fiemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging z/Schuttevaer" heeft een adres verzonden aan den Minister van waterstaat, handel en nijverheid, waarin ten bate van de binnenscheepvaart, radicale verbetering van het Hellegat wordt verzocht. De aardsehokken op Ambon blijven aanhouden met afwisselende hevigheid en steeds voorafgegaan door hevig gerommel of door een doffen slag, schrijft de ,/Soer. Ct." In den nacht van 5 op 6 April waren de schokken zelfs van dien aard, dat menigeen den nacbt verder op straat doorbracht. Met tusschenruiinten van 15 a 20 minuten volgden toen de schokken elkander op tot half zes in den morgen, toen een flinke stoot de huizen deed schudden, de balken kraken en het glaswerk in de kasten rinkelden. Dat was voor dien dag het afscheid ledere boot neernt notabelen van daar weg en de enkele plaats- vervangers die aankomen, breugen geen gezinnen mede. Men ziet nagenoeg geen Europeaan meer op straat. De gezondheidstoestand laat wel wat te wenschen over. Koortsen komen vrij veel voor. Het is waarschijnlijk, dat met het oog op den onzekeren toestand van den ondergrond alle steenen gebouwen zullen worden afgebroken en voor zoover noodig door semi-permanente vervangen. TER NEUZEN, 25 Mei 1898. Yolgens loopend gerucht is door drie kiezers bij Gedeputeerde Staten van Zeeland een bezwaar- schrift ingediend tegen het raadsbesluit tot toe- lating van den heer P. A. van de Velde als raadslid. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur van het post- en telegraaf- kantoor te IJzendijke, de heer N. J. Buwalda, thans commies der telegrafie 2e klasse. Tot onderwijzer aan de openbare school A te Schoondijke is benoemd de heer R. A. Straub te Groede. Door de synode en het' provinciaal kerkcol- lege is goedkeuring verleend aan het voornemen van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Hoofdplaat, tot uitvoering eener restauratie aan het kerkgebouw aldaar, waarvan de kosten op 2400 worden geraamd. Onder nadere goedkeuring is aan den heer B. van Eck te Ter Neuzen, van wege den polder Oud-Noord-Beveland, bij dete Colijnsplaatgehouden aanbesteding, voor 5638 de levering gegund van dijksmaterialen voor den dienst 1898/99. Genoemden heer was verder laagste inschrijver voor de levering van dijksmaterialen ten behoeve van den polder Nieuw-Noord-Beveland, voor /1186 De Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw, in het kanton Oostburg, besloot bij acclamatie adhaezie te verleenen aan het adres van het hoofdbestuur der /Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland," in zake leerplicht, gezonden aan de Tweede Kamer. In de vergadering van de //afdeeling Hulst" der laatstgenoemde Maatschappij werd het adres met nagenoeg algemeene stemmen verworpen. Axel, 24 Mei. Heden werd alhier door den notaris P. Dregmans ten verzoeke van den heer J. Cappon en de erven zijner overledene vrouw mejuffrouw Janneke van der Weele te Axel, in het logement van mej. de wed. Rolff, in het openbaar geveild Koop 1. Een woonhuis en erf te Axel, groot 2 aren 68 centiaren. Deze koop werd opgehouden; hoogste bieder was de heer C. van den Broeke J.Pz. te Axel voor f 1040. Koopen 2, 3, 4 en 5. 3 hektaren 31 aren 90 centiaren bouwland, gelegen in den Buthpolder, niets anders vragen, dan dat zij mijne armoede met mij zou deelen. Ik had haar zoo graag omringd met al de weelde, al de gemakktn, die het leven aanbiedt. Doch zij beminde mij niet. Zij was, zij het dan ook in lichten graad, toch eerzuchtig. Het was een kleine fout in haar, dat zij wist, dat zij schoon was. Ik beoordeel haar niet onrechtvaardig, als ik zeg, dat zij in die dagen ook wel eenigszins zag naar den rang en den rijkdom van deu man die haar zijne hand aanbood. Zij verwachtte wat eene koningin toekomt, omdat zij wist, dat zij