A 1 g e m e o d Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3626. Zaterdag 18 Juni 1898. g AT10BALB~KIL1TI1. Oproeping vin grootverlofgangers ter opkomst in werkeliiken dienst. PUBLIOATIB. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE, 38e Jaargang. abonnement Binnenland. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze couraut behoort een bijvoegsel dat aau de abonn^'s bTnnen de stad afzomlerlijk zal worden ge- zondeu. Eindelijk is dan de transportvloot der Ameri- kanen van Tampa vertrokken. Het moet een schitterend schouwspel geweest zijn, 32 transport- schepen, begeleid door 16 oorlogsehepen, die lang- zaam in twee kolonnes de baai uitvoeren. Onder de oorlogsehepen bevond zich bet slagschip »Indi- van Sampson's divisie. Het expeditiekorps ana onder generaal Shafter bestaat uit 773 officieren en 14,564 man van verschillende wapens en bijtia geheel aan de geregelde troepen ontleend. Van de vrijwilligerskorpsen gaan alleen mede een regi ment uit New-York, een uit Massachusetts, en de alreeds beroemde Rough Riders, de lichte cavelerie van Theodoor Roosevelt. De cavalerie zal echter voorshands niet veel kunnen uitrichten, wegens geaccidenteerde terrein in het zuiden van Cuba. Het is voor de Amerikanen een heele gerust- stelling, dat de vloot nu eindelijk weg is, want men begon ook de officieele oorlogsberichten te wantrouwen, toen bleek, dat over de warboel te Tampa maar wat gezegd werd. Deze vloot zal vermoedelijk ergens bij Santiago de Cuba troepen aan land zetten en de verovering van Santiago zal dan wel hoofddoel worden. 1 ot nu toe schiet het niet hard op. Nu en dan worden de forten aan wal bescboten zonder dat er veel vernield wordt. Ook wordt gemeld, dat de stad Asseradores, ten westen van Santiago, bezet is door de troepen onder generaal Rabi, met behulp van de op- standelingen onder Garcia en dat bij Guantanamo de Amerikaansche mariniers een 400 Spanjaarden op de vlucht hebben gedreven, van wie er 40 gedood werden. Luitenant Blue heeft de baai verkend en gezien, dat er behalve Cervera s eskader nog drie kleine kruisers liggen. Voorts bracht hij een courant mee, waaruit bleek, dat de inge- zetenen van Santiago klagen over te klein rantsoen leveusmiddelen. Van de Filippijnen is weinig nieuws. De Spaansche regeering heeft het volgende telegram ontvangen van generaal Augusti, kapitein-generaal van de Filippijnsche eilanden, gedagteekend 8 .luni ,/De toestand blijft zeer ernstig. De vijand heeft de hoofdstad ingesloten. Ik heb mijn strijdmacht teruggetrokken om ze te concentreeren binnen de lijn der forten, van afstand tot afstand door grachten versterkt. De gemeenschap is nog altijd verbroken. Ik verwacht generaal Marret met versterkingen, maar heb geen bericht van hem ontvangen. De blanke bevolking van de voorsteden heeft, vreezende door de opstandelingen vermoord te worden en zich liever willende blootstelleu aan een bombardement, de wijk genomen in de vesting. Het is onbekend, wanneer het bombardement zal aanvangen." De tweede Amerikaansche expeditie naar de eilanden zou deze week uit San Francisco vertrek ken en van Henoloeloe af door oorlogsschepen begeleid worden. Belangrijk in de Filippijnen-kwestie is dehouding van Duitschland. Voor Duitschland zou een tweede station aan de Oostkust van Azie van het grootste belang zijn, hoe tevreden het dan ook mag wezen met Kiautschau. In de tweede plaats leeft het werkelijk vele belangen op Luzon, wezen er vroeger reeds op. En dat admiraal Von Diederichs, dezelfde die de verovering van Kiautschau leidde, tbans met een niet onaardig eskader voor Manilla ligt, is wel een bewijs, dat met kracht en beleid die belangen gehandhaafd sullen worden. Maar tusschen de rechtmatige behartiging der belangen