De rolbrug oyer het binnensluishoofd der Westsluis. Tefegrafische berichtan. Gemengde berichten. 's Gravenhage, 1 Juni. Tweede Kamer. Het ontwerp persoonlijke dienstplicht is aan- genomen met 72 tegen 20 stemmen. Voor stemde o. m. de heer Scliaepman. Aan den gemeenschappelijken disch ter ge- legenheid van de gewone jaarlijksche vergadering welke op 26 Mei jl. door ingelanden van den Goesschen- en van den Oud-Westenrijkpolder te Hoek gehouden werd, werd met waardeering herinnerd aan den veertigjarigen diensttijd van den heer H. Wolfert Hz., als dijkgraaf van den Goesschenpolder en werden de beste wenschen geuit voor zijn verder beheer en bestuur. Door de vergadering van ingelanden van den Goesschen polder is benoemd tot ontvanger-griffier de heer M. Yerbrugge, alhier. Heden morgen werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overscnot van den heer J. Bertel, tot voor korten tijd gemeente-bouwmeester alhier. Op de begraafplaats sloten zich bij den stoet van vrienden en familie aan de leden van den Raad. Namens hen nam de heer Yan IJsselsteijn bij de geopeude groeve het woord, verklarende dat het den Raad eene behoefte is om te verklaren dat hij het heengaan van den heer Bertel betreurt. Deze toch was een ijverig, getrouw en eerlijk ambtenaar, die zoolang mogelijk zijn plicht ge trouw bleef, tot aan den avond zijns leveus zijn te zeer ondermijnde krachten hem noodzaakten zijn ontslag te nemen. Met leedwezen heeft toen het bestuur der gemeente dien getrouwen ambte naar haren dienst zien verlaten. Daarna werd het woord gevoerd door den heer P. Hage, predikant te Wolfaartsdijk, oom van den overledene, die dankte voor de laatste eer aan dezen bewezen en voor de hulde gebraeht aan zijne nagedachtenis. Hij bracht voorts in herin- nering de korte levensloop van den overledene, wiens huwelijk hij voor omstreeks 5 jaren had ingezegend. Wij ontvingen van den heer A. G. Mulie concessionaris van den aanleg en exploitatie eener drinkwaterleiding binnen onze gemeente het volgende rapport van het hier bij boring gevonden water. Tevens deelt de heer Mulie mede, dat hij binnen enkele dagen aan de ingezetenen eene circulaire zal zenden, waarin hij eenvoudig de verklaring vraagt, dat men met de voorgenomen aanleg eener aan de eischen des tijds voldoende drinkwater leiding ingenomenheid betuigt, zonder zich tot iets te verbinden. Wij hopen dat velen hieraan zullen voldoen. RAPPORT omtrent het onderzoek van een monster water, in een verzegelde flesch ontvangen van den heer A. Mulie te Harder wij k. Het water is helder, kleur- en reukloos, ook bij verwarming, aangenaam van smaak. Ammoniak, afwezig. Salpeterzuur, afwezig. Zware metalen, afwezig. Bij verdamping bevat het 229 milligram vaste stoffen per Liter. Hiervan Chloor 14 milligram per Liter. Zwavelzuur 68 milligram per Liter. Organische stoffen in eene hoeveelheid overeen- komende met 0.6 m.gr. zuurstofverbruik per Liter. Hardheid 0.851. Op grond hiervan kan het water als een voor- treffelijk drinkwater beschouwd worden. Rotterdam, 7 Maart 1898. (Get.) Dr. P. J. Schieveen Borgman> Heden werd alhier door den notaris P. Dregmans te Axel her veil d een woonhuis en erf, staande aan de Lange Kerkstraat. Dit perceel werd voor gezamenlijke rekening gekocht door de heeren M. D. de Putter, A. Wauters, C. J. Warrens, J. P. Scheele, P. J. Scheele en P. Dregmans voor f 1425. Het doel is in genoemd perceel eene cooperatieve stoom-brood-, beschuit- en koekbakkerij op te richten. Men schrijft ons Ter taxatie der nieuw ingedijkte landerijen van den Saeftingenpolder, die eerstdaags geveild zullen worden, werden aangewezen de heeren Boelen, administrateur te Hulst, P. P. Pruiitier en J. L. I. de Bats, landbouwers te Hontenisse en Biervliet, beiden laatsten leden der