Gemengde berichten. zijn thans, door tusschenkomst van de commis- sarissen der Konitigin in de provincien, door den Minister aan de burgemeesters medegedeeld. De kleederdachtententoonstelling ter gelegen- heid van de inhuldigingsfeesten te Amsterdam belooft zeer belangwekkend te wordenvooral uit het Oosten van ons land worden kostuums tegemoet gezien uit vroegeren tijd en van groote ethnologische beteekenis. Ook zal eene verzameling Oost- Indische gesneden houten poppen aanwezig zijn, die een overzicht geven van de kleederdrachten op Java. -»* Eergisteravond ontving het Nieuws uit Indie nog het volgende telegram van dien dag De Pedir-colonne marcheerde uit Garoet naar Polim's vers'terkingen in de VII Moekims; even- eens trok de Selimoen-colonne uit Selimoen daar tegen op. Het 2e reservebataljon en de landingsdivisie zorgden voor het behoud der geineenschap tus- schen Segli en Garoet. Bij Goendoee werd een transport van Segh door den vijand aangevallen. Ilij werd verstrooid met achterlatiug van onderscheidene dooden en gewonden. Het bivak van Garoet werd door vijanden be- schoten; zij werden verdreven, achterlatende 16 dooden en wapenen. Hierbij werd een soldaat gewond. Ook het bivak te Groeng Groer.g werd beschoten, waarbij onzerzijds twee sneuvelden en twee gewond werden. Toekoe Oemar vluchtte naar Tjot Moeroeng. Ouder de merkwaardige en kunstrijke monu- menten van ons land zijn er maar weinig die de Groote Kerk van Goes evenaren. Het is een kunstgewrocht van den allereersten rang, een kolosaal gevaarte met schoone verhoudingen, sierlijke lijnen, smaakvolle ornamenten en uit- muntend uitgevoerd steenhouwerswerk tot in de kleinste bijzonderheden artistiek. Te recht is de Goesche kerk wel eens vergeleken met de Hogelandsche kerk te Leiden, doch zij overtreft deze, doordien zij geheel voltooid tot ons gekotnen is, teiwijl te Leiden het hooge middenschip nimmer volbouwd werd. Welnu, dit monument van den eersten rang, deze parel aan de architectomsche kroon van Nederland, wordt thans op de ellendigste wijze verknoeid Voor eenige jaren is men begonnen hier en daar het gebouw met portlandsche cement te bezoedelen. Thans deet men nog ergerMen breekt de oorspronkelijke fraai geprofileerde steenen stijlen der vensters weg, om die door onoogelijke houten palen te vervangen, een waldalisme, dat aan zulk een kunstjuweel gepleegd, een ware gruwel is. Ons land bezit niet, zooals andere beschaafde staten, een monumenten-eommissie, die zich het lot onzer gedenkteekenen aantrektmaar is er dan geen middel om zulk een noodlottige ver- knoeiin» van monumenten te voorkomen, en is er dan niemand die de oogen vau kerkvoogden kan openen en hun een verstandigen raad geven? TER NEUZEN, 8 Juui 1898. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Besluit Gedeputeerde Staten aangaande het raadsbesluit omtrent de verkiezing van een lid van den Raad; beschikken post onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1897 id. voor 1898 ingekomen stukken enz. In een druk bezochte vergadering van de afdeeling Ter Neuzen van de centrale liberale kiesvereeniging in dit district, j.l. Maandaggehouden, werden tot candidaat voor de staten verkozen de heeren Mr. J. G. van Deinse te Hulst en J. Nele- mans alhier, zoodat deze heeren definitief candidaat zijn der centrale vereeniging. Tot bestuurslid van de vereeniging werd benoemd de heer Jac. P. Verlinde. De l8te luit. J. A. Snoek, van het 3de reg inf. te Middelburg, wordt 1 Juli ontheven vau zijne detacheering te Ter Neuzen. Gisterenavond waren ten huize van den heer K. Wieland aan de Westkolkstraat alhier, eenige bewoners dezer straat en van de Grenulaan met hare zijstraten bijeengekomen, om