en een breuke of zelfs maar een min- vriendschappelijke verhouding met Amerika ligt een groote afstand. Officieel verklaart Duitschland dan ook nog, dat het er niet aan deukt om tusschenbeide te komen. In Amerika opperen ge bladen het denkbeeld, dat de een of andere mogendheid aan 't stoken is tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland, teneinde haar eigen belangen te bevorderen. En in Spanje hoopt men werkelijk op eenige tusschenkomst van Duitschland, een hoop waaraan door de Duitsche bladen alle grond wordt ontnomen. ant Duitsch land, zoo zeggen zij, zal nooit geisoleerd in deze optreden. Volgens een telegram aan het Evening Journal uit Guantanamo, is een patrouille van Ameri kaansche soldaten Dinsdagavond in het kamp teruggekeerd met 18 Spaansche gevangenen waar- onder een officier, honderd Mauser geweren en 10,000 patronen. De Amerikanen berichten, dat zij verschillende ontmoetingen hebben gehad met de Spanjaarden, waarbij dezen honderd dooden en twee honderd gewonden hadden. De correspondent van de Post te Washington zegl, dat de mogelijkheid bestaat, dat er een nieuwe lichting wordt opgeroepen van honderd- duizend man om deel te nemen aau den veldtocht op Cuba in den herfst. Uit San Francisco wordt gemeld, dat bet tweede deel der expeditie voor de Filippijnen Woensdag van uit die stad is vertrokken. De Regentes heeft door de afdeelingen 'sGravenhage, Arnhem, Utrecht en Amsterdam der vereeniging //Arbeid Adelt" en Amsterdam en Leeuwarden der vereeniging //Tesselschade" een aantal poppen doen kleeden in de kleederdrachten uit de verschillende streken van ons vaderland o. a. zijn kleedijen van Scheveningen, Walcheren, Beveland, Land van Axel, Marken, Bunschoten, FlilUILLfCTON Vrij bewerkt door A MO. n) Voor haar zelve moest echter iets worden ge- daan. In haar toestand kon zij niet aan de zorg van twee mannen overgelaten blijven. Er moesten verpleegsters komen. Ik ontbood mijn knecht en vertelde hem, dat hij naar Amsterdam moest, met den eersten mor- gentrein. Hij betwijfelde, zei hij, of het mogelijk zou zijn naar Amsterdam te gaan vanwege de sneeuw. Ik begaf mij naar het venster en zag naar buiten. Nog steeds woedde de sneeu wjacht in alle hevigheid Terwijl ik naar den wilden dans der sneeuwvlokken staarde, kwam de gedachte bij mij op, dat de doode man op den weg er nu wel al een voet dik onder moest liggen. Er ging mij een rilling door de leden, toen ik mij van het venster afwendde. ;/De lijn naar Amsterdam zal men zeker wel openhouden," zei ik. //Als je Bussum kunt be- reikeu, kunt ge ook in de stad komen." z/Te Bussum kau ik spoedig genoeg zijn ant- vroordde Johan. Ik vertelde hem, wat hij te doen bad. Hij moest aan het gesticht voor ziekenverpleging een brief afgeven en twee pleegzuster mee terugbren- gen. Zoodra zij Bussum bereikten, moesten zij terstond naar hier komen, weer of geen weer, al moesten zij daarvoor ook dertig paarden gebruiken. Eenig vergif dat ik noodig had, kan hij te ge- lijker tijd koopen en voor mij meebrengen. Johan zei niets meer. Ten teeken dat hij mij begreep, knikte hij met het hoofd. Ik wist, dat hij, indien het maar eenigszins mogelijk was, aau mijn verlangen zou voldoen. Uit eigen beweging bracht hij mij eenig voedsel. Ik at, niet wijl ik honger had, maar omdat ik wist, dat ik al mijne kracht noodig zou hebben om den angst der toekomstige uren te dragen. Den ganschen nacht bleef ik op. O, ik zal dien verschrikkelijken nacht nooit vergeten De eenzaamheid binnen de woedende storm daarbuiten, en bier, in mijne nabijheid, het arme schepsel, naar wie ik elk half uur toesloop. Met een gelaat als van marmer rustig en schoon lag ze daar. De lange, donkere lokken raakten haar bleeke wang. Het regelmatig rijzen en