provinciale staten. De opnemingen dezer commissie, die de vorige week op het terrein zelve aanvingen, zullen deze week nog eindigeu. In de eerste helft der maand Mei zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van M. J. van Leeuw-en, 's Gravenhage; Ch. Giekman, AntwerpenSearle, New Cardiff; D. du Pree, PlettersdorfJ. van Wijck, RuhrortJ. van Yijven, Peron, De Maandag fe Goes gehouden protest meeting, uitgeschreven door de propaganda-commissie van den Bond van Nederlandsche onderwijzers in Zeelaud, werd bijgewoond door circa 70 personen, meerendeels onderwijzers, slechts enkele uitge- noodigde autoriteiten. Brieven van adhaezie waren ingezonden door de schoolopzieners in de districten Goes en Middelburg, den arrondissementsschoolopziener te Goes en de leden der Prov. Staten, de heeren F. Hombach, D. J. Oggel en L. van Waesberghe-Janssens. Nadat de vergadering met een inleidend woord door den Voorzitter der commissie, de heer L.J. de Vries te Ter Neuzen, was geopend, voerden achtereenvolgens het woord de heeren K. ter Laan, hoofd eener school te Delft en M. H. C. Cramerus, onderwijzer aan de departementale school te Breda. In een nette met bezieling voorgedragen rede bespraken deze heeren den toestand van den onder wijzer ten platten lande, betoogende dat daarin verbetering hoog noodig is. Bo venal werd ook aangedrongen op samenwerking met en aansluiting aan den Bond. Bij het gehouden examen voor roeier der dranken zijn geslaagd de commiezenJ. F. Eckebus en P. J. Stoutjesdijk te Sint Jansteen, M. J. Almekinders te Ter Neuzen (gedetacheerd te Hulst), J. de Ronde te Kauter, G. van de Griek en J. P. Zonnevijlle te Sluis. De commies der posterijen 2° klasse J. Waale Jr. wordt met 1 Juli verplaatst van het postkantoor Rotterdam naar het post- en telegraaf- kantoor te Sneek. Bij kon. hesluit is een pensioen van 250 verleend aan J. C. Snijders, weduwe van den gewezen schipper op het rijksdomeinvaartuig voor Zeeland, L. Caljouw. Bij kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap de Watering Cadzand J. Erasmus Az. Door de ingelanden van den Jong Baarzande polder is benoemd tot ontvanger-griffier de heer H. G. Hammacher, dijkgraaf van dien polder. Zaterdag werd te Hulst door den heer J. Seijdlitz aanbesteedhet afbreken van en weder opbouwen van varkenshokken, het doen van eenige herstellingen aan het woonhuis enz., op de hofstede bewoond door Abr. de Regt, in den polder Beoostenbleij benoorden, gem. Axel (nabij Kijkuit). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. van Gijsel te Hulst vodr 625, B. H. Reuling te Hulst voor /615, Jac. Freijzer te Axel voor 599,50, A. de Jong te Axel voor 595, H. Mangold te Axel voor f 580, H. van Luijk te Axel voor 577, J. J. Schopman te Hulst voor f 530 en Andries van de Walle te Hulst voor 497. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. De ingeschreven sommen zijn zonder bijlevering van steen en kalk. Bij de Zaterdag te Walzoorden gehouden aanbesteding van het het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1899 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden (raming f 5586,88), werd het minst ingeschreven door den heer J. de Jonge te Middel burg, voor 5874. Aan de Nieuwesluis, gem. Breskens, werd Zaterdag aanbesteed het onderhoudswerk tot 30 April 1899 voor het waterschap Oud- en Jong- Breskens (raming 9787). Minste inschrijver was de heer P. Monjd te Breskens voor 9695. De heer A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen schreef in voor 9820. De heer Monj£ voornoemd was mede laagste inschrijver voor de denzelfden dag gehouden aan besteding van de onderhoudswerken voor het water schap Tienhonderd en Zwarte, voor f 6946. Sluiskil. Gedurende de Pinksterdagen hadden alhier drie voorvallen plaats, die ernstige