Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3617. Donderdag 26 Mei 1898. De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. BE MQOBD OF BE HEIBB. 38e Jaar^an^. abonnement Binnenland. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VE8TENTU N Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Het spelletje, door Cervera met de eskaders van Amerika onder Sampson en Schley aangegaan ondanks henzelven, kan onder de gegeven om- standigheden nog wel eenigen tijd voortduren .De leidende lui te Washington zijn van meening, dat de Spaansche admiraal de ontwijkingstaktiek zal blijven volgen tot zijn scheepsmacht van het moederland uit versterkt is en door min aan- gename ondervindingen zoo al niet wijzer geworden dan toch voorzichtiger baseert men zijn geloof aan de afzeuding van het reserve-eskader van Cadix uit naar de Antillen opde verzekering te Madrid, dat admiraal Camara met het reserve- eskader admiraal Dewey in de baai van Manilla zal te lijf gaan. Waar Cervera's eskader zich precies bevindt? Men veinst te Washington er alles van te weten, men zegt te Santiago aan Kuba's zuidkust, doch men heeft toch geen vast vertrouwen. Als 't wat meegeloopen is, zijn de beide Ameri- kaansche eskaders op 't moment voor Santiago, doch door Cervera in opdracht heeft geen gevecht aan te gaan met een zooveel sterkere macht dan waarover hij zelf beschikt en daar de positie van Cervera in de haven van Santiago heel wat gunstiger en veiliger is dan de stelling van admiraal Montojo voor drie en een halve week in de baai van Manilla, zullen Sampson en Schley 't wel niet in hun hoofd krijgen over te gaan tot den aanval. Met groote behoedzaamheid is de schout-bij-nacht Schley langs Cuba's noordkust gevaren en volgde admiraal Sampson met zijn divisie de zuidkust, aldus Cervera's ontwijking naar men te Washington en te Key West meeut, onmogelijk makend. Wat zou 't nu grappig zijn als de Yankees, bij Santiago gearriveerd, den vogel weer gevlogen vonden In elk geval zou na de aankomst van Amerika's vlootdivisies Cervera's ontkoming van Santiago uit al even onmogelijk zijn als van Cienfugos uit het toeganskanaal is heel smal, zooals reeds gezegd is, de oorlogsschepen onder zijn bevel kuu- neu dus niet te zamen doch moeten een voor edn de haveu verlaten en de Amerikanen zouden buiten, de open zee maar rustig te wachten hebben de komende dingen! Door te Santiago te blijven kan Cervera den oorlog rekken zonder dat er iets voorvalt van beteekenis, doch veilig en wel ingesloten zouden de minder beschutte punten van Amerika's kust, FEUILLBTON. Vrij bewerkt door A MO. 1) Wanneer ge deze geschiedenis van mijn leven zult gelezen hebben, zult ge bevinden, dat ik mij aan gerechtelijke dwalingen heb schuldig ge- inaakt, dat ik heb gezondigd niet alleen tegen de zeden, maar ook tegen de wetten des lands. Twee dingen kan ik slechts ter verontschuldiging aanvoeren, n. 1. de kracht der liefde en de zwak- heid der menschelijke natuur. Wanneer deze bij uw oordeel geen gewicht in de schaal leggen, werp het verhaal ter zijde. Ge kunt mij dan niet beoordeelen. Ik ben te veel mensch voor u. Lees niet verder. Ik zal niet spreken over mijne jeugd. Laat mij beginnen bij den aanvang van den mannelijken leeftijd, als de wondervolle droomen der jeugd ons beginnen te verlaten. Wat was ik toen Een bitter gestemd, gemelijk, teleurgested man, zonder eerzucht, zonder zorg voor de toekomst, zonder levensdoel. 