Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3623. Zaterdag tl Juni 1898. 38e Jaargang. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. BE MOQRB OP BE HEIDE. Binnenland. abonnement Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per poat Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. advertentiE n Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija alechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Kennis nemende van het beslist ongunstige nieuws omtrent den staat van zaken bij Santiago voor Spanje, zooals dat de wereld wordt ingezonden over Cap Ilaytien, over New-York en over Londen, dus uit Amerikaansche brongehoor verleenend aan de voor Spanje heel wat minder ongunstige, doch in elk geval niet zeer geruststellende mede- deelingen van Havanna en Madrid uit, dus van Spaansche zijde ter openbare kennis gebracht overwegende het verpletterende nieuws van gene- raal Augusti, den gouverneur-generaal der Philip- pijnsche eilanden, over de jongste gebeurtenissen aldaar dat is dus de officieele Spaansche lezing, komt men tot de gevolgtrekking dat we aan 't be gin van het einde zijn gekomendat Spanje's besliste, zij 't al niet eerlooze, schandelijke neder- laag aanstaande isdat dus de vrede op korten termijn is te wachten tenzij er een wonder mocht gebeuren, dat de ongelijke kansen van het Iberische schiereiland keeren deed ten ougunste van den zooveel malen sterkeren overweldiger Dat 'thiertoe vroeger of later komen moest, dat Amerika reeds in twee weken of een maand zijn doel had kunnen bereiken, indien men in 't land van de Yankees maar gereed was geweest voor den krijg of indien men maar niet gevreesd had bij draling het voorwendsel, den oorlog met Spanje aan te gaan met menschlievende bedoelingen, allengs te zullen moeten laten schieten wie heeft er feitelijk aan getwijfeld Wei mag, gezien de bewijzen van strijdens- moed en stervensmoed der Spanjaarden bij Cavite in aanmerking genomen de handige taktiek van admiraal Oervera tot hij, door den nood gedwongen wellicht op Hemelvaartsdag het noodlottig besluit nam de haven van Santiago binnen te vallen na een bewonderenswaardig spel met Amerika's over- weldigende scheepsmacht wel mag verwacht worden een hardnekkige verdediging te Santiago en te Manilla misschien eveneens, doch het onver- mijdelijke valt niet tegen te houdende ont- knooping ten nadeele van Spanje. Met admiraal Camara's reserve-eskade valt niet meer te rekenen mocht 't al vertrokken zijn van Spanje, dan nog zou 't niet op tijd te Santiago kunnen wezen waar Cervera's eskader feitelijk is overgeleverd aan Schley en Sampson's gemeen- schappelijke vloot. Mogelijk lijkt Cervera's ontkoming nog immer FFTJILLETON. Vrij bewerkt door A MO. 7) 't mijn Was plan tien minuten voor achten. Het was geweest op dezen tijd van Mevrouw Herder's woning af hem te gemoet te gaan. Mijtie woning verlaten durfde ik echter nietAnna kon komen. Wat zou zij wel van ik er dan niet was om haar te ieder oogenblik mij denken, al verwelkomen Weer waren er vijf kostbare minuten voorbij. Ik stampvoette van woede. De trein zou al dicht bij Bussum zijnover een uur was alles verloren Zoo kwelde ik mij zelf, tot mijn geestestoestanc ondraaglijk werd. Kon zij tegen haar wil opgehouden zijn Ondanks hare onverschillige manieren wantrouwde ik de vrouw die ik den vorigen avond gezien had Het was acht uur. Van Anna's huis tot het mijne was zoo wat twee mijlen. Ik moest mijne wraakplannen opgeven en Anna gaan zoeken. Zoo ik haar niet ontmoette, zou ik tot haar huis gaan, om te vernemen, wat haar ophield Zoo noodig zou ik haar met geweld wegvoeren Mijne schreden hadden mij op dit oogenblik tot mijn huis teruggevoerd. Ik riep Johan en zei hem, dat ik mijn gast een eind wilde te gemoet gaan. Mocht ik haar misloopen, dan moest hi