fiemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De heer A. P. Standaert, klerk der posterijen en telegrafie wordt met ingang van 16 Mei verplaatst van Rotterdam (lelegraafkantoor) naar Hulst. Axel, 10 Mei. Heden werd alhier door den notaris P. Dregmans, ten verzoeke van de weduwe en erven van Petrus Dieleman FranQoiszoon, in het logement ,/het Gulden Vlies", in het openbaar geveild Koop 1. Eene hofstede en aanhoorigheden, in den polder Beoostenbleij benoorden, gemeente Axel, groot 7 hektaren 95 aren 90 centiaren. Kooper werd de heer P. van Driel, landbouwer te Axel, voor 660 per 44 aren 56 centiaren, benevens een boomprijs van 350. Koop 2. 6 h. 31 a. 62 c. a. bouw- en weiland, gelegen als voren. Kooper werd de heer Van Driel voornoemd, voor f 620 per 44 a. 56 c. a., benevens een boomprijs van 200. Koop 3. 5 h. 10 a. 0,5 c. a. bouwland, ge legen als voren. Kooper werd de heer L. de Visser, te Axel, voor J 620 per 44- a. 56 c. a. Koop 4. 2 h. 13 a. 50 c. a. bouwland, gelegen in den Catharinapolder, gemeente Axel, en Koop 5. 4 h. 40 a. 65 c. a., gelegen naast den vorigen koop. Beide verkocht aan den heer J. Vogelvanger, te Hulst, voor f 700 per 44 a. 56 c. a. Koop 6. 1 h. 83 a. 96 c. a. dijk- en zijkantweg, gelegen tusschen de voormelde polders nabij de Kijkuit. Kooper werd de heer Th. Rottier te St. Jansteen, voor 1550 per den hoop, benevens een boomprijs van f 1000. Sas vail Gent, 10 Mei. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week, aange- voerd waren 25 stieren, 42 ossen en 77 koeien en vaarzen, samen 144 beesten, die alien vlug werden verkocht, aan eenigszins betere prijzen. Door de commissie voor feestviering bij de a. s. kroning, is in vergadering heden avond vastgesteld, dat het kroningsfeest alhier zal worden gevierd, op Maandag 5 September, in plaats van 13 September, den reeds vroeger bepaalden dag. De volgende week zal door de commissie een begin worden gemaakt, met inzameling van gelden bij de ingezetenen, om de kosten te kunnen dek- ken voor het uitvoeren van een reeds vastgesteld uitgebreid programma, hetwelk bevat de navolgende punten 1. Opening door losbranden van geschut en luiden der klokken, 2. Bedeeling der armen, 3. Kinderfeest, 4. Optocht, 5. Aanbieding van eene buste aan den heer burgemeester, als plaats- vervanger Barer Majesteit, 6. Volksspelen, 7. Plan- ten van een Koninginnenboom, 8. Muziekuit- voeringen. 9. Versieringen, 10. Illuminatie en vuurwerk. Koewaclit. Verleden Maandag had hier weer e«n echtpaar (het derde in den tijd van 7 maauden) het geluk zijn gouden bruiloft te vieren, namelijk G. Steenaert en echtgenoote. Reeds vroeg wap- perde van vele huizen de nationale driekleur. Om 7 uur werden de jubilarissen per rijtuig aan hunne woning afgehaald en gevolgd door de familie trok men naar het gemeentehuis, waar het gemeentebestuur en de feestcommissie zich bij den stoet aausloten. Thans ging men door den met net versierde met sparren beplanten weg naar de kerk, waar de dienst voor het gouden echtpaar werd opgedragen. Na afloop der kerkelijke plechtigheden trok men in dezelfde volgorde terug naar het gemeentehuis, waar de jubilarissen door den heer burgemeester uit naarn der ingezetenen werden gelukgewenscht en hun ter gedachtenis aan dezen schoonen dag een mooi tafelservies werd ter hand gesteld. Mede iL Li in n.'