Gemengde berichten. TER NEUZEN, 20 Juni 1898. Bij Kon. besluit is op grond van verkregen rechten een pensioen verleend aan A. de Moor, wed. D. Versluijs, brieven- en telegrambesteller, te Ter Neuzeu, ten bedrage van /175. Bij het post- en telegraafkantoor alhier is als klerk aangesteld mejuffrouw Scholten, thans te Werkendam. Hulst. Te Amsterdam werd bevorderd tot arts de heer G. T. C. Callenfels, alhier geboren. Zeeuwscli-Clinge. Zondag had alhier onder begunstiging van goed weer het festival plaats door de zangvereeniging //Weldoen door Vermaak" uitgeschreven en waaraan een vijftiental gezel- schappen deelnamen. Een paar nette kiosken waren voor deze gelegenheid gebouwd en nadat de aanwezige societeiten met de feestvierende maatschappij in de voorhoede een optocht gehouden en in de openbare school, onder menigvuldige toasten een glas wijn gedronken was, begon de muziek op de fraaie kiosken. Elk gezelschap voerde een paar nummers uit, waarvan vele ge- tuigden voor de goede muzikale vorderingen der eXecutanten en waarvoor zij beloond werden door de bijvalsbetuigingen van de honderden toehoorders en omstanders. Het zal een goede dag geweest zijn voor de neringdoenden, want nog nooit was te Zeeuwsch-Clinge zulk een toeloop van bezoekers. De societeit //Weldoen door Vermaak" en de feestcommissie hebben bepaald eer van haar werk. Bij gelegenheid der aanstaande schoolfeesten stelt de Commissaris der Koningin in Groningen eene afbeelding van H. M. Wilhelmina gratis ter beschikking van alle leerlingen der lagere school in de geheele provincie. In het begin der vorige week werd in een der openbare lagere scholen te Assen, waar sedert eenigen tijd een proef wordt genomen met het houden eener school-spaarbank, uit de ongesloten kast, waarin de bijdragen waren geborgen, een bedrag van ruim 70 cent vermist. Het bleek spoedig, dat een der leerlingen, een knaap van 6 a 7 jaar, zich aan dat feit had schuldig gemaakt en met andere knapen het geld had versnoept. Hij werd hierover na den schooltijd door het hoofd der school berispt en schijnt daarna vergeten te zijnalthans des avonds te half tien was het kind nog niet thuis. Bij de thuiskomst bleek echter dat het kind erg gekastijd was. Een onder- zoek is dienaangaande ingesteld door de betrokken autoriteiteu. Naar men verneemf, is thans door den vader van den betrokken knaap een aanklacht bij de justitie ingediend tegen het hoofd der be- doelde school, den heer Z. Te Smilde is een schipper verdronken. Het zeil van zijn vaartuig sloeg tegen zijn lichaam, waardoor hij overboord geraakte. Men begint te Utrecht ook een weinig //op z'n Amerikaansch" te werken. Op het terrein van het station van den staatsspoorweg stond de douaneloods aan den treinenloop in den weg en men heeft dat euvel dezer dagen verholpen door het geheele gebouw door middel van vijzels op te heffen en eenige meters achterwaarts te plaatsen. Daar rust het thans op een steenen fondament, dat er tot nog toe aan ontbrak. Onder Hei-en-Boeicop heeft men de twee zusters v. O. dood te bed gevonden en haar breeder blijven duren. De tijd dat de sueeuw ging smelten en verdwijnen, zou komen dan zou het lijk van Theodoor Tellings te voorschijn komen, en aan den eersten voorbijganger den beste de geschiedenis van zijn dood verhalen. Sinds dien avond had ik nauwelijks mijn huis verlaten. Thans echter was het, of een geheime macht mij naar buiten drong. Ik wilde den weg naar Bussum een eind opwandelen en even stil- staau bij de plek waar de doode onder de sueeuw begraven lag. Op den weg was nu eenig verkeer. Het was thans mogelijk het dorp te bereiken, daar karwielen en menscheuvoeten het spoor genoegzaam hadden gebaand. Toen ik het huis bereikte waar- uit Anna ontvlucht was ontmoette ik mevrouw Herder. Ik wilde haar voorbijgaan zonder eenig teeken van herkenning, maar zij hield mij staande. ffIk dacht, dat ge van plan waart uwe zuster weg te brengen," zei ze. //Juffrouw