Gemengde beriehten. TER NEUZEN, 10 Mei 1898. In de op Vrijdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Onderzoek geloofsbrief en verdere stukken nieuw gekozen lid van den Raad benoeming leden stem- bureaux reclames hoofdelijken omslagverzoek onderwijzer J. Verhage om eene gratificatieaan- bieden verslag toestand gemeente; verzoek J. A. Donze, wijzigen voorwaarden pacht oostelijk ge- deelte begraafplaatsid. bewoners Sluiskil ver- hoogen jaarwedde gemeentevroedvrouw I. de Pauw id. Dr. II. B. van Nes om eervol ontslag als gemeentegeneesheerid. D. Buijze om benoemd te worden tot gemeentegeneesheer; af- en over- schrijviugen in de gemeentebegrooting voor 1897 abonnement plaatsen advertentien in couranten ingekomen stukken, enz. Mejuffrouw Anna van Nunen, onze stadge- noote en thans leerlinge der kweekschool voor onderwijzeressen te Etten (N.-Br.) is dezer dagen te 's Bosch bij het examen voor onderwijzeres geslaagd. Boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijsvret, is tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs een subsidie verleend aan de gemeentenClinge f 2000, Koewacht f 1850 en Overslag 225. Axel, 14 Mei. Heden werd alhier door den notaris P. Dregmans, ten verzoeke van Jac' Wolfert Lz. en de erven zijner overledene vrouw Janna Dieleman, in het logement //Het Gulden Vlies", in het openbaar geveild een woonhuis, verdere aanhoorigheden en erf in de Koestraat te Axel. Kooper de heer Hub. Harinck te Axel voor 1600. Sas van Gent, 16 Mei. Gisteren gaf de alhier gevestigde duivenmaatschappij, //De Vrede", haar eerste duivenwedstrijd voor dit jaar. 178 deel- nemende duiven waren ingeschreven, die om 11 uur en 20 min. te Doornik vrerden losgelaten, waarvan alhier de eerste om 12 uur 10 min. aankwam. De eerste prijs met de regelateur behaalde Baete te Selza'ete, wiens duif met een gemiddelde snelheid van 1 545.7 meter per min. had gevlogen, de andere eereprijzen werden in volgorde toegekend als volgt2" prijs C. Mestdag te Selzaete 1541.7 M.3° prijs Van den Berghe te St. Jansteen, 1528.8. M.4° prijs Cam. Bleijenberg te St. Jansteen, 1517.7 M.5° prijs Lafaut te Saffelaere 1499.3 M.6° prijs Van de Voorde te Wachtebeke 1492.5 M.7° prijs P. J. Hamelynck te Sas van Gent 1491.8 M.8° prijs Audenaerde te Koewacht 1485.7 M.9° prijs Allefs te Koewacht 1480.9 M. 10° prijs Bracke te Wachtebeke 1479.8 M.11° prijs Buijscher te Moerbeke 1468.3 M.12° prijs Lafaut te Saffelaere 1450.5 M.13° prijs Van Acker te Wijnkel 1445.4 M. en de 14° prijs Saeghers te St. Jansteen 1442.9 M., terwijl voor de serie van drie duiven, de wekker werd toegekend aan P. J. Hamelynck alhier. Het getal meters opgegeven achter iedere naam, duidt aan de gemiddelde snelheid per minuut gevlogen, die hier groot moet genoemd worden, daar de duiven tijdens de vlucht zeer slecht weer troffen en een donkere lucht. Gisteren gaf de alhier gevestigde handboog- societeit //St. Sebastiaan" haar eerste prijsschieting voor dit jaar. Wegens het buitengewoon slechte weder waren weinig liefhebbers opgekomen, 33 schutters werden ingeschreven, de hooge vogels werden geschoten als volgt van den man, en hij en zijn aanvaller tuimelden vechtend door de nauwe deur. z/Hoera de deur is gewonnen riep ik, terwijl ik over de heg sprong en naar het tooneel van den strijd snelde, op den voet gevolgd door den dokter. Ofschoon Carriston's goed overlegde aanval zoo krachtig en onverwacht was, dat de man er voor bezweek, ofschoon onze aanvoerder het be haalde voordeel had benuttigd op een geschikte manier, door dien harden kop zoo heftig mogelijk tegen den grond te slaan, toch betwijfel ik of hij het werk alleen zou hebben gedaan gekregen. De boer was een gespierde kerel en Carriston slechts een aankomeling. Onze komst beslechtte de zaak echter spoedig. //Bind hem I" hijgde Carriston, //er is touw in mijn zak." Hij scheen op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Terwijl