dalen van haar boezem was de eenige beweging, die aan haar was waar te nemen. Gelukkige vergetelheidGevreesd ontwaken De morgen brak eindelijk aan. Anna bleef doorslapen. Ik keerde naar de zitkamer terug en trok de gordijnen open. Ja, het w morgen, Nog even hevig, zoo niet heviger dan in den afgeloopen nacht, sneeuwde het. De vlokken waren nu zonder ophouden zoo wat een twaalf uur gevallen. Er was weinig winddeze was ongeveer een uur geleden gaan liggen. Zoover ik kon zien, was de grond met sneeuw bedekt. De wind had haar echter hier en daar op hoopen gejaagd, zij lag dus zeer ongelijk op mijn tuinpad lag ze slechts enkele duimen dik, terwijl ze bij bet huis voeten hoog lag opgestapeld. Johan verseheen. Hij maakte voor zich zelf ontbijt gereed, nuttigde het en wilde zich een toen op weg begeven. Daar schoot mij opeens te binnen, dat hij wel eens de eerste kon zijn, die het lijk op deD weg zou vinden. Dat kon voor hem een oorzaak tot vertraging worden, waardoor hij misschien den trein zou missen. Wie het lijk vond, kon mij minder schelen het moest toch gevonden worden. Maar spoedige volbrenging van zijn taak was mij niet onverschil- lig. Daarom sprak ik ,/Hoor eens, Johan het geldt hier leven of dood. Denk daaraan en laat je door niets ophouden, versta je me door niets." Hij knikte en trok door de sneeuw af. Ik keerde naar mijn patiente terug en wachtte, haar beschouweud, haar ontwaken af. Bijna tien uur had zij nu geslapenik wist, dat zij elk oogenblik tot het bewustzijn kon terugkeeren. Dat ontwaken verlangde ik, maar ik vreesde het tevens. Hoe zou ik haar vinden als het opium had uitgewerkt Wel stonden de kansen honderd tegen een, maar toch kon het nog gebeuren, dat haar geest met vreemde zinsbegoochelingen zou vervuld zijn. Misschien zou zij zich nog met haat en woede van mij afwendeD, zooals zij gisteravond deed. Spakenburg, de Betuwe en Hindeloopen met de grootste nauwkeurigheid vervaardigd, alsook de kleeren van een ATmsterdamsch weesmeisje en een weesjongen. De collectie is gezonden naar de poppententoonstelling te Boekarest en door de Regentes ten geschenke gegeven aan de Koningin van Roemenie. Bij de verzameling poppen zijn gevoegd verschil lende geschilderde en gesneden meubelen en huis- raad, vervaardigd door den beeldhouwer Roosje, te Hindeloopen. In de zitting der Tweede Kamer van gistereu deelde de voorzitter mede, dat op voorstel van de huishoudelijke commissie aan Mr. Patijn op de meest eervolle wijze ontslag is verleend als com- mies-griffier bij de Kamer onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Spreker voegde er bij met leedwezen Mr. Patijn te zien vertrekken, in wien de Kamer zal missen een man die met talent, degelijkheid en toewijding zijn werkzaamheden ver- richtte. Hij hoopte dat het den benoemde in zijn nieuwe betrekking zal welgaan. Bij het voortgezet algemeen debat over den aanbouw van een pautserschip bleven de heeren Van Vlijmen en De Ras de voorkeur geven aan snelvarende krachtige kruisers en aan afzonderlijke schepen voor Nederland en Indie. De heer Van der Zwaag protesteerde tegen de uitgaaf. Niet slechts als anti-militarist. In plaats uit te zien naar bestrijdingsmiddelen tegenover denkbeeldige vijauden, ware 't veel beter middelen aan te wenden ter bestrijding van de armoede, den binuenlandschen vijand, die ons volksbestaan bedreigt. Na beantwoording door den Minister van marine werd het wetsontwerp aangenomen met 69 tegen 15 stem men. Tegen de heeren DeRam, Truyen, De Bieberstein, Van Basten Batenburg, Troelstra, Merckelbacb, Van Kol, Ketelaar, Smits van Oyen, Jansen, Heldt, Van der Zwaag, Schepel, Nolens en Smeenge. Bij de suppletoire koloniale begrooting is, door aanneming van het amendement der commissie van