Tellings is ongelukkig zeer ziek ge- worden," zei ik. „Zij is nauwelijks wel genoeg om thans vervoerd te kunnen worden." /Heeft zij iets van mijuheer Tellings vernomen 1" vroeg zij plotseling. z/Naar ik weet, niet," hernam ik. z/Het is vreemd. Ik yeronderstel, dat gij weet, dat hij dien avond verwacht werd." z/Zeker. Dat was de reden waarom mijne zuster u verliet." Peinzend zag mevrouw Herder mij aan. *Wil zij hem nimmer weer ontmoeten z/Nimmer," zei ik nu. z/Haatte zij hem vroeg zij opeens. z/Zij is wrsed verongelijkt," sprak ik ontwijkend. Nu legde zij haar hand op mijn arm. //Luister," zei ze. //Ik wilde haar, indien ik weet dat zij hem haat, iets vertellen vodr zij weggaat. Als hij haar haat, dan zeg ik het hem. Ik wil wachten ^n zien." (Wordt vervolgd.) bewusteloos, tengevolge van overmatig drinken van jenever. De man is er ditmaal nog weer bovenopgehaald. Iemand uit Pretoria en te Amsterdam ge- logeerd, werd door een dame in de Warmoesstraat aangehouden en naar hare woning geleid. Daar werd veel pret gemaakt, en toen de vreemdeling in zijn hotel kwam, bemerkte hij, datzijn portefeuille met f 2000 aan bankpapier verdwenen was 1 Een onderzoek leverde niets op. In den winkel van den heer D. aan de Breestraat te Leiden, verscheen een jougmensch, die een rijwiel ten verkoop aanbood en daar voor een som vroeg beneden de waarde. Den heer L., student, die daar toevallig was, kwam de zaak verdacht voor, waarom hij hem vroeg //wie is u waarop het antwoord volgde //student." Toen de heer L. twijfelde, gaf de verkooper op artiest te zijn. De heer L. verliet de winkel, haalde een politieagent, die den verkooper naar het bureau geleidde, terwijl hij zelf per fiets, met medeneming van de door den onbekende te koop gepresenteerde fiets vooruit reed. Het jongmensch gaf op genaamd te zijn J. B., te Rotterdam te wonen, de fiets 2 maanden geleden bij Vonsteen te Den Haag gekocht, alsnu per rijwiel een toertje over Den Haag naar Leiden gemaakt te hebben en uit geldgehrek de fiets te willen verkoopen, om zoodoende naar Amsterdam te kunnen gaan. Daar men deze verantwoording wat vreemd vond en zelfs het verhuurnummer A 10 nog op de fiets voorkwam, telegrafeerde de politie naar die te 's Gravenhage, waarna per telegram van daar werd medegedeeld dat de fiets was gehuurd en alzoo verduisterd. Op een plaats in Gelderland is er sprake van het oprichten van een cooperatieven barbiers- winkel, omdat de prijs van het scheren door de gezamenlijke barbiers van 8 op 5 cent is gebracht. Eenige brooddronken personen te Achterveld, gemeente Barneveld, hebben zich schuldig gemaakt aan ernstige mishandeling van een arme, oude vrouw, die van haar verstand beroofd is. Zelfs vrouwen moeten aan de mishandeling deelgenomen hebben. De zaak is in handen der politie. Donderdag is onder de gemeente Wilsum bij Kampen een vrachtrijder van het jaagpad langs den IJssel met paard en wagen te water geraakt en verdronken. Twee paria's der maatschappij, vrouwen ver- stompt en verdierlijkt, hadden zich Vrijdag voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden wegens diefstal van grafkransen op de begraafplaats z/Vredenhof". Een van haar had zelfs een rouw- ttoers, dat aan een der kransen hing als das om den hals gedaan. Wij hebben, zegt het Hbl. al heel wat beklaagden in de groote audientiezaal zien verschijnen, maar nooit twee personen, wier uiterlijk zoo diep treurig was om te aanschouwen. Tegen ieder van haar werd vijftien maanden gevangenisstraf geeischt. Even buiten Dordrecht sprong een bejaard heer, die nog met een vertrekkenden trein mee moest, op den trein, maar viel. Gelukkig kwam hij echter op de treeplank terecht en bleef daar op zitten. Een der reizigers, die het ongeval zag, trek aan de noodrem, en weldra stond nu de trein stil, waarop de man uit zijn neteligen toestand verlost werd. Een oud patient van het bekende //Staphorster boerf je", den heer Stegeman, (zoo heet dit //boertje") schrijft in de Tel. Twee jaar geleden werd ik aangetast door een huidziekte, die, ofschoon spoedige medische hulp werd ingeroepen, van dag tot dag toenam. Na eerst achtereenvolgens drie geneesheeren te hebben geraadpleegd, waarbij zich het gewone verschijnsel voordeed, dat n°. 