A (»emengde berichten. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. A. VAN DEN 0EVER, Ter Neuzen, verlangt prijsopgaaf RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-rechtbaiik te Middelburg. a 1 a DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 16 Juni. 12.10 Vrij dag 17 n 0.34 12.55 Zaterdag 18 1.16 1.35 Zondag 19 u 1.53 2.11 Maandag 20 u 2.28 2.46 Dinsdag 21 u 3.3 3.20 Woensdag 22 n 3.37 3.54 Ondertrouwd DANIEL BUIJZE, Arts, MARIA P. F. VAN DER VLIET. IS Jnni 1898. V 1 d v aan donateurs 22,50, aan rente van de Rijkspost- spaarbank 21,94, aldus totaal in ontvangsten 1098,104. In uitgaven Aan ondersteuning bij ziekte 537,61, aan bodeloon 106,48, aan administrate 42,50, aan de weduwe van een overleden lid f 10,00, aan vergoeding voor werkverzuim enz. 6,84, totaal in uitgaven 703,43. Zoodat dit boekjaar sluit met een batig saldo van 394,674. Het batig slot van 31 Mei 1897 was f 1149,82, zoodat het totaal aanwezig bedrag op 31 Mei 1898, bedroeg 1544,494- Verder bleek het ledental te zijn gestegen tot 212, en dat der donateurs tot 10. Gelegenheid tot inschrijving voor leden zoowel als voor donateurs, bestaat alle dagen bij den secretaris der vereeniging. (Donateurs zijn zij die de vereeniging steunen met eene bijdrage van minstens twee gulden en vijftig cent per jaar). De heer P. Mulder te Breskens is bij beschikking van den Minister van Waterstaat benoemd tot buitengewoon opzichter bij de ver- betering van den IJssel bij Giesbeek. Sas van Gent. 14 Juni. De veemarkt van heden was minder bezet dan de vorige week, aangevoerd waren 19 stieren, 25 ossen, 61 koeien en vaarzen en 4 kalveren, samen 109 beesten, die alien werden verkocht aan onveranderde prijzen. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Juni de volgende vonnissen uitgesproken. W. B., oud 34 j., koopman te Ter Neuzen, is wegens het vercorzaken van lichamelijk letsel door schuld vrijgesproken. P. J. v. R., oud 26 j., huisvrouw van S. J., arbeidster te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens mishandeling veroordceld tot 1 maand gevan- genisstraf. 1° A. V., oud 16 j., werkman, 2° M. G., oud 16 j., werkman, beiden te Axel, zijn wegens ver- nieling veroord. ieder tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Gisteravond is te Vlissingen een jeugdige schip- persknecht van het schip gevallen en verdronken. Het volgende treurigongeval heeft te Vlissingen weder een huisgezin in diepen rouw gedompeld. Zondagavond omstreeks 8 uur vertrokken de Belgische sloeproeir L. Van Dilst en de Neder landsche C. Lems met een bootje, toebehoorende aan een ingezetene alhier, naar Breskens om hun zwager, die hun dien dag was komen opzoeken en de laatste boot gemist had, aldaar aan wal te zetten. Nadat dit gescnied was, werd de te- rugtocht naar Vlissingen hervat. 1 oen zij evenwel halverwege de reede gekomen waren, sloeg de boot out en geraakten beide opvarenden te water. Beiden gelukte het evenwel om weer boven de omgeslagen boot te komen. Van Dilst ziende dat de boot beiden niet zou kunnen dragen, besloot naar den kant te zwemmen. Alle tegenwerpingen van Lems konden niet baten, en eindelijk nam Van Dilst zijn besluit en sprong van de boot. Hij heeft zijn doel evenwel niet mogen bereiken en is in de golven omgekomen. Lems is na een uur of vijf drijvens met zijn boot te Cadzand gestrand. Van Dilst laat eene weduwe na met acht kinderen. ^rt. Maandagnamiddag lieten te Zierikzee bij de V. Een somber gevoel van schrik had mij, van het oogenblik waarop de toestand van Anna's geest mij duidelijk werd, tot dat waarop ik haar in diepen slaap achterliet, beheerscht. Het