eene koningin onder de vrouwen was. Wij waren goede vriendenmaar juist zulke vrieudschap is liefdes verderf. Dikwijls is de liefde die met haat of afkeer begint, gelukkiger dan die, welke aanvangt met vriendschap. Beminnenden kunnen elkaars vrienden niet zijn. Korten tijd daarna verlieten Anna en hare moeder mijne woonplaats en vestigden zich voor een wijl in Utrecht. Eens, ik weet niet meer bij welke gelegenheid, vernam ik iets van haar, en bracht ik haar, toen ik in de stad kwam, een bezoek, dat zich door niets bijzonders kenmerkte. Ik tiachtte door zwaren arbeid den droom uit mijn leven te verjagen. Al mijne pogingen waren vergeefsch. Anna te beminnen was haar voor eeuwig beminnen. Op zekeren morgen kwam er een brief van haar. Ik opende hem. Hij bevatte de droeve tijding, dat hare moeder plotseling gestorven was. Nu stond zij dus alleen op de wereld. Voor gemeente Axel. Kooper werd de heer D. van Dixhoorn Mz., landbouwer te Axel, voor 1050 per 44 aren 56 centialren. Koopen 6 en 7. 1 hektare 51 aren 10 centiaren bouwland, gelegen in den Noordpolder, gemeente Axel. Kooper werd mej. de wed. C. Missu te Zaamslag, voor 1220 per 44 aren 56 Centiaren. Sas van Gent, 24 Mei. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd28 stieren, 46 ossen, 68 koeien en vaarzen, 5 kalveren en 2 schapen, samen 149 beesten. De markt was minder bezet dan de vorige week, eveneens werd niet zoo vlug verkocht, aan lagere prijzen. Men schrijft ons uit Ellewoutsdijk Alhier bestaat het voornemen bij H.H. Gede puteerde Staten er op aan te dringen, gedurende de zomermaanden van dit jaar door de provinciale stoombooten, bij deze gemeente, zij het ook slechts 6ens per dag, van en naar Ter Neuzen en van en naar Vlissingeu, passagiers af te laten en op te nemen, hetgeen naar men meent zonder eenig bezwaar per roeiboot kan geschieden. In verband met de ,/tram-aanleg-plannen" werden dezer dagen in de kom dezer gemeente eenige opmetingen gedaan. 's Gravenhage, 25 Mei. Tweede Kamer. Bij de besprekingen ever de vrijstelling van den militie- dienst bestreed de heer Schaepman uit een Katho- liek oogpunt de inlijving der geestelijken en voor- spelde verzet tegen den persoonlijken dienstplicht indien de vrijstelling werd ingetrokken. De Commissie van rapporteurs was tegen de amendementen om geestelijken niet vrij te stellen, zoomede de heeren De Visser en Van Gilse uit het oogpunt van verdraagzaamheid. Minister Goeman Borgesius verklaarde aan de Katholieken dat de regeering geen plan heeft later terug te komen op de ontheffing der geeste lijken, wat hij in 'tbelang van den politieken toestand en ter eerbiediging van de rechten van de minderheid der bevolking verdedigt. Hij vraagt ongewijzigde goedkeuring der vrijstelling. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Mei de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. J. H., oud 16 j., 2°. J. A. H., oud 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens mis- handeling veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 5 of 5 dagen hechtenis. 1°. C. H., oud 38 j., bootwerker, 2°. J. B. G., oud 43 j., bierhuishouder, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling de 1®. ontslagen van rechtsvervolging, de 2e. veroord. tot eene geldboete van f 5 of 5 dagen hecht. 1°. C. d. E., oud 19 j., 2°. J. P. de E., oud 22 j., zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot eene geldboete van of 5 dagen hecht. J. G. d. E., oud 18 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf. C. P. E. d. G., oud 10 j., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens diefstal veroord. tot eene geldboete van 2 of 2 dagen hecht. 