Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. op spoedigen aanvang der werkzaamheden wegens den ongunstigen toestand der zeewering. De Minister van waterstaat deelt tnede dat de voornaamste werken het volgend jaar worden uit- gevoerd. Het ontwerp is zonder stemming aange- nomen. De Kamer is daarop uiteengegaan. A1 de burgemeesters van Zuid-Beveland op twee 11a, vergaderden Dinsdag te Goes, waar de burgeilleester zijne landcollega's toesprak en de redenen meedeelde waaroin hij het wenschelijk vond met de heeren te vergaderen. Hij wenschte eene commissie benoemd te zien, die de zaak der afkoop van tollen en onderhoud van wegen met den Staat en met de provincie zou trachten te regelen. Dit voorstel vond bijval, waarna de 20 burgemeesters tot stemming overgingen. Tot leden dier commissie werden gekozen de burgemeesters van Kloetinge, 's Gravenpolder, 's Heer Arendskerke, (s Heerenhoek, Krabbendijke en Ierseke, terwijl de heer Lenshoek, wethouder van Goes, namens den burgemeester der stad, die vergaderingen zou bijwonen en voorlichten. De provincie wenschte weder voor 25 jaren de zaak te regelen, het rijk slecht voor drie. De eerste bijeenkomst der commissie heeft Dinsdag a. s. plaats ten gemeente- huize te Goes. TER NEUZEN, 17 Juni 1898. Met de Provinciate stoomboot Walcheren brachten gisteren een groot aantal leden der landbouwmaatschappij uit het land van Waas en der afdeeling Hulst van de maatschappij tot be- vordering van landbouw en veeteelt een bezoek aan de tentoonsteliing van de afdeeling Tholen. Met een extratrein arriveerden en vertrokken de reizigers van hier. Naar men ons mededeelt is op bovengenoemde tentoonsteliing o. m. met een derde prijs, f 5, bekroond de heer J. de Kraker te Axel, voor een ingezonden boerenwagen, draagkracht 3500 kilo. Sas van Gent, 17 Juni. De heer P. A. L. Nolson, stationchef te Philippine, is benoemd tot stationchef te Sas van Gent, en de heer L. Jacquet, bureel- ambtenaar te Selzaete, tot stationchef te Philippine. Stoppeldijk, 14 Juni. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad alhier waren uitgebracht 117 stemmen, waarvan 1 van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren J. C. de Wit 47, P. A. Vereecken 38 en J. C. Cornelissens 31 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats hebben op Vrijdag 24 dezer tusschen de heeren J. C. de Wit en P. A. Vereecken. Zuiddorpe. Donderdagavond geraakte alhier een ineisje van 16 it 17 jaar dat aan vallende ziekte leed te water. Voor dat er hulp kwam opdagen, was de ongelukkige verdronken. Koewacht. Donderdagmorgen omstreeks half zeven brak er in de woning van den werkman A. Ribbens alhier brand uit. De man was naar het veld en de vrouw was even uitgegaan om wat groen te halen. Zij had den sleutel bij eene buurvrouw gelegd. De drie kleine kinderen waren dus alleen thuis. Deze schijnen op bed met lucifers gespeeld te hebben, waarbij het beddegoed in brand gegaan is. Een klompenmaker uit de buurt hoorde het angstgeschrei der kleinen en een ander zag den rook uit het huis slaan. Zij trachtten de deur in te stampen, doch toen dit niet gelukte sloegen zij het raam stuk. Ofschoon van binnen alles reeds in lichtelaaie stond, sprong E. Vereecke onverschrokken naar binnen en redde twee kinderen van een anders wissen dood. Het derde, dat afzonderlijk sliep, kon hij niet vinden en reeds zelf brandende verliet hij het hnis, dat achter hem instortte. De brandweer, die intus- schen aangekomen was bluschte den brand en haalde het verkoolde lijkje van het jongste