's Morgens stond ik op met den wensch, dat de dag reeds voorbij ware's avonds begaf ik mij lusteloos te bed, onverschillig of ik de oogen al of niet weer zou openen. Hoe kwarn dit alles P Om hierop te kunnen zooals Texas en Louisiana, de golf van Mejico, Virginie en Pennsylvanie ook geen gevaar loopen te ongelegener tijd een min aangenaam bezoek te ontvangen van de ,/spookvloot". Te Madrid redeneert men zoo ongeveer aldus Amerika beoogt invallen op Kuba in vereeniging met de blokkade en insluiting van Cervera's eskader te Santiago of vernietiging van die scheeps macht. Nu kan Spanje een derden factor bezorgen door uitzending van het reserve-eskader naar de lavens van Amerika aan den Atlantischen Oceaan, met de splitsing der krachten van Amerika als onmiddellijk resultaat. Te Cadix ligt een vloot of liggen er eigenlijk twee. Daar bevinden zich de pantserschepen z/Pelayo" en //Carlos V", de pantserkruiscr //Alfonso XIII", de kustpantser //Victoria", de torpedo- vernielers //Audaz", //Proserpina" en //Destructor", bet adviesjacht //Giralda", de hulpkruisers ,/Rapido" en //Patriaen de gewapende Oceaanbooten //Joaquin de Pielago", //Alfonso XII", //Antonio Lopez", //Ciudad de Cadiz" en //Buenos Aires", terwijl verwacht worden tot bewapening de Oceaan booten //Reina Cristina" uit Ferrol //Leon XIII" uit Barcelona, //Perez" uit Valencia en de in den laatsten tijd veel genoemde //Montserrat" welk vaartuig telkens opnieuw de blokkade van Cuba heeft doorbroken, na een snelle reis te Corunna is aangekomen (naar't heet metgewichtige documenten over Cuba) en welks kapitein Deschamps het grootkruis van verdienste heeft gekregen van de Koningin-Regentes en door een groote menigte geestdriftigen wordt toegejuicht als hij zich in 't openbaar vertoont. Voorts zou Spanje nog een derde eskader in voorbereiding hebben, bestaande uit de pantser schepen //Cardinal Cisneros," #Lepanto" //Princesa de Asturias", //Numancia" en //Victoria." Dit alles duidt niet op een spoedige beeindiging van den krijg, welke Spanje per maand 125 millioen kost (50 millioen op Cuba, 10 op Porto Rico, 15 op de Philippijnen en 50 aan algemeene onkosten) afgezien dan nog van de uitgaven voor nieuwe schepen en 't heet dat de weigering van Leony Castillo om als Minister van buitenlandsche zaken zitting te nemen in Sagasta's nieuwe formatie, alleen is toe t.e schrijven aan Castillo's geneigdheid door tusschenkomst van buiten, den oorlog te doen eindigen, terwijl de regeering geporteerd is vo6 den oorlog Cervera beschikt over de beste officieren Villamil Concos, Diaz Moreu, Lazaga, Eulate enz., doch antwoorden, moest ge naast mij zitten, eenzaam bij een brandend vuur, pp een kouden winteravond. en zoudt ge mijn gedachten moeten kunnen lezen. Al de tooneelen uit mijn leven zouden voor uw geest moeten oprijzen, zooals ze oprijzen voor den mijne. Mijn leed, mijn haat, mijne liefde moesten de uwe zijn, mijn geheele wezen moest het uwe zijn. Deze terugblik begint met een triomf. Wij gaan terug naar den dag, waarop ik, Willem Dijkstra, na met lof mijne examens te hebben af- gelegd, bevoegd werd verklaard de geneeskunde uit te oefenen. Ik mocht beginnen mij een naam en fortuin te verwerven. Ge ziet mij op het oogenblik, dat ik mij ves- tigde in eene groote provinciestad, vol hoop en moed, bereid tot elken moeilijken arbeid. Ik was vast besloten mij zelf eene praktijk te veroveren. Ge kunt zien, hoe mijne schreden langzamer- hand vaster werden, hoe ik allengs een naam begon te verkrijgen en eiudelijk goed op weg scheen om succes te behalen. Ge kunt ook zien de vrouw, die ik liefhad. Doch neen, haar kunt ge niet zien. Alleen ik zelf kan liaar zien, zooals ik haar toen zag, zoo als ik haar nog aanschouw. Hoe schoon was zij Hoe schitterde zij in haar voile, donkere schoonheid Door hare ade- ren vloeide het warme zuidelijke bloed, dat hare wangen met gloed kleurde. Hare moeder was eene Nederlandsche, maar hare schoonheid en geestdriftige natuur ontleende zij aan het zonnige Frankrijk. De Nederlandsche moeder mogt het meisje menige goede eigenschap geschonken hebben hare schoonheid k warn van haar vader, die een