2 afkeurde wat n°. 1 en n°. 3, wat n°. 2 voorgeschreven had, stelde ik mij onder behandeling van een specialiteit in huidziekten in een der universiteitsplaatsen van ons land. Wederom werd afgekeurd de behandeling der vorige geneeskundigen en vol hoop (elke visite kostte f 5) ging ik huiswaarts met zalf en stukjes zeep. IJdele hoop De ziekte verdween niet, ofschoon ik nog geruimen tijd onder behandeling bleef van dien specialiteit. Verlangend uitziende naar genezing toog ik toen, op een marktdag, naar Overijsel's hoofdstad om mij onder behandeling te stellen van den heer Stegeman. Het was druk dien dag. Ongeveer 20 patienten waaronder (schrik niet, Geneeskundige Raad van Overijsel en Drenteeen agent van politie, waren me voor, zoodat ik eerst na 2 uren wachtens geholpen kon worden. Met zijn onafscheidelijk eindje sigaar in den mond, luisterde de heer Stegeman naar het verloop der ziekte, om toen af te keuren wat zijn hooggeleerde voorgangers hadden gedaan. Hij stelde mij spoedig gerust en verzekerde mij, dat deze huidaandoening niets te beteekenen had en ik binnen een maand geheel hersteld zoude zijn. Aanvankelijk met weinig vertrouwen volgde ik zijne eenvoudige voorschriften op, en reeds na eenige dagen was beterschap duidelijk merkbaar een maand later was de genezing volkomen. In Parijs in de rue Fondary, woonde een gelukkig gezin. De huisvader, mijnheer Mangin, een 40jarige hoofdcommies bij de posterijen leefde tevreden en zeer gelukkig met zijn vrouw en hun 9jarig dochtertje, de kleine Jeanne, dat door beide aan- gebedeu werd om haar zachtheid en lieftalligheid. Tot in het oneindige werd het kind vertroeteld en verwend. Het geheele gezin was een voorbeeld van huiselijkheid en huwelijksgeluk. Maar helaas, er is wreed een einde aan gekomen Een paar dagen geleden, toen mijnheer Mangin nog sliep, stond zijn vrouw vroeg op en begaf zich naar de slaapkamer van haar dochtertje. Zij wekte dit en deed het nieuw ondergoed en Zon- dagsche kleeren aan. Hoewel het kind er niets van begreep, vroeg het evenwel geen opheldering. Toen het aangekleed was, nam de moeder het bij de hand en bracht het nog een verdieping hooger. //Hier zijn we dichter bij den hemel 1" zeide zij tot haar kind. Onder een of ander voor- wendsel vroeg zij aan de daar wonende vrouw verlof even naar het raam te mogen gaan. Deze stond het toe. Zij opende het raam en keek in de frissche morgenlucht naar buiten. Plotseling greep ze haar kind bij de beenen vast en slingerde het buiten het raam. Daarop trachtte zij over de balustrade te klimmen, om zich eveneens naar buiten te werpen, maar de bewoners der kamer verhinderden haar hierin. De kleine Jeanne was intusschen op de marquise van een winkel terecht gekomen en daardoor heen in de armen van een voorbijganger. Dadelijk naar een apotheek gedragen, constateerde men slechts een onbeduidende hoofdwonde, maar tege- lijkertijd kwam een golf bloed uit haar mond. In het gasthuis constateerde men haar toestand als zeer ernstig, hoewel men hoopt haar te behoudeu. De arme moeder, sedert dien morgen door een plotselinge krankzinnigheid overvallen, is naar een gesticht vervoerd. De arme vader is radeloos Een arm naaistertje te Brunswijk had dringend behoefte aan een nieuwen hoed, doch het ontbrak haar aan geld om er een te koopen. Niet zonder moeite slaagde zij er in een hoed te koopen voor een lot in een groote geldloterij. Maar een week later kwam het nummer er met 300,000 mark uit. Dat zal wel het duurste hoedje zijn dat ooit ge dragen is. In Texas hebben gewapende mannen een trein doen stilhoudenna een ernstig gevecht, waarin de machinist gedood werd, moesten de