Gemengde berichten. Telegrafische berichten. bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, hebben zich 39 hoefsmeden aangemeld. De examen-com missie bestaat uit de heeren Van Rijssel, districtsveearts te Dordrecht; De Vries, plaatsverv. districtsveearts te ZaltbommelVan Horsen, onderwijzer in het hoefbeslag aan de veeartsenijschool te Utrecht; Larmeri, wachtmeester aan de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort, en G. A. Vorsterman van Oyen, algem. secretaris der Maatschappij. In eene te Tholen gehouden vergadering van de afdeeling Zeeland van den algemeenen Neder- landschen politiebond, werd na eenige gedachten- wisseling afgezien van het plan otn aan de inhuldi- gingsfeesten op een of andere wijze deel te nemen, uit overwegiug dat de politie op die dagen een andere taak wacht, n.l. het handhaven der orde. Tot leden van het bestuur werden benoemd J. Adriaansen, veldwachter te Oost- en West-Souburg, en J. W. van Loon, brigadier der rijksveldwacht te Tholen. De eerstvolgende vergadering zal te Ter Neuzen worden gehouden. Den 14 Juli zal de heer R. v. Hasselt, gedelegeerd lid bij den Raad van Administrate bij de Hollandsche Spoor, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren in betrekking bij die maatschappij trad. Het personeel dier maatschappij besloot hem een cadeau aan te bieden en werd een inschrijving geopend. Een flink kapitaal was weldra bijeen. De heer an Hasselt heeft echter gemeend dit cadeau rechtstreeks niet te mogen aanvaarden, doch wilde het bewijs van sympathie van het spoorwegpersoneel niet verwerpen. Hij heeft daarom door een ruime bijdrage het te zamen gebrachte kapitaal verdubbeld en dit beschik- baar gesteld voor een op te richten fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van spoor- wegambtenaren en beainbten. Aan een groot aantal Belgische vereenigingen voor zang, fanfare, harmonie en symfonie zijn eenigen tijd geleden door een met dit doel geor- ganiseerd Belgisch comite, uitnoodigingen gezonden tot deelneming aan een Permanent Festival dat op de Zondagen tusschen 29 Mei en 18 September in de kioske voor het Grand Hotel des Bains te Vlissingen, of in geval van slecht weder, in de concertzaal aldaar zal gehouden worden. De uit- voering der stukken zal geschieden tusschen 2 en 5 uur des namiddags en voor iedere maatschappij minstens een uur duren. Onder de deelnemende maatschappijen zullen verloot worden premien van 400, 200, 150, 100 en 50 francs. Eene premie van 100 frans zal insgelijks verloot worden onder de bestuurders der maatschappijen, welke tot de trekking der premien toegelaten zijn. Op Zondag 18 September zal op het Grand Hotel de trekking plaats hebben. De vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer aldaar heeft voor dit festival twee medailles ter beschikking gesteld. De Provinciale stoombooten zullen alle Zondagen tusschen 29 Mei en 18 September 1898, alsook op 15 Augustus, tegen verminderde prijzen varen en evenzoo hebben eenige spoorwegmaatschappijen in Belgie om het bezoeken van het festival te bevorderen, huune tarieven aanzienlijk verminderd De firma Thompson Co. te Londen, eigenares der exportvarkensslachterij te Assen, za1 te Vlissingen een dergelijke slachterij bouwen Voorloopig zal het slachten aldaar in een hulp gebouw plaats hebbendezer dagen reeds zal er mee begonnen worden. Bij den Rotterdamsche gemeenteraad kwamen onlangs verscheiden adressen in tegen het verboc van straatschrobben of het storten van water op den openbaren weg. In een gedrukte missive stelt de commissie voor de strafverordening aldaar den raad voor, op a die adressen afwijzend te beschikken om reden de raad wel zal doen de gebruikelijke gewoonte te keer te gaan om op de straat te werpen al wat men binnenshuis kwijt wil zijn. TER NEUZEN, 6 Juni 1898. Door Gedeputeerde Siaten van Zeeland is bij besluit van 4 Juni vernietigd