A lgemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3622. Donderdag 9 Juni 1898. 38e Jaargang. BSMEEITIEAAD. I GEWAPMDS DIEHST. STATES. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. sTimiMiiMiiiJsr en ter verkiezing van vier leden van de Binnenland. skens ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1, Iranco per post. Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVEETENTIlK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van ad.verten.tien voor 3 u.ren op den dag der nitgave. VAN ALPHEN Mr. P. H. W., VAN DEINSE Mr. J. G., HEEMSKERK J. F., VAN HOEVE JAN, DE JONGE JAC. ABR., MOERDIJK A., NELEMANS J., VAN ROMPU J. A., VAN WAESBERGHE-JANSSENS L. J. M., WIELAND G. FFTJILLKTO JN De oorlog gaat kalm zijn gang. Het plan der Amerikauen schijnt te wezen, Santiago de Cuba te nemen en tegelijkertijd de vloot der Spanjaarden in de baai te vernietigen. Dit zal misschien wel gelukken, maar of men daarom mag zeggen dat Cervera in den val is geloopen, is de vraag. Het Spaansche eskader heeft zoo lang in de baai van Santiago gelegen, dat men moeilijk kan aanuemen, dat Cervera er is opgesloten tegen zijn zin. Bovendien wordt ook dat „opgesloten zijn" een beetje minder stellig verkondigd. Luitenant Hob- son heeft met de ,/Merrimac" een kranig stukje uitgehaald, want het is niet alles om met een boot te gaan varen die men zelf in de lucht moet laten vliegen. Maar het resultaat blijkt niet zoo schitterend te zijn geweest. De »Merrimae" is niet gezonken precies daar, waar zij het verlaten van de baai onmogelijk zou maken, en bovendien zouden de Spanjaarden baar vrij gemakkelijk kun- nen opruimen. Of de landing der Amerikaansche troepen meer succes heeft, zal men moeten afwachten. De telegrammen, te New-York ontvangen, geven er hoog van op. Er zouden te Punta Cabrera, ten westen van Santiago, wel 5000 man ontscheept zijn, benevens groote stukken belegeringsgeschut, en daar zou men 3000 opstandelingen onder Garcia hebben aangetroffen. Van de Spanjaarden zou men weinig last hebben gehad, waut Sampson's kanonneerbooten wierpen bommen in de bosschen. Ais nu het klimaat en de regen de expeditie maar niet te veel teisteren. Een ander telegram maakt melding van een lauding ten oosten van Santiagohieruit blijkt wel, hoe onbetrouwbaar de berichten nog zijn. Vrij hewerkt door A MO. „Morgen," vervolgde ik, //lang voor die ellen- deling hier komt, zal ik je komen halen. Ik zal mijn kneclit reeds vroeg om je bagage zenden. Van gezicht mag mevrouw Herder mij en mijn bediende wel kennen, geheimhouding is niet noo- dig. Je bent vrij, te komen en te gaanje hebt niemand te vreezen. Morgen verlaten we deze plaats." „Ja," zei Anna droomerig, „ik zal morgen hier weggaan en bij jou komen. Maar ik wil alleen komen. Liefst kom ik in den avond, dan weet niemand, waarheen ik gegaan ben." „Zou het niet beter zijn, dat ik je bij het voile daglicht kwam halen, zooals een broeder dat zijne zuster zou doen ,/Er is iets, dat ik eerst nog doen moet. Daarna kom ik onmiddelijk naar je toe. Het is iets, dat nog noodzakelijk gedaan moet worden." Hoe ik ook trachtte baar van plan te doen veranderen, zij bleef bij haar besluit om alleen te komen. Hoe ongaarne ook, was ik verplicht van dit punt af te stappen. Mijn besluit, heden nog mevrouw Herder te bezoeken, stond ecbter vast. Ik trad, toen wij het huis bereikt hadden, met Anna binnen. Ik zei haar, dat het niet noodza kelijk was, dat ze bij mijn onderhoud met mevrouw Herder tegenwoordig was. Op mijn aandringen ging ze toen naar hare kamer, waar ze den ganschen avond bleef. Zij zag er vreeselijk vermoeid