- n 1 "Waar kon ik hem ontmoet hebben Ergens ja, doch waar Ik plaagde mijn hersens om eenig voorval te bedenken, waarbij ik hem gezien kon hebben. Ofschoon hij een gewone boer was, alleen zich onderscheidende door zijn onaangenaam gelaat, was ik er toch zeker van, dat wij oude bekenden waren. Toen hij een oogenblik wakker werd en van houding veranderde, werd ik in dit gevoel meer en meer versterkt. Hoeveel moeite ik echter ook deed, ik kon rnij toch geen vroegere ontmoeting met dien man herinnereu zoodat ik ten laatste begon te denken, dat die vermeende herkenning niets dan verbeelding van mij was. Nadat ik verscheidene pijpen had leeggerookt, wilde ik voor de afwisseling een sigaar opsteken. Ik nam daarom mijn koker en keek naar de sigaren, die er in waren. Daar was er een onder van lichtere kleur dan de andere. Toen ik die er uit nam, zei ik tot mij zelf,/Kijk, die sigaar gaf Brand mij, toen ik onlangs bij hem was." Merk- waardig genoeg was die sigaar de ontbrekende schakel in den keten rnijner herinneringen. Toen ik die in de hand hield, begreep ik dadelijk, waarom het leelijke gelaat van mijn gastheer mij zoo be- kend voorkwam. Omstreeks veertien dagen geleden was ik in de stad en bracht den avond bij den dokter door. Hij was niet alleen, ik werd voorgesteld aan een lang bleek jonkman, die Carriston heette. Hij was een aangeuaam beschaafd jongmensch, ofschoon niet van mijn soort. Aanvankelijk hield ik hem voor een zoogenaamden dichter van de nieuwere richting, doch bemerkende dat hij met Brand zoo veel over de kunst sprak, begon ik hem te houden voor een van Brand's vele kunstvrienden. De kunst is een stokpaardje, dat hij gaarne berijdt werd aan hen en aan de familie een dejeuner aange- boden. De dag liep voor de krasse oudjes heel genoeglijk ten einde en wij hopen, dat zij nog vele jaren dezelfde gezondheid mogen genieten, waarin zij zich thans verheugen. De rechtbank heeft in hare zitting van 10 Mei de volgende vonnissen uitgesproken J. W. G., oud 41 j., te St. Jansteen, is wegens het door schuld veroorzaken van lichamelijk letsel veroordeeld tot 3 dagen hechtenis. J. M., oud 44 j., zonder beroep te Sas van Gent, is wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht, huisvredebreuk en be- leediging van ambtenaren veroord. tot 3 maanden gevangenisstraf. G. B., oud 17 j., arbeider te Ter Neuzen is wegens mishandeling vrijgesproken. A. v. C., oud 12 j., zonder beroep te Axel, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. d. G., oud 27 j., landbouwer te Koewacht, is wegens diefstal vrijgesproken. Gisteren werd voor bovengeuoemde rechtbank behandeld de lang en veel besproken zaak omtrenf het cijfer 6 en 9, geplaatst op 2 verschillende koopen balken die zijn verkocht te Ter Neuzen. F. J., arbeider te Hoek, had den 9 Maart jl. bij een openbare verkooping te Ter Neuzen, o. m. gekocht, 2 houten balken zijnde koop 9 en de landbouwer G. S., te Hoek, had o. m. gekocht 2 houten balken zijnde koop 6 (de cijfers waren met wit krijt geschreven), toen het op het bijeen brengen van de verschillende gekochte koopen hout door G. S. bleek dat koop 6 was verhuisd naar koop 9. Door G. S. is herhaalde malen getracht om zijn hout van F. J. terug te krijgen, doch te vergeefs. De zaak werd onderzocht daar F. J. beweerde dat het cijfer 6, voorkomende op het hout van G. S., zijn hout was en dit cijfer 9 was. Daar uit het onderzoek bleek dat F. J. 9 balken had gekocht en er 11 stuks in zijn bezit waren, dus 2 balken te veel had, werd door het O. M. tegen F. J. en M. J. ieder 14 dagen gevangenisstraf geeischt wegens het opzettelijk wegnemen van 2 houten balken met het oogmerk zich die wederrechtelijk toe te eigenen. Uitspraak den 17 Mei. Dezer dagen had te Zierikzee een treifend ongeluk plaats. Het 6jarig zoontje van A. v. D., dat met een kameraadje aan de Nieuwe Haven, nabij het Karsteil speelde, had het ongeluk te water te vallen. Zijn makkertje zag hem zinken en ging dat vertelleu aan de ouders, die op nog al aanmerkelijken afstand wonen. Natuur- lijk kwam er toen hulp opdagen en zoowel de grootvader als de vader snelden ter hulpe en haalden het kind boven water. Doch het bleek, helaas reeds een lijk te zijn. De 19jarige M. d. L. te Spijkenisse, maakte eergisterenavond met den rijksveldwachter Van 't Hoff een wandeling naar het Hoofd. Daar ge- komen, haalde hij een pistool voor den dag en loste een schot op den rijksveldwachter. Gelukkig kreeg deze slechts eene onbeduidende wond in den rug. De L. sprong