n' Gemengde berichten. Telegrafische berichten. De Indische bladen spreken zeer geheimzinnig over de ontsnapping van Van der Heyde. Er zit blijkbaar wat achter. TER NEUZEN, 23 Mei 1898. Dikwijls reeds is er op gewezen, dat de bevordering van de onderwijzers, zoo openbare als bijzondere, vooral op het platteland veel te wenschen overlaat. De bond van Ned. Onderw. wil er nog eens de aandacht van de autoriteiten op vestigen, en heeft daarom in elke provincie, in een of ander centraal punt, eene groote ver- gadering uitgeschreven, waar een tweetal sprekers zich over deze zaak zullen laten hooren. Bedoelde vergadering wordt voor onze provincie in Goes gehouden, op Pinkstermaandag 30 Mei a. s., des morgeus te 11 uur, in //De Prins van Oranje". Sprekers zijn de heer K. ter Laan, hoofd eener school te Delft, en een lid van het hoofdbestuur van den bond. De bond hoopt voor het welslagen der vergadering op den steun van verschillende vereenigingen, hoofdenvereeniging, Ned. Ond. Genootschap, Volksonderwijs en Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen, en rekent op een druk bezoek, zoowel van leden als niet leden. Moge ook de pers er het hare toe bijdragen, om het streven der bondsmannen te bevorderen Jl. Zaterdag is de justitie uit Middelburg naar Waarde vertrokken tengevolge waarvan de onderwijzer J. 0. aldaar, ter zake van het plegen van ontuchtige handelingen met aan zijn zorg of opleiding toevertrouwde minderjarigen, is gevangen genomen en overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Sas vail Gent, 23 Mei. Bij de Zaterdag alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, zijn tot candidaten gesteld de heeren Dominicus van den Berg en Polydor August Bockstael. De stemming hiervoor zal plaats hebben op Dinsdag 31 Mei. Borssele, 21 Mei. Daartoe door den Burge- meester opgeroepen, kwamen belangstellenden in de viering van het Kroningsfeest heden avond ten getale van ruim veertig in het schoolgebouw bijeen. Met een gepaste toespraak werd de bijeenkomst door den heer A. de Priester geopend. Door den burgemeester werd medegedeeld dat hij eerst nu deze oproeping gedaan had, omdat de gemeenteraad hoopte, dat uit de burgerij zelve het initiatief tot feestviering zou uitgegaan zijn. De mededeeling, dat de raad besloten had op kosten der gemeente een schoolfeest te geven en tevens een armenbedeeling te doen, werd met luid applaudissement begroet. Verder werd besloten een commissie van twaalf leden te benoemen, welke een programma van feestelijkheden zou opmaken en waarover op een nader te bepalen dag de burgerij zou gehoord worden. Met eenparige stemmen tot eere-voorzitter be- noemd, verklaarde de burgemeester, die benoeming gaarne te aanvaarden en gaf hierbij de verzekering, dat hij, zooveel hij vermochl, zou meewerken om het feest te doen slagen. Tot voor- en vice-voorzitter, eersten en tweeden secretaris en penningmeester werden achtereen- volgens gekozen de heeren A. de Priester, C. van Asperen, H. de Priester, C. Allaart en C. M. Nijssen, die alien zich de benoeming lieten wel- gevallen. Met de verkiezing der heeren C. van de Velde, J. van de Velde, P. de Kok, J. de Krijger, J. Lous, C. de Krijger en M. van Houten werd de commissie voltallig. Met een opwekkend woord van den burgemeester, waarmede hij alien verzocht en aanspoorde om te trachten tot eene waardige feestviering te komen, werd de vergadering gesloten. 