kind, een ventje van drie jaar, van onder de puinhoo- pen. Van de beide andere kinderen heeft er een nog al ernstige brandwonden op rug en hoofd doch er bestaat gelukkig geen levensgevaar. Had de klompenmaker E. Vereecke, die zich zoo dapper gedroeg, een paar minuten later gekomen, men had drie lijkjes gevonden. Men kan begrijpen in welk een jammerlijken toestand de ouders zijn hun jongste kind verbrand, de andere min of meer gekwetst en alles verloren, wat zij bezaten. Zelfs hun hond, hun geit en hunne konijnen kwamen in de vlammen om. Niets was verzekerd. Liefdadige menschen kunnen hier een goed werk verrichten IJzentlijke, 15 Juni. Met voldoening verneemt men dat de gemeenteraad heden voormiddag besloten heeft, om ter eere van de troonsbeklimmirig van H. M. de Koningin, het Marktplein met een blijvend aandenken te versieren door den bouw van een prachtig in ijzer gegarneerde Muziektempel ter plaatse waar zich thans de onooglijke arduinen pomp bekleeding bevindt. Ten einde ieder ingezetene in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan dit nationaal huldeblijk zou de gemeenteraad voor de aanzienlijke kosten dezer plaatsing eene leening aangaan bij wijze van rentelooze- actien van minstens 5, aflosbaar bij jaarlijksche uitloting met genot van premie. Dit laatste plan vindt algemeen bijval omdat daardoor ook de mindere gefortuneerde ingezetene in de gelegenheid wordt gesteld het zijne te kunnen bijdragen in de aanstaande vreugde des lands. RECHTSZAKEN. Arromlissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting vaii 17 Juni let volgende vonnis uitgesproken A. V., oud 16 j., werkman te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Kantongerecht te Ter Neuzen. Tengevolge van het besluit van den Raad der gemeento Wemeldinge, tot het planten van een Wilhelminaboom voor zijne woning waardoor zijn uitzicht belemmerd wordt, niettegenstaande hij doelmatige plaatsen aanwees, heeft de heer C. Lindenbergh, sedert 26 jaren raadslid en gedurende 18 jaren wethouder zijn ontslag genomen. Men noernt zijn heengaan een groot verlies voor de gemeente, en hoopt hem nog op zijn besluit te kunnen doen terugkomen. Nog steeds houden de berichten omtrent de rijke opbrengst van de Zuiderzee aan. Zoo schrijft men uit De Lemmer Sedert eenige weken heerscht hier een ongewone bedrijvigheid tengevolge van de ansjovisvangst. Ieder, die maar eene schuit en netten weet machtig te worden, gaat zijn gaat zijn geluk op de zee beproeven. En, natuurlijk niet ieder is de fortuin gunstigtoch zijn er eenigen, die een aardig spaarpotje kunnen overleggen. Ik zeg kunnen, want dit geschiedt nog niet altijd. Onder de gelukkigen zijn er, die belangrijke bedragen letterlijk vermorsen. Men begrijpt, dat ook hier de drankduivel zijn machtigen invloed laat gelden. Yoor anderen biedt de ansjovisvangst een schoone gelegenheid om de verwarde financieele zaken in orde te brengen en, door het aankoopen van schuit en netten, gewapend te zijn tegen slechter tijden. 't Is een opvallend verschijnsel, dat de prijs dit jaar zoo standvastig en hoog is. Dit maakt te meer, dat alle handen uit de mouwen zijn. Begrijpelijk dus, dat de droogmaking van de Zuiderzee hier weinig voorstanders telt. Uit Roermond wordt bericht, dat de Roer onrustbarend gewassen is en de weilanden langs die rivier overstroomd zijn. Groote schade wordt hierdoor veroorzaakt, want het hooigras was ge- maaid en is grootendeels weggespoeld. Ook op de Maas houdt de was aan, maar niet zoo sterk, dat de weilanden overstroomd zijn. Twee beruchte Schiedammers hebben gister- ochtend te half elf ingebroken in de woning van deu bouwman Yerkade aan de Hoogeboomeu tus schen Schiedam en Delfshaven. Nadat zij hadden ingepakt wat van hun gading was, werd hun aftocht door het venster waarge- nomen door een buurman die hen te paard vervolgde. Terstond werd een der inbrekers gearresteerd eventjes over ednen was ook de ander in handen van de politie. Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat de toestand van den man uit Bartlehiem, die in een vlaag van waanzin een moordaanslag had gepleegd op zijne vrouw en daarna zich zelf op gruwelijke wijze het leven heeft gepoogd te benemen, thans geen levensgevaar meer oplevert. Een der gewonde dames bij het tramongeluk te Sneek heeft tegen de Nederl. Tramw Mli een vordering van schade vergoeding ingesteld van f 20.000. De toestand der gewonden is zeer bevredigend mej. P., wie een been geamputeerd is en het andere op drie plaatsen is gezet, zal dit laatst.e waarschijnlijk kunnen behouden, In de boterfabriek de Nijverheid te Wijn- bergen (Ambt-Doetinchem) is Woensdagnacht ingebroken en een bed rag van circa f 50 aan Hollandsch en Duitsch zilvergeld ontvreemd. De politie doet onderzoek. Woensdagnacht om 12 uren brak een felle and uit onder de gemeente Achttienhoven in een boerenbehuizing, bewoond door den warmoeze- nier Verbeek en den eigenaar van een wasch- inrichting, Van Oostrum. Al dadelijk was de rook tot in de stad Utrecht te zien en velen begaven zich dan ook naar het terrein van het ongeval, op ongeveer een half uur afstands gelegen. De beide woningen zijn geheel uitgebrand, en eerst nadat men met haken de nog openstaande muren had neergehaald, was men tegen twee uur den brand meester. Alles was verzekerd persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak is onbekend. Te Toggelre (N.-B.) viel een lOjarige knaap met een ledige kruik. Toen hij die wilde oprapen, kwam de punt van de balein zij tier parapluie zdo diep in zijn oog dat hij kort daarna neerviel, en per kar naar huis gebracht, daar eenige oogen- blikken later overleed. Een 55jarige timmerman te Papendrecht, die verleden Zaterdag met nog 3 andere timmer- lieden naar Hedel was gezonden, om aldaar behulp- zaam te zijn bij het liehten van een vaartuig, had verleden Zondag het ongeluk te water te geraken en geheel onopgemerkt te verdrinken. Vermoedelijk heeft hij des avonds laat de liehten willen bereiken met een roeiboot, die op eenige meters afstand van den oever lag, zijn lijk is onder Poederooien opgevischt en aldaar ter aarde besteld. Vermoedelijk door het spelen met lucifers zijn Dinsdag te Driewegen (Z.-Bev.) in minder dan geen tijd het huis, de inboedel en de schuur van een klompenmaker een prooi der vlammen geworden. Niets kon worden gered, doch alles is geassureerd. Naar het Dagbl. verneemt, verklaren, in zake den Haagschen moord, Dr. le Riitte en Dr. Lammerts van Bueren, dat kapitein Vemer krank- zinnig is. Eerstgenoemde had hem juist Zaterdag voor den aanslag aangeraden, voor een zestal weken naar Gelderland te gaan, om aan zijn ge- schokt zenuwgestel rust te geven, en verklaart voorts, V. reeds op 17jarige leeftijd te hebben behandeld wegens afwijking in het zenuwgestel, terwijl het oordeel van Dr. Lammers van Bueren eveneeus op de ondervinding bij vroegere behande- ling moet berusten. Kapitein Vemer moesttrouwens ook van Atjeh wegens zenuwachtigheid naar Europa worden gezonden. De toestand van mevrouw Vemer laat zich minder gunstig aanzien. Zij is niet in ;t bezit van