plannen tot versiering hunner straten bij gelegenheid van het iuhuldigingsfeest te bespreken. Het besluit werd genomen tot eene versiering voor gemeenschappelijke rekening. Ook werd een voorloopig comite gekozen en besloten op de eerstvolgende vergadering een bestuur te benoemen, waarin uit elk der genoemde straten eenige bewoners zullen plaats nernen. Gisteren morgen is door het rijksvaartuig der visscherijen Albatros" op de hoogte de PaaJ, gemeente Graauw, een lijk opgevischt, wat al in staat van ontbinding verkeerde. Bij onderzoek uit de papieren, die op het lijk gevonden zijn, bleek het te zijn Victor Meijer, dokloods van Antwerpen. 4 Ook werd op het lijk eenig geld gevonden en had hij ook een horloge op zak. Door de be- manning van het vaartuig is bij den burgemeester te Graauw hiervan aangifte gedaan en na door een geneeskundige te zijn geschouwd op de begraafplaats ter aarde besteld. Tot onderwijzer aan school no. 2 (Oranje- polder) werd door den gemeenteraad van IJzendijke met 4 van de 7 stemmen benoemd de heer J. du Burck te Schoondijke, no. 2 der voordracht. Axel, 8 Juni. In de heden gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van de polders Beoosten- en Bewestenblij werd aan den heer A. A. van Haelst op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf en in diens plaats gekozen de heer A. Moerdijk te Zuiddorpe. Sas van Gent, 7 Juni. De veeraarkt van heden was minder bezet dan de vorige week, aan- gevoerd werden: 34 stieren, 41 ossen, 75 koeien en vaarzen en 3 kalveren, samen 153 beesten, die vlug werden verkocht aan betere prijzen. De nieuw benoemde leden bij de feestcommissie zijn de heeren P. Bauwens, A. Dumoleyn en Ch. Wauters. In vergadering heden avoud gehouden, is in de plaats van den heer P. Malotaux, tot voorzitter benoemd, de heer H. W. Vollenhoven van Daalen, die zijne' benoeming aannam. Daarna werd vastgesteld, de volgorde, alsmede uur en plaats van uitvoering der verschillende punten van het programma. Verder volgde een langdurige bespreking omtrent de werkkring der subcommissie, waaromtrent werd vastgesteld, "dat de leden voor de uitvoering van die punten van het pogramma, waarvoor zij met tweeen afzonderlijk zijn aangewezen, een sub commissie zullen kiezen naar hun genoegen, en tegen de eerstvolgende vergadering inzenden, een plan omtrent de wijze van uitvoering en beraamde kosten van die punten, waarover dan door de hoofdcommissie zal worden beslist. Hontenisse. Door den Raad dezer gemeente is besloten, op het dorp Lamswaarde een telefoon- kantoor op te richten. VSRiKIBZIETG- voor de PRONINCIALE STATEN vau ZEE LAND. Bij de gisteren gehouden verkiezing zijn in de verschillende districten officieel candidaat gesteld Hulst. (4 leden). L. J. M. van Waesberghe- Janssens (aftr.) kath., A. Moerdijk (aftr.) kath., J. A. van Rompu (aftr.) kath., Mr. J. G. van Deinse (aftr.) lib., J. Nelemans, lib., J. F. Heetns- kerk, a. r., J. van Hoeve, a. r., J. A. de Jonge, a. r., G. Wieland, a. r., Mr. P. II. W. van Alphen. Sluis. (3 leden). W. C. de Smidt (aftr.) lib., Mr. P. C. J. Hennequin (aftr.) lib., Mr. F. J. N. van Dam, lib., J. G. Gerritsen, lib. Middelburg. (3 leden). H. Snijders, lib., J. H. Snijders (aftr.) lib., F. J. Sprenger, lib., D. J. Dronkers, (aftr.) a. r., H. J. van der Meer, (aftr.) a. r., A. A. de Veer, a. r. Ylissingen. (2 leden). W. A. Graaf van Lynden (aftr.) lib. en Cnr. H., H. P. den Bouw- meester, lib., A. Loois, a. r., J. Bos, a. r. Goes. (4 leden). J. M. Kakebeeke (aftr.) lib., J. A. P. Geill, lib., W. F. J. Wagtho, lib., W. F. K. Lenshoek, lib., B. M. den Boer (aftr.) a. r., M. de Jonge Jz. (aftr.) a. r., Mr. C. Lucasse (aftr.) a. r., J. Lemson a. r. Zierikzee. (3 