het besluit van den Raad dezer gemeente tot toelating van den heer P. A. van de Velde, en besloten genoemden heer niet als lid van den gemeenteraad van Ter Neuzen toe te laten. dien man zoo ver kon gaan. O, waarom is het zulken menschen vergund te leven, Willem Zwaar en wanhopig leunde zij op mijn arm, en zoo gingen wij langen tijd zwijgend voort. Eindelijk zei ze mij, dat wij dicht bij haar huis waren. „Ik wil met je binnengaan en de dame zien, bij wie ge woont, Anna," zei ik. //Ik zal haar zeggen, dat ik je broeder ben, en dat ik vernomen heb, hoe schandelijk ge door uw echtgenoot be- handeld zijt. Ik zal haar zeggen, dat ik je toe- stemming heb op het plan, je mee te nemen. Zij weet immers, dat die man morgen komt. Het zal haar dus niet verwonderen, dat ge een ont- moeting wilt vermijden met hem, die je zoo schan delijk heeft verwaarloosd." Ik hield op. Tot instemming met mijn plan boog zij het hoofd. (Wordt vervolgd.) Voor het nemen van dit besluit golden de volgende overwegingen dat blijkens overgelegde stukken, aan de stem ming voor een lid van den gemeenteraad op 29 April 1898 hebben deelgenomen 828 kiezers, doch in de bussen zijn aangetrofFen 829 biljettendat daarvan van onwaarde zijn verklaard 15 en de overige stemmen waren verdeeld als volgtP. A. van Velde 310, J. P. van Herp 198, A. J. Tazelaar 197 en R. Platteeuw 109 stemmen; dat hierop eene herstemming is uitgeschreven tusschen P. A. van de Velde en ,T. P. van Herp, tengevolge waarvan eerstgenoemde tot raadslid is gekozen en door den Raad is toegelaten overwegende, dat het stembiljet, hetwelk bij de eerste stemming in eene der bussen te veel is aangetroffen op den uitslag van invloed heeft kunnen zijn daar J. P. van Herp, wanneer die stem op hem te veel is uitgebracht, in werkelijkheid niet 198 maar 197 stemmen verkregen heeft, in welk geval de herstemming had moeten loopen over P. A van de Velde, J. P van Herp en A. J. Tazelaar, daar deze laatste evenzeer 197 stemmen op zich vereenigd bad overwegende, dat de gemeenteraad te dien aan- zien overwogen heeft, dat het te veel in de bus gevonden biljet zeer vermoedelijk is geweest een der in de bussen aangetroffen bianco biljetten overwegende, dat hieromtrent echter geene zeker- heid bestaat, noch kan verkregen worden, en dat bij den bestaanden twijfel, of de herstemming over twee of over drie personen had moeten loo pen, het tengevolge der herstemming gekozen raadslid niet had mogen toegelaten worden. Tot agent van politie alhier is aangesteld Andr. Christiaanse van Hulst. Bij het 1.1. Zondag gehouden koningkegelen van de kegelclub //Hard gaat ie" op hunne voor deze gelegenheid net versierde baan in den tuin van den heer Blassieau werd na een hardnekkigen strijd de heer M. Beckmann »koning." Daarna had de verkiezing plaats voor een nieuw bestuur, waarbij de heeren C. de Jager, A. Keutgens, J. de Cooker en J. Michielsen respectievelijk werden gekozen als voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en penningmeester. Deze jaarvergadering was voor de leden een prettige bijeenkomst, daar zoowel de //inhuldiging" van den koning als de installatie van het nieuwe bestuur flink werden gevierd. Hoek, 4 Juni. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd een stem- bureau voor de Statenverkiezingen benoemd. Werd met algemeene stemmen tot onderwijzer aan de openbare school benoemd de heer L. A. Jansen van St. Jansteen. De tijd van indienst- treding werd bepaald op 1 Juli. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren P. le Grand te Oostburg en J. J. Bliek te Biervliet. De aanslag in den hoofdelijken omslag van de wed. P. Bareman werd op hare reclame van de klasse 1000 inkomen teruggebracht naar die van f 850. Na mededeeling van brieven betreffende goed- gekeurde raadsbesluiten, werd de vergadering ge- sloten. Zaainslag. In de j.l. Vrijdag gehouden ver gadering, bij den heer G. de Visser, van de afdeeling Zaamslag der centrale liberale kies- vereeniging te Ter Neuzen, werden met algemeene stemming tot candidaten voor de a. s. verkiezing van leden der Provinciale Staten gekozen de heeren Mr. J. G. van Deinse te Hulst en J. Nelemans te Ter Neuzen. Axel, 4 Juni. Door de kiesvereeniging „Onze belangen" alhier werd tot candidaat voor lid van de Provinciale Siaten gesteld de heer Mr. J. G. van Deinse (lib.) Tegenover de aftredende katholieke leden werden geene candidaten gesteld. Axel. D" A. Steijling, predikant bij de Ger. Kerk B alhier, heeft voor het beroep naar Nigtevecht (prov. Utrecht) bedankt. Overslag. Zondag gaf de alhier gevestigde vereeniging //De Palingvrienden" een vischwedstrijd met den hengel. De vereeniging, geholpen door de ingezetenen, had hiervan een schoon feest gemaakt. De deelnemende visschers werden's mid- dags afgebaald en verwelkomt door de zangmaat- schappij //Concordia" van alhier en de muziekver- eenigingen //Eikels worden boomen van West dorpe, //Samenwerking" van Sluiskil, ,/Eendracht en //Vnje Zonen" beide van Wachtebeke. In stoet trok men door de versierde stralen naar het lokaal der vereeniging, waar de herinneringsmedailles werden uitgereikt en den eerewijn aangeboden. Een honderdtal visschers van hier, van Koewacht, Selzaete en Langeleede namen aan den wedstrijd deel. De vischmaatschappij uit Selzaete behaalde den eersten prijs. Gedurende het visschen werden door de verschillende muziekmaatschappijen op de kiosk schoone stukken gespeeld. In den namiddag hadden eenige volksspelen plaats, als mastklimmen, zakloopen, kuipsteken, eierloopeu en andere, waar mede fraaie prijzen te verdienen waren. Omdat het weder zoo bijzonder schoon was, waren honderden bezoekers uit de omliggende plaatsen komen opdagen, zoodat er op ons anders stille dorp eene ongekende levendigheid heerschte. Toch liep alles in de beste orde af er werd geen enkele wanklank gehoord. De R. K. kerk alhier, die reeds langen tijd te klein was om alle geloovigen te ontvangen, zal thans aanmerkelijk vergroot worden. Een nieuw stuk van 6 meter lengte zal er wor den aangebouwd, terwijl een schoone toren den tempel zal versieren. Met dit werk, dat ruim 21500 frank zal kosten, is men reeds begonnen. Hulst, 6 Juni. In de vergadering der Katho lieke Kiesvereeniging, heden alhier gehouden, werden de drie aftredende Katholieke leden, de heeren Moerdijk, Van Rompu en Van Waesberghe- Janssens candidaat gesteld. Tegenover den heer Van Deinse werd niemand gecandideerd. Zaterdagochtend, daaelijk na het openen der vischmarkt te Rotterdam, ontstond aldaar een groote opschudding, omdat vele vischvrouwen tot de ontdekking kwamen, dat er in den afgeloopen nacht in hunnen banken was ingebroken. Uit verschillende banken waren vischsoorten en andere zaken gehaald en voor vervoer ingepakt klaar ge- zet. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de inbrekers echter gestoord en hebben zij met achterlating van alles, overhaast de vlucht moeten nemen. Vermist wordt er dan ook niets, maar wel werden in een bank een schaar en 7 sigaren gevonden, eveneens door de dieven achtergelaten. Hoort men nogal eens van honden, die schapen dooden en verslinden, zoo erg als dit tegen- woordig toegaat te Oostermeer, daaraan zouden zelfs wolven een voorbeeld kunnen nemen. Dinsdag- nacht werd daar een schaap verscheurd en werden twee andere deerlijk gebeten en in een sloot ge- jaagd. Woensdagnacht werden drie lammeren doodgebeten en in den verloopen nacht opnieuw vijf schapen gedood en gedeeltelijk verslonden, zonder dat men nog de honden kent die daar zoo woest huishouden. Dinsdagavond zijn in een danshuis in de Zandstraat te Rotterdom drie meisjes van 18 en 19 jaar aangehouden. Zij hadden eenige dagen ge leden de ouderlijke woningen te Sommelsdijk, Valkenswaard en Nieuwenhoorn verlaten, en zouden een