Gemengde berichten. vereenigingen, teneinde eene groote meeting te houden voor de invrijheidstelling der gebroeders Hoogerhuis, op Maandag 27 Juni. Het voornemen bestaat om op die meeting als sprekers te doen optreden de heeren Domela Nieuwenhuis en Nauta, terwijl ook de heeren Valk en J. K. van der Veer het hunne zouden bijdragen om de meeting te doen slagen. TER NEUZEN, 13 Juni 1898. J. 1. Zaterdag werd aan de hoogeschool te Leiden met goed gevolg het kerk. voorbereidend examen afgelegd door den beer J. Gouverneur van Rotterdam. Eene vrouw te Sluiski], heden morgen op haar erf komende, vond daar een vreemde hond liggen. Toen zij het dier wilde verjagen, sprong het op en beet de vrouw nogal ernstig in de zijde, de elleboog en de rechterhand. De brigadier der rijksveldwacht Goossen aldaar kwam ter plaatse en aan de verschijnselen die hij bemerkte, rees dadelijk bij hem het vermoeden dat de hond do] was, waarom hij hem neerschoot. Het cadaver is naar hier vervoerd en onder- zocht door den Prov. veearts Boog-aart uit Axel die constateerde dat het dier vermoedelijk dol was. Het cadaver zal ter onderzoeking naar de veeartsenij- school te Utrecht worden opgezonden. Het cijfer 6 of 9 op 2 balken geschreven waarvan wij laatst melding maakten onder rechts- zaken behcort tot het verledene. Door de Arrondissements-rechtbank te Middelburg, is bij vonnis van 17 Mei j.l. uitspraak gedaan, en zijn F. en M. J. te Hoek vrijgesproken, daar wel wettig, doch niet overtuigend den diefstal van de balken was bewezen, met bevel dat de balken aan den heer G. Scheele, zullen worden teruggegeven, hetgeen reeds is geschied. Van Maandag den 6 tot Woensdag den 8 Juni werd te Middelburg op het terrein van den heer Hendrikse, in „de Vijf Ringen", examen afgenomen aan 'hen, die een diploma wilden ver- werven als hoefsmid en bij het vorig examen niet geslaagd waren. Den eersten dag werden 10, den tweeden 19 en den derden 8 smeden geexamineerd. Voor een behoorlijk aantal paarden was gezorgd door den heer J. Polderdijk, secretaris van de afdeeling Walcheren der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Geexamineerd zijn Uit de afdeeling Hulst 12, van wie er 9 slaagden L. en J. Willemsen, beiden te Zaamslag, P. Rip- meester te Hoek, E. A. Waelput te Zuiddorpe, L. S. Poppe te Koewacht, A. A. Weemaes te St. Jansteen, A. J. Kint te Boschkapelle, P. J. B. Kint te Hontenisse en A. de Nijs te Hulst. Uit de afdeeling Oostburg 8, geslaagd A. J. H. Bouwens te Zuidzande, J. de Brauwer te Schoon- dijke, H. Dhont te Sluis (Heille), A. C. le Grand te Zuidzande, A. Heuderiks te Groede, H. F. Meijer te Breskens, J. J. van de Sande te Biervliet en W. J. Tromp te Groede. Woensdagavond omstreeks elf uur, werd, aan den tolboom te Zandberg (Graauw), de hondenkar van den boodschapper P. B. van Graauw op Hulst, onbeheerd gevonden. B. was met een der honden spoorloos verdwenen, terwijl de andere hond bij de kar de wacht hield. Men brengt die verdwijning in verband met een verhoor, hetwelk hij tot in den laten avond door de politie te Hulst heeft oudergaan, wegens oneer- lijke praktijken, waarvan hij verdacht wordt te hebben begaan met hem toevertrouwde belasting- gelden, die niet ter bestemder plaatse zijn gebracht en waarvan den lastgevers valsche kwitantien door hem zijn te huis bezorgd. dat ik binnengekomen was en de deur had gesloten. Toen ik naderde, draaide zij mij gemelijk den rug toe, alsof ze door die handeling haar afkeer wilde te kennen geven. Ik ging naast haar staan, wachtende tot zij zou opzien. Eerst moest zij sprekeu. Wat toch kon ik, na al hetgeen er gebeurd was, zeggen P Maar zij hield hare oogen van de mijne afge- wend en bewaarde een hardnekkig stilzwijgen. Ten laatste riep ik haar bij den naam en keek haar mij voorover buigende, in het gelaat. Haar gezicht drukte een onheilspellenden toorn uit, die nog heviger scheen