leden.) B. G. van der Have (aftr.) lib., Mr. J. C. van der Lek de Clerq (aftr.) lib., Mr. A. J. Fokker (aftr.) lib., C. Hage a. r., D. Mulder a. r., J. C. Vis a. r. Tholen. (2 leden). A. Hollestelle (aftr.) a. r., Mr. J. H. L. van Buren (aftr.) a. r. Deze beide heeren zijn gekozen verklaard. behoefde hij niet te noemenhij had mets anders te zeggen, dan dat hij om de koffers kwam, en of de dame ook een boodschaphad mee te geven. Toen ging ik in de kamer zitten die mijn liefste weldra betrekken zou. Ik wenschte wel bloemen te hebben om ze op haar nachttafeltje te plaatsen, want ik herinnerde mij, hoeveel zij van bloemen hield. Helaas, sinds maanden had ik geen enkele bloem gezien. Ik nam mijnheer Tellings brief ter hand, las en herlas hem, en vloekte in mijn hart den schrijver. Johan bleef ongeveer twee uren uit. Toen verscheen hij met eenige koffers. Wat was ik verheugd, deze te zien Nu wisi ik, dat Anna hare belot'te houden zou. Ik had mij voortdurend gekweld met de gedachte, dat zij misschien haar in opgewoudenheid genomen besluit niet zou ten uitvoer breng'm. Hare komst scheen nu een feit te worden. Een boodschap had Johan echter met. Er bleef mij dus niet anders over dan te wachten, tot zij mijn drempel zou overschrijden. Ik raadpleegde een reisgids. In Tellings brief was een bepaald uur aangegeven. Hij kwam dus met den laatsten trein. Van het station naar het huis waar Anna zich ophield, was er slechts een we<*. Hij was van plan te wandelen, had hij ge- schreven; dat was zeker om geen argwaan te wekken. Te acht uur, aldus gaf de reisgids aan moest de trein te Bussem zijn. Natuur- lijk zou hij stevig doorstappen, want het was koud. Indien ik even voor acht uur vertrok, zou ik hem ongeveer halverwege ontmoeten. Ilet zou wel donker zijn, maar ik zou hem uit dui- ^enden herkennen. Ik wensch niet verkeerd beoordeeld te worden. Het is waar in mijn toenmalige stemming had ik besloten, Anna met eigen hand te wreken. Ik wilde vroeger of later dien man naar het leven staandoch ik wilde hem niet ongewapend en onvoorbereid aanvallen ik bedoelde geen moord- dadigen aanval. Het was mijn plan, den man op zijn weg staande te houden, hem in de oogen te zien en hem dan te zeggen, dat zijn schurken- streek mij bekend was, dat Anna tot mij was gevlucht om hulp, en dat zij nu onder mijne bescherming stond. Als haar broeder eischte ik voldoening, en hij volgens de wetten der eer, was verplicht mij die te geven, wijl hij laaghartig eene vrouw had bedrogen. Misschien zou hij mij uitlachen, zeggen dat de dagen van het duel voorbij waren en weigeren mij de gevraagde voldoening te geven. Doch dan zou ik zien, of beleedigingeu niet helpen, en in het uiterste ge- val zou mijn hand op zijn wang te voorschijn roepen wat ik wenschte. Hielp ook dat niet welnu, dan zou ik hem overal vervolgen, hem in het publiek brandmerken en op hem spuwen. Was het niet waar, dat ik nu een levensdoel had Uren gingen voorbij, maar Anna kwam met. Toen de schemeriug den weg waarop ik aanhou- dend staarde, duister en onduidelijk maakte, werd ik onrustig. Mijne ongerustheid groeide aan tot vrees, toen de lange, donkere winternacht begon te vallen. Ik liep het huis uit en mijn turn op en neer. Ik berispte mij zelf, orndat ik zoo spoedig had toegegeven aan Anna's wensch om haar in geen geval te halen. Maar hoe kon ik ooit een wensch van haar weerstaan RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Juni de volgende vonnissen uitgesproken J. M., oud 44 j., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens vernieling vrijgesproken. M. V., oud 23 j., dagloonster te Graauw, is wegens diefstal veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden. E. B., oud 