's Gravenhage, 23 Mei. Benoemd tot ont- vanger der directe belastingen te Gouda (buiten- wijken) de heer C. H. Engels, ontvanger de heer Ter Neuzen. te slechts oogen hebbende voor den vriend, die hem in nood had bijgestaan en nu als dood nederlag. De oude knielde naast zijn zoon neer. Den hemel zij dank geen deserteur Dick Dick spreek tot mij Ik ben het, je vader Spreek mijn jongen Alice wachtje. Om Godswil spreek Korporaal Selby opende de oogen. Ze hebben dien brief niet gekregen, kolo- nelmurmelde hij. Ik heb hem ingeslikt, toeu ik mij verloren zag. De omstanders zagen elkander aan. Het werd doodstil. Toen nog eens sprak hij Mijn vader en Alice, zeg hun Dick Dick hier ben ik Mijn vader, fluisterde hij, groet Alice zeg haar, dat ik geen laf hartige deserteur geenGe hebt nooit het vertrouwen in mij verloren, zeg vader Zijn oogen vielen dicht en openden zich niet meer. Het kamp leverde een aandoenlijk schouwspel op, te midden der doodsche stilte, door deWider- gaande zon beschenen, hiies laatsten adem uit. Allen hadden de pet afgenome^Tn wachtten in eerbiedige houding het einde af God zij met hem fluisterde de kolonel en de anderen prevelden het hem na. Amen, fluisterde de grijsaard. EINDE. Onder de gemeente Putte, in den Zuid-Weste- lijken uithoek van Noord-Brabant, had dezer dagen een brutale aanranding met berooving en poging tot doodslag plaats De koopman in pluimgedierte J. Thomas, vertrok 12 Mei om 4 uur 's morgens per hondenkar naar Antwerpen op geen vijf minuten afstand van zijne woning in de onmidellijke nabijheid der Belgische grens, krijgt hij plotseling met een zwaren stok een slag in den nek. Hij springt over de honden heen van de kar, maar ontvangt tegelijkertijd met een ijzeren voorwerp, waarschijnlijk een boksbeugel, een slag op het been, waardoor hij ter aarde stort, Terwijl een der beide aanvallers hem op hoofd en borst sloeg en trapte, doorzocht de andere zijne zakken, ontnam hem zijne portemonnaie en eene portefeuille, waarin papieren geld, samen ter waarde van 950 francs, en trachtte hem daarop met zijn eigen mes dood te steken. //Maak hem maar gauw af," zeide de een „'t is niet meer noodig," antwoordde de ander, //hij heeft al genoegDaarop verwijderden zich de beide aanvallers, den armen drommel, uit verscheidene wonden bloedende, voor dood latende liggen Deze kroop daarop naar eene nabijgelegen woning waar men, tengevolge van het vroege morgenuur, niets had gehoord. Hoewel op het oogenblik zijn toestand redelijk is, is hij niet buiten gevaar. De daders zijn nog niet ontdekt; men beweert echter dat zij reeds eenige dagen in die streek rondzwierven. Vermoedelijk is een van hen een een gedeserteerde soldaat, afkomstig uit Zundert, thans te Antwerpen verblijf houdende, een man die in die streken gevreesd is, door zijne ruwheid en buitengewone lichaamskracht. Een bewoner van de Kranenstraat in Den Haag, over wien bij de politie vele klachten inkwamen wegens geldafpersing, is Donderdagavond, door de politie aangehouden, verdacbt van diefstal van een mes. Den ganschen avond had hij genoemde straat in rep en roer gebracht, en de woesteling wilde met een mes dat hij bij een der buren zou hebben weggenomen, zijne vrouw te lijf. Op den publieken weg, in de nabijheid van Bredevoordt hebben Donderdagmiddag twee land- loopers een meisje aangerand om het schreeuwen te beletten, stopten "zij haar iets in den mond. Onraad bemerkende, kozen zij het hazenpad, doch een hunner werd in de nabijheid van Winsterwijk aangehouden en naar Aalten getransporteerd. Toen een deurwaarder te Haarlem verleden week uitvoering zou geven aan een vonnis tot uitzetting in de Tulpenstraat, vond hij de deur der woning gesloten. Nu