A Igemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaander KERMIS te Axel, De oorlog tusschen AMERIKA en SPANJE. Hoe Dick „deserteerde. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzendincf van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. VIEJIR/KIXIEilZilXsr C3- OPGAVEN VAN CANDIDATEN, FEUILL ETON Dick had nauwelijks den tijd gehad tbuis te komen, toen hem een brief gebracht werd, de verblijdende tijding bevattende, dat hij tot korpo- raal bevorderd was. Hij wierp zijn pet in de lucht en riep luid hoera tot zijn makkers kwamen en hem vroegen of hij een fortuintje had opgeloopen. Dick's vader had het blijde nieuws opgewonden ontvangen. Dat is twee jaar vroeger dan ik, zei hij tot Alice, Dick's verloofde. Maar helaas, eenige dagen daarna bracht men hem slechte tijding. Een oude kameraad schreef hem, dat korporaal Selby vermist werd. Hij was met een missive uitgezonden, doch de boodschap had haar be- stemming niet bereikt de boodschapper was niet teruggekeerd Het was verschrikkelijk voor den ouden man en bij het lezen der laatste regels scheen het hem te machtig te worden. Een donkere bios kleurde zijn wangen rood, het hoofd zonk achterover op de schouders en hij kreunde zacht. Miju God mijn God stamelde hij telkens de laatste regels overlezende. „Het is hard om het te zeggen," zoo luidde de brief, //inaar er blijft "ons niets anders over dan e vermoeden, dat hij gedeserteerd is. De kolonel eeft als zoodanig rapport over hem uitgebracht." aanvang nemende Maandag 30 Mei en eindigende Douderdag 2 Juni 1898, des nachts te 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Wij gaan er niet op vooruit met het nieuws. Vroeger werd altijd eenige dagen vooruit aange- kondigd, wanneer de Amerikaansche eskaders Spaansche schepen gingen vernietigen of kust- plaatsen gingen veroveren. Maar nu moeten we ons vergenoegen met de geheimzinnige mede- deeling, dat er binnen 24 uur belangrijke ge- beurteuissen verwacht worden de censuur verbiedt echter nogal verstandig het openbaar maken van bijzonderheden der bewegingen en plannen. Wat kan er gebeuren Het is moeilijk te raden. Cervera ligt met zijn smaldeel nog te Santiago de Cuba, heeft daar de gelukweuscheu ontvangen van de Spaansche regentes en is er toegejuicht door een dichte menigte, die op de kaden zich verdrong om de Spaansche matrozen te zien. Twee Amerikaansche schepen hebben Guantanamo, een plaats ten oosten van Santiago, beschoten, maar de Spanjaarden verjoegen hen en beletten een lauding. Waar Sampson zich op 't oogenblik bevindt is niet bekeud, en 'tis dus moeilijk te gissen, welke de ^belangrijke" gebeurtenissen van den eerstvolgenden dag zullen zijn. Een landing van troepen op Cuba op groote schaal schijnt uitgesteld te zijn. De Filippijnen winnen het in dezen in belang- rijkheid. Onder generaal Otis zijn de eerste 3000 man daarheen vertrokken. Er zijn genoeg vrijwilligers, ook voor een groote expeditie naar Cuba, maar de uitrusting enz. is niet al te best in orde. In 't geheel hebben zich 92.580 vrij willigers aangeboden. De „jeunesse doree", de Roosevelt's, de Astor's en de Wadsworth's hebben zich in een vaderlandslievende bui bereid verklaard om officiersposten te bekeeden, maar niet alle bladen zijn daarmee ingenomen. Er zijn er, die geschiktheid en bekwaamheid een beteren maatstaf achten bij het bezetten dier plaatsen. Deze rijke Deserteur mijn jongen Mijn Dick Gerech- tigheid stamelde bij 't Was een angstkreet, zooals hij wellicht voor het eerst van zijn leven geuit had. De brief viel hem uit de handen. Hij nam hem op en trachte hem te herlezen doch hij zag niets meer dan een mist te midden daarvan het eene woord „deserteur." In een plotselinge uiting van hartstochtelijke verontwaardiging scheurde hij den brief aan stukken en wierp ze op het vuur. Toen viel hij voorover op de knieen en snikte als een klein kind Zoo vond Alice hem. Terwijl ze zijn verhaal aanhoorde, veranderde haar gelaat. De vriendelijke zachtheid erop maakte plaats voor een harde, stugge uitdrukking, Het is alles gelogen, zei ze toen hij geeindigd had. Dick kan niet deserteeren. Ik zal het nooit geloven, hij moet gedood zijn. En ze barste in snikken los. Ware hij maar gestorven, murmelde de oude. Het ware duizendmaal beter