29 j., schipper te Sas van Gent, is wegens straatschenderij veroord. tot/15boete met subsidiaire hechtenis van 3 dagen met vrij- spraak van het meerdere hem hij akte van dagvaarding ten laste gelegde. Te Rozendaal heeft een kind, terwijl de moeder bezig was de andere kinderen te kleeden zich aan een kan kokende koffie zoo gebrand, dat het na een uur overleed. Op het land van den heer J. de Reus, aan het Yuurbake, onder Oud-Beijerland, hebben dieven getracht uit een door hen geopende put aardappelen te stelen. Eenige zakken waren reeds gevuld, toen de dieven door de politie verrast werden, die de aardappelen in beslagnam. De dieven ontsnapten. Maandagmiddag is in de Loo-Lee te Ambt- Almelo een 9jarige knaap bij het zwemmen door den stroom medegevoerd en verdronken. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten niet baten. Te Eexta (Gr.) is een driejarig knaapje van den predikant Lammers aldaar te water geraakt en jammerlijk verdronken. De familie, die op reis was, had het kind aan de baker toevertrouwd. Een droevig ongeval greep dezer dagen te Amsterdam plaats. In het Westerdok waren vier jongens bezig met schuitje varen. Op een gegeven oogenblik sloeg het schuitje om, en de vier jongens te water. Drie verdwenen cnmiddellijk in de diepte, de vierde klampte zich aan het bootje vast. Ilij werd door een visscher gered. Tien minuten later werden de drie anderen m et dreggen opgehaald. Zij bleken echter reeds over- leden te zijn. Van den geredden jongen bevond zich een broer onder de verdronkenen. Het geval heeft in die buurt zeer veel sensatie verwekt. Uit Sneek wordt gemeld De laatste tram uit Heerenveen heeft Zondag- avond bij Oppenhuizen een koe overreden en de locomotief is daardoor ontspoord. De waggons werden in elkaar geschoven. Vier dames die op O, dat ik ditmaal staudvastiger ware geweest Zoo gingen de minuten voorbij. Ik was zenuw- achtig en opgewonden. Waarom kwam zij niet Ik had gehoopt Anna veilig onder mijn dak te zien alvorens ik vertrok om mijne andere taak te vol- brengen. De kostbare tijd ging intusechen maar altijd voorbij. In de hoop haar te ontmoeten, wandelde ik den weg een eind op. Waarom draalt zij tochklaagde ik. Ik moest reeds op weg zijn naar het station, of mijne prooi zou mij ontsnappen. Ik kon de onzekerheid bijna niet langer verdragen. Voor de zooveelste maal zag ik op mijn horloge. (Wordt vervolgd.) het balcon stonden, werden gekwetst, van welke er drie uit Sneek waren en een uit Oosterzee, de twintigjarige juffrouw J. P. Haar beide beeuen werden erg gekwetst, een been is reeds geampu- teerd. De locomotief stond overeind in het zand, de materieele schade is groot. Zaak der Gebroeders Hogerhuis. In het Paleis van Justitie is in haar geheel opgenomen de beschikking van den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Leeu- warden, Mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpenninck,. van 6 Juni, op de klacht van de moeder en zuster der gebroeders Hogerhuis, tegen Gatze Haitsma (bij wien de inbraak te Britsum gepleegd is). De officier geeft in deze beschikking aan de klaagsters te kennen, dat uit de door den heer rechter-commissaris, belast met de instructie in strafzaken, ingewonnen voorloopige information geenerlei aauwijzing van schuld tegen Gatze Haitsma voornoemd, om hem van meineed te ver- denken, is voortgevloeiddat niet alleen zijne goede trouw bij het afleggen zijner verklaringen onder eede boven alle twijfel is verheven, maar bovendien de waarheid dier verklaring voldoende vaststaat en door verschillende aanwijzingen vol- komen is bevesligd, zoodat de ingediende klacht is ongegrond, mitsdien geene termen bestaan tot vervolging van den verdachte