Carriston zijn neerge- velden vijand omklemd hield en Brand op zijn schouders knielde, op zijn hoofd zat of iets anders nuttigs deed, trok ik uit den zak, waarin ik allereerst zocht, een flink eind half duims touw en had het onuitsprekelijke genoegen mijn stuur- schen vriend op hardhandige wijze stevig te binden. Hij moet de touwen om zijn polsen zeker nog dagen lang gevoeld hebben. Toen wij eindelijk konden opstaan en hem hulpeloos op den vloer van zijn eigen keuken lieten liggen, betoonde ik groote zelfverloochening door hem niet eenige schoppen en trappen toe te dienen, terwijl hij op ons vloekte in zijn platte boersche taal. In de gegeven omstandigheden schonk dit hem zeker eenige verlichting. Weer op zijn verhaal komende, stond Carriston Oppervogel ad 40 frank door A. Nevejans alhier, 1° zijvogel ad 20 frank door L. Steppe te Westdorpe, 2° zijvogel ad 20 frank door A. Wege te Bouchoute, de twee kallen ieder ad 10 frank door Ch° Stijaert en A. de Guytenaere, beiden te Westdorpe. Nog werden geschoten door L. Steppe vier kleine vogels, door Ch° Steijaert, Th. Steijaert en A. Govaert alien te Westdorpe, ieder een kleine vogel, zoodat de Westdorpsche schutters thans blijken hebben gegeven van hunne geoefendheid in het hanteeren der handboog. Door een paar arbeiders werd aan het strand te Borssele een zeehond gevonden, waarvan het gewicht op 150 pond werd geschat. Daar het dier twee versche wonden in den buik had, moet het kort voor dat "het gevonden werd zijn gedood. De huid is voor 1 verkocht, terwijl de viuders voor de traan nog een aardig duitje kunnen ontvangen. Teneinde meer belangstelling voor het her- halingsonderwijs op te wekken, hebben Burg, en Weth. van Rheden besloten, bij wijze van proef, aan de leerlingen die het meest van het onderwijs hebben geprofiteerd, eene belooning toe te kennen en daarvoor voor iedere school drie spaarbank- boekjes met bedragen van 2,50, f 1,50 en 1 te bestemmen. Naar gemeld wordt bevindt. de bekende Van Deth zich te Antwerpen en heeft hij geen plan om naar Nederland terug te keeren. Men meld uit Delft dat de heeren P. Note- boom en J. B. Schulten, aannemers, die zich toe- leggen op het maken van brongas-installatien, op hun eigen terrein een proef hebben genomen. Na boringen op verschillende wijze, kwam op een diepte van 16 M. een straal naar boven van gas, water, zand en veen, tot op een hoogte van 16 M. Drie uren hield die fontein aan, nam toen in kracht af, kwam eenigen tijd tot rust, om daarna tot geringere afmetingen opnieuw in werking te treden, en bleef verder afwisselend aanhouden. Het gas bleek wel ontvlambaar te zijn, doch brandde met eene weinig lichtgevende vlam. Na inwerping van 2 kub. meter water in de buis, wierp deze slechts een klein gedeelte water weder uit. Een gasbron was dus ontsloten, doch de vraag niet opgelost op welke wijze daarvan een practisch gebruik te maken. Door een eenvoudige inrichting mocht het gelukken een gelijkmatig opborrelende gas- ontwikkeling te verkrijgen, een gashouder van ongeveer 1 i kub. meter inhoud werd boven de buis opgesteld, de bestaande leiding in het perceel van den gasmeter afgekoppeld en aan den gashouder aangesloten, en de nieuwe installatie was voor het gebruik gereed. De bron werkt tot nu toe regelmatighet gas is constant gebleven tot op een hoeveelheid van ongeveer 2 kub. meter per 24 uur; de Auerbran- ders geven een helder lichtbij een behoorlijke regeling van de drukking gloeien de kousjes over hun voile lengte. Het gas wordt voor verlichting der woning en het koken der spijzen gebruikt. De scheikundige samenstelling van het gas komt met het Noordhollandsche brongas overeen. Tot heden blijft de bron geregeld leveren, doch de tijd zal moeten leeren of hier aan een blijvende, dan wel aan een tijdelijke gasbron moet worden gedacht. Te Tiel geraakte Zaterdagmorgen een driejarig kind in de sloot