te worden, toen zij mijne stem hoorde. Zij maakte een hooghartig gebaar, als wilde ze mij van hare zijde weren. Zoo kalm ik kon, zei ikr //Anna, spreek tot mij." Ik legde mijne hand op haar arm, maar zij schudde die woedend af en rees plotseling op. z/Jij, die mij zoo hebt behandeld, vraagt mij nog, tot je spreken zeide zij. //O, het is schan- delijk Door storm en sneeuw kwam ik tot u, die mij, naar ik meende, als een broeder zou ver welkomen Waar was je Ha, weg Je onge- lukkige bediende vertelde het mij. Waarom waart ge weg Ik vertrouwde je Een mooie broeder ben je Indien je mij achtet, indien ik je niet onverschillig was, zou je hier geweest zijn om mij te begroeten. Je spant alles samen om mij te veruietigen Wat wil je met mij doen, nu ik hier ben Natuurlijk mij vergiftigen Net als die andere dokter mijn arm kind deed, mij ook dooden Ik zeghij deed het. Ik heb het ge- Tot zoover bekend, zijn naar wij kunnen mede- deelen, de bedragen gering, doch het zijn arme lieden die er door benadeeld worden, lieden voor wie zelfs een gering bedrag een spijtig verlies moet heeten. De kar en goederen zijn onder beheer van den burgemeester gesteld. Axel. Door 18 landbouwers uit deze en omliggende gemeenten is aan het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland het verzoek gericht om ook te Axel een keuring te houden van merrien met veulens. Axel. Een plan tot het vervangen der be- grinding in den Langeweg door keibaan, is door ingelanden van den polder Beoosten- en Bewestenblij verworpen, evenals het betalen in de helft der kosten tot het bekeien van 550 meter van den Armendijk. Koewacht. Vrijdagnamiddag werd na afloop der raadszitting door den heer Burgemeester in tegenwoordigheid van alle raadsleden aan den heer L. Huijgens, inwoner dezer gemeente, uit naam van het gemeentebestuur een prachtig zilveren horloge met inscriptie aangeboden. Genoemde Huijgens, pas 23 jaar oud, werd op de teeken academie te St. Nicolaas bij verschillende gelegen- heden met de gouden of zilveren medaille bekroond en behaalde menige diploma. Wij wenschen den heer L. Huijgens van harte geluk met deze nieuwe onderscheiding en hopen, dat hij in de edele teeken- en schilderkunst nog menigen prijs moge behalen. Alhier is eene voorloopige commissie gevormd tot regeling der feestelijkheden bij de Inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, welk feest hier op Dinsdag 6 September, zijnde derde kermisdag zal gevierd worden. Deze voorloopige commissie bestaat uit den heer Burgemeester, al de leden van den gemeente- raad en den secretaris. Verschillende ingezetenen zullen uitgenoodigd worden zich bij deze heeren aan te sluiten, waarna de commissie definitief zal worden vastgesteld. Sas van Gent. Zaterdagmorgen werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer August Dierkens, sedert 29 jaren stationchef alhier. Het lijk werd gevolgd door familie en een aautal vrienden zoowel van binnen als van buiten de gemeente, benevens de leden der handboog maat schappij //St. Sebastiaan" en een groot aantal spoorwegambtenaren, waaronder de voornaamste zijner superieuren werden opgemerkt. Nameus de spoorweg-administratie GentTer Neuzen en als oudste stationchef nam de heer P. A. L. Nolson bij de geopende groeve het woord, verklarende dat de spoorwegmaatschappij zijn heengaan betreurt, want hij was een harer beste ambtenaren, die met ijver en nauwgezetheid en op de meest eervolle wijze zijne plichten heeft vervult. Ten bewijze daarvan werd door de administratie, alsmede door het gezamenlijk personeel van den spoorweg GentTer Neuzen een prachtige kraus op zijn graf neergelegd. Men schrijft ons uit St. Jansteen Is het geen zeldzaamheid dat in ons land adspirant leden voor de Tweede Kamer hunne kiezers door lezingen op de hoogte brengen van hun programma, bij verkiezingen van leden voor de Provinciale Staten zagen wij dit nog niet. Mr. Van Alphen is de baanbreker in dezeu door zijn lezing of voordracht alhier. En 't succes Vrijdag 17 Juni zal het ons zeggen. Terwijl de timmerman H. B. te Rucfen (N.