uit. Ik ging zitten en wachtte op de komst van mevrouw Herder. Spoedig verscheen zij. Zij kan ongeveer vijf en dertig jaar geweest zijn en was eenvoudig doch goed gekleed. Terwijl ik met eenige nieuwsgierigheid naar haar keek, maakte ik bij me zelf de opmerking, dat zij in baar jengd schoon moest geweest zijn. Haar ge- laat was echter een van die gezichten, die, zoodra de bloei der jeugd verdwenen is of de bezitster er van tot schraalheid vervalt, gewoonlijk scherp, strak en mager worden en eene strenge uitdrukking krijgen. Haar gelaat drukte kennelijk verrassing uit, toen zij een bezoeker zag, die nog wel een vreemdeling voor haar was. Zij boog voor mij, toen ze de kamer was binnen getreden. Ik ver- ontschuldigde mij over mijn laat bezoek, en haastte mij, haar de reden er van te vertellen. Zij luis terde met beleefde onverschilligheid. Toen ik herhaaldelijk van mevrouw Tellings sprak zooge- naamd als van mijn zuster, vroeg zij geen verklaring. Het was duidelijk, dat mevrouw Herder overtuigd was van de wettigheid van het huwelijk, juist zooals Anna gezegd had. Ik voer heftig uit over de hardvochtigheid van Theodoor Tellings en over de schandelijke verwaarloozing zijner vrouw. Mijne hoorster haalde de schouders op zij wilde hiermee te kennen geven, dat, ofschoon die huiselijke oneenigheden baar leed deden, ze haar niet aan- gingen. Zij scheen geheel zonder belangstelling in de zaak. Toen ik haar meedeelde, dat het mevrouw Tellings' plan was, zich onder mijne bescherming Ook het verhaal, dat de „Oregan" met een dertien- duimsgranaat een Spaanschen torpedojager fn den grond had geboord, wordt weer tegengesprokeu. De waarheid het meest nabijkomend is waar- schijnlijk de voorstelling, dat het Amerikaansche eskader de verdedigingswerken van Santiago be- schiet en dat tegelijk beproefd wordt, op verschil- ende punten troepen en geschut aan wal te brengen. Overigens wordt omtrent Cuba gemeld, dat vele voorname autonomisten het eilaud verlaten om naar Mexico te gaan. Het nieuws van de Eilippijnen is niet zeer gunstig voor de Spanjaarden. Het departement van marine te Washington moet van Dewey bericht lebben ontvangen, dat de opstandelingen in de provincie Cavite de Spanjaarden herhaaldelijk hebben verslagen en vijftig Spaansche officieren met achttien honderd man gevangen hebben ge- nomen. Het tuighuis te Cavite is klaar voor de ontvangst van de Amerikaansche troepen, maar generaal Miles verklaart, dat de pas te Tampa aangeworven troepen volstrekt niet gereed zijn voor een veldtocht. De Engelsche kanonneerboot „Swift", uit Manilla te Hongkong aangekomen, bracht het bericht mee, dat de opstandelingen de spoorwegen buiten de stad hebben opgebroken en tot op vier mijlen zijn genaderd. Een Spaanscb regiment is aan t muiten geslagen en heeft zijn officieren doodgeschoten, terwijl er tuscben de opstandelingen en de Span jaarden veel gevocbten wordt. De opstandelingen zouden met behulp van de Amerikanen duizend gevangenen te Cavite hebben binnengebracht. De oproerlingen moeten priesters hebben gevangen genomen en gefolterd. De Engelsche inwoners blijven te Manilla, de overige vreemdelingen zoeken een toevlucht. op de vreemde schepeii. Mc Kinley heeft den nieuw benoemden gouver- neur der Filippijnen gelast, invoerrechten te heffen op den voet van de Spaansche, maar geen uit- voerrechten. Op enkele binnenlandsche artikelen zal accijns worden geheven. Ook in den Spaanschen ministerraad is iets doorgedrongen van den ongunstigen toestand te Manilla. Als oorzaak daarvan werd opgegeven het heerscben van ziekten. De minister van buitenlandscbe zaken