voor de woning der ouders te water. Toen de moeder eenigen tijd later haar kind daar vond, was het reeds verdronken. Een gefortuneerd ingezetene van Leiden ont- ving Vrijdag in den loop van den dag een brief, eenige oogenblikken stil met den blik op zijn vijand, die daar op den grond lag. Eindelijk vond hij woorden. Waar is zij Waar is de sleutel, hond bulderde hij, terwijl hij over den kerel heenboog en hem hevig schudde, wat mijn hart goed deed. Hij kreeg geen antwoord dan de reeds vermelde uitdrukkingen, die ik hier niet zal herhalen, en daarom maakten wij de zakken van den ellendeling open en zochten daarin. Tusschen de gewone voorwerpen vonden wij werkelijk een sleutel. Carriston greep dien en onder het geroep //Made line Madelineik komsnelde hij als een gek de kamer uit, de bewaking van onzen ge- vangene aan Brand en rnij overlatende. Ik stopte mijn pijp, stak die aan en keerde terug naar mijn gevallen vijand. Zeg eens, oude klant," zei ik, terwijl ik hem zacht met de punt van mijn laars aanraakte ,/laat dit een les voor je wezen. Herinner je maar, ik heb je gezegd, dat beleefdheid niets kost. Als je mij een behoorlijk bed had gegeven in plaats van mijn arm gebeente zich te laten vermoeien op dien verwenschten stoel, dan hadt je, wat mij betreft, heel op je gemak kunnen voortsukkelen in je schelmerij." Hij was zeer ondankbaar zoodat ik mijn lust voelde aangroeien om hem eenige schoppen en trappen toe te dienen. Ik durf er niet op zweren, dat ik niet een weinig aan de verzoeking heb toegegeven, //Stop hem een doek in den mond," riep Brand plotseling. //Daar komt een dame." Met genoegen voldeed ik aan het verlangen van den dokter. houdende uitnoodiging zich des avonds half elf te bevinden aan den Vinkweg, ter hoogte van de zaag- molen en alsdan aan een zich daar te bevinden persoon /150 in goudgeld ter hand te stellen. Het slot van den brief behelsde de bijvoeging, dat bij niet-voldoening voor den geadresseerde de gevolgen niet te berekenen zouden zijn. Nadat de politie met den inhoud van het schrijven in kennis was gesteld, belastte deze zich met de verdere uitvoering der zaak en vond op de aangewezen plaats en tijd werkelijk een jongen man, die blijkbaar iemand stond af te wachten. Overrompeld zijnde, bleek de man in het bezit te zijn van een met 6 scherpe patronen geladen revolver, een dolk eu boksbeugel en een groot zakmes, welke wapens hem natuurlijk op staanden voet werden afgenomen. Hij werd vervolgens overgebracht naar het politiebureel en aldaar in voorloopig arrest gesteld, tot nader over hem zal worden beschikt. Vrijdagmiddag werden door een baldadige hand twee schoten gelost op de hoogere burger- school te Delft. De kogels kwainen terecht in de bovenruit van het raam van een der beneden- lokalen en veroorzaakten twee gaten van 3 eu 2 c. M. Een der kogels ging langs het hoofd van een leerling, wat onder leeraars en leerlingen een groote ontsteltenis teweegbracht. De politie heeft de daders ontdekt en proces-verbaal opgemaakt. Op den provincialen weg tusschen Putte en de Hollandsche grens hebben twee Belgische land- loopers den veekoopman J. Thomas op brutale wijze aangevallen en hem van zijn geld, ruim 1000 francs, beroofd. Bovendien is de man zoo mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. Zaterdagochtend zagen twee sjouwerlieden te Dordrecht in de Binuen-Kalkhaven een zwart lederen koffertje drijven. Bij onderzoek bleek dit te bevatten het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. B. C. huisknecht in een hotel te Amsterdam, kreeg Donderdagavond, met zijne vrouw op een bruiloft zijnde, daar met haar twist, omdat hij meende dat zij zich tegenover een anderen man gedroeg zooals niet behoorde. En toen zij 's mor- gens om 5 uur de bruiloft verlieten, kregen zij hierover opnieuw ruzie, met het gevolg dat zij samen niet naar hunne woning in de Enge-Kerksteeg gingen, maar dat de