gevolgen hadden kunnen hebbenle Een stal te midden van een bevolkrijkte buurt stond in brand. Door de hulpvaardigheid der buren bleef de brand be- perkt tot den stal. Men had het geluk nog een vat petroleum in tijds er uit te halen; 2e Een landbouwer van hier had het ongeluk met velocipede in het kanaal te rijden. Juist op den kant viel hij er af in 't water, zoodat zijn wiel het kanaal in ging. Evenwel haalde men den cjclist en de fiets er spoedig uit3e Een paard schichtig ge- worden voor den trein ging aan het deinzen, en geraakt met rijtuig van den dijk. Alleen het rijtuig brak van boven, zoodat dit geval zeer ge- lukkig afliep. Zaamslag, 28 Mei. Heden werd alhier door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha c. a. aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1899 van de aarde-, kram-, rijs-en steenglooiing werken aan de waterkeering van bovengenoemde calamiteuze polders. Raming f 9536. Inge schreven werd door de heeren Adriaan Karelse Cz. te Borssele, voor f 10300; Leendert Marinus Geluk te Tholen, voor f 10127 Daniel de Doelder te Ter Neuzen, voor 10080; Hermanus Klaassen te Zaamslag, voor 10025; Barend van Eck te Ter Neuzen, voor 10000 Krijn de Vos te Ter Neuzen, voor 9990 Jan de Bree Pz. te Ter Neuzen, voor 9864 Jacobus Meertens te Hoek, voor f 9499. Gegund aan laatstgenoemde. Met 52 van de 80 stemmen werd in de vergadering van leden der Gereformeerde kerk A alhier besloten te beroepeu den heer Ds. G. J. van der Vegt, te Haren. Axel, 31 Mei. Hedenmiddag stortte op de kermis alhier een der draaimolens, opgepropt met kinderen, onder het draaien plotseling in elkander. Bijzonder gelukkig liep dit af. Geen der kinderen bekwam eenig lichamelijk letsel van belang, doch de carousel was nog al erg beschadigd. Sas van Gent, 31 Mei. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week. Aangevoerd waren 39 stieren, 58 ossen, 74 koeien en vaarzen en 5 kalveren, samen 176 beesten, die alien vlug werden verkocht aan onveranderde prijzen. Uitslag der stemming voor een lid van den gemeenteraad te Sas van Gent (ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van heer Schils) op Dinsdag 31 Mei 1898. Aantal kiezers 125, uitgebracht 117, van on- waarde 3 en geldig 114 stemmen, waarvan de heeren D. van den Berg 68 en P. A. Bockstael 46 stemmen verkreeg. Alzoo gekozen de heer D. van den Berg. De commissie uit de Tweede Kamer, belast geweest met het onderzoek van de regeerings- inlichtingen op de adressen van de gemeenteraden van Hoek en Ter Neuzen, houdende verzoek om verbetering van den overgang van den westelijken kanaalarm te Ter Neuzen," heeft daarover het volgende rapport uitgebracht: De bezwaren van de adressanten richten zich tegen de hooge ligging van de rolbrug, die in 1894 ter vervanging van de toen bestaande, op eenigen afstand gelegen brug, die afgebroken werd, is gelegd, tegen de steille helling van de klep en die van den afrit naar de kom van de gemeente Ter Neuzen aan de oostzijde van de brug, aan- sluitende aan de Grenulaan aldaar, alsook tegen het gemis van zijpaden voor voetgangers. De commissie merkt op, dat noch uit de door den Minister aan de Kamer gegeven inlichtingen, noch uit de aan de commissie op haar verzoek medegedeelde stukken is gebleken, dat er bij het ontwerpen of vdor de uitvoering van den nieuwen kanaalovergang, waarbij de rolbrug werd gelegd over de hoofden van de Westsluis, eenig overleg met het gemeentebestuur van Ter Neuzen over die verplaatsing of over de hooge ligging van de brug en de dientengevolge noodige voorzieningen in de afritten heeft plaats gehad. De commissie is op grond van de verkregen inlichtingen en van de feiten, voor zoover haar die ook uit de medegedeelde stukken zijn bekend geworden, van oordeel, dat, waar de bezwaren