was de herinnering aan het lijk dat daarginds aan den kant van den weg lag. De verschrikkelijke toe- stand van mijn patient werd mij thans, nil ik mij van haar verwijderde, eerst recht duidelijk. Ik liet mij moedeloos, met gebroken hart, in een stoel vallen en bedekte het gelaat met de handen. Wat diende er gedaan te worden Het lijk zou morgen vroeg gevonden worden, en ik hield mij overtuigd, dat, zoo er een onderzoek werd ingesteld, de verdenking direct op Anna zou vallen. Haar vertrek in den avond, alleen en te vott, was mevrouw Herder bekend. Bovendien w'sf deze, dat Tellings haar echtgenoot was en dat zij door hem slecht behandeld was. Waarheen Anna gevlucht was, zou zij ook wel weten. Mijn be- diende Johan moest in elk geval de waarheid weten. Naar ik giste, zou Anna morgen of op z'n laatst overmorgen worden gevangen genomen. Zeer waarschijnlijk zou ik in dat lot moeten dee- len. Wat mij zelven betrof, was me dat vrij onverschillig, als het mij maar niet verhinderde haar te helpen. Elke hoop haar te helpen vluchten scheen voor dagen en weken verijdeld. Zij moest minstens twee a drie weken in afzondering blijven en zich kalm houden. Ik kon een kreet van smart niet onderdrukken, als ik dacht aan hetgeen er gebeu- ren zou indien zij gevangen genomen en voor de rechters gebracht werd, beschuldigd van de vree- muziektent bij Parklust twee meisjes van 13 jaren een kinderwagentje met een ljarige kleine er in eenige oogenblikken onbeheerd. De wind bracht het in beweging en daar de plaats, waar het stond, eenigszins afhelde, geraakte het, in de gracht. Een paar personen kwamen spoedig ter hulp en be- gaven zich te water, zoodat zij het kind uit het wagentje konden redden. Enkele weken geleden verdronk een kind van dezelfde ouders. Zondagnamiddag ging het lOjarig zoontje van den heer D. te Schoonhoven, buiten weten zijner ouders, in de Lek baden, hij waagde zich op een gevaarlijke plaats en verdween schier onmiddellijk in de diepte. Dadelijk gingen eenige personen aan het dreggen, maar bet duurde langer dan 2 uren, eer men het lijk van het knaapje had gevonden. Zondagmiddag is het in den trein tusschen Haarlem en Halfweg twee valsche kaartspelers ge- lukt, een heer ruim f 25 afhandig te maken. Een hunner, die het geld had, koos te Halfweg het Jiazenpad, terwijl de andere door de optnerk- zaamheid van den conducteur niet meer weg kon. De politie te Amsterdam, per telegraaf gewaar- schuwd, is het gelukt den andere bij aankomst van den trein aldaar, aan te houden en in arrest te stellen. Te Deventer heeft zich dezer dagen een jongen van 14 jaar opgehangen. Hij werd nog in tijds losgemaakt, waarna terstond de hulp van een ge- neeskundige werd iugeroepen, zoodat de jongen weer geheel hersteld is. Als reden voor zijn wan- hopige daad gaf hij op, dat zijne moeder zoo tegen hem geknord had, en dat hij niet genoeg kermis- centen naar zijn zin kreeg. Men schrijft uit Haarlem Geld hadden zij niet, doch zij beminden elkaar zeer, en daar zij reeds 18, hij 20 jaar was, en hij tevens met den zomer werk had, trouwden zij nu 6 weken geleden en gingen wonen in de Raam- straat. 