roovers afdeinzen. Pijper Findlater vindt de eer van het leger een mooi ding, maar de dubloenen zijn hem liever. Hij heeft zich nu weer verbonden om voor de aardige som van 1200 een week lang in een cafe-chantant te Edinburg op te treden. Trekt hij publiek, dan krijgt hij een vaste aanstelling en gaat met den troep mee het land door. In Denemarken maakt men korte metten met Engelsche visschers die er in verboden wateren komen visschen. Een stoomtrawler uit Grimsby was aan het visschen binnen de drie Engelsche mijl van de Deensche kust en werd daarom door een kanon- neerboot opgebracht. Een trawl en vijf manden visch werden verbeurd verklaard en de visscher had 200 kronen boete te betalen. Tegenwoordig bevindt zich, naar de //Straits Times" meedeelt, te Singapore een kleine menagerie van wilde dieren. Eene zending, bestaande uit zeventien orang-oetans en verscheidene andere apen, behoort aan den heer E. Edwards, die den 25 April aan boord van de //Ban Whatt Soon" van Borneo te Singapore is aangekomen. Met behulp van Dajaks heeft de reiziger in den omtrek van Sintang deze dieren gevangen. De Dajaks gaan daartoe op de volgende wijze te werk een dertig- a veertigtal hunner vormen een kring om deu orang-oetan, jagen hem op, totdat hij op een boom vlucht, houwen dan de boomen in het rond om, ten einde het ontkomen te beletten en maken dan een omheiuing. Vervolgens verdrijven zij het dier uit den boom en vangen het binnen deze omheining, nadat zij het met den rook van zekere grassoort bedwelmd hebben. De heer Edwards is niet alleen een verzamelaar, maar ook een vertooner van wilde dieren. Hij doet samen met zijn breeder en heeft de Vereenigde Staten met zijn menagerie doorreisd. Op de vraag, of het hem groote moeite kostte, de wilde dieren te temmen, antwoordde de heer Edwards, dat de kleinere apen gemakkelijk te dresseeren zijn, maar dat het een zaak van geduld en moeite is, de orang-oetans zoover te krijgen, ofschoon deze, een- maal getemd, zoo gewillig zijn als kinderen. Een groote last was echter, dat zij in een koud klimaat spoedig sterven, als zij niet zorgvuldig verpleegd werden. Een belangwekkend huwelijk is onlangs in Pennsylvania gesloten. De heer John Highley, een man van zeven maal elf jaren, trouwde met mevr. Darnos, 75 jaar oud. Dit was de tweede maal dat deze beide menschen in den echt werden verbonden. Reeds 57 jaar geleden waren zij man en vrouw geworden, maar een paar maanden na den huwelijksdag waren zij reeds gescheiden op grond van onvereenigbaarheid van lmmeur. Elk van hen was opnieuw in het huwelijk getreden en hoorde van elkander niets meer tot den laatsten winter. Toen vernamen zij van gemeenschappelijke vrienden dat zij beiden vrij waren zij begonnen een briefwisseling, ontmoetten elkander en besloten voor de tweede maal den strijd om het bestaan te zamen te strijden. Nu lord Windsor dezer dagen eene tapperij te St. lagan heeft opgezet, is dit dus weer een komen voegen bij andere telgen van voorname Britsche families, die ,/in zaken gaan." Meer dan eene voorname Engelsche dame heeft zich als modemaakster gevestigd de graaf van Harrington heeft een groenten- en fruitwinkel in Charing Crosslord Winchelsea staat aan het hoofd van groote magazijnen van landbouwproducten in Long Acre; lord Bayleigh heeft een melkhandel dicht bij het Britsch-museumde honourable Ronald Leigh heeft een waschinrichting in Romford-road lord Rosslyn, de jeugdige telg van een zeer aan- zienlijk geslacht, die een belangrijk fortuin verbraste en ten slotte bankroet ging en tooneelspeler werd, gaat thans in noordelijk Londen een onderneming in parfumerien beginnen. Doch ook zonder tot zulke uitersten gekomen te zijn, is bij velen de gezonde overtuiging ge vestigd dat het beter is op eerlijke wijze hun brood te verdienen dan leeg te loopen, schulden te maken of afhankelijk te zijn van de rijkere leden der familie. En anderen, die het niet noodig hebben, als