van adressanten voortspruiten uit eene in het rijks- belang ondernomen en zonder dat er van vooraf- gaand overleg met de gemeente is gebleken uitgevoerde verandering van den bedoelden kanaal overgang, er grond is die voorziening op kosten van den staat te doen plaats hebben voor zoover het belang dier bezwaren de wellicht hooge uitgaven ter voorziening rechtvaardigt. Zij stelt derhalve voor 1*. de regeering dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen en voor de mededeeling van de op de zaak betrekking hebben stukken 2°. den Minister van waterstaat, handel en nijverheid in overweging te geven, alsnog voor rekening van den staat, na overleg met het bestuur van de gemeente Ter Neuzen, afdoende verbetering te doen brengen in den afrit van de in 1894 gelegde rolbrug naar de Grenulaan aldaar. J. L. A. de L., te Middelburg, onlangs door de arrondissements-rechtbank aldaar tot 100 boete, subs. 80 dagen hechtenis veroordeeld wegens smaadschrift en beleediging in het socialistisch weekblad De Toekomst heeft tegen dat vonnis appel aangeteekend. Zaterdagavond heeft zekere L. B. te Stolwijk, zijn broeder, een oppassend huisvader, onverhoeds met een scherp voorwerp men denkt een halve schaar zulk een geduchte wonde vlak boven het oog toegebracht, dat hij op last van den geneeskundige, die hem de eerste hulp verleende, zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam moest vertrekken, om zich daar onder behande- ling te stellen. Waarschijnlijk zal hij het gebruik van het gewonde oog voor altijd moeten missen. Aanleiding tot de daad schijnt geweest te zijn het weigeren van geld, waarom gevraagd werd. De dader, door de poliiie dadelijk ingerekend, kon slechts met groote moeite tegen de woede van het publiek beschermd worden. De arbeider S., te Obdam (N.-H.), bezig een heipaal te verstellen, werd door het zware heiblok, dat men op 8 meter hoogte, goed vast- gebonden waande, doch dat onverwacht losschoot, op het hoofd getroffen. De man werd gedood. Uit de Houkesloot te Sneek is opgevischt het lijk van den 40jarigen, gehuwden houtmole- naarsknecht M. G., die met een praam, geladen met hout, alleen over T Sneekermeer naar Stobbe- gat bij Heerenveen moest. De familie W. te Edam heeft in groote ongerusfheid verkeert. Een 8jarig zoontje kwam, na school tijd, niet thuis, het werd eindelijk 8 uur en nog was de knaap niet terug. Andere kinderen meenden dat hij had moeten schoolblijven. Te ruirn 10 uur ging men naar het hoofd der school waar de jongen onderwijs ontving. Daar kreeg men geen gehoor, want de familie was reeds in rust. Toen naar den onderwijzer, die in de school ging kijken, en nu vond men den jongen daar slapende, moe geweend en geschreeuwd. Maandagmiddag werd te Rotterdam een 6jarig jongetje, dat doofstom was, door een sleperswagen overreden. Een wiel ging den knaap over het hoofd en een ander wiel over de beide beenen. De jongen bleef op de plaats dood. Het publiek wilde den slepersknecht, die de wagen bestuurde, te lijf, doch door te vluchten in een tapperij ontkwam hij. Hij werd daarna onder bescherming der politie naar het politiebureau gebraeht. Een strafvervolging wordt tegen hem ingesteld. Tegen de burgemeesters van Zweelo en Westerbork is op last van den officier van justitie te Assen proces-verbaal opgemaakt, wegens be- lemmering van het verkeer op den Beilenschen straatweg. Dientengevolge is men nu in die gemeenten begonnen den weg, die door den motorwagen leed, in den vorigen toestand te brengen. Na opneming van den weg vanwege het provinciaal bestuur zijn de burgemeesters daartoe aangeschreven. Vrijdagnacht hebben te Roozendaal dieven ingebroken bij den heer G. Zij hebben het ijzeren kelderluik verbroken, waarlangs zij zich toegang tot het huis hebben verschaft. Al hetgeen