende verandering niet, daar ook het veevervoer weiuig meer te beteekenen heeft. Als men aan den dienst op Hoedekenskerke uitbreiding wilde geven, zonder bezwaar voor den dienst op Ter Neuzen, dan zou dit alleen kunnen geschieden door het inleggen eener extra-boot. Met het oog op de kosten die daarvan het gevolg zouden zijn, door vermeerdering van personeel en onderhoud, vinden Ged. Staten geen vrijheid om daartoe een voorstel te doen. Naar aanleiding van het verzoek van den Raad der gemeente Hontenisse, om de heffing van to] op de wegen, in onderhoud bij de provincie, af te schaffen, herinneren Ged. Staten er aan dat reeds meermalen een dergelijk verzoek tot de Staten werd gericht, doch dat dit steeds is afgewezen. De Prov. Staten waren steeds met het Ged. college van meening, dat de provincie de opbrengst der tolheffing niet kan missen. De gronden, waarom het behoud van tolheffing naar hun inzien wensche- lijk is, zijn uiteengezet in het voorstel van Ged. Staten van 27 April 1888, waarop gevolgd is het besluit van 6 Juli 1888, tot heffiing van tol op de bij de provincie in onderhoud zijnde wegen als provinciale belasting. Ged. Staten meenen zich daaraan nog te kunnen gedragen. De gemeente Hontenisse zou het ongerief van de tolheffing kunnen doen vervallen en ook den druk verminderen, indien zij met de overige be- langhebbenden er toe mocht willen overgaan, de heffing van tolrecht op den weg van Hulst naar Walzoorden af te koopen, evenals thans reeds met andere wegen in Zuid-Beveland en Schouwen ge schiedt. Tegen zoodanigen afkoop van de tol heffing, ook op den weg van Hulst naar Walzoorden, zal vermoedelijk bij de vergadering wel geen bezwaar bestaan. Ged. Staten stellen derhalve voor aan den gemeenteraad van Hontenisse mede te deelen, dat geene termeu bestaan tot afschaffing der heffing den vreemde Zij wierp mij snel een blik van verstandhouding toe, die mij een bios naar de wangen joeg. „0, laat ons terstond gaan en dit land verlaten," sprak ze. //Ik wil je verplegen en beter maken. Waarheen en wanneer gaan we z/Morgen of overmorgen vertrekken wij reeds naar Belgie." Zij zag mij aan met dien zorgvollen blik, dien ik zoo dikwijls bij haar had opgemerkt. //Je doet dit om mijnentwil, Willem," zeide zij. z/Ik vrees, dat ik het al te veel om mijns zelfs wil doe z/Ik verwierp uwe liefde en vergalde u het leven. Als een gevallen vrouw kwam ik tot u Toen hebt ge mij gered mij niet gevloekt. Ge bracht mij in de armen uwer moeder. Ik kan het u nimmer vergelden, Willem. Moge God het u vergelden Zij begon te weenen en verliet haastig de kamer. Het was goed, dat ik de buitenlandsche reis had doorgedreven, want dien namiddag viel de dooi in. Ik kon den volgenden nacht den slaap niet vatten. Telkens woelde ik heen en weer in mijn bed. Ik dacht gedurig aan den witten hoop, die het geheim zou opeubaren. Wie zou het 't eerst ontdekken Ongetwijfelc een man of eene vrouw van het land, die daar in den vroegen morgen zou passeeren. Ik stelde mij de ontsteltenis van den ontdekker voor van to! op de wegen, in onderhoud bij de provincie, doch dat de Statenvergadering bereid is een ver zoek om afkotrp der tolheffing op den weg van Hulst naar Walzoorden in overweging te nemen. Ten opzichte van het verzoek van het bestuur van den Margarethapolder om een renteloos voor- schot voor wegsverbetering stellen Ged. Staten voor, met intrekking van hun besluit van 14 Juli 1896 no. 8, het verzoek in te willigen en een renteloos voorschot van f 3380 te verleenen voor de be- strating met keien van een gedeelte van den Paardendijk, in de gemeente Zaamslag. Onlangs is in Den Haag door het Gemeente- bestuur eene //vergunning" boven het maximum verleend, op grond dat de inrichting, gevestigd in de Wagenstraat, aangemerkt kan worden als eene gelegenheid van gezellig verkeer en uitspanning. Wijl dit motief,door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd werd, achten belang- hebbenden het feit niet zonder gewicht. TER NEUZEN, 22 Juni 1898. Bij Kon. besluit is aan J. Barendregt Az., burgemeester der gemeente Zaamslag, toestemming verleend om tot 1 November 1898 te Ter Neuzen te blijven wonen. Door adressant was daarvoor toestemming gevraagd tot 1 Maart 1899. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Seydlitzpolder de heer H. P. de Yleeschauwer. Met ingang van 1 Juli a. s. wordt de kommies bij 's rijks belastingen H. Bouma te Sas van Gent verplaatst naar Weerdingermarke. Philippine. Bij de Ned. Herv. kerk te Sas van Gent en Philippine is tot predikant beroepen de heer J. F. Visser, theologisch candidaat te Leiden. IJzendijke, 23 Juni. 't Heeft lang geduurd voor wij hier iets hoorden van een commissie of zoo iets, om een feest te organiseeren bij de kroning van H. M. de Koningin. Naar wij thans vernemen, heeft mevrouw De Yos eene dames-commissie gevormd, om op den 8 September ter eere van de kroning der Koningin een kinderfeest te organiseeren, die dan op de nieuw gebouwde muziektempel een feestlied zouden zingen. Hebben we geen muziek, dan toch zang bij de inwijding van den muziektempel't is wel niet veel, maar toch iets, wij zijn echter niet verwend op dat gebied. RECHTSZAKEN, Arroudissenieuts-reclxtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Juni de volgende vonnissen uitgesproken A. J. v. E., oud 39 j., voerman te Westdorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. v. d. B., oud 15 j., zonder beroep te St. Jansteen, gedetineerd te Middelburg, is wegens