geweest Er zou troost in gelegen hebben, te weten dat hij voor zijn vaderland gestorven was. Maar een deserteur Hij kon niet voortgaan. De kolonel moet een vergissing gemaakt hebben, hield het meisje vol. Ook zij zou hem lievergestorven dan onteerd weten. De oude schudde het hoofd. Neen, neen, hij is een man, die weet, wat hij zegt, ik ken hem. Hij faalt niet. Langzaam begon hij zijn medailles van zijn uniform te verwijderen en legde ze een voor een voor zich op de tafel. heeren zijn nog geen geoefende en geharde sol- daten en dat wordt men ook niet in een veertien- dagen. Aan vrijwilligers voor de vloot zal ook wel geen gebrek zijn, nu men uit oude papieren de bepaling heeft opgedoken, dat een premie van f 250 moet worden uitgekeerd aan iederen zeeman, die meehelpt om een vijandelijk schip te vernietigen. Het eskader van Dewey zou volgens deze wet recht hebben op een premie van 500.000, en het schijnt dat deze som opgevraagd zal worden. De oorlog zal zoodoende nogal kostbaar worden en het mag betwijfeld worden of de man, die het voorschrift ontdekt heeft, een rechtsgeleerd adviseur der regeering is, zooals een der bladen hem noemde. De Vereenigde Staten behoeven echter niet op een kleintje te zien. Het ministerie vraagt nu weer prijsopgave voor de levering van twaalf torpedobooten, zestien torpedojagers, vier schepen ter verdediging der havens en drie pantserschepen. De laatsten moeten zijn van het type-Alabama, onlangs van stapel geloopen. De torpedojagers moeten een snelheid hebben van 28 knoopen, de torpedobooten van 26 knoopen. Het is te hopen, dat de oorlog niet zoo lang zal duren, dat deze schepen nog kunnen meevech- ten. Maar van toegeven is aan Spaansche zijde nog geen sprake. Sagasta heeft in den Senaat plechtig verklaard, dat Spanje nooit den vrede zal aanvaarden, zoo daarbij de onschendbaar- heid van het gebied niet wordt gehandhaafd en in dit geval zou Spanje den strijd volhouden tot het uiterste. Het nieuwe kabinet, dat voor de Cortes optrad, zal het hiermeee wel eens zijn. Nieuws omtrent den oorlog ontbreekt overigens bijna geheel. Men is het eens geworden over de uitwisseling der twee Amerikaansche dagblad correspondenten tegen Spaansche gevangenen. De heeren journalisten mogen van geluk spreken, dat zij zoo'n avontuurtje beleefd hebben. Volgens de /Temps" zou Domingo Alvares Capote, vice- president van de Cubaansche republiek, op weg zijn naar de Vereenigde Staten om met Mc Kinley te onderhandelen over een toezicht van de Unie op de geldelijke aangelegenheden van Cuba. Eindelijk kan nog vermeld worden, dat het Amerikaansche oorlogsschip /New-York" de Spaan sche bark /Carlos F. Rosses", van Montevideo naar Havana en geladen met gedroogd vleesch, genomen heeft. Het schip is naar Key-West ge- Alice zag hem vragend aan. Wat doet ge vroeg ze ten laatste hopeloos. Ze zijn besmet, zei hij bevelend. Ik zal trachten ze terug te verdienen. Als ik het niet kan wel nu dan hebben ze haar waarde verloren. Wat wilt ge vroeg ze gejaagd. Ik zal Dick vervangen, zoo de kolonel zijn toestemming wil geven, was het antwoord. Zes maanden waren voorbijgegaan sedert Selby's verdwijnen, toen een wacht de tent van den kolonel binnentrad en een vreemdeling aandiende, een grijsaatd met door de zon verbrand gelaat en een betreurenswaardig voorkomen. Hoe zijt ge hier gekomen Twee maanden heeft de vijand mij gevangen gehouden. Ik ben ontsnapt en overgeloopen. Goed En tot den wacht Zie of er een plaats vacant is. Om u te dienen, kolonel, sergeant Thomsen is nog niet vervangen. Goed, steek hem in uniform. Een kwartier daarna werd de gevangene, ge- schoren, gewasscheu en verkleed, bij den kolonel binnengebracht. Ge hebt reeds gediend? Welk regiment? Het 37Bt0, was het antwoord. Zoo, naam en rang? John Selby, sergant-majoor. De kolonel sprong op. Selby ja, nu herken ik u En hij stak hem beide handen toe. Er volgde een drukkende stilte. Ik vermoed ik denk dat ge gekomen zonden en zou een waarde vertegenwoordigen van 125.000, Het voornemen schijnt te bestaan om aan de leden van de Staten-Generaal, behalve hun per soonlijk bewijs van toegang voor de inhuldigings- plecbtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, nog een of twee toegangsbewijzen, ten gebruike voor anderen, toe te