haar denkvermogen, waarvoor als oorzaak wordt opgegeven het raken der kleine hersenen door het revolverschot. De bekende fabriek van Richters steenbouw- doozen te Rudolstadt is door brand vernield. Nog staan de Eugelsche bladen vol over het faillissement van Hooley, of een nog veel grooter kracht trekt de algemeene aandacht. De zaken van Leiter, het jouge meusch, dat de aardigheid had zoowat al het beschikbare graan op te koopen en daardoor een der hoofdoorzaken van de jongste crisis in dezen tak van handel werd. Hij is nog wel niet failliet maar heeft zijn voorraad in handen van de vertegenwoordigers zijner schnldeischers moeten stellen, met het gevolg, dat er groote hoeveelheden aan de markt kwamen. Met de opgedreven graanprijzen is het nu uit op de wereldmarkt. Te Palermo is op ouderwetsch-romantische wijze een meisje geschaakt. De achttienjarige Clorinda di Dalpitrosa wandelde met haar moeder bij het Engelsche park, waar het vrij druk was, toen opeens vier onbekende haar grepen en haar in weerwil van het hulpgeroep der beide dames, in een gereedstaand rijtuig brachten dat ijlings wegreed. Waarschijnlijk geschiedde dit stoute stukje op initiatief van een student. De geschaakte behoort tot eene rijke familie der Siciliaansche aristocratie. De Amerikanen zijn in het begin der week bij Guantanamo (Cuba) door een troep Spaansche tirailleurs overvallen, terwijl zij zich baadden aan de kust. Zij hadden geen tijd om iets aan te trekken en vochten in het kostuum van wildeu, met geweer, gordel en' patroontasch als eenige teekenen, dat zij /ystrijders voor de beschaving" waren. Gelijk men weet hebben de Amerikaansche zeesoldat.en voor Cavite wegens de hitte het ge- schut ook nagenoeg in Adams-kostuum bediend, terwijl men in de jongste Graphic eene geheele afdeeling Amerikaansche neger-cavalerie, mannen en paarden spiernaakt, afgebeeld vindt, met blijkbaar genot badend in zee. De Amerikaansche speculant Leiter, te Chicago, aan wien de duurte van het graan en de daaruit volgende ellende werd geweten, ziet zijn speculation mislukt. De jonge millicnnairszoon deed verleden jaar een reis naar Europa, om zich op de hoogte te stellen van de behoefte aan graan in de Europee- sche landen, en na zijn terugkeer kocht hij ont- zaglijke hoeveelheden tarwe op, waardoor hij meester van de markt werd. Hij ging ook in den termijnhandelmaar zijn berekeningen faalden. De kunstmatig opgedreven prijzen konden niet gehandhaafd blijven. Het officieele bericht van bijzonder gunstige oogstver- wachtingen in de Vereenigde Staten gaf hem den genadeslag. De graanprijzen daalden aanmerkelijk. Hij is gedwongen, zijn millioen bushels graan met groot verlies te verkoopen, en de man, wiens winst een maand geleden op millioenen dollars werd geschat, is nu geheel op. Deze financieele Napoleon heeft, gelijk een Engelsch blad zegt, ,/zijn St. Helena gevonden." Maar hij wordt door niemand beklaagd. In den trein tusschen Marseille en Lyon is een moordaanslag gepleegd op een jonge vrouw van 29 jaar. Een man was de coupe eerste klasse, waarin zij zich bevond, binnengekomen en had tegenover haar plaats genomen. Toen zij even opstond, viel hij haar aan en bracht haar acht messteken toe. Hij miste den tijd om haar te berooven en trachtte langs de loopplank van den in voile vaart rijdenden trein te ont- komen maar reizigers bemerkten hem en trokken aan de noodrem. Later op den dag werd hij door gendarmes gepakt. Hij is een typograaf van 20 jaar, en had geen geld bij zich. Blijkbaar heeft hij de dame willen berooven, maar hij zelf geeft een verhaal van het gebeurde. waarin zij een andere dan de lijdende rol speelt. ZEET1JDIINGEN. Van 15 tot en met 16 Juni. a Van 15 tot en met 16 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 10 binnenvaartuigen op- en 22 afgeschut; door de Westsl. 