ter zake voor- schreven." Nadal deze beschikking vervolgens op zeer uit- voerige wijze is gemotiveerd, verklaard de officier //Uit de aldus vermelde feiten en omstandigheden meent de ondergeteekende op goede gronden te kunnen afleiden, dat de verklaringen van den ver dachte Gatze Haitsma in zake Hogerhuis onder eede afgelegd te goeder trouw en naar waarheid zijn afgelegd en dat de veroordeelden Hogerhuis allerminst het slachtoffer zijn eener rechterlijke dwaling." Voor zooveel de onderwerpelijke klacht ook ten doel mocht hebben gehad een hernieuwd onderzoek in de zaak tegen de gebroeders Hogerhuis uit te lokken, is zoo verklaart de officier het beoogde doel in zooverre bereikt, dat de rechter- commissaris zich niet alleen heeft bepaald tot een onderzoek naar de gegrondheid der klacht, maar zijn taak wel ruimer heeft opgevat en zijn onder zoek heeft uitgestrekt over de gansche strafzaak tegen de gebroeders Hogerhuis gevoerd. De Sociaaldemokraat, het blad, dat onder redactie van Mr. Troelstra staat, meldt, dat deze, na de afwijzende beschikking van den officier van justitie vernomen te hebben, direct naar Beetgum ver- trokken is ter voorbereiding van zijne interpelatie over de Hogerhuis-zaak en den voorzitter der Tweede Kamer verzocht heeft den datum dier interpelatie voor 17 Juui te willen vaststellen. Wij reisden laatst met iemand, die het weten kon, want hij dreef er zelf handel in. Waarin In het uitsnijsel van kjompenhout. Wij zagen een paar waggons van dat uitsnijsel en uitboorsel. We vroegen hem opperklompenmaker als hij was wat men toch met dien afval verrichtte of die de kosten van vervoer waard waren. Waard vroeg hij mij met een leuk gezicht waard, mijnheer Dat gaat alles naar sommige bloemfabrieken mijnheer, dat hout verandertin meel. Wie weet of u er al geen pannenkoeken van ge- geten hebt Hoe ver de man waarheid sprak, of ons in 't ootje wou nemen, laten we onbeslistmaar we informeerden ook elders en kregen ook daar ten antwoord Grondstof voor tarwebloem Er was dus een reukje aan. Zou het geen tijd zijn, om van tijd tot tijd de zoogenaamde tarwebloem te onderzoeken, of ze wel vrij is van houtvezel Dat goedje mag wel zeer soliede zijn, maar 't gaat toch niet op als het gebeurt namelijk dat men zijnen klanten hout geeft voor tarwebloem. Wij betalen belasting genoeg om den staat de middelen te verschaffen naar zoo'n bedrog onder zoek te doen en indien het bestaat, het te straffen en in 't vervolg te voorkomen. (M. Ct.) Twee onverlaten hebben in de duinen te Noordwijk aan Zee de 50jarige weduwe B. aldaar aangerand en schandelijk te schandelijk om te noemen mishandeld. Vermoedelijk hebben landloopers zich aan dit misdrijf schuldig gemaakt. Een paar verdachten heeft men gearresteerd, maar weer vrij gelaten. Naar de werkelijke daders wordt nog gezocht. Het voorterrein van een in aanbouw zijnde villa in de Paleisstraat, tegenover het paleis te 's Gravenhage, is voor 2000 verhuurd, met het recht daarop tribunes te bouwen, waarvan de plaatsen bij gelegenheid van den intocht van H. M. de Koningin zullen worden verhuurd. Reeds veel is gezegd ten nadeele van den reiger,. in wiens maag jonge forellen gevonden werdenmaar zijne kansen rijzen weer, nu in De Ned. Jager getuigd wordt, dat hij ook een aroot verdelger van muizen is, speciaal van de voor den landbouwer zoo schadelijke muis met korten staart. Uit den bek van een geschoten reiger zijn wel eens dertien muizen te voorschijn gebracht. Er komt bij, dat men de vischvijvers tegen reigers kan beschermen door een grooten opgezetten roofvogel met uitgespreide vleugels op een flinke hoogte aan een draad te hangen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2