daarop van het hoofd in de rivier en verdronk. Den geheelen nacht werd naar het lijk gevischt, maar het werd niet gevonder:. Daar L. wel eens aan zwaarmoedigheid leed, en hij met den rijksveldwachter nooit iets heeft gehad, (Brand's eigen proeven van schilderkunst zijn eeuvoudig afschuwelijk Even voordat ik heenging, en terwijl de dokter ons den rug toekeerde, verzocht Carriston mij om met hem in een andere kamer te gaan. Daar liet hij mij het portret van een man zien. Het scheen heel kunstig geteekend, en ik meende, dat hij mijn oordeel over dit werk wenschte te vernemen. ,/Ik ben een slecht kunstkenner," zeide ik. ,/Ik wensch uw oordeel niet te vragen," ant- woordde Carriston. ffIk wensch u een gunst te verzoeken. Ik schaam mij bijna, dit te doen na zoo'n korte kennismaking." Ik moedigde hem aan om zijn verzoek te doen, daar hij op bescheiden toon sprak en ik wel onderstelde, dat hij geen geld te leen zou vragen. z/Ik heb u hooren zeggen, dat ge naar buiten de stad gaat," zeide hij. //Ik wenschte u te ver zoeken om dadelijk aan Dr. Brand te telegrafeeren, als ge bij toeval den man mocht ontmoeten, wiens portret dit is." #Waar woont hij ,/Dat weet ik niet. Als ge hem bij toeval ontmoet, wees dan zoo goed te doen wat ik u verzoek." /Zeker wil ik dat doen," verzekerde ik, daar ik zag, dat de jonkman mij dit in vollen ernst verzocht. Hij dankte mij, en gaf mij toen een kleinen fotografischen afdruk van het portret. Hij verzocht mij dat portret in mijn portefeuille bij mij te houden om het te vergelijken als ik den man ontmoette, dien hij zocht. Ik deed het portret in mijn portefeuille, ging heen en tot mijn spijt moet ik zeggen, dat ik de zaak geheel vergat. Had de vreemde sigaar in mijn koker vermoedt men, dat hij in een aanval van waanzin gehandeld heeft. Bij het afbreken van de boerenhofstede van C. Romeijn te Giesendam, kwam een pot, ter hoogte ongeveer van 25 centimeter, gevuld met oude munten, voor den dag. De waarde moet vrij aanzienlijk zijn. Zondagmiddag werd de landbouwer H. te Zutphen, met, zijn geheele gezin na het gebruik van gedroogde appelen plotseliug ernstig ongesteld. De terstond geroepen geneesheer constateerde ver- giftiging. De berichten over den invoer van bedorven vleesch te Amsterdam geven een inzender van de Haagsche Ct. aanleiding een staaltje mede te deelen van denzelfden aard uit den ointrek der residentie Den stal van een veehouder in een dorp zeer dicht bij onze stad bezoekende, zag ik daar een prachtige melkkoe, die bijzonder mijne aandacht trok wegens haar zeer gezwollen kop. Enkele weken later mijn bezoek herhalende, vroeg ik aan den zoon van dien veehouder naar den toestand van dat dier, waarop ik ten antwoord outving, dat bet een kolossaal kankergezwel was geworden en de koe een kop had gekregen als drie andere, maar dat ze haar gelukkig nog tijdig, voor f 37,50 aan een slager in de stad hadden verkocht. Dat deze brave veehouder, kerkeraadslid nog wel, zulk eene opvatting van eerlijkheid had, is treurigmaar nog treuriger is het dat de invoer ongemerkt kon plaats hebben. Men behoeft zich echter slechts wat menigvuldig te bewegen op de wegen tusschen hier, Leiden en Delft, om meermalen, op klaarlichten dag zelfs, getuige te zijn van vervoer van vee, dat zoo duidelijk de sporen draagt van ziekte, dat men waarlijk geen veearts behoeft te zijn om dat te kunnen opmerken. Wellicht zou een streng toezicht op gemeenten als Voorburg, Veur en Stompwijk reeds meer dan men denken zou de moeite loonen. Gisterochtend omstreeks 10 uur is de trein RotterdamVenlo aan een minder aangename ontmoeting ontsnapt door de activiteit van den wachter van wachtpost 34, H. Waalboer. Een wagen met riet, bestuurd door een knecht van den heer P. Jas, die daar den overweg wilde passeeren, viel omver, juist toen trein 253 uit Rotterdam moest voorbijkomen. Daar de weg geheei versperd was, snelde de wachter den trein tegemoet en wist