kennen. Op de Cour welke daags te voren door H. M. de Koningin ten paleize wordt gehouden, worden uitsluitend te Amsterdam woonachtige dames ont vangen. De minister van justitie vestigt de aandacht op de verdachte praktijken van zekeren C. Haal, die opgeeft te wonen no. 4 Dukestreet Charing- Cross, Louden, W. C., en in Nederlandsche bladen aanbiedt om zonder eenig onderpand leeniugen te sluiten, waarvoor men vooraf f 2 voor on- kosten moet zenden. Tegen gemelden Haal zijn verschillende klachten ingekomen en volgens in- lichtingen der Londensehe politje is deze een zwendelaar, voor wien men bijzonder op zijn hoede behoort te zijn. Het bestuur van den //Bond van brieven- gaarders," niet tevreden met den naam van z/brievengaarder," heeft zich tot prof. J. te Winkel te Amsterdam gewend, met het verzoek het be stuur behulpzaam te zijn in het zoeken van een woord, dat niet met de taalregels in strijd is en beter de bevoegdheid der betreffende personen uitdrukt. Een 65tal leerlingen van gymnasium en hoogere-burgerscholen hebben zich aangesloten bij de //vendel wacht", die in September zal wor den vertoond. De jongens krijgen een bruin fluweelen pak en een hellebard. Omtrent het reeds bekende gebeurde met Van de Heyde, den ter dood veroordeelde en uit de gevangenis te Padaug ontsnapte, ontving de z/Javabode" van daar d.d. 23 April het telegrafisch bericht, dat hij nabij Kajoetanam na hevig verzet gevat was. Dienzelfden nacht is hij aan de gevolgen van zijn daarbij bekomen verwondingen in het militair hospitaal overleden. Ook Marianna, de vrouw, die zijne ontvlucbting mogelijk maakte, viel in handen der politie en werd dien dag per eersten trein te Batavia aan- gebracht. zijt in verband met uw zoons deserta ver- dwijning. Ik ben gekomen om bij het 37ste regiment als vrijwilliger te dienen in zijn plaats hij hield den adem in dat is al wat ik doen kan. Belet het mij niet, vroeg hij smeekend. Weer was er stilte. Ge kunt niet weigeren om mij in de ge- legenheid te stellen voor mijn zoon het is alles wat ik doen kan, om goed te maken, wat hij misdreef Weigeren? vroeg de kolonel bijna ruw, tracbtende zijn aandoening te verbergen. Vertel mij nu, hoe ge er in geslaagd zijt te ontvluchten. Waren er nog meer gevangen Ik geloof nog 7- Maar ik heb ze niet ge- zien, ik hoorde ze kreunen. God geve, dat zij niet te verduren hebben, wat ik verduurd heb en hij veegde zich de oogen af. Zeven dagen later na zonsondergang bracht men eenige invalide ontvluchten, in het kamp binnen. Meer dood dan levend werden ze ontvangen. Een blies kort daarna, tengevolge der groote hitte en bovenmenschelijke krachtsinspanuing den adem. uit. Een ander bezwijmde kort daarna. Hebben ze je gedood, trouwe makker? vroeg een derde zich over het uitgeputte lichaam van den gevangene heenbuigende. Selby Selby, doe je oogen open Selby De oude Selby spitste de ooren. Verschrikt zag hij op. Selby Selby vroeg hij bui ten adem korporaal Selby Dezelfde, antwoordde de andere onverschillig, nit Woenailag- ea biJ OK Te' De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinadag den 1 Jnni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing ran vier leden ran de Provin cial Staten van Zeeland, in het Kiesdistrict Hulst, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags nesfen tot des namiddags vier uren, bij den Burgemeester der gemeente Hulst (hoofdplaats van het kiesdistrict) kunnen worden j ngeleverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaren moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste veerlig k lexers* bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer der personen, die de opgave hebben onder teekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar- voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geer. voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, den 23 Mei 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Heer Directe ur der Directe Belastingen enz. te Middelburgden 20en Mei 1898 invorderbaar verklaarde kwartaalsch kohieren der personeele belasting dezer gemeente, over den jare 1898, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 21 Mei 1898. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. p—HW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 1