dit geschied bij die zaken meer, zoodat een boodschap werd gezonden naar een smid. Maar toen deze kwam en de deur zou opensteken, waarschuwden de buren dat de bewoner er in was, en jawel, hij vertoonde zich aan het bovenlicht van de deur en, zoo nu en dan het hoogste lied uitzingend, trok hij neuzen tegen den deurwaarder en zijn helpers en sliepte ze telkens uit. De smid stak het slot open, doch nu bleek, dat de deur van binnen stevig was geschoord, zoodat tot geheel uitbreken moest worden overge- gaan, en eerst na een goed uur werken gelukte het binnen te komen, en werd het vonnis onder groot gejuich der buren uitgevoerd. In de Goudbloemstraat 16 te Amsterdam was de bewoonster van de 2d® verdieping, vrouw Storm, bezig haar waschgoed uit te hangen, toen ze hare buurvrouw op de binnenplaats opmerkte, vrouw Van Beeste. Men ving een gesprek aan en waarschijnlijk omdat vrouw Storm te veel op haar droogrek steunde, brak dit af en viel zij buiten het raam op het raamkozijn waar zij even bleef hangen en toen naar omlaag stortte. Vrouw Van Beeste pooede de vallende vrouw te van'gen. Helaas, werd zij het slachtoffer van hare menschlievendheid, daar het vrij zware lichaam haar een hevige schok toebracht, te erustiger daar haar toestand groote voorzichtigheid noodzakelijk maakte. Beide vrouwen werden per raderbaar naar't Gast- huis vervoerd. Vrouw Storm moest achterblijven en vrouw Van Beeste kon, nadat een verwonding aan 't been was verbonden, huiswaarts keeren. Echter vreest men, met het oog op haren4#l5tand, het ergste. Dezer dagen ontstond te Tiel tusscheu vier jongelui over kaartspelen een twist, die zoo hoog liep, dat een hunner, na op allerlei wijze door de drie anderen gesard te zijn, het mes trok, en een van deze ernstig verwondde. De dader heeft zich zelven in handen der politie gesteld. De grootste steiger in Nederland is op dit oogenblik in Utrecht te zien. Voor de herstelliug van het voegwerk van den Domtoren heeft men aldaar een steiger opgetrokken van den laagsten of eersten torentrans tot aan de spits, beslaande alzoo ruim twee derde van de eerbiedwaardige hoogte van den Domtoren. Een 76jarig man te Rotterdam was bij een kennis op bezoek, viel van de trap, bekwam een schedelbreuk en overleed aan de gevolgeu. Op Hemelvaartsdag zijn in Den Haag niet minder dan 7 minderjarigen aangehouden 4 Rotterdamsche knapen van 10-13 jaar, en 3 van gelijken leeftijd uit Delft. De jongelui waren weggeloopen om eens een kijkje te Scheveningen te nemen. Van'laatstgenoemd drietal, dat onderweg voor 40 centen jenever had gekocht en gedronken, was een der bengels op het strand in zoodanigen beschonken toestand aangetroffen, dat hij ter ont- nuchtering naar het commissariaat van politie gebracht moest worden. Zaterdagmiddag werd bij het station Veenen- burg aan de noodrem getrokken, omdat een be- jaarde vrouw, die door haar man was vergezeld, zeer onwel was geworden. Twee heeren boden hun diensten aan, doch bij aankomst te Haarlem bleek de vrouw reeds overleden te zijn. Men meldt het volgende Telt men onder het allesetend menschelijk geslacht vegetariers, onder het zachtmoedigste der zachtmoedige herkauwers, het schaap, blijken er te zijn, die smaak hebben in dierlijk voedsel. De kustvisschers te Sexbierum worden bij hunne komst uit zee, dagelijks opgewacht door eenige schapen, die niet tevreden zijn, voor men ze een rauw harinkje heeft laten verorberen, waarna ze welgemoed naar hunne weide terugkeeren. Tot nu toe is deze dieren die ongewoue ver- snaperiug nog steeds wel bekomen. Te