's Ochtends vroeg ging hij naar zijn werk en ze liet hem dan uit, en de buren riepen erover zoo'n aardig paartje als dat nu was. Maar een der buurvrouwen viel het op, dat bijna iederen ochtend als de man een half uurtje weg was, een ander manspersoon binnenging en dan nog al lang bleef, en dit vertelde zij zoo langs haar neus weg aan den jongen echtgenoot. Na gisterochtend een poosje te zijn weggeweest, kwam hij onverwacht thuis en zoowaar, daar vond hij zijn vrouwtje in een teedere omhelzing met een ander. Die andere was heel spoedig in niet best toonbaar toilet op straat en de jonge man laadde daarop de meubeltjes op een kar, reed ermede naar de woning zijner moeder, trok daar in, en liet zijn vrouwtje in de leege woning zitten. Uit Amsterdam meldt men Ter viering van de vrijspraak van zekeren Koch, wien ontfotseling eener portefeuille met bank- biljetten ten laste was gelegd, hadden zekere ,/Davidje" en drie kornuiten des avonds pleziertje in de Nes. Als Davidje met zijne drie boezemvrienden samen een pleziertje hebben, loopt dit gemeenlijk op schade voor argeloozen uit. Het viertal staat bij politie en justitie bekend als een stelletje kwartjesvinders van de brutaalste soort. Davidje vooral kent bijzonder goed het spelletje van een, twee, drie, klaveraas, dat des»avonds op stilie grachten al menigeen geld heeft gekost, die niet dadelijk de begane domheid wilde erkennen en zich zijn verlies maar in stilte getroostte. Ook zijn deze vier moeilijk te arresteeren en zijr, al bij herhaling wegens wederspannigheid ge- vonnist. Bij deze gelegenheid, na de vrijspraak van Koch, hadden zij, ondanks waarschuwing der politie, in de Nes en Pieter Jacobstraat zulke lastige ,/Volks, verzamelingen" veroorzaakt dat althans David een selijke misdaad. Als mevrouw Herder vernam, dat men Tellings gevonden had met een schot door het hart, zou zij laten weten, waar mevrouw Tellings, die doorging voor mevrouw Haakma, zich bevond. En dan Hoe zou haar de schande van een rechterlijk onderzoek aangrijpen Geen rechter kon of zou haar veroordeelen maar het was verschrikkelijk voor haar dat zij voor het gerecht hare vrijheid zou moeten bepleiten, dat heel Nederland over haar onrecht en hare wraak zou spreken. Dat zou nimmer gebeuren, besloot ik. Liever wilde ik haar een hoeveelheid opium geven, voldoende om hare oogen voor altijd te sluiten Voor mij zal er dan nog wel genoeg vergif overblijven," zoo dacht ik daarbij. Wat was ik een dwaas, eene zaak slechts half te doen Waarom verborg ik om harentwil niet den man en ledigde ik zijne zakken niet, zoodat de verdenking op een gemeenen moordenaar zou vallen, die hem gedood had om hem te beroov?n Waarom vernietigde ik ten minste niet eenige brieven en papieren die hij bij zich had Zijne identiteit zou dan mogelijk weken onbekend blijven, want men zou moeilijk zijne herkomst kunnen vast- stellen. In dien tijd zou ik haar kunnen redden. Waarom deed ik het niet? Ik sprong op, maar zonk weer terug in mijn stoel. Zelfs niet ter wille van Anna kon ik weer naar die plaats gaan even krankzinnig als zij nu was, zou ik terugkeeren. Ik kon niets doen dan de gebeurtenissen afwachten, niets om de gevolgen harer krankzinnige daac te ontkomen. (Wordt vervolgd.) gearresteerd moest worden. Diens kameraden trachten hem uit de handen der agenten te ver- lossen en gingen daarbij tot handtastelijkheden over. Tegen elk der vier werd vier maanden gevan- genisstraf geescht. Zij ontkenden eenparig het lun ten laste gelegde. Een der getuigen deelde mede, dat Davids club in den laatsten tijd zeer sterk aangroeiende is daar zijn er nu wel 17 of 18 in het gespan. En dit scheen wel zoo te wezenalthans, toen de vier bij uitstek ongunstig uit.ziende jonge ieden zich uit de rechtzaal verwijderden, ver- lieten wel tien of twaalf jongens van hetzelfde slag en type, waaraan de rechters al sedert lang gewend zijn, de publieke tribune om zich buiten bij de vier vrienden te voegen. Onder de ver- trekkenden waren natuurlijk ook een paar jonge meiden. Te Hendrik-Ido-Ambacht ontstond Maandag- nacht omstreeks 12 uur brand, vermoedelijk in een schuurtje