-B.) bezig was brood te snijden voor zijn gezin, werd hij door den bliksem getroffen. Hij was tefstond dood. Op de zandbank Simonszand, ten oosten van Schiermonnikoog, had een schipper Donderdag het geluk tien zeehonden te bemachtigen. Vijf levende exemplaren dezer zeehonden zijn reeds opgezonden aan den directeur van Artis te Amsterdam. De postbode Muffels te Deurne a/d Vlierden is Donderdag gearresteerd onder verdenking van 90 gulden van de rijkspostspaarbank verduisterd te hebbenhij heeft dit feit bekend en is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Te Gameren is Donderdag, tijdens een hevig onweder, de huisvrouw van zekeren K. z<5o ge- schrikt, dat zij op de plaats dood bleef. zien, hij doode het. //Een kind der schande," zei hij. Daarom doode hij het. Allen spannen tegen mij samen, zelfs jij, dien ik vertrouwde I" Zij trilde van opgewondenheid. Bliksemsnel volgden hare woorden elkander op ik kon ze nau- welijks volgen. Slechts een korte samenvatting van wat zij zeide is het bovengenoemde. Zij ging met onbelemmerde snelheid voort zeer vele bui- tensporige en kleingeestige verwijten en beschul- digen op mijn hoofd te stapelen. Eindelijk zweeg ze. De onheilspellende, toornige blik straalde weer uit hare oogen. Zij zette zich weer in hare vorige houdiug. (Wordt vervolgd.) Donderdagavond heeft een der arbeiders aan de boterfabriek te Bartlehiem, onder Ferwederadeel, zijn vrouw den hals trachten af te snijden. De dader sprong daarna in de Dockumer Ee, maar werd daaruit gered. De vrouw, hoewel hevig bloedende uit een gapende wonde, leeft nog. De brigade-commandant der marechaussee heeft zich dadelijk met een zijner manschappen naar de plaats der misdaad begeven. Naar aanleidirig van dezen moordaanslag kan nog het volgende gemeld worden De dader was in den laatsten tijd ietwat vreemd, en vooral op den dag van het misdrijf viel dat in het oog, zoodat men algemeeen de oorzaak zoekt in gekrenkte geestvermogens. De echtgenooten waren nog slechts 4 jaren ge- trouwd en leefden in volkomen eensgezindheid. Donderdagmiddag viel de man eensklaps zijne vrouw aan met een scherp mes, en bracht haar verschillende diepe wonden toe, aan hals, achter- hoofd, armen en elders. Daarna liep hij de deur uit, schijnt nog eene vrouw bedreigd te hebben, en sprong met een mes in de hand in de Ee, waaruit hij onmiddellijk gered werd. Bij nader onderzoek bleek dat de uit het water geredde man zichzelf ook zware wonden had toege- bracht, vooral in den buik, zoodat de ingewanden naar buiten kwamen. De man is, na verbonden te zijn, per schip naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. Hij verkeert in levensgevaar. De arme vrouw bleef, na behandeld te zijn, in haar huis, en men heeft alle hoop haar in het leven te behouden. Vrijdagochtend werd te 's Hage het lijk van mevrouw Meyer, het slachtoffer van den moord aanslag in de Weimarstraat aldaar, van hare woning naar de begraafplaats geleid. In de nabijheid der woning had zich een troepje menschen verzameld, die druk het gebeurde van Zondag 5 Juni bespraken, zonder dat hierbij van merkelijke deelneming iets te bespeuren was. In de straat was alleen de woning van den ver- slagene gesloten en de rouwwagen werd slechts door een rijtuig gevolgd. Een Amsterdamsche chanteuse, thans debu- teerende in een cafe-concert op de kermis te Heerenveen, oordeelde het wat geschikt om nu ze buiten was het fietsen te leeren. Een rijwiel werd gehuurd en de //repetitie" begon op //Bouw- lust", een werkmansbuurt in het Friesche Haagje, waarin de kunstenares haar intrek genomen had. Bij de buurt bevindt zich een vrij diep water en of nu de fiets niet deugde, of de chanteuse niet z/fietsfiihig" was, dit