Oppenhuizen was een 14jarige jongen in dienst bij een boer bezig eene koe, die aan het hek was vastgebonden, te melken. Men ver- moedt dat hij op den glibbereu grond is uitge- gleden, want men vond hem met zwaar gekneusd hoofd, waarschijnlijk door de koe met de achter- pooten doodgetrajit. Donderdagmiddag werd te Zomeren gedurende een hevig onweder doodelijk door den bliksem getroffen zekere H. d. B., een man van vijftig jaar, de kostwinner voor zijn ouden vader en zuster. Eenige boeren die wegens het weder in een naburige woning geschuild hadden, vonden hem dicht bij de woning tegen den grond gesla- gen, zijn pet aan flarden, een zijner klompen stuk, het hengsel van een mandje, dat hij aan zijn arm had midden door gebroken. Aan boord van bijna alle Amerikaanscheoorlogs- schepen vindt men dozijnen dieren, niet om geslacht te worden voor de equipages, maar Jouter voor hun plezier. Het beroemdste dezer scheeps-huis- dieren is Billy-major, een bok, die dertien jaren »gediend" heeft, en nu onlangs aan boord van de //New-York" overleden is. Het brave dier heeft een waardige begrafenis gehad en zijn staat van dienst wordt in de annalen van het schip bewaard. Een andere bok is Billy de Verschrik- kelijke, die als een hond aan boord van de //Terror" de bemanning vermaakt. De matrozen adoreeren het lieve dier. De //Maine" had drie katten aan boord, van welke er een, een zwarte, die Tom heette, is gered. Op den kruiser //Massachussets" is een kat, die geregeld slaapt in den mond van een der grootste kanonnen. De kruiser //Detroit" heeft onder zijn bemanning een aap, die bij parade het pakje draagt van een officier. Honden en papegaaien zijn de meest voorkomende beesten aan boord der Amerikaansche oorlogsschepen. Te Semarang is uit Australia een heele vlucht mannelijke en vrouwelijke officieren van het Leger des Heils neergestreken om den Tndiers onder zang en snarenspel de blijde boodschap te verkondigen. Tal van Chineezen en inlanders, zegt de //Javabode", kwamen de zonderliDge ver- tooning eens bekijkende heilsofficieren zouden zich ook in het huis des duivels, den schouwburg, aan het Europeesch publiek voorstellen, zei het blad. Ook nu schijnt in de Zuid-Afrikaansche Republiek nog behoefte aan onderwijskrachten te bestaan, althans een onderwijzer te Grahamstown schrijft in de Yacature z/Onlangs had ik de eer van een persoonlijk gesprek met den president, den heer Kruger. Z.Exc. vertelde mij, dat hij nog wel een goed aantal knappe Hollandsche onderwijzers in den Transvaal kon gebruiken." De schrijver voegt er bij, dat met //knappe" meent hij, bedoeld wordt, zich fatsoenlijk ge- gedragende. Misschien zijn ze in Zuid-Afrika op dit punt wel eena^eleurgesteld. Hoe hoog de golven der geesfdrift thans in Spanje gaan, bewijst het volgende Twee jongens van 16 jaar uit een klein plaatsje aan de Cantabrische kust van Noordelijk Spanje, besloten naar Santander te gaan om vandaar uit met een oorlogs- of koopvaardijschip naar Cuba te vertrekken en daar te strijden voor het vaderland. Hun ouders verzetten zich natuurlijk tegen dat plan. Toen de knapen, omringd door de geest- driftige dorpsjeugd, op het punt waren om naar Santander te vertrekken, wisten hun vaders hen van hun plan te doen afzien. In't geheim spraken zij echter af om des nachts hun voornemen toch ten uitvoer te brengen. Zij gingen aan boord van een klein zeilschip, dat zij vooraf gehuurd hadden en begonnen, goed van proviand en geld voorzien, lun tocht. Toen den volgenden morgen de knapen uit het ouderlijke huis verdweuen bleken, en in den omtrek geen spoor van hen was te outdekkenr telegrafeerden de ouders naar de politie der kuststeden van Noordelijk Spanje met het verzoek om de beide avonturiers aan te houden als zij mochten landen. Dezen wensch werd ook vervuld, maar op geheel andere wijze dan dat men gedacht had. Twee dagen na het verdwijnen der jongens spoelden er twee lijken aan het strand, die beantwoorden aan het signalement der jeugdige avonturiers. 