of keet, grenzende aan eene schuur van den landbouwer Adrianus Steehouwer. Snel breidde de brand zich uit en in korten tijd stonden twee bouwschuren van S., en 4 woningen, bewoond door Verzijl, Kraak, de Wit en Veldhoeu, in lichtelaaie en werden in asch gelegd. Tijdens den brand miste men al spoedig den jongsten zoon van den heer Steehouwermen vermoedde dat hij het paard, dat op den stal stond, had gered en 't naar een weide had gebracht, doch al spoedig kwam men tot de ontdekking, dat de 22jarige jongeling den dood had gevonden in het brandende gebouw. Nader meldt men dat de inboedels der woningen gered werden, maar dat landbouwgereed- schappen, hooi, boereuwageus enz. verbrandden. De jonge Steehouwer leidde alleen het geheele bedrijf van zijn vader. Hij heeft werkelijk nog een paard uit de schuur willen redden, en daarbij kwam hij in de vlammeu om. 's Morgens vond men zijn verkoold lijk. Het paard verbrandde ook. Gelukkig waren de bewoners der verbrande perceelen tijdig gewekt door twee meisjes, die op haar terugweg van de Dortsche kermis het vuur het eerst ontdekten. De gevolgen waren anders niet te overzien geweest. Men vermoedt dat de brand aan kwaadwilligheid is te wijten. Volgens De Bazuin heeft Prof. Lindeboom te Kampen, alle kerkeraden der gereformeerde kerken in Nederland die niet geantwoord hebben op de uitnoodiging van de synodale com- missie der Ned. Herv. kerk om op 31 Augustus a. s. een godsdienstige wijding te geven aan de aanvaarding der Regeering door Koningin Wilhelmina aangespoord om, conform het advies der Friesche synode, in den avond van 31 Augustus in alle gemeenten een biduur te houden. Hij geeft in overweging dit te houden des avonds te 6 uur, //omdat precies te 6 uur de Koningin is geboren en daarom op dat uur de regeering aan H. M. wordt overgedragen." Maandagmiddag is te Kampen in de cateche- satiekamer van de Broederkerk opnieuw ingebroken. De dader heeft de deur van een kast uit de hengsels weten te krijgen en de bussen die daarin waren geledigd. Dit is de derde keer in een jaar tijds. Bij gelegenheid van de kermis te Horn bij Roermond werd Zondagavond Th. S., oud 24 jaar, wonende aldaar, door een messteek ernstig in de borst verwond. De verdachte, zekere H. J., oud 19 jaar, is door de marechaussee aangehouden en naar Roermond overgebracht. De loodgieter Van Dijk te 's Gravenhage is naar het huis van bewaring aldaar overgebracht, als verdacht van zijne vrouw zoodanig te hebben mishandeld, dat zij een paar dagen later in het ziekeuhuis is overleden. De 16jarige dochter, die eveneens van mishandeling werd verdacht, is op vrije voeten gesteld. Bij de politie in de residentie is als vermist aangegeven eene verzameling sieraden, die een waarde van or.geveer 20,000 vertegenwoordigen. Het zijn briljanten, parelen en andere presiosa. Te Numansdorp is zekere Bas Smokers het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. Op de in beweging zijnde stoomtran springende, geraakt hij daaronder en kwam jammerlijk om het leven. Een blijde tijding. voor Holland en een gedeelte van Zeeland 1 Wie kent niet den ellendigen //veendamp", die zoo vaak in Mei en Juni ons de heerlijkste zomer- sche dagen komt vergallen Men kan gerust zijn; hij komt dit jaar niet. Het losgehakte veen in Drenthe is nog even nat als in den winter, De boekweit moet uiterlijk op den langsten dag gezaaid worden en daarop bestaat thans geen mogelijkheid. Voor menigen Drentschen arbeider echter is die //blijde tijding" een ramp Te Shanghai is onlangs de schoonvader van Li-IIung-Chang, generaal Yang, overleden. Hij was bij zijn leven een der rijkste lieden