3 op- en 1 afgeschut. Zitting van 16 Juni. Veroordeeld zijn S. v. d. H., P. d. B., arbeiders te Zaamslag, D. S., K. M. S., werklieden te Axel, F. W., landbouwersknecht te Westdorpe, en J. J. d. E., smids- knecht te Sluiskil, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van 0,50, subsidiair 1 dag hechtenis. O. C. Z„ H. J. J. M. J. G. V., F. D., schippers, M. B.( bierhniahoudater, K. A. G., schoenmaker, J. C. M., boot- werker, A. V., timmermanaknecht, J. J. J., C. B, J.B. D., werklieden, A. C. 't G., bootwerker, O. B., muziekonderwijzer, J. v. D schipper, J. L. D., visscher, P. J. M., C. d. F., zonder beroep, alien te Ter Neuzen, B. v. V., koopman te Bassevelde, C. W., stoker, P. F., zonder beroep en zonder bekende woonplaats, J. F. v. d. V., koopman te Axel, J. d. V., landbouwer, H. V. J., zonder beroep, G. A. A., stukadoor, alien te Sas van Gent, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag heeht. A. S. It, visscher te Philippine, ter zake als vorentot eene boete van 2. subs. 2 dagen hecht. C. J. W„ winkelier te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 10, subs. 3 dagen hecht. P. J. K, winkelier, A. P. v. werkman, M. A. D, zonder beroep, A. V, bootwerker, alien te Ter Neuzen, F. II, arbeider te Sas van Gent, en J. K. O, zeeman, zonder bekende woonplaats, ter zake als voren, tweemacl gepleegdieder tot 2 boeten van f 1subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. J. M, zonder beroep te Sas van Gent, ter zake als voren, driemaal gepleegdtot 3 boeten van J 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. C. A. V, werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, viermaal gepleegdtot 4 boeten van J 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. M. J. v. D, schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, tweemaal bij herhaling; tot 2 boeten van 3, subs. 3 dagen heeht. voor iedere boete. A. R, rentenier te Zaamslag, ter zake als voren, tweemaal bij herhalingtot 2 boeten van f 6, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. Uitgestelil de zaak tegen J. P. d. G, te Zaamslag. Vrijgesproken i J. S, arbeider te Hoek, ter zake van openbare dronkenschap. ilonteiiiise* Huwelijks-aangiften. 8 Juni. Jan Fran - cies van Swaal, oud 54 j., jm. en Colleta Sarneel, oud 31 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Juni. Jan Francics Duvivier, oud 38 j., weduwn. en Louisa Apolonia Fruijtier, oud 29 j.,jd. Geboorten. 1 Juni. Eduard Josephus Franciscus, z. van Jan Baptist Kints en van Philomena van den Branden. 3 Juni. Johannes Theodorus, z. van Theodorus van Mieghem en ran Apolonia Cabooter. 6 Juni. Maria Paulina, d. van Johannes Hubertus Cornells Baskelion en van Rozalia Verdurmen. 10 Juni. Anna Maria, d. van Petrus Schelfhout en van Petro- nella van Laar. 15 Juni. Julius, z. van Johannes Adolf de Theije en van Anna Maria van Driessche. Overlijden. 3 Juni. Pieter Augustinus de Roeck, oud 1 m., z. van Alphonsus Hendricus en van Sophia Clementina Mouton. 6 Juni. Adriaan van Goethem, oud 79 j. echtg.. Elisabeth ran Kroonenburgh. Sas van Gent. Geboorten. 10 Juni. Victor, z. van Johannes Franciscus Gilson en van Maria Adolphina de Laeter. 14 Juni. Anna Catharina, d. van Carolus Petrus de Bock en van Maria Josepha de Blinde. Overlijden. 