betrekking zoeken, doch waren in verdachte buurten terecht gekomen. Toen Donderdagmorgen te Amsterdam een stoomschip uit het Oosterdok kwam om aan de De Ruiterkade aan den steiger te schieten, ge- raakte de vlet, waarin zich twee matrozen bevonden voor het uitbrengen van trossen, bekneld, zoodat een der matrozen (een Engelschman) overboord geraakte. De andere greep zich aan een tros vast, waaraan hij bleef hangen. Eerstgenoemde is even later, met zijn beenen verward in een stalen tros, levenloos opgehaald. Tusschen Urk en Schokland had Vrijdag een treurig ongeluk plaats op een Vollenhover schuit. Met het uitzetten der fok geraakte de 17jarige visscher Simon Driegen overboord, en kwam jammerlijk in de golven om. Door het niet werken van een wissel liep Zaterdagavond te Roozendaal de sneltrein van Parijs naar Amsterdam op verkeerd spoor. Ge- lukkig werd dit door den machinist opgemerkt, die dadelijk stopte en achteruit zette. De wissel werd nu met vereende krachten omgehaald, waarna de trein kon vertrekken. Bij onderzoek bleek, dat de wissel defect was. Er werd een wachter bij geplaatst. Aan den Benoordenhoutschen weg te's Gra- venhage werd Vrijdagavond een jager aangerand door een man en vrouw, die, toen zij geen geld van den militair konden rooven, hem mishandelden. Een onderofflcier van het regiment grenadiers en jagers snelde toe, waarop de aanrauders het hazen- pad kozen. Zij werden echter door de beide militairen achterhaald en door de politie in ver- zekerde bewaring genomen. Door den inspecteur der Sophia-vereeniging tot bescherming van dieren is proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier te Amsterdam, die ook hier te lande schildpadden met juweelen bezet, in den handel tracht te brengen. De pogingen van den //Oesterreichischer Bund der Vogelfreunde" om een internationalen bond te vormen tot bestrijding der vogelvernietiging, waarvan vroeger melding is gemaakt zijn geslaagd. Er is een Weltbuud zur Bekampsfung des Vogel- massenmordes" opgericht, waarbij ook de Bond ter bestrijding van den vogelmoord te Amsterdam zich heeft aangesloten. Op het congres te Graz in Tyrol van 5 tot 9 Augustus te houden, zullen maatregelen tot bestrijding der vogelvernietiging worden beraamd. Het doel van het congres is overigens ook op dierenbescherming in het algemeen gericht. De politie te Deventer heeft twee pakhuis- knechten aangehouden, die langer dan 28 jaren bij een handelsfirma in dienst waren en zich sedert langen tijd hebben schuldig gemaakt aan kleine diefstallen. Verleden week werd onder Hof van Delft een kind van ongeveer 7 jaar door haar moeder om een boodschap gezonden. De kleine keerde niet terug en het lijkje werd later door de Delftsche politie uit de vaart gehaald. Te Renkum werd Donderdagmiddag de vrouw van den tolgaarder J. W. bewusteloos in het achter- huis van het gebouw gevonden een bijl lag op eenigen afstand van den grond. Later vond men W. verdronken in een waterput bij zijn woning. Vermoedelijk heeft W. zijn vrouw met de bijl een schedelverwonding toegebracht, en blijkbaar voor de gevolgen vreezende, zich van het leven beroofd. De vrouw is naar het ziekenhuis ter verpleging overgebracht. Onder Farnsum (Groningen) is een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen ernstig ougesteld geworden, tengevolge van het eten van vleesch, dat afkomstig was van een zieke koe. De twee jongste kinderen zijn reeds overleden. Een negenjarig knaapje te Maastricht wilde een vogelnestje uithalen, gebouwd aan het hoogste gedeelte der Maasbrug. Bij zijn pogen kwam de jongen te vallen, brak den hals en bleef op de plaats dood. Te Uffelte ging een schoenmaker 's avonds met een makker huiswaarts. De laatste was het eerst bij zijne woning, waarop de schoenmaker alleen zijn weg vervolgde. Kort daarop werd hij door twee personen, die zich op den berm van den rijksstraatweg hadden