Fransch- tegenover de vereenigde machten van Sampson en Schley moet hij afwachtend of ontwijkend blijven. Volgens een telegram uit Key West heeft de vice-president van de Cubaansche Junta, die daar is aangekomen, verklaard, dat er op het eiland de grootste ellende heerscht onder de op- standelingen. De verliezen der Spanjaarden zijn in Cardenas zeer aanzienlijk geweest. Een enkel projectiel heeft 13 personen gedood. Alle schepen, die zich in de haven bevonden en alle magazijnen zijn vernield. De //Herald" zegt, dat de Cubaansche opstande- lingen zich bereid hebben verklaard om tegen de Spanjaarden te vechten, onder voorwaarde, dat de Amerikanen na het einde van den oorlog het eiland weer verlaten. Verschillende telegrammen uit Amerika van gisteren wijzen er op dat een groote zeeslag in de Cubaansche wateren, zooal niet begonnen, dan toch aanstaande is. Het eskader van admiraal Cervera zou in de val zitten en door de twee Ameri- kaansche eskaders steeds nauwer worden ingesloten. Voor Havana bevonden zich negentien Ameri- kaansche schepen. Te New-York is een adviesjacht aangekomen met bevel alle hospitalen oogenblikkelijk gereed te maken om gewouden te ontvangen. Doktoren en ziekenverplegers hebben last gekregen om zich op hun post te begeven. De hoofdcommissie voor Belgie voor het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin weduwe, Regentes, heeft aan de hoofdcommissie in Nederland afgezonden de som van 4397,95 franc, zijnde het totaal van het voor dat doel ingezamelde geld van Nederlanders in Belgie vertoevende. Bij de voortgezette beraadslaging in de zitting der Tweede Kamer van gisteren over den per- soonlijken dienstplicht deelde de Minister van Oorlog mede, dat 't zijn vaste besluit was tot portie-verdeeling van het blijvend gedeelte over te gaan. In verband hiermede ontraadde hij het amendement-Van Kol, dat ruiling tusschen blijvend gedeelte uitsluit, als nadeelig voor rijke en werk- man, zonder dat 's lands belang in 't minst er mede gemoeid is. De heer Savornin Lohman huldigde Gladstone man was. Zij had hem niet gekend hij stierf, toen zij nog een klein kind was. Ondanks hare vreemde bevalligheid was Anna toch eene Nederlandsche. Haar Fransche afkomst was slechts eene overlevering voor haar. Haar voet had nimmer haars vaders geboortegrond betreden. Zij was in Nederland geboren, en haar vader, wiens beroep ik niet kon navorschen, had naar het scheen het grootste deel van zijn leven hier doorgebracht. Wanneer kreeg ik haar lief? Vraag mij liever, wanneer wij elkaar voor het eerst ontmoeten. Van 't oogenblik af dat mijn oog voor het eerst op het meisje viel, gevoelde ik als bij openbaring, dat leven en haar liefhebben voor mij hetzelfde beteekende. Tot op dat oogenblik was er geen vrouw op de wereld, wier aanblik mijn pols ooit sneller had doen kloppen. Meermalen had ik gehoord en gelezen van zulk een liefde, telkens had ik er om gelachen. Ik meende dat er in mijn hart geen plaats was voor zulk een overweldigenden hartstocht Thans echter beminde ik, zooals nooit te voren een man bemind had. Onze eerste ontmoeting had niet bijzonders Hare moeder, die aan een slepende ziekte leed, raadpleegde mij. In het eerst was mijn bezoek dat van een dokter, later kwam ik als vriend Ik kon zooveel ik wilde het meisje het hof maken. Zij woonden in een klein huis, in een der buitenwijken van de stad. Hoewel zij niet rijk waren, bezaten zij toch genoeg om van de kwellingen der armoede bevrijd te blijven. De moeder was een lieve, rustige, voorname vrouw, die haar lijden met gelatenheid droeg. Ik zeg haar lijden, want als groot staatsman, sterk in geloof, strijder voor recht en gerechtigheid en voor belangen zijns volks en lot verdrukten gansche wereld. Spreker achtte het ploegenstelsel, opgenomen in de