dezen door het signaal //onveilig" tot stilstand te brengen en zoo een botsing te voorkomen. In allerijl werd de baan weer vrijgemaakt, doch het opruimen van den wagen vorderde wel 15 minuten, gedurende welke de trein moest wachten. Toen de heer S. v. W., referendaris aan het departement van justitie, gisternamiddag in een vigelante door het Haagsche Bosch reed, sloeg het paard, schrikkende voor het signaal van een wiel- rijder, op hoi. De heer S. sprong uit het rijtuig, maar werd tegen den grond geslingerd, tengevolge waarvan hij eene vrij ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. Nadat hij in een huis in de onmiddellijke nabij- heid was binnengedragen, verleende een officier van gezondheid hem de eerste hulp. Per rijtuig werd de heer S. vervolgens naar het gemeente- ziekenhuis vervoerd, waar de wond werd gehecht. Later werd hij in de kliuiek aan de Javastraat opgenomen. Te Drouwen worden sommige perceelen haver zoodanig door ritnaalden bedreigd, dat er voor totale mislukking gevreesd wordt. Vooral op land waar in het vorig jaar aardappelen verbouwd wer- mij niet herinnerd aan het ongewone verzoek van Carriston, dan zou ik waarschijnlijk nooit meer daaraan gedacht hebben. Nu bracht ik door een merkwaardigen samenloop van omstandigheden den nacht door in gezelschap van den man, die als ik mij niet vergiste als model had gezeten voor het portret, dat ik ten huize van Brand had gezien. z/Ik ben nieuwsgierig te weten, wat ik met het portret heb gedaan," zei ik en haalde mijn portefeuille te voorschijn. Daar was het nog Met de eene hand het vasthoudende, vergeleek ik het met den slapenden man. Er wijs geen twijfel mogelijk. Dezelfde stoppe- lige baard, dezelfde ruwe gelaatstrekken, dezelfde stuursche blik. Carriston had blijkbaar een uiterst bekwame hand om een gelijkenis te treffen Bo- vendien, mocht ik nog twijfelen, dan stond er een gedrukte noot onder het portret, die vermeldde, dat de man den top miste van een vinger aan de rechterhand. Welzeker, de man miste dit deel van zijn onschoon lichaam. Ik was verrukt van vreugde over deze ontdek- king. Ik lachte zoo 1 uid, dat ik den kerel bijna wakker maakte. Ik hoopte op roemrijke wijze mij te wreken over al het ongerief, dat ik had geleden. Niemand kon dien man een goed hart toedragen, dacht ik. Ik was gelukkig en gedurende het overige van den nacht vermeide ik mij in het denkbeeld, dat ik een spaak in het wiel zou steken van den man, die mij bijna in den dood gedreven had. Ik besloot het ge wenschte bericht aan Brand te zenden, zoodra ik weer onder beschaafde menschen kwam, en er verder het beste van te hopen. (Wordt vervolgd.) den, heerschen de ritnaalden het meest, terwijl, waar in den vorigen herfst aardappelen ingekuild werden, alles letterlijk opgegeten is bij onderzoek werd de grond vol ritnaalden gevonden. Zondagmorgen zijn aan het station te Putten door twee agenten van politie uit Harderwijk van A. H. in beslag genomen 7 nachtegalen, eenige zanglijsters en leeuwerikken welke hij aan zijn, in den juist aangekomen trein zittende vader wilde meegeven die naar de markt te Amsterdam ging. De vogels zijn in vrijheid gesteld en tegen den vervoerder is proces-verbaal opgemaakt. Een gezelschap Belgische jagers, dat geregeld een paar malen s jaars in de omgeving van Irederiksoord komt, doet al wat in zijn vermogen is om het jachtveld in volmaakten toestand te brengen. Niet alleen zijn er drie jachtopzieners aangesteld en eenige korven met jonge patrijzen aangebracht, maar ook knippen geplaatst voor vossen, bunsings enz., en onlangs zijn in het veld hooge palen gezet, met knippen er bovenop om roof- vogels te vangen. In een daarvan is nu een prachtige vischarend gevangen, met een vlucht van 170 c. M. en een grootte van circa 60 c. M. De pooten zijn blauwachtig en met ruwe schubben bedektkop, nek en onderdeelen zijn grijswit, de overige deelen lichtbruin, terwijl de staart