bleek niet duidelijk, maar op een gegeven oogenblik lagen fiets en artiste in het kanaal. Gelukkig bemerkte de postbode Oort het gevaar, hij sprong gekleed te water en bracht de zinkende kunstenares behouden aan wal. Hoe welig te Amsterdam het ,/bedrijf" van rijwieldief tiert, kan blijken uit het feit, dat in 6 maanden tijds bij de politie aldaar 368 rijwielen als vermist zijn opgegeven. Te Lobith, op de steenfabriek van den heer Arntz had een treurig ongeval plaats. Drie jongens waren bezig in een zoogenaamde kolk een karper te vangen. Zij geraakten daarbij te water. Twee verdronken, de derde werd met groote moeite gered. Te Vijlen (L.) werd de vorige week een alleraardigste weddenschap aangegaan, tusschen een landbouwer en een om zijn slimheid bekenden hooikoopman uit Aken. De landbouwer had nog twee flinke wagens hooi te koop, die onze koopman voor niemendal zou krijgen, indien hij ze op zijn kar laden kon en weibehouden tot over de grenzen zou brengen. Werd aan deze eischen niet voldaan, dan moest de koopman aan den ander 100 mark betalen. Onze slimmerik uit Aken sloeg toe en toog's ander- daags welgemoed naar de hoeve van den landbouwer. Daar werd den geheelen dag geladen, met het gevolg, dat de twee wagens hooi verhuisd waren naar de kar van onzen vriend, zonder dat ook maar een handvol op zolder bleef. Bang werd men, als men de zoo hoog beladen kar zag. De gevoelens van den in zijn vuistje lachenden koopman, evenals die van den met leede oogen zijn hooi nakijkenden boer behoeven wij voorzeker niet te beschrijven. Tot de eigenaardige gewoonten, die men in 't Zuidoosten van Noo'rd-Brabant aantreft, behoort het zoogenaamde //tafelen." Het //tafelen" heeft plaats, wanneer een jonge man het meisje, met wie hij een poos ernstig heeft verkeerd, verlaat voor een ander en ook als om- gekeerd het meisje haar minnaar, met wie zij voornemens scheen te trouwen, wegstuurt om aan een ander 't oor te leenen. Zoodra dat in de buurt bekend is geworden, zeggen een paar jonge]ui s avonds tegen elkaar //zullen we eens tafelen En dan beginnen zij een vervaarlijk leven te maken, bij voorkeur door 't blazen door een lampeglas. Het signaal is bekend. In allerijl komen vele anderen toegeloopen, om mee te doen. Nu gaat men vereenigd aan het werk. Alles wat men maar grijpen of vangen kan, tot kruiwagens en mestkarren toe, wordt naar de woning van den schuldige gesleept en daar voor de buitendeur opeengestapeld. Die hooge stapel verbeeld de bruiloftstafel, welke de schuldige door vredebreuk heeft verstoord. Onder onafgebroken getoeter en geschreeuw worden deur en vensters voorts met vuil besmeerd en zelfs worden soms de ruiten ingegooid. Hiermede is evenwel de demonstratie, die altijd op Zaterdagavond plaats heeft nog niet geeindigd. Den volgenden Zondagmorgen kan men dicht bri de kerk in een boom een strooien pop zien ben- gelen, die den schuldige moet voorstellen. En teneinde omtrent de bedoeling geen twijfel te laten, worden dan onder dien boom geplaatst de werk- tmgen, waarvan hij zich pleegt te bedienen bij zijn dagelijkschcn arbeid. Dit slot der demonstratie wordt door de geestelijkheid tegengegaan. Te Drouwen werd bij het verwerken van veen gevonden een vrij gave kop met tanden en kiezen en twee bovenkaken van een voorwereldlijk dier, denkelijk behoorende tot de herten of eland- soorten. De kop wordt door den burgemeester gezonden aan het museum te Assen. Na een twist met zijn vrouw, die niet spoedig genoeg de deurgeopend zou hebben, sprong iemand te Rotterdam uit het zolderraam zijner woning op straat. Hij brak den rechterpols en werd aan het hoofd verwond. Te Assen is van anti-revolutionnaire zijde eene leelijke vergissing begaan. Van dien kant was een candidatenlijst opgemaakt, en daarbij was afgesproken, dat de laatste onderteekenaar ook zorgen zou voor het indienen van de lijst bij den