man naar zijn hotel in de Warmoesstraat ging en de vrouw naar huis. Toen zij omstreeks een kwartier thuis was, verscheen ook haar man, en voor haar staande, haalde hij een revolver voor den dag en loste een schot op haar. Dit miste echter, waarop de vrouw de trap afvluchtte, Twee kogels werden haar nog achterna gezonden, waarvan een haar licht aan het hoofd yerwondde. Het echtpaar was reeds 17 jaren getrouwd. De gemeenteraad van Wassenaar heeft besloten, bij de a. s. feesten een premie uit te loven aan hem, die zijn woning het fraaist versiert. Aan de bewoners van huizen, die een huurwaarde heb ben tot 75, zal een belooning in geld worden toegekend voor de fraaiste versiering. Er zijn uitgeloofd 5 prijzen een van f 10, een van 7,50, een van 5 en twee van 2,50. Aan de bewoners van huizen met een huurwaarde boven 75 zal voor de fraaiste versiering, namens den Raad als souvenirs worden aangekocht 5 fraaie portretten van de Koningin. Dinsdagavond, omstreeks halftwaaf, werd in de nabijheid der Kattenburgerkade te Amsterdam eenig gerucht gehoord, dat gevolgd werd door een zwaren plomp in 't water. De daar wonende menschen, die hierop uit huis toeschoten, zagen bij het water tegen een lantaarnpaal een parapluie staan. Vermoedende dat iemand in 't water was geraakt, begon men te dreggen en slaagde men er in na een half uur het lijk van een meisje op te halen. Den volgenden morgen mocht het der politie gelukken om de identiteit van de verdronkene vast te stellen. Het bleek te zijn de Sljarige Margaretha Kesler, wonende Mariniersplein 10. Bij onderzoek bleek verder, dat haar verloofde, zekere Klampers, met wien zij Dinsdagavond was uitgegaan, evenmin was thuis gekomen, zoodat het vermoeden rees dat ook hij omgekomen was. Dat vermoeden" werd, helaas, den volgenden avond bewaarheid, toen het een neef van den jongen man mocht gelukken op dezelfde plaats, waar het meisje was opgehaald, ook het lijk van Klumpers te vinden. Omtrent de oorzaak tast men nog in't duister. Wel beweren sommigen dat zij het paartje hebben Juist op dat oogenblik kwam Carriston terug. Ik verlang geen reden te geven tot onaangenaam- heden in mijn eigen huis, maar toch moet ik verklaren, dat hij vergezeld werd door het schoonste schepsel, dat menschenoogen ooit aanschouwd hebben. Ja, zij was bleek, zij zag er mager en zwak uit, haar gelaat droeg de sporen van angst en lijden, maar toch was ze schoon te schoon voor deze wereld, dacht ik, terwijl ik haar aankeek. Half bevreesd, half vertrouwelijk klemde zij zich aa,n Carriston vast en hij gelukkige kerel sloeg geen acht op onze aanwezigheid, maar bedekte haar liefbleek gelaat met kussen. Verduiveld ik word romantisch als ik nog denk aan dat minnende paar. (Wordt vervolgd.) hooren twisten, anderen zeggen weer dat zij het ineisje in het water hebben zien springen en dat de jonge man dit voorbeeld volgde, doch zeker weet men 't niet. De ouders van Klumpers zeggen dat dejougelui sedert Kerstmis geengageerd waren en dat zij nimmer met elkaar overhoop hadden gelegen. Ook Dinsdagavond, toen zij samen de ouderlijke woning verlieten was er niets voorgevallen. Te Deventer overleed in het ziekenhuis een knaapje van 4 jaren aan brand wonden in de keel, door het drinken van kokende koffie, waartoe hij den ketel aan den mond had gebracht. Het knaapje had meermalen gezien, dat zijn moeder op deze wijze koffie dronk, maar het had niet begrepen, dat zij dit alleen deed wanneer de koffie koud was. Bij het afgraven van een terp aan de Bolswarder vaart, bij Harlingen, in de nabijheid van het Hooghout, zijn zeven geraamten van menschen te voorschijn gekomen, hetgeen met vroeger gevondene reeds een dertigtal zal bedragen. Deze geraamten liggen zij aan zij, zoodat sommigen denken aan een voormalig kerkhof. Waarschijnlijker is het echter, dat op deze plek in de middeleeuwen een strijd is geleverd en dat men aldaar de lijken