't Aau- spoelen van wrakhout, waarbij het naambordje van het schip waarop zij waren vertrokken, deed alle twijfel ophouden. Men kan zich den toestand der ouders voor stellen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Vergadering van Vrijdag 20 Mei 1898. (Daar het ons niet mogelijk was om in het vorig nummer wilden we dit tijdig doen verschijnen, ook het laatste gedeelte der vergadering uitvoerig mede te deeleo, laten wii dit thans volgen. j^ED Aan de orde kwam punt 3. Verzoek van bewoners van Sluiskil tot verhooging der jaarwedde van de gemeentevroedvrouio Imandt-Be Pauw. Nadat lezing is gegeven van het adres deelt de Voorzitter mede dat het salaris der vroedvrouwen in de kom J 225 en. dat van die te Sluiskil 125 bedraagt. Hij stelt namens het Dag. Best, voor aan mej. Iraandt De Pauw eene verhooging te verleenen van 50, daar het college het niet billijk acht dat zij met de vroedvrouwen in de kom gelijk staat. De heer De FeijterIs eene verhooging van f 50 niet wat weinig. De heer Dees ziet niet in dat er iets onbillijks in gelegen is om haar gelijk te stellen met de anderen. Het is een uitstekende vrouw. die goed hare plichten weet en deze ook doet. Sluiskil heeft tegenwoordig reeds eene bevolking van 1000 zielen, waarvan de meesten uit den werkenden stand, van wie zij weinig geld ontvangt, als de Raad dus consequent wilde zijn zou zij eerder meer dan minder dan de in de kom gevestigde vroedvrouwen moeten hebben. De heer Wieland heeft er naar geiuformeerd en niets dan lof van haar vernomen. Maar een paar honderd gulden vindt hij toch voldoende. 't Is waar, dat hij hoorde dat ze erS gemakkelijk is en de menschen haar gerust kunnen ont- bieden, ook al wordt haar geen betaling verzekerd. De heer Dees verklaart dat ze te Sluiskil niet kan worden gemist, daar de menschen er anders geen hulp kunnen krijgen. Het is nog heel anders dan in de kom, waar ook de hulp van de geneesheeren kan worden ingeroepen. Waarom moet men inconsequent handelen door haar te stellen beneden de vroedvrouwen in de kom. Dat haar man aldaar onderwijzer is, mag men niet in rekening brengen, men moet echter de vraag stellen als ze weg ging en men moest een oproeping doen, zou men dan voor f 125 iemand kunnen krijgen. Van het salaris kunnen ze daar niet bestaan. De heer Moes Dat kunnen ze hier ook niet. De heer Wieland merkt op dat het in Sluiskil nog maar een begin is. De onderwijzer Imandt is naar hij meent juist te Sluiskil benoemd, omdat zijne vrouw verloskundige was, aan wien toen eene toelage van f 100 werd toegekend. De heer Van IJsselsteijn wijst er op dat de eerste aanvraag om verhooging direct is ingewilligd en haar f 25 meer is toegekend. De heer Dees blijft er bij dat, wanneer de Raad er prijs op stelt dat mej. Imandt te Sluiskil is, men haar dan ook gelijk moet stellen en geen onderscheid maken. De heer Wieland Ik geloof dat er wel een beetje speculatie onder schuilt, ofschoon ik niet tegen verhooging ben. Ze heeft Sluiskil reeds willen verlaten en is te Hulst benoemd; dat was echter met de bedoeling dat haar man daar ook zou benoemd worden als onderwijzer, dan