voor de hand lag, hebben zij medegenomen. De heer en mevrouw G., die in eene aangrenzende kamer sliepen, hebben van de inbraak niets gehoord. Het gaat den motorwagendienst van Em men op Beilen niet fortuinlijk. Behalve den tot nu toe uitsluitend geestelijken tegenstand van de meeste landbouwers in de buurt, die steen en been klagen over het vernielen van den weg door den 3000 kilo zwaren wagen, heeft de onderneming ook telkens met materieele tegenspoeden te kampen. Voor eenige dagen kon de wagen niet rijden, omdat de benzine op was, en de uieuwe aanvoer verkeerd was bezorgd. Aan de Ass. Ct. wordt nu weer het volgende daarover geschreven Tusschen Wezup en Orvelte, in de z. g. Bathmade, waar de straatweg geheel onder zand en zoden bedolven ligt, geraakte een der roorwielen van den weg af en zakte tot circa aan de naaf in het zand van den bermweg. Gelukkig zetfe de machinist, de machine onmiddellijk stil en bleef het achterwiel op de steenen van den weg, anders was het rijtuig, waarin behalve het bedienend personeel, vijf passagiers bevonden, ongetwijfeld omgeslagen. Met ingeroepen hulp uit Wezup gelukte het den wagen weer op den weg te krijgen. Evenwel veroorzaakte het ongeval zooveel opont- houd, dat men ongeveer 2 uur te laat te Beilen aaukwam en alzoo de aansluiting met de morgen- treinen miste. Hoe goed 't geld besteed is, dat men aan bedelaars geeft, bleek weer eens te's Hertogeubosch. Daar stierf dezer dagen iemand, die hoofdzakelijk had geleefd van liefdegaven, en na zijn dood vond men in zijn woning een niet onaanzienlijke som gelds, een aantal juweelen, gouden en zilveren voorwerpen, kistjes sigaren en eenige flesschen champagne. Vrijdagmiddag wilde een 81jarige dame te 's Gravenhage haar zoon open doen en viel daarbij van den trap. De direct geroepen ge- neesheeren konden niet anders dan den dood conslateeren. In de Govert Flinckstraat te Amsterdam houdt zekere Smits een bierhuis, tevens danslokaal, waar 't Zondagavond nog al druk toeging. Tegen tien uur ongeveer ontstond tusschen de jongfelieden, die tot de geringere volksklasse behooren, een vechtpartij, die op doodslag uitliep. Volgens eene lezing van 't gebeurde bracht een der vechtenden een ander met een scherp voorwerp, waarschijnlijk een mes, een hevigen steek in het onderlijf toe. De gewonde, de 22jarige Hend.rik van Rheenen, woonachtig in de Govert Flinckstraat, liep de straat op, doch zakte eenige huizen ver gegaan zijnde in elkaar. Eerst werd de gewonde naar de Volksapotheek in de Ferdinand Bolstraat gedragen en vervolgens per brancard naar 't Binnen-Gasthuis gebraeht, waar zijn overlijden werd geconstateerd. Een and re lezing aangaande de aanleiding tot dit treurige geval luidt als volgtTwee van de opgeschoten jongens kregen ruzie over een van de meisjes Van Rheenen kwam tusschenbeide en wilde de vechtenden scheiden, en kreeg toen onverwacht een messteek. Hij liep de straat op en zakte in elkaar, tot een van zijn kameraads zeggende//Gerrit, ze hebben mij gestoken." Dit waren zijn laatste woorden. Toen hij in de apotheek in de brancard werd gelegd, leefde hij nog slechts eventjes. De commissaris van politie, de heer Van der Wiele, was spoedig met een aantal agenten ter plaatsede straat voor het bierhuis werd afgezet en al de bezoekers moesten mede als getuigen naar 't politiebureau in de Ferdinand Bolstraat. De verhooren, die ook werden bijgewoond door den officier van justitie, Mr. Von Baumhauer en den commissaris van politie, Mr. Van Raalte, die bij afwezigheid van den heer Franken als waar- nemend hoofdeommissaris fungeert, duurden tot Maandagmorgen zes uur. In den loop van den dag werden de verhooren hervat. In 't geheel zijn reeds over de vijftig getuigen verhoord en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2