schuilgehouden, aange- vallen en kreeg hij met een stok of iets dergelijks een slag op het hoofd, waardoor hij nederviel. Hij werd toen door den grootsten der twee aan rauders aangegrepen en in de Drentsche Hoofdvaart geworpen, waarin hij terstond geheel onderdompelde. Zoodra hij weer bovenkwam, had hij de tegen- woordigheid van geest om een paaltje aan den kant van het water vast te grijpen. Een zijner aanvallers zag dit en bracht hem toen nog een hevigen slag aan het hoofd toe, waardoor de man moest loslaten en in de diepte wegzonk. Een rijkswegwerker, door het blaffen van zijn hond gewaarschuwd, ging naar buiten om te zien wat er was en had het geluk, met behulp van zijn zoon, den reeds in levens- gevaar verkeerenden schoenmaker te redden, van de aanranders was natuurlijk geen spoor meer te ontdekken. Zaterdagochtend had een ernstig ongeluk plaats aan de losplaats van het station der Hollandsche spoor te Leiden. Bij het lossen van heipalen werden twee werklieden zoodanig getroffen, dat beide naar het ziekenhuis moesten wordea vervoerd. Aldaar bleek dat een hunner o. a_ twee ribben gebroken had en de ander reeds overleden was. Begunstigd door fraai weder had Zondag van Rotterdam naar den Hoek van Holland een zeilwedstrijd plaats uitgeschreven door de ver eeniging //De Maas". Door de vlugheid der bereden politie te Rotterdam werd Zuterdagmiddag een jongmensch gearresteerd, die met een rijwiel van een heer er was van doorgegaan. Een droevig tooneel is Zaterdagavond half- zeven afgespeeld in de Heerheymanssuisstraat, een dichtbevolke volksbuurt te Dordrecht. Tot voor korten tijd woonden in die straat Piet Plezier, een man van omtrent 52 jaren, opkooper van beroep, met zijn tweede vrouw en zeven kinderen, waarvan er drie stiefkinderen van Plezier waren. Naar men verteld, was hij een slecht stiefvader en vooral zijn nu 23jarigen stiefzoon Toon Dejel, van beroep stoker (thans buiten betrek king) en sedert een maand of twee gehuwd, moet veel van hem te lijden hebben gehad. Nu was in den laatsten tijd ook de echtelijke vrede verstoord. De vrouw liep aclit dagen geleden uit de woning aan de Pottenkade hun tegen- woordige yerblijfplaats om er niet meer in terug te keeren. Zij verbleef nu bij haar zoon Dejel, in de Heerheymanssuisstraat wonend, dan weer bij een zuster of kennis in diezelfde buurt. Plezier wilde zijn vrouw terug hebben. Onop- houdelijk doolde hij in de Heerheymanssuisstraat rond. Zaterdagavond ontmoete hij zijn vrouw met zijn stiefzoon Toon Dejel en diens jongeren broeder, Hein. Hij voegde zich bij hen. Aan de woning van Toon gekomen, wilde hij deze binnengaan evenals zijn vrouw reeds deed. Maar Toon wilde dit niet. //Mijn moeder mag boven komen, jij niet", zeide hij. De vader ontdeed zich hierop van zijn jas en vest en wilde den zoon te lijf, maar plotseling haalde deze een mes te voorschijn en gaf Plezier daarmee een stoot links in den buik, onder de korte rib. Doodelijk getroffen zeeg Plezier neer. Hij werd door toegeschoten buren een woning binnengedragen en onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge- roepen. De toestand van den patient werd te gevaarlijk geoordeeld om hem naar het ziekenhuis te vervoeren. De wonde bleek 3 h 4 c. M. diep te zijn en met een dolkmes te zijn toegebracht. Binneu een goed half uur was Plezier, die onop- houdelijk riepvO mijn vrouw, mijn vrouw!" dood. Het lijk van den verslagene werd naar het ziekenhuis vervoerd. De politie die spoedig verscheen, nam Toon en Hein Dejel mede naar het bureau waar Toon bekende den steek te hebben toegebracht. Het mes waarmee de daad is gepleegd, is zoek. Het is door Hein aan zijn broer ontrukt en wegge- worpen. Anderen willen dat de verslagene eerst met een mes heeft gedreigd. Wat hiervan zij, een feit schijnt het dat Plezier Vrijdagavond aan een of ■III III MB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2