van de stad en zijn vermogen was op de bij de mandarijnen gebruikelijke wijze bijeen gebracht. Maar generaa Yang ging daarbij wat al te onbeschaamd te werk Onder anderen kocht hij oude geweren op tegen twee tails per stuk en liet zich tachtig tails voor elk terug betalen. Toen dit stukje uitkwam, werd de Regeering te Peking zoo verontwaardigd dat Yang ter dood werd veroordeeld. De Keizer bekrachtigde het vonnis. Spoedig daarop kwam men hem berichten, dat generaal Yang geworgd en ter aarde besteld was. Inderdaad had de be- grafenis plaats, maar de kist was ledig. Hen reeks omkoopingen hadden den generaal het even gered. Thans is hij werkelijk dood. Te Mechelen werd Zaterdagavond ontdekt dat in een woning brand was gesticht. De huis- vader gelastte zijn zoon de wacht te houden, waarop deze eenige uren na den brand een ronde ging doen. Op een binnenplaats werd hij door een kerel bij den keel gegrepen, terwijl hem vijf messteken werden toegebracht, De dader sprong over een muur en vluchtte. Hulst, 13 Juni. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 12,00 a f Rogge 7,00 a f Wintergerst f a f Zomergerst f a fHaver 7,25 a f Erwten 7,25 a f Paardenboonen f 7,25 a f Duivenboonen f 8,25 a f Witteboonen f a fBruineboonen fa fBoekweit f Lijnzaad a fAardappels f Koolzaad per zak van 106 liters f Bofer per kilo 0,85 a yEieren per 26 stuks 0,80 a f Er waren ter markt te koop gesteld58 stuks hoornvee, 54 varkens. Verkocht 23 stuks hoornvee, 34 varkens. Rotterdam, 14 Juni. De Java-koffie heeft heden eenige rijzing ondergaan. Bij de groote koffie-veiling door de Nederl. Handelmaatschappij te Amsterdam ge- houden werd met levendigen kooplust voor de gewone Java-soorten 35 cent besteed zijnde 1^ cent boven taxatie. De betere soorten als de Tagal gingen zelfs nog hooger en werden verkocht ad 47j47|, de Preanger tot 534 cent per half kilo. Deze prijsverbetering is eensdeels het natuurlijk gevolg van bestaande behoefte, terwijl ook gaande- weg meer vertrouwen opkomt. De verlaging der Meelprijzen in korten tijd 4 5, 44 cent per kilo heeft tengevolge gehad, dat enkele bakkers heden den prijs van het brood hebben afgeslagen. Prima inlandsch wordt thans genoteerd f 13,50 a f 15,25; 1" soort f 12,50 14,25 per 100 kilo. Tarwe 8,a 10,50 per hect. en f 12, it f 12,50 per 100 kg. Oude Aardappelen zijn zeer in prijs gedaald. Heden verkocht 3,a 4,50 per mud. Nieuwe Westlandsch f 3,a f 3,50 per kist, en IS cent per kilo. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,55 47,65 11 12,n 12,05 Z E E T IJ I I IX i i\ Van 13 tot en met 14 Juni. VLAG. NAAM. M". Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen t 13 Eng. s.s. Whimbrel 2514 Liverpool stukg. idem River Lagan 2272 Bilbao minerie idem Ancona 3523 Huntholma hout 14 idem Kirkheaton 1369 Goole kolen Van Ter Weazen 14 Eng. s.s. River Lagan 2272 Burntisland ledig Voor Kent t 13 Noor. brik Auguste 813 Frederikshald hout Noor. s.s. Veritas 1373 idem idem Eng. s.s. Spindrift 2003 London stukg. idem Ouse 2158 Goole idem 14 idem Lillian 3450 Foinaron minerie idem Arthur 3475 Archangel lijnkoek. idem Balmuur 3908 Riga hout Van Kent 14 Eng. sch. Ouchita 1 398 Ipswich phosph. Deens. s.s. Agnete 1 3190 New-Castle ledig Van 13 Oostsluizen afgeschut tot en met 14 Juni werden langs de alhier 24 binnenvaartuigen op- en 18 door de Westsl. 1 op- en 1 afgeschut. h Zierikzee Receptie Zierikzee 3 Juli van 24 uur. voor verscliepeu van groote partijen griut en Mac Adam, van wagons op schip. Aan- nemer moet zelfs materialen voor verscheeping leveren. op lia Te tol C( ko m P

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2