lord Winchelsea, doen het uit nog beter motief, nl. om de landbouwers te leeren zichzelf te helpen. Er valt weer eens een verbitterde vecht- partij tusschen officieren en //Civilisten" te ver- melden. Het gebeurde te Insterburg, bij Konings- berg. Twee burgers gevoelden zich beleedigd door de houding van eenige officieren bij een. muziekfeest en een van hen vroeg een der officieren naar zijn naam. Hij schijnt dat op zulk een beleedigende wijze te hebben gedaan, dat de officier zijn sabel trok en den burger een houw over het hoofd toebracht. De getroffene viel neer en moest zich laten verbinden. Inmiddels wierp zijn vriend zich op den officier en takelde deze duchtigtoe, waarna de vechtenden gescheiden werden. Maar het mooiste moet nog komen. Later ontmoetten dezelfden elkaar ongelukkig weer in een restaurant. Een derde burger, die zich intusschen bij de twee anderen had gevoegd, kreeg van een der officieren weer een houw en het zou een algemeene vechtpartij in het lokaal zijn geworden, wanneer niet de eigenaar de zaal had doen ontruimen, waarin alleen de officieren veilig- heidshalve achterbleven. Een van hen had al bij 't begin van het gevecht een patrouille met scherpe patronen doen ontbieden en toen deze was aan gekomen, verlieten ook de officieren het lokaal en de voornaamste vechterbaas onder hen gaf bevel om met scherp te laden. Wat dit dolzinnige bevel nog voor gevolgen had kunnen hebben, is moeilijk te voorzien maar gelukkig kwam er op dat oogenblik een brigadier van politie, die den opgewonden officier beleefd opmerkzaam maakte op het ongeoorloofde van een salvo op eiger: houtje en tot het koelen van eigen woede. De officier kwam toen tot bezinning en deed ontladen. Onder dekking van de patrouille ver- trokken de officieren. De justitie bemoeit zich, natuurlijk met de zaak. Men stelle zich eens voor, dat een Nederlandsch officier het in zijn hoofd zou krijgen om als hij in moeilijkheden geraakte een patrouille te ont bieden om die eenvoudige op de burgerij te doen vuren Maar zulke dingen zijn waarlijk toch ook alleen in het koninkrijk Pruisen mogelijk. De productie van petroleum neemt vooral in de laatste jaren voortdureud belangrijk toe en eene kleine daling in den prijs zou deze brand- stof ook in het groot voor schepen en velerlei machanische doeleinden geschikt maken. De tegenwoordige jaarlijksche opbrengst kan op 181 millioen hektoliter worden geraamd, waarvan de Vereenigde Staten 101 millioen leveren, Rus- land 73 millioen, Oostenrijk-Hongarije 2,39 milli oen, Canada 1,53 millioen, Indie 750,000, Java 650,000 en de rest uit Peru, Rumenie, Duitsch- land, Japan en Italie komt. Intusschen is de grcotste vermeerdering in de productie nog van Peru te wachten, waar deze aardolie zich voornamelijk bevindt in het district Piura, over eene oppervlakte die op 1800 vier- kante mijlen is te schatten. Neemt men toch in aanmerking dat het Pennsylvanische oliegebied in 30 jaar 986 millioen hectoliter heeft geleverd en slechts 65 vierkante mijl groot is, dan moet de toekomstige opbrengst van Peru aan het fabel- achtige grenzen. De gefailleerde Engelsche ex-millionnair Hooley brengt leelijke beschuldigingen in tegen een deel der Engelsche financieele pers. Hij verhaalde aan een redacteur van Evening News, dat hij zijn ondergang voornamelijk te wijten heeft aan bladen, die hem voortdurend om geld vroegen in ruil voorgunstige artikelen en hem bij weigering bedreigden met ongunstige artikelen. Hooley heeft, naar hij beweert, aan een blad 40,000 (f 480,000) betaald en eens voor een enkel arlikel 10,000 120,000) gegeven. In het belang van den goeden naam der Engelsche pers wordt er op aangedrongen, dat hij namen zal noemen. De Europeesche graanmarkt is zeer onder den indruk van Leiters faillissement. Dit is trou- wens wel het ergst wat haar in deze moeielijke tijden overkomeu kon. De eerste geruchteu van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2