1°. A. B., oud 23 j., 2". H. B., oud 28 j., beiden zonder beroep te Overslag zijn wegens mishandeling vrijgesproken. De schildersbaas G. te Vlissingen zond Maandagmorgen zijn knecht naar den onder de schilderswoning gelegen kelder dienende tot berg- plaats van verfwaren. Het duurde lang eer de knecht terugkwam, waarom de baas giug kijken waar hij bleef. Daar deze ook niet terugkwam ging ook vrouw G. op onderzoek uit en ten laatste ook de zoon. Deze zag de drie vorengenoemden bewusteloos in den kelder liggen en zonk eveneens kewusteloos neer, nadat hij nog juist de kracht had gehad om hulp te roepen. Politie en geneesheeren waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen en hulp te ver leenen. De bewusteloozen werden uit den kelder gehaald en in huis gebracht. Bij onderzoek bleek dat er in den kelder een vat zwartsel stond te branden en dat alien daardoor bedwelmd waren. zoover ik wist, bezat zij geen familie, en ik hoopte heimelijk, dat zij geen anderen vrieud dan mij zou hebben. Tijd voor beraadslaging had ik niet noodig. Dienzelfden namiddag was ik reeds te Utrecht. Kon ik haar dan ook al niet troosten, ik zou haar ten minste mijne deelneming betuigen en de regehng op mij nemen van al die kleine zaken, die aan een sterfgeval verbonden zijn. Anna was blijde mij te zien. Door hare tranen heen wierp ze mij een blik van dankbaarheid toe. Alles wat ik maar doen kon, deed ik voor haar. Ik bleef in de stad, tot de begrafenis voorbij was. Het begon nu tijd te worden om aan terugkeeren naar huis te denken. (Wordt vervolgd.) Des nachts was de dokter reeds ontboden voor de kinderen van G. die boven den kelder sliepen en zich onwel gevoelden. Een later bericht vermeld dat bij alien het bewustzijn is teruggekeerd (bij twee was dit's avonds nog niet het geval) de vrouw gevoelde zich nog onwel. Boven Yerseke woedde Maandagmiddag een hevig onweder. Een man werd door den bliksem getroffenhij bleef eenigen tijd bewusteloos, maar kwam weer bij. Een boerenschuur brandde totaal afvee en woonhuis bleven behouden. Terwijl de bewoners afwezig waren is Vrijdag- middag in een arbeiderswoning onder Scherpenisse ingebroken en na verbreking van het slot van een kabinet uit een zich daarin bevindende lade ont- vreemd een som van 4,70. Een bankbiljet van 25 en een rijksdaalder, die men blijkbaar ook in handen heeft gehad, heeft men laten liggen. En jongen op wie men vermoeden had is door de politie verhoord en zou ten laatste hebben bekend het feit te hebben gepleegd. Voor korten tijd werd daar in de nabijheid in een andere woning ingebroken en ruim 6 ont- vreemdde dader gaf denzelfden dag het geld aan den eigenaar terug. Aan het station Rozendaal wilde Zondag- avond een heer uit Amsterdam den trein van Brussel verlaten om de douanezaal door te gaan, toen hij plotseling een hand in zijn binnenzak voelde, die naar zijne portefeuille greep. De zakkenroller, een net gekleed jongmensch, zich ontdekt ziende, nam de vlucht, doch werd door den marechaussee Van der Waal achterhaald en naar het arrestanten- lokaal overgebracht. Na ondervraagd te zijn, is hij nog denzelfden avond naar Breda getrans- porteerd. Het scheelde weinig of de dief was over de spoorbrug, die voor niets meer dient, achter het station om, ontvlucht. Tot handhaving der orde gedurende de kroningsfeesten te Amsterdam komen aldaar in garnizoen 2000 man infanterie, 400 man cavalerie, 40 marechaussees, benevens de noodige man- schappen van de bereden politie. Een ergerniswekkend voorval, waarbij een politieagent niet de mooiste rol vervulde, gaf eer- gisternamiddag omstreeks 6 uur op Rapenburg te Amsterdam tot groote opschudding aanleiding. Een paar vrouwen hadden aldaar eene kleine woordenwisseling. Een dezer werd door een agent tot doorloopen aangemaand, welke aanmaning, naar men mededeelde, terstond vergezeld ging van een duw. De vrouw, moeder van vijf kinderen, gaf het te verwachten antwoord, dat zij wel