wet, verkeerd, vreezende nadeel voor de manschappen in de tweede ploeg van het blijvend gedeelte, die geen werk zouden vinden gedurende 4 maaDden, welke zij vrij zijn, in afwachting dat zij als blijvend gedeelte moeten opkomen. Hij lichtte zijn amendement toe, strekkende de onbillijke werking van nummerverwisseling na de loting, zoo mogelijk te voorkomen door invoering van het stelsel van vrijwillige aangifte, met loting slechts voor het geval er al te veel of te weinig vrijwilligers zijnin het eerste geval tusschen de vrijwilligers onderling, in het tweede geval tusschen al de manschappen der lichting. De heer Pijnappel bestreed de nummerverwisseling als strijdig met het wezen van een nationaal leger, ook in het blijvend gedeelte. Is de arbeid van het blijvend gedeelte militieplicht, dan moet't zijn een plicht voor alien gelijk, zonder onderscheid. De heer Van der Zwaag beschouwde nummer verwisseling voor het blijvend gedeelte als herstel der nummerverwisseling in het algemeen. De heer Kerdijk bestreed krachtig het regeerings- voorstel als onbillijk, verdedigde het amendement- Van Kol, met bevoegdheid der toelating van loting tusschen porties van het blijvend gedeelte, met uitsluiting der geldkwestie-Van Kol. De heer Nolting verdedigt het amendement- Van Kol, als geheel in de richting der Regeeting, vooral nu de Katholieken er voor zijn. De heer De Ras stelt bij amendement voor nummerverwisseling tot manschappen van hetzelfde garnizoen te beperken. Anders is hij tegen het regeeringsartikel en voor het amendement-Van Kol. De heer Van Kol wijzigt zijn amendement, dat de lotelingen iiiet van nummer, maar van tijd van dienst verwisselen. Het amendement-Van Kol (wegvallen nummer verwisseling voor blijvend gedeelte) wordt verworpen met 58 tegen 37 stemmen. Het amendement- Lohman (billijker regeling nummerverwisseling) werd mede verworpen, evenals het amendement- De Ras tot beperking der nummerverwisseling tot het garnizoen. Het artikel is daarop goedgekeurd. De werkzaamheden, die de Tweede Kamer nog in het loopende samenzijn wachten, doen voor- zien dat de Kamer nog tot over de helft van de volgende maand zal bijeenblijven. met haar gezondheidstoestand was het treurig gesteld. Een duurzame verandering van lucht en omgeving was het eenige middel tegen hare ziekte. Dat zou haar zeker goeddoen. Ik had haar een vijftal maanden gadegeslagen en deelde nu volkomen de meening harer vroegere geneeskundige raadgevers, die ook verandering van lucht hadden aanbevolen. Ik gaf dezen raad met een benepen hartwerd hij opgevolgd, dan moesten Anna en ik scheiden. Waarom had ik, verliefd als ik was, in de verloopen maanden niet reeds het hart van het meisje gewonnen? Waarom liet ik haar heengaan, zonder dat ze de mijne was Het antwoord kan kort zijn. Zij beminde mij niet. Ze had mij dit niet met woorden gezegd, en toch wist ik het, Evenmin had ik haar met woorden mijne ge- voelens blootgelegd. Maar zij moet her geweten hebben. Als ik mij in hare nabijheid bevond, moet elke mijner handelingen het haar hebben verteld. Dwaas of blind zijn de vrouwen niet. Wanneer een man bemint als ik beminde, dan moet hij hooger staan dan een gewoon sterfelijk wezen, om den waren toestand zijns harten te kunnen verbergen. Ik had niet gesproken, omdat ik niet durfde. Onzekerheid met hoop is beter dan zekerheid met wanhoop. De dag waarop Anna mij afwees, zou voor mij gelijk staan met den dag des doods. Wat kon ik haar behalve mijn hart ook aan bieden Hoewel ik voor een pas beginnende aanvanke- lijk goed geslaagde, kon ik toch op dat oogen blik de vrouw, die ik tot echtgenoote begeerder DIt blad verscliljnt Woen»«las- en Vrijdagavoml, uitge»»nderd op Feestdagen, b»J den nitgever I'. J. «e Ter Henten. in op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1