8 Juni. Augustus Dierkens, oud 56 j., echtg. van Pelazia Amelia Bijlevens. Stoppeldijk. Huwelijks-aangiften. 2 Juni. Ludovicus Franciscus Polfliet, oud 20 j., jm. en Christina van de Velde, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juni. Petrus Desiderius Ver- hagen, oud 31 j., jm. en Maria Johanna Mathilda Vereecken, oud 26 j., jd. Geboorten. 2 Juni. Augnstinus, Bernardus Dominicus, z. van Alphonsus Kerckhaert en van Isabella van Esbroeck. Overlijden. 2 Juni. Jacobus Kouijzer, oud 70 j., echtg. van Elisabeth Boeding. Sint Joust een. Huwelijks-aangiften. 3 Juni. Camile Caluwe, oud 24 j., im. en Eulalia Herwegh, oud 23 j., jd. Huwelijks voltrekkingen 15 Juni. Camile de Caluwe, oud 24 j., jm. en Enlalia Herwegh, oud 23 j., jd. Geboorten. 4 Juni. Julia Maria, d. van Carolus Ludovicus Martens en van Philomena van Goethem. Maria Louisa, d. van Augustus de Koning en van Louisa d'Haen. 9 Juni. Florentina Augusta, d. van Theophiel Frans Mannens en van Amelia Baert. Adriana. d. van Joos de Klerk en van Angelica Janssens. Emelia, d. van Charles Louis de Letter en van Rozalia van Looij 13 Juni. Antonius Cerillus, z. van Josephus Ferket en Virginia Roels. Irma Maria, d. van Modestus Mangnus en van Apolonia Baart. 14 Juni. Ber nardus Franciescus. z. van Leopold us Pieters en van Maria Catharina van Waterschooi. Overlijden. 5 Juni. Julia de Potter, oud 79 j., wed. van Johannes Francies van Haut. 6 Juni. Apolonia Franciesca van der Wiele, oud 90 j., wed. van Carolus Ludovicus de Kerf. 13 Juni. Emelia van de Poele, oud 5 j d. van Petrus en van Maria Ludovica ran den Berghe. Zaamslag. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Juni. Jacobus de Kraker, oud 28 j., jm. en Tanneke Zegcrs, oud 24 j., jd. 9 Juni Levinus Dominicus Faas, oud 26 j., jm. en Maria Riemens, oud 24 j., jd. Adriaan de Putter, oud 23 j., jm. en Hebrina Dieleman, oud 23 j., jd. Geboorten. 4 Juni. Dingenus, z. van Martinus Kempe en van Janna de Fever. 6 Juni. Francina Geertruida, d. van Jacobus Willem Penne en van Elizabeth van der Haegen. 7 Juni. Andries, z. van Jar. Cornelis Kaijser en van Elizabeth Dieleman. 13 Juni. Adriana Leentje, d. van Adriaan van Wijck en van Maria Verberkmoes. 14 Juni. Cornelis Jacobus, z. van Jacobus Jansen en van Janneke van Hoeve. Kiiiddorpe. Geboorten. 9 Juli. Julema Scholastika d. van Alphonsus Josephus de Moor en van Eulalia Maria Aerts. 13 Juni. Cijrillus, z. van Emerentia Maria Coppieters. 14 Juni. Augustinus Cesar, z. van Jacobus de Meij en van Emerentia Joanna Stephania Casteels. 03 Q VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter \enzen 16 Eng. s.s. Antiquari 2915 Leith stukg. idem Hailing 2199 Londen idem Ian Ter Menxeni 15 Eng. sch. Hephzibah 297 Londen phosph. idem Lizzie R. Wilce 457 Swansea idem Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stnkg. 16 idem Kirkheaton 1369 Goole ledig Voor Kent 15 Eng. s.s. Ibis 3024 Manchester stukg. 16 Noor. s.s. Sigyn 2948 Kotka idem Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen idem Van 4>ient 15 Eng. s.s. Revenna 3518 Alloa ledig Duits. s.s. Elbe 3343 Sunderland idem Eng. sch. Fricilla 461 Ipswich phosph. Duits. s.s. Minna Horn 1862 New-Castle ledig idem Maui 3405 Burntisland idem Eng. s.s. Ouse 2158 Goole stukg. idem Spindrift 2003 Londen idem Noor. s.s. V eritas 1373 Bonnes ledig Eng. s.s. Whimbrel 2514 Liverpool stukg. 16 idem Alehymist 1079 Stokholm ledig idem Ibis 3024 Antwerpen stukg. idem Lillian 3450 Sunderland ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2