las voorts in die bijeenkomst de nota voor, die aan de mogendheden zal worden gezonden, om hun aandacht te vestigen op de met het volkenreeht strijdige daden, die de Ame rikanen begaan. De minister zal naar Manilla seinen om te vernemeu, of het waar is, dat de te stellen, boog zij slechts. Ik zei haar, dat we voornemens waren Nederland een tijdlang te ver laten. Zij merkte toen op, dat de gezondheid mijner zuster bij die verandering zeker gebaat zou zijn. „Ik meen te moeten opmerken," vervolgde zij, nu eerst werkelijk deelnemende aan het gesprek, „dat de gezondheidstoestand van uwe zuster niet is zooals die zijn moet. Gedurende de laatste twee dagen heb ik er al aan gedacht om haar den dokter, die haar bij hare ongelukkige beval- ling bijstond, te zenden. Dezen namiddag sprak ik er haar over, doch zij schijnt zoo'n grooten afkeer tegen hem te hebben opgevat, dat zij beslist weigerde hem te zien. Ik wil u niet ongerust maken, want ik twijfel niet, of gij, als haar broeder, zult daarop letten. Ik wilde het u slechts mededeelen." Mijn voorgewend broederschap misleidde haar geen oogenblik, dit zij mij de bijzondere nadruk dien zij op het woord //broeder" legde. Van be- teekenis was dit echter niet. z/Ik ben zelf dokter, ik zal voor hare gezondheic zorg dragen," zij ik en stond op. /,Naar ik meen, zijt ge aan mijnheer Tellings verwant, mevrouw Herder vorschte ik. Zij wierp mij een Snellen blik toe. z/Wij zijn kennissen," zij ze onverschillig. z/Ge moet verwonderd geweest zijn, dat hij zijn vrouw op zulk een tijd wegzond." //Over mijnheer Tellings' handelingen voel ik mij niet verwonderd. Hij schreef mij, dat, daar hij wist, dat ik in vrij bekrompen omstandigheden leefde, hij eene dame had aanbevolen naar mi te gaan en eenige maanden bij mij te blijven Amerikaansche kruiser //Baltimore" door een ont- ploffing vernield is, zooals Lloyd's bureau meldde. Het Journal van gisteren maakt een telegram van zijn correspondent uit Cap Haitien openbaar met de volgende bijzonderheden over het jongste bombardement van Santiago Tien pantserschepen voeren in linie voor de forten heen en weder. De forten vuurden ruim vijftien honderd keeren uit hunne groote kanonnen alleen. Na verloop verloop van een uur dichter genaderd zijnde bij den mond van de haven zag ik dat de Reina Mercedes bezig was met toebereidselen om het wrak van de Merrimac te laten springen. Een Dom van de Oregon trof de Reina Mercedes, ver- nielde haren geheelen bovenbouw en doodde enkelen der bemanning. Cervera gaf bevel het schip te verlaten. Alle forten, ook Morro liggen in puin. In den namiddag vielen Spaansche infanterie en paardenvolk eene afdeeling mariniers aan, die nabij Darquirie landden, maar met de hulp van de opstandelingen, die in de nabijheid waren, ver- zekerden de mariniers zich eene positie van waaruit zij later de Spanjaarden met zware verliezen terug dreven. Er worden nu zware kannonen aan land gebracht. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Tilburg, werden uitgebracht 4421 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. E. Jansen, burgemeester van Tilburg 2646, Arts 1569 en Dooren 206 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Bij Kon. besluit is de gepensionneerde luitenant-kolonel der infanterie H. de Blij, met ingang van 1 Juli, benoemd tot militie-commissaris in de provincie Zeeland. Teneinde bij een eventueele mobilisatie van het leger, zoo spoedig mogelijk bet benoodigd getal paarden te verkrijgen tot het op voet van oorlog brengen van stavenkorpsen en treinen, bestaat bij den Minister van Oorlog het voornemen, gelijktijdig