burgemeester. De bedoelde persoon verzuimde dit echter, zoodat nu bij de stemming niet op de anti-rev. candidaten kan worden gestemd. De rechtbank te 's Gravenhage heeft geen machtiging verleend tot plaatsing in een krank- zinnigengesticht van den ter beschikking der justitie gestelde kapitein Vemer. Kapitein V emer is Zaterdag met den celwagen uit het gemeente-ziekenhuis naar de gevangenis overgebracht. Vrijdagmiddag zijn te 's Hage weder twee personen een Amsterdammer en een Hagenaar het slachtoffer geworden van een kwartjesvinder. Op een bankje aan den Badhuisweg was men gezellig een kaartje gaan spelen, met het gevolg, dat in een ommezien tijds de Amsterdammer 3,50 minder rijk was en de residentiebewoner, een loopknecht uit een kruidenierswinkel, een bedrag van ruim 26 had verloren, welk sommetje toe- behoorde aan de zaak waarvoor hij werkzaam was. Bij de politie werd aangifte gedaan, maar de sluwe kaartspeler was met zijn buit reeds lang verdwenen. Vrijdag is in Belgie een vreeselijk ongeluk gebeurd bij het werken aan een brug, die gelegd wordt op den nieuwen weg van Anderghem naar Boitsfort. De brug zakte in, en verscheiden werk- lui werden er onder bedolven. Op de Fransch-Belgische grens hebben de vele regens overstroomingen veroorzaakt, die van vele dorpjes rui'nen hebben gemaakt. De bewoners konden zich redden en ook het meeste vee kon in veiligheid gebracht wordenmaar de schade is aanzienlijk en enorme vlakten staan onder water. Een brug van lansen en ketels. Door het tweede regiment kozakken van het Russische leger zijn proeven genomen met een geheel nieuwe pont, die in tijd van nood snel gemaakt en even gemak- kelijk kan worden weggenomen. Het materiaal daarvoor is steeds aanwezig. Men gebruikt name- lijk de lansen en de ketels der soldaten. De Rijnprovincie en de aangrenzende Duitsche staten hebben Donderdag zwaar geleden door hevige onweders met stortregens. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in hier en daar werden ook menschen gedood. Het spoorwegverkeer tus schen Keulen en Bingerbriick was, tengevolge van een bergstorting, langen tijd gestremd. In Hessen bleef op enkele lijnen het verkeer twee uren gestremd, doordat een wolkbreuk den dijk had beschadigd. In Steinbach werd de dorpsstraat door het hemelwater anderhalven meter diep omge- woeld. Bij Herrenberg in Wurtemberg is een schaapherder met 43 schapen en een hond door den bliksem gedood. Uit Limburg aan de Lahn komen eveneens berichten van een wolkbreuk, die velden en weiden een meter diep onder water zette. Uit Roemenie wordt gemeld, dat door hagelslag en stortregens de te velde staande gewassen en wijnbergen zwaar hebben geleden. In navolging van de Zweedsche en Noorsche regeering, zal ook de Belgische regeering aan elke in Belgie verschijnende courant een vrijkaart voor de Belgische spoorwegen verleenen, uitsluitend voor reporlersdiensten. De Association de la Presse zal worden uitgenoodigd zich met het toe- zicht te belasten Een goed middel tegen vliegen en bremsen, die t paarden dikwijls zoo lastig maken, is, naar La Nature mededeelt, het volgendeEen handvol laurierbladen laat men gedurende vijf minuten koken in een kilo reuzel. Met de zoo verkregen zalf wordt de huid van het paard ingesmeerd, en het dier is voor den geheelen dag gevrijwaard tegen den aanval van bremsen en vliegen. Te \Veenen is een dief gevangen genomen. die er op bogen kan een meester in zijn vak te zijn. De man heeft in nog geen jaar niet minder dan 131 inbraken bedreven hij kon zich de weelde veroorloven zijn minnares een buitenverblijf te geven en had een zdo sterk geheugen dat hij zich nog zeer juist alle bijzonderheden van zijn talrijke diefstallen herinnert. De man is 27 jaar oud en heeft geheel Weenen en den geheelen omtrek mijlen ver onveilig gemaakt. Hij stal alles 1- -- .1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2