rapporteurs, beslist dat Curasao aansprakelijk blijft voor het voorschot, dat de kolonie ontvangt tot dekking van het tekort. Goedgekeurd is de aanstelling van een technisch adjunct-inspecteur op den gevangenisarbeid, waarbij de Minister aankondigde de instelling van een commissie van industrieelen en werklieden voor het geven van advies inzake de regeling van den gevangenisarbeid zonder schade voor particulitren. Bij het ontwerp ter voorziening in de verdediging der Noordzeekust tusschen Helder en de Honds- bossche zeeweringen, dringt de heer Conrad aan Mijn grootste vrees was echter, dat zij zich be- wust zou zijn van de daad die zij had gepleegd. Het was deze vrees, die mij deed wenschen, dat het opium nog in langen tijd niet zou hebben uitgewerkt. Mijn wensch werd eenigszins vervuld. Zij bleef nog een paar uren in denzelfden toestand liggen. Van tijd tot tijd keek ik naar buiten, naar het onafgebroken sneeuwen. Zoo mijn boodschapper de stad had kunnen bereiken, zou hij dan wel op tijd kunnen terugkeeren? De hulp eener vrouw moest ik hebben. Als Anna ontwaakte, zou elk menschelijk wezen mij welkom zijn. En dat oogenblik zou weldra aanbreken. Opeens kwam er beweging in het lichaam mijner patiente. Langzaam keerde zij het hoofd op de peluw om. Zij had nu ongeveer twaalf uur geslapen. Hare oogen openden zich, sloten zich en open- den zich weer. Verward keek zij mij aan. Aan wilden angst ter prooi, boog ik mij over haar heen, en wachtte tot zij spreken zou. Langzaam week hare verwardheid. Vragend nieuwsgierig rustte de blik harer oogen in de mijne. Zwak en op een toon van verwondering vroeg zij z/Gij hier, Willem Waar ben ik z/Onder uw breeders dak." Met een diepen zucht hernam £e#0, ik herrinner het mij." Toen sloot zij de oogen en scheen weer in te slapen. Weer opende zij ze. Zij stonden kalm, droevig en moede, maar deden niet meer aan een geest- verstoring denken. (Wordt vervolgd.) HEIZGISCHE ('01RA\T. ■lit verschijn* .liaaailatt- 1Voe.i*d»K- en ..itgeson.lerd Feedaagen, hij .ten nltgever p. J. VAS OK Sll'lIK te Ter Neaien. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN geeft kennis aan JAM OK PUTTER, milicien-verlofganger dezer gemeente, van de lichting 1895, behoorende tot het korps torpedisten zich op den 5 .1 "I 18JI8, des namiddags voor vier ure, te bevinden bij zijn korps op het Fort de Ruijter, voorzien van zijn verlofpas en van al de voorwerpen van klecding en uitrusting, door hem bij vertrek met groot verlof mede genomen, teneinde in werkelijken dienst te worden gesteld, wordende hem onder liet oog gebracht dat de verlofganger, die in gebreke bly ft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat, volgens art. 145 der militiewet, hij, die niet aan de oproeping v.'Moot, als deserteur zal worden bebandeld. Alvorens naar zijn korps te vertrekken, zal hij zich behooren aan te melden bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, den 16 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Burgemeester van TER NEUZEN, in aanmerking nemende dat in deze gemeente, volgens verslag van den piaatsvervangend Districts-veearts, een geval van verdachte hondsdolheid is voorgekomen gelet op art. 3 der wet van den 5 Juni 1875 (Staatsblad no. 110) en op het Koninklijk besluit van den 17 Juni 1875 (Staatsblad no. 137) j b e v e e 11 dat gedurende vier maanden, alzoo tot en met den 14 October 1898, alle honden die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens een ter gemeente-secretarie voorhanden, door Zijne Excellence den Minister van Binnenlandsehe Zaken vastgesteld model. Hiervan is af koudiging gescbied op beden den 14® Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. S-ggggggBS—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1