haar uit mijn naam verwelkomen en haar de reden van mijn afwezigheid meedeelen. Inzending van. advertentisn voor 3 uren op den dag der uitgave. onder de bescherming van regen en mist, doch waarschijnlijk is zjj, in aanmerking genomen de numerieke overmacht der Amerikanen, geenszins en dus wordt 't tijd, ernstig over de vrede te gaan spreken, niet als een wenschelijkheid, doch als een noodwendigheid Ten aanzien van het gedurende de laatste etmalen nabij Santiago gebeurde, loopen de lezingen nog maar immer schromelijk uiteen, al naar zij van Amerikaansche of van Spaansche zijde komen. Tegenover elkaar staan de officieele berichtgevers van Spanje, die hun materiaal opbouwen tot uchtkasteelen en en de reporters van de Ameri kaansche bladen, welker streven voor alles is sensatie, naam en geld te maken en door dat streven de gebruikte middelen geheiligd achten Terwijl men te Madrid de meening uitspreekt dat, indien 't werkelijk gekomen is tot de landing van troepen insurgenten of Amerikanen te Aguadores of Punta Cabrera onder bescherming van Ameri- caansch geschut, generaal Linares een bepaald Ran volgt (hij zou een aanval beoogen, zoodra mannetjes buiten het bereik zijn van de kanonnen der Amerikanen) staat 't vast, dat de schoten der Spanjaarden geen doel hebben getroffen dat de batterijen der „Reina Mercedes" vernield zijn; dat tal van Spaansche officieren en soldaten zijn gedood en dat de forten Estrella, Catalani en Castro zooveel schade hebben geleden, dat de Amerikanen na de te verwachten landing op groote schaal, er weinig of niets meer van te vreezen hebben Dan kan dus verwacht worden de vernietiging van Cervera's eskader nh bemeestering van Santiago. Heden of morgen komen er 5000 a 6000 man uit Tampa aan en dan gaat 't er op los Uit Havanna verluidde De schade aan de batterijen bij Santiago is reeds herseeld. De kannonen hebben geen oogen blik opgehouden met schieten alle baterijen waren in staat het vuur van den vijand te blijven be- antwoorden. De toestand van de meeste gewonden niet ernstigvelen, zooals overste Ordonez, gaan voort dienst te doei}. De telegram men uit Santiago meldden naar Havanna, dat de Amerikanen sedert het jongste bombardement waren teruggeslagen. De schade aan de batterijen is van weinig belang. Kolonel Ordones en generaal Linares waren de helden van den dag. Het nieuws aangaande de Philippijnen dat de de Minister van Oorlog van Spanje Dinsdagavond ter kennis heeft gebracht van den Minister-president, ,/Maar, mijnheer, neem toch een lantaren mee, zei Johan. //De maan zal spoedig schuilgaan en de weg is tamelijk oneffen." ,/Zoo'n groot ding is mij te lastig," zei ik bijna knorrig. ,/Neem dan de kleine, dat is beter dan niets, zei Johan. Om hem tevreden te stellen stak ik ze in mijn zak. Zoo hard ik kon, liep ik naar het huis waar ik Anna den vorigen avond had achtergelateu. Dit koste mij bijna een half uur. Ik trok zenuw achtig aan de schel. Een dienstbode opende de deur en ik vroeg naar mevrouw Haakma onder dien naam alleen was zij bij ieder, met uitzondering van de hospita, bekend. Ik vernam tot mijne verbazing, dat mevrouw eenigen tijd geleden alleen en te voet het huis had verlaten. Omdat dien morgen haar bagage gehaald was, geloofde de meid, dat zij niet van plan was terug te keeren Een verwijt tegen mijne haast was de eerste uitwerking van deze mededeeling. Ik moest haar ongetwijfeld op den weg zijn voorbijgegaau. Maar neen, dat was onmogelijk, want den weg was smal en de maan gaf nog eenig licht. Was Anna den weg opgegaan waarlangs ik was gekomen dan moest ik haar hebben ontmoetzij moest mij dan hebben gezien en doen stilstaan. Neen, dien weg had zij niet genomen, dat was onmogelijk Doch waar was zij dan en waar moest ik haar zoeken Ik was verplicht te gelooven, dat zij den weg naar Bussum