heeft begravenvoor een kerkhof liggen de geraamten wat te dicht bij elkander. Bij den landbouwer Te R., te Deventer, werd in den laatsten tijd herhaaldelijk ingebroken en geld ontvreemd, zonder dat men den dader kon ontdekken. Zijne bureu waarschuwden Te R. toen, den vorigen avond, een persoon om zijn huis liep, die geen goede bedoelinged scheen te hebben. Te R. waarschuwde nu de politie, die zich in de woning van Te R. verborg. Om e'en uur kwam de dief door een luikje aan de straat binnen, waarna hij zich naar een vertrek begaf, en daar geld wilde wegnemen. Hij werd nu natuurlijk door de beide agenten gearresteerd. In den laatsten tijd is ook bij andere menschen ingebroken. Vermoedelijk is de gearresteerde ook hiervan de dader. Hij is gehuwd, vader van zes kinderen en niet arm. Van de manieren der soldateu in Indie geeft de Loc" het volgende staaltje Vier Europeesche militairen liepen op een avond omstreeks 9 uur over den weg van Kranggan. Nabij een Chineesche tapperij gekomen stonden zij stil. Twee hunner trokken hun jassen uit en gaven die, zoomede hun hoeden, aan de beide anderen over. Vervolgens gingen zij de tapperij binnen en vroegen om een flesch jenever. De eigenaar der tapperij, een Chinees, was in den waan met burgers te doen te hebben en gaf daarom ook bet gevraagde. Nauwelijks was een hunner in het bezit van de flesch, of ze gingen er alle zonder betalen van door. Te Parijs heeft een arrestatie van een dief plaats gehad op een wijze die zeker wel tot de zeldzaamheden behoort. Een winkelbediende, Bequerie genaamd, werd op heeterdaad betrapt op een kleinen diefstal, welke hij in een byouterie- winkel pleegde. Hij werd door een inspecteur van politie gearresteerd en naar het politiebureau geleid. Zonder zich te verzetten, volgde de dief den inspecteur. Op den pont d'Arcole gekomen, trapte Bequerie zijn geleider plotseling gevoelig op den voet, waardoor deze zijn arrestant even los liet, die van deze gelegenheid gebruik maakte om over de brugleuning in de Seine te springen. De moedige inspecteur bedacht zich echter niet lang en sprong den koenen winkelbediende na. De dief bleek een goed zweminer te zijn, maar de dienaar van de heilige Hermandad was hem in dezen tak van sport toch de baas. Weldra had de politieman zijn arrestant ingehaald en nu ontstond er in het natte element een worsteling. Spoedig waren de krachten der beide strijders uitgeput en terwijl zij reeds op het punt waren te verdrinken, kwamen eenige visschers met hun bootjes te hulp die den inspecteur en zijn prooi op het droge brachten. Uit New-York komt het bericht, dat er een complot ondekt is, hetwelk voornemens was het Witte Huis en het ministerie van Oorlog in de lucht te doen vliegen, Er werd 250 pond dynamiet en een groot vat nitroglycerine gevonden Een weddeDschap gingen onlangs twee heeren te Ilsenburg (Saksen) aan. Zij kregen verschil van meening over het aantal inwoners van de stad Brunswijk. A. beweerde, dat Rrunswijk minder dan 100,000 inwoners had, B. daarentegen van meer. Ten slotte stelde B. voor om de volgende weddenschap aan te gaan B. wilde aan A. zooveel glazen bier betalen als Brunswijk minder dan 100,000 inwoners telde, A. daarentegen zou B. zooveel offreeren als de stad boven de 100,000 telde. De weddenschap werd in 't bijzijn van getuigen gesloten. De zaak werd onderzocht en nu bleek, dat Brunswijk in ronde cijfers 126,000 inwoners heeft. A. had dus 26,000 glazen bier verspeeld en B. kan nu jaren lang gratis zijn potje gerstenat drinken. Te New-Brighton in Eugeland is sinds een paar jaren een Eiffeltoren in aanbouw, waarvan het ijzeren geraamte thans tot eene hoogte van 570 voet is gevorderd. In het benedengedeelte van dit gebouw is een schouwburg en eene concertzaal en boven het koepelvormig dak daarvan was een - s* saemmlmm -■oannjwawi iiwmwwmwwmmwki'im mm,*,.,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2