had ze ons vaarwel gezegd en eenvoudig laten zitt en. Dat laatste is echter tegen- gevallen. Scheiden kunnen ze natuurlijk niet, waarom ze dan nu hier zou blijven. En nu komt dat adres, waarin van het doel waarom ze naar Hulst solliciteerde niets staat. De heer Dees gelooft niet dat er van hare zijde invloed op het zenden van dit adres is uitgeoefend en de bewoners dit hebben ingezonden met het oog op de belangen van Sluiskil, daar zij de eene of andere tijd toch zal vertrekken, omdat ze wordt achteruit gezet bij de andere gemeente- vroedvrouwen. Is dit niet meer het geval, dan verwacht men dat zij blijven zal. Hij stelt daarom voor haar 'tzelfde tractement te geven. De heer De Koeijer steunt dit voorstel. De heer Wieland is er niet bepaald tegen, maar meent dat iets minder toch voldoende was. De heer Van IJpselsteijn verklaart ook niet tegen verhooging te zijn, wat uit het voorstel van het Dag. Best, ook blijkt. Hij meent dat die verhooging echter meer geleidelijk moet zijn, waarom J 50 verhooging wordt voorgesteld. De vroedvrouwen in de kom hebben ook veel diensten waarvan weinig of geen betaling te wachten is. De heer Moes stemt dit toe. De heer Dees Hoe grooter de praktijk is, hoe meer ze ook kunnen verdienen, en hoe minder salaris ze eigenlijk noodig hebben. Tegenover hare plichten, die ze vervullen moet, si aan ook rechten. Vroeger is haar slechts f 25 ver hooging gegeven, maar dat was inconsequent. Men had haar gelijk moeten stellen. De heer Wieland kan niet daarmee instemmen, om haar om die reden nu meer te geven. Besluiten nemen van terug- werkende kracht, kan de Raad niet. I)e heer Dees constateert dat uit de houding van den Raad blijkt, dat de leden alien overtuigd zijn van de goede diensten van mej. ImandtDe Pauw. Dit doet hem genoegen. Hij handhaaft daarom zijn voorstel haar ook /225 te geven. De heer Moes schaart zich aan de zijde van het Dag. Best, en is voor geleidelijke verhooging. De heer Van der Moer acht het moeilijk om uit te maken wie meer of minder zou moeten verdienen men zou dan moeten onderzoeken hoeveel diensten ieder verricht. De heer Van IJsselsteijn verklaart dat het Dag. Best, zijn voorstel wijzigt en voorstelt 200 te geven, dus 75 ver hooging. Het voorstelDees, f 100 verhooging, in stemming ge bracht, wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren De Koeijer, Van der Moer, Dees en Visser, tegen de heeren Van der Hooft, Harte, Van IJsselsteijn, De Feijter, Moes en Wieland. Het voorstel van het Dag. Best, wordt nu beschouwd te zijn aangenomen en bepaald dat het tractement van mej. ImandtDe Pauw van af 1 Joni zal bedragen /200'sjaars. 8. Verzoek van Br. H. B. van Nes om ontslag als gemeente- geneesheer. Het Dag. Best, stelt voor om het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de goede diensten als geneesheer in de gemeente bewezen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. IK Verzoek van B. Buijze om benoemd te worden tot gemeente geneesheer. De heer Wieland zou daarover eerst nog wel eens willen spreken er komt toch nog een besloten vergadering. De heer Van IJsselsteijn Wat wil je er aan doen Je zoudt een oproeping kunnen doen, maar in geen geval iemand krijgen voor minder salaris. De heer Wieland Dat is ook de bedoeling niet, maar ik zou er toch liever eerst eens over spreken. Besloten dit af te handelen na de geheime zitting. lO. Af en overschrijvingen in de gemeentebegrooting voor 1897. Besloten wordt tot afschrijving van verschillende posten in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2