had genomen een andere was er niet Toen ik het huis verliet, bemerkte ik, dat het weer veranderd was. Zware wolken hadden zich is zeer ernstig 't laat den Spanjaarden weinig of geen hoop ten aanzien van deze eilanden Men zegt, dat de gouverneur der Philippijnen leeft gemeld, dat de geheele archipel in opstand behalve de Viscaye-eilanden. De gouverneur zou gevlucht zijn in het ommuurde gedeelte van Manilla om aan Aguinaldo weerstand te kunnen aieden. In de vergadering der Tweede Kamer van gisteren, bij de behandeling van het wetsontwerp tot verlenging voor 10 jaar van de overeenkomst met de Stoomvaart Maat'j ,/Zeeland", wegens het uitvoeren van een maildienst tusschen Vlissingen en Queenborough drong de heer Mackay, met het oog op de zware lasten welke op de maatschappij rusten, aan op meer steun voor deze maatschappij waar van het behoud in 's lands belang is. Zijns inziens is voorzichtig alles te doen om de concurrentie het hoofd te bieden, opdat het mail- vervoer niet onder een vreemde vlag kome. De toestand van de Maat'j is thans niet rooskleurig, wellicht juist een gevolg van de uitstekende wijze waarop zij den maildienst verricht. De Minister van Waterstaat meende, dat waar de Maat'j krachtig genoeg bleek om haar ver- plichtingen waar te nemen, er voor de Regeering geen aanleiding bestond om haar groote subsidie te geven. De overeenkomst is goedgekeurd. Bij het algemeen debat Rijwielenbelasting verklaarde de heer Hartogh zich voor een Rijks- belasting, omdat dit veel wenschelijker was dan heffingen in de verschillende provincien, welke anders toch niet zouden uitblijven. Hij beschouwt het ontwerp als niet drukkend, en kan z. i. leiden tot opheffing van de belemmeringen van het rij wielverkeer in sommige gemeenten. Bij de behandeling van de artikelen nam de Regeering over een amendement van den heer Van Raalte, strekkende te bepalen, dat wie langer dan 21 dagen het wetsontwerp noemde een week over een rijwiel van een ander beschikt, onverschillig of dit al dan niet steeds hetzelfde is, wordt te dier zake geacht een rijwiel te houden. De heer Van den Berg van Heemstede lichtte zijn amendement toe om de belasting hooger te stellen, dan het wetsontwerp en wel: a. voor^dn persoons rijwielen niet 2 maar/ 3; b. voor meer persoons rijwielen niet f 4 maar f 6 c. voor rijwielen, die telkens voor niet langer aan 'tluchtruim verzameld. Het was zoo donker, dat ik stilstond en uit mijn zak de lantaarn haalde, waarvan Johans voorzorg mij had voorzien. Na eenige vergeefsche pogingen slaagde ik er in ze aan te steken. Daarna snelde ik den weg op mij haastende het tijdverzuim in te halen. Ik moest recht tegen den wind in. Plotseling voelde ik de verblindende sneeuw mij in 't gelaat jagen. De wind huilde vreeselijk door de naakte struiken aan weerszijden van den weg. De sneeuwvlokken vlogen als dol in het rond. Nimmer had ik zulk een woedenden sneeuw- storm gezien, nocli een die zoo spoedig en fel opstak. En evenals ik was Anna aan zijn voile woede blootgesteld. Zij kon den weg verliezen en den heelen nacht ronddolen op de hei 1 Deze vrees deed mij mijne schreden versnellen Ik worstelde voorwaarts door den dollen storm. Elke gedachte aan wraak had op dit oogenblik mijn hart verlatenik wenschte nu enkel Anna te vinden en haar veilig onder mijn dak te brengen. „Zij kan toch niet veel verder gegaan zijn, zei ik, mij met inspanning vooruitwerkende. Ik keek scherp voor mij uit. Ver kon ik niet zien, want de dwarrelende sneeuw maakte alles tot op geringen afstand onzichtbaar. Ik spitste de ooren, om elk geluid, al was het ook den zwaksten kreet, te vernemen. Mijne lantaren vast in de hand klemmende, verlichtte ik beurtelings beide zijden van den weg, O, waarom was zij niet gekomen Zij had het beloofd. Waar was Tellings? Naar mijne be rekening