wilde doorloopen maar niet gegooid wenschte te worden. Hierop greep de agent van politie haar aan, sleepte haar een eind over de straat, gooide haar en bracht haar zelfs met zijn sabel eenige slagen op de schouders toe. In zijn woestheid gooide de politieman haar zelfs door de ruiten van den op Rapenburg wonenden drogist Hamel. Hier werd de ontstelde en mishandelde vrouw, nadat reeds een hoop volks op de been was gekomeu, dat den agent te lijf wilde, naar binnen gehaald, doch nauwelijks in huis, sloeg zij bewusteloos tegen den grond. Ook de betrokken politieagent ging bij den heer Hamel in huis. De mishandelde vrouw bleef langen tijd be wusteloos zelfs werd de hulp van een geneesheer ingeroepen en eerst tegen ongeveer elf uur was zij zoover hersteld, dat zij met een gasthuis- karretje naar het huis van haar ouders, Batavier- straat 23, vervoerd kon worden. De verontwaardiging van het publiek tegen den politieagent was zoo groot, dat, zoo er geen andere agenten te zijner beveiliging waren opgetreden, het slecht met hem ware afgeloopen. Toen hij de vrouw herhaaldelijk met de sabel sloeg, wilde een der omstanders hem dit wapen afnemen en liep daarbij een wonde aan een zijner handen op. In deze zeker betreurenswaardige zaak zijn reeds verscheiden getuigen door den commissaris van politie, bureau Jonas Daniel Meijerplein, gehoord. Ook de politieagent, die zich zoo schromelijk te buiten ging, werd door eenige collega's naar het politiereau gebracht en heeft daar een verhoor ondergaan. Te Amsterdam had een geemployeerde bij de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij, die een collega met etenstijd afloste, het ongeluk te struikelen, waardoor een juist aankomend convooi hem greep en hem het hoofd van het lichaam scheidde. De overledene was 48 jaar oud en ongehuwd. Een aardig buitenkansje had verleden week de schipper C. Pronk van de logger Joh. Maria, door het aan boord halen van een Engelsche makreelvleet van honderd netten, volgens schat- ting 2500 h 3000 waard, en blijkens de merkhoutjes eigendom van de firma Cooper Cie te Lorvestoft. In de netten waren nog 500 levende makreelen. Utrecht heeft dezer dagen de eer gehad van het bezoek van een oud stadgenoot, vroeger meubelmaker en decorateur aldaar, failliet gegaan en daarna naar elders vertrokken. De man woonde reeds sedert geruimen tijd in een der grootere hotels, doch toen de eigenaar, met het oog op de vrij hooge rekening, wel eens iets naders wilde weten, toonde hij brieven van hoog- geplaatste personen, die voor aanzienlijke bedragen wilden deelnemen in een op te richten meubel- fabriek en deelde tevens mede, dat zijn huisraad reeds op weg was naar Utrecht. Voorts dat hij een huis gehuurd had voor 12 jaren en aldaar reeds een huisbewaarder was ge- vestigd. Inderdaad was door hem een huis ge huurd en dit voor zijn rekening nogal excentriek geverfd. Op een goeden nacht echter was alle huisraad verdwenen, de huisbewaarder ontslagen en //alien die iets te vorderen hadden" konden aan de bel trekken zoo lang zij wilden, er werd niet open- gedaan en de vogel bleek gevlogen. Dat de oprichting van de groote vennootschap fictie is geweest, zal wel niet nader behoeven te worden aangetoond. Electriciteit wordt overal benut en het zal niet lang meer dnren of voor een goede huis- moeder is een elementair begrip van de werking van electrische stroomen even noodzakelijk als kennis van naaien en breien, zoodat men dejonge meisjes, die de kookschool hebben afgeloopen, extra lessen van een electrotechnicus moet laten ont- vangen. Electrische verlichting wordt steeds meer algemeen, electrische keukenkachels zijn geen nieuwigheid meer en electrische strijkijzers en bed- warmers zijn niet meer het laatste snufje. De electrische strijkijzers vooral zijn de aandacht wel