medeplichtigheid aan diefstal veroord. tot 4 maanden gevangenisstraf met in mindering brenging der doorgebrachte hecht. Ik durfde de oogen niet sluiten. Ik wist, dat ik er van droomen zou. Nu de dooi eenmaal begonnen was, ging hij snel voort. Een zachte wind en een motregen hielpen daarbij. Wie weet, wat ik in de mor- genbladen zou lezeu Den derden dag na dien, waarop ik het plan der buitenlandsche reis had doorgezet, waren wij nog in Amsterdam. We hadden immers verschillende toebereidselen voor de voorgenomen reis te maken Mijn moeder moest verscheiden inkoopen doen. Als zij reisde, was zij gaarne van al het noodige voorzien. Dit was de oorzaak, dat we nog toefden. Die gevaarlijke vertraging maakte mij zenuw- achtig, opgewonden en chicaneurig. Deze verschijn- selen overtuigden mijne moeder ten voile, dat mijn eigen gezondheid de ware oorzaak der voor genomen reis was. Zij toog dan ook ernstig aan het werk om alles voor ons vertrek in gereedheid te brengen. (Wordt vervolgd.) WoeaMlas- en Vrijd»>;»v..n.lnitgeson.ler.t op eest.lngen, bij .Icq nitgeve, J. te Ter De Burgemeester van TER NEUZEN noodigt hen, die niet op de laatst vaatgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op die lijst te worden geplaatst nit daarvan v<5dr 1 Juli a. s. aangifte te doen. Het model dezer aangifte is kosteloos ter gemeente-secretarie te verkrijgen. Ter Neuzen, 22 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. VAN HET Bovenstaande regeling, vastgesteld bij beschikking van den Minister van Oorlog, d.d. 1 Juni 1898, VXI« Afd., No. 10, bevat in hoofdzaak de navolgende bepalingeu. Onder voorbereidend militair onderricht begrijpt deze regeling het elementair practisch en theoretisch onderwija in den dienst der Infanterie en der Vesting-Artillerie, dat door officieren en minder kader van het leger wordt gegeven aan jongelieden, buiten den troep, die zich tot het ontvangen van dat onder- wijs vrijwillig aanmelden. Het voorbereidend militair onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exertien, terwijl het tevens leert kennen de algemeene plichten van den soldaat. Dat onderricht strekt bovendien om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reserrekader, in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer cigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige mili- tieplicntigen, die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaat sing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich tijdens bun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cursus, die looptover twee achtereenvolgende wintertijdperken, telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari en gedurende ten minste 3 uren per week. Het voorbereidend militair onderricht is kosteloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door jongelieden van 16 tot 24jarigen leeftijd. Het wordt zoo de daarvoor be- noodigde localiteit beschikbaar of tegen billijke roorwaarden te verkrijgen is gegeven: a. in plaatsen, waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt en in die, waar ten behoove van de oefeningen van het reservekader instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteld, indien daar tenminste 5 adspiranten voor het resevekadei of in het geheel ten minste 10 deelnemers de lessen volgen Is. in andere plaatsen, dan die sub a bedoeld, indien daar ten minste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel ten minste 20 deelnemers de lessen volgen. De aanmelding tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht geschiedt jaariijks v«Ar I Juli, in de zooeven bedoelde garnizoenspiaatsen bij den commandeerende- ofticier der Infanterie of der Vesting-Artillerie, in de overige plaatsen bij den burgemeester. De commandeerende-officieren en burgemeesters zenden jaariijks op 1 Augustus aan den Hoofdofficier voor het Reserve kader te's Gravenhage eene opgave, c. q. ook negatief, houdende de namen, enz. van de jongelieden, die zich bij hen tot deel neming aan het voorbereidend militair onderricht hebben aan- gemeld, zoomede de verreischte inlichtingen omtrent de aan- en mij P" wezigheid en de beschikbaarstelling van een voor de oefeningen geschikt lokaal. De evengenoemde Hoofdofficier doet jaariijks in de maand Februari een onderzoek instellen naar de vorderingen der jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht deeinemen. Aan hen, die voor de militie hebben geloot en den hooger- vermelden Zjarigen cursus in zijn geheel en, blijkens het onderzoek, met vrucht hebben doorloopen, wordt uitgereikt een getuigschrift model W. Loteitngen, die op het tijdstip hunner inlijving bij de militie in het bezit zijn van het getuigschrift model W komen, behalve dat zij aanspraak kunnen maken op plaat sing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, voir andere lotelingen hunner liohting in aanmerking voor de opleiding tot eenen graad, indien het korps, waarbij zij zijn ingelijfd, een onderdeei is van het wapen, voor welks dienst zij voorbereidend onderricht genoten en zij ook in andere opzichten voor die opleiding de noodige geschiktheid bezitten. Aan de ingeschrevenen voor de lichting 1899 der militie wordt het getuigschrift model W uitgereikt, indien zij bij het onderzoek naar hunne geoefendheid in Februari 1899 blijk geven het onderricht gedurende het oefeningstijdperk 1898/99 met vrncht te hebben gevolgd. Ter Neuzen, 24 Juni 1898. De Burgemeester, J. A. VAN BOVEN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2