met het buitengewoon doen bijeen- roepen van de verlofgangers der nationale militie, krachtens art. 185 der grondwet, een koninklijk besluit uit te lokken, dat de onverwijlde levering van paarden ten behoeve van den krijgsdienst voorschrijft. De daartoe noodige voorbereidende voorscbriften Ik moet bekennen, dat ik voor het eerst verwon derd was, toen ik vernam, dat deze dame zijne vrouw was." Naar ik uit den nadruk, dien ze op sommige woorden legde kon opmaken verwonderde haar dus niets, dan dat Anna gehuwd was met dezen schurk. Mevrouw Herder kende Theodoor Tellings door en door, dit kon ik goed bemerken. Er was ook iets, dat me zei, dat hare betrekkingen tot hem van dien aard waren, dat zij geen onder- zoek konden velen. Ik wenschte haar goedennacht en wandelde terug naar mijn kluis. III. Ofschoon Anna mijn arme kluis slechts voor een nacht wilde betrekken, had ik toch nog verschillende toebereidselen te maken. Gelukkig had ik een ruime, goed gemeubileerde kamer. Ik had het huis toevallig met den geheelen inboedel gekocht. Daarom kon ik mijn welkome gast al het noodige voor den nacht aanbieden. Ik ontbood nu mijn dommen bediende en vertelde, dat mijne zuster mij een bezoek kwam brengen en dat zij dien nacht bij ons zou slapen. Waarschijnlijk vertrekken wij morgen wel. Hij moest op het huis passen tot ik terugkeerde of tot hij andere orders ontving. Hij gaf in't geheel geen verwondering te kennen. Op zijn gewone onverstoorbare, maar toch ordelijke wijze toog hij aan het werk om Anna's kamer in orde te brengen. Zoodra hij klaar was en de kamer er netjes en vriendelijk uitzag, beval ik hem, een paard en kar te huren. Hij moest de bagage van mervrouw Herder's huis halen. Nainen 6,46 7,30 8,21 A 8,40 4.45 5,36 6,05 6.42 7.46 7,50 7,55 8,57 9.43 10,08 4,15 4,40 5,23 6,25 6,33 9,05 9,22 5,52 7.13 8,12 NEIMSCHE (01 BUT DM bla«l verwcliijnt rlaaint>»«-. Woensilug- en op feealilBKen, bij den uitjjever I*. J. TAB DE 8AMBE «e Ter Seazea. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag Juni 18D8, des voormiddags 10 ure. Ter Neuzen, 7 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op %rij«l»g den 17 Juni aanstaande, van des morgens aclit tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vier plaat§en in de Provinciate Staten van Zeeland voor het kiesdistrict liuUt, waartoe deze ge meente behoort. De candidaten, in alphabet ische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 ran het Wetboek van Strafrecht, luidenda .Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeachreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een juivr." Ter Neuzen, den 8 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. la Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat de alphabetische naamlijst van de in dit jaar inge- schrevenen voor de Schutterij ter inzage van een ieder zal liggen op de secretarie dier gemeente van Zaterdag 11 tot Dinsdag 21 dezer, en dat de loting voor de Schutterij zal plaats hebben ten Raadhuize op Woensilag 22 dozer, des namiddags te 5 uren. Ter Neuzen, 7 Juni 1898 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat in de week tusschen 151 en SO cleaser in deze gemeente zal plaats hebben de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden Dienst in de Nederlanden, welk tonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Nederlands Overzeesche Kolonien of Bezittingen en noodigen tevens uit, om door eene milde bij- drage dat fonds tot vervulling van het edele doel van zijne bestemming te helpen in staat stellen. Ter Neuzen, den 7 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1