waard, want de groote nadeeleu van gewone strijk ijzers worden daarbij vermeden, geen nare lucht van kooloxyde meer, geen gloeiende ijzers, die het goed verbranden, geen kachel die vooruit moet aangemaakt worden. Het strijkijzer is door een lange geleiddraad aan een electrische geleiding verbonden. Door het omdraaien van een knopje loopt evenals bij een electrische lamp de stroom wel of niet door. Oogenblikkelijk nadat de stroom doorloopt, is het strijkijzer op de juiste temperatuur gebracht, ter wijl men naar verkiezing de temperatuur hooger of lager kan stellen. Zoo heeft men ook servetten- en bordenwarmers, die in de eetkamer zelve in een paar minuten alles verwarmen kunnen. Ook een beddepan kan, terwijl men zich naar bed be- geeft, de lakens op een aangename temperatuur brengen, zoodat men om in een lekker verwarmd bed te kunnen stappen, niet de meid om een kooltje vuur of heet water behoeft te vragen. Volgens beslissing van den Minister van justitie zal de Duitsche torpedomaker Julius Jansen, die te Kiel gedeserteerd was en als schepeling dienst nam te Rotterdam op het stoomschip Rhenania, naar Bilbao en van daaruit dreigbrieven schreef aan een luitenant der Duitsche Marine, met poging tot geldafpersing en landverraad, om welke redenen hij te Rotterdam gearresteerd werd, daar zijn uitlevering was aangevraagd, waarvoor hij 7 Mei 1.1. voor de Rotterdamsche rechtbank terecht stond, niet worden uitgeleverd. Op grond van die beslissing werd hij uit de strafgevangenis te Rotterdam ontslagen. Op het feit, waaraan- de deserteur zich had schuldig gemaakt, bestaat in Duitschland levens- lange dwangarbeid en in tijd van oorlog de doodstraf. Dat Jansen naar zijn //heimath" zal terugkeeren is niet waarschijnlijk. In Midlum stierf onverwachts een gezond kind van eenige weken. Sedert is de moeder malende en geeft zich zelf de schuld van den dood der kleine; ze zegt op aansporing van haren man het kind gedood te hebben, door het een hand op mond en neus te hebben gehouden. De justitie onderzoekt het geval. Zaterdagmiddag is te Utrecht aan den Zee- dijk een bijna vijf-jarig knaapje gestorven, dat met een ouder kind samen in een bed sliep. De moeder hield het overlijden voor den vader stil, die het eerst Zondagmorgen bij het wekken van het oudste kind merkte, omdat dit laatste zich be- klaagde over het feit, dat zijn moeder hem bij het reeds bijna een dag gestorven broertje had doen slapen. De vader, op 't hoogst ontsteld, haalde de bureu er bij de politie ontfermde zich over het lijk om voor den schouw en ter- aardebestelling te zorgen. Uit Emmen wordt het volgende gemeld De straatweg van hier naar Beelen is Maandag in de gemeenten Zweeloo en Westerbork op last van de burgemeesters dier gemeenten met zand en uit den berm gestoken zoden belegd. De berm is geheel vernield en het verkeer met rijtuigen ondervindt veel vertraging. De reden van deze zonderlinge en bij het strafwetboek strafbaar gestelde belemmering aan het verkeer, moet worden gezocht in het feit, dat de motor- wagen van den heer H. A. Meijer aan den in die gemeenten in slechten staat verkeerenden weg nogal eenige schade toebrengt. Men wil blijkbaar het rijden met dien wagen onmogelijk maken. De Commissaris der Koningin en de officier van justitie zijn onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld. Op de ringvaart van den Haarlemmermeer- polder hij de michine Lijnden is Zondagnaoht eene roeiboot omgeslagen, waarin zes joDgelui zaten, die zich daarin van Zaterdagavond af hadden ge- amuseerd. Vijf hunner wisten zich te redden, dank zij ook de krachtige hulp van een schipper,. die daar met zijn vaartuig lag. Doch een 21jarig oppassend jongmensch verdronk, zijn lijk werd enkele ureu later opgevischt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2