moest ik hem reeds hebben ontmoet Was hij misschien niet gekomen Had het weer dan 3 weken aan anderen ten gebruike worden afgestaan, en voor rijwielen, die gebezigd worden, om onderricht In het wielrijden te geven of te doen geven, door personen wiens bedrijf zulks is, voor ieder rijwiel niet f 1,50 maar 2 en voor rijwielen, die geregeld gebruikt wordt om voor winkelneeringen bestellingen te doen enz. niet f 1 maar f 1,50. De commissie van rapporteurs en de Minister n financien verklaarde zich tegen het amende ment dat verworpen werd met 58 tegen 14 stemmen. Het wetsontwerp (waarbij de belasting be- draagt van f 4 tot f 1,werd daarna aange- nomen met 51 tegen 20 stemmen. De heer Jansen (Tilburg) is toegelaten als lid. Tegen Dinsdag 11 uur zijn aan de orde gesteld, de interpellatien-Troelstra inzake de Gebr. Iloger- luis en Van de Velde over het Boezemwater in Zuid-Holland. Een nadere regeling der werkzaamheden is aan- gekondigd. Na afdoening van eenige conclusion is de Kamer- zitting verdaagd tot Dinsdag. TER NEUZEN, 10 Juni 1898. In hare vergadering van gisteren besloot de Tweede Kamer den Minister van Waterstaat in overweging te geven om alsnog voor rekening van den Staat, na overleg met het gemeentebestuur van Ter Neuzen, afdoende verbetering te doen brengen in den afrit van de in 1894 gelegde Tolbrug naar de Grenulaan alhier. Bij het dezer dagen te 's Hage gehouden examen voor onderwijzer is o. m. geslaagd de heer J. C. de Koning te Rotterdam, vroeger alhier woonachtig. Gistervoormiddag omstreeks 8 uur werd door Er. Dieleman uit Hoek hier ter plaatse in- gevoerd het vleesch van een geslachte koe, afkom- stig van de hoeve van den landbouwer A. de Kraker in den Zevenaarpolder alhier. Daar de politie gegronde vermoedens had dat bedoeld vleesch afkomstig was van een zieke koe, kwam de ge- meentelijke keurmeester inmiddels en keurde het vleesch af voor de consumptie, waarop dit werd vernietigd. Een verder door de politie ingesteld onderzoek, op de hoeve van bovengenoemden landbouwer, bracht omstandigheden aan het licht, waaruit het valt af te leiden, dat men hoogstwaarschijnlijk hem afgeschrikt en hem te Bussum doen blijven Bij de gedachte aan de mogelijkheid hiervan werd ik woedend. De gevoelens van wraak keerden terug in mijn hart. Indien ik slechts wist, waar Anna was, zou niets me meer hebben verheugd dan een ontmoeting met hem op dezen eenzamen weg en te midden van dezen dollen sneeuwstorm Wist ik maar, of Anna veilig was Ik vond nog geen spoor van haar. Mij overviel zekere besluiteloosheid. Zoo het eens waar was, dat ik haar voorbijgegaan was Zij zou dan zeker nu al bij mijn huis zijn, verwonderd, waar ik ge- bleven was. Zou ik verder gaan of terugkeeren Maar hoe zou ik te moede zijn, als ik bij mijne thuiskomst bemerkte, dat zij er niet was Besluiteloos bleef ik midden op den weg staan. Ik sloeg mijne handen samen, om den bloeds- omloop te bevorderen. Ik had bij het haastig verlaten mijner woning geen voorzorgsmaatregelen genomen om zulk een sneeuwstorm te trotseeren. Mijne handen en voeten waren bijna bevroren en mijn gezicht snerpte van pijn, ondanks de haast waarmee ik liep. Hemel, help mij om te besluiten, of ik zal voortgaan of terugkeeren Bijna op hetzelfde oogenblik vernam ik dicht bij mij een wilden schaterlach, die mij het bloed in de aderen deed stollen. Plotseling rees uit de dwarrelende jachtsneeuw een groote, grijze gestalte op, die mij haastig voorbij snelde. Zoodra ze mij voorbijvloog, wist ik, dat het A.pna was. Zij ver- dween zoo vlug, dat ik haaj, pa de seconde dat de schrik mij beving, nipt meer kon zien. Zoo snel ik kon ijlde ik Jiaarpa, steeds roepende //AnnaAnna Woensdag- en Vrijilasavona. ultge»onilerd «»p Feestdagen, bij den n»ge>e> P.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2