van dwarsbanden is voorzien. Te Rotterdam is uitvoering gegeven aan de verbodsbepalingen op het vervoer van oorlogs- contraband over onzijdige havens. Het stoomschip //Fram", dat aldaar in ballast van Hamburg binnen kwam, een vaartuigje van 535 ton, kapitein Nielsen, reederij Gebr. Thorvildsen te Tjedentrand, moest te Rotterdam de orders afwachteu van den cargadoor Rheder te Hamburg, die het schip voor geruimen tijd in tijdcharter had en bij aankomst van het schip aanwezig was. Hij wilde eerst zelf voor de inklaring zorgentoen hij daarbij moeilijkheden ondervond, wendde hij zich tot een zich op stroom bevindenden bediende van de firma Wambersie Zoon, onder mede- deeling dat de //Fram" bestemd was om salpeter voor Hamburg te laden. Den kapitein, die zich daarop naar het Noorsche vice-consulaat had begeven om zijne papieren te doen viseeren, werd medegedeeld, dat hem geen papieren zouden worden uitgereikt zonder volledige opheldering en zonder nadere goedkeuring van het consulaat-generaal te Amsterdam, daar hij onder verdenking stond van tegen de wet strijdend vervoer. De heer Rheder was inmiddels weer naar Ham burg vertrokken, om zijn advokaten te raadplegen, en met de overlading van den geraffineerden salpeter werd voortgegaan, ook nadat uit de houding der Nederlandsche-autoriteiten was op te maken, dat men het schip met de lading niet zou laten vertrekken. Dat onze Regeering zoo spoedig kon optreden is te danken aan de kamer van koophandel, welke, bij het vernemen in het begin dezer week, dat voor vreemde rekening stoombootruimte werd gezocht voor het vervoer van salpeter van Rotterdam naar Spanje, de Regeering daarvan onmiddellijk verwittigde. De lading, gekomen van den Rijn, bestond uit 500 ton geraffineerden salpeter in vaten en zakkeu en was geconsigneerd aan een expeditiefirma te Rotterdam. De brand in de fabriek der firna D. Jordaan Zonen te Haaksbergen, welke in den nacht van Woensdagop Donderdagjl. uitbrak, was Maandag nog niet geheel Sedwongen. Met spuiten moest het vuur in bedwang gehouden worden. In de Zw. Ct viuden wij de volgende klacht vermeld Treurig is het te moeten constateeren, dat terwijl brandweerlieden al het mogelijke deden de weverij enz. te behouden, anderen, aangezocht om mee te werken, deden alsof het Haaksbergen niet aanging wat daar door het vuur verteerd werd. Of dezen dronken dan wel bedrempeld waren, is niet onderzocht, doch een feit is het, dat de politie er bij te pas moest komen om de menschen aan 't werk te zetteu. Had een ieder zich be- ijverd te helpen, in plaats van weerloos het ver- schrikkelijke vuurwerk aan te gapen, de weverij ware wellicht gespaard gebleven en Haaksbergeu voor groote ellende gevrijwaard. De firma doet alle moeite om bij bevriende fabrikanten in Twente en Duitschland haar werkvolk geplaatst te krijgen. Gedeeltelijk is dit gelukt, doch een 39l tal zoekt nog naar werk. Als nu met acht dagen de bleekerij en ververii wegens gebrek aan doek moet stoppen, dan wordt de toestand nog erger en zullen de roerlooze kijkers van Woensdagnacht een ieder voor zich het niet te benijden gevoel met zich dragen, dat zij niet beprdefd hebben dit onheil te voorkomen. Naar men verneemt, is het nog onzeker, dat de fabriek te Haaksbergen herbouwd wordt. Verscheidene welbekende Fransche wielrijders werden onlangs ongeschikt bevonden voor den militairen dienst wegens gebreken van het hart. Hierin ligt niets bevreemdends, men zou veeleer geneigd zijn, zich te verwonderen dat hun aantal niet nog grooter is. De meeste voorkomende nadeelige gevolgen van buitensporig wielrijden zijn hartkloppingeq en tijdelijke uitzetting van het hartmaar zelfs deze gebreken zijn dikwijls moeilijk te genezen. Aan een dame, die aan influenza geleden had, werd door haren geneesheer verandering van lucht aanbevolen zij besteedde de daarvoor beschikbare

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1898 | | pagina 2